Absolute meerderheid voor C.V.P. Motie-Natsir was toetssteen Kort Bestek De onderhandelingen beginnen vermoedelijk 15 J uni Vrouw bedreef zwendel met een „ondergedoken" vermogen Crediet van vijftig millioen voor Djakarta Lloyd VERENIGDE NOORLXHOLLANDSE DAGBLADEN Grote winst voor socialisten Hembrug had lasi van de warmte Maandag 5 Juni 1950 75e Jaargang No, 10813 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DE BELGISCHE VERKIEZINGEN Homogeen Katholieke regering vrijwel zeker Eén verongelukte Firefly geborgen Personentrein ontspoord Treinverkeer bleef zeven uur gestremd Weerbericht Motorongeluk bi] Hoorn eist één dode Faroek aanvaardde Faika's keus Deelnemende regeringen tot niets verplicht Engeland wordt op de hoogte gehouden Nu gaat de justitie haar narekenen Geen animo meer Grepen uit de Begroting van het Landbouw- egalisatiefonds Nederlandse banken nemen deel in Scheep vaartmaatschappij Verstelbare zonnebril uitgevonden Comisco laakt Kominform BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p m.m Kleine advertenties uJuttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand f 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Voor de derde maal in een jaar tflds is de Belgische bevolkimr risteren ter stembus getogen. Ditmaal moesten de Kamers van het parlenLf en de provinciale raden worden venueuwd. In werkelijkheid stond er veel mee? op het spel: de tenigkeer van Koning Leopoid. Immers is tot ontbinding van het parlement besloten, toen een paar maanden geleden de onderhandelingen ever de formule, welke als basis voor de terugkeer van Leopoid zou moeten dienen, niet het gewenste resultaat opleverden. Met name de katholieken hoopten, uit deze verkiezingen zoveel stemmenwinst te kunnen boeken dat zij de absolute meerderheid in beide Kamers zouden behalen en zij daar'dosr het herstel van Koning Leopoid in al zjjn rechten en waardigheden zouden, kunnen bewerkstelligen. Hoewel de definitieve samenstelling van de Senaat eerst over een tiental dagen bekend zal zijn, daar 46 leden van dit lichaam door de provinciale raden worden gekozen, bleek hedenmorgen om acht uur, dat de ver- wachnngen der Katholieken gerechtvaardigd waren. Op dat tijdstip werden door het Bel gische ministerie van Binnenlandse Zaken de volgende officieuse cijfers be kend gemaakt. Voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers behaalde de Katholieke C.V.P. 107 zetels (winst twee), de socialisten 78 zetels (winst twaalf), de liberalen 21 (verlies 8) en de communisten zes zetels (verlies zes). Voorzover het de rechtstreeks gekoze nen betreft, is de samenstelling van de Belgische Senaat als volgt: C.V.P. 54 zetels (onveranderd), socialisten 39 (winst zes), liberalen tien (verlies vier) en communisten drie zetels (verlies twee). Deze 106 rechtstreeks gekozen senatoren en de 46 provinciale senato ren kiezen hierop gezamenlijk 23 z.g. gecoöpteerde senatoren. In politieke kringen is men van oordeel, dat de C.V.P. in veler geval in de Senaat een meerderheid van een zetel zal hebben. Gebleken is, dat over het algemeen de Katholieken vooruit zijn gegaan in a! die plaatsen, waar bij de volksraad pleging zich een grote meerderheid heeft uitgesproken voor terugkeer van de koning. Ook het ontbreken van Katholieke scheurlijsten, zoals de Vlaamse concentratie, droeg belang rijk bij tot het boeken van de vooruit gang. De Katholieken behaalden in Vlaanderen zes tot zeven procent meer dan in 1949, in Wallonië twee procent meer. De socialisten boekten hun suc cessen vooral in Wallonië, waar het aantal stemmen, dat op hen werd uit gebracht, steeg met acht tot negen procent in vergelijking met 1949. Voor het gehele land bedroeg deze stijging zes tot zeven procent. Uit de resulta ten blijkt, dat de stemmenwinst der socialisten voornamelijk afkomstig is van liberalen en communisten. De verkiezingsstrijd was zeer saai verlopen. Er was nauwelijks iets te be leven. Alleen het laatste uur voordat de stembussen open gingen kon men nog enige activiteit bespeuren. Ver spreiders van alle partijen overstroom den toen de kiezers met vlugschriften, zodat deze door een zee van papier naar hun stemhokjes moesten waden. De Brusselse kiezers voelden er meer voor, om hun vrije Zondag bui ten de stad door te brengen, dan Voor de derde maal in één jaar is de bevolking van Belgie Zondag ter stembus getogen. Koningin Elisabeth verlaat het stemlokaal in een school bij het kasteel te Laeken. waar zij haar stem uitbracht. in Brussel te blijven. Dus verschenen zij 's morgens zo vroeg mogelijk in kampeerkleding op de stembureaux, teneinde zo min mogelijk tijd te ver liezen. Koningin Elisabeth bracht reeds om half negen 's morgens haar stem uit in een school vlak bij het Paleis te Laeken. KATHOLIEKE REGERING In C.V.P.-kringen wordt vernomen, dat het nationale bestuur van deze partij besloten heeft geen voorstellen te doen aan de liberale partij om een katholiek-liberale regering te vormen. De C.V.P. zou voornemens zijn een homogeen katholieke regering te vormen, die zich tot eerste taak zou stellen Koning Leopoid naar Belgie te doen terugkeren. De Belgische minister van Binnen landse Zaken, Albert de Vleeschauwer (C.V.P.) heeft verklaard, dat de re gering reeds morgen in handen van een enkele partij zou kunnen worden gelegd. De ministers zullen morgen in kabinetsraad bijeenkomen om de po litieke toestand te bespreken. De tweede wordt nog gezocht Het wrak van de verongelukte Fire fly K 80 is Zaterdagavond laat door een marineploeg aan boord van het bergingschip Texel gébracht. Daarin bevond zich het stoffelijk overschot van de xorporaal-vlieger J. H. Verveer. Dit is £aar het vliegkamp Valkenburg vervoerd. Het zoeken naar het wrak van de Firefly K 84, die Noorderlijk van de K 80 in zee stortte, is Zondag voortgezet. Zondagmiddag ontspoorde ter hoog te van VenrayOirlo, op het traject VenloNijmegen een personentrein, ko mende uit de richting Venlo, welke om 17.11 uur in Venray had moeten arri veren. Een rijtuig liep uit de rails en kantelde. Andere rijtuigen kantelden gedeeltelijk Onder de reizigers ontstond een grote consternatie. Gelukkig waren er slechts enkele lichtgewonden, die ter plaatse werden verbonden. Met de op ruimingswerkzaamheden is direct een aanvang gemaakt. Politieke toestand in R.I.S. aanzienlijk opgeklaard Het feit, dat het Indonesische parle ment Zaterdag de motie-Natsir, waarin werd gevraagd om een onderzoek naar de toestand in Viet-Nam, heeft aange nomen, heeft de politieke toestand in Indonesië duidelijker doen worden. De Partai Nasional Indonesia heeft zich, door en bloc tegen deze motie te stem men, geschaard in de gelederen der uitgesproken communistische partijen. De PN1 had tevoren een motie inge diend, waarin onverwijlde erkenning van Viet-Minh werd gevraagd. De debatten maakten duidelijk, dat de sympathie voor Ho Tsji Minh alge meen is. Slechts overwegingen van in ternationale voorzichtigheid hebben er de regering van de RIS van weerhou den, de motie-Sakirman te aanvaarden. Hierbij kwam voor de aanhangers van Natsir nog een andere belangrijke over weging van binnenlands-politieke aard: de angst voor de communistische stro mingen in eigen land Deze wordt thans bij de Masjumi en andere par tijen. waaronder die van Sjahrir, vrij sterk. De heer Natsir heeft na afloop van de debatten verklaard, dat hij de dui delijke scheiding van links en rechts toejuicht, doch tevens grote waarde hecht aan de weifelende houding van verschillende vooraanstaande figuren Verwachting geldig tot heden avond: Zonnig en warm met een kleine kans op onweer Over het algemeen weinig wind. DINSDAG: Zon op 4.22. onder 20.55. Maan op 1.10, onder 10.57. uit de PNI. Daardoor is het immers mogelijk, dat de scheiding in de PNI zich sneller zal voltrekken, hetgeen aan de zuiverheid der politieke ver houdingen slechts ten goede kan ko men. Dit is van grote betekenis voor de kabinetsvorming in de eenheids staat. De positie van Hatta heeft er door aan stevigheid gewonnen. Zijn kansen op liet premierschap in de nieu - we regering stijgen. GOUVERNEUR KLAASESZ NAAR NEDERLAND De gouverneur van Suriname, mr. J. Klaasesz, heeft aan de Staten medege deeld, dat hij -'andaag naar Nederland vliegt voor dringende besprekingen in 's lands belang. Hij keert op 23 Juni terug. Tijdens zijn afwezigheid is mr. M de Niet, waarnemend gouverneur. De Hembrug, de grote spoorbrug over het Noordzeekanaal, die de voornaam ste verbinding vormt tussen Amster dam en Noord-Holland benoorden het IJ, heeft het Zondag van de warmte te kwaad gehad. Het gevolg was, dat de brug tussen kwart voor tien en half vjjf voor alle spoorwegverkeer gesloten is geweest en de treinen tussen Amster dam en Alkmaar een omweg over Haarlem moesten maken. Onlangs zijn aan de brug nieuwe „op- zetstoelen" aangebracht, omdat de oude waren gebroken. Deze stoelen dienen om de brug vast te zetten, wanneer zij is dichtgedraaid. Toen gistermorgen de brug geopend was geweest om een schip door te laten, bleek het onmoge lijk haar weer te sluiten. De opzetstoe- len waren door de zonnewarmte te zeer uitgezet. De gehele dag heeft men met man en macht gewerkt om de weer spannige brug tot rede te brengen. Om half drie gelukte dit, maar het duurde tot half vijf, voordat het spoorwegver- Zondagmorgen te elf uur is op de Rijksweg no. 7 tussen Hoorn en Bobel- dijk een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 35-jarige mevrouw C. K.L. uit Amsterdam. Me vrouw K. reed mee als duo-passagier op een motor, bestuurd door de heer H. M„ eveneens uit Amsterdam. Even voorbij de weg naar Hoorn sprong de achterband, waardoor de motor begon te slingeren en mevrouw K. op de weg viel. Zij kreeg 'n schedelbasis-fractuur en is naderhand ;n het St. Janszieken huis te Hoorn overleden. Prinses Faika, de 23-jarige zuster van koning Faroek van Egypte, is gister te Cairo volgens de Mohammedaanse ri tus in het huwelijk getreden met Foead Sadek, iemand van burgerlijke af komst. Zij waren twee maanden gele den in de Ver. Staten voor de burger lijke stand getrouwd De huwelijksbe lofte werd door koning Faroek zelf, uit naam van de bruid, uitgesproken. Naar Mohammedaans gebruik treedt ge woonlijk een man op als plaatsvervan ger van de bruid bij een huwelijk. Za terdag verleende koning Faroek aan Sadek de titel van Bey. keer, dat via Haarlem was geleid, weer geheel normaal was. De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren op het Zaandamse traject niet te klagen gehad over het gebrek aan pech. Gisteravond om half acht deed een wissel ter hoogte van de Hoornse lijn het niet meer en het gevolg was, dat de treinen te Zaandam niet op tijd konden binnenkomen. Ook hier werd direct aangepakt en na enige tijd wer ken was de lijn weer in orde. Het trein verkeer had echter zodanige vertraging ondervonden, dat tegen half elf de treinen nog een kwartier te laat bin nenkwamen en vertrokken. Het plan Schuman Het staat nu vast, dat Engeland niet zal deelnemen aan de onderhande lingen over het plan-Schuman, die binnenkort, op een door de Franse rege ring te bepalen datum, zullen beginnen. De regeringen van Frankrijk, Duitsland, Belgie, Nederland, Luxemburg en Italië hebben Zaterdagmorgen een communiqué gepubliceerd, waarin zjj mededelen, dat zij zich als onmid dellijk doel de samensmelting van de steenkool- en de staalproductie dier landen en de vorming van een hoge autoriteit, welker besluiten bindend zul len zijn voor de bovengenoemde landen en voor die landen, die ermee In stemmen. De landen willen deze zaken in een verdrag vastleggen, dat aan de parlementen zal worden aangeboden. trekking tot de onderhandelingen over het plan-Schuman is men zelfs opti mistisch gestemd. Een groep Franse en Duitse journa listen, die gedurende enkele dagen in Stuttgart bijeen is geweest, heeft besloten, het plan-Schuman te steunen. Zij noemen het een concrete en be slissende bijdrage voor de opbouw van Europa. Er is een gemengde werk groep gevormd die het doel van het plan nader zal toelichten. Uit een commentaar, door de woord voerder van het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken gegeven op het gemeenschappelijk communiqué, blijkt dat de besprekingen waarschijn lijk omstreeks 15 Juni in Parijs zullen beginnen. In een bericht uit Parijs wordt gesproken over de 20ste dezer. De Nederlandse woordvoerder heeft verklaard, dat de regeringen zich bij voorbaat in geen enkel opzicht hebben gebonden. Het plan geeft immers nog slechts algemene lijnen en is nog niet voldoende uitgewerkt, om de economi sche consequenties ervan thans geheel te kunnen overzien. Gelijk gezegd, Engeland zal niet deelnemen aan de onderhandelingen, al zal het wel van dag tot dag van het1 verloop ervan op de hoogte worden gehouden. Londen heeft n.1. doen we ten, dat het onmogelijk van te voren de beginselen van het plan-Schuman kan aanvaarden, doch dat het deze evenmin van tevoren wil verwerpen. Overigens wordt de hoop uitgespro ken. dat er een gedetailleerd plan zal tot stand komen, waarbij Engeland zich zal kunnen aansluiten. In Parijs neemt men de Britse wei gering allerminst tragisch op. Met be- Een vrouw uit Woerden had tijdens le bezetting gedurende enige jaren omgang met een in Rotterdam wonen ie Hongaar, die saccharine fabriceerde en verhandelde en daarmee in betrekke lijk korte tijd een vermogen verdiende. Hij werd in 1943 door de Duitsers ge deporteerd en is niet teruggekeerd. Slechts zijn zoon heeft er het leven afgebracht. Thans is gebleken, nat de vrouw gedurende de laatste oorlogs jaren van het vermogen van de Hon gaar heeft geleefd en zich na de oorlog aan onwettige transacties met effecten heeft schuldig gemaakt. De Hongaar had, voordat bij door de Duitsers werd weggevoerd, zijn vermo gen grotendeels bij de vrouw laten „onderduiken". Het bestond geheel uit effecten. De vrouw verkocht in de loop van de jaren verschillende stukken en leefde van de opbrengst. Toen de Ne derlandse regering na de oorlog de geldsanering en de effectenregistratie invoerde, zat de Woerdense met het vermogen van de Hongaar danig in de knoop. Een enquête van de Amerikaanse hoge commissie in Duitsland heeft aangetoond, dat 96 procent van de stu denten der Münchense universiteit en 91 procent van die van Erlangen niet weer soldaat willen worden. Zelfs voor een officierspost waren negen der tien studenten niet te vinden. Ongeveer 70 procent van de onder vraagden hebben in de oorlog als sol daten op alle belangrijke fronten ge diend. aiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiniiiiiniii Een hond, die van één der perrons van de Londense ondergrondse spoorweg sprong en in een tunnel verdween, heeft het treinverkeer meer dan een half uur opgehouden. Twee stations riCa" gerelayeerd zullen worden naar verder werd het dier ten slotte gegre- Noord-Europa, naar de Balkan en naar pen. Maar gelukkig niet door een trein. het nabije Oosten. ZelfS de aether van Twee Duitsers zijn tot resp. vier en het oude werelddeel kun je tegenwoor- zes weken gevangenisstraf veroordeeld, <jig alleen maar langs een omweggetje omdat ze Heinrich Nolt hebben afge binnenkomen! O Dertig Italiaanse ranseld. Bovendien hebben ze meneer Nolt z'n snor en z'n haarlok afgeknipt. Meneer Nolt, moet u weten, is een dubbelganger van meneer Hitier, Adolf. De aardappeloogst in Salzburg en Tirol wordt bedreigd door invasie van Coloradokevers Bij gebrek aan een strand mar'.en de diertjes daar buik landingen in de bergen. De Zweedse regering hce besloten, de Griekse be langen in China te gann behartigen. Tn '/ctober zal in Tanger een radio- 1 t —3— tfo»aH komen, waarmee de f ,nder ger programma's van „The Voice of Ame- ZüUen we dan maar bedevaartgangers, die in verband met het Heilig jaar met een autobus onder weg waren naar Tivoli in de buurt van Rome, zijn ernstig gewond, toen de bus in een bocht van de weg over de kop sloeg. Bijna tien millioen personen in Roemenie hebben de oproep uit Stockholm van het „Wereldcomité van de vrede" ondertekend. De ceremonie werd met Pauke(r) slagen begeleid. J)e bond van de bij de Verenigde Na ties geaccrediteerde journalisten heeft bij die organisatie geprotesteerd omdat de vertegenwoordiger van de communistische „Daily Worker" niet la^er dan twee weken tegelijk vergun ning krijgt. En dat klopt niet met de beginselen der rechten van de mens. 3 In alle ministeries en andere overheids diensten in de Oostduitse Republiek is het voortaan verboden, officiële docu menten met kogelpennen te onderteke nen. Deen penetratie van Ome Sam in stukken! Zij besloot de effecten niet ter regis tratie aaii te bieden, doch ze te gelde te maken. In totaal zijn ongeveer hon derd stukken zwart verhandeld. Men neemt aan, dat het grootste deel ervan naar het buitenland is gesmokkeld. Voorts is ei groot aantal effecten ver brand, toen dé belastingambtenaren in Woerden eer onderzoek kwamen in stellen. De gemeentëlijke recherche te Utrecht onderzee t thans deze zaak in samen werking met de fiscale recherche. Reeds heeft de fiscus hieraan een on verwacht oordeeltje te danken in de vorm va, ee" extra belastingaanslag, die volledig verhaalbaar is. Tegen tien personen is proces-verbaal opgemaakt. Wanneer eerlang overeenkomstig de thans in behandeling zijnde voorstel len de suikeraccijns wordt verlaagd zal do subsidie op suiker, die thans ruim 29.5 millioen gulden beloopt, kunnen worden afgeschaft. De minister van landbouw is van oordeel, dat de uit deze verlaging voortvloeiende extra winst niet aan de telers ten goede moet komen, teneinde te verhinderen, dat de teelt van suikerbieten een on gewenst grote omvang krijgt. Ook dient echter de consumptie prijs niet te worden verlaagd, omdat zulks zou leiden tot toeneming van de consump tie en invoer van suiker tegen dollars nodig zou maken. Daarom zal een hef fing op de suiker worden gelegd, die ten goede komt aan het landbouw- egalisatiefonds. De productie van sui kerbieten wordt geraamd op 340.000 ton. Tot pl.m. 1 Juli 1950 was de ver koopsprijs van koffie ongeveer gelijk aan de kostprijs. Na deze datum zal aanmerkelijk duurdere koffie in dis tributie komen. De prijs voor de con sument zal echter gelijk blijven. Daar om is in de begroting van het land- bouwegalisatiefonds een post van f 20 millioen voor ubsidie opgenomen. Voorts wordt gewerkt aan een sy steem voor beheersing van de prijzen van consumptieaardappelen. De minis ter is bereid, aan dit plan van de ge organiseerde landbouw mede te wer ken, wanneer op deze wijze een grotere s'abiliteit in de gehele markt van con sumptieaardappelen kan worden ver kregen. Naar de heer Darwis Djamin, direc teur van de nieuwe Indonesische scheepvaartmaatschappij Djakarta Lloyd heeft r. edegedeeld, heeft een groep Nederlandse banken een crediet van vijftig millioen gulden aan deze maatschappij toegezegd. Wanneer de regering van de RIS de plannen goed keurt, zal de heer Djamip in Neder land beste .ngen plaatsen voor vijf tigduizend ton scheepsruimte. De Djaaarta Lloyd zal zich bepalen tot de kustvaart en de grote vaart. Het verkeer tussen de eilanden van de In donesische archipel zal aan de KPM voorbehouden blijven. De heer Djamin heeft er zich niet over willen uitlaten, op welke voorwaarden het Nederland se crediet is verleend. Wel heeft hij verteld dat de nieuwe Lloyd haar ac tiviteit zal beginnen met gehuurde schepen. De bedoeling is, verscheidene Ne- In de V.S. is tegenwoordig een nieuw soort zonnebril verkrijgbaar, waarvan de glazen verstelbaar zijn, zodat zij meer of miuder licht doorlaten. De bril is voorzien van speciale gla zen waardoor het licht gepolariseerd wordt. De voorste glazen staan altijd in dezelfd:- stand, doch de achterste kunnen over 90 graden gedraaid wor den door en klein metalen knopje aan de onder'.ant van de rand van elk glas te erschuiven. De hoeveelheid licht die doorgelaten wordt, kan aldus aangepast worden aan de schelheid van het zonlicht of de weerkaatsing ervan. derlanders aan te trekken. Reeds is 'n kern van acht adviseurs voor advie zen aan de hoogste leiding gevormd. De schepen zullen onder Nederlands commando staan. De officieren zullen tevens het zeeliedencorps verder op leiden. Op de internationale socialistische conferentie te Kopenhagen, die door af gevaardigden van de socialistische partijen in vier en twintig landen wordt bijgewoond, is een resolutie aan genomen, die in scherpe bewoordin gen de politiek van de Kominform ver oordeelt. De wereldvrede moet tot de voornaamste doeleinden van de soci alistische beweging worden gerekend. Deze is slechts mogelijk, wanneer alle regeringen streven naar een zo groot mogelijke internationale samenwer king, gebaseerd op vrijheid, gelijkheid ei broederschap. Het bereiker van dit doel wordt thans verijdeld door de sabotage van de Kominformpartijen. Daarom ver werpt de conferentie met verachting de Kominform-propaganda inzake de wereldvrede. De bevordering van de vrede eist internationale vermindering der bewapening, uitbanning van de atoombom en een scherpe internatio nale controle. Reeds thans dient te worden gestreefd naar de grootst mo gelijke mate van internationale samen werking. VIKINGSCHIP NAAR PARIJS Een nauw "urige copie van een Vi kingschip is Zondag uit Stockholm vertrokken met bestemming Parijs, waar het op 14 Juli verwacht wordt. De bemanning bestaat uit zestien Zwe den. Het schip, dat ongeveer dertig meter lang is, langs de Westeuro- pese kust varen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1