10, WAKKER BLIJVEN! Vijf Mei De Beemster tooit zich met een witte bloemenpracht Minister Mansholt stelde de nieuwe M.E.K.O.G. in bedrijf Inundatie bracht fruitteelt zware slag Het Radioprogramma AMERIKANEN IN BERLIJN ZIJN GERUST De manoeuvres bij de Karei Doorman Eerste Kamer verhoogt bezinebelasting Dreigbrief aan een arts Maar opzet mislukte Hof van arbitrage voor Uniezaken PTT weigerde verspreiding van verkiezingslectuur Schout-bij-nacht Willinge wordt vice-admiraal Tr, 9 de Zuitvufe was eneZ Te/tfedZijn! De grootste en de bestel IBI HUWELIJK X écLnd&n fi&isik est tew., adem fius als moïgjzr daLLar. Nieuwe „Ark Royal" van stapel gelopen DONDERDAG MEI 1950 I ZEVENTIENDUIZEND vruchtbomen konden worden omgetrokken toen ge polder De Beemster na de inundatie droog viel. Een werk van jaren waa te niet gedaan, maar de harde slag die de fruitkwekers kregen te incasseren vermocht hen niet te ontmoedigen. Ongeacht het sarcastische gezegde „boompje groot, plantertje dood" togen fij weer aan het werk en wie thans door het Zuid-Oostelijk deel van de en daar wordt de witte pracht door wat paarse bloempjes onderbroken. Burgemeester Pesman, de eerste buiger van de polder, wees ons tijdens het rijden op de schilderachtige plekjes, die we passeerden. Soms een grote boomgaard, de andere keer een slootje met kromgegroeide knotwilgen aan de kant, een niet te overtreffen voorbeeld van landelijk schoon, ontroe rend in zijn eenvoud. De Beemster biedt de opmerkzame bezoeker derge lijke tafreeltjes in overvloed. Juist deze kleine nuances bepalen de aan trekkelijkheid van de polder, die als polder rijdt bemerkt tussen de «udei'lf: "f a?ds, la,ndfap f3? «e" v ji«-ij. 1 ^°cnt is bij buitenlanders. En zeker staat dan een bezoek aan de kwekerij Leeghwater op het programma. Dit is een van de grootste frvitteeltbedrijven in ons land met niet minder dan 16.000 vruchtbomen. Deze kwekerij, waar de bedrijfsleider, de heer De Groot ons rondleidde, exporteert on geveer 75 pet. van de oogst, hetgeen dus een belangrijke deviezenbron be tekent. Maar al is het fruit-areaal in Beemster niet te onderschatten, veeteelt blijft toch verreweg de ventoon voeren. Het wapen van gemeente, voorstellende een weldoor voede koe, is dus nog altijd een ge trouwe weerspiegeling van de voor naamste bron van inkomsten. stammen, die een weeld^ van peren- en appelbloesems dragen, de jonge aanplant. Weliswaar nu nog naakte, zwarte takjes, maar over enkele Jaren dragers van het onvolprezen Hollandse fruit. Ideaal oord De reiziger, die zich langs de rechte wegen door de Beemster haast zal ter nauwernood de schoonheid van dit oude polderland opmerken. Wie echter eens van de hoofdwegen afdwaalt en de rustieke ringdijk zoekt met de met gele paardenbloemen en tere made liefjes bestrooide, groene flanken be- aeft eerst dan welk een ideaal oord zich hier op enkele kilometers van het drukke Amsterdam uitstrekt. In het rimpelloze water van de ringvaart rus ten een paar woonschuiten, door een wankel loopplankje met de wal ver bonden, maar daar achter de rietkraag ligt omvat door zware, hoge dijken het land van de Beemster, 7000 H.A. groot. Land. dat slechts geringe ver schillen in kwaliteit vertoont en dat ginds de droogmaking in 1612 aan een deel van ons volk een best stuk brood heeft gegeven. Dat blijkt uit de trotse boerderijen, die men hier heeft. Hoge. ouderwetse huizen met opkamers en stallen, sommigen enkele tientallen jaren oud, anderen een overblijfsel van vroeger eeuwen. Onvervangbaar specimen van de oude Noordhollandse boerenplaats. De Eenhoorn en de Le pelaar horen hier in dit landschap, evenals de bloesemende fruitbomen, cndoorzichtbare sluier omgeven. Bruidskleed MOOI IS HET LAND van de Beem ster wanneer men het van de ring dijken af overziet. Op deze dag, toen we op uitnodiging van het gemeente bestuur een rondrit maakten door de polder, hadden de perebomen zich in een wit bruidskleed gestoken, een uit bundige begroeting van de lente, die zich helaas nog slechts zo schuchter heeft laten voelen. De appelbloesems zijn door het koude weer nog niet tot volle bloei gekomen en slechts hier VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 5.45 en 11 uur. 6.03 Eigen opnamen. 6.30 Psalmen. 6.45 W. A. Mozart. 7.30 Wij herdenken. 8.02 Wilhelmus. 8.03 Strijkkwar tet. 8.15 Radio Phiiharmonisch Orkest. 9.30 Haak in. 10.05 Met band en plaat voor u paraat. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Ouverture. 10.45 Avondo verdenking». 11.15 Sweelinck-kwartet. 11.45 Duitse dansen. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 5.45 en 11 uur. 6.00 Nationaal program ma 8.15 Bach-cyclus. 8.50 „Zij vielen voor ons". 9.30 Eduardo del Pueyo, piano. 10.00 „Zo jochie, jou heb ik". 10.25 Musicorda. 11.15 Sport. 11.30 Gram.muziek. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.15 Muziek bij het werk. 8.45 Solistenconcert. 9.15 Och tendbezoek. 9.35 Phiiharmonisch Orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hobo-concert. 11.15 Bloemlezing. 11.45 Phil Green en zijn orkest. 12.00 Trio Fantasia. 12.33 Piano en orgel. I.15 Mandolinata. 1.45 Symphonie. 2.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 3.00 Mijlpaal 19o0. 3.15 Piano-werken. 3.40 Voordracht. 4.00 lanfare. 4.02 Toespraak door prof. dr. J. B. Kors. 4.07 Promenade-orkest. 4.40 De weduwe vertrekt om. 5.00 Gram.platen. 5.40 Y,oor S jeugd. 6.15 Afscheid van „Anneville". 6.25 „Kent u ze nog?" 7.01 Toespraak door ko- ning'in Juliana. 7.10 Marsmuziek. 7.'^ Dag van vlaggen en bloemen. 8.05 Strijd, over winning, vrijheid. 9.05 Radio fhilharmonisch Orkest. 9.30 Zij brachten ons de vrijheid. 9.55 Giam.muziek. 10.00 Stoelendans. 10.oO Repor tages. 11.15 Vrij en Blij. 11.4o Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Con trasten. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Phil- harmonia-orkest. 10.00 „'muis". 10.05 Mor genwijding. 10.20 Vincent Morgagui. 10.Oü Voor de vrouw. 10.45 Duetten-programma. II.10 De grootste schuld. 11.30 Vincentino. 12.00 Coimbra. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Patrice en Mario. 1.15 The Avroleans. 1.4o André Kostelanetz en zijn orkest. 2.00 Kook kunst. 2.20 Het nieuw Nederlands Strijkkwar tet. 3.00 Ons volk in zijn dichters. 3.20 Re portage van Davis cup wedstrijden. 3.50 Fryske kantate. 4.00-12.00 Nationaal pro gramma. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 bloeders wil is wet. 9.35 Muziek houdt fit. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Promenade-concert. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Strijkkwartet. 12.03 Metropole-orkest. 12.33 Piano-recital. 1.20 Orkest zonder naam. 1.45 Musicerende dilettanten. 2.20 Engelse les. 2.40 Het Omroeporkest. 3.20 Kroniek van let teen en kunsten. 3.55 Musicerende dilettan ten. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 5.00 De Wigwam. 6.00 Piano-duo. 6.1o Jour nalistiek weekoverzicht. 6.25 KRO Amusements orkest. 6.50 Katholiek Encyclopaedie. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Mijnheer de voorzitter. 7.85 Orkes'. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Toccata. 8.45 „Steek eAis op, heren!" 9.00 Negen heit de klok. 9.45 Weet u het? 9.55 Weekend-sere nade. 10.35 Indonesich commentaar. 1U.45 Avondgebed. 11.15 Symphonie. HILVERSUM II. 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1. 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Orgel spel. 8.45 PUls en Tabel zingen. 9.00 Isjai- Toiski-cyclus. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio-feuiUeton. 10.40 Voor de arbeiders. 11.30 Nederlandse muziek. 12.00 Orgelspel. 12.33 Trio Pia Beek. 115 Accordeola. 1.45 Negro spirituals- 2.00 Als een bont© vogelvlucht. 2.20 De Ramb ers. 2.50 Mond-accordeon. 3.00 Van i»oek tof boe". de de bo de Generaal-majoor Maxwell Taylor, bevelhebber van de Amerikaanse sec tor van Berlijn, heeft in een persge- sprek met een vertegenwoordiger van het Westduitse persbureau DPA ver klaard dat er met Pinksteren te Ber lijn niets opzienbarends zal gebeuren. Hij zeide verder nog dat de garnizoe nen der Westerse geallieerden te Ber lijn niet zullen worden versterkt, „daar wij alles hebben wat nodig is". DE DOODSLAG TE ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft de vrouw en de 16-jarige zoon van de bij een twist om het leven gekomen Don keyman J. H., uit de Rubroekstraat, weer in vrijheid gesteld. Het wel en wee van velen ic af hankelijk van hen, die op verant woordelijke posten klaar wakker moeten blijven. Waar waakzaam heid is geboden, is slaperigheid een groot gevaar. Dit gevaar kunt U bestrijden met VITANECT. het absoluut onschadelijke middel tegen slaperigheid. Een tablet Vitanect in de mond laten smel ten en de slaperigheid verdwijnt direct. Probeert het eens. Het re sultaat zal U verrassen, ƒ2.10 per flacon met 15 tabletten bij erken de detaillisten. VITANECT houdt U wakker! Ins. Med. (Adv.) Gedurende de eerste phase van de gecombineerde Britse-Nederlandse oefeningen hadden vliegtuigen van de RAF Dinsdagochtend de taak, de Ka- rel Doorman op te sporen en te scha duwen tussen Ouessant en Eddystone, terwijl beschermende Fireflies van het Nederlandse Vliegkampschip zulks trachtten te verhinderen. Hoewel de Fireflies acht Britse Lancasters tijde lijk buiten gevecht stelden, drongen enkele door tot het smaldeel, zodat door de Britten aan de opdracht werd voldaan Daartegenover slaagde een escadrille van vier Fireflies van de Karei Doorman Dinsdagmiddag uitste kend in het uitvoeren van de opdracht der tweede phase: het opsporen van n Britse torpedobootjager in het zeege bied bij Eddystone. Zij voerden hierop een succesvolle schijnaanval uit. Acht Britse motortorpedoboten at taqueerden tenslotte Dinsdagavond het smaldeel bij Eddystone, gehandicapt door helder maanlicht. Beide partijen hebben veel ervaring opgedaan. ALGEMENE STAKING IN ROME. In geheel Rome hebben de trams en bussen vijf minuten stilgestaan toen transport-arbeiders meededen aan een algemene staking van een half uur, welke door de communistisch bestuur de vakverenigingen was uitgeroepen als protest tegen het doodschieten van twee boeren. Minister Liettink duldt geen uitstel Gistermiddag heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de benzinebelasting wordt verhoogd, door verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine en wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aanteke ning, dat de AR, de VVD en de CPN tegen waren. Vooraf was de vergadering geschorst om enkele afwezige Kamer leden te gaan opzoeken, wier aanwezig heid nodig was om het vereiste aantal vol te maken voor de stemming over een communistische motie die uitstel beoogde. Nadat daardoor het aantal aan wezigen tot 26 was gestegen, werd deze motie met 23 tegen drie stemmen verworpen. Het woord werd gevoerd door de heer Steinkuhler (KVP). Hij had liever eerst een vermindering van de belas tingdruk op het bedrijfsleven gezien, voor de regering haar compensatie gaat zoeken. De heer Wendelaar (WD) stond onsympathiek tegenover het ont werp. Het bedrijfsleven wordt opnieuw getroffen. De heer Vixseboxse (CH) was niet tegen deze verhoging gekant, in tegenstelling met de heer Tjalma (AR). Deze drong op uitstel aan, waar voor de heer Van Walsum (Arb) niet voelde. De heer Van Santen (CPN) daarentegen wenste de behandeling uit gesteld te zien. Minister Lieftinck zeide dat in alle omringende landen de benzinebelasting hoger is dan in Nederland en was van mening, dat er nog zeer veel verspil ling is van vervoer. Op luxevervoer b.v. zou nog heel wat te bezuinigen zijn. Spr. brak een lans voor die ambtenaren, die buiten hun woonplaats werken moe ten in verband met huisvestingsproble men. De minister ontraadde uitstel. Men kan alle gevolgen overzien en heeft alle waarborgen, die men kan wensen. Nadat de heer Van Santen zijn bovenaangehaalde motie had ingediend en de vergadering drie kwartier ge schorst was, werd het ontwerp aange nomen. Een Haagse jongeman, die van een arts onoirbare ingrepen bij zijn prac- tijk vermoedde, schreef de geneesheer een dreigbrief vol taalfouten en ver schrijvingen. In deze brief eiste hij stopzetten van de „practijken", en een zwijggeld van vijf honderd gulden, te deponeren onder couvert in een café: De arts waarschuwde de recherche en toen de jongen om het geld kwam, werd hij gearresteerd, doch niet dar, nadat hij eerst het café verlaten had. buiten had geaarzeld en terugkeerde om de enveloppe terug te brengen. Voor de rechtbank verklaarde hij de arts schrik had willen aanjagen en tenslotte niet wist wat met het geld te doen. De straf voor zijn daad luidde vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en 150 gulden boete. In hoger beroep her haalde hij zijn verklaringen, doch dp procureur-generaal wilde niet alles geloven en concludeerde tot bevesti ging van de opgelegde straf. Op 17 Mei zal het gerechtshof uitspraak doen. Als Indonesische leden van het Hof van Arbitrage der Nederlands-Indone sische Unie zijn aangewezen: Mr. dr Kusuma Atmadjah, mr. Wirjono Prod- jodikoro en mr. Maramis. Bij Koninklijk Besluit zijn als Ne derlandse leden van dit hof benoemd: Prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort, hoog leraar aan de Katholieke universiteit te Nijmegen, mr. dr. J. Donner, pre sident van de Hoge Raad der Neder landen, en dr. M. J. Prinsen, secreta ris-generaal van het departement van binnenlandse zaken. Het feit dat de PTT in enkele ge vallen heeft geweigerd, de huis-aan- huisbezorging van verkiezingslectuur der AR partij op zich te nemen omdat deze beledigende passages zou hebben bevat, heeft de heer mr. J. Algera, lid der Tweede Kamer, aanleiding gege ven tot het stellen van schriftelijke vragen aan de minister van Verkeer en Waterstaat. De heer Algera wenst te weten, waarom de bestelling is ge weigerd en vraagt voorts, of de mi nister niet van mening is, dat bedoel de handelwijze der PTT een onjuiste belemmering van het recht op vrije meningsuiting uitmaakt en dit orgaan zich daarvan dus heeft te onthouden? Ook wordt gevraagd, of de minister eventueel wil bevorderen, dat de uit oefening door de PTT van het recht van beoordeling der te verspreiden stukken indien dit bestaat aan wettelijke normen wordt gebonden? Bij Koninklijk Besluit is schout-bij nacht J. J. C. Willinge, thans comman dant smaldeel „Antillen", met ingang van 15 Mei bevorderd tot vice-admi raal. Naar wij vernemen zal vice-admi raal Willinge de Nederlandse Vlagoffi cier zijn die belast wordt met het commando over de schepen van de Westerse Unie, die over enkele weken in de Noordzee de operatie „Activity" zullen uitvoeren MINDER WERKLOZEN IN AMERIKA Charles Sawyer, de Amerikaanse minister van handel, heeft bekend ge maakt dat het aantal in het arbeids proces ingeschakelde arbeiders in Ie Verenigde Staten in April met ruim een millioen is toegenomen in verge lijking met de vorige maand, en dat het aantal werklozen met 608.000 ge daald is. VONNISSEN TE PRAAG De staatsrechtbank te Gottwaldof bij Praag heeft twee personen ter dood en tien anderen tot dwangarbeid van 20 tot 30 jaar veroordeeld wegens verraad en spionnage. Een niet genoemd aantal andere beklaagden werd voor 10 tot 15 jaar naar de gevangenis gezonden. - Zo mogen wij thans weer in eenvoud gedenken, Hoe vijf jaar geleden ons land werd bevrijd En Holland voor 't eerst weer zijn driekleur zag wapp'ren, Na vijf jaar vervolging, verdrukking en strijd. 't Was vreugde en blijdschap alom in den lande, Omdat wij van 't oorlogsjuk waren verlost, Maar nooit mag vergeten, dat dese bevrijding Ons stromen van tranen en bloed heeft gekost. Hoe vers ligt dit alles nog in ons geheugen, Nog schrijnen de wonden in menige ziel En denkt men met eerbied en stille ontroering Aan hem en aan haar, die voor 't Vaderland viel. Zij gaven hun vrijheid, hun goed en hun leven, In rotsvast vertrouwen, dat eenmaal ons land, 't Zij vroeg dan wel later, toch eens zou herrijzen. De Kroon weer zou zijn in rechtmatige hand. En sedert die dag zijn vijl jaren verlopen. Helaas hebben Hj ons nog steeds niet gebracht De rust en de viïde, het recht en de blijdschap, Die men in die jaren zozeer had verwacht. Weer is er verdeeldheid aan schier alle zijden, Weer wordt er gekankerd, gezwendeld, geroofd, En 't laaiende vuur van de dag der bevrijding Is jammer genoeg bij zovelen gedoofd. En toch willen wij nu de moed niet verliezen, De dompers en klagers en kank'raars ten spijt. Wij willen den volke met daden weer tonen Dat wij niet voor niets vóór vijf jaar zijn bevrijd. Vooruit in God's kracht! zij de wekroep voor allen, De hand aan de ploeg en verdeeldheid op zij, Zo kunnen wij toch met elkander gaan vieren De dag der bevrijding, de Vijfde van Mei. JABSON per rol Stikstofindustrie van hoogste belang voor voedsel voorziening (Van onze speciale verslaggever). It. het bijzijn van vijftienhonderd personen, onder wie de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, de directie van de Kon. Ned. Hoogovens en staalfabrieken, de directeur van de Staatsmijnen dr. J. van Aken, de heer J. D. Louwes voorzitter van de Stich ting van de Landbouw, talrijke auto riteiten uit industriële- en landbouw- kringen uit binnen- en buitenland heeft minister S. L. Mansholt gister morgen op plechtige wijze de nieuwe uitbreiding van de MEKOG te IJmui- den, waarover wij dezer dagen bericht ten in bedrijf gesteld. Voor dat moment hield de minister van Landbouw- Visserij en Voedsel voorziening een rede, waarin hij de nadruk legde op de moeilijk te over schatten betekenis van dit ogenblik. De fabricage van stikstofmeststoffen is een der steeds meer op de voorgrond tre dende schakels van de productieketen, waarvan de landbouw deel uit maakt. Per hoofd van de Nederlandse bevol king is slechts een kwart hectare cul tuurgrond beschikbaar. Wil men het vereiste niveau van onze voedselvoor ziening handhaven, bij een noodzake lijk beperkte invoer, dan dient de op brengst van onze bodem verhoogd te worden. Onze veestapel, moet sterk worden uitgebreid. Bovendien dient gestreefd te worden naar een uitvoer van landbouwproducten, waarvan de waarde in 1953 nog f 750 millioen ho ger moet liggen dan die van nu. Dit alles betekent een noodzakelijk hogere opbrengst van het grasland en een ver schuiving in het bouwplan van gra nen naar veevoeder. Dat doel is te be reiken door een hogere stikstofbemes ting. Voor de oorlog gebruikte men per h.a. 20 kg, in de toekomst zal het 200 kg. moeten worden. De Nederlandse re gering en de landbouw, zo zeide de minister hebben grote waardering voor 11 DOOR MARY BURCHELL tot het graf. 4.15 Gevarieerd programma 4.45 Sportpraatje. 5.00 Nieuws van de platenmarkt. 5-30 Op dc Disselwagen. 6.15 Piano-sol 6.3U Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.JU Leen in de Bijbel. 7.45 ..Passé partout 8.16 Malando en zijn Tango-Rumba-orkest Hein Festijn. 8.45 De Bonte Bal 9.45 Socia listisch commentaar. 10.00 Stradiva sex e 10.25 Onder de pannen. 10.40 Amsterdamse To'utie-kapel. 11.15 Gevarieerd programma. (54) Toen leek zijn ernstige stemming te vervluchtigen. Hij kuste haar snel en liet haar los. En mevrouw Burdern leidde net gesprek energiek in meer practische banen, vragend: „Hebben jullie tweeën nu definitief je trouwdag vastgesteld? Aangezien jullie de regeling helemaal in eigen hand neemt" een licht verwijt viel in haar koele stem te bespeuren en men dus waarlijk niet weet, wat jullie van plan zijn". „We waren nog niet verder gekomen dan 'n onbepaald „binnen drie weken", zei Teresa. „Laten we het op een Vrijdag stei ien.... tenzij je bijgelovig bent. Teresa?" „Bijgelovig ben ik niet zei Teresa, overtuigd dat deze verbintenis al zoveel complicaties meebracht, dat ze zich ook nog niet met de vraag over bijgelovig heid wilde kwellen. „Vrijdag is voor mij een makkelijke dag ohi me van de Gieterij los te maken voor een korte huwelijksreis". „Uitstekend". Haar lippen werden een weinig droog bij het woord „huwelijks reis". „Vrijdag over drie weken dan?", vroeg mevrouw Burdern. „Vrijdag over twee weken", zei Elliott, zijn blik gericht op Teresa. „Vrijdag over twee weken", stemde Te resa toe, en ze voegde er bedachtzaam bij: „Dan heb ik je tegen die tijd iets langer dan drie weken gekend". Ale Burderns lachten en Anthony zei. dat ze van een charmante nauwgezetheid was. Wat die nauwgezetheid betrof, moest Teresa gedurende de volgende week An thony meer dan eens gelijk geven. Elke dag bij het ontwaken berekende ze snel hoeveel tijd er nog overschoot en soms wist ze niet of ze het voortspoeden der dagen met vreugde of met angst onder ging. De Vrijdag, toen ze tot zichzelf zeggen kon: vandaag over veertien dagen merk te ze dat ze zelfs de uren berekende met: Precies om deze tijd zal ik me aan he» klaarmaken zijnom naar de Kerk te gaanwaar ik onherroepelijk zal zeg gen. dat ik hem tot echtgenoot neem Het was misschien maar goed. dat tante Lydia haar die dag veel werkjes opdroeg, die haar gedachen wat afleidden. Tegen de middag had Teresa alles ge daan, wat haar tante van haar in het huishouden vroeg. („Er ls zoveel meer te doen, nu de arme Marcia niet mee kan helpen", luidde tante Lydia's excuus voor haar vele opdrachten, alsof die arme Marcia ooit een vinger zou hebben uit gestoken voor dlT soort zaken). Toen ba- gaf Teresa zich naar haar kamer, om zich aan te kleden, teneinde voor haar tante boodschappen in de stad te gaan doen. Ze was de trap weer halverwege af en al bijna in de hall. toen ze het geritsel van gesteven rokken hoorde, hetgeen be tekende dat Marcia's verpleegster achtei haar de trap afging Onderaan de trap bleef ze staan en zag om. „Goede middag, zuster. Hoe maakt mijn nicht het vandaag?" „Ze gaat prachtig vooruit", zei de zus ter met professionele opgewektheid. „Maar het is erg moeilijk haar in toom te hou den. Ze wil eenvoudig niet geloven dat ze nog een hele tijd in bed zal moeten blijven". „Ik denk dat iedereen zich zo voelt, dis aand e beterhand is", zei Teresa. „Ja. dat weet ik. Maar bij jufrouw Marcia moet je ogen in je rug hebben, Ik heb liever drie kinderen onder mijn hoe de, dan haar". Teresa overwoog, dat zij dit ook liever had, maar op andere gronden. Ze glim lachte echter plichtmatig en wilde zich juist afkeren, toen de zuster weer sprak: „Juffrouw Vaylon, zoudt u deze brief in de bus willen doen, als u er langs komt?" „Natuurlijk". Teresa wilde de brief aan nemen. „Het is geen brief van mezelf", legde de zuster uit. „en juffrouw Marcia stond er op. dat ik hem zelf zou posten. Maar dat is natuurlijk een ziekelijke gril. Het was al ontzettend ondeugend van haar een brief te schrijven, maar ze heeft, ter wijl ik uit de kamer was, kans gezien, aan potlood en papier te koman. Ik zei haar, dat ik er hard over dacht, de brief niet te verzenden, maar daar met het schrijven het ongeluk toch al geschied was. stemde ik er in toe hem te posten. Als u zo lief wilt zijn...." Ze stak Teresa de brief toe. „Zeker". Teresa zou geen vrouw geweest zijn als ze toen ze de brief aannam, niet naar het adres gekeken had. Hij was gericht aan Elliot. (Wordt vervolgd» datgene, wat de Nederlandse stikstof- industrie doet om dit door ons gestelde plan te verwerkelijken. De hier zo prachtig gedemonstreerde samenwer king tussen landbouw en industrie is het enige middel om het welvaartspeil van de Nederlandse bevolking, zoals wij die thans kennen, in de toekomst te doen voortduren. Want alleen op de ze wijze kan de landbouw de kost prijs zijner producten zó drukken, dat ons volk zich kan voorzien van kwa- liteitsvoedsel voor een prijs, die in Europa als practisch de laagste kan gelden. Ten slotte stelde minister Mansholt de durf, het initiatief en het doorzet tingsvermogen van leiding, technische staf en arbeiders, welke werd opge bracht bij de totstandkoming van de uitbreiding van de IJmuider stikstof industrie, het gehele Nederlandse volk ten voorbeeld. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gister het 36.800 ton metende vliegkampschip „Ark Royal" dat het schip van dezelfde naam vervangt, het welk in de oorlog werd getorpedeerd, te water gelaten. De nieuwe „Ark Royal", waarop zich straalvliegtuigen en zware mari netoestellen bevinden, zal de machtig ste aanvalseenheid van de Britse vloot zijn. Engeland heeft slechts één oorlogs schip, dat groter is dan de nieuwe Ark Royal: het 42.500 ton metende slagschip „Vanguard", Meer kostwinnersvergoeding voor dienstplichtigen Het ligt in de bedoeling de verwan- land- en luchtmacht, welke op 1 Ja- ten van de dienstplichtigen bij de zee-, nuari 1950 kostwinnersvergoeding ont vingen, voor zover deze dienstplichti gen voor de loonsverhoging van maxi maal 5 pet. in aanmerking zouden zijn gekomen, indien zij niet in militaire dienst zouden zijn geweest, alsnog een aanvullende verhoging op de kostwin nersvergoeding toe te kennen. Tenein de dit onder alle omstandigheden mo gelijk te maken, hebben de minister* van oorlog en marine de vastgestelde maxima te rekenen van 1 Januari 1950 af met 5 pet. verhoogd. SEBENA MAG NIET OP WENEN VLIEGEN. Het Sabenavliegtuig van de lijn Brussel—Wenen, dat Woensdagoch tend zou vertrekken is niet gestart daar de Sowjetoverheid in Oostenrijk de Sabena niet langer toestaat op het vliegveld van Wenen te landen. De Sabena te Brussel verklaart, dat het hier een sanctie betreft, omdat een Sabena-vliegtuig volgens de Sowjet- overheid niet de aangegeven route heeft gevolgd. FRANSE PARACHUTISTEN LANDEN OP ZUID-BEVELAND. Op 16 Mei zullen honderd Franse parachutisten in de nabijheid van het kerkhof van Kapelle op Zuid-Beve land landen. Dit feit houdt verband met de onthulling van het gedenkte ken. dat op het kerkhof is opgericht voor de Franse soldaten, die van 1940 tot 1945 op Nederlandse bodem vie len.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 13