Kort Bestek Frankrijk suggereert uitbreiding van plan Schuman Fa miliedrama te Oudenbosch Notaris verduisterde zestig mille VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Koffie op bon 464 Generaal Marshall vraagt steun voor Verenigde Naties Fuchs herkent vijftig medeplichtigen Woensdag 31 Mei 1950 75e Jaargang No. 10809 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wleringen en Anna Paulowna „IJzeren Gordijn heeft scheuren Fransen zien terug op het bezoek aan Parijs Acht gewonden bij botsing tussen tram en autobus Joris Diels trekt zich terug sier van Goede andermans geld Blauwhemden keerden weer naar huis terug „Grensincident'" sn Berlijn Weerbericht Luchtmanoeuvres van de Westelijke Unie Financiering Amerikaanse wapenleveringen Waaghalzen tegen wind en water Eis: Drie jaar mei afirek Verlamd meisje keert genezen terug De Sowjetrussische metselaar Maxi menko heeft met zijn ploeg van twaalf man het wereldrecord metselen gebroken, door in een normale werk tijd 252.800 stenen te metselen. Q Bn De Oranjeploeg Tragische dood van een balletdanser HET ZWEEDSE ELFTAL Financieel schandaal m Italië? Textielstaking in Belgie BUREAU: Koningstraat 7880 DeD Helder Telefoon 2345 Postgironummer 44904! Hoofdredacteur: A KAPTE IN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK imm courast TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand f 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten De Franse regering heeft de Britse ambassadeur te Parijs een memoran dum doen overhandigen, waarin na dere bijzonderheden over het plan Schuman worden gegeven. Er werden -een bijzonderheden over de inhoud der nota medegedeeld, doch het ver luidt in gewoonlijk welingelichte kringen dat zij beoogt de verschillen de Franse en Britse inzichten over de wijze, waarop het plan-Schuman het best ten uitvoer kan worden gelegd. met elkander in overeenstemming le brengen. Vernomen wordt, dat de Franse re gering als haar mening te kennen heeft gegeven, dat deze verschillen niet van fundamentele aard zijn. Uitdrukking werd gegeven aan i de hoop dat het mogelijk zal zijn het ver schil van inzicht te overbruggen, waarna Groot-Brittannie in staat zou zijn om, tezamen met Belgie, Neder land, Italië en West-Duitsland, onder handelingen te openen met Frankrijk over het onder een gemeenschappelijk beheer brengen van de steenkopl- ;n staalbedrijven dezer landen. Het Bedrijfschap voor Granen, Za den en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 464 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie Deze bon kan met ingang van Vrijdag 2 Juni 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 17 Juni 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 13 Juli 1950 de eerst volgende bonaanwijzing voor koffie zal plaats hebben. Generaal George Marshall, de vorige Amerikaanse minister van buitenland se zaken, heeft een beroep gedaan op de Verenigde Staten om hun volledige gteun te geven aan de Verenigde Na ties. Tijdens een redevoering herinner de de initiatiefnemer tot het plan- Marshall zijn toehoorders eraan, dat de Verenigde Naties een forum zijn, „waar men woorden kan gebruiken in plaats van kogels. Zo lang dit forum open Mtyft", zo zei hij, „zijn er scheuren in het IJzeren Gordijn, waardoor sommi ge van onze ideeën kunnen doordrin gen!" Marshall achtte het onverstandig als de Amerikanen menen zichzelf te kun nen troorten met de gedachte, dat zij hpuden van Uw Koningin hi een nabetrachting over het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bern- hard aan Parijs schrijft het vooraan staande Parijse blad „Le Monde", dat het bezoek voor beide zijden zeer zeker een schone herinnering zal blijven. De indrukwekkendheid van de plechtighe den op het Elysée, te Versailles, in het hotel Lauzun en op de Quai d'Orsay gaf •en weerspiegeling van de achting en de sympathie, welke het Franse volk gevoelt voor een broedervolk en voor een koningin, wier verhevenheid van inzicht, van intelligentie en van hart men kent, aldus „Le Monde". „De tiel heeft bij officiële gelegenheden zlechts zelden kans om zich te open baren. De koningin van Nederland ech ter heeft voor een moment haar ko ninklijke persoon weten af te leggen: sprekend tot de jeugd van de Cité Uni versitaire, met een tussenbeide door ontroering enigszins haperende stem, heeft zij, zoals alleen een vrouw dat kan, de warme en heldere woorden we ten te vinden, die voldoende waren om ons van haar te doen houden", zo schrijft het blad. Gistermorgen kwamen een tramtrein van de R.T.M. bestaande uit twee loco motieven, een postwagen en zes perso- nenwagons, en een autobus van „De Twee Provinciën" met elkaar in bot sing op het Sandelingplein te Rotter dam, doordat de bestuurder van de bus de trein te laat opmerkte. *De bus werd licht, de locomotieven en de voorste Wagon ernstig beschadigd. Acht personen werden licht gewond doch konden na behandeld te zijn in het Zuiderziekenhuis, naar huis terug keren. Het tumult, dat is gemaakt tegen de benoeming van de Belgische regisseur Joris Diels tot mede directeur van de Haagse Comedie, heeft ertoe geleid, dat deze zich thans heeft teruggetrokken. De heer Diels heeft, hiervan in een brief aan de Haagse Kunststichting Mededeling gedaan. In verband met de geconstateerde fraude op het postkantoor te Laren zijn wederom twee bestellers gearresteerd. Hr worden in deze zaak binnenkort hog enkele arrestaties verwacht. het in een nieuwe oorlog uiteindelijk toch zouden winnen. „Ik ben bang, dat de overwinnaar in een nieuwe oorlog te midden van zijn eigen ruïnes zal staan, te uitgeput om zich zelf te her stellen, of steun aan zijn buren te bie den". De gisting, die in de wereld van he den te vinden is, wilde Marshall niet geheel op communistische rekening schrijven. „Voor een groot deel is zij ontstaan uit het oprijzen van volken, die te lang armoede en wanbestuur hebben geleden", zo zei hij. Marshall achtte het nodig nauwgezette aandacht aan deze volken te besteden om hen door tact en verstandig optreden door democratische kanalen naar een betere levensstandaard te leiden. Twee jaar gevangenisstraf zon der aftrek eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht tegen de 52-jarige amb tenaar J. V. van de gemeente secretarie. Aan hem was ten- lastegelegd, dat hij in 93 gevallen de door hem van huwelijkscan- didaten ontvangen gelden voor de huwelijksvoltrekking te eigen bate had aangewend. Daardoor zou hij f 2750.hebben verduis terd. Verdachte ontkende het hem ten laste gelegde, maar kon geen verklaring geven. De ver duistering strekte zich uit over een periode van 5 jaar. Maar 94 bleven liever in Wesi-Berlijn Het half millioen blauwhemden, dat naar Berlijn was gekomen in ver band met de „vredesbetoging", welke het afgelopen weekeinde in Berlijn is gehouden, is gisteren per bus, trein, vrachtauto of te voet de reis naar huis begonnen. Volgens de Westberlijnse politierapporten hebben 38 leden van de „Volkspolitie" en 56 leden van de „Vrije Duitse Jeugd" om asyl ge vraagd. Zowel Oostelijke als Westelijke bla den noemen de betoging een schitte rend succes voor hun zaak. De jeugd heeft een slottelegram aan Stalin gezonden, waarin zij belooft alles te zullen doen wat in haar vermogen ligt om „de oorlogsdreiging die van de anglo-Amerikaanse oorlogshitsers uit gaat" af te wenden en belooft, nimmer meer tegen de Sowjetunie te zullen strijden. Op de grens tussen de Britse en de Russische sector van Berlijn heeft zich gisteren een botsing voorgedaan tus sen leden van de Oostduitse volkspoli tie en vier Poolse officieren. Ooggetui gen verklaarden, dat de volkspolitie een auto aanhield, waaruit plotse ling vier personen sprongen, die in de uniform van Pools officier waren ge kleed. De volkspolitie opende het vuur op deze mannen, die de schoten be antwoordden. Eén hunner werd ge dood. In een verklaring van het hoofd kwartier der politie is later medege deeld, dat vier verdachte personen op de politie schoten, toen zij hun papie ren moesten Vaten zien. Het vuur werd door de volkspolitie beantwoord. De bende werd ontwapend en in arrest gesteld. Eén der arrestanten was ge wond en moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. RUSSEN ARRESTEREN WESTELIJKE PATROUILLE De Russische militaire politie heeft 'Dinsdag een Amerikaans-Brits-Franse politiepatrouille op de autoweg naar Berlijn gearresteerd. De mannen wer den vrijgelaten na uren lang te zijn verhoord. Hoge Deense, Noorse en Britse militairen zullen in de komende dagen te Londen besprekingen voeren over de verdediging van Scandinavië. Spionnenparade in de cel Verwachting, geldig tot heden avond: Droog weer met voor namelijk in de Noordelijke helft van het land nog overdrijvende wolkenvelden. Overigens vrij zonnig weer en iets warmer dan gisteren. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Donderdag: Zon op 4.26; onder 20.49. Maan op 26 01; onder 4.22. Fotografieën van dozijnen mannen en vrouwen uit de Ver. Staten van Noord- Amerika, die -verdacht worden van spionnage, zijn getoond aan dr. Klaus Fuchs, die in Wormwood Scrubs Prison een straf van veertien jaar uitzit we gens het prijsgeven van atoomgeheimen aan Sowjetrussische agenten. De ver dachten waren allen gefotografeerd zon der hun medeweten. Terwijl hij gezeten was in een don- kergemaakte kamer keek Fuchs naar het scherm van een projectielantaren, waarop een hele galerij verscheen van beeltenissen van mannelijke en vrou welijke spionnen, waarvan men aan neemt, dat ze deel uitmaken van het complot, dat achter de atoomgeheimen aanzit. Men neemt aan, dat Fuchs meer dan vijftig personen heeft herkend en dat hij gezegd heeft, hen in verband met zijn wetenschappelijke werkzaamheden of in verband met zijn spionnenactivi- teit te hebben ontmoet. Zijn inlichtin gen zijn naar Washington en Ottawa gezonden, om nader onderzocht te wor den. Man dood! zijn schoonvader In de late avond van de Tweede Pinksterdag heeft zich (naar eerst thans bekend wordt) te Oudenbosch 'n fami liedrama afgespeeld, dat het leven kostte aan de 50-jarige A. Luiten. Deze kwam dronken thuis, waar hjj spoedig onenigheid kreeg met zijn vrouw en kinderen. Toen het tot handtastelijkhe den kwam, ging moeder L. de hulp in roepen van een nabijwonende schoon zoon, de 34-jarige C. H. Deze trachtte aanvankelijk de man tot rust te brengen, maar raakte met zijn schoonvader slaags. Al vechtend liepen de mannen naar buiten, waar de schoonzoon plotseling een z.g. puthaak greep, die gebruikt wordt om emmers uit de waterput te halen. H. heeft zijn schoonvader daarmede op het hoofd geslagen. De slag kwam zo ongelukkig aan, dat L. weinig ogenblikken later overleed. De rijkspolitie van het dis trict Breda heeft de zaak in onderzoek. In Augustus: In de maand Augustus zullen gedu rende twee dagen luchtmanoeuvres worden gehouden van de luchtmacht der Westelijke Unie. Deze worden ge noemd de oefening-Cupola en zullen zich afspelen boven het vasteland. Men wil niet alleen zekere luchtverdedi gingsmaatregelen voor bepaalde in dustriële centra in Nederland, Belgie en Frankrijk in praetijk brengen, doch ook de beschikbare elementen van de luehtverdedigingsorganisatie der Wes telijke Unie oefenen. Er zullen schijn- aanvallen worden uitgevoerd. De lei ding is in handen van Sir James Robb. Men verwacht, dat Truman morgen het congres zal verzoeken om 1.225.000.000 dollar voor de financiering van de verscheping van Ame rikaanse wapenen naar veertien landen, en wel voor het belas tingjaar dat 1 Juli begint. Het vorig jaar wees het Congres 1.238.600.000 dollar toe voor de verscheping van wapenen naar dertien landen. Onge veer een milliard dollar zou gebruikt worden voor Amerikaanse militaire voorraden voor negen landen van het Atlantisch Pact, namelijk Engeland, Frankrijk, Italië, Belgie, Nederland, Luxemburg, Noorwegen, Denemarken en Portugal. De rest zou bestemd zijn voor wapenhulp aan Griekenland, Turkije, Perzie, Korea en de Philip- pijnen. BUITENLANDSE ZEELIEDEN VERDRONKEN? In de Maashaven te Rotterdam wer den Zaterdagmorgen en Maandagmid dag twee mannenlichamen aangetrof fen. Alle identiteitspapieren ontbra ken. Men vermoedt, dat het buiten landse zeelieden waren. VIER LEERLINGEN van de Helderse Zeevaartschool kozen het ruime sop. Zij durfden het wel aan, met een onzeewaardige kajuitsloep de Noordzee te bevaren en zelfs een poging te wagen, naar Engeland over te steken. Maar de avontuurlijke jongelui kwamen niet ver. Dwars voor Wijk aan Zee sloeg de motor af, het grootzeil scheurde en het scheep je. dreef steeds verder naar de kust. De reddingboot „Neeltje Jacobabracht de sloep met de vier drijf natte opvarenden naar de veilige haven te IJmuiden. Op de achtergrond de haringvloot, klaar om wit te varen. Tegen de Haagse notaris A. J. M. K. werd gisteren voor de Haagse recht bank een gevangenisstraf van drie jaar geëist wegens ambtsmisdrijf, valsheid in geschrifte en verduistering van on geveer 60.000 gulden. De notaris heeft blijkens een ingesteld onderzoek en volgens zijn eigen bekentenis gelden van zijn cliënten voor zichzelf gebruikt. Zijn voornaamste slachtoffers waren een oude dame, een krankzinnige, over wie hij curator was, de boedel van een nalatenschap en een liefdadige instel- Het wonder van Lourdes Het 28-jarige Duitse meisje Thea Angele uit Tattnang bij Constanz, dat zes jaar lang bijna geheel verlamd is geweest, verklaarde Dinsdag, dat zij na een reis naar Lourdes geheel ge nezen was. „Ik kan het wonder nog niet begrijpen", zeide ze. De laatste paar maanden moest zij door injecties in het leven gehouden worden, daar zij niet meer kon eten of drinken. Donderdag keerde zij van een pel grimsreis naar Lourdes terug, stapte zonder hulp uit haar bed en liep twin tig meter naar een kapel, waar zij de heilige maagd dankte. Zij verklaarde, dat de dokters hadden bevestigd, dat zjj zich als genezen kon beschouwen. Volgend jaar zal zij naar Lourdes terugkeren om opnieuw een medisch onderzoek te ondergaan. Liet aantal auto's, dat na de Pinkster - vacantie het eerste weekeinde sedert de afschaffing van de benzine heid geslagen, toen zij vroeg: „Zitten er vegen op m'n gezicht?" Dit gebeurde natuurlijk in Amerika. Nét als het distributie in Engeland naar Londen nuvolgende verhaal: Meneer Carl Simon terugkeerde, wordt officieel een record genoemd. En de minister van bevoor rading is de man van de dag. Daar nam een laatste trek en smeet toen het in een ijzergieterij in Leningrad heeft peukje van zijn sigaar uit het raampje een arbeider in één dag het werk van van z'n wagen. Hij is vijf kilometer bij heeft hij concurrentie van Bevin, 13 dagen gedaan en in het afgelopen terug gereden om zijn twee voortanden die ook al „in the news" is wegens een jaar het werk van twintig jaar. Het te zoeken, die aan het stompje waren nieuwe operatie. De Dionne-vijfling blijven toch bijzondere lieden daar blijven hangen, doch, eilacie, tevergeefs, is Zondag zestien jaar geworden. Vader achter de vitrage. De reddingploeg, Nu moet-ie slissend door het (woelige) Dionne zei dat zijn dochters nog niet die een dame te voorschijn wurmde uit leven, aan jongens denken, „althans" zo voeg het wrak, van haar auto, die onder de de hij er ietwat voorzichtig bij, „ze trein had gezeten, stonden met stom- vóór Pinksteren is m München praten er nog niet over". De vroe een Dara(je eehouden. waaraan Ame gere burgemeester van Tokio, Yoekio Ozaki heeft de Verenigde Naties drie duizend kersenbomen aangeboden voor het nieuwe hoofdkwartier in New York Veertig jaar geleden schonk Ozaki de kersenbomen van Washington, die nu wereldberoemd zijn. De politie in Genua heeft een organisatie ontdekt, die voor duizend pietermannen per stuk valse visa voor Argentinië uit schreef. Men denkt, dat vele Duitsers zo naar Zuid Amerika zijn gekomen. Die Noordzee itoch groter dan We dacht.' een parade gehouden, waaraan Ame rikaanse tanks hebben deelgenomen. Het gemeentebestuur zal nu een nota v9n 10.000 mark aanbieden voor scha devergoeding wegens gebroken tegels en straatstenen. Een koopje is dat nu niet bepaald! Begin volgend jaar zullen in New Mexico proeven genomep worden met een klein raketvliegtuig, dat een topsnelheid van 2720 kilome ter per uur zal moeten halen. Zo snel kunt u niet eens dénken. In een voorstad van Johannesburg is een negerin overleden, die (volgens de dok ter, die haar behandeld heeft) 149 jaar oud is geworden. En tot slot een be richt, dat u vreugd zal doen: Men (,u weet wel, die duistere men) zegt, da* Rite Haywarth een baby verwacht. Het Nederlands elftal in de nieuwe opstelling, zoals het 8 Juni a.s. tegen Zweden en 11 Juni tegen Finland moet spelen. Van links naar rechts: Rijvers, Hofma, Pot- harst, v. d. Hoeven, v. d. Siuys, Lenstra, Terlouw, Clavan, Michels, Kraak en Stoffelen. ling. Bij een accoutantsonderzoek kwa men de tekorten aan het licht. De notaris zeide ter zitting, dat hij zich om de boekhouding en de adminis tratie nooit had bekommerd. Vast kwam te staan, dat ongeveer honderd» duizend gulden niet verantwoord was. Posten waren eenvoudig weggelaten, andere waren fictief. Reeds vóór de oorlog heeft K. erkend valse handteke ningen gezet te hebben, om zichzelf te bevoordelen. Toen betrof het een afge loste hypotheek, die hij niet uitbetaal de. Uit het vermogen van een krank zinnige vrouw heeft hij revenuen ia eigen zak gestoken en er valse kasstuk ken voor gemaakt. De Officier van Justitie achtte het bewijs geleverd, weshalve hij drie jaar gevangenisstraf met aftrek eiste. Met nadruk zeide de officier dat de notaris geen clementie toekomt. Hij is in de gelegenheid geweest, de tekorten met behulp van derden aan te zuiveren, doch heeft dit nagelaten. De verdediger achtte een psychiatrisch rapport ge wenst, hoewel hij niet hierom vroeg. Zijn cliënt is namelijk reeds vanaf 1928, zes jaar vóór zijn benoeming tot nota ris, onder behandeling van een psychi ater. Deze is van oordeel, dat verdachte voor het notarisambt te enenmale on geschikt is. De rechtbank zal op 18 Juni uitspraak doen. In een schouwburg te Tampere (Z. Finland) rende Maandagavond een figuur het toneel op in lichterlaaie met een reusachtig masker. De acteurs sprongen hevig verschrikt opzij en angstkreten stegen uit het publiek op. Het was de balletdanser Aimo Nyman. Terwijl hij achter de coulissen wacht te, had hij een sigaret opgestoken. Hierbij dacht hij er echter niet aan, dat zijn costuum van cellophaan was vervaardigd. Gloeiende as deed het ontvlammen. Geen der andere auteurs kon Nyman helpen omdat hun cos- tuums eveneens van cellophaan waren gemaakt. De balletdanser rende naar buiten en rolde zich over de grond om het vuur te doven. Hij had echter zulke ernstige brandwonden pg#- lopen, dat hij in het ziekenhuis over leed. Het Zweedse elftal, dat Donderdag 8 Juni te Stockholm tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Karl Svensson (Halsingborg)Knut Nordahl (Norrköping) en Erik Nilsson (Malmö); Sune Andersson (AIK), G. Johansson (Gais, Göteborg) en Ingvar Gaerd (Malmö); Stig Sundqvist (Norr köping) Karl Palmer (Malmö) Hans Jeppson (Djurgaarden), Lennart Skog- lund (AIK) en Stellan Nilsson (Mal mö). Debutant in dit gezelschap is de linksbinnen Lennart Skoglund, die plotseling ontdekt is in een derde klasse club. Het volgend seizoen speelt hij AIK Siookhoim. Het Parijse blad Le Monde meldt, dat het Italiaanse parlement een fi nancieel schandaal boven het hoold hangt. Reeds een maand geleden te hierop door de chr. dem. afgevaardig de Ettore Viola gezinspeeld. Verschei dene politieke persoonlijkheden zou den zich hebben schuldig gemaakt aan vdfkregen uitvoervergunningen, beste ding van staatsgelden voor particuliere doeleinden e.d. Hieraan zouden zich enige ministers en afgevaardigden, o,m. van de chr. dem. partij hebben schul dig gemaakt. De chr. dem. fiarlements- fractie heeft een commissie van onder zoek benoemd. Meer dan 100.000 arbeiders in de Bel gische textielindustrie hebben het werk neergelegd. De staking is, met uitzon dering van de spinnerijen, de jute-in- dustrie en de breigoederenindustrie, vrij algemeen. Te Verviers wordt normaal gewerkt. De arbeiders eisen een loons verhoging van 8 procent en minimum lonen van fr 16 per uur voor mannen en fr 12.50 per uur voor vrouwen. Op het ogenblik zijn de minimumlonen in het algemeen fr 13.50 voor de manne lijke en fr 9.18 voor de vrouwelijke ar beiders.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1