Alarm in de artistenwereld In de doolhof en van Pacten, Unies Raden Het bevrijdingsfeest op Wieringen In Nederland is de belangstelling voor de dans groeiende Waarom ieder laar een nieuwe organisatie Veelheid verbrokkelt de energie Opgewekte viering Er heerst een nijpende werkloosheid Verbetering mogelijk Geen Hollandse groenten meer naar Duitsland Jhr. De Geer raakt zijn lintjes kwijt Succes verloor eerste degradatiewedstrijd In het kort Nederlandse tegels in Engelse kerken (Van onze diplomatieke medewerker) pj£T TOEVAL WILDE, dat ik, terwijl ik juiet een berichtje uit Parijs met hadelh>nUrt Tv' ■ConTOlU°ie'erR«<i'van dt' Weste- j^e I^e ta Bn«eel had btjgewoond. Natuurlijk kwam het gesprek al epoedig op deze conferentie en dat was aeer nuttig, want het is altijd goed dat men "TTkh^d dTrhUT Pr°JeCV alS dat Bidault ^rweegt d" werkelijkheid daarbij niet vergeet Hetgeen ik te horen kreeg was in feite een nadrukkelijke herinnering aan de moeilijkheden, welke de schepping van een internationale organisatie met zich medebrengt. Of beter gezegd „tet de schTp ping - want dat i, eigenlijk een betrekkelijk eenvoudige zaak - maar de op- b0"w 4 deJ0r?anl"*tl8 doelmatig doet werken. En inter nationale organisaties zjjn waardeloos, tenzij zij doelmatig werken. Zij kunnen «etfi erger dan waardeloos zijn. Zjj kunnen leiden tot Illusies en menings verschillen. En dat is gevaarlijk. Brussel bestudeert komt men aan de ene kant onder de indruk van verheu gende vorderingen, aan de andere kant van de grote moeilijkheden, welke nog overwonnen moeten worden. En tevens wordt het dan duidelijk, dat hoe om vattender de organisatie is, de moei lijkheden des te groter moeten zijn. In derdaad kan er weinig twijfel aan be staan. dat een van de moeilijkheden van het ogenblik de veelheid der or ganisaties is. Er is een Westelijke Unie, een Raad van Europa, een O.E.E.S. en een E.C.A. En er is een Atlantisch Pact, dat zich volgens zijn tweede ar tikel met heel wat meer dan slechts militaire zaken kan bezighouden. En dan zwijg ik nog maar van lichaam als de Verenigde Naties en het Britse Ge menebest. In deze veelheid van pacten en overkoepelingen moet ongetwijfeld het gevaar van ondoelmatigheid schui len. Onder deze omstandigheden moet men zich tegenover het voorstel waar mede premier Bidault volgende week officieel op de proppen zal komen, wel de volgende vragen stellen: Is er enig voordeel gelegen In de schepping van weer een nieuwe orga nisatie? Wat zou zij kunnen doen, dat de andere organisaties niet kunnen? Is het niet verstandiger de reeds be staande organisaties die eigenlijk nu pas beginnen te functionneren 'n kans tot verdere ontwikkeling te ge-, ven? In het inderdaad wel verstandig, ieder jaar een nieuwe organisatie in het leven te roepen? Nauwelijks practisch Naar hetgeen tot nu toe over het project van Bidault bekend geworden is, zal het antwoord op deze vragen wellicht luiden, dat de „Hoge Atlanti sche Raad" zelf over uitvoerende macht zou beschikken. Maar hoe schoon dit doel ook is, om het te bereiken zou men zulke enorme hindernissen moe ten overwinnen, dat het voor het ogen blik nauwelijks een practisch voorstel kan worden genoemd. Want nog afge zien van alle andere dingen, zou de oprichting van deze .Atlantische Hoge Raad" voor elk der deelnemende sta ten een herziening van de grondwet nodig maken. De lessen van de laatste jaren, zo ge loof ik, leren veeleer, dat men de be staande machinerie der samenwerking doelmatiger dient te maken, dan dat men zijn aandacht en energie aan de schepping van nieuwe organisaties gaat besteden. Practisch werk is op het ogenblik nodiger dan het ontwer pen van nieuwe blauwdrukken. Het is de tijd, dat de architecten eens wat rust nemen en de bouwers aan de slag gaan. MU WIL IK geenszins beweren, dat de Westelijke Unie het in 1948 te Brussel tussen Groot-Brittannie, Frankrijk en de drie Benelux-landen gesloten veelzijdig bondgenootschap niet doelmatig werkt. Integendeel, zij werkt reeds doelmatiger dan vele lie den twee jaar geleden voor mogelijk hielden. Zij begint het karakter van een eenheid te krijgen. Mijn zegsman drukte het zo uit: „Ik geloof, dat al- len, die aanwezig waren, het gevoel hadden, werkelijk met de raad van 'n Unie, niet met een conferentie van vertegenwoordigers van regeringen, te doen te hebben". Maar hij voegde hier onmiddellijk aan toe, dat de gemaakte vorderingen behalve op het gebied van de defensie, tot op het ogenblik toch niet bijzonder groot zijn. Misschien, zo veronderstelden wij, is dit een gevolg van het feit, dat de toekomst van de Westelijke Unie nog enigszins in het duister ligt. In economisch opzicht wordt het voornaamste werk gedaan door de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). In sociale en culturele aangelegenhe den is de mogelijkheid groot, dat de Raad van Europa het werk, dat de lan den van het Pact van Brussel op zich namen, in 'groter verband zal overne men want in 1948 bestond de Raad van Europa nog niet. Zelfa op het gebied van de defensie geldt hetzelfde. Toen de Westelijke Unie gevormd werd, was er nog geen Atlantisch Pact. Inmiddels is de Unie het onderdeel van een groter geheel geworden. Maar de aard van de be trekkingen tussen Westelijke Unie en Atlantisch Pact is nog steeds niet dui- lijk omschreven. Dat is één van de pro blemen, waarmede de Atlantische Raad zich zal hebben bezig te houden, wan neer hij deze maand in Londen bijeen komt. Opmerkelijke prestatie» Dit alles neemt echter niet weg, dat op het gebied van de defensie opmer kelijke dingen zijn gepresteerd. Mijn tegsman vertelde, hoe in dit opzicht de raad van de unie te werk is gegaan als een nationale regering. In de souverei- Ine staat verloopt fcet proces aldus: Eerst stellen de ministeries van lands verdediging hun behoeften vast en ma ken hun begrotingen op. Vervolgens komt het ministerie van financiën in actie en maakt duidelijk, dat bepaalde uitgaven boven de draagkracht van het land liggen. Dan komt de kwestie in het kabinet. Aan de ministeries van landsverdediging wordt gevraagd hun begrotingen te herzien, hier iets te schrappen en daar iets uit te stellen. Ten slotte wordt een evenwicht gevon den tussen de behoeften van de veilig heid en de economische mogelijkhe den. In Brussel nu ia deze procedure ge volgd door de ministers en deskundi gen van vijf samenwerkende regerin gen. Het eerst kwamen, in het voor jaar van 1949, in Luxemburg de mi nisters van defensie bijeen en stelden een gezamenlijk programma voor de verdediging van West-Europa op. In Parijs, in de herfst van 1949, gaven de ministers van financiën te kennen, dat de uitgaven de economische mogelijk heden te boven zouden gaan. De vori ge maand, in Brussel, zijn de nodige herzieningen aangebracht en is het evenwicht tot stand gekomen. Vooruitgang QAT IS EEN prachtig resultaat 'n goede vooruitgang op de weg naar de eenheid. Maar het is niet gemakke lijk bereikt en vele moeilijkheden staan nog te wachten. Het probleem van de verdeling der kosten van de gemeenschappelijke projecten en in stallaties tussen de vijf landen is nog bij lange na niet geregeld. Wanneer men dus het resultaat van De openlucht-expositie „Mijlpaal 1950" in de parken van Sonsbeek en Zijpendaalwelke beoogt in het bijzonder het Nederlandse volk een blik te geven op hetgeen in de vijf na-oorlogse jaren op 't gebied van de weder opbouw tot stand werd gebracht, is Vrijdagmiddag door minister-president Dr. W. Drees in tegenwoordigheid van vele autoriteiten geopend. „Volko men juist!" beaamt de minister van Financiën, Prof. Mr. P. Lieftinck; daarmede doelend op de mededeling dat bij de schatkist niets aan de strijkstok blijft hangen. Nadat in de middaguren de spel letjes voor de jeugd op het Kerkplein waren afgewerkt en de ballonnen het luchtruim hadden gekozen, ging des avonds de belangstelling uit naar de brandmeldingswedstrijd. Zoals was te voorzien, werd het telkens als in een etalage het alarmlicht aanging een sprintpartij, terwijl voor de verder af gelegen winkels achtervolgingsraces (ook op de fiets) werden ingezet, naar het centrale meldingspunt in de Waag op het Kerkplein. Het talrijke publiek heeft zich met deze wedstrijd zeer ge amuseerd. Er waren 32 prijzen waar onder zeer fraaie, o.a. een rooktafel en een schemerlamp. Toen de meeste winkels het alarm signaal hadden gegeven, concentreerde alle belangstelling zich op de enkele nog overgebleven winkels. Om race- partijen en oneerlijke concurrentie uit te schakelen (sommige betrokken ver vóór de winkel de wacht om zich aldus een voorsprong te verschaffen) werden op deze plaatsen briefjes uitgeworpen, waarop wel één uit de kluwen mensen beslag legde. Deze werd als winnaar aangewezen. Om kwart voor tien gaf Burgemees ter Kolff op het Kerkplein een brand- signaal. Na telefonische melding aan de opperbrandmeester stelde deze het juist aangelegde, automatische alarm systeem officiëel in werking. Even later zag men de brandweer mannen zich naar de brandweergarage spoeden. De brandweer rukte uit naar de aangegeven plaats en gaf daar zo spoedig mogelijk water. Het tijdsverloop tussen alarm en het water geven bleek „Zeer groot is de werkloosheid onder de Nederlandse musici en variété- artisten. Ais ik een percentage zou moeten noemen, sou ik er slechts een slag naar kunnen slaan", aldus de heer Harmsen, secretaris van de N.O.M.A. (Ne derlandse organisatie voor musici en artisten). De tijd, dat er met contracten werd gesmeten en zeer hoge gagee voor zelfs middelmatige orkesten en variété nummers werden betaald, is voorbij. De eerste twee Jaar na de bezetting heeft de amusementswereld een ongekend boge conjunctuur gehad. Maar nu vecht weer iedere musicus en iedere variété-artist, welk genre hjj ook vertegenwoor digt, met verbetenheid voor zijn bestaan. die zowel in Amsterdam als in Den Haag wordt gehouden, met verschil lende insiders. Op deze trefplaatsen komen de artisten op de daarvoor huidige De oorzaken die tot de werkloosheid hebben geleid, liggen voor de hand. Na de oorlog hebben de opbloei van het economisch bestel en het voortwoekeren van de zwarte handel de amusementswereld nog ge honoreerd. Zelfs slecht» programma's vonden overal in den lande veel af trek. De reactie kwam echter spoedig, mede door de sanering van het geld en de steeds oplopende kosten van het levensonderhoud, waardoor op de uit gaven voor amusement moest worden bezuinigd. Na de souvereiniteitsover- dracht aan Indonesië liepen de Niwln- uitzendingen van Nederlandse artisten ten einde. De genadeslag werd toege bracht door de verhoging van de ver makelijkheidsbelasting voor bioscopen. De gezellige strijkjes verdwenen uit de orkestbak, terwijl het variété nummer als prettige afwisseling van het filmprogramma geheel werd ver bannen. Zo zitten we dan met een probleem, dat schreeuwt om een op lossing. Wij spraken op de Artistenbeurs, vastgesteld middagen te zamen. Vroe ger bestormden de impressario's deze beurzen om zich van een goed nummer te verzekeren, thans laten zij zich nog maar zelden len. De stem ming ls er daardoor op die middagen niet beter op geworden. Vogels van diverse pluimage, goochelaars, dan seresjes, clowns en musici zitten rond een tafeltje en bespreken de toestand. Hun voornaamste grief betreft het optreden van amateurs, die tegen een laag honorarium een geheel program ma vullen, hoewel zij in het dagelijks leven goed betaalde functies bekleden met daaraan verbonden speciale ver zekeringen, waarvan de beroepsartist tot op heden verstoken is. Rijks- en gemeenteambtenaren heb ben personeels-, toneel- en cabaret gezelschappen opgericht, waarmee zij „gastvoorstellingen" geven bij andere verenigingen. Verder zijn er mensen met een eigen zaak, die zich met het vertonen van hun kunnen (of nlet- De Israëlische stafchef generaal- majoor Yogal Yadin, is te gast ge weest bij de machtige sjeik Suli- man-El-Hezail, van de Tausja stam men in de Zuidelijke woestijn van lsraej. Tijdens dit bezoek bood de sjeik generaal-majoor Yogal Yadin een zilveren zwaard aan. \/an d« Nederlandse Beroepsvereniging voor Danskunetenaars, die in 194S Is opgericht, is Corrie Hartong op het ogenblik voorzitster. Zij is een autoriteli op het gebied van de dansopleiding. Haar methode, haar onderwijssysteem ver wierf grote waardering niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland^ waar het gedegen boek, dat zij over de opleiding schreef, als een standaardwerj wordt beschouwd. Als jonge vrouw van twintig jaar trok zij naar Dresden, waar Mary Wig man nieuwe perspectie ven in moderne richting had geopend. Daar werd Corrie Hartong, die met een ijzeren energie zocht naar de vervulling van haar artistieke dromen, ingewijd in de dans- en balletkunst. Daar werd de grondslag gelegd voor haar latere groei, voor de ontwikkeling van haar kunstenaarschap Van Dresden trok zij naar Chemnitz en ver volgens naar Maagden burg, waar zij haar ta lenten reeds zodanig had ontplooid, dat zij op dracht kreeg mede lei ding te geven aan de cultuurinstituten, waar de dans werd onderwe gen. Het waren jaren van hard werken, van inten sieve voorbereiding op de taak, die haar later in Nederland, in Rotterdam als leidster van de dans school van Toonkunst wachten zou. Als zij or land bezocht, probeerd zij bij 't Nederlandse pu bliek, dat nooit met goe de dans verwend was en dat ook niet dansminded was, omdat in Nederland anders dan in de overige landen, waar door de belang stelling van de vorsten en een zeer be paalde hofcultuur (Frankrijk!) een danstraditie kon ontstaan geen blij vend» danscultuur heeft bestaan, de liefde voor de dans en voor het bal let te wekken. Mogelijkheden daarvoor openden zich, toen zij de kans kreeg om samen met Gertrud Leistikow, die in 1943 overleden is, in Rotterdam een dans school van 't conservatorium te lei den. De dagelijkse gang van zaken kwam al gauw onder haar verant woordelijkheid en dat bleef zo, toen later Yvonne Georgi aan de school verbonden werd. Thans staat zij aan het hoofd van deze school, die onder de naam Rotterdamse Dansschool on derdeel geworden is van Toonkunst, Rotterdam. Er zijn vel# dansscholen in Neder land, waar jeugdige amateurs in de geheimen van de danskunst wordeji ingewijd, waar zij oefenen en trainen en die meermalen verdienstelijke dan seressen en dansers afleveren. Veelal geven aan deze scholen alleszins des- tijd dekt de vlag de lading. Corrie Hartong was de eerste in Ne derland, die met de beroepsopleiding begon. Zij heeft reeds verscheidene danseressen gevormd, die volledig be voegd zijn eigen groepen te leiden, of die een plaats vonden in binnenlandse en buitenlandse balletgezelschappen van naam. Aan haar school wordt ook grondig les gegeven in de geschiede nis van de dans, in muziek In verband met de dans, in choreografie en kunst historie. Het is een beroepsopleiding die van de leerlingen hard werken en een volledige overgave vergt. Ook ge ven zij en haar leraren en leraressen cursussen aan amateurs, zij kweekt op tot kunstgevoeligheid, tot waardering van de danskunst in het algemeen. „Is ons land rijp voor een danscul tuur?" vragen wij haar. „Is er reeds wat bereikt? Zal er belangstelling voor de dans gewekt kunnen worden ook buiten de grote steden in het Wes ten, in wat men gewoonlijk pleegt aan te duiden met de provincie?" Haar antwoorden zijn inspirerend »n bemoedigend. In Nederland is de be langstelling voor de dans groeiende. Wel missen we hier een danstraditie. maar de oprichting van enige ballet gezelschappen bewijst, dat de belang stelling van het publiek meer en meer naar de dans begint uit te gaan. Het Scapino-ballet, dat speciaal voor de jeugd optreedt, verricht uitstekend werk door bij het begin te beginne/1 en onze jongens en meisjes vertrouwd te maken met deze kunstvorm. Aan de opera is een vast ballet verbonden en thans bestaan er plannen om tot de oprichting van een nieuw groot Ne derlands ballet te komen, een poging, waarvoor ook de overheid zich schijnt te Interesseren. kunnen) op het gebied van kunst van 'n behoorlijk» bijverdienste verzekeren. Enige tijd geleden werd er door de radio aangekondigd dat de revue „Dat ls leven" een tournee door ons land zou maken en hierbij veertig plaatsen zou bezoeken. Deze revue staat onder auspiciën van een radio-omroepver eniging en wordt geheel gespeeld door.... amateurs. „Dat is leven, brengt ons de doodsteek toe", is de geestige, maar niet minder tragisch# opmerking van de beroepsmensen. Beroepsbescherming Een wetsontwerp voor beroepsbe scherming ligt voor behandeling bi de Tweede Kamer gereed. Mocht deze wet haar beslag krijgen, dan zullen In de toekomst nog slechts diegenen mo gen optreden, die voorzien zijn van een kaart waarop staat vermeld, dat zij artist zijn en in welke hoedanig heid. Beroepsbescherming is een van de middelen, waarmede men de werke loosheid onder de artisten kan be strijden, doch zij zal niet toereikend zijn om het probleem geheel uit de weg te ruimen. Daartoe staan nog andere wegen open. Onder andere zijn de bioscoopexploitanten bereid het theaterorkest en het variété-num mer in ere te herstellen, mits de over heid toestaat dat zulke theaters niet méér vermakelijkheidsbelasting dan twintig procent behoeven te betalen. Kijk zo redeneert men bij de organisatie eigenlijk is de huidige toestand dwaas. Het grootste gedeelte van de artisten trekt nu steun of ie opgenomen in de overbruggingsrege ling, waarmede kapitalen gemoeid zijn. Nederland telt vierhonderd bios copen waar vroeger regelmatig een variéténummer werd vertoond. Wan neer in deze bioscopen ook maar twee artisten per week souden kunnen te rugkeren, betekent dat achthonderd werkloze artisten minder, die acht jaar lang iedere week van bioscoop kunnen verwisselen, alvorens zij alle theaters hebben afgewerkt. Het bete kent echter ook, dat deze achthon derd mensen acht jaar lang geen on dersteuning behoeven en bovendien nog belasting betalen. Waarschijnlijk zal het cijfer van mensen die dan kunnen werken, nog hoger komen te liggen, daar orkesten van slechts twee man zeldzaam zijn. De vermindering van uitkeringen aan steungelden en de vermeerdering met achthonderd belastingbetalers weegt ruimschoots op tegen het verminderde percentage van de vermakelijkheidsbelastingi af gezien nog van de morele overwegin gen. Het laatste woord en een spoe dige beslissing zijn nu aan de regering. De export van Nederlandse groenten naar West-Duitsland wordt wederom met stillegging bedreigd, zo meldt het Vrije Volk. In de kringen van de tuinbouwveilin gen verwahet men, dat deze export met ingang van Maandagnacht om twaalf uur niet meer door de Westduitse re gering zal zijn toegestaan. Een dergelijk verbod zou reeds Za terdag zijn afgekomen; op het laatste ogenblik is echter toch weer een ver lenging van onze groente-exporten tot en met Maandag mogelijk gebleken. Er vinden op dit ogenblik nog onder handelingen plaats tussen de direct bij deze export betrokkenen. Men vreest echter, dat zelfs in het beste geval de export niet langer dan tot het einde van deze week in West- Dupilsland zal worden toegelaten. Dezer dagen is, naar het Vrije Volk meldt, een Kon. Besluit getekend, waar bij aan jhr. mr. D. J. de Geer alle Ne derlandse onderscheidingen zijn ontno men, wegens blijken van ontrouw aan de zaak van het Koninkrijk. Jhr. De Geer was minister-president van 10 Augustus 1939 tot 3 September 1940 en week van Engeland uit naar bezet Ne derland. 10 min. 50 sec. te bedragen. Een groot aantal personen had naar deze tijd geraden. Voor hen die de juiste tijd- het dichtst benaderden, hadden enkele mid denstanders prijzen uitgeloofd. De eerste en tweede prijs vielen ten deel aan M. Siegers en C. Rump. Jb. Koorn en Nelli v. d. Velde verwierven resp. de 3e en 4e prijs. De aangekondig de muzikale rondgang van de Kon. Muziek vereniging „Harmonie" ging in verband met het slechte weer niet door. Hieronder volgen nog de prijs winnaars van de kinderspelen: De uitslagen van de kinderspelen. Jongens 8 en 7: 1. Nico Uythof f 2. 2. Theo de Jong f 1; 3. Wim de Greef f 1; 4. Kees Haverkorn f 1; 5. Teun Veenstraf 1. Meisjes 6 en 7: 1. Stieneke Geertse- ma f 2; 2. Lidy Groendijk f 1; 3. Bertie Smid f 1; 4. Trijnie Lont f 1; 5. Henny Vonder f 1. Jongens 8, 9 en 10: 1. Frank de Kort f 1 .50: 2. Bram Doves f 1.50; 3. Bertie van Goot f 1.50; Henk Schneider, Frans Plieger, Co Horius, Jan v. Hoii- ten en Cor Kater, elk f 0.50. Meisjes 8, 9 en 10: 1. Klaasje Blaauw f 2.2. Trienie Lont f 1; 3. Annie v._ Breugel f 1.4. Gurie Snooij f 1. 5. Hanneke Spaander f 1. Jongens 11 en 12 j.: 1. Henk Straat f 1.50; 2. Girbe de Jong f 1.50; 3. -Jan Rotgans f 1.Rudmer Drenth, Nico Nieuwland, Albert Jager, Siem Kuit, Bert Koorn, Loet v. d. Poel, Cor Koel- ma, Gerrit Sloothaak en Okke Bosker, elk f 0.50. Meisjes 11 en 12 J.: 1. Katie Vogel zang f 2.—; 2. Bertha Stribbe f 1.—; 3. Lenie Willeboordse f 1.4. Truus Doesburg f 1.5. Jennie Siegers f 1. Jongen» 13, 14, 15: 1. Meinte Siegers f 2; 2. Gerard Hille f 1; 3. Jan Corne- lissen f 1; 4. Elbert Rotgans f 1.5. Wim de Bie f 1. Meisjes 13, 14, 15 j.: 1. Willy Borst f 2.—; 2. Falny Westerhof f 1.8. Mien Uythof f 1.—; 4. Grietje Wit f 1.-| 5. Truus Dekker f 1. De prijzen worden uitgereikt in waardebonnen, te besteden bij de plaat selijke Middenstand. Succes is de promotie-degradatie competitie slecht begonnen door een 20 nederlaag op eigen veld tegen C. S.V. uit Castricum. De CSV-keeper, was in topvorm. Dat de stand 02 werd, is goeddeels aan zijn fraaie werk te danken. Zo voor kwam hij in de eerste minuut een ze ker schijnend doelpunt, toen de CSV- achterhoede uit positie was gespeeld. Na tien minuten kwam een CSV'er in schietpositie; de Succes-doelman werd kansloos gepasseerd (01). CSV bleef zware druk uitoefenen, wat re sulteerde in een doelpunt na 28 minu ten spelen. De fraaiste goal werd enige minuten voor tijd gescoord, toen een speler van de bezoekende club de bal uit een voorzet ineens inkogelde. De scheidsrechter had echter buitenspel geoonstateerd. Na de rust werden vele kansen ge mist aan beide zijden; geen der partijen kon het doel vinden, zodat CSV met 0—2 won. De stand der promotie-degradatie compositie is als volgt: QFC 110 CSV 1 1 o Succes 10 0 ADO 10 0 0 4—0 2 0 2—0 2 1 0—2 0 1 0—4 0 De wachtmeester Vriezema beho rende tot groep Westerland der Rijks politie, is opgesteld in het Polltie-elf- tal, dat 10 Mei te Alkmaar zal spelen om een bekerprijs. De plaatselijke afdeling van het EHBO, heeft het voornemen om Zaterdagsmiddags of 's avonds oefe ningen te gaan houden. Een der leden stelde hiervoor belangeloos land en een schuur beschikbaar. Van de nieuwe cursus slaagden 14 personen. Twee werden er afgewezen. Docent van deze cursus was dr. Baar- zel te Hippolytushoef. VEE- EN PAARDENVERZEKERING. In een commissarissen-vergadering van de onderlinge vee- en paardenver- zekering „Helpt Elkander" werd de premie voor het tijdvak 1 November— 1 Mei bepaald op pet. (Het was 1 pet). De verliezen waren gering, daar slechts één paard moest worden afge maakt. (Van onze oorrespondent te Londen). Op Vrijdag 5 Mei hebben de Ifed. Hervormden Kerken zeventien grote gedenktegels van Makkum's aarde werk aangeboden aan even zoveel kerken in Engeland, als dankbetui ging voor de gastvrijheid hier betoond aan de Nederlandse strijdkrachten in Engeland, tijdens en na afloop van de laatste oorlog. De Nederlandse delegatie, die de te gels heeft overhandigd, bestond uit ds. H. J. F. Wesseldijk, president van de Generale Synode van de Ned. Her vormde Kerk, ds. J. H. SillevisSmit, hoofdvlootpredikant van de Kon. Ne derlandse Marine en ds. A. C. J. van der Poel, predikant bij de Luchtstrijd krachten. Op de Nederlandse Ambassade te Londen werd een aantal dezer tegels o.a. ook uitgereikt aan de afgevaardig den van de garnizoenskerken van de RAF en het Engelse leger en de vloot, zomede aan de kerk te Cedsall, te Wolverhampton, waar het grootste deel der Nederlandse troepen hier tij dens de oorlog gelegerd was. I

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5