Japanse torpedo's troffen Nederland in het hart Onze marine Waarheid en in vijf jaren hei Rechi strijd voor Vrijheid, Ontzaglijke taak werd eervol vervuld Op 10 Mei 1940 ging de„VanGalen"ten onder De strijd voortgezet Slag op de Javazee Onze verliezen 0EN HELDER ROUWDE op die onheilsdag, 28 Februari 1942. Nog nooit was de stemming in de marinestad zo onzegbaar triest, zo moedeloos en tegehjk verbeten geweest als na het bekend worden van de rampspoedige gebeurtenissen ta de Jsvaxee. De namen „De Ruyter", „Java" en „Kortenaer" zeiden de Nieuwe- dieper meer dan een ander zich ooit kan indenken. Nu waren deze trotse oorlogsbodems in een heldhaftige strijd naar de bodem van de Javazee gejaagd, pat feit was voor allen in Den Helder zwaar te verwerken, haast nog moeilijker dan de capitulatie op 14 Mei 1940. Toen wisten wij: onze vloot zou de strijd ter ate voortzetten. Ons hart was bij de Koninklijke Marine, en dat hart bloedde toen de vloot in de Javazee ten onder ging. Daar was verdriet over de velen waarbij talrijke stadgenoten die sneuvelden in die strijd, maar dieper nog frie'de de gedachte, dat de rol van de Koninklijke Marine was uitgespeeld. £ERST Jaren later werd de toedracht van het drama, dat zich na Door mans order „Ik val aan, volgt mij!" had voltrokken, bekend. De losse fei ten, die ons via de BBC en Radio Oranje tijdens de bezettingsjaren had den bereikt, konden pas na de bevrij ding worden gecombineerd tot een he roïsche eenheid. En het vervulde ons met trots, dat de koninklijke Marine in de strijd voor Vrijheid, Waarheid en Recht de eer van de Nederlandse vlag had hooggehouden. „Stervend zullen wij haar schragen, maar die vlag ver laten, nooit!" Die fiere woorden uit het Adelborstenlied waren vijf Jaren ach tereen op onnavolgbare wijze gereali seerd. Stervend zijn duizenden marineman nen met die vlag ondergegaan. De tor- pedobootjager Hr. Ms. „Van Galen" (op 7 Mei 1940 als laatste oorlogsbo dem uit Nederlands-Indie terugge keerd te Nieuwediep) was de eerste van een lange reeks. In de morgen van 10 Mei 1940 opende de jager, die on middellijk de Helderse haven had ver laten en naar de rede was opgestoomd, het vuur op de Duitse vliegtuigen, die De Kooy aanvielen en magnetische mijnen parachuteerden in het Mars diep. Later op de morgen ijlde de „Van Galen" langs de kust naar Rotterdam. Meer dan dertig luchtaanvallen wer den onderweg afgeslagen en deerlijk gehavend bereikte de jager de Merwe- haven, waar Hr. Ms. „Van Galen" strij dend onderging. Vier dagen later volgde, voor de kust bij Callantsoog, Hr. Ms. kanonneerboot „Johan Maurits van Nassau", die daags tevoren zulk een belangrijk aan deel had geleverd in de verdediging van Kornwerderzand. In diezelfde da gen waren diverse eenheden der Ko ninklijke Marine, die niet meer naar vrije zeegebieden konden uitwijken, door de eigen bemanningen tot zinken gebracht. Dit gold voornamelijk klei nere oorlogsbodems, die hetzij op het IJselmeer of de grote rivieren opereer den, hetzij in reparatie lagen. De in aanbouw zijnde flottieljeleider Hr, Ms. „Jacob van Heemskerck", de torpedo- bootjager „Isaac Sweers" (gesleept door de „Zwarte Zee" van Smit) en vier onderzeeboten (Hr. Ms. „O 21" t/m „O 24") wist men nog vóór de capitulatie in veiligheid te brengen. Zij werden in Engeland afgebouwd. HE NEDERLANDSE REGERING in Engeland stond in Mei 1940 voor een moeilijke taak. Zonder Ministerie, zon der een goed-georganiseerde staf van personeel te land, zonder bases en zon der reparatie-werkplaatsen moest de Koninklijke Marine functionneren. Wel dra werd met de Britse Admiraliteit overeengekomen, dat de Nederlandse schepen in het geallieerde verband zouden worden opgenomen. Schepen en inrichtingen bleven onder Neder lands beheer, maar onder Brits opera tief bevel. Verschillende schepen, zo als mijnenleggers, mijnenvegers en ka nonneerboten, werden direct ingescha keld bij de locale Britse verdediging, escorte- en patrouille-diensten. In Juni 1940 werd het „Atlantisch Smaldeel" gevormd, bestaande uit Hr. Ms. kruiser „Sumatra" en de pas-vol tooide flottieljeleider „Jacob van Heemskerck", Met dit smaldeel werd H. K. H. Prinses Juliana naar Canada gebracht. De naar Engeland uitgewe ken onderzeeboten, waarvan enkele nog niet geheel gereed waren, konden weldra alle worden ingezet. Ook werd onmiddellijk begonnen met de her-op richting van de Mijnenveegdienst, die nadien zeer waardevol werk heeft ver richt. De torpedobootjager „Isaac Sweers' werd afgebouwd te Southampton en kon in het voorjaar van 1941 in dienst worden gesteld. Deze bodem heeft zeer succesvol gevaren. Op 14 Decem ber 1941 ontmoette een formatie, be staande uit Hr. Ms. „Isaac Sweers" en drie Engelse jagers, in de Middelland se Zee ter hoogte van Kaap Bon een sterk Italiaans smaldeel. Er volgde een gevecht, waarin twee Italiaanse kruisers en een motor-torpedoboot tot zinken werden gebracht. Een jaar la ter werd de „Sweers" getorpedeerd In Februari 1942 werd van de Brit se marine een nieuwe torpedobootja ger van de N-klasse aangekocht ter vervanging van Hr. Ms „Van Galen" Deze bodem ontving dezelfde naam. Enkele maanden later werd de vloot uitgebreid met een tweede jager van de N-klasse, Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" Beide oorlogsbodems maken thans nog j deel uit van de Koninklijke Marine, en I liggen momenteel op de Rijkswerf te Den Helder in reparatie. Uit de ene motor-torpedoboot die na de capitulatie naar Engeland was uit- i geweken. Hr. Ms „TM 51", groeid» langzaam maar zeker een tweetal com plete MTB-flottieljes In 1942 begon nen deze MTB's, onder commando van de luitenant ter zee der le klasse E H. Larive, operaties op grote schaal Onze onderzeeboten hebben voora' in het Verre Oosten een grote activi teit aan de dag gelegd. Tal van Ja panse oorlogsbodems en transportsche pen werden tot zinken gebracht. Hr. Ms, „O 16" torpedeerde in de nacht van 11 op 12 December 1941 (vier da gen na het uitbreken van de oorlog met Japan) vier met troepen beladen transportschepen. Helaas gingen de „O 16" en haar bemanning drie dagen later verloren De andere Nederlandse onderzeeboten boekten grote successen, maar leden ook zware verliezen. Vóór het einde van het jaar 1941 vielen Hr M. „K XVI" (na het tot zinken brengen van de Japanse torpedoboot jager „Sagiti") en Hr. Ms ,.K XVII" aan vijandelijke dieptebommen ten offer. VOOR DE Koninklijke Marine wa ren de maanden Februari en Maart van het jaar 1942 het meest noodlot tig. Een reeks van acties in groot ver band, waarin de grootste eenheden van de Koninklijke Marine tezamen met Britse, Amerikaanse en Australische oorlogsbodems de Combined Striking Force vormden, culmineerde op 27 Februari 1942 in de Slag op de Java zee. Het geallieerde eskader, dat onder tactisch bevel stond van schout-bij-nacht K. W. F. M. Doorman, bestond uit de yIJF JAAR GELEDEN capitu leerde Duitsland, en hoewel Japan nog niet tot de overgave was gedwongen en dus de taak van de Koninklijke fdarine nog niet was beëindigd, be hoorden de belangrijkste krijgs verrichtingen ter zee tot het ver leden. In bijgaand artikel willen wij in grote lijnen schetsen het geen de Koninklijke Marine in de strijd voor Vrijheid, Waarheid en Recht heeft gepresteerd. Dat is niet overbodig, taant heel veel Nederlanders spreken nog altijd over „een paar kleine scheepjes", die in de Geallieerde strijdmacht nauwelijks een rol speelden. Het is goed, wanneer Nederland weetdat de Koninklijke Marine zich buitengewoon eervol van een ontzaglijke taak heeft gekwe ten. De Nederlandse driekleur, gevoerd door Nederlandse sche pen, heeft gedurende de Tweede Wereldoorlog fier en met ere ge wapperd boven de zeven zeeën. kruisers „De Ruyter", „Java", „Hous- ton", „Exeter" en „Perth", en de tor- depobootjagers „Witte de With", „Kor tenaer", „Electra", „Encounter", ,.Ed- ward", „Alden", „Ford", „Paul Jones" en „Jupiter". Het Japanse eskader, waarmede slag werd geleverd, bestond uit twee zware kruisers, twee lichte ,J kruisers en veertien torpedobootjagers. Later namen ook Japanse onderzeebo ten en vliegtuigen aan de strijd deel. 's Middags om kwart over vier open den de Japanse zware kruisers net vuur op een afstand van 27.000 meter. Het lichtere geschut van de geallieer de kruisers droeg minder ver, zodat schout bij-nacht Doorman de afstand „Banckert" en „Witte de With" (de laatst overgebleven zusterschepen van Hr. Ms. „Van Galen") werden op 2 Maart 1942 op het Marine-Etablissement te Surabaja vernietigd, opdat zij niet in vijandelijke handen zouden vallen Zij waren needs zodanig beschadigd, dat ontsnappen onmogelijk was. Een zelfde lot ondergingen Hr. Ms. onder zeeboten „K VII", „K Xm" en „K XVIII, alsmede een aantal kleinere bo venwaterschepen. De Slag op de Javazee, waarin de Koninklijke Marine haar oude kern verspeelde, had de Japanse opmars niet kunnen stuiten. Toch is het grotendeels aan het optreden van de Combined Striking Force en de andere eenheden van de ABDA-vIoot (zoals de gezamen lijke zeemacht van de Verenigde Sta ten, Engeland, Nederland en Australië in de Indische Wateren werd genoemd) te danken, dat Nieuw-Guinea en Australië voor een Japanse inval ge spaard bleven. Ondanks de noodlottige afloop van de Slag op de Javazee was dus een verdere uitbreiding van het door de Jappen beheerste gebied voor komen De nog overgebleven eenheden van de Koninklijke Marine, o.m. de „Tromp", „Jacob van Heemskerck", „Van Galen" „Tjerk Hiddes", „Van Kinsbergen", „Soemba" en „Flo«es", hebben tot het eind van de oorlog ac tief aan velerlei operaties deelgeno men. Belangrijke konvooi- en escorte diensten werden verricht, tal van bij zondere opdrachten werden uitgevoerd en landingsoperaties werden onder steund. De kanonneerboten „Flores" en „Soemba" hebben lofwaardig werk verricht tijdens de grootscheepse lan dingen in Italië en Frankrijk. OP 5 Mei 1945 (VE-day) capituleerde Duitsland en op 15 Augustus 1945 (VJ- Hr. Ms. „VAN GALEN" keerde na een torn in de tropen op 7 Mei is4o te Nieuwediep terug. Drie dagen later, op de eerste oorlogsdag, zonk de torpedo bootjager in de Merwe-haven te Rotterdam. liet verkleinen. Zo ontstond op conver gerende koersen een lopend gevecht. De Conmbined Striking Force plaatste verscheidene treffers, maar de eerste bodem, die buiten gevecht werd ge steld, was de Britse kruiser „Exeter". Zeven minuten later, om precies kwart over vijf 's middags, werd Hr. Ms. „Kortenaer" aan bakboordzijde in de midscheeps door een torpedo getroffen. De Nederlandse jager zonk vrijwel on middellijk. Honderddertien overleven den, waaronder de commandant, wer den vijf uur later opgepikt door de Britse jager „Encounter". Kort vóór het middernachtelijke uur werden, vrij wel gelijktijdig, Hr. Ms. „Java" en „De Ruyter" (het vlaggeschip van schout bij-nacht Doorman), het slachtoffer van een torpedo-aanval van de beide Ja panse zware kruisers. De Nederlandse kruisers gingen op ongeveer 35 mijl ten Zuidwesten van Bawean op 6*11' ZB en 112°08' OL, ten onder. In diezelfde dagen gingen ook de torpedobootjagers Hr. Ms. „Van Ghent" (15 Februari), „Van Nes" (17 Februari), „Piet Hein" (19 Februari) en „Evert- sen" (28 Februari) verloren. Hr Ms. day) moest ook Japan de vlag strij ken. „De Tweede Wereldoorlog werd door de Geallieerden gewonnen", zul len de schoolboekjes éénmaal schrij ven. Zonder chauvinisme kan daaraan worden toegevoegd, dat Nederland niet alleen naar de geest tot de Geal lieerden behoorde. De Koninklijke Ma rine heeft naast de koopvaardij en de Marine Luchtvaart Dienst met de inzet van al haar personeel en ma terieel de eer van onze driekleur hooggehouden. Materieel werden van 10 Mei 1940 tot 15 Augustus 1945 de volgende ver liezen geleden: drie kruisers, twaalf torpedobootjagers, één en twintig on derzeeboten, acht torpedoboten, negen kanonneerboten, dertien mijnenleggers, vijftien mijnenvegers, zeventien sche pen van de Gouvernementsmarine, twee kustverdedigingsschepen, een groot aantal hulpvaartuigen en klei- COc De Koninklijke Marine oefent. In het midden Hr. Ms. kruiser „De Ruy- ter", met in haar kielzog Hr. Ms. kruiser „Java". Links twee torpedoboot- jagers in kiellinie. Boven het smaldeel, in formatie, de „vleugels van de vloot..,." Matrozen (in oudt uniform, pet mei Gothische letters) deze Hollands' nere eenheden, en negentien vaartui gen van het Loodswezen. En het personeel der Koninklijke Marine, zowel het beroeps- als het reserve-personeel, zowel het Europese als het inheemse personeel van alle wapenen, heeft uitmuntende prestaties geleverd, die op één lijn gesteld mo gen worden met de maritieme ver richtingen uit ons grot* verleden. tir. Ms. „DE RUYTER", de trots der Koninklijke Marine, ging op 27 Februari 1942 strijdend ten onder in de Javazee. Hr. Ms. „O 16" verrichtte in vredes- en oorlogstijd belangrijk werk. We herinneren ons de reizen in dienst van de wetenschap, toen prof. Vening Meinesz aan boord van deze onderzeeboot zwaartekrachtmetingen verrich ten. De „O 16" liep op 15 December 1941 nabij het eiland Tioman in d» Indische Archipel op een mijn, en ging daardoor ten onder. Drie dagen te voren had deze onderzeeboot onder commando van de luitenant ter zee der le klasse A. J. Bussemaker vier Japanse troepentransportschepen in één nacht tot zinken gebracht jongens, en duizen den van hun ka meraden, hielden de eer van Neder land op de zeven zeeën hoog 10 AANVAL Qr ct rttrtiicuc l MO0F0MACN7 HHDe.De *vrreir&t t&VJWoV'""' mBRAHo iJKCfite* reKV%.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 9