een mm Noord-Holland aa/f de weg Premieverlening voor rationalisatie van kleine boerenbedrijven Puzzle-rubriek Italiaanse schooljeugd trekt ten strijde Politie verdrijft de «Roodhuiden" Kruiswoordpuzzle Geslaagd dank zij... RESA - HILVERSUM Moederdag Het Radioprogramma HUWELIJK ZATERDAG IS MEI 1950 Vijf-en-een-half millioen beschikbaar tn het najaar van 1949 moesten de yremteverleningen aan de kleine boe renbedrijven worden stopgezet, omdat de bedragen, die hiervoor op de be groting waren uitgetrokken, uitgeput waren. De belangstelling van de kleine boeren voor deze premieverleningen wae namelijk langzamerhand zeer groot geworden. Dit waa ook de reden, dat bet bedrag van bijna twee en een half millioen gulden, voor het Jaar 1950 biervoor uitgetrokken, ontoereikend waa om tn dit Jaar ongeveer op de •ude voet met deze premieverleningen voort te gaan. Alle krachten werden Ingespannen om een extra bedrag hier voor beschikbaar te krijgen. Tevens werden de premies wat verlaagd en enkele beperkende voorwaarden ge steld, eodat minder boeren voor deze premies in aanmerking zouden komen. Het is door een interne verschuiving in ds begroting van Landbouw moge lijk geworden het bedrag van bijna twee en een half millioen te verhogen tot bijna vijf en een half millioen, een bericht, dat uiteraard tot grote voldoe ning stemt Uit dit bedrag worden pre mies verleend voc verschillende doel einden, doch het moest vast staan, dat hierdoor de rationalisatie van de klei ne boerenbedrijven wordt gestimu leerd. De premieverstrekkingen worden in drie groepen gesplitst en wel: 1. direc te individuele premieverstrekking, waaronder vallen aankoop en inzaai van een gras- of klaverzaadmengsel, aankoop en inzaai van rode klaver, aankoop en inzaai van voederlupine, bouw groenvoedersilo, bouw aardap pelsilo, bouw gierkelder, bouw mest- plaat, aankoop en aanleg electrische weideafrasting en grondonderzoek; 2. directe premieverstrekking in groeps verband, waaronder vallen werktuigen coöperatie, verenigingen voor kunst matige inseminatie en wedstrijden en keuringen; 3. premieverstrekking in de vorm van vastgestelde credieten ten behoeve van ue voorlichting kleine boerenbedrijven, waaronder vallen voorbeeldbedrijven en voorbeeldperce len, wisselbouwbedrijven, gemechani seerde proefbedrijven en demonstratie werktuigen en arbeidsmethoden. Wat de directe individuele premie verstrekkingen betreft, wordt als al gemene voorwaarde gesteld, dat de premie-aanvrager die landbouwer of veehouder van hoofdberoep moet zijn over een vermogen van minder dan 25.000 beschikt en een bedrijf klei ner dan 10 ha exploiteert. De aanvra gen moeten worden ingediend bij de Rijkslandbouwconsulent of een van zijn assistenten. Ook voor de premies, onder 2 genoemd, moet men zich tot de Rijkslandbouwconsulent wenden. Wat de premieverleningen voor 1950 betreft, heeft het ministerie van Land bouw herhaaldelijk overleg gepleegd met de Stichting voor de Landbouw, voornamelijk in de gemengde commis sie van overleg inzake kleine boeren- aangelegenheden. In de provincies vindt overleg plaats tussen de Rijks landbouwconsulent en de Provinciale Stichtingen. Aan elke Rijkslandbouw consulent wordt namelijk een bepaald crediet beschikbaar gesteld voor de directe individuele premieverstrekkin gen. In overleg met de Provinciale Stichting stelt hij vast, op welke wijze in zijn ambtsgebied het bedrag waar over hij beschikken khn, op de beste wijze kan worden besteed, zulks uiter aard binnen bepaalde richtlijnen. Ook over verschillende andere kwesties, die met deze premieverleningen sa menhangen, wordt overleg gepleegd tussen consulent en Provinciale Stich ting. In vele provincies geschiedt zulks via de provinciale commissie voor klei de boerenproblemen. „Als de Tour passeert staat Frankrijk aan de weg", zei Père Desgranges, de grote organisator van de Tour de France. En met een kleine variatie op deze uitspraak kunnen wij zeggen, dat als op Donderdag 18 Mei (Hemel vaartsdag) de Ronde van Noord-West-Nederland door de provincie trekt, Noord-Holland op de been zal zijn om te genieten van dit unieke schouwspel. Hier zijn de straten en wegen, die wij, dank zij de welwillende medewerking van de Rijkswaterstaat, Provincie en Gemeentebesturen, zullen volgen: Alkmaar: Waagplein, Houttil, Langestraat, Kerkplein, Gasthuisstraat, Zevenhuizen, Geesterweg, Scharloo, Bergerweg, Hoeverweg, Herenweg, pro vinciale weg Limmen-Bakkum, Uitgeesterweg, provinciale weg Hembrug- Limmen, Assumer Tolweg, Gerard van Assendelftstraat, Raadhuispie®, A. de Renessestraat, Deutzstraat, Marquettelaan, Rijksstraatweg, Alkmaarseweg, Grote Houtweg, Baanstraat, Romerkerkweg, Duinwijklaan, Vondellaan, Vel- s«rweg, Breestraat, Hendrik Mandeweg, Hoflanderweg, vandaar terug langs dezelfde wegen tot en met de Bergerweg in Alkmaar. Vervolgens langs de Jan van Scorelkade, Kruseman van Eltenweg, Helderseweg, Kanaalkade. Friesebrug, Kanaaldijk, Nieuwe Schermerweg, provinciale weg Alkmaar- Schagen (Zuidelijk gedeelte), weg langs de Noordervaart (Noordzijde), pro vinciale weg, provinciale weg Alkmaar-Schermerhorn-De Hulk, Middenweg, provinciale weg Alkmaar-De Hulk, provinciale weg Purmerend-Hoorn, pro vinciale weg, Wesürdijk, Breed, Grote Noord, Kaasmarkt, Grote Oost, Kleine Oost, Schellinkhouterdijk, provinciale weg Hoorn-Enkhuizen, provinciale weg, De Streek, Koepoort, Westerstraat, Paulus Potterstraat, Het Spaans Leger, Sijbrandsplein, Noorderweg, Oosterdijk, Broekoord, Geuzenbuurt. Moelhoek, Kerkbuurt, Krimpen, Bangert, Kagerdijk, Onderdijk, Hogendijk Oosterzeedijk, Voor Eiland. Hoge Steeg, Wester Haven. Ridderstraat, De Oude Haven, Westerzeedijk, Dijkweg, Rijweg langs de Westfnese Omringdijk, Westfripse Zeedijk, Groetweg, Schagerweg. Havenweg, provinciale weg Schagen-Kolhorn, Rijksweg De Stolpen-De Kooi-Den Helder, Binnenhaven. Zuidstraat, Keizersbrug. Keizerstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Kerkgracht Singel, Huisduinerweg. Tuintjesweg, Duinweg Jan Verfailleweg, Doggers- vaart, Nieuwe weg, Lange Vliet, weg langs de Lange Vliet, weg langs de Scheidingsvliet, Rijksweg langs het Noordhollands Kanaal tot De Stolpen, provinciale weg Schagen-Kolhorn, provinciale weg Schagen-De Stolpen, De Loet, Herenstraat, Markt. Gedempte Gracht, Molenstraat. Nieuwe Laagzijde Stationsweg, provinciale weg Alkmaar-Schagen. provinciale weg, Westdijk, provinciale weg Alkmaar-Schagen, Nieuwe Schermerweg, Kanaaldijk. Friese brug, Kanaalkade, Helderseweg, Kruseman van Eltenweg, Jan van Scorelkade PUZZLE 135. WELKE BEROEPEN? (Oplossing) De bedoelde beroepen waren: 1 Lood gieter; 2 Meubelmaker; 3 Kantoor- stenograaf; 4 Accountant; 5 Banketbak ker; 6 Schoenmaker; 7 Koordirigent; 8 Toneelspeler; 9 Apothekeres; 10 Glas blazer; 11 Electricien; 12 Verpleegster. Vele inzender» hebben de moeilijk heden glansrijk overwonnen. Gemakke lijk was het niet. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de wekelijkse prijs k f 5 ditmaal ten deel gevallen aan de heer P. Does, Café „De Rode Leeuw" te Benningbroek (N.-H.) Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. IETS VOOR DE CIJFERLIEFHEBBERS Ditmaal weer eens iet» voor die puzze laar», die veel van cijferen houden. Wij stellen hun n.1. de volgende vraag: Wat is het kleinste getal, bestaande uit en kel ene^, dat deelbaar is door 2071723 en wat is dan de uitkomst? Ieder kan met enig geduld de oplossing vinden! Gehele bewerking inzenden! Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 18 Mei aan de Redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van f 5 verlot). S Mevrouw Lotgerlng-Hillebrand zegt: „Als ik in mijn recepten over azijn spreek, dan bedoel ik altijd en uitsluitend de echte, zachtzure natuurazijn en niets anders! Natuurazijn Is altijd te herkennen aan een gave dop met een blauwe N er op I CDÏ Om de scalp van hei bleekgezichf Na het lezen van Wild-West lectuur De gemeenteraad van't Noorditaliaanse plaatsje Rovigo heeft bepaald, dat er „nimmer meer" populaire uitgaven van boeken over het Amerikaanse „Wilde Westen" aan de jeugd van Rovigo mogen worden verkocht. Dit ver bod is een gevolg van de „oorlog", welke vijftig Rovigaanse schoolkinderen,' na het lezen van verhalen over de strijd tussen blanken en roodhuiden in de Verenigde Staten, hadden verklaard aan het naburige dorp Argua Polesine. sterke, plaatselijke politiemacht uiten bond manmoedig de strijd met de „in vallers" aan, welke de gehele dag duurde. Een aantal kinderen wist met een pijl een band van een autobus lek te schieten. De beangste passagiers werden met Indiaanse martelingen be dreigd, terwijl de bestuurder van de bus gedwongen werd zijn route te wijzigen. Uiteindelijk slaagde de poli tie erin de „roodhuiden" te overman nen, te ontwapenen en naar hun „wig wams" terug te geleiden, waar de ouders het laatste woord spraken. De politie beëindigde haar ongekend drukke dagtaak met een „inval" in een grot buiten het dorp, waar zij een to tempaal, zorgvuldig vervaardigde „martelwerktuigen" en „vredespij pen" aantrof. Het geheel werd aan de vlammen prijs gegeven. Na het verklaren van de krijg" volgden de kinderen, beschilderd en met veren getooid, „het oorlogspad", onder het uitstoten van een woest ge huil en zwaaiend met vlijmscherpe „tomahawks". Inwoners van Argua Polesine werden door „in hinderlaag" liggende kinderen met scherp gepunte pijlen beschoten. Het eerste „slachtoffer" was de on derwijzeres van de plaatselijke school, die door de „krijgers", onder een wild gehuil, in haar eigen leslokaal 'werd vastgebonden, waarna zij het onvrij willige middelpunt vormde van een „krijgsdans". Doch een jongen, die was „gevangen genomen" en aan een boom gebonden, werd het eerste wer kelijke slachtoffer. Hij werd door -en pijl in de zijde getroffen. Hierop rukte de gehele, vier man Horizontaal: 1. Keldergewelf, theoretische bekwaamheid. 2. deel van een schip, uitdagen. 3. des voormiddags (Eng.), slingerplant, zintuig. 4. vlek, zangnoot, vaartuigje. 5. erflating, bloem. 6. Meisjesnaam, rivier ln Italië. 7. grondsoort, militair signaal. 8. insec tenlarf, lengtemaat, achter, Inhoudsmaat (afk.). 9. Nauw, stad in Drente, roep van een ezel. 10. Rivier in Duitsland, getal, meetstok. Verticaal: 1. Streep, vernis, maand. 2. Onhandige jongen, speer. 3. Vo gel, landbouwwerktuig, plechtige verkla ring, verdwijnl 4. Nabootsing, voertuig. 5. Deed van de boom, getuigschrift. 6. Walkant, middel tot uiting, zangnoot. 7 aspot, nauwsluitend, ontkenning. 8. zuiver gewicht, lichaamsslagader, onge noemde. 9. Lidwoord, zijrivier van de Amoer, smeermiddel. 10. Voegwoord, rijpaard, gebergte ln Rusland. 11 4 i 7 7 8 10 1 V 1 4 5 i 7 8 9 10 (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Moderne Bedrijfsadministratie - Praktijk Boekhouden - Handelscorresp. (F.D.S.SP.) Lied van de week Als de dagtaak weer volbracht is Op fabriek, kantoor of school Dan gaat iedereen op huls af Als getrokken door een pool. 't Jonge volkje roept om eten. Vader doet het minder luid, En de ziel van alles, Moeder, Slooft zo goed zij kan zich uit. Als de maaltijd dan gedaan is Steekt pa zijn sigaartje aan En h\j leest de laatste nieuwtjes, Die er in zijn dagblad staan. Dan kijkt hij eens in zijn tuintje, Of gaat naar een voetbalveld, Waar bedrijfsvoetballers trappen. Veel plezier voor weinig geld. Doch - als vader zo genottert, En dat wordt hem nog gegund! Dan is 't Moeder, die ge thuis nog Aan de arbeid vinden kunt. Want er is zovéél, dat 's avonds Nog op moeder's handen wacht, Moeder's handen, die nooit rusten, Maar toch zo oneindig zacht. Jantjes broek of Mientje's jurkje, Moeten nodig iets versteld, Want om telkens nieuw te kopen, Dddrvoor is niet altijd geld. En zo werkt en zorgt en piekert Moeder heel Me avond door. Tot de schemer haar komt zeggen: Morgen maar weer verder, hoor!. En nu vraagt de Moederdag ons Eens heel even stil te staan Bij al 't gene dat door Moeder Ied're dag weer wordt gedaan. Mannen! Vaders! als je thuis komt, Neemt dan eens wat aardigs mee, Zet wat bloemen in een vaasje, Tast eens in je port'morvnaie. Moeder heeft zovéle zorgen, Véél meer dan wen vaak vermoedt Toe, verwen haar eens een keertje, Heus, dat doet haar toch zo goed! JABSON VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 0.00 Hockey-wedstrijd Nederland—Frankrijk. 6.15 Journalistiek week overzicht. 6.25 Piano-duo. 6.50 Het leiders- weekend. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Mijnheeri de voorzitter. 7.35 Het Radio-koperkwartet, ë.15 Lichtbaken. 8.40 Go Lovely Rose. 8.43 „Steek eens op, heren!" 9.00 Negen heit de klok. 9.45 Weet u het? 9.55 Weekend-serenade. 10.35 Amerikaans commentaar. 10.45 AvoncL gebed. 11.15 Het Radio Philharmonisch-Orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Trio X.IJ.Z. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 passe-partout. 8.15 Vindobona Schrammeln. 8.42 Hein Festijn. 8.45 In het Zonnebad. 9.45 Socialistisch com mentaar. 10.00 Promenade-Orkest. 10.40 On der de pannen. 11.15 Populair programma. VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 8, 9.30, 1, 7.30 en 11 uur. 8.15 De Zwaan van Tuonela. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoogmis. 9.45 Concert. 10.00 Kerkdienst. 12.00 Koor van Engelse Kerk-muziekschool. 12.15 Apologie. 12.25 Het Heilig jaar in Rome 1.20 Omroep-Orkest. 2.20 Moederdag. 2.30 Franse vocale muziek. 3.00 Katholiek overleg. 3.25 Trio. 4.10 Katholiek Thuisfront. 4.30 Vespers. 5.00 Kerkdienst. 6.30 Cantate. 6.55 Orgelkoraal. 7.00 Gram.muziek. 7.15 Kent gij uw Bijbel? 7.45 Pater Lombardi. 8.12 Radio- potpourri. 9.00 Kruisklankpuzzle. 9.1& Vlu<jjht in de ruimte. 9.45 „Het meisje in de taxi", hoorspel. 10.45 Avondgebed. 11.15 Avond concert. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6.15, 8 en 11 uur. 8.20 Roe meense Rhapsodie. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Welkom thuis. 9.00 Wees wijs op reis. 9 15 Men vraagt. en wij draaien. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Paul Godwin. 10.30 Met en zonder omslag. 11.00 Moederdag. 11.15 Triangel. 12.00 Voor moeder. 12.30 De Zon dagclub. 12.40 Pierre Palla. 1.20 John Renova. I.50 „Even afrekenen, herenl" 2.00 Concert- studie. 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 Boyd Neel. 3 30 Filmpraatje. 3.45 Oslo's Mannenkoor. 4.05 Roberto Inglez en zijn orkest. 4.30 Sport- ievue. 5.00 Accordeon-orkest. 5.20 Mannen koor. 5.40 Ome Keesje. 6.00 Sport. 6.30 Strijd krachten. 7.00 Luisterclubs opgelet. 7.30 Het woord speekt ons aan. 8.05 Uit het rijk der melodie. 8.45 Het houten paard. 9.20 Piano recital. 9.40 Tom's prairie pioneers. 10.00 Re portage-dienst. 10.15 Otmroep-Vrouwenkoor. 10.25 Waltztime. 11.15 Bram Charité. 11.25 Platen-cabaret. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 7-f 8 en 11 uur. 8.10 Sport uitslagen. 8.20 Muziek bij het werk. 8.50 Cello-sonate. 9.15 Ochtendbezoek. 9.35 Fami lie-competitie. 10.10 Concert voor viool en or- kast. 10.80 Morgendienst. 11.00 Variaties op een thema van Haynd. 11.30 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Piano-recital. 12.10 Lunchconcert. 12.33 Promenade-concert. 1.15 Orgelconcert. 1.45 Caprice Espagnol. 2.00 Schoolradio. 2.35 Bonbons bij de thee. 3.00 Radio Cembola-gezelschap. 3.30 Ensemble Lachman. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Werken van Walter Leigh. 5.00 Het kleuterklokje klingelt 5.15 Ensemble „Selecta". 5.45 Nederlands Vo caal-kwartet. 6.05 In de Soete Suyckerbol. 6.20 De sport van Zaterdag. 6.80 Psalm 42. 7.15 Engelse les. 7.30 Potpourri. 7.40 Vandaag. 8.05 Disco-actualiteiten. 8.15 Hollands Strijk orkest. 9.00 Johan Sebastiaan Bach. 10.00 Mazeppa. 10.15 Ds. W. Th. Hoek. 10.25 Bubbel Mannenkwartet. 10.45 Avondoverden king. 11.15 Zweedse componisten. HILVERSUM n, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Orgel spel. 8.45 Zang. 9.00 Augusteo-Orkest. 10.00 Voor de oude dag. 10.05 Morgenwijding. 10.20 boat. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 De Regen boog. 11.20 Jonge Nederlandse kunstenaars. II.40 De vlinder die stampvoette. 12.00 Op gewekte gram.muziek. 12.38 Kwartet Jan Cor- duwener. 1.15 De Ramblers. 1.50 Dinah Shore. 2 00 Nederlandse muziek. 2.30 Tussen mens er. nevelvlek. 2.45 Sid Merriman en zijn Or kest. 8.00 Christopher Blake. 4.25 Conserva torium. 5.00 De school is uit. 5.30 Spike Jones. 5.45 Regeringsuitzending. 6.20 Fud Candrix en zijn orkest. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Een groet aan de werkers in de Marhall-landen. 7 15 Morton Gould en zijn Orkest. 7.25 Rinus van Zelm. 7.45 Regeringsuitzending. 8.15 Het Paul Godwin sextet. 8.45 Actuele kantteke ningen. 9.20 Korte toespraak. 9.23 Malando eu zijn Tango-Rumba-orkest. 9.45 Troelstra's Gedenkschriften. 10.00 Radio Philharmonisch- Orkest. 11.15 Swingmuziek. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. kluif, kunde. 2. ruim, tarten. 3. a.n., liaan, oor. 4. smet, mi, kano. 5. legaat, roos. 6. Aletta, arno. 7. klei, taptoe. 8. made, el, na, Ir. 8. eng, Assen, ia. 10. Isar, tien, el. Hieruit volgt verticaal. NAAR VASTE GROND Hei onbekende land J-JET WAS deze week tien jaar gele den, dat ik wakker schrok door Duitse bommen. Eén van de indrukken, die mij uit die dagen het sterkst is bij gebleven, is die van onzekerheid. Ik bedoel hiermee niet allereerst een on zekerheid omtrent het lot van beken den. Veeleer een onzekerheid betref fende de toekomst van ons volk als geheel. Ons lar.d had sinds mensen heugenis geen oorlog meer gekend. Alles ging hier z'n vaste en solide gang. In Mei 1940 werd dat alles anders. Sprak de toenmalige Engelse premier niet als zijn mening uit, dat binnea twee of drie jaar Duitsland zou zijn verslagen? Twee of drie jaar! Het werd vijf jaar. Vijf jaar van de meest vol strekte onzekerheid! UOE HEBBEN wa sindsdien geleefd? Hoe hebben we dat brok onbekend gebied, dat tien jaar geleden plotseling voor ons lag, doorlopen? Er zijn ver schillende mogelijkheden. Er zijn mensen, voor wie de tijd alleen maar vitaal is. De processen van hun eigen leven bepalen hun doorlopen van de tijd. Dit is de tijd die de plan ten kennen, en de dieren. Leven is hier een meedrijven op de stroom van vi taal en animaal gebeuren. Van een eigen levensontwerp, van een doel bewust na te streven ideaal is hier geen sprake. Toch is deze vitale en animale tijd voor de mens niet meer dan een grens- mogelijkheid. Een mogelijkheid, waar toe velen echter angstig dicht naderen. Er is een tweede groep, die na de be vrijding steeds weer geprobeerd heeft de tijd vóór 1940 weer nabij te komen. Zij grijpen terug op de waarheden en tradities die voordien golden, poetsen deze zoveel mogelijk op, en trachten zo tot een imitatie van het oude te komën. Voor wie bewust leeft, is deze tenden tie in politiek en godsdienstig opzicht overal merkbaar. Hoe goed en waardig bedoeld ook, toch moet ook deze levensvorm wor den afgewezen, zo goed als de vitale van daarstraks. Want voor wie alleen maar restaureren wil, of conserveren zonder meer, is het verleden tot een dood bezit geworden. Dood, omdat het niet inspireert er boven uit te gaan. Elk levensmoment heeft zijn waarde. Maar zo'n levensmoment is nooit an ders dan een doorgangsfase naar een nieuw levensmoment. Elke geschied kundige vaststelling van normen is van belang. Maar nooit als statisch eind punt, steeds als dynamisch doorgangs moment. Om dezelfde redenen is een levens houding af te wijzen, die alle band met de traditie breekt. Alsof er ooit iets nieuws denkbaar ware, dat van het voorafgaande geheel en al los zou staan! Wie al het oude meent te mo gen en te kunnen doorstrepen, graaft de bodem, waarop hij zelf staat, weg. Wij kunnen de geschiedenis niet wille keurig opnieuw laten beginnen. Y^IJ SPRAKEN hierboven over het onbekende land, dat met een onge kend hevige impressie, tien jaar geleden plotseling voor ons open lag. We spra ken over drie mogelijkheden, die in de afgelopen tien jaar in praktijk zijn ge bracht, om dit onbekende gebied ta doorlopen. Voor de vitale mens ver loopt de tijd „vanzelf'. Voor de conser vatief staat de tijd, ware het moge lijk, stil. Voor de extreme revolution- nalr breekt de tijd op bepaalde mo menten af. Wie daarentegen weten wil wat het bijbels tijdsperspectief is, leze b.v. He breen 11. Hier wordt getekend, dat het geloof de kracht Is, die de mens voortstuwt door de geschiedenis. Het geloof als het zien van het onzienlijke was de kracht, die Noach in staat stel de z'n ark te bouwen, terwijl er nog geen gevaar dreigde. Ditzelfde geloof gaf Abraham de kracht uit te trekken uit zijn vaderland, zonder te weten waar hij komen zou. Het geloof gaf Mozes de kracht om met zijn volk alle ellende te doorstaan, in plaats van de rijkdom te genieten aan het hof van de Egyptische koningen. De sprong van Noach, Abraham en Mozes naar de verzetsstrijders uit de afgelopen oor log, is groot; te groot misschien. Maar geldt voor velen niet, dat zij uit dit zelfde, traditionele geloof gehandeld hebben? Zo wordt de tijd voor een Christen tot Gods tijd, tot het bestek, waarin God zijn plan volvoert; een plan waar u en ik beiden ons deel aan hebben. In deze tijd is niets vanzelfsprekends meer. Hier staat niets stil, hier breekt niets af. Hier wordt de tocht door het onbekende land tot de tocht naar het Vaderhuis. DOOR MARY B URCHELL (61) „O, ja Elliott. Ja.... dat vergat ik je te vertellen". Ze had bijna alles ver geten door de opwindende gebeurtenis sen van die middag. „Zij zal het erg prettig vinden, als we Dinsdag komen. Die mazelen was loos alarm". „Dinsdag? Best. Ik zal hem vrij hou den. Ik ben waarschijnlijk niet vóór Maandagmiddag laat terug, maar dan zal ik je opbellen". „Uitstekend. L. zal zorgen thuis te zijn". Maar Clara en mevrouw Burdern met haar gave andermans zaken te regelen hadden een veel beter voor stel Clara telefoneerde Maandagmorgen: „Als ik je vanmiddag eens met de auto kwam halen, Teresa? Dan kan je vannacht bij ons blijven en Elliot en jij kunnen 's morgens op elk uur dat je goeddunkt vertrekken. Is dat niet het beste?" Dat was het inderdaad en Teresa nam het dankbaar aan. En „dat onaangename meisje Bur dern" zoals tante Lydia haar noemde, kwam in haar auto Teresa met haar versleten suit-case halen aan het huis van de Vaylons. Ditmaal ontving tante Lydia de be zoekster en deed zo minzaam op haar vage manier, dat niemand van haar gedacht zou hebben dat ze echter Cla- ra's rug zulke onvriendelijke dingen zei. Clara van haar kant nam de gelegen heid waar om te zeggen, hoe blij ze allemaal waren over de keuze van haar broer. „We zijn dol op Teresa," zei ze, alsof ze Teresa van klein kind af gekend hadden. „En je zat altijd een beetje in de onzekerheid vóór je broer zijn be slissing genomen had, nietwaar? Want ten slotte zijn mannen soms zo dwaas en je weet toch maar nooit waar ze mee aan zullen komen." Tante Lydia zei met een glinstering in haar ogen, dat men dat inderdaad nooit kon weten en dat ze zich wel eens afvroeg, welke keuze haar zoon Alec zou doen. „Maar één ding staat tfast. Met zijn linkse overtuigingen be hoort hij geld te verafschuwen, zodat hij nooit met een meisje dat alleen maar geld en verder niets heeft om zich op te beroepen zal trouwen", voeg de ze er aantoe. En toen la.hten zij en Clara zo van harte, dat men zou kun nen denken, dat ze werkelijk plezier hadden. Gelukkig merkte Teresa toen op, dat het tijd was om weg te gaan en namen de beide meisjes afscheid. ..Heus Teresa, ik begrijp niet hoe Je het daar uithoudt", zei Clara vriende lijker dan gewoonlijk, terwijl de auto de oprijlaan verliet. „Noem je zoiets een vacantie?" Teresa lachte protesterend. „Tante Lydia kan heel aardig zijn, zie je. al is ze niet makkelijk als de din gen niet gaan zoals zij het wil". „En die gaan op het ogenblik niet zo als zijn het wil?" informeerde Clara droog. „Neeniet helemaal, vermoed ik. Maar ik wil haar niét critiseren of on dankbaar schijnen, want ze heeft me voor lange tijd te logeren gevraagd en dat heb ik maar al te graag aangeno men". „Haar secretaresse is zeker ziek of zo?" vroeg Clara Cynisch. „Ik geloof, dat ze haar secretaresse juist kwijt is", gaf Teresa met tegen zin toe. „Maar ik doe heus niet veel meer, dan ieder nichtje graag voor haar tante over zou hebben. Denk alsjeblieft niet dat ze me uitbuit of zo. En je ziet zelf hoe bereid mijn oom en tante zijn om mijn huwelijk vanuit hun huis te laten plaatsvinden (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5