Uit Diepten van Ellenden herrees Vijf jaar geleden weer een vrij Nederland Dedrama'svan Arnhem en Walcheren en de eindeloze winter van de honger Aanslag op Hitier De vliegende bommen Het Ardennen-offensief - De geallieerden over de Rijn - En eindelijk de capitulatie 'f Begin der invasie Een bom oniploft Tweede landing Geheime wapens Arnhem De onizeiiende winter van 1944-45: hongersnood in Nederland Walcheren Het strand van Normandie op de eerste dag van de invasie Geen Duitsers meer Zuid en West van de Maas Hongerwinter DONDERDAG 4 MEI 1950 „JK BEN DE GENERAAL FOULKES, commandant van het eerste Cana dese Corps. Neemt u plaats." In de gelagkamer van het door het oorlogsgeweld geteisterde hotel ,De Wereld" te Wageningen staat een lange tafel, bedekt met stafkaarten en officiële documenten. Aan weerskanten rieten serre-stoelen. Behoudens enkele journalisten en persfotografen is noch buiten, noch binnen publiek aanwezig. Wageningen is voor de tweede maal in vijf jaren tHds een ge teisterde en verlaten stad. 8 Met de rug naar het buffet zit generaal Foulkes, aan zijn rechterhand Prins Bernhaxd. Twee Duitse officieren staan stram en onbeweeglijk in de hou ding, voor hen. Het zijn General-Oberst Johannes Blaskowitz, commandant van het 25e Duitse leger, en zijn staf-chef, luitenant-generaal Relchelt. Hun magere gezichten zijn als uit steen gehouwen. Hun spel is uit. Zjj zijn geko men, militair gesproken, om hun doodvonnis te halen: capitulatie. Zwijgend zetten zij zich aan de tafel. Generaal Foulkes neemt het woord: „De troepen onder uw commando zullen blijven waar zij thans zijn. Gij zHt persoonlijk verantwoordelijk voor hun discipline Door de luchtdruk zouden dan alle aanwezigen zijn gedood. Tegen aller verwachting in Iaat Hitier des mor gens de houten barak voor de bijeen, komst gereed maken. De aanslag is mislukt. Des avonds staan vele Duitsers, die hun land niet langer aan de grillen van een dicta tor wensen toe te vertrouwen, voor het vuurpeloton. De oorlog gaat ver der 7O IS DAN toch het einde gekomen! Dit vjjfde oorlogsjaar, dat een aan vang nam met de landing in Norman die, is tevens het laatste oorlogsjaar. Feitelijk begon het op 5 Juni 1944, des morgens kwart over vier, in Ports- mouth. Terwjjl de wind door de ver iaten straten van de haven giert, de regen tegen de ruiten klettert, neemt Eisenhower het beslnit, waarvan jfeen terug meer mogelijk is: morgen, 0 Juni, landen onze troepen in Norman die. De zesde Juni: D-day. Een millioenenleger gaat zich in be weging zetten, de laatste fase is in getreden. Het eerste woord is aan de lucht macht. Eskader na eskader stijgt op uit Zuid-Engeland. Boven Normandie breekt nog in de nacht de hel los. Het regent vuur op de Duitse stellingen en op de aanvoerwegen. Luchtlan dingsdivisies maken zich inmiddels ge reed voor de sprong over het Kanaal. Bij het krieken van de dag zweven ze boven St. Mère Eglise. De artillerie op de geallieerde oorlogsschepen schiet zich in, op het strand gaan de klep pen neer van de eerste landingsvaar tuigen. Mitrailleurs beginnen te ratelen, mor tiergranaten ontploffen met daverend geweld, handgranaten vliegen over en weer. Ondanks het moorddadig lucht' bombardement verdedigen de Duitsers zich fanatiek. En op het smalle Normandische strand stormt de man, die West-Europa zijn vrijheid gaat hergeven, de geallieer de infanterist, voorwaarts. Nog mis selijk van zeeziekte, het water sijpe lend uit zijn battle-dress, half verblind door het opstuivende zand, zoekt hij vertwijfeld naar dekking voor het moordend geweervuur der Duitsers. Toch, hoewel hij maar één verlangen heeft, zijn huid te redden, grijpt hij automatisch zijn brengun, zet een magazijn op, en bemerkt even later tot zijn eigen verbazing, dat hij goed gericht vuur afgeeft. "JEVEN WEKEN duurt de strijd »n Normandie. Zeven weken, die nie mand ooit vergeten 'zal. Caen, Saint Lo, Valognes, Bayeux, Arromanches, Isigny, die schilderachtige plaatsen van het oude land gaan de zwaarste lijdensweg, die men zich denken kan; hun huizen verpulveren onder de mokerslagen van de totale oorlog. Zeven weken gaan de Amerikaanse, Canadese en Engelse infanteristen door een hel van modder en puin, van vuur en gloeiend ijzer. En dan is daar in eens de doorbraak, die mei komen moest, maar waarop niemand meer durfde hopen. Het Amerikaanse Eerste Leger, aangevoerd door generaal Brad- ley, dringt door de Duitse stellingen bij St. Lo en Coutance, wringt zich door de corridor bij Avranches, en heel de Franse laagvlakte ligt nu open v00r de tanka van Bradley's leger. Als een vloedgolf overstromen zij het vijandelijk gebied er is geen hou den meer aan. 0P 20 JULI begint tegen 12 uur des middags de dagelijkse stafbespre- king in Hitiers hoofdkwartier te Ras- tenburg. De Kolonel van de Generale Staf, Graaf von Stauffenberg, brengt rapport uit. Zijn actentas zet hij on der de tafel. Om één uur roept een officier van de verbindingsdienst hem weg: er wacht een dringende telefo nische oproep. De kolonel excuseert zich, trapt onge merkt op zijn tas, waardoor een klein mechanisme gaat draaien. Dertig se conden later vliegt met een omzet tende slag de houten barak, waarin de bespreking plaats vindt, uit elkaar Zal uit deze chaos van versplinterd b°ut nog iemand levend kunnen ont snappen Von Stauffenberg meent van niet en telefoneert naar Berlijn: ,,De aanslag is gelukt. Hitier is dood." Helaas, Hitier loopt wel enig letsel °P, maar veel heeft dat niet te bete kenen. Men had er op gerekend, dat de stafbespreking in de ondergrondse betonnen bunker zou zijn gehouden pEN TWEEDE invasie sluit bij de eerste aan. Op 15 Augustus gaat tussen Cannes en Marseille aan Frankrijks zuidkust, de zesde leger groep van generaal Devers aan land Snel rukken de troepen noordwaarts, voor Zuid-Frankrijk de bevrijding brengend en zich weldra voegend in het front der van Normandie komen de legers. Op 25 Augustus trekt Generaal Le- clerc aan het hoofd van de 2e Franse Divisie Parijs binnen. De volgende dag doet De Gaulle er zijn intrede. Als hij de Notre Dame binnenschrijdt, fluiten eensklaps de kogels hem om de oren. Er ontstaat in de stampvolle kerk 'n paniek. Maar rustig gaat de generaal verder. Met deze Duitse desperado's wordt snel afgerekend. £ES DAGEN na het begin van de invasie valt de eerste vliegende bom op< Londen. Hitier speelt een hoge troefkaart uit, want deze V 1 is een vreselijk wapen, dat het moreel van het thuisfront ondermijnt. Ont zettend zijn dan ook de verwoestin gen, die in Londen en andere steden van Zuid-Engeland worden aangericht. En ook de V 2, de raket, die onzicht baar en geruisloos haar weg vindt door de stratosfeer, is een monster van verwoestende kracht. Maar Hitiers geheime wapenen ko men te laat in actie. De geweldige j troepenconcentraties in Zuid-Enge land, aan de vooravond van de inva sie, lieten ze ongemoeid, de invasie zelf konden ze niet verhinderen, en aan de bliksemsnelle opmars van de eallieerde legers leggen ze geen stroobreed in de weg. Bitter is echter het lijden geweest van de burgerbe volking, in Zuid-Engeland eerst^ in Antwerpen en Nederland later, waar op ieder ogenblik van de dag, op elke willekeurige plaats, de dood snel en zeker kontoeslaan, zonder dat men ook maar een kans kreeg hem te ont lopen. £)RIE LEGERGROEPEN jagen nu door Frankrijk noordwaarts, om de vijand terug te dringen ir. het eigen land. Het zijn van west naar oost de 21e legergroep onder Montgomery, de 12e legergroep onder Bradley en de 6e legergroep (die aan de zuidkust landde) onder Devers. Hun successen schijnen onuitputtelijk. Monty's troe pen stormen door Noord-Frankrijk, overschrijden de Belgische grens, Brussel wordt bevrijd, Antwerpen valt onbeschadigd in hun handen, reeds trekken patrouilles de Nederlandse grens over. De 5e September.... Dolle Dinsdag. In panische angst voor een niet te stuiten vijand vlucht alles, pat tot het Duitse leger behoort, of Duitse sym pathieën heeftin oostelijke richting. Nederland ligt open voor het le Cana dese leger, dat op de uiterste weste lijke flank opereert. Maar zij komen niet, de Canadezen, de Amerikanen, da Britten, de Fransen, Langs heel 't front, van Ostende tot Belfort aan de Zwit serse grens, gaat het geweer aan de voet. De verbindingslijnen, al te schie lijk uitgerekt bij de bliksemsnelle op mars, beginnen te kraken. In drie maanden tijds zijn Frankrijk en Belgie bevrijd, honderdduizenden krijgsgevangenen gemaakt, voor mil- lioenen aan materiaal tot buit ver klaard. I^ANG DUURT de rust echter niet. Eisenliowcr, de geallieerde opper bevelhebber, heeft de (taarten opnieuw geschud, de motoren kunnen weer draaien. Montgomery's 21e legergroep krijgt nieuwe taken, zal de weg naar het Roergebied open moeten leggen, naar het hart van de zware Duitse oorlogsindustrie. Deze weg loopt, militair gezien, als weg van de minste weerstand, over Arnhem. Het eerste geallieerde lucht- landingsleger wordt als versterking aan de troepen toegevoegd. Op de prachtige herfstmiddag van Zondag 17 September, springen ze uit de Dakota's, de dappere mannen van de Britse, Amerikaanse en Poolse pa rachutistendivisies. Ze springen boven Son, Veghel, Grave, Renkum en Heel- sum. Als blinkende schotels hangen hun parachutes boven het vlakke Holland se land. Afweergeschut dondert, mi trailleurs ratelen, weerloos hangen zij gedurende eindeloos schijnende minu ten in de ruimte. Maar honderden bereiken de grond, ze verzamelen zich, bezetten bruggen over Zuid-Willemsvaart, At, Maas- en Waalkanaal en plaveien aldus de weg voor het tweede Engelse leger, dat oprijst uit zijn stellingen aan het Kempense kanaal, en zijn opmar3 door Nederland begint. Valkenswaard' en Eindhoven worden bevrijd, voor waarts stormen de tanks over Uden en Grave naar Nijmegen. De Waalbrug valt onbeschadigd in onze handen, vermoedelijk dank zij het feit, dat Jan van Hooff, die helaas de volgende dag sneuvelt, de springleidingen doorsneed. Het Engelse leger kent geen rust. Over de Waalbrug rallen de tanks de Betuwe in, er moet contact gemaakt worden met de kameraden, die in Arnhem een wanhopige strijd voeren tegen een toevallig'in Velp gelegerde en onmiddellijk ingezette Duitse Pantserdivisie. Helaas, in de mijnenvelden bij Eist lopen de Britse tanks vast, en, wat nog erger is, het weer slaat om. Mist belemmert de ondersteuning en pro viandering uit de lucht van de inge sloten troepen. In de bossen vart Oos terbeek, in de verlaten stiaten van in puin geschoten Arnhem, langs -le opritten van de Rijnbrug en in de uiterwaarden strijoen de mannen van de le Britse parachutisten divisie hun roemrijke strijd tegen een verplette rende overmacht. Oververmoeid, hun kleren aan flarden, versmachtend van dorst, maar steeds tot schieten ge reed, schrijven zij een glorierijk hoofd stuk in de Britse krijgsgeschiedenis. Tweeduizend man steken na tien da gen de Rijn over, achtduizend blijven achter. Zij rusten thans op het Air- borne-kerkhof te Oosterbeek. ^ONTGOMERY's tweede opdracht luidt: maak de haven van Antwer pen vrjj. Want wel is de stad onbe schadigd in onze handen gevallen, maar aan de beide oevers van de Westerschelde, in Zeeuws Vlaanderen, op Zuid-Beveland en Walcheren, staan de Duitse batterijen, die elk geallieerd schip onherroepelijk tot wrakhout schieten. Het le Canadese leger rukt op naar Zeeuws Vlaanderen. Het Oos telijk deel wordt snel bevrijd, het wes ten slechts ten koste van zware strijd. Breskens, Oóstburg, Sluis, ze worden grotendeels in puin gelegd. Ook op Zuid-Beveland moet hard worden ge vochten, voor het eind October in onze handen is. Maar dit alles valt toch in het niet, vergeleken bij de dramatische strijd om Walcheren. Eén grote vesting is deze parel van de Zeeuwse eilandeh, met een garni zoen van 10.000 man. Slechts ten koste van stromen bloeds kan dit bolwerk bestormd en veroverd worden. Er is een andere weg. De R.A.F. bombar deert nadat tevoren de bewoners gewaarschuwd zijn de zeeweringen. Op vier plaatsen giert, wanneer de vloed opkomt, het water door de bres sen, en heel het eiland, met uitzonde ring van de dijken en duinen, wordt een klotsende, grauwe binnenzee. Troepen landen bij Vlissingen en na hevig verzet, ook bij West-Kapelle en weldra is de laatste Duitse tegen stand opgeruimd. Maar wel zeer zwaar is het offer, dat de Zeeuwen voor hun vrijheid moesten brengen. Hun prachtig eiland, de Zeeuwse tuin( zal straks, als met oneindig veel moei te de dijken zullen zijn hersteld, en het water is weggepompt, nog slechts een modderige vlakte zijn, met ruïnes van huizen en dode bomen, waaraan duizenden mosselen zich hebben vast gehecht als wanstaltige vruchten. In Antwerpen vaart de eerste geal lieerde tanker binnen. Vloeistof voor de immer dorstige benzinetanks der gemotoriseerde legers. De opmars kan worden hervat...... QP 17 SEPTEMBER is het 2e En gelse leger begonnen zich een weg te banen, dwars door vijandelijk ge bied, van Valkenswaard naar Nijme gen. Het spreekt vanzelf, dat de cor ridor nu verbreed en veilig gesteld moet worden. Montgomery laat zijn troepen noord- en oostwaarts opruk ken. De rest van Brabant en Limburg bewesten de Maas wordt gezuiverd. Canadezen, Britten, Polen en ook on ze Brigade Prinses Irene, ze stormen door het Brabantse land, door de Pee!, tot in het stroomgebied van de grot® rivieren. Tilburg, Breda, Rosendaal, Bergen op Zoom, Waalwijk, Den Bosch, Venray, Horst Sevenum eu Blerik worden bevrijd. Maar overal komen de springladingen in de brug gen tot ontploffing: de brug bij Kei- zersveer, de Moerdijkbruggen, ze zijn nog slechts een massa verwrongen ijzer, schots en scheef geworpen in snelstromend water. Als de winter begint te vallen, be trekken de geallieerden de wacht aan de Maas. Onder hen vindt men een merkwaardig soort soldaten, vaak op klompen en in overall, met bleke, ma gere gezichten, maar duivels fel als het er om gaat, de gehate vijand af breuk te doen. Voor de gevaarlijkste opdrachten melden ze zich, deze 20ste eeuwse sans-culotten. Het zijn de mannen van de Stoottroepen, de eer ste door Nederlanders gevormde on derdelen, de grondleggers van het na oorlogse Nederlandse leger! HONGER IS een scherpsnijdend zwaard. Dat ondervinden aan den lijve de vier millioen Nederlanders, die wonen in de vierhoek Amsterdam- Den HaagRotterdamUtrecht. Het oorlogsgeweld gaat grotendeels aan hun huizen voorbij, maar honger, kou de en duisternis sluipen binnen. Weldra is er geen gas en electriciteit meer, een drijvertje in een glas olie verlicht de huiskamer. Steenkool is er niet, men stookt met hout. Dat wil zeggen, dat bomen worden gerooid, leegstaande huizen gesloopt, schuttingen geslecht. De rantsoenen dalen met de maand; omstreeks Kerstmis moet men leven van 1 kg. aardappelen en 1000 gram brood per week. Men trekt er op uit. Wie thuis blijft verhongert. Met kinderwagens, bak fietsen, handkarren, zeepkistjes op wielen, met alles wat maar rijden wil, gaat men de boer cp. Goud, zilver, an tiek, juwelen, linnengoed, alles kan men krijgen, als men levensmiddelen aan te bieden heeft. (Zie verder volgende pagina)

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3