Ra/. Onze stikstofproductie zal eigen behoefte ruim dekken 'bi luccfy! Hongersnood in China - Russische hongerpoliiiek in Berlijn Wat belastingherziening inhoudt Vüfc ct£tijoi ul dt shiaaJi! De 6600 BRANDERIGE HUID DÉBRAMNE Belangrijke ontdekking van de Me/cog Nederland industrialiseert! lndustrie<entrum Bsverwijk-Velsen groeit snel Wat stikstof betekent Twee aspecten van de koude oorlog Minder druk op het bedrijfsleven Felle brand in een garage te Amsterdam f2.-/oer literfl&jfraaot Uur urUJcelier. HUWELIJK Soldaten op weg naar huis DIT.WOELIGE LEVEN Het Radioprogramma DINSDAG MEI 1950 «AAR WAAR boven de monding van het Noordzeekanaal avonds en M 't nachts bij tgd en wijle een rose gloed omhoog slaat en tot in wiide omtrek lichtende nimbus boven de donkere omgeving hangt, is in de tfjd van iets me,r dan een kwart eeuw een industriecentrum verrezen, dat zich werkelijk op Amerikaanse wijze heeft ontwikkeld. Het biedt nu reeds aan ongeveer 7000 loensen werk en het groeit nog steeds. Nieuwe fabrieken worden gesticht, weer meer V,"den bestaansmogelijkheid. Binnen enkele jaren zullen aan die 7000 nog wel een tweeduizend zijn toegevoegd. Morgen gaan 450 nieuwe arbeiders aan het werk als minister S. L. Mansholt de zo juist ge- reedgekomen grote uitbreiding van de Mekog. een der drie Nederlandse stlkstof- lndustrieen officieel bedrijf heeft gesteld. Dat is in weinig woorden verteld, doch als men zich even in dit feit verdiept, zal men tot de conclusie zijn gekomen, dat dese gebeurtenis voor ons land in vele opzichten van zeer grote betekenis zal worden. IN het laatst van de vorige en het begin van deze eeuw besefte men, dat de verhoging van de opbrengst van de bodem, nodig voor de voedselvoorzie ning van de steeds en sterk groeiende wereldbevolking, op de duur aan gren zen gebonden zou zijn. De bouwvoor raakte tenslotte uitgeput, de opbreng- rten werden minder. Natuurlijke meststoffen waren niet onbeperkt voor handen. En toch moest er meer voedsel komen. Stikstof, fos for en kalium moeten aan de aarde worden toegevoegd omdat ze onont beerlijk zijn voor de groei der gewas sen. Forfor en kalium moesten en moeten nog worden ingevoerd. Stik stof was echter in ruime mate in.... de lucht aanwezig. Omstreeks 1910 slaagde men er in deze stikstof uit de lucht te binden en was de weg ge opend voor de vervaardiging van stikstofmeststoffen, waartoe in ons land een drietal industrieën ontston den. De eerste van dat drietal was de Mekog 'Maatschappij tot exploitatie van kooksovergassen). De Hoogovens produceren nu een honderd millioen kubieke meter kooksovengas per jaar en dit „afvalproduct", dat een groot percentage waterstof bevat, werd ^en der belangrijkste grondstoffen voorde nieuwe industrie. Daarnaast wordt nu ook kooks gebruikt. De drie Nederlandse bedrijven: de Mekog, het stikstofbindingsbedrijf der Staatsmijnen en -de fabriek te Sluiskil, die zeer nauw samenwerken, maakten een afspraak met de georganiseerde Nederlandse landbouw in April 1931, waarbij werd overeengekomen, dat de Nederlandse boer het Nederlandse pro- Bovenstaande foto geeft een duide lijk beeld van de grote uitbreiding, die de MEKOG-fabriek te IJmuiden heeft ondergaan. De grote hal links op de foto is de opslagplaats van het eindproduct. Het reusachtige gebouw is 24 meter hoog en heeft een inhoud van ongeveer 50.000 kubieke meter. Hierin zal Woens dagmorgen de officiële inbedrijf- stelling door minister Mansholt plaats vinden. Binnen de grenzen van een nor male bemesting geeft elke k.g. gebonden stikstof in de grond ge bracht een bodemopbrengst van ca. 20 kg. graan of ca. 20 kg. sui ker of ca. 100 kg. aardappelen. De productie van de MEKOG be tekent omgezet dus al b.v. 72 mil lioen mud aardappelen meer of 10.200.000 hl. melk.' duet zou afnemen en de industrie be loofde een verantwoorde prijs te bere kenen. Dat is gebeurd. Daardoor is het thans zo. dat onze boeren stikstof kun nen kopen tegen de laagste prijs ter wereld. Met het intensiever bewerken van de grond, met de hogere eisen, die aan de producten werden gesteld er de noodzaak van het voortbrengen van steeds meer voedsel, steeg de behoefte aan kunstmeststoffen sterk. In 1949 was het binnenlands verbruik aan zuivere stikstof 116.600 ton tegen een productie van 86.100 ton. Men ziet dus, dat ons land nog ten dele moest invoeren, hetgeen dan direct al een deviezenkwestie wordt. En <iu. Doch dat is nu voorbij. Door de nieuwe uitbreiding van de Mekog (een project van f 43 millioen) zal de pro ductie van zuivere stikstof te IJmuiden worden verhoogd van 16.000 tot 51.000 ton per jaar. In het seizoen 1950/51 zal de totale Nederlandse productie zijn opgevoerd tot 200.000 ton zuivere stik stof. Het verbruik in eigen land zal dan 150.000 ton zijn, zodat er voor ex port 50.000 ton kan worden gereser veerd. Men ziet het verschil. Inplaats van import export, inplaats vari de- viezenkosten 40 i 50 millioen gulden deviezenwinst! De imponerende nieuwe fabrieksge bouwen, die hier zijn verrezen, bete kenen derhalve een aanwinst, waarme. de wij boer en consument, arbeider en producent, kortom ons gehele econo mische leven van harte geluk kun- wensen. ingetreden. IVan onze diplomatieke medewerker). J)E RISSEN HEBBEN ZICH IN DE KOUDE OORLOG steeds meesters in de tactiek en techniek van het „switchen" getoond. Als Engelse beroepsvoet ballers verplaatsten zij hun offensief bliksemsnel van de ene vleugel van het strijdperk naar de andere. De vraag, of de Russische aanval nu op Berlijn of Zuid-Oost-Azie, op de Dardanellen of op de Perzische olievelden gericht was, heeft de Westerse staatslieden vele malen in verwarring gebracht. Dat is nu voorbij. Een nauwkeurig onderzoek van de situatie en van de Russische doel stellingen heeft duidelijk gemaakt, dat Berlijn het hoofddoel is, waarnaar de Russen grijpen. Zuid-Oost-Azie, het andere fel begeerde object en gedurende enige tijd beschouwd als het gebied, waarop de strijd in eerste instantie zou worden gevoerd, is als gevaarlijke zóne naar de tweede plaats gedrongen. MAG HET WESTEN dus over de gang van zaken in het Verre Oosten enige tevredenheid aan de dag leggen, (Van onze parlementaire redacteur). t Uitvoerig houdt de Tweede Kamer zich dezer dagen bezig met de wetsont werpen tot belastingherziening 1950, de afschaffing van de ondernemingsbelas ting en de verhoging van de vennootschapsbelasting. Verleden jaar Juli diende de regering deze ontwerpen in, tot de overtuiging gekomen, dat met het oog op de uitbreiding van onze industriële en agrarische productie en de noodzakelijke vergroting van de Nederlandse export de belas tingdruk op het bedrijfsleven verlicht moest worden. Sindsdien zijn tussen de regering en de Kamer verscheidene stukken gewisseld over deze ingewikkelde materie, die op het volgende neerkomt. Aangezen in het verlangen van de ondernemers om voor de belasting te mogen afschrijven naar de vervangings waarde. billijkheid schuilt, is bepaald, dat voor fiscale afschrijving eenmaal de bestaande kostprijs verdubbeld mag worden. Wat de bedrijfsmiddelen be treft, die na 31 December 1949, doch vóór 1 Januari 1953 zijn verworven, verbeterd, hersteld of aanbesteed, kan een derde gedeelte van de na 31 De cember 1949 gemaakte kosten wille keurig, mits vervroegd, worden afge schreven. De termijn voor de compensatie van verliezen wordt van twee tot drie jaar verlengd en bedrijven, die materiële oorlogsschade geleden hebben, mogen de vergoeding vrij reserveren met een jaar terugwerkende kracht. De bij over lijden en verkoop van een bedrijf aan de dag komende stille reserves zullen belast worden met 20 pCt. tot 40 pCt. Uitsluitend ten bate van de particu liere ondernemers zal de onderne mingsbelasting geleidelijk worden af geschaft. Wat de vennootschappen min der aan ondernemingsbelasting zullen betalen door de afschaffing van deze beffing zal worden gecompenseerd door een verhoging van het tarief der vennootschapsbelasting. Vennootschapsbelasting De vennootschapsbelasting was in 1947 verlaagd van 55 pCt. tot 33 1/3 pCt. De particuliere ondernemers, die in komsten-belasting moeten betalen, pro fiteerden daar niet van. Nu krijgen zij het zijn meest zwaar onder de be lastingen gebukt gaande middenstan- ders dus enige verlichting, doordat de ondernemingsbelasting, die voor het laatst over 1950 zal worden geheven, verdwijnt. Waarop komt nu de verhoging van de vennootschapsbelasting neer? Zij aal over de boekjaren, die in of met 1949 eindigen 36 pCt. bedragen, of Ihdien het belastbare bedrag minder •kn f 50.000,— is 33 pCt. benevens 1® PCt. van het bedrag, waarmede het belastbare bedrag f 40.000,— teboven Haat. Met ingang van het boekjaar ■waartoa 1950 behoort, zal de vennoot schapsbelasting 40 pCt. bedragen, of indien het belastbare bedrag minder dan f 50.000 is 37 pCt. benevens 12% pCt. van het bedrgg, waarmede het belastbare bedrag f 40.000,over treft. Minister Lieftinck toont dus enige toeschietelijkheid, een toeschietelijk heid, die de staat volgens zijn bereke ning circa f 270.000.000,kost. In het gebouw Plancius aan de Plan tage Kerklaan te Amsterdam heeft gis termiddag een felle binnenbrand ge woed in een aldaar gevestigde garage en de daarboven gelegen opslagplaat sen. Achter de garage stond emballage materiaal geborgen. Om kwart voor twaalf ontdekten buren een sterke rookontwikkeling op het dak en sloegen alarm. Met drie stralen waarvan één via de ladder naar het dak,, drie stralen van het bedrijf zelf en enkele schuim- blussers wist de brandweer, die met rook- en zuurstofmaskers moest wer ken, het vuur te bedwingen. Door twee luchtroosters heen bleken de vlammen overgeslagen naar een geheel houten vliering. Het nablussen duurde nog enige tijd. De schade is nog niet opge maakt. [)AT DE TOESTAND in Azie op het ogenblik minder kritiek wordt ge acht dan in Berlijn, vindt zijn reden in de toestand, waarin communistisch China verkeert. Mao Tse-Toeng staat en in deze vaststelling schuilt geen overdrijving voor de grimmige be slissing, óf 70 millioen Chinezen van honger te laten sterven, óf toenade ring tot en steun van het Westen te zoeken. Het Noorden van China is het vorige jaar door een hevige droogte geteisterd, het dal van de Jangtse door geweldige overstromingen. Dit heeft een hongersnood veroorzaakt van een hevigheid, die slechts in het overbe volkte China mogelijk is. Reeds twee maanden geleden werd uit Peking be richt, dat de mensen in Noord-China zich met gras en boomschors voedden. Thans komen rapporten binnen over kannibalisme en zelfmoord. En nog is de situatie niet op haar ergst. Dat zal omstreeks het midden van Juni zijn, wanneer ook de lgatste schaarse voor raden zijn uitgeput en de akkers en rijstvelden niets opleveren. Kennérs van het land verklaren, dat China dan getroffen zal worden door de grootste massa-sterfte sinds drie-kwart eeuw. Hulp van zijn vrienden in het Krem- lin mag Mao niet verwachten. De Sowjet-Unie is niet bij benadering in staal, de immense behoefte van China aan levensmiddelen te dekken. In tegendeel: een paar maanden geleden heeft Moskou, hoewel wetend, wat in China te wachten stond, zich gedwon gen gezien, graan uit Mandsjoerije weg te halen en dit naar het door de communisten beheerste Noord-Korea te zenden. Het Westen zou kunnen helpen, maar zal dit zeker niet onge vraagd en zonder voorwaarden te stellen doen. Zou het Westen de Chinese levens niet tellen, dan zou het Mao's beslis sing betrekkelijk onverschillig kunnen afwachten. Want hoe d^ze ook uitvalt, de dreiging van het communisme in Zuid-Oost-Azie zal er minder gevaar lijk door worden. Een China waar de mensen van honger sterven zonder dat de Russen een helpende hand uit steken, of een China, dat de steun van het Westen vraagt, moet de volken van Zuid-Oost-Azie afkeriger van het communisme maken en hun duidelijk aantonen aan welke kant hun belan gen liggen. Inderdaad is reeds in deze gebieden, ten gevolge van de Ameri kaanse steun, die thans langzamerhand les komt, een verbetering ten goede DOOR MARY BÜRCHELL (52) Je zult een werkelijk mooie trouw japon nodig hebben. En dadelijk nadat ik je brief gelezen had heb ik groot moeders robijnen ring verkocht, die ze mij had nagelaten. Het was altijd mijn bedoeling, die voor een gelegenheid als deze te bewaren. Ik ben zo blij, dat ik hem niet verkocht heb toen met Ted dy's longontsteking, toen we dachten allemaal rouwgoed nodig te zullen heb ben, voor het einde van de week. Ik heb er altijd iets tegen, de dingen haas tig te doen. Nu lieverd, iedereen groet je en wenst je het allerbeste. Schrijf nog eens om te vertellen hoe je het huwelijk ge regeld wilt hebben. Of liever, breng je Elliott hier naar toe, dan kunnen we alles samen bepraten. Ik ben erg nieuwsgierig naar hem. Je liefhebbende moeder. PS. Het is afschuwelijk, maar de -fokter gelooft dat Diana de mazelen h'^pft m dat betekent natuurlijk, dat Belinda het ook krijgt. Dan moet je de volgende week maar niet komen, lie verd, tenzij Elliott het al gehad heeft. Ik gelóóf dat jij ze als klein kind ge had hebt, maar sommige mensen krij gen het meer dan eens: dat is erg ver velend. Ik laat het je weten, als het alleen maar bangmakerij is, maar om dat hier toch alles een beetje onderste boven is, kan je jullie bezoek beter op de volgende v/eek zetten. Mannen zijn meestal veel banger voor infectie-ziek tes dan wij en in ieder geval zou het nogal vernederend zijn het huwelijk uit te moeten stellen, omdat de bruidegom zo iets dwaas had, als de mazelen! Teresa lachte nadat ze de brief gele zen had, oir dat die zo typerend voor haar moeder was. Toen vroeg ze zich af, of Elliott geërgerd zou zijn, dat het met hun voorgenomen dienstregeling in de war liep. Zij geloofde, dat hij ervan hield als de zaken volgens plan gingen. Zijn plan. Tenslotte toonde ze hem haar moe ders brief, gedeeltelijk, omdat die de situatie beter verklaarde dan zij meen de te kunnen doen en gedeeltelijk om dat die haar moeder verklaarde. Ze zaten bij het vuur in de biblio theek van d" Burderns, Zondagavond, toen ze de brief te voorschijn haalde. De andere leden van de familie waren in verschillende delen van het huis, met hun eigen zaken bezig. Het leek Teresa een door de hemel gezonden ge legenheid om Elliott de toestand te vertellen, zonder te moeten toezien hoe Clara en mevrouw Burdern nieuwe plannen zouden ontwerpen. Elliott las de brief tot het eind toe door, terwijl zij naar de weerschijn van het vuur keek op zijn knappe, ver standige gezicht. Toen lachte hij harte lijk en zei: „Ik moet zéker de mazelen gehad hebben. Krijgen alle kinderen dat niet, vroeger of later?" „Ik geloof het wel". Teresa glimlachte „Vind je het erg vervelend? Ik bedoel, om het bezoek uit te stellen. Afgezien van het besmettingsgevaar geloof ik, dat het moeder toch de volgende week beter uitkomt". „Dan gaan we natuurlijk de volgende week". Het klonk inschikkelijk. „Lijkt je moeder op haar brief?" vroeg hij en zijn toon was oprecht be langstellend, vond ze. „Ja, precies". „Zij lijkt een beetje -op jou". „Op mij? Ze lijkt werkelijk geen steek op mij, behalve dat we allebei blond zijn. Hie kom je daarbij?" „Wel ze handelt blijkbaar ook volgens haar impulsen". „Maar dat doe ik helemaal niet". „O, Teresa!" zei hij plagend. En ze was zo aanminnig hierom te blozen. „Ik geloof, dat ik wat jou betreft eer der onder pressie gehandeld heb". Bij haar mondhoeken vertoonde zich een schelms lachje. (Word* vervolgd) zonder de waakzaamheid te laten ver slappen natuurlijk, Berlijn blijft, naar Dean Acheson, Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, onlangs ln een gesprek met republikeinse Senatoren, die hij voor zijn politiek wil winnen, te kennen gegeven heeft, de gevaar lijkste plek op het slagveld van de koude oorlog. Het is natuurlijk dwaas heid, geloof te hechten aan de ge ruchten, volgens welke de communis tische Oostduitse jeugd tijdens haar Pinksterdemonstratie een poging zou ondernemen, 0m West-Berlijn voor üe Russen te „veroveren". De door de Westerse bezettingsmogendheden en de Westberlijnse politie genomen voor zorgsmaatregelen maken zulks bij voorbaat onmogelijk, tenzij dan dat de Sowjets zelve of de onder hun bevelen staande Oostduitse „volkspolitie" zich in de strijd zouden mengen. Maar dat zou oorlog betekenen en die willen de Russen op het ogenblik zeker niet. De Russen passen in Berlijn een ge raffineerde tactiek toe. Het is duide lijk, dat de Westerse positie in deze voorpost van de vrije wereld onhoud baar zou worden, indien de West-Ber- lijners de zijde van de Sowjets zouden kiezen. Er is slechts één middel buiten geweld dat hen daartoe zou kunnen dwingen: honger. De Russen hebben getracht dit vreselijke wapen uit hun blokkade te smeden. De ge allieerde luchtbrug heeft het verhin derd. Thans gaan zij anders te werk Terreur, intimidatie, het verspreiden van verontrustende geruchten en be lemmering van de in- en uitvoer moe ten het economisch leven van West- Berlijn lamleggen. Zij zijn daarin tot op grote hoogte geslaagd. West-Ber lijn, aangewezen op zijn industrie en de werkzaamheid der grote centrale banken, telt niet minder dan 300.000 werklozen op een bevolking van nau welijks 2 millioen zielen. Dat dit moet leiden tot een demoralisatie, waarbij slechts de communisten baat kunnen hebben, ligt voor de hand. Het Westen heeft dit gevaar tijdig ingezien. Een met Marshall-dollars te financieren opbouwprogramma staat voor de uitvoering. De West duitse regering heeft de Westberlijnse industrie, waaraan particulieren uit angst voor een Russische coup in toe nemende mate opdrachten onthouden hebben, orders beloofd en de stads regering subsidies, opdat deze de ge weldige offers, die de verzorging der werklozen eist, gemakkelijker zal kunnen brengen. De Britten hebben een drastische vermindering hunner bezettingskosten in het vooruitzicht gesteld. Dit alles tezamen zal het leven voor de West-Berlijners in ieder geva wat aangenamer maken. Het Berlijnse probleem wordt daar door natuurlijk niet in een voor het Westen gunstiger zin opgelost. De Russen zullen ongetwijfeld nieuwe methoden vinden, welke ten doel heb ben de gehele stad in hun macht te krijgen. Daarom zal Berlijn, zolang de koude oorlog duurt, het gevaarlijk ste wrijvingsvlak tussen Oost en West blijven. Cameronia: ging 29 April voor an ker te Suez 'naar Amsterdam) Johan van Oldenbarnevelt: pas seerde 30 April Kaap Guardafui (naar Amsterdam); Tabinta: passeerde 30 April kaap Guardafui (naar Amsterdam) Zuiderkruis: 30 April verwacht te Suez (naar Rotterdam); Amarapoora: vertrekt 11 Mei van Djakarta (naar Amsterdam); Fairsea: vertrekt 8 Mei van Dja karta (naar Rotterdam); General A. W. Greely: vertrekt 28 Mei van Djakarta (naar Rotter dam) General M. L. Hersey: vertrekt 9 Mei van Djakarta (naar Rotter dam); Skaugum: 30 April Pantellaria ge passeerd (naar Rotterdam'. yiJFTIENHONDERD-EN-NEGEN- TIG onderscheidingen zijn w uit gereikt op de verjaardag van ons» Koningin. Een traditie, die goed is, omdat er bij die 1590 in ieder geval een aantal zal zijn, dat zich waarlijk heeft onderscheiden. Hun zjj het lintje van harte gegund en de anderen fe liciteren we, hoffelijk als altjjd, met het buitenkansje, dat ze lang genoeg leefden om dit nog mee te maken. Er zijn in deze dagen nog anders dingen gebeurd, die te maken hadden met hulde en eerbetoon. In meerders gemeenten werd een monument ont huld voor de gevallenen uit de bezet tingsjaren. Heren in plechtig zwart hebben knappe woorden gesproken< woorden van idealisme en heldenmoed. Véél schoner woorden, dan de men sen van de Daad ooit ze4f hebben ge bezigd. Het is goed, dat deze monu menten verrijzen tot een blijvende herinnering aan hen, die alles gaven in een tijd, toen de meesten er op uit waren alles te behouden. En dan was daar, in de derde plaats, die ontroerende plechtigheid op de Dam, het hart van Nederland, dat de urn ontving met de dierbare aards van de ere-kerkhoven uit Indonesië. Twaalf urnen staan er thans in het nationale monument, dat de nagedach tenis wil levend houden aan gesneu velden en vermoorden, weggevoerden en verhongerden, ja aan allen, die het leven lieten onder de Duitse en Ja panse barbarij. En dat is goed. Op dat wij, die in de drukte van ons eigen bestaantje en in de zorg om de onzen maar 41 te gemakkelijk de anderen vergeten, herinnerd zouden worden aan het peilloze leed en het onnoem baar grote offer, dat voor de toe komst van ons volk doorstaan en ge bracht moest worden. Maar aan dat nationale monu ment, dat de centrale plaats van Neerlands herdenken wordt, ontbreekt één urn. De urn voor de 6600, die als marinemannen en als mannen van de koopvaardij een graf in de golven vonden, toen overal op de oceanen de dood loerde. Zo er één groep der be volking is, die haar plicht volkomen heeft vervuld, dan zijn het de man nen geweest, die tijdens de oorlogs jaren op zee waren, hetzij hier, hetzij in de Pacific. Hun urn behoort óók op de Dam. Het zal geen urn met aarde kunnen zijn, want aan de 6600 werd een graf ontzegd, behoudens dan het eerlijke zeemansgraf in de wijdte van Gods zeven zeeën. Laat 't dan een urn zijn met zeewater ge vuld, als een symbool van het feit( dat onze dankbaarheid niet buiten sluit degenen, die Hollands vlag deden uitwaaien over de oceanen in de strijd om de vrijheid. Zij behoren er bij! Daarom: bij de eer van de vlag, die zij verdedigden met hun leven, maak plaats in het monument voor de 6600! JEREMIA BLOM. Dat branden en schrijnen van Uw huid kunt gij afdoende bestrijden met het ontsmettende huidgenees middel met „dieptewerking" HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.20 Sportpraatje. 6.30 KRO Amusepients-orkest. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Dit is leven. 7.40 Orgelconcert. 8.12 Radio Philharmonisch-orkest. 9.40 Bachcyclus. 10.10 Kwintet. 10.40 Bewaar het u toever trouwde pand. 11.15 Gedeelten uit Franse opera's. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6.15 Tom Erich. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Het klokje van zeven uur. 7.05 „Paris vous Parle". 7.10 The Roman- cers. 7.25 Voor het gordijn opgaat. 7.40 The Romancers. 8.05 In het Radio-Zoeklicht 8.10 Bonte Dmsdagavondtrein 9.45 Charlie Kun/. 10.00 Buitenlands overzicht. 10.15 Tom's prai rie pioneers. 10.45 Zuidelijke impressies. 11.15 Bruno Wal ter dirigeert. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 462 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Muziek bij het werk. 8.45 Solistenconcert. 9.00 Och tendbezoek- 9.35 Symphonie-orkest. 10.30 Moigendienst. 11.00 Piano-recital. 11.20 Fa milie-competitie. 12.00 Dat wil ik nog eens horen. 12.33 Ensemble „Selecta". 1.15 Vrij en Blij. 1.45 Promenade-concert. 2.40 Zigeu- uerkwintet. 3.00 Kamerorkest. 3.45 Strijk kwartet. 4.15 Voor onze meisjes en jongens. 5.00 De negerhut van Oom Tom. 5.30 Wij bezochten de graven van onzer gevallen vrien den in Duitsland. 5.45 Regeringsuitzending. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Het ontstaan van ons planetenstelsel. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Sportcommen- taar. 7.40 Vandaag. 8.15 Een goede bood schap en een grote vraag. 9.15 Hollands Strijk orkest. 10.00 Harken-ensemble. 10.30 Neder lands^ Vocaalkwartet. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 NCR V-koor. 11.45 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Gram.- muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Ravel en Bartok. 10.00 Kinderen en mensen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Kinderbescherming. 11.30 Populair Nonstop. 12.00 Orgelspel. 12.38 Piano-duo. 1.15 De Ramblers. 1.45 Meisjes koor. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Jeugd- concert. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Willem Roda. 3.30 Speel jij dit ook? 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 De Regenboog. 5.00 Het stond in de krant. 5.30 Dolf van der Linden. 6.20 Don JCozakkenkoor. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Par lementair overzicht. 7.15 Operette klanken. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 De jeugd in de hon- geiwinter. 7.45 De jeugd zelf. 8.10 The Kili- ir.a Hawaiïans. 8.35 Sport. 8.45 Hein Festein. 8.50 Kwartet Jan Corduwener. 9.10 't Zou - uen. 10.10 Quintetto Chigiano. 10.45 T««- •n mens en neveMek. 11.15 DtwsoMidtelL

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3