Erfelijke lichaamsbouw en karakter houden verband met elkaar Marechaussee of Rijkspolitie? Op Curagao leeft men vlot Welk karakter hebt u? Geen kloof tussen geesteszieke en normale mens TWee soorten lichaamsbouw Zaanc elftal technisch minder dan Nederlands politie team (12) Grootscheepse herhalings oefeningen op drie plaatsen Door de lucht naar Australië OP 1EDEBE 2.5 WENSEN STATISTICI HB8&EN UITGEREKEND, DAT IN j 1972 ER op IEDER MEN6 25 AMBTENAREN j 2LL--LBN 2MN..» Doelmatigheid en bezuiniging Dagomzet van een zakenman: 100.000 dollar Drukke handel in Willemstad Geallieerden zijn ontstemd over Bonn's houding Duitse boeren in Reichswald Vierhoeksconferentie" in Indonesië f I HEBT NATUURLIJK wel eens een afbeelding gezien van een vrek Daarbij 131 V0^"1 ee" «'«"«aard altgd mager is. H« heeft lange profiel, zult L vrek 3i riea afgebeeld als een rezette figuur, met een korte, dikke nek en korte brede banden- Dezelfde opmerkingen kunnen gemaakt worden ten aanzien van helll- enfiguren. Ook deze zjjn doorgaans lang, slank en mager. Maar stelt u zich na «ngekeerd een. een gezeilige, genoegeljjke prater voor; een man die van een ?oed leven houdt en Pd. kan lachen. Tien tegen één dat sich een gezette dguur voortelt, 1erUkort, misschien wel met een klein „buikje". Wanneer een vrek word't afgebeeld a een lange, sehriele figuur; en wanneer Jan Steen voor ii}o genoeglijke^ schilderijen als geheel korte, gezette typen kiest, dan spreekt daaruit een niet t* verwanrlosen dosis mensenkonnia Hoewel vrijwel niemand hei ztoh bewust ia wordt hier nameijjk verband gelegd tussen Iemands lichaams- bonw en Iemands karakter. Hoe zit dat? kunnen, met voorbijzien van al- jerlei mengvormen, twee typen van lichaamsbouw onderscheiden, Het eer- pts type is lan8 en smal. Hiertoe be horen mensen, die, zoals dat heet, nooit dik worden, al eten ze ook nog zo veel. Ze hebben een vlakke borst. Hoewel mager, zijn zij toch vaak pezig. Hun ledematen zijn fijn gevormd; hun been derenstelsel is niet grof. Vaak hebben zy een smalle scherpe neus er\ een wei nig ontwikkelde onderkaak. Van voren gezien is hun gezicht eivormig. Hier tegenover staat een heel ander type. Deze mensen zijn kort en dik. Zij hebben vaak een wat gedrongen fi guur. Zij hebben een korte hals en kor te ledematen. Het gezicht heeft weke, geen scherpe trekken. De handen zijn dik en rond; het gezicht is breed en vertoont van voren een regelmatige vijfhoek. Zij hebben vaak een „buik je" en een kaal hoofd. Wilt u met een wetenschappelijke kunstterm beide groepen kenmerken, dan kunt u met de onderzoeker Kretschmer spreken van het leptosome en het pyknische type. U begrijpt natuurlijk dat deze beide vormen van lichaamsbouw Ideale typen vertegenwoordigen. Vrijwel geen enkel mens vertegenwoordigt een van beide vormen zuiver. Er zijn talloze variaties an mengvormen. Toch heeft het zin deze onderscheiding te maken. Vormen van geestesziekte Da vraag is namelijk of het mogelijk is de lange, slanke lichaamsbouw en de korte, meer gezette lichaamsvorm te verbinden met bepaalde karakter trekken. Hiervoor is het nodig te let ten op een fundamenteel onderscheid in geestesziekten. Dafer een grote va riatie is aan lichamelijke ziekten, weet ieder. Maar minder bekend is het feit, dat wat men doorgaans „krankzinnig heid" noemt, een verzamelnaam is voor een grote reeks van onderling zeer ver schillende ziektebeelden. Nu is hetvoof ons doel voldoende de geesteszieken in twee grote groepen te verdelen. Bij de eerste groep heeft de ziekte een wisselend verloop. De geestelijke gestoordheid openbaart zich gedurende kortere of langere tijd, om plaats te maken voor een periode van relatieve geestelijke gezondheid. Dan komt weer 'n ziekteperiode, enz. Het ziektebeeld is hier dus cirkelvormig. Periodes van ziekte en gezondheid wisselen elkaar met een zekere regelmaat af. De aard van de gestoordheid bij deze cirkel vormige ziektebeelden is verschillend. Bij de manie bijvoorbeeld zien wij hoe de patiënt voortdurend bezig is. Altijd is hij in de weer. Hij praat voortdurend. Maar bij dit spreken is hij niet in staat z'n gedachten gedurende langere tijd gericht te houden op één punt. Z'n gedachten vliegen door z'n hoofd. Het ene beeld verdringt in hem het andere. Deze patiënten veroorzaken door hun grote energie vaak ernstige moeilijkheden voor hun omgeving. Maar ook het omgekeerde kan voor komen bij deze cirkelvormige ziekte beelden. In de melancholie is de pa tiënt uiterst somber en pessimistisch. Hij is van z'n donkere gedachten niet af te brengen. De voorstellingen die in zijn hoofd rondwaren hebben een aller akeligste inhoud. Daar tegenover staat nu een geheel ander ziektebeeld. Het is niet cirkel vormig, maar procesmatig. Periodes van relatieve gezondheid komen hier niet voor. De ziekte schrijdt steeds verder en verergert langzamerhand. De in de ze groepen van procesmatige verschijn telen het meest voorkomende ziekte is "e zogenaamde schizofrenie. Deze vreemde naam houdt in. dat de persoon n kwestie in geestelijk opzicht „ge spleten" is. De patiënt kan zich de kei zer van Rusland noemen en tegelijk de akker van het dorp, waar hij werd geboren. Het innerlijk leven van deze pensen bestaat uit fragmenten, die meer tot een eenheid kunnen ko- ™en- Daarbij is hun innerlijk leven erarmd en verdord. Zij verkillen in- erllJb- Zij stompen af. In ergere vor- en geestelijk contact met deze men- n niet meer mogelijk. Zij spreken 2 ,f°Ze w°orden. of zwijgen absoluut ren zij'" ^Un Hchaamshouding verstar- Een ontdekking. j e klervoren terloops genoemde on- u-20®, r Kretschmer deed nu een be- ontdekking. Hij constateerde man' merendeel van de lijders aan het u melancholie behoorde tot Er torte, gezette type. Terwijl het h-, e gedeelte van de sehizofrenen °orde tot het lange, smalle type. aar komt nu nog iets bij. We moe - 1ameHjk bedenken, dat krankzinni <je !n verhevigde en abnormale vorm ,^1 lgenscbappen vertonen van de nor lijk gezont^e mensen Tussen geeste ge g®zoncl en geestelijk ziek bestaat is 7 Integendeel! Die overgang mo(?,er, vloeiend. Zo zelfs, dat het 's Seestelijke gezondheid en ijke ziekte in bepaalde gevallen te onderscheiden! De concluaie, die we uit dit alles kunnen trekken, is dus deze: Het valt te verwachten, dat lange, magere mensen anders van ka rakter zijn, dan korte, gezette typen. Dit onderscheid is het verschil tussen de beide genoemde beelden van gees tesziekte, teruggebracht tot normale proporties. Temperamentsverschillen. We zien dan, dat korte en gezette mengen doorgaans een vrij langzaam tempo hebben. Ze haasten zich niet graag. Zij dwingen zichzelf slechts met moeite tot een gelijkmatig arbeidstem- po. De vermoeidheid bij hun werk komt langzaam op. Het zijn niet de mensen die, zoals dat heet, ineens „af knappen". Zij zijn in staat om veel dingen te gelijk te zien. Hun aandacht richt zich daarbij vooral op het geheel Dit rela tief grote, bevattingsvermogen heeft echter een keerzijde. Het bizondereen enkele ontsnapt vaak aan hun aan dacht. Dit type mensen past zich als geheel spoedig aan in nieuwe omstandigheden. Aan het oude zitten zij niet vast. Ge beurtenissen oefenen slechts korte tijd hun nawerking uit in hun geestesle ven. Winden zij zich echter op, dan zijn zij onbeheerst en fel in hun uitingen. Maar de bui drijft weer spoedig over. Lange, magere mensen hebben door gaans andere eigenschappen. Zij zijn vaak snel in hun optreden. Zij werken gelijkmatig. Maar de vermoeidheid komt soms zo plotseling, dat aij ineens hun werk moeten neerleggen. Hun aandacht is niet allëreerst op het geheel gericht, maar op het onder deel Het zijn de analyserende, op het enkele geconcentreerde geesten. Zij kunnen hun aandacht dan ook lang bij een enkel punt bepalen. Deze mensen passen zich veel moei lijker aan. Gebeurtenissen en feiten oefenen veel langer hun nawerking bij hen uit. Bij opwinding gedragen zij zich beheerst. Maar de feiten zelf. die hen in opwinding brengen, houden hen zeer lang bezig. Erfelijk temperament. De verschillen, die hierboven ge noemd staan, zijn in hoofdzaak ver schillen in temperament. Het tempera ment uit zich in een bepaald tempo, dat snel kan zijn of langzaam; het uit zich in een bepaalde grondstemming, die vrolijk kan zijn of somber. Het uit zich ook in de mate, waarin iemand voor aandoeningen vatbaar is. Uit het bo venstaande is echter gebleken, dat in veel gevallen deze verschillen in tem perament samen hangen met de lichaamsbouw. Nu is de lichaamsbouw ongetwijfeld erfelijk bepaald. Hiermee is tegelijk de slotconclusie van dit ar tikel gegeven. Van het karakter is het temperament althans erfelijk vastge legd. Maar laten we beseffen, dat het temperament niet het karakter zonder meer is. En ten slotte: Besef, dat alles wat hier gezegd is, zeer relatief is. Het is waarschijnlijk, op grond van het bo venstaande, dat uw huisarts tot het meer gezette type behoort, terwijl uw predikant mager is. Maar wanneer de ze voorspelling niet klopt, denk er dan aan, dat de woorden „misschien" en „doorgaans" in dit artikel zeer vaak gebruikt zijn. De tachtig Belgische oorlogsinvaliden, die een twee-daags bezoek aan Nederland brengen, hebben in auto's voor H.M. Koningin Juliana gedefi leerd op Paleis Soestdijk. Daarna boden zij H.M. de Koningin een Delfts blauw porceleinen asbak aan. Het défilé werd op het bordes van Paleis Soestdijk gadegeslagen door H.M. de Koningin, de zes bestuursleden van het „Oeuvre des Automobiles pour Invalides de Ouerre", de particulier* secretaresse van Koningin Juliana, de particuliere secretaris van H.M., de twee leden van het Nederlandse ontvangstcomité en de adjudant van H.M. Het Ned. politie-elftal heeft zelf geen Kans gezien het verdiende winnende doelpunt in de gisteravond op het ZFC-' terrein te Zaandam gespeelde ontmoe ting tegen het Zaans elftal te maken. De Zaanse linksback Valstar (Zilver meeuwen! speelde onoordeelkundig terug op doelman Stadt (KFC), waar door dece de bal langs zich in't doel zag verdwijnen. Vóór de rust nam de poli tie door midvoor Weekers (Chevre- mont), die een hoge voorzet van de beste speler van het veld, Beks (Wil lem II) met een keurig neergeslagen kopstoot afwerkte, de leiding, 'n Half uur in de 2e helft had het Zaans elftal nodig om de gelijkmaker tot stand te brengen. Lamie (KFC) kon na een schermutae- ling voor het heiligdom van Kok (ADO), via vele benen inschieten. In het Ned. politie-elftal vormde v. d. Meulen (Helder) met Beks een uit stekende linkervleugel, waartegen het rechter verdedigingsbloc van de Zaan slechts selden de goede afweermiddelen wist. Huybrechts (BW), reserve-spe ler van het Ned. elftal, viel als linkshalf niet op. Voor deze wedstrijd bestond een zeer grote belangstelling. In Roermond, Eefde en Nijmegen zijn in de afgelopen nacht grootscheep se herhalingsoefeningen begonnen. Hat is een soort oefenmobilisatie, waar voor dienstplichtigen met groot ver lof onder de wapenen zijn geroepen. Zij zouden hedenmorgen hun stel lingen innemen en tot Zondag onder de wapenen blijven. In de komende maanden zullen acht duizend Nederlandse dienstplichtigen twee weken voor hun opkomst onver wacht een mobilisatiebevel thuis krij gen Men wil op deze wijze de paraat heid van onze strijdkrachten speciaal op geestelijk terrein toetsen. Woensdagmorgen omstreeks zeven uur is een speciale DC 4 Skymaster van de KLM met 52 Nederlandse emi granten van Schiphol naar Sydney in Australië vertrokken. De reis zal on geveer vijf dagen duren. Tot het ge zelschap behoren drie vrouwen met kinderen. Haar echtgenoten bevinden zich reeds in Australië. Het ligt in de bedoeling dat dit jaar zesduizend Ne derlanders naar Australië zullen emi greren. VOORTAAN BURGERLIJKE CONTROLE-ORGANEN IN OOSTENRIJK? Plannen tot vervanging van de mi litaire hoge commissies van de Wes telijke bezettingsmogendheden in Oos tenrijk door burgerlijke controle-orga nen worden thans door Engeland, Frsnkrijk en de V. S. besproken, als onderdeel van de pogingen van deze landen om de bezettings-kost^i te ver minderen. Het principe van deze plan nen is reeds door Engeland aanvaard. Ir diplomatieke kringen te Londen meent men te weten, dat dit geen be perking van de omvang der Britse be zettingsstrijdkrachten In Oostenrijk zou inhouden. DRIE MAANDEN WEGENS BRAND STICHTING Drie maanden gevangenisstraf eiste de officier bij de Amsterdamse Arron dissementsrechtbank, mr. L. Feitsma, tegen de 30-jarige magazijnbediende C. B. H. uit Haarlem, die zich, naar zijn mening, schuldig had gemaakt aan opzettelijke brandstichting met als gevolg, dat het gehele pand aan de St. Jacobsstraat 42 te Amsterdam, een pakhuis, afbrandde en de belendende en tegenover het pakhuis gelegen per celen brandschade opliepen. (lN AMERIKA)ÉÉN AMBTENAAR». n. HET VALT NIET te ontkennen, dat er na 1940 een belangrijk streven naar eenheid bij de politie is waar te ne men. Kende men vóór de oorlog ge- meente-politie, gemeente-veldwaoht, rijksveldwacht en marechaussee, die allen werkzaam waren op het terrein van de burgerlijke politiezorg, thans is de toestand zo, dat in 127 gemeenten een eigen korps gemeentepolitie werkt en in de overige gemeente de Rijks politie. Deze verandering is door de bezet ter in het leven geroepen. Dit is be grijpelijk, daar een eenheldspolitie met een centrale leiding voor een dic tatoriale staat onontbeerlijk is. Na de oorlog is echter, in afwachting van de nieuwe politiewetgeving, deze toestand nog grotendeels ongewijzigd gebleven. Met name bleef bij het corps Rijks politie het in de oorlog ingevoerde ge sloten dienstverand (8 urendienst) ge handhaafd, wat een grotere dan de vóóroorlogse sterkte m# zich mee brengt. Vóór de oorlog bestond n.1. in vele dor pen 't gebroken dienstverband, dat door één man kon worden waargenomen, die in theorie 24 uur per dag dienst had, doordat men hem dag en nacht moest kunnen bereiken. Daar op het platteland niet in die mate de behoefte bestaat aan een per manente politiële surveillance als in de stad, beschikt dus thans het Korps Rijkspolitie, door het gesloten dienst verband, over een aanzienlijke reser ve. Deze is thans bestemd om bijstand te verlenen, waarbij onderscheid ge maakt kan worden tussen bijstand voor de uitoefening van de normale bur gerlijke politie-zorg en bijstand bij (ernstige) ordeverstoringen. De vraag rijst echter of dit rijkspo litiekorps wel voor deze bijstands- taak het meest doelmatig is. Immers, dit, van Den Haag uit beheerde appa- (Van onze speciale verslaggever). 7AKENDOEN OP CURACAO is iele, waarover de Nederlandse zakenman met zijn vakopleiding, zijn eindeloze zorg voor service en de bestudering van zijn branche, geen flauw begrip heeft. Dat kan ook niet anders, want wie kan zich zomaar indenken, hoe men leeft op een eiland, waar niet meer mensen wonen dan in een stad als Haarlem, terwijl in deze kleine gemeenschap allerlei verbindingen uit dollar- en sterlinggebied, uit landen met hoge invoerrechten als Venezuela en uit het snel industrialiserende en exporterende Nederland als de draden van een grillig spinnenweb bijeenkomen. Bovendien vindt men hier alle na tionaliteiten, die men in de zaken wereld maar bedenken kan, bijeen. Als vliegen op de honing van Cura- gao's rijkdom zijn zij gekomen: -Ara* bieren en Chinezen, negers van de Caraïbische eilanden, die Engels spre ken, of van Suriname, die zich het liefst in takki-takki verstaanbaar ma ken, mensen uit Amerika, die de tongval van de Yank verraden en van het vasteland van Zuid-Amerika, die zich in het Spaans met u onderhouden. De beste indruk van de staalkaart van nationaliteiten van de eilanden Cura- cao en Aruba krijgt men bij een be zoek aan de oliemaatschappijen op deze eilanden: de Shell, hier CPIM geheten en de Lago OU. een Ameri kaanse maatschappij op Aruba die dit eiland uit zijn isolement heeft opge trokken tot een belangrijk punt van big business. De raffinaderijen van beide oliemaatschappijen behoren tot de grootste ter wereld. Zij zijn met een ongehoorde energie en begrip voor de mogelijkheden van dit stukje koraalrif en diabaas in ons konink rijk opgebouwd tot gigantische bc ro ven. waarin millioenen tonnen olie per jaar verwerkt worden tot allerlei producten, variërend van de zwaar ste smeerolie tot de lichtste benzine, waarvoor een enorme vloot van tank schepen de zeeën van alle wereldde len bevaart. Eiland met veel voordelen In deze bedrijven nu werken Euro peanen en kleurlingen. Indianen en negers, Oosterlingen en emigranten die het bloed van allerlei rassen gemengd vertegenwoordigen, tezamen. Zij heb ben er jaren geleden, toen er inder daad nog een vooruitziende blik voor nodig was om hier ie komen, het woudlopen en allerlei werkzaamheden, die een mens heer en meester maken op een stuk grond in de vrije natuur, «an gegeven om zich als arbeider te verhuren. Door de hoge lonen, die de oliemaatschappijen, mede onder in vloed van twee wereldoorlogen, die de vraag naar hun producten enorm gestimuleerd hebben, uitkeren, is er voor een eiland als Curacao een be langrijk stuk koopkracht in deze ar beiders verdisconteerd. Elfduizend di recte loontrekkers en naar men heeft berekend nog circa 70.000. die er in direct van leven dus ongeveer 80 pet. van de bevolking maakt het alleen op Curacao de middenstand, de bankinstellingen, de cafébedrijven en vele andere ondernemingen en onder neminkjes al mogelijk op Amerikaan se wijze, free and easy, te leven en geld te verdienen. Daar dit geld dan bovendien nog, dank zij de soliditeit van de economische positie van deze eilanden, hard currency vertegen woordigt, is het eiland ook monetair gezien in deze wereld van devaluatie een eiland, met alle voordelen van dien voor degenen die in deze Cura- eaose gulden zijn ontvangsten boekt en er gemakkelijk in het dollargebied mee terecht kan. Deze uiterst gemakkelijke en voor delige positie heeft Curacao doen de len in de sfeer van vrijheid, die men in het gehele Westelijke halfrond aan treft in tegenstelling tot het verbu- reaucratiseerde Europa, waar tegen woordig geen transactie meer tot stand komt of er moeten een of meer amb telijke instanties aan te pas komen, maar waar de vakkennis veel groter is en waar men het niet gauw klaar zal spelen om, zoals hier heel ge woon is, tegelijk in drank, in textiel en in cement te handelen. Goed ambtenarencorps Er zijn op Curacao ook ambtenaren. Er is een hardwerkend douane-appa raat, dat zonder corruptie van enige betekenis zijn plicht doet en er zijn belastingambtenaren, die met Neder landse degelijkheid hun taak verrich ten en de tientallen millioenen die nodig zijn om de begroting van de Ne derlandse Antillen in evenwicht te houden, secuur en op tijd bij de Cu- racaose schatkist afleveren. Maar de bepalingen zijn er heel anders dan in ons land. Men houdt er terdege reke ning mede, dat Curacao een door voerhaven van betekenis is en dat men dus niet het zwaartepunt van de inkomsten moet gaan leggen op hoge accijnzen en invoerrechten. Bepaalde zakenlieden profiterendaar inderdaad van, want de goederen zijn dank de lage invoerrechten vaak verrassend goedkoop. Vlot leven Door het enorm* verschil ia prijs met Amerika, waar men meer dan 50 pet. ad valorem op allerlei kostbaar heden wordt geheven, komt een reisje van een Amerikaans zakenman naar Curacao per „Nieuw Amsterdam" er gemakkelijk uit. Hieraan ziet men de typische draaischijf-positie van het eiland, dat behalve voor arbeiders in de olie-industrie ook voor zakenmen sen en toeristen grote aantrekkelijk heden heeft. Vandaar dat op de da gen waarop een toeristenboot in de haven ligt, in de straten van Curacao een merkwaardige sfeer van hoog spanning heerst. Er moeten vaak po litieagenten aan te pas komen om de rijen kopers in de juiste banen te lei den en de meest attractieve zaken hebben een lang niet overbodige re geling getroffen met de politie om de deuren te sluiten, wanneer een zeker aantal koopgrage klanten binnen is. Dan gaan de etalages en de aller- besten zelfs de brandkasten open en worden tal van kostbaarheden over de toonbank verkocht, waarvoor wij in Europa nooit het geld beschikbaar zouden hebben. Een van de grootste winkelbedrijven in Willemstad maakt op zo'n dag vaak een omzet van hon derdduizend dollar. Wanneer wij dus van een zekere vlotheid en een ge makkelijke manier van zakendoen spreken, dan is het wei duidelijk, dat men hier inderdaad veel vlotter en gemakkelijker kan zijn dan in het zwaar naar herstel worstelende Euro pa. Men zal ons ook moeten toegeven, dat de welvaart van Curacao een ty pische welvaart door omstandigheden is en niets te maken heeft met bo demrijkdom. zodat men maar moet af wachten. hoe deze omstandigheden zich zullen ontwikkelen. Een oorlog, een of andere hoogconjunctuur of een bepaalde industrie kan het land in eens rijk maken. Komt daaraan plot seling een eind, dan kan dit trnstigf gevolgen hebben voor degenen die al hun hoop op de kleine kostbar* Cu- H|IBM raat, dat geheel onder het Ministerie van Justitie ressorteert, is niet eng verbonden met het plaatselijke be stuur, dat volledig is ingesteld op de aard der bevolking. Waar de regeling van de bijstand in de eerste plaats ten deel behoort te vallen aan de Commissaris der Ko ningin, geloven wij dat, voor de in het eerste geval genoemde bijstand, een politie onder provinciaal beheer aan zienlijk meer aan de behoefte zal vol doen. De Commissaris der Koningin is immers de autoriteit, die de plaatse lijke behoefte kent en een nauw con tact heeft met de burgemeesters. De bijstandsverlening zou op deze wijze ongetwijfeld zowel doelmatiger als economischer kunnen geschieden. De bijstand bij ernstige ordeversto ringen ligt naar onze mening niet op de weg van de burgerpolitie. Deze dient uit de aard der zaak weliswaar door een politie-apparaat te geschie den, doch dan door een krachtig ge disciplineerd militair apparaat, dat hiertoe een speciale opleiding heeft ontvangen. De Koninklijke Marechaus see heeft op dit gebied haar sporen verdiend en is hiertoe dan ook onge twijfeld het meest aangewezen. Bij invoering van dit systeem kan de sterkte van de burgerpolitie ten plattelande tot het normale worden teruggebracht Een aanvullende poli tietaak van de Marechaussee in de grensgebieden, zoals wij in ons eerste artikel betoogden, zou deze sterkte nog kunnen verminderen. Hiernaast zou een beperkt rijkspo litiecorps, bestemd voor zelfstandig* opsporing, parketdiensten en desge wenst de beter centraal te regelen, verkeerscontróle te land en te water, op zijn plaats zijn. Een wijziging van de politie-organisatie in deze zin zou ongetwijfeld zowel tot een doelmati ger dienstuitoefening als tot een aan zienlijke bezuiniging kunnen bijdragen Geallieerde kringen te Bonn zijn zeer geprikkeld over het feit, dat de Westduitse regering haar beslissing over de toetreding tot de Raad van Europa en de uitzending van consu laire ambtenaren al maar uitstelt. In het bijzonder ergert men er zich aan, dat Adenauer telkens weer de wens uitspreekt, dat de geallieerden een verdere tegemoetkomendheid zullen betonen ten aanzien van de plaats, die Duitsland voorlopig in de organisatie van Straatsburg zal moeten innemen. Bovendien wekt de vertraging in de uitzending van consulaire ambtenaren de indruk, dat Bonn toch nog hoopt, eerlang diplomatieke vertegenwoordi gers te kunnen uitzenden. De hele gang van zaken herinnert de Fransen sterk aan de tijd na 1918. Het deel van het Reichswald tussen de Gelderse grens en het land van Kleef is tengevolge van de felle veld slagen om de Siegfriedlinie bijna ge heel ontbost. Een belangrijk stuk van het ver nielde woud wordt nu ontgonnen. Op deze nieuwe landbouwgronden vesti gen zich Duitse boeren, die van Oost- naar West-Duitsland zijn gevlucht Voor hen zullen kleine modelboerde rijen worden gebouwd. Teneinde een integrale oplossing be- ti effende de staatkundige structuur van Indonesië te bepalen, heeft de regering besloten, een „vierhoekscon ferentie" te beleggen op 25 April op het secretariaat van de minister-pre sident. Deelnemers aan deze „vier- Dinsdag werd de 27-jarige houwer J. Jansen uit Echt-Hingen in de onder grondse werken van de Staatsmijn Maurits door een vallende steen zo danig getroffen, dat hij Woensdagmid dag in het ziekenhuis te Slttard orer- l*<Wn 1*.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7