Den Helder, stad met grote toekomst I Tegen pijnen! VÖL8P HORLOGES (X „Noordholland "behaaldemagerezege op Helders jeugdelftal Geen vergelen vissersdorp Slotavond NIWIN Ons postduivennieuws BEEMSTERBOER WITTF liRUS Schaakkampioenschappen voortgezet' Nieuwediep leidde mei de rusi mei 1—0 Schemering-voetbal Ons Genoegen" speelde en zong in Casino Still making friends! Zaterdag collecte voor do Stichting 1940—'45 Emmabloem-collecte bracht bijna 1250 op Volley en Basketbal in bondsverband? IN HET KORT Weer „papieren mobilisatie" van de K.M. Helder-jeugd Zondag naar Leeuwarden Pim, Pam en Pom op avoniuur in Luilekkerland VORSTEL IJ K ■fa* Fa. QUERELLE Jammer voor Den Helder Helders Mannenkoor geeft concert in Casino Volleybal-tournooi Julianadorp Viering Bevrijdingsdag Urk Besommingen IJmuiden NACO komt naar Alkmaar DONDERDAG 4 MWI 1WW JOEN WIJ OP DIE STRALENDE KONINGINNEDAG de grote parade op de Javastraat gadesloegen, gingen onze gedachten onwillekeurig terug naar de 31e Augustus van het jaar 1939, toen Den Helder voor het laatst getuige was van een dergelijk militair festijn. En wij realiseerden ons, dat tussen deze twee data een gewichtig tijdperk lag. Is het niet vreemd, dat het alweer moeite gaat kosten, zich de vreugde der bevrijding voor de geest te roepen? Met blijdschap steken we op Koninginnedag de vlaggen uit, maar hoe waren we gestemd op Zaterdag morgen 5 Mei 1945, toen eindelijk onze driekleur weer vrijuit wapperen mocht? Er is toch een verschil, en dat verschil maakt het moeilijk, zich voor te stellen hoeveel ons land in de afgelopen vijf jaren is gevorderd op de weg naar herste.. Den Helder stond er aanvankelijk verre van rooskleurig voor, al bracht de herwonnen vrijheid een optimisti sche stemming teweeg. Meer dan twee duizend woningen (het vijfde deel van de woningvoorraad!) waren verwoest of beschadigd, en meer dan driehonderd openbare gebouwen waren uit 't stads beeld verdwenen. Met het herstel der beschadigde percelen werd spoedig be gonnen, maar hoe moest het met de wederopbouw gaan? Alles hing daarbij af van de vraag, of de Koninklijke Marine naar Den Helder zou terugke ren. Het eerste jaar na de bevrijding liep onze stad de kwade kans, een ver- Vallen en onbetekenend plaatsje te Worden, een vergeten uithoek van ons vaderland. Op Koninginnedag 1950 zou dan geen grootse parade op de Java straat zijn gehouden Daarom was het besluit, dat de rege ring in Mei 1947 nam, voor Den Helder van zo ver strekkende betekenis. De Koninklijke Marine zou weer te Den Helder worden geconcentreerd, er moest een nieuwe haven komen, de wal- accomodatie moest worden Verbeterd en.... de stad moest zich aanpassen aan de toenemende groei van het hier geplaatste marinepersoneel. De toe komst van onze gemeente was verze kerd, het verwezenlijken der weder opbouw- en uitbreidingsplannen, waar aan reeds lange tijd was gewerkt, kon eerst nu met kracht worden voortge zet. Er bleven de eerste Jaren nog zeer grote moeilijkheden, maar de vooruit gang was onmiskenbaar. Thans heeft de stad weer ruim drie en dertigduizend inwoners, welk aan tal zeker groter zou zijn, wanneer ons huizenbezit niet zo ernstig had gele den. En het personeel der Koninklijke Marine te Den Helder telt nu bijna vijf en dertighonderd man. Meer dan vijf en twintighonderd personen zijn werkzaam op de Rijkswerf. Laatstge noemde cijfers zijn groter dan vóór de oorlog, alleen de bevolking van de stad Terug naar Nieuwediep Aan boord van het troepen transportschip ..Tabinta", dat op Dinsdag 16 Mei in Nederland wordt verwacht, zijn de volgende stadgenoten op de terugweg uit Indonesië: C. Bins, Molenstraat 32; D. Vonk, Koningdwarsstraat 39; C. K. A. van Breda, Binnen haven 112; G. Jongh, Klaverstraat 10, Julianadorp; C. G. Thijssen, Herzogstraat 39. Met de „Johan van Oldenbar- nevelt", die op dezelfde datum wordt verwacht, zijn de volgende stadgenoten op de thuisreis: A. WitHoefnagel met twee kinde ren, Florastraat 12; H. Sturk Mallet met drie kinderen, Ooie- vaarstr. 24; N. van Loon—Schong met twee kinderen, Bassin gracht 6. is kleiner. Het is deze wanverhouding, die nog dagelijks problemen oproept. „Den Helder is een stad in keurslijf', schreven wij in ons Oudejaarsnummer van 31 December 1949. Den Helder zal de eerste jaren nog wel een stad in keurslijf blijven, maar wij kunnen er zeker van zijn, dat het steeds minder knellend wordt. Omstreeks driehon derd nieuwgebouwde woningen zijn betrokken, en vele honderden andere zullen binnen de kortst mogelijke tijd aan ons huizenbezit worden toege voegd. Het gaat onmiskenbaar de goede kant op. Dat kunnen wij bij het eerste lustrum van onze bevrijding met blijdschap vaststellen. Maar het meest verheugend van al is het feit, dat Ilen Helder weer is geworden tot een stad met een grote toekomst. De verenigingen, die hebben deelge nomen aan de NI WIN-toneelwedstrijd, zijn uitgenodigd tot bijwoning van de slotavond op Maandag 15 Mei in Ca sino. Dan zal de uitslag van de wed strijd worden bekend gemaakt en zullen de prijzen worden uitgereikt. Er is een vijftiental prijzen, o.a. de wis selbeker van het Centraal Bureau NIWIN en een lauwertak van het plaatselijk NIWIN-comité. Deze prij zen zijn te bezichtigen in de etalage van de heer T. Borgerding, Keizer straat. De postduivenvereniging Victoria heeft een wedvlucht gehouden met als plaats van lossing Venlo. De 354 dui ven werden losgelaten om kwart voor negen, de eerste duif werd geklokt om 12.31.55 uur. De snelste vogels waren eigendom van de melkers W. A. Ja cobs, J. Kramer, J. Riemers, J. Ver haag en C. Bregman. In totaal waren er veertig prijzen. Vrijdagmiddag van vier tot zes uur wordt ingekorfd voor Roermond. De klokken worden Zater dagavond tussen zes en zeven uur ge steld. Wij ontvingen weer nieuwe zendingen Keuze uit meer dan 100 modellen. In 14 krts. goud; goud-plaqué en roestvrij staal. Voor iedere beurs en smaak. Herenpolshorloges vanaf 23.— tot 135.— Damespolshorloges vanaf 38.50 tot 375.— ALLE horloges worden ten volle geragandeerd en met een verze keringscertificaat, een z.g.n. ALL- RISK-polis afgegeven. Deze polis dekt tegen 'TERLIES - DIEFSTAL - BEROVING BRAND - BREUK - ETC. Keizerstraat 15. Telefoon 2626 POEDERS CACHETS •TABLETTEN Dinsdagavond werd voor het schaak kampioenschap van Den Helder de tweede ronde gespeeld. In de hoofd klasse kwamen J. Bommel en K. Geus tegen elkaar uit. Geus paste de Frtnse opening toe, waarna de partij overging in de Mac-Cuetchonvariant. Nadat twee officieren waren afgeruild, kreeg de partij een scherp karakter, doordat Bommel lang rocheerde. Geus kreeg een goede aanval, die resulteerde in pionwinst. De partij werd afgebro ken in een voor Geus zeer gunstige stelling. J. Smit opende in zijn partij tegen K. de Waard met de Aljechin-verde- diging, waarbij meteen al van de theorie werd afgeweken. Beide spelers kregen behoorlijke kansen. Doordacht tegenspel van Smit op aanvalskansen van De Waard hield de partij in even wicht. De Waard blunderde echter in de 28e zet. Dat kostte hem een paard en tevens de wedstrijd. A. C. Spoel, die tegen Wim Geus speelde, opende met Pf 3, de Reti- opening dus, waarna ook al spoedig var» de theorie werd afgestapt. Heftig werd om het centrum gestreden. Door een kleine fout van Spoel won Geus een pion, die hij later weer moest af staan. Geus kwam even in moeilijk heden, doch hij wist door handig manoeuvreren verder materiaalver- lies te voorkomen. Een ingewikkelde stand wgs het gevolg. Bij het afbreken van de partij na *e 32e zet viel nog niets over het verdere verlopp te zeg gen. De uitslagen van de tweede ronden waren: ho&fdklasse: K. J. de Waard Smit 01; A. C. SpoelW. J. Geus afgebr.; J. BommelK. Geus afgebr.; eerste klasse: G. J. GeusP. de Vries 01 J. KoningP. van Dijk K. LengersC. J. Bosch 0—1; Th. AdriaanseJ. Allaart uitgest.; tweede klasse: B. Knoppers vrij; R. Muller— P. Kelder 01; Jan AmesfoortE. Bosch 10; derde klasse: L. J. Veen— G. Geus 10; R. de LeeuwJ. Bur gers 01; Joh. AmesfoortC. Ruys afgebr. De uitgestelde eerste klasse-partij uit de eerste ronde tussen K. Lengers en J. Allaart eindigde in een over winning voor laatstgenoemde. ...nieuwgebouwde woningen zijn betrokken. Op het HRC-terrein heeft gisteravond het Noordhollands jeugdelftal na spor tieve strijd met 32 gezegevierd over een enthousiast en lange tijd zelfs beter spelend elftal, gevormd door jeugdleden van HRC, Helder en Watervogels. In de eerste helft vooral gaven de Helderse jongens een keurige partij voetbal weg. En ook het eerste kwartier van de tweede helft vonden wjj het spel van onze stadgenoten superieur aan dat van de „Noordhollanders". dween de bal in het net (1—1). Daar na werd het zwoegen van Den Os nog wel beloond met een doelpunt (keeper Van Bergen van KW had het leder kunnen stoppen!), maar het heeft zijn elftal niet meer kunnen helpen. Noordholland begon zich wat beter thuis te voelen, en korte tijd daarna gelukte het Groot opnieuw gelijk te maken (22). De keurploeg had géén groot overwicht in deze tweede helft en dit elftal presteerde ook weinig meer dan de Jongens uit Den Helder, maar individueel en bij vlagen was zijn aanval gevaarlijker. Daar was bijvoorbeeld de uiterst snelle rechtsbuiten Boot (WFC), die opmerkelijke staaltjes voetbal demon streerde en soms Mobaeh en Puhl de handen in het haar deed slaan. Boot was het ook, die Noordholland aan de overwinning heeft geholpen. Toen Puhl en Lingbeek elkaar slechts een ogen blik in de weg liepen, had Boot vol doende tijd over om een fijn boogbal- letje in de touwen te plaatsen (2—3). Daarmee was het lot van Den Helder bezegeld. Wat de beide Nieuwediepers in het Noordhollandse elftal betreft, links back Doezi en linkshalf Bruin (beiden van HRC), hierover kon men tevreden zijn. Het spel van Bruin heeft ons het meest kunnen bekoren. De beste spe ler van het veld vonden wij rechts buiten Boot. Scheidsrechter Brouwej heeft zich op rustige wijze van zijn taak gekweten. Van de spelers onder vond hij geen moeilijkheden. Wel van de snel invallende duisternis, maar daarvan had een ieder last. Een vrij groot aantal toeschouwers heeft de twee en twintig jongens aan het werk gezien. Licht en snel bouw den die hun aanvallen op; breed over de- vleugels, en recht door het midden wanneer de middenvoor een kleine kans had. In de eerste helft kon het Helderse elftal de score openen door een doelpunt van Tabeling (Helder). Deze heeft gisteravond verdienstelijk gevoetbald, al moet gezegd warden dat hij door de bal te lang bij zich te hou den menige aanval krachtig afremde. Wat dat betrof, was het spel van mid denvoor Den Os (HRC) resoluter. Deze jonge knaap wachtte geen ogenblik met schieten. Jammer, dat zijn schot te „week" is en te onbeheerst. Menige bal ging rakelings naast of over. Doelman Lingbeek (HRC) was bij zonder goed op dreef. Na de rust ver richtte hij z'n mooiste safe. De ach terhoede van het Helderse elftal steun de op de rustig spelende Puhl, die naar behoren werd geassisteerd door Ewald van Watervogels en Mobach van HRC. In de middenlinie deden ook Biersteker (HRC) en vd Sel aardig, werk. De voorhoede dreef op een ffe egoïstische Tabeling en een na de rust uit het lood geslagen Den Os. Beun (HRC), Goosen (Helder) en 't Hert de den goede dingen. De tweede vijf en veertig minuten, die grotendeels in de schemering wer den gespeeld, gaven een herboren Noordholland te zien. Middenvoor Groot (Zaandijk), die een uitstekende wedstrijd achter de rug heeft, maakte gelijk met een schot dat onhoudbaar was voor Lingbeek. Via de lat ver- In Casino heeft de zang- en operettever eniging „Ons Genoegen", onder van de heer A. Krijgsman, gisteravond een gedeeltelijk geslaagde uitvoering gegeven. Het zeventigtal kinderen dat vóór de pauze onder andere vijf composities van de heer Krijgsman ten gehore heeft ge bracht, heeft zijn uiterste best gedaan de vaders en de moeders ln de zaal te amu seren. Het was echter jammer, dat het geheel een te rommelige indruk maakte. iWellicht heeft „Ons Genoegen" zich bin nen te korte tijd aan teveel uitvoeringen gewaagd. Van de dirigent werden uitge voerd Herkenningsmelodie, het Vlaggelied. Vrij en Het lied der klokken. De heer Krijgsman begeleidde de kinderen un de piano. Voor de pauze vroeg voorts het mandolinegezelschap „Wij tokkelen graag onder leiding van de heer Geluk, de aan dacht. Vier nummers, waaronder twee concoursstukjes, oogstten een vriendelijk applaus. Na de pauze voerde een aantal kinderen onder regie van de heer D. Steeman he. toneelspelletje ,,Jan Lustig" op. De heer Borgerding verleende deze avond als con ferencier een zeer gewaardeerde mede werking. In zijn openingswoord kon de heer Krijgsman tot zijn grote vreugde ook bur gemeester Rehorst welkom heten. Aan het einde van de avond moesten de heer en mevrouw Krijgsman een kleine huldiging ondergaan. Dit in verband met het vijf en twintigjarig jubileum als muziekmeester, dat de dirigent van „Ons Genoegen" op 1 April heeft gevierd. Op deze dag van herdenken willen wij nogmaals de aandacht vestigen op de collecte, die Zaterdag ten bate van de Stichting 1940-'45 wordt gehouden. Juist omdat deze Speldjesdag aansluit op de vijfde Mei en dus een ieder weer bepaald is bij de betekenis van het offer, dat zo velen voor onze be vrijding hebben gebracht, zou het een uiting van dankbaarheid zijn, wanneer de inzameling tot een succes wordt. Het bestuur van de Stichting 1940-'45 doet een beroep op de offervaardig heid van de Helderse bevolking en ver trouwt, dat voldoende collectanten zich zullen aanmelden. Het adres daar toe is Brakkeveldweg 76 of desnoods Hotel Bellevue op de Speldjesdag zelt. NEDERLANDSE EN BELGISCHE MARINE OEFENEN GEZAMENLIJK De Belgische mijnenveger escorteurs „Adrien de Gerlache" en „Lecointe", verblijven tot 8 Mei te Rotterdam waar hun bemanning bij het opleidingsschip Hr. Ms. „Zeearend" een cursus in on- derzeebootbestrijding volgt. Hierna vertrekken de Belgische sche pen naar de Noordzee om met Hr. Ms. oefenschip voor onderzeebootbestrijding „Marnix" en Hr. Ms. onderzeeboot „O 27" het geleerde in de practijk te gaan beoefenen. D« heer H. W. Reijnen. administra teur van de T.B.C.-stichting Den Hel der, deelt ons mede, dat de Emma- bldem-collecte dit jaar iets minder dan f 1250 heeft opgebracht. Dat dit mooie resultaat ondanks het slechte weer van de vorige week kon worden bereikt, stemt het bestuur tot tevre denheid, al is dan de opbrengst twee honderd gulden minder dan verleden jaar. Uit de inhoud der collecte-bussen kon wel worden opgemaakt, dat deze teruggang niet is toe te schrijven aan een verminderde activiteit van de col lectanten en evenmin aan het terug lopen van het aantal gevers. Ter il lustratie moge dienen, dat verleden jaar nog drie briefjes van tien werden geteld, ditmaal niet één. Vorig jaar waren er dertien briefjes van een rijksdaalder, nu maar twee. Het aanta; ontvangen kwartjes daalde van 2327 in 1949 tot 1767 in 1950. Het aantal cen ten daarentegen nam toe van 4068 tot 4257. Het geld wordt nog steeds duur der In ieder geval komt de gevers en collectanten een woord van warme dank toe voor hun medewerking, in het bijzonder de oude getrouwen, zo als de verpleegsters en de wijkzus ters, alsmede de iongeren die hebben gecollecteerd. Het bestuur hoopt, dat volgend jaar zich wat meer van deze jeugdige krachten -echter niet jonge? dan zestien jaar) zullen aanmelden om hun steentje bij te dragen voor dit nobele doel. Tijdens een vergadering, die op Vrij dag 9 Juni in „Musis Sacrum" wordt gehouden, zal worden gesproken over de toekomstige organisatie van de in middels vrij populair geworden spelen volleybal en basketbal. Onder meer zal worden voorgesteld een afdeling Den Helder van de Ne derlandse Volleybal Bond op te rich ten. Hierdoor zou men een prachtige gelegenheid hebben andere onbekende tegenstanders te ontmoeten, hetgeen het spelpeil ongetwijfeld ten goede zal komen. Op 9 Juni zal, wanneer de aanwezigen tot oprichting besluiten, meteen een afdelingsbestuur worden gekozen. Op dezelfde avond zullen ook de volleyballers kunnen beslissen op welke wijze in Den Helder in de toe komst zal worijen gespeeld. Wanneer de vergadering meent, dat op de inge slagen weg moet worden voortgegaan, dan zal een Helderse Basketbal Bond worden gevormd. Later volgt dan al of niet aansluiting bij de ffederlandse Basketbal Bond. De competitieleiders rekenen op een warme belangstelling De heer J. A. Nijkamp spreekt Zaterdagavond (van 78 en van 89 uur) en Zondagmiddag (van 34 en van 45 uur) in het Museum aan de le Vroonstraat over „Voorjaar in par ken en plantsoenen". Voor het diploma Handelstypiste slaagden op 25 April de dames J. C. M. Janssen en J. van Zantwijk. Voor het diploma Machineschrijven A slaag den da dames A. J. Erasmus, M. H. de Goede, C. Th. van der Kooy, Th. van der Meer, M. J. Prins, N. Roodenburg, T. Sanderse, H. C. Swart en de heren F. Bakker, E. Harkema, F. M. Luijckx, C F. Oly, J. L. Rosmalen, J. Smeding en C. G. Vlaar. Allen waren leerlin gen van het Instituut „Mercurius". De auto- en motorclub „Den Hel der en Omstreken" organiseert Zondag voor haar leden een toertocht, aan vangende om zeven uur bij „Het Wa pen van Den Helder". Evenals enkele maanden geleden zullen dezer dagen verschillende niet onder de wapenen zijnde dienstplich tigen van de Koninklijke Marine een opdracht krijgen van het ministerie van Marine om een speciaal toege zonden kaart, volgens daarbij gevoegde aanwijzingen, in te zenden. Ter voorkoming van misverstand wordt er wederom de aandacht op gevestigd, dat het ook ditmaal een oefening betreft waarbij geen dienst plichtigen zullen worden opgeroepen. De bedoeling is alleen te controleren of het systeem van oproepen in de praktijk voldoet. Deze oefening staat dus geheel los van enige herhalingsoefening, en nie mand behoeft hiervoor daadwerkelijk onder de wapenen te komen indien hij de hem schriftelijk toegezonden aanwijzingen nakomt. Zondag organiseert de Leeuwarder voetbalvereniging „Frisia 1883" in het sportpark Cambuur een groot jeugd- tournooi. Aan dit tournooi nemen twee jeugdelftallen van „Helder" deel, te weten de junioren A en de adspi- ranten A. De junioren komen het eerst tegen Frisia in het veld en daar na tegen Achilles. De Helder-adspi- ranten spelen achtereenvolgens tegen Be Quick en Leeuwarden. Er wordt een halve competitie ge draaid in wedstrijden van tweemaal vijftien minuten, die onder leiding staan van Bondsscheidsrechters. Voor de oudste klasse is als ereprijs be schikbaar een zilveren wisselbeker, die in voorgaande jaren werd gewon nen door L.S.C. (tweemaal), G.V.A.V Achilles en Leeuwarden. De ereprijs in de jongste klasse is de zilveren „Bokma-wisselbeker", die momenteel in het bezit is van W.V.V. Het ig morgen hoog water om 9.55 en 22.30 uur en laag water om 4 en 18.35 uur. Zaterdag ig het hoog water om 10.40 en 23.20 uur en laag water om 4.40 en 17.20 "CTTV CADEAU van de is een Breewaterstraat 5 63 Bakker Eer Roomhoorn heeft de gezet inplaats van op een rotsblok bewaker aangeboden om desnoods de „Kom we zullen beginnen" ze et bak hele nacht door te werken om de scha- ker Roomhoorn opgewekt èn wil ziin de te herstellen. En zijn die drie ban- materiaal gaan palken! als piotsetog dieten ontkomen. vraagt hij. Ja de kaars uitflapt. „Hé. wat is dat? Wie helaas wel antwoordt de bewaker blaast die kaars uit?' En de bewaker zuchtend, maar dat varken moet hier èn Eek Roomhoorn draaien zich ver- nog ergens liggen, dóór was geen be- schrikt om en kijken recht in het glim e», Tijdens een bestuursvergadering vao de K.N.V.B., afdeling Noord-Holland, die onlangs werd gehouden, heeft men aan het bestuurslid, de heer A. G. van der Linde, de vraag gesteld, of het mogelijk zou zijn het jaarlijkse jeugd, adspiranten- en juniorentournooi hj Den Helder te houden. De heer v&n der Linde heeft hierop geantwoord dat dit, door het ontbreken van een behoorlijke terreinaccommodatie, tot de onmogelijkheden moet worden ge- rekend. Op Donderdagavond 25 Mei geeft Helders Mannenkoor, o.l.v. de heer H. J. Arisz, een concert voor de leden en donateurs in Casino. Als solisten treden op onze stadgenote mevr. M. Quak— Nass, sopraan, en de bariton Jan van der Ree te Rotterdam. Mevrouw Nij- meijerMoorman heeft de pianobege leiding van koor en solisten op zich genomen. Het programma bevat naast een aantal nieuwe nummers een prachtig werk van Brandts Buys, „Een stem aan 't strand" met sopraan- en bari- ton-soli. Na afloop zal er gelegenheid zijn tof het maken van een dansje. Men kan zich nog als donateur op geven by de heer J. A. Veen, Spoor- straat 35, of by de koorleden. Nu de competitie vrijwel ten «inde is, zal op de avonden van 25 Mei, 1 en 8 Juni een volleybaltournooi worden georganiseerd. Hieraan kunnen alle ploegen deelnemen, óók zestallen die nog niet in de competitie zijn uitgeko men. Inschrijvingen voor deelname wor den vóór 15 Mei ingewacht by de com petitieleider, de heer F. van den Heu vel Reynders, Badhuisstraat 86. De bevrijdingsdag. 5 Mei, zal te Ju lianadorp worden gevierd met het houden van kinderspelen op het JVC- terrein Aanvang 's middags 2 uur. De kinderen worden bezig gehouden met houtjesrapen, zaklopen, hardlopen met hindernissen, vlaggetjessteken, ballen- lopen en een stoelenwedstrijd. De kin deren ontvangen een tractatie ep kun nen ook nog een prijsje winnen. 's Avonds wordt het Loopuytpark feestelijk verlicht. In de zaal van café „Prins Hendrik" wordt een feestavond gehouden, waaraan meewerken de da meszangvereniging „Ons eigen lied", de Christelijke gemengde zangvereni ging ,Zanglust" met kinderkoor en de harmonievereniging Kunstzin. De heer J. Hendrikx zal een korte toespraak houden. VISSERIJBERICHT URK, 3 Mei 1950. Door 101 vaartui gen werd aangevoerd; 4878 pond kuil- paling f 0.95—f 1.10; 763 pond lün- of beugaal f 1.17—f 1.30; 29 pond bot 36 cent per pond en 1520 manden Nest f 1.63 per mand van 25 kg. weet niet, dat hij zijn kaarsje op de dikke buik van het varken heeft neer een van zijn vervaariyke windstoten de kaars heeft uitgeblazen. De besommingen van Woensdag warea: 3 stoomtrawlers, gezamenlijke besom ming f 44.000; loggers: IJm. 204 1710: HD 87 t 5460: Kw 59 f 1490 33 830; 166 f 1800 9 f 2075; 29 2575; 24 2040; 170 1710; 110 f 2100. Kustvissers WW 189 125; IJm. 203 f 271. De prijzen per kg waren: heilbot 1.651,20; gr. tong 2.25 1.80; gr. midd. tong 1.76—1,56; kl. midd. tong 1,82—1,58; tong I 1.11—1.02; tong II 0,87—0,72; tarbot I 1,28—1,08. Prijzen per 50 kg: gr. schelvis 2115; midd. schel" vis 83—27; kl. schelvis 28—8.10; mtdd. ka beljauw 29—25; kl. kabeljauw 30—21; wij ting 18—10; gr. schol 37—13; midd. schol 44—24; kl. schol 25—8; schar 17—6; verse haring 21—16; makreel 14—8; tongschar 3931; schartong 2316; zwarte poon 18 —8; tarbot II 59—50; tarbot III 43—37; tar bot IV 37—27. Prijzen per 50 kg: kabeljauw 92—47 gr. koolvis 37—33; gr. leng 55—37; gr. wolf 49—46. De aanvoer bedroeg 4580 kisten, waarvan 20 met ha ring. Binnen afzienbare tijd zal de dienst van de Naco geheel in Alkmaar wor den ondergebracht. Het hoofdkantoor, dat thans nog in Purmerend staat, komt in het gebouw naast de Centraie Werkplaats aan de Helderse weg, waar ook een gebouwtje voor de administra tie zal worden geplaatst. Achter de Centrale werkplaats wordt een stalling gebouwd voor veertig autobussen Op het Stationsplein ral een gebouw verrijzen, van waaruit toe zicht op de dienst kan worden gehou den. Hier zal ook een wachtlokaal voor chauffeurs en conductrices. een zelfde lokaal voor reizigers, toiletten en oen buffet worden ingericht. Deze concentratie zal niet alleen voor de Naco aanzienlijk voordelig"* zy'n, doch ook het reizend publiek er zeer mee gediend zijn.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2