Burgemeester Rehorst geïnstalleerd Harielijke begroeting door Helderse bevolking Officiële toespraken in de raadszaal B. en W. Tavenu gaf levendige opvoering van „De grote race" Zomertijd Vlotte overtocht met de „Dorus Rijkers" PIET SCHMIDT De heer De Wit over zijn reis naar Amerika IN HET KORT Gezellige feestavond van de Molenstraat HTC 1 startte met gelijk spel tegen Inside 3 Diefstal uit invalidenwagen Hoorn en Den Helder aehfei1 de groene fafel .MOGE DE BAND, DIE VANDAAG IS GELEGD, leiden tot de hoogste be kroning, die een burgemeester ,ten deel kan vallen, namelijk dat gij m(j •ens nrtt beschouwen als uw burgervader." Deze woorden richtte burgemeester Rehorst gisteravond tot de duizenden, die na zijn installatie in de omgeving van het Raadhuis waren samengestroomd. Deze grote belangstelling van de burgerij van Den Helder onderstreepte de vele goede woorden, die tot mr. G. D. Rehorst en zijn gezin werden gericht nadat zjj voet op Helderse bodem hadden gezet. De installatie-plechtigheid In de raadszaal werd door vele officiële vertegen woordigers uit de burgerij, van de Koninklijke Marine en de Rijkswerf, alsmede door verscheidene burgemeesters uit de kop van Noord-Holland bijgewoond. Om precies vier uur meerde de red dingboot „Dorus Rijkers" aan de stei ger van de Texelse boot, waar de fa milie Rehorst namens het gemeente bestuur van Den Helder werd verwel komd door de raadsleden mevr. C. A. Hamel-Dito en de heer J. H. Keyzer. Twee leerlingen uit de zesde klasse van de gemeentelijke opleidingsschool aan de Parallelweg, Ati Vermaat en Tineke Last, beleefden een groot mo ment, toen zij mevrouw Rehorst bloe men mochten aanbieden. Zichtbaar ver rast door deze hartelijke begroeting begaf de familie Rehorst zich door een haag van Zeevaartscholieren naar de gereedstaande auto's. De paarden Van de Landelijke Rijvereniging uit Ju- lianadorp, die al een poosje ongedul dig met hun hoeven over het grint hadden geschraapt, vormden de kop van de stoet, die zich stapvoets langs Hoofdgracht, Kanaalweg en Kerkgracht raar het Raadhuis begaf. In een beige Opel, waarvan de kap was opengeslagen, wulfden de heer en mevrouw Rehorst de duizenden school kinderen, die langs de route waren op gesteld en de lucht vervulden van een uitbundig gejuich, vriendelijk toe. Prettig en ongedwongen was de eerste kennismaking tussen burgemeester Re horst en zijn nieuwe gemeente. De installatie Voor het raadhuis stond een ere wacht, bestaande uit de leden van „Moed, Volharding, Zelfopoffering". Voorzitter Jan van Dok was de eerste ambteloze burger, die mr. Rehorst voor het bordes van het Raadhuis de hand drukte. In de Raadszaal hadden inmid dels de leden van de raad en de ge nodigden hun plaatsen ingenomen. Op de voorste rij zaten, nadat de familie Rehorst was binnengeleid, van links naar rechts oud-burgemeester en me vrouw Ritmeester, de heer P. Rehorst, mej. L. Rehorst, mevr. G. Lap-Rehorst, de heer Lap, mevr. Reijnierse-Offer- haus, schout-bij-nacht I. W. Reijnierse en diens adjudant, de luitenant ter zee der 2e klasse H. Pontier. De loco-burgemeester, wethouder P. S. van der Vaart, gaf, nadat mr. G. D. Rehorst op de voorzitterszetel had plaats genomen, aan de gemeente secretaris, mr. dr. E. van Bolhuis, ge legenheid tot voorlezing van de Ko ninklijke Besluiten, behelzende het eervolle ontslag van burgemeester Ritmeester en de benoeming van zijn opvolger. De heer Van Bolhuis deed daarop mededeling van het feit, dat burgemeester Rehorst op 14 dezer door de Commissaris der Koningin werd be ëdigd. In zijn rede, voorafgaande aan de in stallatie, heeft wethouder Van der Vaart in grote lijnen de stand van zaken in de gemeente Den Helder geschetst. De overtoéht met de „Dorus Rijkers", de verwelkoming door onze landelijke rui ters, de schooljeugd en de reddersver eniging hielden een kennismaking in met enkele facetten van het leven in deze gemeente. Den Helder heeft geen belangrijke historie en daarom ging de heer Van der Vaart meteen over naar het heden. Hij vestigde de aandacht op de Koninklijke Marine en de Rijks werf, als pijlers van onze welvaart, op de visserij, het reddingwezen, en als tegenhanger op het plattelandsgedeelte der gemeente. „Den Helder is stedebouwkundig niet fraai", zei de wethouder veront schuldigend, „maar gelukkig worden stad ook als woonoord aantrekkelijk te stand ook als woonoord aantrekkelijk te maken. Nu, na een periode van twijfel, de toekomst van Den Helder als mari nebasis verzekerd is, richt het gemeen tebestuur zijn arbeid op een snelle ont wikkeling van de stad. Het belangrijke Centrumplan is vastgesteld en goedge keurd, Oud Den Helder is goeddeels herbouwd, aan Groot Den Helder wordt weldra begonnen, er is een geheel nieuw rioleringsplan, het waterleiding bedrijf wordt gereorganiseerd, er komt een wijziging in de gasvoorziening, zo dat er plannen zijn op velerlei ge bied". Vele vraagstukken. De loco-burgemeester stipte daarop nog enkele problemen aan, die het gemeentebestuur bezig houden: de huisvesting van onze onderwijsinrich tingen, de behoefte aan een nieuwe schouwburg, de sportveldennood, het immer te kleine bouwvolume. „Met al deze vraagstukken zult U zich bij de uitoefening van Uw ambt hebben be zig te houden". Voorts wees de heer Van der Vaart op de grote betekenis van een goede verstandhouding en samenwerking met de marine-autoriteiten, waarbij juist de burgemeester een verantwoordelijke en representatieve taak heeft. Over de positie van Den Helder als centrum-gemeente in de kop van Noord-Holland behoefde de wethouder niet veel te zeggen. „U hebt als bur gemeester van Callantsoog en Texel deze verhoudingen proefondervindelijk leren kennen". Mr. G D. REHORST één der onzen Wel gaf de heer Van der Vaart een korte karakterschets van de Helderse bevolking, die niet alleen vlot, maar ook vlottend is. „De Nieuwediepers zijn prettige mensen. die enerzijds grootsteedse verlangens hebben en anderzijds genoeglijke dorpsgebruiken willen handhaven. Het verenigingsle ven is hier bloeiende, en U zult wel vele aanvragen krijgen om bescherm heer of ere-voorzitter te worden. Ik kan U zeggen, dat de bevolking haar nieuwe burgemeester met heel groot vertrouwen tegemoet wenst te treden". Na de volle medewerking van de gemeenteraad te hebben toegezegd, hing wethouder Van der Vaart de nieuwe burgemeester de ambtsketen om. „Ik spreek de wens uit, dat U een goede burgemeester zult zijn en dat de Nieuwediepers in U een goede burgervader zullen hebben". Fractieleiders spreken. Achtereenvolgens hebben daarop de verschillende fractieleiders burgemees ter Rehorst namens de door hen ver tegenwoordigde groeperingen verwel komd, onder de toezegging van de meest loyale steun en medewerking. Zo werd het woord gevoerd door de he ren J. H. Smith (F. v. d. A.), P. Th. Lujjckx (K.V.P.)S. Prins (V.V.D.), J. H. Keijzer (C.H.U.) en mr. J. Mulder (A.R.). Uit hun woorden bleek, dat zij de toekomst met vertrouwen tegemoet zagen. De heer Smith, die als eerste sprak, legde in zijn rede namens de P. v. d. A.-fractie een verklaring af betreffende de samenstelling van het College van B. en W. Installatie-rede. „Moge de eerste woorden, die ik het voorrecht heb in deze raadszaal te spreken, gewijd zijn aan mijn diepe erkentelijkheid jegens H.M. de Ko ningin, die mij heeft willen benoemen tot deze gewichtige functie, jegens de Minister van Binnenlandse Zaken, die mij heeft willen voordragen, en je gens de Commissaris der Koningin, die mij het vertrouwen heeft waardig ge keurd, mij voor dit ambt aan te beve- lenn", zo ving burgemeester Rehorst zijn installatie-rede aan. „Deze blijken van vertrouwen zul len steeds voor mij een prikkel zijn om datgene te doen, wat een goed bur gemeester verplicht is te doen. Ik ben dankbaar voor de wijze, waarop de loco-burgemeester mij heeft willen installeren en ik dank ook de fractie leiders voor hun welwillende woorden. De benoeming van een burgemeester geschiedt volgens ons staatsrecht één zijdig, omdat zij geen invloed kent van raad en bevolking. Maar het ligt ten slotte toch aan de raad en de bevol king, hoe zij hun burgemeester zullen ontvangen. Het plattelandsgedeelte der gemeente zal mij niet euvel duiden, dat ik mij, bij hetgeen ik verder ga zeg gen, de nadruk leg op de stad Den Helder. Wethouder Van der Vaart heeft een opsomming gegeven van de voornaamste problemen, die de aan dacht van het gemeentebestuur vragen. Ik zal al deze onderwerpen ernstig be studeren, waarbij ik mij overtuigd weet van de steun van de wethouders, de gemeentesecretaris, de raadsleden en het ambtenaren-corps. De korte tijd, gelegen tussen mijn benoeming en deze dag, heb ik besteed aan geestelijke bezinning op de taak die mij hier wacht. Het is gemakkelijk een installatie-rede te houden, maar woorden moeten ge dekt worden door de geestelijke struc tuur van de man, die ze uitspreekt. Dat ik een voorganger met zeer uitne mende kwaliteiten opvolg is enerzijds een voordeel, maar anderzijds betekent dat voor mij een zware taak". Burgemeester Rehorst verklaarde voorts, een open oog te hebben voor de verbondenheid van de Koninklijke Marine, de Rijkswerf en de gemeente Den Helder. Hij vertrouwde op een prettige samenwerking met de raad, waarin hij boven de partijen wilde staan. Met de hartelijke wens, dat deze vreugdevolle dag de eerste zou zijn van een goede en vruchtbare ambtsperiode, eindigde de burgemeester zijn rede. De buitengewone raadsvergadering kon daarop worden gesloten. Goede traditie. Het samenzijn werd echter nog niet beëindigd, want enkelen der genodig den hadden de wens te kennen gege ven, een enkel woord tot burgemees ter Rehorst te richten. De Commandant Zeemacht Nederland, schout-bij-nacht I. W. Reijnierse, zei- de o.m.: „Als vertegenwoordiger van de Koninklijk* Marine heet ik U en uw familie van harte welkom. Uw woorden hebben het marinehart goed gedaan. Op vele punten grijpen de be langen van de Koninklijke Marinf en de gemeente Den Helder inéén, of zij lo pen parallel. Een zeer belangrijk pro bleem, ook en vooral voor de gemeente, is de recreatie van het marinepersoneel. Den Helder gaat een periode van grote bloei tegemoet. Nu reeds zijn meer dan vierduizend marinemannen en -vrou wen hier te werk gesteld. Het is voor de stad van grote betekenis, wanneer deze mensen zich hier thuis gevoelen. De Koninklijke Marine hecht zeer aan tra dities. Eén van deze tradities is de ver houding van waardering en begrip, die tussen het gemeentebestuur van Den Helder en de marineleiding is gegroeid. Moge deze traditie tijdens uw ambts periode worden voortgezet." Ook de directeur der Rijkswerf, kapi tein ter zee S. G. Barendregt, heeft een hartelijk woord van welkom tot bur gemeester Rehorst en zijn familie ge richt. „Het werfpersoneel is diep ver ankerd in het gemeenschapsleven van Den Helder. Vier van de raadsleden zijn werkzaam op de werf. Ik zeg dat niet, om u ervoor te waarschuwen, dat ik zo nodig mijn hulptroepen kan inscha kelen", schertste kolonel Barendregt. Het eerste insigne. De heer Jan van Dok sprak namens M.V.Z. en stelde binnen de minuut een daad. Hij verliet de katheder, stapte naar voren en speldde burgemeester Rehorst het beschermheers-insigne der vereniging op de borst. „Dit is nu een aardig voorbeeld van de Helderse ge moedelijkheid, mijnheer de burgemees ter," zei wethouder Van der Vaart, die daarop het woord gaf aan de volgende spreker. In dezelfde prettige stijl als de voor gaande sprekers hebben de heren S. de Waard (loco-burgemeester van Texel), burgemeester mr. D. Breebaart van de Zijpe (namens de vereniging van bur gemeesters en secretarissen in Hollands Noorderkwartier), J. J. Feringa (inspec teur van het L.O. in de Inspectie Den Helder), ds. W. J. de Hoest (namens de Ned. Herv. gemeente), G. Vesseur (Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren en Vereniging van Nederlandse gemeen ten), N. Helder (namens alle werkne mers in de gemeente) en sergeant-ma joor Braun (namens de VBZ en het MSF), burgemeester Rehorst verwel komd en hem waar nodig steun toege zegd. In zijn dankwoord heeft de bur- In de gistermiddag gehouden buitengewone raadsvergadering, ter installatie van burgemeester mr. G. D. Rehorst, heeft de heer J. H. Smith namens de raads fractie van de Partij van de Ar beid een verklaring afgelegd- Hij deelde mede, dat de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland slechts de benoe ming van een P- v-d. A.-burge- meester heeft willen voordragen, wanneer één der wethouders zijn zetel ter beschikking van de min derheidsfracties zou stellen. Door de P. v.d. A.-fractie werd daarop na rijp beraad aan de Commissa ris der Koningin bericht gezon den, dat de benoeming van een P. v.d. A.-burgemeester op hoge prijs zou worden gesteld, en dat men bereid was, de samenstelling van het College van B. en W. op nieuw aan de orde te stellen in de eerste raadsvergadering in September 1950. Van te voren zou dan met de minderheidsfracties overleg worden gepleegd ov«r de benoeming van één of twee wet houders uit deze fracties naast twee P. v-d. A.-wethouders. €olbert coótuumó naar maat Excl. dessins - Vertrouwd adres Ruyghweg 74 - Tel. 3176 gemeester allen persoonlijk beantwoord en nogmaals verklaard dat hij zich met inzet van zijn gehele persoonlijkheid zal wijden aan de uitvoering van zijn omvangrijke en verantwoordelijke taak. Défilé. In een ongedwongen sfeer bleven de genodigden nog korte tijd in de trouw zaal bijeen. Om half acht begaven bur gemeester en mevrouw Rehorst zich op het balcon, waar zij getuige waren van het défilé der verenigingen, waaraan ook ditmaal naar schatting vijftienhon derd stadgenoten deelnamen. Ingeleid door wethouder Van der Vaart heeft burgemeester Rehorst de grote menigte (ook aan de overzijde van het kanaal stond een talrijk publiek) toegesproken. „Ik hoop dat gij allen mij eens zult beschouwen als uw burgervader," zei mr. Rehorst. „WU willen met elkaar bouwen aan de stad Den Helder, ook en vooral in geestelijk opzicht. Wij moeten zorgen, dat de wereld van van daag weer bewoonbaar wordt. Ik spreek de wens uit, dat op deze dag een vruchtbare ambtsperiode is begon nen. Daarbij roep ik de medewerking van u allen in." Ingezet door wethouder Van der Vaart klonk een driewerf hoera in de wijde ruimte. In de stilte die viel speel de het muziekkorps van het Leger des Heils de bede „Dat 's Heren zegen op u daal", waarop de heer Van der Vaart de gelegenheid tot persoonlijke kennismaking openstelde. Het bleef nog lang een komen en gaan van stadge noten, die door een enkele handdruk uiting wilden geven aan het vertrou wen dat zij in de nieuwe burgemeester stelden. Zo kwam het einde van deze dag zonder dissonanten, welke naar wij hopen en vertrouwen symbolisch is voor de harmonie, waarin onder aan voering van burgemeester Rehorst zal worden samengewerkt aan de vervul ling van het ideaal van burgemeester Ritmeester: Den Helder, een stad met zeventigduizend inwoners. W7ij schrijven: Dinsdag W 18 April en het weer is prachtig, ,,'t Is een mooie dag weer van daag", zeggen de Nieu wediepers. De zon is nog niet bij machte stralen te bundelen, maar er zijn toch meisjes die zomer jurken dragen. Op som mige plaatsen probeert het zonnetje zich in de etalages te branden. Dat lukt echter meestal niet. De schermen gaan neer, want de artikelen in de etalages kunnen de ver blekende warmte niet velen. 't Is gezellig in die zonverlichte straten, en als je even loopt krijg j« al dat lome gevoel over je. Dan hoef je niet meer om je heen te zien, en je af te vragen of het lente is, en de zomer in aan tocht. Cn wie komt daar? Het belletje aan het stuur van zijn fiets tingelt vro lijk, en doet allesbehalve schuchtere pogingen om ons aan rijn karretje te noden. De ijscoman. Ja. hij rijdt weer. Misschien reed hij al eerder. En er Mi ook wel eerder ijs verkocht zijn dan op de ze mooie dag. „Eén van tien". Wij hebben hem niet gemist. Maar we zijn blij dat hij er weer is. Want nu schijnt de zon. En gij zwemliefheb- bers; hebt ge gezien wat op de Dijk aan de hand is? De zee is bijna zon der rimpels langs de kust en als je niet beter wist zou je er in springen. Glanzende golfjes kab belen af en aan, rollen licht en speels uit de zee op. Ze zijn blauw en groen, en als je goed kijkt dan schijnen ze te glimlachen. Maar dat is verbeelding, want golfjes lachen niet. Ze doen hoogstens vriendelijk aan. en 's zomers kun je er zo heerlijk in rond dartelen. D« *omerDie «)4 laat niet zo lang op zich wachten. |J![ zwembad op de Dijk, he» bad van de twemvere,,; ging Marsdiep, be tenminste al weer g8 daante te krijgen. Va» de kleedkamers, de wan. den is nog niets te zien momenteel, maar de vlo, ren ervan liggen r^.' gedeeltelijk. Grote (e nummerde schotten von" den hun plaats op het donkere geraamte, daar het hele koude sei. zoen heeft gestaan ali het geblakerde overblijt. sel van een afgebrande schuur. t Begint zomer worden. Men kan ook t winters zwemmen, dat weten wij. Maar dat li niet voor iedereen weg. gelegd. Het „officiële- seizoen breekt spoedig aan. Het begin is er al. Moge deze zomer rijk zijn aan zonneschijn; w(j zelf en de ijscomannen zullen er wel bij varen. Voor de afdeling Den Helder van de Nederlandse R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisie" sprak de bonds voorzitter, de heer J. de Wit, dezer da gen over zijn reis naar Amerika. Nadat de heer De Waard een kort welkomstwoord had gesproken, begon de heer De Wit uiteen te zetten wat het doel was van de commissie uit de Ne derlandse Vakbeweging die door de E.C.A. was uitgezonden voor een tocht door Amerika. De aanwezigen werden onder andere meegenomen naar de vleesfabrieken in Chicago, waar honderden stuks vee ter gelijkertijd worden geslacht. Alle be werkingen geschiedden aan de lopende band. Hetzelfde ts van toepassing op de Fordfabrieken in Detroit, waar onge veer elke minuut een auto kant en klaar kan worden afgeleverd. In Amerika zijn de kantoorbedienden in verhouding tot de handarbeiders veelal slecht georganiseerd, aldus de heer De Wit, waardoor hun invloed op de gang van zaken minder groot "is. Een daverend applaus was de belo ning die de heer De Wit voor zijn in teressante lezing in ontvangst mocht Zaterdagmiddag zullen op het open terrein aan de Kanaalweg, tegen over de Doopsgezinde kerk, brandweer wedstrijden worden gehouden. Wij ko men hierop nader terug. Hedenavond wordt in Casino, ter gelegenheid van de viering van het vljf-en-twintigjarig bestaan van het Rode Kruis-corps, afdeling Den Helder, een feestavond gegeven. Hieraan wordt medewerking verleend door „Het Ne derlands Cabaret", onder leiding van André Carrell, met de revue: „Een beetje zon". In de krant van gisteren schreven wij, dat te Den Helder deze zomer een damestournooi, een nieuwelingentour- nooi en een junioren-tournooi basketbal zullen worden georganiseerd. In het adres, waar men zich kan opgeven voor deelname, is een zetfout geslopen. Het goede adres is: B. H. Perels, Badhuis straat 96 e, te Huisduinen. Er ia op de beide Tavenu-avonden in Casino aan weerszijden van het voet licht hard gewerkt. De spelers hebben hun uiterste best gedaan, de verwikke lingen in „De grote race" tot een keten van boeiende scènes te maken, en de toeschouwers hebben zich tot het laatst toe geïnteresseerd zitten afvragen, hoe het allemaal zou aflopen. Zo bleef er tijdens de gehele voorstelling een prettige wisselwerking tussen de tonelisten en hun pubiek. Tavenu had zich dat niet beter kunnen wensen, omdat hieruit de kwaliteit van de opvoering bleek. In een pakkende proloog worden twee echtelieden ingevoerd, wier verstand houding sinds de eerste kus wel enige graden koeler is geworden. De toe schouwer maakt kennis met Gerald Coates, een sympathieke jongeman die nog niet weet wat hij ermee aan moet. Zijn liefde voor de knappe en hartelijke Joyce Penrose en zijn trouw aan de on verschillige (en wat ouder wordende) Babs strijden tegen elkaar. Op de avond na de grote paar denrennen in Liverpool komt Babs in een ongenietbare stemming thuis. Zij behandelt de butler Morton op een hondse manier en gaat na een scherpe conversatie haar man met een brief opener te lijf. Tijdens de worsteling die ontstaat, wordt het donker in de zaal. In het eerste bedrijf, dat de volgende dag speelt, blijkt dat Babs te Liverpool dood is gevonden in een luxe auto. Dit bericht brengt grote ontsteltenis teweeg ten huize van Coates, waar een zich allengs uitdijende vriendenschaar heeft verzameld. Daar zijn Philip, een hoffelijk en intelligent advocaat (de heer J. Mooy), de charmante Joyce (mej. W. Reekers), de lichtelijk onno zele Buns (de heer F. Verfaille) en Babs' zuster Pinkie (mej. A. v. Strijen), een origineel type. Butler Morton (de heer P. W. Manshanden) is het statige en gedienstige factotum, dat het spreek woord „horen, zien en zwijgen" in practijk weet te brengen. Dan komt inspecteur Ayling (de heer R. C. Pieterse) met zijn rechterhand Gibson (de heer J. J. Peerdeman) ten huize Coates enige formaliteiten ver vullen. De recherche zoekt naarstig naar de man, die het laatst in Babs' ge zelschap is geweest. Misschien kunnen de verklaringen van Gerald (de heer C. Pieterse), zijn gasten en het perso neel waardevolle aanwijzingen opleve ren. Ondanks de flitsende dialogen wordt noch de recherche noch het pu bliek een cent wijzer, al gaat Ayling eraan twijfelen of Babs na de race nog thuis is geweest en al weet het pu bliek zeker van wel. De schrijvers Dorothy en Campbell Christie zijn er uitstekend in geslaagd, het intrige verloop niet alleen onderhoudend maar ook aannemelijk te maken. De Hol landse bewerking door Caro van Eyck heeft het door-en-door Engelse karakter van het stuk geen geweld aangedaan. Inspecteur Ayling blijft voortbordu ren op zijn veronderstelling, dat Babs na de race nog thuis is geweest. De aanwijzingen in die richting stapelen zich op: een spiegeltje, een paar schoe nen en een spoorkaartje in de zak van Geralds regenjas. De toeschouwer meent dat Gerald nu wel door de mand zal vallen, maar deze weet in het spitse vraag- en antwoordspel listig te pare ren. Zijn verklaringen worden door de droge butler aardig gedekt, maar Ge rald raakt pas uit de penarie wanneer die (vervelende) Buns als het enfant- terrible onder de reddende engelen op treedt. Buns komt Geralds regenjas terugbrengen, waardoor tot grote verbazing van Gerald, Ayling en de toeschouwers blijkt dat het ge wraakte spoorkaartje in het archief van Buns thuis behoort. Ook de andere aanwijzingen missen ten slotte voldoen de bewijskracht, zodat #erald vrij man blijft. De toeschouwer heeft echter inmid dels een vertrouwelijk gesprekj* tus sen Gerald en Joyce afgeluisterd en weet daardoor dat Babs tijdens de ech telijke ruzie aan een hartverlamming is overleden. Gerald heeft haar lichaam per auto naar Liverpool gebracht en is per trein teruggereisd, omdat hij vrees de als moordenaar te worden gestraft. Hij weet aan de wrekende gerechtig heid te ontsnappen. Misschien is er een vervolg op „De grote race", waarin verslag wordt uitgebracht van de ver dere pogingen van de politie Mn het raadsel op te lossen. Het slot van dit stuk bevredigt dus niet geheel, al wist Gerald wel in zoverre de sympathie van het publiek te winnen, dat men in stilte verheugd was over deze oplossing. Daaruit kan worden opgemaakt, dat de heer C. Pieterse die deze keer wel bijzonder goed op dreef was zijn moeilijke rol voortreffelijk heeft uitge beeld. Ook mevr. Van Est-Keulen slaagde er uitstekend in de feeksachtige Babs te creëren. De heer P. W. Mans handen zette een Morton op de plan ken, die de beste figuur was die we ooit van deze speler hebben gezien. De anderen hebben overeenkomstig de verwachtingen hun aandeel in het spel geleverd. De „new-comer", de heer F. Verfaille, was als Buns zeer bevredi gend. Zo waren de verschillende spel-ele- menten, waarbij wij ook de toneelaan kleding en de grime rekenen, welver zorgd. En de wijze, waarop onder regie van de heer R. C. Pieterse van al deze elementen gebruik werd gemaakt, was dikwijls lofwaardig. Een belangrijke vooruitgang achten wij het, dat Tavenu een veel soepeler opvatting van de dia logen heeft gekregen. Hierdoor is het aspect van het gehele stuk direct veel levendiger geworden, wat onwillekeurig ook het tempo ten goede komt. Vooral in een stuk als „De grote race", yyaar- ïn een klein beetje „thrill" geen kwaad belangrijk611 ge"jke SPelverb^ing Vfnnu ,k.®" er zeker van zijn, dat deze voorstellingen bijzonder op prijs zijn gesteld. Vermelden wij nog, da? de eerste avond werd bijgewoond door ™d:bur®emeester G. Ritmeester met echtgenote *n dochter. De buurtvereniging „Molenstraat" hield dezer dagen in Casino zijn eerst» feestavond van dit seizoen. Hieraan werd medewerking verleend door het toneelgezelschap „De Molenwiek" en het „Molentrio". De voorzitter van het feestcomité, d» heer Sanders Sr., die de avond open de en de wens uitsprak een goed pro gramma tegemoet te mogen gaan, werd in zijn verwachtingen zeker niet te leurgesteld. De zes dames en de vijf heren hebben met hun zang, muziek en sktches veel bijval mogen oogsten Aan het eind van de avond moesten de dames een bloemtjes, en de heren een pakje sigaretten in ontvangst ne men. Daarna sloot de voorzitter, de heer Makelaar, deze geslaagde bijeen komst. Natuurlijk gingen toen de danslustigen nog niet naar huis. Drie teams van de Helderse Tennis club zijn Zondag het nieuwe seizoen begonnen. HTC 1 speelde in Alkmaar tegen Inside 3. Deze ontmoeting ein digde in een 44 gelijk spel. Teitler won zijn enkelspel en legde bovendien met mevrouw De Vries beslag op de mixed. Mej. Kuiper en mevr. De Vries wonnen het dames-dubbel. Mevr. D» Vries wist ook het enkelspel in haar voordeel te beslissen. Mej. Kuiper ver loor in drie sets, nadat ze in de beslis sende set met 41 en 53 had voor gestaan. HTC 2 speelde met vier invallers (drie dames en één heer) en verloor met 62 van het bezoekende KZTV 4. J. Dol won zijn enkelspel en met N. Krul het dubbelspel. HTC 8 keerde met een 62 overwin ning op AMVJ 5 in Den Helder terug. Mej. Olthof won haar enkelspel. Kous broek en Rijpma noteerden beide een enkelspel, samen de dubbel en voorts twee mixedspelen. Voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar stond gistermiddag terecht T*unis van d» R„ te Den Helder, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal en verduistering, Van twee werkgevers had verdacht* ver schillende geldsbedragen ontvreemd, ge zamenlijk ongeveer driehonderd gulden, en bovendien had Van de R. een portefeuille uit een invalidenwagen gestolen. Dat laat ste nam de Officier hem zeer kwalijk en ook de Officier vond dit feit hoogst erns tig. Tegen deze verdachte, die in de oor log een opleiding in Schalkhaar had on dergaan en daarna reeds meerdere malen met de Justitie in aanraking was geweest, werd een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden geëist. Daniël A. was van Julianadorp naar Alkmaar gereisd om te vertellen hoe het was gekomen, dat hij met zijn fiets twee dames had aangereden, waardoor één van deze slachtoffers zó ernstig was gevallen, dat zij twee armen en een pols had ge broken. Het bleek dat Daniël niet hard had gereden maar even niet had uitgeke ken. „Wat was het dan waardoor uw aan dacht werd getrokken", informeerde de Officier. „Ik zag twee dames met een chauffeur in een auto stappen" zei ver dachte. „Nu, dat is toch niets bijzonders, meende de t Officier, hetgeen overigens geen compliment voor de instappend* da mes was. „De indruk die ik aanvankelijk debras zou zijn. Thans ben ik echter van van verdachte kreeg was dat hij een wil- mening dat hij eerder een sloom typ* Ik zal daarom volstaan met het eisen van een boete van 10 of vijf dagen", elndigd» mr. Holsteyn. In beide zaken zal de rechtbank over veertien dagen uitspraak doen. Zondag wordt in Hoorn een steden- uitwisseling tafeltennis gehouden tui sen Hoorn en Den Helder. Voor de» ontmoetingen werden acht Helder» teams samengesteld. In die teams ko men uit: overgangsklasse heren: (WGW), Sinjewel en Makelaar (IVA)I eerste klasse: L. Brakenhof (WGW), S- v. d. Vliet en A. Keyzer (IVA)i tweede klasse 1: J. Pronk GVA), de Vroome en J. Dito (WGW)tweed» klasse 2: N. de Vroome (WGW); J- G' termeer en A. Veenendaal (IVAI derde klasse: M. van Os (WGW), °- Flameling en W. Govers (IVA)dam» 1: R. Rinjewel, C. Goedegebuur en W. Vreugdenhil (IVA); dames Sinnege (WGW). A. Valkhoff en v- d. Weterink (IVA); junioren: Spet- ™r (WGW), Oosterbeek en Van der WeH (IVA).

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2