Sukarno gelast gewapende actie tegen Aziz Kort Bestek Zal Leopold III thans beslissen Tegenwoordigheid van geest redde vader en drie kinderen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Laaiste beroep bleef zonder resuliaai Japan verdient nu een vredesverdrag Japanse stad ging in vlammen op Duits schip vindt wrakstukken van de vermiste Privateer De Atoom-explosie in Rusland Komende besprekingen te Londen zullen grote draagwijdte hebben Vrydag 14 April 1950 75e Jaargang No. 10863 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Landing bij Makassar zeer moeilijk blijft Minister Johnson vastbesloten Weerbericht Oostduitse chemici zouden zwaar water kunnen maken Van Zeeland in Pregny Duizendhuizen verwoest Wagen stortte na botsing van de berm Het stadje Mosinea in Wisconsin zal op 1 Mei onder „communistisch be wind" staan. De burgers zullen vrij willig hun medewerking verlenen. Het leven in de plaats, die 1500 inwoners heeft, zal bestaan uit een grauwe sleui van propaganda, distributie, bureau cratie en voorschriften". De bedoeling is het contrast tussen het leven in de V.S. en dat in de totalitaire staten te laten zien. In Amsterdam zijn twee jongens gearresteerd, die te veel be langstelling hadden voor andermans eigendom. De ene had een bedrag van 1400 gulden gestolen by een winkelier, die hij wel eens in zyn zaak hielp, en de ander, 16 jaar oud, nam gedurende een lange periode telkens stukjes bont mee naar huis. De waarde liep ten slotte op tot ruim duizend gulden. Spes patriae! Wervelwind in Frans-Marokko Buitenlandse politiek der verbondenen wordt gecoördineerd Goud uit vet DE STRIJD OP HAINAN De „American Importer" te Cherbourg gelost BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTE IN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HEIMSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten r»AAR kapitein Abdul Aziz voor de U zoveeiste maal heeft geweigerd, bin nen een bepaalde tijd naar Djakarta te komen, zal thans met kracht van wapenen tegen hem worden opgetre den. President Sukarno heeft dit gis teren in een radiorede aangekondigd. Hij zeide, dat aan Aziz voldoende tijd is verleend, om rekenschap van zijn daden te komen afleggen. Thans wordt bij beschouwd als eer. opstandeling te gen de regering der RIS. Sukarno ver trouwde, dat de regering van Oost- Indonesie hem als zodanig zou behan delen. Dr. W. J. Ratulangi, minister van voorlichting van Oost-Indonesie, die enkele uren te voren in Djakarta was aangekomen, vertrok gistermiddag om twee uur naar Makassar met een spe ciale boodschap van Sukarno aan pre sident Sukawati in zijn tas. Deze hield in, dat Sukarno de radiorede zou uit spreken. die hij enige dagen geleden op het laatste moment uitstelde. Daar in zou hij de militaire maatregelen te gen Aziz aankondigen. Op Sukawati werd echter een dringend beroep ge daan, Aziz ertoe te bewegen, naar Dja karta te komen, opdat vijandelijkheden zouden kunnen worden vermeden. Bovendien heeft Sukarno nog 'n laat ste radio-telefoongesprek met Suka wati gehad. In totaal heeft de regering van de RIS driemaal een ultimatum aan Aziz gesteld en vier maal een vliegtuig ge zonden om hem af te halen. Voordat Sukarno sprak, is vaor de microfoon een regeringsverklaring voorgelezen, waarin een overzicht werd gegeven van de gebeurtenissen van de afgelopen dagen. Hierin werd o.m. gezegd, dat Aziz de aan hem ge- Phillp Jessup: De Amerikaanse reizende ambassa deur Philip Jessup heeft Donderdag avond verklaard, dat de Ver. Staten van mening zijn, dat het Japanse volk op een punt van ontwikkeling is gekomen, waarop het een vredesverdrag ver dient, dat het de verantwoordelijkheid geeft voor het besturen van zijn eigen zaken, met bepaalde garanties. Jessup gaf in een radio-rede over zijn jongste rondreis van drie maanden door het Verre Oosten een samenvat ting van de Amerikaanse politiek ten opzichte van dit gebied. De Ver. Staten geloven, dat vrije volkeren, die vast besloten zijn hun onafhankelijkheid te bewaren, recht hebben op militaire hulp, welke hen zou helpen vrij te blij ven, aldus Jessup, De Ver. Staten zou den economische hulp bieden in de vorm van leningen en technische bij stand, waar dit gewenst werd, zo zei hij. De Ver. Staten zouden hun „krach- hg voorlichtingsprogram" voortzetten, teneinde de „communistische campagne van verkeerde voorlichting en laster" te bestrijden. Dr. Jessup zei, dat de rege ringen van Korea. Indo-China. Malak- ka, Birma, Indonesië en de Philippijnen alle strijden tegen georganiseerd ge wapend verzet. Het geschil tusïen India en Pakistan had intussen een „groeien de mogelijkheid van "oorlog" tot gevolg, aldus Jessup. Louis Johnson, de Amerikaanse mi nister van defensie, heeft verklaard, dat de Ver. Staten hun Europese bondgeno ten bij zullen staan en hen „op de grootst mogelijke schaal economische en jj-Uftaire hulp zullen verlenen", om een doeltreffender systeem van wederzijdse Verdediging op te bouwen. „Wij zullen winnen door ons kwalitatief sterker te «tonen in vindingrijkheid, geest en spierkracht dan ieder, die ons wil uit- daden", aldus minister Johnson. Verwachting, geldig tot heden- avond: Wisselend bewolkt met Plaatselijk nog enkele buien, wakke tot matige wind, meest uit Westelijke richtingen. Ongeveer ezelfde temperatuur als gisteren. ZATERDAG: Zon op 5.45. onder l9-37. Maan op 5.15, onder 17.48. stelde eisen niet is nagekomen, dat al het mogelijke is gedaan, om de zaak langs vreedzame weg te regelen. In de laatste dagen zijn ongeveer vijftienhonderd man aan troepen van de RIS uit havens aan de Noordkust van Java vertrokken. Hun bestem ming is onbekend. Men meent, dat een landing bij Makassar een hachelijke operatie zal worden. De troepen zijn niet in landingen geoefend en hebben gebrek aan de nodige uitrusting. Vóór de kust bij Makassar liggen uitge breide mijnenvelden, met het vegen waarvan de Nederlandse Kon. Marine dezer dagen is begonnen. Aziz schijnt er op te rekenen, dat hij steun zal krijgen van het grootste deel van de 4000 man van het KNIL, die thans in Zuid-Celebes liggen. Aziz zou vol doende wapenen en transportmiddelen hebben. De radiorede van Sukarno. President Sukarno -heeft in zijn radiorede o.m. nog gezegd, dat hij nog steeds het vertrouwen heeft, dat ook de manschappen van het KNIL als zonen en soldaten van Indonesië hun waardevolle bijdrage zullen geven vöor verbetering van de APRIS en de grootheid van Indonesië. Een jonge officier heeft gezegd, dat hij de staat Oost-Indonesie wilde verdedigen. Dat is niet een zaak van de strijdkrachten, doch van het volk, aldus verder Su karno. Hij, die beweert, dat met het optreden op Makassar de belangen van de soldaten van het KNIL worden gewaarborgd, is een leugenaar en een bedrieger. Voorts kondigde Sukarno aan, dat hij Makassar niet zal bezoe ken, alvorens daar orde en rust her steld zijn. De president sprak in het paleis op Gambir tijdens een receptie voor de leden van parlement en senaat. Dezen betuigden hun instemming met de rede. Minister Anak Agung betreurde het, dat deze zaak niet door overleg kon worden opgelost. „Het wordt een bloedbad", zei hij Mohammed Yamin meende: „Het kan niet anders. Het eind van het federalisme in Indonesië is nog een kwestie van dagen. Met een rebel behoeft men niet te onderhan delen. Volgens het partijloze blad „Hambur ger Abendblatt" zouden Oostduitse chemici er in geslaagd zijn „zwaar wa ter" te maken, de grondstof voor de waterstofbom. Dit is volgens het blad meegedeeld door de bedrijfsleiding van de Russische N.V. Wolfen-Bitterfeld, die thans de productie van zwaar wa ter ter hand zou nemen. De Belgische kabinetsformateur, Paul van Zeeland,* is gisteren plotseling door Koning Leopold naar Pregny ont boden voor ee i bespreking. HU heeft daar 's middags gedurende twee uur met de Koning geconfereerd en wilde na afloop hiervan niets zeggen om trent hetgeen er verhandeld was. Slechts verklaarde hy, dat hy 's avonds niet naar Brussel zou terugkeren. Het vertrek van Van Zeeland naar Pregny werd gisteren in Brussel druk besproken. Men meent in dit verband te weten, dat de formateur eergister avond nog een onderhoud met Spaak heeft gehad en acht het niet onwaar schijnlijk, dat de koning het voorstel- Spaak met betrekking tot het luite nant-generaalschap met Van Zeeland wenst te bespreken. Het blad La Der- nière Heure weet zelfs te vertellen, dat de koning in verband met de ernstige toestand bereid zou zijn tot het offer van zijn persoon. De politieke partijen handhaven in tussen hun standpunt. De socialisti sche fracties van Kamer en Senaat hebben nogmaals verklaard, dat zij zich zullen verzetten tegen de terug keer van Leopold en de socialistische burgemeestrs hebben medegedeeld, dat zij de strijd tegen de koning zullen steunen. De katholieke fracties heb ben eveneens vergaderd doch niets over het besprokene gepubliceerd. De liberalen hebben hun voorgenomen ver gadering uitgesteld. Alles wacht thans op de beslissing, die koning Leopold zal nemen. Naar vernomen werd, is Van Zeeland er niet in geslaagd een nieuwe rege ring te vormen, noch uit zijn eigen party (de CVP) noch in coalitie met liberalen. De auto van Van Zeeland werd op weg naar de koninklijke villa gevolgd door een auto van de Geneefse politie, met de commissaris zelf aan het stuur. Ook vandaag. Ook gisteravond voerde Van Zeeland besprekingen met de Belgische vorst, die vijf uur duurden en ook nu zeide hy na afloop der besprekingen dat hij niets kon mededelen over het besprokene. In antwoord op de vraag of hij vandaag wederom met de koning zou beraad slagen, antwoordde Van Zeeland: „Ze ker". De lange duur van de besprekin gen, welke Van Zeeland met koning Leopold heeft gevoerd, verhogen de ge loofwaardigheid van berichten uit Brussel volgens welke de kabinetsfor mateur de vorst nieuwe voorstellen zou hebben gedaan. Gisteren zyn door een geweldige brand meer dan duizend huizen ver woest te Atami, een plaats 90 km van Tokio. Er zijn meer dan 50.000 getrof fenen, of een zesde van de bevolking. Er zyn geen persooniyke slachtoffers. Het gehele centrum van Atami is verwoest. De brandweerkazerne, het stadhuis, de rechtbank, het postkantoor cn verscheidene hotels zijn afgebrand. Het vuur, dat door een sterke wind werd aangewakkerd, heeft bijna zes uren gewoed. De waterreserves waren in een half uur uitgeput en de brand kwam pas bij de grens van de stad tot staan. Alkmaarse auto in ringvaart bij Schermerhorn De heer Kater uit Alkmaar en zyn drie kinderen zijn gisteravond om half zeven op wonderbaarlijke wyze aan de dood ontsnapt, toen de luxe auto, waarin zy zich bevonden, op de provin ciale weg nabq de kruising Alkmaar Schermerhorn in botsing kwam met een vrachtauto uit Molenaarsgraaf by Dordrecht, van een hoge berm stortte, enige malen over de kop sloeg en daar na in het water terecht kwam. Het Duitse kustvaartuig Juno heeft Zondagochtend vroeg in de Baltische Zee, ongeveer honderdvyftig km ten Noordoosten van Bornholm, wrakstuk ken van een vliegtuig gevonden. Het schip heeft hiervan pas gistermorgen, by aankomst in de Noordzweedse ha- Ven Alfredshem, mededeling kunnen doen, daar het geen radio aan boord had. Ook gisteren is men naar de vermis te Amerikaanse Privateer blijven zoe ken. Generaal Borne, van de Ameri kaanse luchtmacht in Duitsland,' is onverwacht naar Kopenhagen gevlo- jgen, om te zien hoe het zoeken naar het verdwenen vliegtuig verloopt. Hy verklaarde, omtrent de resultaten hier van niet erg hoopvol te zyn. „Wij zul len echter blijven zoeken, totdat er geen hoop meer is", zei hij. President Truman heeft op zijn pers conferentie verklaard geen commen taar te zullen geven op de Sowjet- russische beschuldiging als zou een Amerikaans vliegtuig boven Letland op Sowjet-jagers geschoten hebben. Hij Deze foto toont U het type van de Amerikaanse bommenwerper Convair 100 Privateer. Dit type bommenwerper werd door de Amerikaanse Marine Luchtvaart dienst tijdens de tweede wereld oorlog tegen de Japanners ge bruikt. Het is uitgerust met vier luchtgekoelde stermotoren van 1350 P.K. elk, die het een kruis snelheid van 346 km per uur ge ven. De boordbewapening is onder gebracht in zes mitrailleurkoepels die elk twee 13 mm mitrailleurs bevatten. Liet reizen per vliegtuig wordt, vol gens insiders, zö goedkoop, dat het het reizen per schip nabij komt. Met de nieuwe Britse schroefturbine-vliegtui- gen van het type „Apallo" kost een tocht minder dan tien cent per mijl, wat lager is dan een met turbo-straal vliegtuigen. Over de Spoorwegen spre ken we maar helemaal niet meer, die zijn wel twintig procent duurder ge worden. In verband met de vyf pro cent loonsverhoging, snapt u? Een collectie Friese ambachtsproducten gaat naar de tentoonstelling „Holland Fair" in Amerika. Noordwolder riet vlechtwerk, Hindeloper schilderwerk en fraaie voorbeelden van Makkumer en Harlinger aardewerk zullen deze zomer in Philadelphia te zien zijn. O Het Witte Huis, de ambtswoning van de president der Verenigde Staten, wordt hersteld en gedeeltelijk ver nieuwd. Ge weet wellicht nog, vrien den, dat Margaret Truman enige tijd geleden met haar piano door de vloer zakteEn nu komen de souvenir- jagers opdagen om een stukje van dit, een brokje van dat. Op bevel van Truman zullen de gouverneurs van alle staten een voorzittershamer ont vangen, gemaakt uit hout van het Wit te Huis. Is dat niets voor ons ook? Nu ze toch het Tweede Kamergebouw aan het restaureren zyn? Iedere commis saris der Koningin een stoelpoot! O Deskundigen van elf landen, waaron der Nederland, zijn te Marseille bijeen geweest om de accoustiek van gebou wen te bestuderen. iiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiifii Jn Parijs is een campagne van vier weken begonnen ter verdelging van de ratten. Het hamsteren van voedsel tijdens de bezetting en de verwaar lozing van duizenden bouwvallige wo ningen hebben Parijs tot een ideale verblijfplaats voor de lugubere dieren gemaakt. In December van het vori- gejaar verdienden in Amerika 16.414 vrouwen hun brood in de niet-agrari- sche bedrijven en 849.000 in de land bouw. Wilt ge nog meer cijfers? In de textiel-industrie werken 43 pet. vrouwen, in de leder- en lederwaren- Ze hebben me beschoten, maar ik ben er nooit geweest! industrie 46 pet., in confectiebedry ven 75 pet., in de industrie van electri- sche apparaten 34 pet. In regerings- dienst zijn 408.486 vrouwen of 22 pet. LI En om nog even in Amerika te blij ven: Ieder meisje, dat thans daar ge boren wordt, zal gemiddeld 5 y2 jaar langer leven dan de jongen, die op hetzelfde tijdstip het levenslicht aan schouwt. In Oostkapelle is een haai aangespoeld van ruim vier meter lang. De kop is van de vis afgehaald en opgezonden naar het Rijksmuseum voor Natuurhistorie te Leiden. Waar ze hun neus dichtknepen en aan de arbeid togen. gaf te kennen, dat de marine een on derzoek had gelast. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat de V.S. waarschijnlijk vandaag de Sowjetrussische protestnota, waarin werd beweerd dat een Amerikaans vliegtuig Zaterdag boven Letland op Sowjetrussische jachtvliegtuigen heeft geschoten, zullen beantwoorden. Hier aan werd toegevoegd, dat in de Ame rikaanse antwoordnota zal worden in gegaan op de diplomatieke zijde van het Sowjetprotest, doch dat niet verder zal worden uitgeweid. DEENSE VERKLARING Uit Kopenhagen wordt nog gemeld, dat de Deense minister van Buiten landse Zaken, Rasmussen, Donderdag in de Deense Tweede Kamer heeft ver klaard, dat Denemarken zich verplicht gevoelde de Amerikaanse vliegers ten volle te steunen. „De Amerikanen heb ben ons vergunning verzocht op Kastrup te mogen landen en wy heb ben hun die vergunning verleend", zo zei hy. Hagelstenen van half pond Boven het Woestijngebied van Wadi Innaoeen heeft een hevige wervelwind gewoed, waardoor zes personen en vele dieren om het leven zijn gekomen. Drie duizend ha bebouwd land zijn volko men verwoest. De aangerichte schade beloopt millioenen fr. Hagelstenen, met een doorsnede van acht cm en een gewicht van een half pond, zyn in het achterland van de Algerijnse haven Oran neergekomen. In de nabijheid van Aida zijn 1500 bomen ontworteld. Telefoonpalen wer den door de wervelwind omvergewor pen. Vele huizen zyn beschadigd en ook hier is bouwland tot een woestenij geworden. De botsing tussen beide auto's was zo hevig, dat de lichtere personenauto van de weg werd geslingerd en van de op dit punt zeer hoge berm duikelde. De tegenwoordigheid van geest van de heer Kater heeft hem en zijn drie kin deren het leven gered. Toen de wagen in het water van de Ringvaart was ge rold, slaagde hy er in zijn kinderen te kalmeren. Hij wachtte zo lang, tot de auto vol water was gelopen en het wa ter tot aan hun kin stond. Door de te gendruk van het water in de aut« slaagde hy er in een portier te openen. Met enkele forse slagen bereikten va der en zijn kinderen de walkant. Zij waren alle vier volkomen ongedeerd. De auto, die zwaar is beschadigd, is tegen half negen door de fa. Met te Alkmaar weggesleept. De vrachtwagen liep slechts lichte schade op. Ook in het Noorden reed een auto te water. Ongeveer op het zelfde tijdstip reed te Oosterhogebrug (gemeente Noord- dijk) een personenauto, bestuurd door de aannemer J. V. te water. De be stuurder verkeerde vermoedelijk onder invloed van sterke drank, doch kon mededelen, dat nog twee dames in de auto zaten. Na veel moeite mocht het na tien minuten gelukken een dame van ongeveer 55 jaar uit de auto te be vrijden. De andere was echter zo met de benen bekneld, dat het een half uur duurde eer zij bevrijd was. Door de lage waterstand was het mogelijk ge weest de hoofden der twee vrouwen boven water te houden. De laatst be doelde dame werd naar een der zie kenhuizen vervoerd. Zij heeft vermoe delijk een enkelbreuk. Echt of namaak? Enkele vooraanstaande natuurkundi gen in Amerika geloven, dat de Russen „zeer wel mogelijk" een namaak-atoom- bomontploffing kunnen hebben geëns ceneerd. Zy redeneren als volgt: „Zo gauw men met een atoomsplijtoven werkt en de Russen hebben een dergelijke oven vast en zeker ontstaan zeer radioactive bijproducten. Deze kunnen (na eenvou dige bewerking) aan een gewoon ont ploffingsmiddel worden toegevoegd". Indien de dan verkregen explosieve la ding met een ballon in de stratosfeer wordt gezonden en daar tot ontploffing wordt gebracht, worden, evenals bij een atoombomontploffing, radioactieve delen door de stratosfeer verspreid. De Geiger-instrumenten van Alaska tot Turkije beginnen te tikken en de Sow- jetunie heeft de wereld overtuigd, dat zij de bom heeft". De diplomatieke medewerker van Reuter meldt, dat een plan wordt ont worpen om de buitenlandse politiek der Westerse mogendheden zodanig te coördineren, dat zy „in een groot ka der" wordt gebracht. Hierdoor zal ver band worden gelegd tussen deze poli tiek in Europa en in Azie. Dit plan zal worden besproken op de byeenkomst der ministers van buitenlandse zaken van de Westelyke „Grote Drie" en der Statenleden van het Noordatlantische Verdrag, welke volgende maand te Londen zullen worden gehouden. Het is thans wel duidelyk, dat deze besprekingen van uiterst grote draag wijdte zullen zijn. Er zal onder meer worden gesproken over de betrekkin gen met de Sowjetunie en over de toe komst in politiek, economisch en even tueel militair opzicht van West-Duits- land. Een uitgebreide staf van deskundi gen uit de betrokken landen zal reeds op 25 April te Londen met de voor bereidende besprekingen beginnen. De ze deskundigen zullen gedurende de gehele duur van de conferenties ter beschikking van de ministers zijn. De Antwerpse havendouane heeft meeT dan 200 kg goud ge vonden in vaten met vet, die eerder deze week uit het van New York komende Noorse schip „Herdis" waren gelost. Volgens een havenfunctionaris waren de vaten Teeds op de kade opgesta peld, toen een douane-inspecteur besloot een der vaten open te maken. Op de bodem vond hij een staaf goud. Daarop werd de gehele lading onderzocht. De po litie heeft een onderzoek inge steld. De Chinese communisten-hebben voor het eerst officieel verklaard, dat er communistische troepen zijn geland op Hainan, een van de laatste gebieden, welke nog onder controle staan van Tsjiang Kai Sjek. Generaal Lin-Piao, opperbevelhebber van de operaties tegen Hainan, heeft meegedeeld, dat enige communistische soldaten zijn ge land. Hij maakte niet het aantal be kend. Lin verklaarde, dat hij de voor bereidingen voor de strijd om Hainan zou voortzetten. Het lossen van het Amerikaanse wa penschip „American Cherbourg" is Donderdagmiddag zonder incidenten voltooid. De havenautoriteiten hebben verklaard, dat zy „zeer tevreden" wa ren over het snelle werken van de ha venarbeiders. De Franse minister van nationale De fensie, Rene Pleven, sloeg het lossen gade en zeide dat „het voorbeeld dat Cherbourg gegeven heeft het beste ant woord is op de onbeschaamde uitda ging van een zekere propaganda". Hij overhandigde het plaatselijk verbond van havenarbeiders een cheque van 50.000 francs, ten teken van byzondere waardering". De Sowjetrussische en Chinese communistische regeringen hebben Dinsdag tegelijkertijd het Sowjetrussi- sche-Chinese verdrag van vriendschap en wederzydse hulp geratificeerd.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1