50 CoÖp. Boerenleenbank Wieringen 40 jaar Een instelling die haar bestaansrecht volledig bewees Terugblik op afgelegde peripde Texelse dank aan Drente Gemeenteraad komt Vrijdag bijeen St. jorisdag 'H <furm<ïc> PRODUCT Intrede nieuwe predikant Sabotageproces te Dessau Arbeid in broodbakkerijen op 1 Mei Eén dode bij botsing te Johannesburg Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Geallieerde versterkingen naar West-Berlijn Tienduizend stakers bij Amerikaanse telefoon Duizenden en duizenden mannen maken nu kennis met SUPER-SWIFT, de extra buigzame herenschoen, gemaakt zonder één enkele spijker in de zool. Zie de twee Röntgen-foto's. Zij spreken een overduidelijke taal SUPER-SWIFT is gemaakt van het fijnste kalfs- kost toch niet meer dan menig De prijs is f. 24,90 leer en andere schoen. SPIJKERLOOS SPIJKERLOOS |P*rSwift NUMÊGEN Verrassend soepel is de SUPER-SWIFT. Frank en vrij ligt Uw voet in deze schoen: uren lang loopt U, zonder moe te worden! En omdat alle stug heid uit de schoen is ver dwenen, kon ook het model tot in de perfectie- worden verzorgd. Volg onze raad. Doe een keus uit deze heerlijk zittende SUPER-SWIFT modellen, die zo buigzaam zijn als Uw eigen voet. Pas ze eens aan en loop er op. U zult zeggen: „Ja, dat zijn ze!" SPIJKERLOOS SPIJKERLQOS DINSDAG 25 APRIL 1950 De vergadering der Coöp. Boeren leenbank In de bovenzaal van café Veerdig te Hlppolytushoef droeg een feestelijk karakter. Dit kwam voort uit bet feit, dat 40 jaar geleden de heer J. Bosker ln het cathechisatie-lokaal de grondslag legde voor de bij uitstek nut tige instelling. In zijn jubileumrede schetste de voorzitter, de heer Bosker, de bloei van de bank gedurende de veertig ja ren. Voordat de baby tot een volwas sen spruit was opgegroeid, is daaraan veel noeste arbeid voorafgegaan. Toch beeft men de kinderzieken overwonnen. In 1910, toen Wieringen nog een staatje in de staat vormde, was reeds activiteit merkbaar. Hierin deelde toen ook al de Holl. Mij van Landbouw. Nadat er een dertig leden zich in 1910 bereid verklaard hadden deel te nemen aan de Bank, steeg het ledental gelei delijk en momenteel zijn er 423 le den. Treffend waren ook de cijfers van het eerste boekjaar; de totale omzet bedroeg toen f52544.64. Ben duidelijk beeld geeft dit in vergelijking met het veertigste boekjaar, toen de omzet f7.4238.128.98 was. Het aantal spaar ders heeft zich aanzienlijk uitgebreid wat mag blijken uit de volgende cij fers: in 1910 waren er 62 spaarders, thans 2220. De exploitatie, die de eerste jaren nog steeds met een nadelig saldo eindig de, werd geleidelijk beter, totdat dit jaar een record werd geslagen door een winst van f 19460.17. Evenals vorige jaren werd dit bedrag opgeno men in het reserve-fonds. Sinds de op richting is er een geslacht heengegaan, een nieuwe generatie is gekomen, aldus de voorzitter en nog slechts acht op richters zijn in leven en wel de heren D, Jos. Mulder, B. H. Kraan. S. Rus- sèlman, J. V. Koorn, C. V. Koorn, Alb. Klein, A. Kooijman en J. Rus. Laten wij, aldus de voorzitter, op deze vergadering de nagedachtenis der overleden oprichters eren en hulde bren gen aan hen die nog in leven zijn. Gunstige gang van zaken Ten aanzien van de gang van zaken over 1949 kan de Bank wat het finan ciële gedeelte betreft tevreden zijn. Dankbaar is spreker, dat leden en spaarders het vertrouwen in de mooie- instelling behielden. Hij bracht dank aan de Inspectie der Centrale Bank en inzonderheid de heer Wilschut door wiens medewerking alles,in het reine werd gebracht. „Laten we er verder het zwijgen toe doen en het oog richten op de toe komst en goede verwachtingen uitspre ken ten aanzien van onze nieuwe kas sier, de heer Jongedijk", aldus spreker. Aan het slot van zijn rede werd een dronk gewijd aan het welzijn der Bank. De heer W. Mosterd meende ook de heer Bosker te moeten gelukwensen met zijn 40-jarig jubileum bij de Bank. Uit het jaarverslag bleek, dat het afgelopen jaar 39 voorschotten werden verstrekt. Het aantal rekeninghouders is 171. Het winstsaldo f 19460.17 werd De Texelse evacué's van 1944-'45 brachten gisteren een bezoek aan hun vroegere gastheren en -vrouwen in de gemeente Vries (Drente). In de onlangs gerestaureerde kerk der Ned. Hervorm de Gemeente werd een huldeblijk van Texel aan Vries aangeboden. De burgemeester van Vries, mr. E. W. de Fielliettaz Goedhart, memoreer de de goede verstandhouding welke had geheerst tussen „pleegouders" en evacué's. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer Remmers, een der vroegere Texelse evacué's, die een overzicht gaf van het verloop van de evacuatie van 100 zgn. „staatsgevaar- Hjken" van Texel naar Assen en Vries. Vierenveertig van deze mannen van- den een goed onthaald in de gemeente Vries gedurende de maanden Decem ber 1944 en Januari 1945. Als dank voor de genoten gastvrij heid werd een kroonlamp, te plaatsen in de Ned. Herv. kerk te Vries, over handigd door de vroegere evacué van ïngen Schenau. Namens de gemeente aanvaardde de burgemeester dit hul deblijk. Evenals de beide kroonlichten, han gende in de kerk te Oudescbild en des tijds door Tromp en de Ruiter aan de Texelaars aangeboden, goed door de Texelaars worden verzorgd, zullen de Vriezenaren deze kroonlamp goed ver zorgen, zo zei hij. Namens de Ned. Herv. gemeenten dankte ds. Pliester voor het huldeblijk Hierna bezochten de Texelaars de gerestaureerde kerk. De pleegouders werden door de Texelaren uitgenodigd voor de Texel se avond, te houden in hotel Bellevue te Assen. Te Assen hebben bewoners van Texel als dank voor de genoten gast vrijheid de Assenaren een zelf ge bouwde bank aangeboden. Vele Texe laren waren naar de Drentse hoofd stad gekomen om de plechtigheid mee te maken. Namens de gemeente werd bet geschenk aanvaard door burge meester H. J. de Dreude, commissaris der Koningin in Drente, mr. dr. R. H Baron de Vbs van Steenwijk, legde in *ijn toespraak er de nadruk op, dat de band tussen Texel en Assen na vijf jaren van vrijheid even sterk is als direct na de bevrijding. 's Avonds boden de Texelaren een grote feestavond aan. gevoegd bij het reserve-fonds, groot f 124208.93. Het tegoed der Centrale Bank be draagt f2414980.38. Uitstaande voor schotten, borgstellingen, hypotheken f 119.705.Bedrag effecten e. d. f 546.156.19. Bij monde van de heer Kaaskoek werd verslag uitgebracht van de gehouden kascontröle. Alles werd in goede orde bevonden. De heren W. Mosterd, lid van het be stuur en C. P. Poel, lid van de Raad van Toezicht werden herkozen. In het afgelopen jaar was het voor stel binnengekomen om een veulen aan te kopen. Dit voorstel werd door het bestuur zodanig gewijzigd, dat een bedrag van f 200 werd geschonken aan de plaatselijke vereniging Hengsten- vereniging. De heer Jb. Dekker deel de mede, dat het geld zal worden be steed bij de locale premiekeuringen. De rentevoet werd geheel herzien. De voorheen geldende rentepercentages waren: tot f 3500 2.16 pCt.; f 3500— f 7000 1 pCt.; f 700f 20.000 pCt. Thans werd vastgsteld deze als volgt te verhogen. Tot een bedrag van f 4000 2.25 pCt.; f 4000—f 10.000 1 pCt. en f 10.000f 20.000 y pCt. De voorschot ten met borgen werd van 4.25 pCt tot 4 pCt. terug gebracht. Voorschotten met hypotheek van 3.75 pCt. tot 3.8 pCt. De rentevoet voor lopende reke ningen werd tot f 3.000 op 1 pCt. en tot f 10.000 tot y, pCt. gebracht. Nadat de heer Mulder zijn standpunt over het „voelke" uiteen had gezet, werd de vergadering gesloten. De uit 15 punten bestaande agenda voor de Vrijdag te houden raadsverga dering bevat een aantal belangrijke punten. O.a. zijn er weer verzoeken van de kleuterschoolverenigingen „Hippcly- tushoef" en „Oost-Wieringen" om sub sidie over 1950, wegens geraamde te korten van resp. f 1059.30 en f 986.50. Gezien het nut van deze instellingen, achten B. en W. wel teffcien aanwezig de verzoeken welwillend te bezien. Voorgesteld wordt wederom f 5 per leerling te verstrekken en reeds thans een extra subsidie te verlenen van f 400 aan de Ver. Hippolytushoef en f 300 aan de Ver. Oost-Wieringen. Oost-Wieringen ontvangt dan bovendien nog een extra- bijdrage van f 250 voor onderhoud ge bouw, waartegenover Hippolytushoef het gratis gebruik van lokalen heeft. Beide verenigingen ontvangen dan pl.m. f 900 van de gemeente en zullen het restant van hun tekorten uit donatiën bijeen moeten zien te krijgen. 't Is beter vliegen vangen met.-tv. De Communistische Bond van Over heidspersoneel legt de laatste tijd een overdreven bezorgdheid aan de dag voor het welzijn van de ambtenaren en werklieden. Thans zijn weer 8 verzoe ken bij de raad ingekomen. B. en W. achten het niet gewenst ten deze de regeringsmaatregelen te door kruisen en stellen voor de voorstellen der regering voor het verlenen van een vacantietoeslag over 1950 af te wachten. Lidmaatschappen. Voorgesteld wordt de gemeente t« doen toetreden tot het lidmaatschap van de Ver. van Zuiderzeegemeenten (wel ke vereniging weer nieuw leven ls in geblazen) en van de Ned. Jeugdherberg Centrale, dit laatste met het oog op de daaraan verbonden voordelen voor het schooltrekken. Ophokken van dolven B. en W. delen mede dat de klachten over schade aan landbouwgewassen door duiven aanhouden. B. en W. stel len voor een bepaling op te nemen in de algemene politieverordening krach ten. welke bepaalde duivenhouders kan worden bevolen de duiven voor een ze kere termijn op te hokken. De vuilnisauto. B. en W. vragen nog een extra crediet van plm. f 1000 voor het aanschaffen van een truck voor de vuilnisauto. Een Dodge-truck kon wegens deviezen- moeilijkheden niet geleverd worden. Thans heeft men een Ford „Thames Truck". Brandweer. B. en W. vragen voorts een crediet van f 2000 voor het aanschaffen van een transportauto (b.v. jeep), voor de brandweer te Den Oever, dit voor het transporteren van de brandspuit en ook voor vervoer van brandweerlieden en hulpmateriaal. Onbewoonbaarverklaringen B. en W. brengen dit onderwerp weer eens ter tafel omdat men hoopt na on bewoonbaarverklaring weer een extra bouwvolume te kunnen krijgen. Bovendien achten zij thans de tijd gekomen aan enkele der meest erger lijke woontoestanden een einde te ma ken. Een 20-tal woningen staat thans op de nominatie. Ondanks woning- schaarste eist de volksgezondheid de ontruiming dezer krotten. Aan de hand van reeds vroeger ver strekte adviezen wordt thans de onbe woonbaarverklaring gevraagd v.an de woningen Westerlanderlaan 2 en 4 en Polderweg 9, 11 en 13. Op St. Jorisdag waren ook de twin tig leden van Wieringen II „Breehorn" traditiegetrouw bijeen. Rond een hoog oplaaiend kampvuur vertelde akela mej. Trudy Kaaijk aan de welpen de geschiedenis van St. Jo ris die de draak versloeg. Verschillende padvindersliederen klonken plechtig bij het kampvuur. De aangeboden tracta- ties lieten de jongelingen zich goed smaken. Alzo is het voor de welpen een gezel lige avond geworden op deze hoogtij dag in het padvindersleven. cent/f\£ Op Zondag 14 Mei zal de heer J. v. Beek, candidaat te Amsterdam, in de middagdienst zijn Intrede doen als pre dikant van de Ned. Hérv. Gemeente te Oosterland, nadat hij in de ochtend dienst als zodanig bevestigd zal zijn door ds. C. J. Rasch, Ned. Herv. pre dikant te Den Helder. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer A. Kok te Hippolytushoef slaagde te Utrecht aan de Eerste Ned. Slagersvakschool voor het diploma handels- en vakken nis. In de schouwburg van Dessau is een proces begonnen tegen negen Oost- duitse zakenlieden en politici, die te recht staan wegens economische sabo tage. Hiermee zou honderd millioen mark gemoeid zijn geweest. Het ge- ïechtshof, dat de beschuldigden moet berechten, heeft plaats genomen op let podium van het theater, terwijl de zaal gevuld is met tweeduizend ar- teiders uit verschillende fabrieken. Dr. Herwegen, ex-minister van Ar beid In Saksen-Anhalt, die het eerst werd verhoord, ontkende alle schuld. Hij wentelde alle verantwoordelijk heid af op zijn medeverdachte Meth- fessel, die bij verstek terecht staat; hij Is tijdig naar West-Duitsland ge vlucht. Bakkers en bakkersgezellen, mogen Maandag 1 .Mei 1950 twee uren vroe ger met de vóórarbeid in de bakkers- arbeid beginnen dan zulks voor de be treffende bakkerij op die dag reeds bij of krachtens de Arbeidswet 1919 ls toe gestaan. Aan een bakkersgezel, die nachtar beid verricht, moet onmiddellijk vóór de aanvang van zijn arbeid een onaf gebroken rusttijd van 10 uren worden gegeven. Deeg en brood, dat na 20 uur van de vorige dag dag gebakken of op gewarmd is, mag op Maandag 1 Mei 1950 van 7.30 uur af uit de bakkerij worden vervoerd en van 8 uur af ver kocht of afgeleverd. Bij een botsing tussen kleurlingen en politie te Johannesburg zijn zeven kleurlingen en vier blanke politieman nen gewond en een kleurling gedood. De politie heeft geschoten. Een aantal kleurlingen is gearresteerd. De ongere geldheden braken uit, toep de politie een inval deed op voor kleurlingen ge reserveerde sportterreinen op zoek naar op ongeoorloofde wijze bereide alcohol. 55. De bewaker weet piet wat hij ziet- Daar ligt onder een boom een groot dik varken te slapen. Te slapen? Nee te snurken, dat het een lieve lust is! Weer laat de bewaker het licht van zijn lantaarn over het dikke li chaam van Big Ben flitsen. „Hoe is hij hier gekomen?" vraagt hij zichzelf af. „Hij is toch veel ta dik om door het hek heen te kruipen! Wacht, ik zal het hem vragen, die brutale indringer". En de daad bij het woord voegend, trekt hij Big Ben aan zijn oor. „Voor uit word eens wakker". Maar het varken verhikt nog verschrikt. Woe dend buigt de bewaker zich voorover om het varken in zijn oor te schreeu wen, maar hij vergeet de geweldige windstoot die uit de neusgaten van Big Ben komt en meteen vliegt zijn petje af. „Ook dat nog", mompelt de be waker en wil zijn petje pakken. Maar dan schrikt hij pas goed Want nu ziet hij de schade, die aangericht is! Extra troepen en wapens, w.o. lichte tanks, van de Westelijke geallieerden zijn naar West-Berlijn overgebracht in verband met de communistische Pink stermars op 28 Mei. Er is een uitge breid plan gereed, zowel op militair als op propaganda-gebied, aldus de New York Times, die dit bericht brengt. Alexander Bogomolov, de Sow- jetrussische ambassadeur in Frankrijk sedert 1945, is van zijn functie onthe ven en is benoemd tot plaatsvervan gend minister van Buitenlands* Za ken. Daar de laatste besprekingen niet tot een oplossing hebben geleid, hebben 10.000 mployé's van Amerikaanse tele foonmaatschappijen gistermiddag het werk neergelegd. Het is mogelijk, dat dit het sein wordt voor een algemene staking van de 230.000 telefoonemployé's in de Verenigde Staten. NIEUWE DIRECTEUR VOOR WAPENPROGRAM De 39-jarige advocaat John Ohly uit New York, die speciaal assistent van de Amerikaanse minister van defensie is geweest, is door president Truman benoemd tot directeur van het Ameri kaanse wapenprogram in het kader van het Atlantische Pact, als opvolger van de afgetreden James Bruce. Hier een Röntgenfoto van de nieuwe Super-Swift. Het binnenwerk is zonder spijkers aan het bovenleer verbonden, dus inwendig genaaid. Ideaal voor iedere man. die graag makkelijk loopt Dit is een Röntgenfoto van een ge wone genaaide schoen. Het binnen werk is normaal mei spijkers bevestigd. U begrijpt dat de inwendige spijkers Uw voet kunnen belagen en de zool stijl en onbuigzaam maken.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5