Zijn bevoegdheden tijdelijk voor Kroonprins Boudewijn Kort Bestek Aziz komt voor de krijgsraad Verzameling munitie ontplofte VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vliegtuig vloog tegen bergtop Seretse Khama Hoge Atlantische Raad voor de Vrede Gebouw te Jaffa ingestort Kraak was in prachtige vorm Maandag 17 April 1950 75e Jaargang Ne. 10865 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wierinqen en Anna Paulowna COMPROMISVOORSTEL VAN KONING Mei gemengde gevoelens ontvangen Belgie zat aan de luidsprekers De eerste ooievaar Zes inzittenden gedood (voor vijf dagen) thuis PRINSES ELISABETH ZOU EEN TWEEDE BABY VERWACHTEN Voorstel van Bidault WATERSTOFBOM NOC EEN ONMOGELIJKHEID? De 15.000 met premie Reeds 13 lijken geborgen De brand ie Wervershoof Ontstond in slaapkamer van de meisjes Dwangarbeid voor Amerikaans korporaal Verzoek om bevrijding van Sultan Hamid Weer Amerikaanse proeven met atoomwapens? 3ij inbraak te Amsterdam Rederij van „Karhula" geeft lOOO aan KNZHRM Zes gewonden en een dode Brabants koopman liet een granaat vallen V/eerbericht Post voor troepenschepen Hij blies en Perzische prinses huwde en verloor haar rechten Strijd om fabriek te Parijs Britse jager vloog tegen bommenwerper Berlijn heette Adenauer hartelijk welkom BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK HEIMSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjee") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten TATERDAGAVOND om kwart vóór seven ja ten vrijwel alle Belgen aan hun radiotoestel om te luisteren naar de boodschap van koning Leopold. De koning, die zich met diepe ontroering tot zijn landgenoten richtte, heeft in zijn rede een compromisvoorstel gedaan, dat in het kort hieruit bestaat, dat hij (O het parlement dit verzoekt zijn functie als staatshoofd zal hervatten. Bij wettelijke schikking zou de vorst dan zijn bevoegdheden tijdelijk aan de kroon prins overdragen. In overeenstemming met de regering zou de koning aan dat luitenant-regentschap een einde maken als hij van oordeel zou zijn, dat 's lands belangen er mee gediend zijn. volksraadpleging hun vertrouwen heb ben geschonken. Hij moest echter ook denken aan hen, die dat niet deden. Daaruit moest hij wel besluiten, dat er bij onvoorwaardelijke directe terug keer verdeeldheid onder het volk zou blijven. Wegens de ernst van de ge beurtenissen zeide hij daarom „te me nen de suggestie te moeten maken, welke men van mij verwacht". Vervol gens zeide de koning dit voorstel te moeten doen, omdat democratie niet steunt op macht maar op twee essen tiële beginselen: eerbied voor de wet In socialistische kringen is de bood schap van de koning met gemengde gevoelens ontvangen. Hoewel men er enerzijds een toegeven in ziet, stoot men zich in deze kringen aan het woord „tijdelijk" en is men van oor deel, dat het eventuele luitenant regentschap slechts de inleiding kan zijn tot uiteindelijke troonsafstand van koning Leopold. De liberale ministers verklaren, dat de boodschap er toe zal bijdragen een nationale oplossing te vinden. Men verwacht, dat de liberalen zullen instemmen met een regering, die de instelling van het regentschap op haar programma zal z. 'ten. Figuren uit de Christelijke Volkspartij noemen het voorstel ongrondwettig. De terug keer van de koning zou aan geen en kele voorwaarde onderworpen mogen zijn. Het pro-Leopoldistische blad „La Nation" noemt het voorstel van de ko ning „een practische oplossing, die een geest van verzoening en edelmoedig heid ademt." De rede De koning begin zijn rede met dank te brengen aan hen, die hem bij de Evenals vorig jaar heeft de buurtschap De Bult hij Steen- wijk de primeur van de eerste ooievaar. Vrijdagmiddag arri veerde de trekvogel. Het is het zelfde beestje van vorig jaar, dat nu acht jaar oud is. Het mannetje zal waarschijnlijk even als andere jaren enige dagen later arriveren. Vorig jaar ver scheen de ooievaar op 5 April. Een viermotorig Engels passagiers vliegtuig is gisteren 15 km ten Noorden van Interlaken tegen een 2000 meter hoge bergtop gevlogen. Het vliegtuig, dat van Amsterdam op weg was naar Brindisi, gleed 1000 meter langs de be sneeuwde berghelling naar omlaag en veroorzaakte een lawine, die met don derend geraas in 't Emmen-thal stortte. De zes inzittenden van het vliegtuig, vijf Engelsen en één Italiaan, kwamen om het leven. Het toestel, een Halifax-Halton, be hoorde toe aan „World Air Carriers", een chartermaatschappij. Het was 's morgens om 4 uur van Schiphol ver trokken en vloog twee en een half uur later tegen de in mist gehulde Hoh- gant. Het verbannen stamhoofd Seretse Khama heeft toestemming gekregen gedurende vijf dagen zijn vrouw te be keken. Zondagnacht kwam de koning 'B een vrachtauto te Serowe aan. Me vrouw Khama, die m haar bungalow de komst van haar man afwachtte, greep, zo gauw zij de koplampen van de wagens zag,' een toorts en s nelde haar man tegemoet. Zij rukte de deur van de wagen open en reed met Se- re*®e terug naar de bungalow. Ha negen weken gescheiden te zijn geweest, poseerden zij thans glim- a™*nd voor de fotografen. De onderhoofden en andere leden ven de stam verzamelden zich giste en om de hutten rond de Kgotla (ver gaderplaats) om nieuws over de te- ^gkeer van hun koning te horen. en aanvaarding door allen van de be slissingen van de wettelijke organen van de nationale souvereiniteit om aan de wilsuiting van de meerderheid de voorrang te geven en de minder heid waarborgen te geven tegen het miskennen harer rechten. Aan alle Belgen verzocht de koning dringend eendrachtig te zijn. „Mijn vu rigste wens is dat mijn terugkeer in mijn vaderland geschieden zal in het teken van de verzoening aller Belgen, in een geest van solidariteit, van natio nale eendracht en van vertrouwen in de toekomst". Met de woorden „God bescherme Belgie" sloot de koning zijn boodschap. Volgens de „Sunday Pictorial" ver wacht Prinses Elizabeth van Engeland haar tweede baby. Volgens het blad zal geen officiële mededeling gedaan worden vóór dat Prinses Elizabeth, die thans op bezoek bij haar echtgenoot op Malta is, teruggekeerd is. „In naam van Frankrijk" heeft pre mier Georges Bidault Zondag de instel ling van een „Hoge Atlantische Raad voor de Vrede" voorgesteld. Deze hoge raad moet de defensieve en economische ontwikkeling van de Atlantische ge meenschap coördineren en leiden, zo zeide Bidault bjj de opening van de In ternationale jaarbeurs te Lyon. Bidault zeide te hopen, dat binnen niet al te lange tijd ook de politieke ontwikkeling onder deze raad zou ko men te ressorteren. „Deze nieuwe en noodzakelijke stap", die de Franse rege ring voorstelt, aldus Bidault, is „de logische voortzetting en overkoepeling van het Pact van Brussel, de Raad van Europa en de stichting der Atlantische gemeenschap". De Franse premier no digde de betrokken landen uit „de be ginselen en de constitutie van het „lik geloof niet dat de waterstofbom zal vervaardigd worden, terwijl ik nog leef, verklaarde gisteren admiraal Chester Nimitz, gewezen bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in de Stille Zuidzee, aan een groep van Ame rikaanse leerlingen oficieren. Dit is ook de opinie van de Amerikaanse ge leerde Robert Millikin, die van oordeel is voldoende hitte te onwikkelen. De nodige hitte, zo zei hij verder, bedraagt 35 millioen graden Celsius en voor het ogenblik bestaat een dergelijke tempe ratuur slechts in het centrum van de In de 509e staatsloterij, vijfde klasse, 17e lijst, is op nr. 5884 een prijs geval len van t 15.000 met een premie van f 30.000.—. Hij won de weddenschap De politie te Atamo, een Japanse badplaats, waar Donderdag een hevige brand woedde, welke een schade van ongeveer veertig millioen gulden aan richtte, heeft twee mannen gearres teerd. Een van hen had gewed, dat het brandende einde van een sigaret olie in brand kon steken. De man won de weddenschap. voorgestelde uitvoerende orgaan te be studeren en zijn bevoegdheden en be trekkingen met de individuele regerin gen te omlijnen". Bidault legde er de nadruk op, dat zowel aggressie als depressie moesten worden bestreden. Als de landen van het Atlantische Pact bij hun bewapening hun economie in gevaar zouden bren gen, zou hun verdediging ook spoedig ineenstorten. Hij zeide te hopen, dat de ministers van buitenlandse zaken, wan neer zij op 8 Mei te Londen bijeenko men, een commissie zullen instellen, die op een bepaalde tijd rapport over zijn voorstel zou uitbrengen. In Jaffa (Israël) is Zondagavond" een gebouw ingestort waarschijnlijk we gens een ondeugdelijke fundering. Tot nu toe zijn dertien lijken van onder het puin geborgen. Na de instorting van het gebouw brak er bovendien brand uit, waardoor de reddingswerk zaamheden, waaraan politie en zeshon derd geniesoldaten deelnamen, zeer werden bemoeilijkt. Verwacht wordt dat dit twee dagen zal duren. Het is niet bekend hoeveel personen zich in het gebouw bevonden. De subst. Officier van Justitie te Alkmaar mr. A. W. Holsteyn, die Za terdag een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaak van de brand te Wervershoof, heeft medegedeeld, dat vast is komen te staan, dat er geen misdrijf in het spel Is. De brand moet ln de kamer, waar de meisjes sliepen, zijn ontstaan. Hoe, staat nog niet vast. Een Amerikaanse krijgsraad te Gar- misch heeft Zaterdag een korporaal van de Amerikaanse luchtmacht ver oordeeld tot Vijf jaar dwangarbeid, wegens „pogingen om geclassificeerde inlichtingen aan een buitenlandse mo gendheid in handen te spelen". Deze buitenlandse mogendheid werd door de aanklager in de loop van het proces, dat twee dagen geduurd heeft, vereen zelvigd met de Sowjetunie. De kor poraal is de 19-jarige Gustav Adolph Mueller, zoon van een Britse moeder en een Zwitserse vader. De Indonesische radio meldde Zater dag, dat de sultan van Djokja had be kend gemaakt, dat kapitein AbduI Aziz voor de krijgsraad zal verschijnen. De sultan maakte ook de onmiddellijke schorsing bekend van lt.-kolonel Moko- ginta, de federale legercommandant in Oost-Indonesie. De sultan zeide voorts, dat de troepen van het Worang-batal- jon zullen landen. Volgens genoemde radio heeft de Sultan van Djokja Zaterdag ook ver klaard, dat zijn regering „rapporten be studeerde om vast te stellen of de Oostindonesische regering in de op stand betrokken was". Een woordvoer der van de Oostindonesische regering verklaarde Zondag, dat foto-copieën van nieuwe documenten, handelend over plannen voor een revolutionnaire Waarnemers te Washington verkla ren, dat er aanwijzingen zijn, dat er deze zomer in de Stille Oceaan nieuwe proeven met atoomwapens zullen worden genomen. De vraag, of er te gen die tijd een waterstofbom gereed zal zijn, is slechts van speculatieve aard. Sommige atoomdeskundigen hebben verklaard, dat er voor het maken van een waterstofbom minstens een paar jaar nodig zijn. Andere hebben zelfs gesuggereerd, dat er wellicht nooit een gereed zal komen. actie op Celebes, naar de federale re gering te Djakarta en naar de Unci waren opgezonden. De documenten zou den zijn gevonden in de woning van overste Mokoginta te Makassar. Telegram aan de Unci. Dr. Warouw, oud-minister-president van Oost-Indonesie, vertoevende in Den Haag, heeft aan de Unci telegra fisch dringend verzocht in te grijpen ter bevrijding van de voorzitter BFO (Sultan Hamid) en ter handhaving van vrijheid en veiligheid van Oost- Indonesie. Giste "liddag in het Deurne-stadion te Antwerpen gespeelde, voel al- wedstrijd tussen het Belgische en het Nederlandse elftal is in een 20 overwinning voor de Roode Duivels geëindigd. Een spelmoment voor het Nederlandse doel. V.l.n.r. Chaves, de Nederlandse doelman Kraak en de Belgische speler De Hert. f10.000 aan sieraden gestolen Zaterdagavond omstreeks kwart over elf is, terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken in een perceel aan het Westeinde te Amsterdam. De die ven hebben een buit ter waarde van ongeveer f 10.000 aan kostbare siera den meegenomen. De buit bestaat o.a. uit: Twee pla tina armbanden, waarvan een bezet met 80 brillanten en de andere met elf, een zijden bandje met platina kastje, waarin een horloge hoort, eveneens afgezet met brillianten, een gouden schakelarmband, vier gouden ringen met paarlen en brillianten, een ring met een robijn, twee grote en vijf kleine brillianten, een Kodak 8 mm- opnameapparaat en een Kodak foto toestel. De rederij Nortström te Lovisa (Fin land) heeft de Kon. Noord-Zuid-Hol- landse Reddingmaatschappij 'n bedrag van 1000 gulden geschonken als bewijs van dankbaarheid voor de redding van 18 opvarenden van het op 12 Fe bruari ten Westen van Den Helder gezonken Finse s.s. „Karhula" door de motorreddingboot „Dorus Rijkers". Zondagmiddag werden ten huize van de koopman J. van Peer te St. Willi- brord (N.B.) door een hevige ontplof fing zeven personen gewond, waarvan één reeds is overleden. Van Peer had in zijn kleine woning een flinke hoeveelheid munitie verza meld, die hij tijdens werkzaamheden op het land had gevonden. Toen des middags een kennis op bezoek kwam, was Van P. juist bezig zijn schatten te bekjjken. De bezoeker waarschuwde hem voorzichtig te zijn met de gra naat, die hij in zijn handen hield. Van Peer antwoordde, dat deze munitie uitgewerkt was en liet plotseling het explosief uit zijn handen vallen, dat met een luide knal uiteenspatte De gevolgen waren ontzettend. De 38-jarige Van P. en zijn vrouw werden zeer zwaar gewond; de man is later overleden. Zijn vrouw verkeert in le vensgevaar, evenals de heer D. Jaspers, de kennis, die in de kamer aanwezig was. De overige gewonden zijn de 12- jarige Antoon van Peer, mevrouw J. Heeren-Jaspers, de heer A Heeren en de heer J. Jaspers, die allen in de ka mer waren. De rijkspolitie vond in het schuurtje achter de woning nog een hoeveelheid munitie, die in beslag werd genomen. Oisteren is in Engeland de zomertijd ingegaan. De klok werd een uur voorgezet ten opzichte v»n middelbare tijd Greenwich. Zijn ze daar nu nog zo ouderwets, of mankeert er bij ons iets? streek van Palermo aangehouden. Een mens zou de tel kwijtraken! IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIUIIIUUIIIIIIillllllllllllllUIIHIIIIIIIIillllllUIHII Hij maakt door de vlieger Holman. Hun hersens zijn op hol, man! O De wereld is gek op uranium. De regering van India gaat nu zelfs beloningen uitloven voor lieden, die in dat land uranium of beryl vinden. De watervoorziening was het enige, zich nog op vrije voe- Bij een industrie in Brummen wordt ten bevindende lid van een bende van «aiphong in Vietnam zal twintig op het ogenblik een draagbaar toestel vjjftig vogelvrijverklaarden. Q Meneer dagen onderbroken zijn. omdat de op- geconstrueerd, waarmee men plaats- Carl Crawford in Tulsa in de Ameri- standelingen de leidingen op zes plaat- kaarten kan drukken. De bedoeling is, kaanse staat Oklahoma beweert, dat hij sen bebben vernield. En nu zitten de om dit apparaat eerlang in autobussen een njeuw wereldrecord heeft geves- Haiphongelingen op een droogje. Verwachting tot hedenavond. Over het algemeen veel bewol- ng maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. DINSDAG: Zon op 5.38, onder 9-42; Maan op 5.45, onder 21.25. te gebruiken. Hoe drukker het wordt, hoe drukk drukt de chauffeur. O In Engeland bedragen de compensatie-uit betalingen voor oorlogsschade thans 1.000.000.000. Rekent u dat eens in (gedevalueerde) guldens uit! Je wint een oorlog, of je wint hem niet... In Semarang zijn vier scholen ten be hoeve van de troepen der RIS zonder enige waarschuwing gevorderd. Het geen bij uw dienaar nare herinnerin gen opwekt. De trammannen in Melbourne zijn in staking. Dientenge volge zingt de hele stad: „Oh, let me walk" hetgeen vertaald wil zeggen: „Laat mij maar lopen!" Ven berucht Siciliaans bandiet, die ti v,,,iHicrd wordt van veertien vier en twintig tigd, door met zijn Piper-cub in zes uur tijd 1874 loopings te maken. In 1928 By de begrafems van de vroegere Turk- werden 1635 loopings achtereen' ge- Siciliaans beschuldigd wordt van moordaanslagen diefstallen, ie na een wilde jacht in ce Alweer een nul op het request! se stafchef, maarschalk Fevzi Chak mak zijn relletjes uitgebroken, waarbij studenten zich van de lijkkist meester maakten. Vijfenzeventig van de heren zijn thans gearresteerd. Ex-koning Peter van Joegoslavië heeft een bezoek aan generaal Franco gebracht. Het on derhoud duurde ongeveer 45 minuten. Twee liberale „peers" van het Brit se Hogerhuis zijn naar de Conservatieve partij overgegaan. De vulkaan Aso op het Japanse eiland Kioesjioe heeft Zaterdag een uitbarsting gehad. Een geweldige witte rookpluim steeg op en kilometers ver vielen stenen en as neer. Geleerden zeggen, dat de vulkaan, die de grootste krater van de wereld heeft, minstens twee maanden lastig zal blij ven. Hoe ze dat overigens weten, is me een raadsel. Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van det roepenschepen „Dundalk Bay" „General Howze", „Nelly" en „Skau gum", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk vandaag in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke ge gevens dient het adres de naam te be vatten van het troepenschip onder toe voeging: „Op thuisreis naar Neder land". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld De Rotterdamse politie is weer opgetreden tegen wat zij kwak zalverij noemt. Er is proces-ver baal opgemaakt tegen de 62-jarige magnetiseur S. H. N. Vorig jaar werd ook reeds proces-verbaal te gen deze man opgemaakt. De pa tiënten, die hij in behandeling nam, werden door hem bestreken, terwijl hij ook wel de zieke plaatsen beademde. Een dove en een juffrouw, die niet kon slapen, blies hij in de oren. De op een na jongste zuster van de Sjah van Perzie is in de Italiaanse havenplaats Civitavecchia in het hu welijk getreden met de Amerikaanse student Vincent Lee Hillyer. Een aan zienlijke menigte was voor het bureau van de burgelijke stand verzameld. De 21-jarige prinses, die bekend staat om haar charmes, heeft reeds enige tijd de wereld afgereisd, hierin gesteund door haar broer de Sjah. Het huwelijk draagt echter niet de goedkeuring van het Hof weg en prinses Fatmeh heeft dan ook thans bij "besluit van het Hof alle rechten als prinses van Perzie verloren. Prinses Fatmeh staat bekend om haar goede kleding en haar vrije gezindheid. Politie contra stakers Politie en arbeiders van een fabriek van vliegtuigonderdelen te Parijs zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag slaags geweest. De arbeiders waren overgegaan tot bezetting van de fa briek, toen een communistisch actie comité had bekend gemaakt, dat er een massa-ontslag dreigde. De politie kwam, om de fabriek te ontruimen en werd toen onthaald op een regen van stenen, zware tandraderen, buizen, staven en zelfs traangasbommen. Een poging van de communisten om ver sterkingen voor de arbeiders aan te voeren, mislukte en toen moesten de belegerden de strijd al spoedig sta ken. Vijftig man ontsnapten. De ande ren, honderdzeventig in totaal, wer den gearresteerd, doch later, na te zijn ondervraagd weer losgelaten. Zeven, die niet bij de fabriek in dienst wa ren, zijn vastgehouden. Ongeveer vijf tienhonderd arbeiders hebben later besloten, Maandag gewoon aan het werk te gaan. Een communistische op roep, om symbolische stakingen te houden als protest tegen het optreden der politie, heeft weinig resultaat ge had. Piloot overleed na sprong Tijdens de oefeningen is een „Vam- pire"-jachtvliegtuig van de Britse luchtmacht in botsing gekomen met een „Lincoln"-bommenwerper. Na de botsing sprong de vlieger van de jager met zijn valscherm uit het toestel en kwam in zee terecht. Hij werd door een reddingboot opgepikt, doch over leed korte tijd daarna. Het jachtvlieg tuig viel te pletter op een rots aan de kust. De bommenwerper werd niet be schadigd. Onder donderende toejuichingen van de Berlijners. die langs èen weg van 20 km. schouder aan schouder stonden, is dr. Adenauer, de federale kanselier, Zondag van het vliegveld Tempelhof Berlijn binnengereden. Adenauer die een bezoek van vier dagen aan Berlijn brengt, verklaarde bij aankomst, dat hij zich te Berlijn even goed thuis voelde als overal in West-Duitsland. „Berlijn is Duitse grond", zo zeide hij. Hij werd verwel komd door burgemeester Reuter en andere leden van het gemeentebestuur. Te Utrecht heeft een bespreking plaats gevonden van alle landelijke or ganisaties in de agrarische sector over de coördinatie van het landbouwtea- toonstellingswezen. Minister Lieftinck gaat 21 April naar Milaan, waar hij een lezing zal houden en een onderhoud zal hebben met per sonen uit Italiaanse economische en politieke kringen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1