Schittering en jubel in Frankrijks Muzentempel Woensdag dag van staiige plechtigheden Tram ramde omgeslagen bus te Glasgow - Kort Bestek Atoombommen voor Nederland? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE Opnieuw geweldige belangstelling Europese Betalingsunie niet op 1 Juli gereed Lord Wavell (67 jaar) overleden Westerling wordt niet uitgeleverd Donderdag 25 Mei 1950 75e Jaargang No. 10604) Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Deputatie uit Oranje Geen gala voor G. I. Joe 8 itse bemerkingen inzake goudbetalingen Op de seconde af... REMBRANDTBIJBEL VOOR PRESIDENT AURIOL Zeven doden en 43 gewonden Amerikaanse kringen overwegen hei afsiaan van atoomwapenen Van grote defensieve waarde bij invasie Vanderveken (Belgie) wint eerste etappe Henk de Hoog (Ned.) negende Stelde Lie twintigjarig vredesverdrag voor? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 o0stgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties Juffertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand f 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Op twee plaatsen in de stad Parijs heeft H.M. de Koningin gistermorgen een krans gelegd: bij het graf van de Onbekende Soldaat op het Place de la Con corde en bij het monument voor admiraal De Coligny, de Hugenotenleider, die op 24 Augustus 1572 werd vermoord, achter de kerk van de Franse protestan ten nabij het Louvre. In beide gevallen was er wederom een enorme belang stelling. Vele tienduizenden verdrongen zich rondom de beide plaatsen, om toch maar iets van de gebeurtenissen te zien. Een sterk contrast hiermee was» de serene rust in de parken te Versailles, waar het hoge gezelschap gedurende drie kwartier heeft rondgereden, alvorens het ht het Grand Trlanon de lunch gebruikte. tigd met het opschrift: „We denken aan uw moed en uw Godsvertrou wen". Voordat de stoet terugging naar het Elysee maakten de hoge gasten kennis met een deputatie van de stad Orange. waaraan het Huis van Oranje zijn naam ontleent. Ten slotte is 's morgens nog een rondrit door de parken van Versailles gemaakt. Verschillende belangwek kende punten werden bezocht. Ook heeft men even stilgehouden bij de diamantfabrieken van Asscher, waar de Nederlandse ambassadeur, baron van Boetzelaer de directie aan de Ko ningin voorstelde. Om één uur arri veerde de stoet bij het Trianon, waar de lunch werd gebruikt. Na de lunch is in het theater van het paleis een voorstèlling gegeven van een achttiende eeuwse éénacter een voorstelling van waarlijk vorste lijke allure. Na de voorstelling begaven zich de vorstelijke bezoekers en hun gezel schap weer op weg naar het Elysee, waar nieuwe ceremonies wachtten. Negen familieleden van vier Fransen en vier Nederlanders, die als verzets strijders in Frankrijk zijn gevallen ontvingen uit handen van koningin Juliana posthume onderscheidingen voor hun dierbaren. Hun werd het bronzen verzetskruis uitgereikt. Ge ruime tijd onderhield de koningin zich met de nabestaanden en ook sprak zij met twintig verzetslieden. Franse en Nederlandse, onder wie de burgemees ter Van Dijon en de heer Janse, direc teur der kanselarij van de Nederland se ambassade. Ter ere van de vorste lijke bezoekers is gistermiddag een bloemenmand ih de Nederlandse kleu ren namens de federatie van Franse oud-geïnterneerden en gedeporteerden aan het Elysee bezorgd. Om precies half elf arriveerden de Koningin en de Prins bij de Are dte Triomphe, waar toen reeds tienduizen den waren tezamen gestroomd. Voor de poort was een ere-wacht van de republikeinse garde opgesteld. Ter wijl de Koningin en de Prins het eer betoon met regimentsvaandel in ont vangst namen, speelde de muziek de beide volksliederen. Vervolgens schreed Tiet Koninklijke Paar naar het graf van de Onbekende Soldaat, waar de Prins zijn gemalin hielp met het leg gen van de krans, een kunstwerk van rode rozen en witte anjers. Daarna werd het eerbetoon aan de doden ge bracht met tromgeroffel en treurmu ziek. Aan het eind van de plechtigheid plaatsten de beide vorstelijke perso nen hun handtekening in het Goucten Boek, dat op een katheder onder de poort was opgesteld. Aan de zijde van pasteur Mare Boegner schreed de Koningin om tien voor elf de Temple de 1' Oratoire bin nen. Bij de ingang der kerk Ontmoet ten elkaar twee koninginnen, de ge kroonde vorstin der Nederlanden en de ongekroonde van de Parijse fruit- hallen, de achttienjarige Jacqueline Cbapelin. Zij was vergezeld van vier grote fruitdragers. zware mannen van tenminste 100 kg. en bood H.M. een mand orchideeën aan. De balcorte rondom het Louvre kon den nauwelijks het gewicht van de samengedrongen belangstellenden tor sen. Op de straten verdrong zich ook thans weer het publiek achter de af zettingen. Nadat de Koningin en de Prins in het gastenboek van de kerk hun handtekeningen hadden gezet, leg de H.M. bij het monument van De Coligny een krans van rose en witte anjers. Er was eenwit lint aan beves- Er was één enkele afwijkende noot in het kleurengamma, dat de sier der avondtoiletten tijdens de pauze van de koninklijke soiree in de Opéra bood. Het was een toilet l'Américain". vermoedelijk het enige confectie- costuum, dat deze avond gedragen werd. Tussen de rokcostuums, statie uniformen en ruisende zijden toiletten bewoog zich een khaki legershirt van een Amerikaanse sergeant, die zich in zijn zomerkleding met veldmuts onder de arm onbevangen naar de bar spoedde. Diner in de ambassade. Het servies van Sèvres-poreelein, dat de Franse regering destijds aan ko ningin Wilhelmina als huwelijksge schenk aanbood en dat speciaal uit Den Haag was overgebracht, werd gisteravond gebruikt bij het diner, dat ons Koninklijk Paar in de Nederland se ambassade aanbood aan orpsident Auriol en Franse autoriteiten. Het di ner, waarbij twee en dertig gasten aanzaten, werd opgediend door 25 Ne derlandse hoflakeien, die gekleed wa ren in beige kuitbroeken en blauwe jasies. Twee opoerlakeien droegen een rode jas met witte kuitbroek. De tweede avond, die het vorstelij ke paar in de Franse hoofdstad door- Te Londen is de mening verkondigd, dat het plan voor een Europese beta lingsunie niet op tijd gereed zal zijn voor dé bijeenkomst der Europese mi nisters, die 2 Juni te Parijs zal worden gehouden. Men had gehoopt, dat het Plan einde Juni voltooid zou zijn en dat het dan op de oorspronkelijk vast gestelde datum, n.1. 1 Juli in werking zou kunnen treden. Overigens merkt men op, dat er vol doende tijd is, daar de eerste vereffe ning voor het Marshall-jaar, beginnen de op 1 Juli, niet eerder dan 17 Augus tus zal geschieden. Naar verluidt heeft Engeland in de Dinsdag te Pakijs gehouden bijeen komst medegedeeld, "ct het nog steeds gekant is tegen voorstellen, volgens welke schulden, die gedurende een jaar turken de ieelnemende 'anden uit staan, in goud zouden moeten worden voldaan. Engeland zou het standpunt Weerbericht Verwachting tot Donderdag avond. Overwegend droog weer net over het algemeen veel be wolking, maar later opklaringen n het Zuiden van het land. Zwak ke tot matige wind uit Noordelij ke richtingen en weinig verande- "ng in temperatuur, vrijdag: 7.on op 4.32. onder 20.42. Maan op 14.01 ondei 2.18. toegedaan zijn, dat iedere debetpost een jaar later een goudverplichting zou kunnen blijken te zijn en men ver wacht, dat de uiterst gecompliceerde kwestie over de omvang der goudbe talingen tussen de -anden der O.EE.S. nog ongeveer een week in beslag zal nemen, alvorens er een beslissing zal kunnen worden genomen. De landing van de Gerard Ter- borch op het vliegveld Orly by Parijs was tot op de seconde uit gerekend. De Franse luchtvaart autoriteiten hadden een hele stapel tabellen uitgewerkt en deze aan gezagvoerder Van Ulsen ter hand doen stellen. Daaruit kon hij aflezen, waar en hoe laat hij zijn toestel aan de grond zou moeten zetten bij alle moge lijke windsterkten uit alle denk bare richtingen. Op een schets kaartje en een andere tabel kon hij nagaan, hoeveel tijd hij nodig zou hebben, om van nauwkeurig aangegeven landlngspunten naar het platform te taxiën. Van punt A nam het 3 minuten 12 secon den, van punt B bv. 4 minuten 23 seconden. Om het geheel volkomen te doen kloppen, had men Vrijdag avond een grote generale repe titie gehouden met een Convair, met radar, met een jeep Toen inderdaad de Convair met de hoge gasten Dinsdagmid dag om 15.59 op de aangegeven plek op de grond stond dat was de tijd, die in het schema was voorzien kon de verkeerslei der niets anders uitbrengen, dan „C'est formidable, mon capitaine!" (Dat is reusachtig, kapitein!) bracht is geëindigd in een nachtelijke zegetocht, waarbij Parijs op overwel digende wijze hulde heeft gebracht aan de hoge bezoekers. De gala-soiree in de Parijse Opera is tot een met feërieke luister omgeven schouwspel geworden. Om precies tien uur weer galmde tot in alle hoeken van de Franse tempel der muzen het koper van de Garde Republicaine, toen, ge kleed in een bronsgroen tulen avond toilet de jonge koningin aan de arm van Frankrijks grijze president het gebouw betrad. Prins Bernhard was deze avond ge kleed in het gala-uniform van generaal der grenadiers. Het was voor allen, die zich op de vijf galerijen verdrongen, een belevenis, die voor immer in de herinnering zal blijven, toen de vorste lijke gasten met hun gevolg de 32 tre den bestegen, die naar de hoofdgalerij leiden. De spanning, die door dit on vergelijkelijke schouwspel was gewekt, ontlaadde zich in een minutenlang du rende ovatie. Staande in de loge nam het vorstelijk paar deze spontane hulde in ontvangst. Plechtig als een gebed klonk het Wilhelmus, gevolgd door de juichende tonen van de Marseillaise. Voor het koninklijke balcon strekte zich een vijf meter breed bloemenkussen uit van chrysanten, rozen en anjers. Zelden zal de Parijse opera een zo voorname indruk hebben gemaakt als op deze avond, nu een uitgelezen schare de loges bevolkte. NACHTELIJKE ZEGETOCHT. Reeds een uur vóór het einde der voorstelling had zich op de Place de 1'Opera een onafzienbare menigte ver zameld, die het zeldzame vertoon van het vertrek der vorstelijke gasten niet wilde missen. Het plein bood een over weldigende aanblik door de tienduizen den wachtenden, wier geduld lang op de proef werd gesteld, want eerst om over half één kondigden fanfarestoten de komst van de stoet aan. Boven aan de trap namen koningin en prins af scheid van president en mevr. Auriol en daalden zij aan zij de trap af. Buiten wachtte hen een nieuwe ovatie en toen de auto zich in beweging zette, begeleid door het motor-escorte, klonk van de ziide van het Café de la Paix in gebro ken Nederlands „Oranje boven", terwijl magnesiumlichten hun schijnsel meng den met dat van 42 schijnwerpers, die op het operagebouw waren gericht. Langs wuivende en juichende mensen hagen reed de colonne langzaam in de richting van het Elysee. Hare Majesteit heeft aan president Auriol als geschenk aangeboden een exemplaar van de Rembandt bijbel, welke in Holland in slqfhts enkele exemplaren werd gedrukt. Aan mevr. Auriol heeft de koningin een borduur sel met voorstellingen in fijn hand- •Jte.k van de Nederlandse kunstenares Erna 't Hooft geschonken. Hare Ma jesteit heeft voorts beide kleinkinde ren van president Auriol een motor bootje aangeboden. Daarmee werd voor de beide jongens hun teleurstel ling over het feit, dat de prinsesjes niet zijn meegekomen, goed gemaakt. Op de tweede dag van hun bezoek aan de Franse hoofdstad hebben H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe. Glasgow beleefde gisteren het zwaar ste verkeersongeval sinds vijf en twin tig jaar, toen een dubbeldekse autobus vlak voor een rijdende tram omsloeg en de bovenverdieping werd vernield. Er werden zeven personen gedood en drie en veertig gewond. Een buspassa gier verklaarde later: „Iedereen in de bus, die het bewustzijn nog niet had verloren, werf langzamerhand krank zinnig, toen hij het gevaarte van de tram op zich zag afkomen en het mis selijk makende geluid hoorde van de slag, waarmede de wagen de bus ram de en doorboorde". De geheel met arbeiders gevulde bus was op weg naar het centrum van Glasgow, toen zü omsloeg. De tram kon niet dadelijk stoppen en reed op het gevaarte in, dat schuin over de rails lag. De chauffeur sprong onmid dellijk na het ongeval uit de bus en poogde vruchteloos een portier te openen, teneinde de ingesloten passa giers te bevrijden. Kreten van afgrij zen stegen op uit de wanhopige men sen, toen zij de tram op zich zagen afschuiven, zonder uit de bus te kun nen komen. Velen hunner v aren aan zenuwtoe vallen ten proc toen ijlings toegescho ten helpers eerst met houwelen en voorhamers, later met snijbranders de onontwarbare chaos van tram en bus probeerden te verwijderen. Voorbij gangers, politie en omwonenden maak ten noodverbander van overhemden, omslagdoeken en zakdoeken, een gees telijke uit een naburig klooster gaf stervenden de laatste sacramenten. Op de verkeersweg werd tijdelijk een veldhospitaal ingericht, vanwaar de gewonden werden overgebracht naar een nabijgelegen vestibule. Hier speel den zich dramatische tonelen af. Tal rijke ontstelde bloedverwanten drom den hier samen. pen Amerikaanse belasting-ambte naar kreeg de aanslag van een onwillig patiënt terug, met daaraan vastgespeld een briefje met de vol gende woorden: „De kannibalen had den een manier om tegen te hoge belastingen op te treden. Zij aten de ambtenaren op". De man piekert nóg, wat daarmee bedoeld kan zijn. En eerlijk gezegd, heb ik er óók niet uit kunnen komen. P Jimmy is ook weer thuis. Hg kwam per stoomschip „Weltevreden". Als Jimmy een kuchje liet horen, moest hem twee dagen lang om de vier uur een half tabletje sulfadiacid worden toegediend Bij darmstoornissen luidde het dieet thee zonder suiker en geroosterd witte brood. Jimmy moet ge weten, vrien den, is een wau-wau-aapje, onder weg naar zijn toekomstige baas in Apeldoorn. O „Goed", zei de rechter in San Francisco tot een dame, „goed' u zult uw echtscheiding hebben en een uitkering elke week. Maar breng ian eerst uw man zgn banjo, zijn postzegelcollectie en z'n valse tan den terug". P Een Zweedse kolonel heeft ontslag genomen, om hoofd van d$ luchtmacht van Ethiopië te kun nen worden. P Pieck. president van Oost Duitsland, is van verscheidene weken vacantie in Berlijn teruggekeerd. IIIIIIIIIIIHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllIllliUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHilllMIHIMmilNII £en vent, die in Londen gesnapt werd, toen hg met een breekijzer in zijn hand over het hek van een bank-van- lening klom, was hogelijk verwon derd. Hij wilde alleen maar een shil ling oprapen, die tussen de spijlen door was gerold. P De Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen zeggen een nieuw middel tegen lucht- en zee ziekte te hebben ontdekt, diat niet alleen bij zieken helpt, doch ook als voorbehoedmiddel werkt. Je wordt er alleen maar doezelig van en daar- Wy hebben onze eigen Ronde, Theodoor! om is het aan bestuurders van vlieg tuigen verboden het te gebruiken. P Een Amerikaanse dame, die even uit de auto moest stappen, toen haar man in Middelie moest keren, verloor haar tas met enkele duizenden guldens, passen en ander spul, dat Amerika nen met zich plegen te voeren. Het lukte de vinders, de politie tijdig te waarschuwen, zodat de wagen even later kon worden gewaarschuwd. De inzittenden, zes personen, hebben toen de nacht bij de familie van de eerlijke vinders doorgebracht. En de volgende morgen vervolgden zij overgelukkig hun weg. Qoetinchem houdt een tentoonstel ling over honderd jaar industrie. De klok zal in het hele stadje een eeuw worden teruggezet en men zaï zich daar enkele weken lang in het midden van de negentiende eeuw wa nen. Vijf leden van de Oostduitse /olkspolitie hebben zich aan een Ame- ikaanse grenspatrouille overgegeven. Zij waren in uniform, maar hadden geen wapens bij zioh. P De Londense voorstad Camberwell bestaat als zo danig honderd jaar. Alle inwoners boven de vijftig mogen nu bij de bur gemeester op de thee komen. In Amerikaanse kringen overweegt men thans ernstig de mogelijkheid om niet alleen aan Engeland en Frankrijk, doch ook aan kleinere Noordatlan.ische verdragspartners zoals Nederland een beperkt aantal atoombommen af te staan. Deze overwegingen zijn nog in het stadium van interne discussie en zouden al leen tot een positieve beslissing kunnen leiden, indien het Congres bereid is het afstaan van atoomgeheimen en atoomwapenen aan bevriende mogendheden mo gelijk te maken door verandering van de geldende wettelijke bepalingen. materiaal behoeven te worden be waard, doch in vredestijd productief kunnen functionneren als bronnen van atoomenergie. Amerikaanse militaire deskundigen, die het afstaan van atoombommen aan Westeuropese mogendheden bepleiten, staan op het standpunt, dat het atoom wapen niet alleen een aanzienlijke pre ventieve, doch ook een defensieve waarde heeft. Zij verklaren, dat troe penconcentraties zonder welke een bezetting van vijandelijk gebied onuit voerbaar is een trefbaar doelwit voor het atoomwapen vormen en dat de bom daarom voor landen als Ne derland, Belgie en Denemarken, waar ruimte tot manoeuvreren ontbreekt, bijzonder nuttig kan zijn om concen traties aan de andere zijde van de grens te verhinderen of te vernietigen. De atoombomvoorraad van de V.S. is thans groot genoeg om een dergelijke regeling mogelijk te maken. Omtrent de practische uitvoering van een der gelijke regeling lopen de meningen onder de Amerikaanse militaire auto riteiten uiteen. Een der mogelijkheden is, dat het aantal bommen met toe stemming van de V.N. wordt opgesla gen op een eiland in de Noordzee en daar wordt bewaakt door een troepen macht, samengesteld uit afdelingen van verschillende verdragspartners. Een andere mogelijkheid is, dat aan elk land afzonderlijk enige bom men worden toegewezen, die ech ter niet noodzakelijk als dood wapen- Het gouvernement van Singapore heeft het verzoek van de Indonesische regering, om Westerling uit te leveren, van de hand gewezen. De onderminis ter voor koloniën, J. Dugdale, heeft in het Britse Lagerhuis medegedeeld, dat het verzoek was gebaseerd op het Ne derlandsBritse uitleveringsverdrag van 1898, doch geen enkel bewijsstuk bevatte, dat op de beschuldigingen be trekking had. Zolang de gouverneur van Singapore niet van mening is, dat aan de bepalingen van het verdrag en van de uitleveringswet is voldaan, al dus Dugdale, kan hg geen maatregelen nemen ten aanzien van het verzoek van de RIS. Ronde van Nederland De eerste etappe van de Ronde van Nederland, AmsterdamAppingedam over 265 km is gewonnen door Emile Vanderveken (Belgie A) in 7 uur 12 minuten 44 seconden. Tweede werd André Mailbraucke (Belgie A) 7.13.28; 3. Frans Leenen (Belgie B) z.t.; 4. R. Janssens (Belgie B) z.t.; 5. Roger De- cock (Belgie B) z.t.; 6. M. Meersman (Belgie A) 7.13.49; 7. René Mertens (Belgie B) z.t.; 8. Callens (Belgie A) z.t.; 9. Henk de Hoog (Ned. Nat ploeg); 10. Jef Verpoorten (Belgie B). (Voor het verslag zie men pag. 3). W 11 Lord Wavell, de voormalige Britse onderkoning van India en in de twee de wei - oorlog bevelhebber op ver schillende fronten, is Woensdag te Lon den op 67-jarige leeftijd overleden. Hij had onlangs een ernstige operatie on dergaan. In 1940 was lord Wavell opperbevel hebber in het Midden-Oosten, doch toen in 1941 de oorlog met Japan uit brak, werd hij benoemd tot opperbe velhebber der Brit: 3 strijdkrachten in India en tot opperbevelhebber van alle geallieerde strijdkrachten in Zuid- Oost-Azie, met inbegrip van Indonesië Te Londen verluidt, dat Trygve Lie een vredespact van twintig jaar heeft voorgesteld, toen hij op doorreis naar Moskou een onderhoud met Attlee had. Hij heeft thans geen voorstellen van het Kreml bij zich, zo is in de Britse hoofdstad medegedeeld. Hij is niet met specifieke voorstellen naar Stalin ge gaan en is er ook niet mee teruggeko men. Trygve Lie heeft medegedeeld, dat zijn bezoek aan Stalin heeft bewezen dat de Verenigde Naties de enige op lossing voor de koude oorlog vormen, en de enige mogelijkheid voor het be houd van de vrede. Hij was x»iei. on tevreden over zijn besprekingen in de drie Westeuropese hoofdsteden. Er wa ren geen deuren gesloten. De resulta ten van de besprekingen over de VN en de koude oorlog zouden echter niet kunnen worden beoordeeld, tenzij zij in de eerstvolgende twee of drie maan den openbaar werden. Verwacht wordt, dat Lie bij zijn te rugkeer in Lake Success een poging zal doen om, met gedelegeerden van de belanghebbende mogendheden bij de V.N., een of andere wederzijds aanvaardbare formule uit te werken voor het hervatten van de werkzaam heden in de Veiligheidsraad. Lie is gisteravond per vliegtuig naar New- York vertrokken.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1