Koningin sprak tot de jeugd Kort Bestek Hoogtepunt in de Parijse feesten Piet Evers in de Oranje trui Ongerustheid over ontwikkeling van de politieke toestand Fraude op postkantoor in Laren? Europa wil vrede! De eerste dag verliep goed Vrijdag 26 Mei 1950 VERENfGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10606 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Schitterende ontvangst op het stadhuis NOC MEER REIZEN VAN KONINKLIJK PAAR Prins contra protocol Tweede Kamer over Indonesië Kamer acht R.T.C.-overeenkomst geschonden „Een débacle", zegt de heer Gerbrandy Zes bestellers achter slot en grendel Bonn mag rechtstreeks met Parijs bemiddelen Dat viel averechts uit Australische troepen zullen Japan verlaten Een Miiche'I als posibode Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j, BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties U.Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand t 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Het hoogtepunt in de gister gehouden feestelijkheden ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Parijs is stellig ge weest de rede, die H.M. in de Cité Universitaire tot de studenten van een groot aantal nationaliteiten heeft gericht. Het was een eenvoudig, klaar betoog van hart tot hart, dat diepe indruk heeft gemaakt. Er was voorts 'n indrukwekken de ontvangst op het Parijse stadhuis, die werd voorafgegaan door een boottocht over de Seine, die een half uur duurde en die door het stralende weer een onverdeeld genot werd voor allen, die er aan deel namen. Een aardig inter mezzo was het saluut van de Parijse waterhrandweer: een watergordijn op het moment, dat het convooi motorsloepen passeerde. Weer stonden er vele duizenden sa mengedromd, toen de hoge bezoekers met hun gevolg de kade van het stad huis betraden en het gebouw binnen gingen. Er waren onder die belang stellenden, lieden, die de verbondenheid van Europa wilden demonstreren, door 't heffen van de groene vlag van de Eu ropese beweging. Links en rechts van de ingang van het stadhuis stonden opnieuw de gardisten aangetreden. Nadat burgemeester Pierre de Gaulle de leden van het bureau van de ge meenteraad aan de vorstelijke bezoe kers had voorgesteld, begaven allen zich naar de feestzaal, waar een re ceptie was georganiseerd. Deze werd door duizenden genodigden bijge woond. Nadat burgemeester De Gaulle een korte begroetingsrede had uitgespro ken, antwoordde H.M. met een toe- sp.aak, waarin zij dank bracht voor de hartelijke ontvangst door de Parijse bevolking. Voorts betoogde zij, dat ieder mens behoort tot verschillende groeperingen, die een beroep doen op zijn burgerzin en zijn saamhorigheids gevoel. Als dit antwoord' positief is, zullen de gemeenschappen levende or ganismen blijken. De wachters moeten ervoor waken dat zij blijven 'leven. Kristalhelder klonk haar stem door de grote zaal. De toespraak maakte diepe indruk. De receptie duurde 25 minuten, waarna burgemeester De Gaulle de Koningin en de Prins naar de salon Jean Paul Laurens geleidde, ter tekening van het gouden boek van de stad. Tijdens de receptie bood on derburgemeester Coirre de Koningin een juwelenkistje van grijze zijde aan, gesierd met rood en blauw lint met wapenschildjes van Parijs en Neder land. Het bevatte acht sjerpen, met de voornaamste monumenten van Pa rijs er op geschilderd. Na een korte vaart over de Seine bereikte vervolgens het gezelschap 't hotel Lauzun aan de Quai d'Anjou, waar de lunch werd gebruikt. In het b -gin van de middag heeft de Koningin in de Cité Universitaire tot de jeugd gesproken en haar in een eenvoudig en menselijk woord ge vraagd, mede te werken aan de grond legging van een nieuwe en betere wereld. „De vroege e geslachten hoewel zjj waren bezield door de bran dende wil, de wereld te verbeteren hebben gefaald, omdat zij niet defini tief halt hebben gezegd tegen de machten der vernietiging. Dit te do n is nu precies de taak van de tegen woordige generatie", aldus H.M. De ontvangst in de studentenwijk had een studentikoos karakter. Toen de Koningin en Prins verschenen wer den zij begroet met de vele malen herhaalde juichkreet „h ha. bravo!" De hoge gasten werden bij de ingang van de feestzaal verwelkomd door de wnd. minister van onderwijs, René Mayer en enkele andere autoriteiten, waarna de volksliederen werden ge speeld. Vervolgens barstte een luid applaus los. Franse, Nederlandse, Pool se, Amerikaanse, Engelse. Zweedse en Finse studenten hieven hun nationale vaandels op. Vervolgens hield de Ko ningin haar toespraak. Aan de Koninklijke rede waren korte toespraken van minister Mayer en de stichter van de Cite Universitaire voorafgegaan. Te half zeven begon een tocht door de studentenwijk, die ein digde bij het Nederlandse college, waar een korte ontvangst plaats vond en waar de directeur een rede hield. Dank zij de medewerking van Fran se cineasten was het mogelijk, dat Prins Bernhard voor zijn eigen film camera poseerde. Ook maakten de Fransen tal van opnamen van het koninklijk paar, waarbij de tuin van het Paleis tijdelijk in een filmstudio leek herschapen. De laatste soiree. Gisteravond was minister Schuman de gastheer in het ministerie van Bui tenlandse Zaken bij een diner, dat an derhalf uur duurde. Hierna begon om tien uur een receptie, waaraan vele honderden genodigden deelnamen, on der wie de Indonesische gezant. Op nieuw zag men een pracht van unifor men en toiletten in de tuinen van het ministerie, waar een buffet was inge richt. Na afloop van de receptie maakten Naar het A.N.P. te Parijs verneemt, is het mogelijk, dat in de loop van het volgend jaar het Koninklijk Echtpaar meer dan één bezoek aan het buitenland zal brengen. Buiten het bezoek aan Engeland zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard mogelijk nog één of twee Europese landen bezoeken. Er is nog niet beslist, zo vernemen wij van bevoegde zijde, welke landen deze bezoeken zullen gelden. Een bezoek aan een der Scandina vische landen wordt mogelijk geacht. Naar te Parijs verluidt heeft Koningin Juliana de wens uitgesproken, zo spoe dig mogelijk aan elk Koninklijk gezin in Europa een bezoek te brengen. De Parijse fotojournalisten, lie den, die allerminst gebrand zijn op protocol, willen Prins Bern hard het erelidmaatschap van hun vereniging aanbieden. Hij heeft n.l. het protocol overtre den. De fotograaf van het blad Paris-Presse heeft bewijs gele verd: hij kiekte de Prins, toen deze door de chef van het proto col, de heer Dumaine, bij de slip pen van zijn jas werd gegrepen De Prins wilde er n.l. op zeker moment met een camera achter zijn rug vandoor, om voor hel familiealbum enkele foto's te ma ken. De heer Dumaine zei toen schertsend, dat hij eigenlijk de camera in beslag moest nemen, omdat de Prins op een verboden moment foto's wilde nemen. Om deze „indiscretie" willen de foto journalisten hem graag in hun vereniging opnemen. koningin en prins een niet officieel aangekondigde rit door Parijs, waarbij zij onder meer de Notre Dame bezich tigden. Niettegenstaande het spontane karakter van deze rit hadden zich toch tienduizenden belangstellenden verza meld, die omstreeks het middernachte lijk uur voor de Notre Dame samen dromden. Het Koninklijk Paar had de menigte echter om de tuin geleid en was reeds vroeger van de Quai d'Orsay vertrokken, zodat de kijkers tevergeefs wachtten. Vandaag de terugreis. Hedenmorgen werden de in Parijs wonende Nederlanders ontvangen in d'- Nederlandse ambassade, waarna de Oranje standaard op het Elysee zal worden neergehaald en president Auriol zijn gasten naar Orly zal verge zellen, vanwaar de terugreis per vlieg tuig zal worden ondernomen. De alge mene indruk in Frankrijk is, dat het bezoek de vriendschapsbanden ten zeerste heeft versterkt. De persoonlijk heid van de koningin heeft een diepe indruk gemaakt en vele malen heelt men in de Franse hoofdstad de opmer king kunnen horen, dat de Parijzenaars zich „plus royaliste que republicains" hebben getoond. De belangstelling van het grote publiek is tot de laatste dag onverzwakt gebleven. De Prin sesjes wacht nog menige verrassing, als hun ouders op Soestdijk zullen zijn teruggekeerd. Onder de vele geschen ken zijn namelijk talrijke voor hen be stemd, w.o. poppen in de nationale klederdrachten van de verschillende FvnT» Hmartementen. Ronde van Nederland De tweede etappe van de Ronde van Nederland, die leidde van Appinge- dam naar Apeldoorn, een afstand van 19o km, is gewonnen door Evers, van de Nederlandse A-ploeg, die het tra ject aflegde in 4 uur 53 min. 57 sec. Hij draagt thans de oranje leiderstrui. Tweede werd Vos, van de Neder landse B-ploeg, in dezelfde tijd als Evers. Derde was Van Beek (Ned. A- ploeg) in 4 uur 54 min. 22 sec., vierde Hendrickx (Belgie) een lid van een gemengde Nederlandse ploeg, die 4 uur 54 min. 59 sec. noteerde. 5. Van Est (Ned.) 4.57.30; 6 tot en met 14 ex aequo: Lakeman (Ned. Nat ploeg), Callens (Belgie A), Leenen (Belgie B), Verpoorten (Belgie B), Ste ibakkers (Zwitsers-Ned. ploeg), De Poorter (Belgie B), De Ruyter (ge mengde Ned. ploeg), Geerts (Ned. Nat. ploeg) allen in dezelfde tijd als Van Est; 15. Harm Smits (Ned. B) 4.59.35; 16. Seyen (Brab. Limb. ploeg) z.t.; 17. Vanderveken (Belgie A) z.t.; 18. Rogiers (Belgie A) z.t.; 19. Schel- lingerhoudt (Ned. Nat. ploeg) z.t.; 20. Voorting (Ned. A) z.t. Het algemeen klassement na de tweede etappe luidt: 1. Evers (Ned.) 1207.36; 2. Vos (Ned. B) z.t.; 3. Van Beek (Ned. A) 12.08.11; 4. Hendrikx (Belgie-gem. Ned. ploeg) 12.08 48; 5. Leenen (Belgie B) 12.10.58. Het verslag van deze rit vindt men elders in dit nummer. De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met het debat over da dezer dagen ingekomen regeringsnota over Indonesië. Omdat ook de begroting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen reeds is ingediend, heeft men de dis cussies beperkt tot een drietal samenhangende punten, t.w.: de ontwikkeling der staatkundige verhoudingen in Indonesië, het zelfbeschikkingsrecht der In donesische volkeren en de toestand der in Indonesië verblijvende Nederlanders uit een oogpunt van veiligheid en rechtszekerheid. De Kamer ging met een hiertoe strekkend voorstel van de voorzitter, mr. Kortenhorst, accoord. nadat de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) had aangedrongen op uitstel van behandeling of bespreking vooraf in de afdelingen. De heer Romme (KVP) opende het debat met een rede, waarin hij c#i te beginnen stelde, dat zijn fractie het niet geheel eens is met de opvatting van de regering, dat thans nog niet is te beoordelen, in hoeverre de situatie zich ontwikkelt in een voor de ver houding tussen Nederland en Indone sië gunstige, dan wel ongunstige rich ting. Hij meende, dat de omzetting van een federale in een eenheidsstaat niet alleen de uitvoering van het zelf beschikkingsrecht en de voorlopige grondwet van Indonesië raakte, doch ook een der overeenkomsten van de RTC en dat achtte hij een kern- Er schijnt op het postkantoor te Laren ('t Gooi) een omvangrijke fraude te zijn gepleegd, waaraan leden van het be stellende personeel zich hebben schuldig gemaakt. In de laatste dagen zijn er zes bestellers gearresteerd, van wie drie reeds een bekentenis hebben afgelegd. De Rijksrecherche stelt thans samen met de PTT-recherche een nader onderzoek in. De fraude is aan het licht gekomen door een klacht van een ingezetene uit Laren. Deze had aan een besteller brie ven ter verzending meegegeven en hem het geld voor de portokosten ter hand gesteld. Inplaats van deze stukken be hoorlijk te frankeren zou de besteller Maurice Phyris werd hofkapoer Een jeugdige Parijse coiffeur, de 23-jarige Maurice Phyris, viel het onverwachte voorrecht *en deel, te worden gepromoveerd tot hof kapper van H.M. Koningin Juliana, zo verluidt te Parijs. De tkapper werd op het Elysée ont boden om het kapsel van de koningin te verzorgen. Al het Nederlands, dat de jonge coiffeur er voor te leren had, was „Uwe Majesteit". Phyris verklaarde, dat hij erg zenuwachtig was geweest en bekende, dat hij de koningin hoewel het protocol dit verbiedt uit zich zelf een vraag had moe ten stellen, namelijk, waar zich het electrisch contact bevond Het haar van de koningin moest worden bijgewerkt tengevolge van de vele tochten in een open auto. va de kransiegging bij het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomphe en het bezoek aan de Temple de l'Oratoire bezochten de Konink lijke gasten Woensdag Versailles. H.M. Koningin Juliana en president Auriol, gevolgd door de andere leden van het hoge gezelschap, tijdens de rondgang door het paleis. Hei plan Schuman Engeland heeft aan Frankrijk voor gesteld, dat Parijs en Bonn recht streeks onderhandelingen zullen gaan voeren over het plan-Schuman en Londen een waarnemer naar de be sprekingen zal zenden, teneinde te kunnen besluiten, of het aan de voor gestelde fusie van de zware industrie zal deelnemen. De hoge commissie heeft de recht streekse onderhandelingen reeds for meel goedgekeurd, maar zich het recht van veto ten aanzien van de re sultaten voorbehouden. In Londen is men van mening, dat de regering van West-Duitsland de leiding over haar buitenlandse politiek herkrijgt. Deskundigen uit de Westeuropese landen, w.o. West-Duitsland, zullen ver moedelijk in de loop van de volgende maand in Parijs bijeenkomen, om het plan-Schuman voor de samensmelting van de zware industrieën te bespreken Men verwacht te Oslo, dat de Nederlandse minister van Buitenland se Zaken, mr. D. U. Stikker, Oslo tus sen zeven en negen Juni in zijn func tie van politiek raadgever van de orga nisatie voor Europese economische samenwerking zal bezoeken. er gebruikte zegels op hebben geplakt en het geld in eigen zak hebben ge stoken. Terwille van een goed verloop van het onderzoek is het postkantoor gistermiddag tijdelijk afgezet geweest Uit Soest en Baarn zijn thans hulpbe stellers gezonden, die de postbestellin gen uitvoeren. Er zijn aan dit postkantoor reeds eer der onregelmatigheden voorgekomen. Verleden jaar zijn er poststukken zoek geraakt, doordat een aantal postzakken in een kelder waren geborgen en niet weer te voorschijn waren gehaald. Er werd ni. een inspectie verwacht en om de boel netjes aan kant te hebben, had men de zakken tijdelijk in de kelder ge deponeerd. Naar het ANP nog verneemt zou zijn gebleken, dat de onregelmatigheden reeds geruime tijd werden gepleegd. Zo zouden al in 1947 postpakketten, bestemd voor gedetineerden in het voormalige bewaringskamp „Crailoo", zijn ontvreemd. De gearresteerden werkten niet in combinatie, doch wa ren van eikaars doen en laten op de hoogte. Een Parijzenaar, die zelfmoord wilde plegen, draaide daartoe een fles gas open en ging er naast liggen om te sterven. Nu schijnt zelfmoord met flessengas een langzaam proces te zijn, weshalve de levensmoede besloot, zij uiterste stonde te korten met een laatste sigaret. De ontploffing, die volgde op het aansteken van de luci fer, blies de voorgevel van het huis op en verwondde twee buren De zelf moordenaar zal waarschijnlijk spoe dig het ziekenhuis gezond en wel kun nen verlaten. punt. Hij meende, dat men dit niet met een knipoogje zou kunnen late* passeren en wenste derhalve te weten, wat de regering in dezen had gedaan. Laten we voorzichtig zijn met het aannemen van kwade trouw van de zijde der Indonesische regering, meen de de heer Van der Goes van Nater» (PvdA). Als ze een andere weg had gekozen, zou er misschien nog veel meer zijn bedorven. Indonesië is niet een staatkundig iets, maar wordt het. Dat wordende dient te worden geres pecteerd. De heer Gerbrandy (AR) consta teerde, dat we staan voor een onge kende débacle van de regeringspok- tiek inzake Indonesië. De hoofdzaken hiervan achtte hij het oprollen der deelstaten, het onder de voet lopen van de minderheden en de flagrante schennis van het RTC-accoord. Hij meende, dat in Makassar zoiets is als een staat van oorlog tussen de Unie partners en drong er op aan, dat men de manschappen van het KNIL niet in de steek zal tuten. Voorts verklaar- d spreker zich solidair met het volk van Ambon, dat eens toezeggingen heeft gekregen, die nooit gehonoreerd zijn, omdat dit niet paste in de poli tiek van Van Mook en zijn trawanten. Voor deze betiteling riep de voorzitter hem tot de orde. Het hoofddoel dient te zijn, zo meen de de heer Tilanus (CH), de bevorde ring van een werkelijke samenfwer* king tussen Nederland en Indone9ie. Hiervan mag niet worden afgeweken. Hij zag de mogelijkheid van ee* nieuw soort federalisme, een eenheid*- staat met een zekere mate van de centralisatie. (Zie vervolg pagina S) Trygve Lie ie Lake Success „Europa wil vrede. Zowel Oost-Eu ropa als West-Europa willen vrede", zo heeft Trygve Lie, secretaris-gene raal der V.N., gezegd tot de leden van het, secretariaat der V.N., die hem bij zijn aankomst bij de ingang van het ge bouw der V.N. te Lake Success ver welkomden. „Het doel van onze orga nisatie moet thans de vrede zijn. Wij willen geen koude oorlog meer. Dit zal veel tijd vergen, maar er zal een dag aanbreken, waarop niemand nog zelfs over een koude vrede zal spreken", zo voegde hij er aan toe. Hij verklaarde, dat hij vele brieven van moeders in alle landen had ontvangen en veel bloemen. Hij zeide verder, dat drie millioen Franse oorlogsveteranen, velen zonder armen en benen, eenstemmig een resolutie hadden aangenomen, waarin zijn doelstellingen werden ge steund. De Australische minister-president R G. Menzies heeft te Sydney bekend gemaakt, dat Australië heeft besloten, zijn troepen uit Japan terug te trekken. Liet ganzenbordspel, dat verleden jaar in het Stadion zo'n groot succes is geworden, zal dit jaar in het Rotter damse Feyenoordstadion worden opge voerd. Vooraf echter zullen alle kinde ren, die aan het spel deelnemen, in hun costuums gestoken een optocht door de stad houden. Dat is nu eens werkelijk een „sprookjesachtige" stoet. Amsterdam is aan de .eurt voor een aan studenten aangeboden diner, om hen kennis 'e laten maken met de geneugten van een goede tafel en (on verbrekelijk daaraan verbonden) een goed glas wijn. De jongelui zijn uitge nodigd op 31 Mei in Hotel de 1'Europe. Zuilen, opgeschrikt door de talloze feestvierende steden en dorpen, wil niet achterblijven. Het heeft ontdekt dat het dit jaar 1200 jaar bestaat. Dat zal een week lang herdacht worden. Op twaalf eeuwen nóg niet veel. Lloewel de nieuwe klokken van de Baarnse toren eerst Zaterdag voor het eerst zullen worden geluid, galmde reeds gisteren de bronzen stem van een der kerkklokken over de plaats. Vader Klaarwater namelijk, eigenaar IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItMIIIIIIIIIIIIIIII van zeven dochters, was zo verheugd over de geboorte van zijn achtste kind, nu een zoon, dat-ie omhoog klauterde en aan het luiden sloeg. Baarn heeft het hem, hoewel geheel buiten de orde, niet kwalijk genomen. De bewoners van Overloon hebben het Patton- museum te Fort Knox een oorkonde Rita zit al in de politiek ook! aangeboden. Het in leder gebonden do cument zal worden tentoongesteld in een der zalen van het museum, dat ge noemd is naar de befaamde opper bevelhebber van het Derde leger gene raal „Georgie" Patton. Veertigdui zend Japanners zijn in het afgelopen jaar toegetreden tot de Christelijke kerken in Japan. Vóór de oorlog werd eenmaal het topcijfer 15.000 bereikt. Jn Johannesburg (Zuid-Afrika) heeft de eerste vrouwelijke officier van Justitie haar intrede gedaan. Mi nister Bevin zal dertig Mei weer in het ziekenhuis worden opgenomen, waaruit hij enkele weken geleden werd ontslagen. Een taxidienst, verzorgd door helicopters behoort al niet meer tot de wensen van de toekomst. Een dominé in Oxford wordt Zaterdag per helicopter van huis gehaald en afgezet in Torquay. waar hij een belangrijke conferentie moet bijwonen. Daarna vliegt hij weer per helicopter naar New-Castle. om een onderscheiding in ontvangst te nemen Daarin heeft hij gróót gelijk, want je moet zorgen er vroeg by te zijn voor zo'n gelegenheid. Operatie - Aciiviiy Woensdagmorgen om acht uur kwam de baai van Douarnerez in be roering. Ankerkettingen ratelden en nadat de kruisers George Leyques, Cleopatra, Fantasque en Heemskerck vertrokken waren voor de artillerie- oefeningen in volle zee, verlieten de Karei Doorman en de Implacable met de zes torpedobootjagers de baat Ter wijl de artillerieschepen achter de ho rizon hun kanonnen beproefden op een door een sleepboot gesl 'ept doel en met succes, „exerceerden" de vlieg kampschepen en torpedobootjagers. Over het verloop van deze manoeu vreeroefeningen, later in gezelschap der kruisers voortgezet, toonde admi raal Willinge zich zeer tevreden. Hij zag in de promptheid, waarmede de bevelen werden uitgevoerd _en bewijs van het goed functionneren der ver bindingen. Om half vier verscheen een Mit- chell bommenwerper van Valkenburg boven de schepen om een fotograaf en een cineast gelegenheid te geven tot hef maken van plaatjes. Het toestel wierp een pakje aan een lang oranje koord precies midden op het vliegdek van de Karei Doorman. Het bleek een attentie te zijn voor de admiraal. Inmiddels zochten Lancaster bom menwerpers van het kustcommando van de RAF drie Nederlandse en twee Engelse onderzeeboten. Deze la gen op de loer in de Golf van Bis- caye. Het zoeken had weinig resultaat. De Doorman maakte een betere beurt. Het vliegkampschip ontdekte de onvoorzichtige O 27 om 11 uur aan de kim. De onderzeeboot „drukte'' zich onmiddellijk. Aan het eind van de middag stegen twee Firefly's en vijf Barracudas van de Doorman en de Implacable op, om zolang het dag was de bescherming van de RAF aan te vullen. 's Nachts was de vloot geheel ver duisterd en ook heerste er gedeelte lijk radiostilte. Er werden onderzee boot-aanvallen verwacht. Een buitenlandse firma voert na mens de Republiek Indonesië in Tokio onderhandelingen over de aankoop van 1000 goederenwagons, 100 personenrij tuigen, 70 locomtieven en 40 tankwa gons. Verwachting, geldig tot heden avond. Over het algemeen veel bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Zwakke tot matige, veranderlijke wind Temperaturen gelijk aan of iets hoger dan die var. gisteren. Zaterdag: Zon op 4.31, onder 20.43. Maan op 15.27. onder 2.29.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1