Prinses Margriet onthult eerste monumentl Superfort stort bij Kort Bestek Legendarische figuur in steen „Het mannetje uit de maan bestond toch Duinkonijn geeft de moed niet op De Tweede Kamer aanvaardt Noodregeling Streekplanwerk Britse kust in zee Gemengd baden krijgt de voorkeur Sowjet-commandant burger vervangen in Berlijn door Doi*fe*d«« 8 Juni 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10816 Dagblad voor Deo Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Een dode, acht vermisten De duim die Spaarndam eens redde Theorie levende cellen door Russen verworpen W oorherichf Besprekingen 20 Juni De Belgische verkiezingen Duvieusart formateur Trachf zich in Prov. duinen te handhaven Hogere schadeloos stelling voor kamerleden Atlantisch „opperbevel" volgende week bijeen DE KWESTIE AM BON Stap naar demilitarisme? Waterman komt Vrijde® aan BUREAU; Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties l„Juttertjes"> tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand t 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Een B-29 Superfort van de Ameri kaanse marine, dat gestationneerd was in het Engelse graafschap Norfolk, is gisteravond met elf man bemanning aan boord, op 25 kilometer buiten de Britse kust in de Noordzee gestort. De Britse treiler „Warren" heeft twee in zittenden, onder wie de gezagvoerder captain Henry Walsh, en één dode aan boord genomen. Acht leden van de bemanning, die uit het toestel zijn ge sprongen, worden nog vermist. De reddingboot van Gorleston. bij Great Yarmouth, is uitgevaren. Een vliegtuig, dat naar overlevenden zoekt, heeft geseind, dat een motorboot uit Great Yarmouth eveneens op zoek ge gaan is. De treiier Warren zou heden ochtend in Lowestoft arriveren. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft later meege deeld, dat een der vier motoren van het vliegtuig in brand is geraakt. Is ©r eens in de geschiedenis van ons vaderland een jongetje geweest, dat zijn duim een gehele nacht in een gaat je in de dijk bij Spaarndam hield •n dusdoende een catastrofale over stroming wist te voorkomen? De Amerikanen geloven het op gezag van een kinderschrijfster, die om streeks 1870 het verhaal de wereld Inzond in een boek over ons land. De ANVV heeft het niet over haar hart kunnen verkrijgen, om de buitenlan ders deze illusie geheel te ontnemen en daarom maakte zjj de legendari sche Pieter tot het symbool voor Ne derlands strjjd tegen het water. Er is te Spaarndam een monument verrezen, vervaardigd door Grada Rueb en een jongensfiguur voorstel lende, dat aan onze jeugd is opgedra gen als een huldeblijk aan de knaap, die het symbool werd van de eeuwig durende strijd van Nederland tegen het water. Dat gedenkteken is Woens dagmiddag onder zeer grote belang stelling door prinses Margriet en en_ kele Spaarndammer schoolkinderen onthuld. Eigenlijk leefde Spaarndam tot kort voor 't grote moment in onzekerheid, of de Koningin zou komen en wie van ons Koninklijk Gezin nog meer bij het feest tegenwoordig zou zijn. Het was dan ook een grote verrassing, toen de Piet Hein, waarmee de hoge gasten naar het feestterrein voeren, niet al leen de Koningin en prinses Margriet, doch ook de kleine prinses Marijke aan boord bleek te hebben. De plechtigheid zelf had een een voudig karakter. Mr. dr. L. N, Dec- kers, voorzitter van de ANW, hield een korte welkom„trede en bood aan prinses Margriet een gedenkbord ter herinnering aan haar eerste openbare optreden aan. Daarna onthulden het prinsesje en de vier Spaarndammer kinderen het monument, dat vervol gens door de gemeente Haarlem werd aanvaard. Voor de vier Spaarndammertjes moet de boottocht, die zij toen met de Piet Hein van het feestterrein naar Haarlem hebben gemaakt, de gebeur tenis van nun leven zijn geweest. In de hoofdstad van ons gewest hebben de Koningin en de beide prinsessen afscheid van hun gezelschap genomen, om vervolgens per auto naar Soestdijk terug te keren. Vooraanstaande Sowjet-biologen hebben de theorie van een Russische biologie, dat leven kan ontspringen uit anorganische stof, als bewezen aanvaard, zo meldt Radio-Moskou. Men heeft besloten de leerboeken, waarin gezegd wordt, dat het leven uit cellen voortkomt, te zuiveren, daar deze theorieën „resten van idealis tische ideeën" waren. Het lid van de Academie Oparin verklaarde, dat „het dogma van de cellen niet aan de werkelijkheid be antwoordt". Het was een „valse, reac- tionnaire theorie", die de ontwikke ling van de werkelijke wetenschap vertraagde. Professor Olga Lepesjinskaya was de eerste die in 1933 dit dogma be streed. Door ingewikkelde experi menten leverde zij het bewijs, dat cellen kunnen ontstaan niet alleen uit cellen, doch ook uit levende, niet uit cellen bestaande stof, die op haar beurt uit levenloze stof ontstaat". Van doodstraf naar vrijspraak? „Alweer het mannetje uit de maan", verzuchtten gisteren de rechters van de bijzondere strafkamer bij de Haag se rechtbank. Zij moesten zich een oordeel vormen over de gedragingen van de 53-jarige chauffeur N. J. Ros, die ervan werd beschuldigd, zich te hebben verrijkt aan het afschuwelijke lot van zijn Joodse landgenoten tijdens de bezetting. Hij was deswege tot de doodstraf veroordeeld, maar de Bijz. Raad van Cassatie had een nieuwe be handeling geëist. Ros, die volgens de ten laste leg ging aan vermogende Joden had be loofd, dat hij hun voor 20.000 tot 30.000 gulden wel een stempel zou kunnen verschaffen, dat hun vrijstelde van deportage, zou op die wijze voor on geveer acht millioen gulden aan geld en juwelen in handen van de Duitsers hebben gespeeld en bovendien nog een aantal van deze mensen hebben ver raden Hij ontkende alles Steeds weer schoof hij een zekere Dockter naar voren, aan wie hij alles zou hebben af gedragen. Dat gaf de rechters de ver zuchting in de mond, dat men hier Verwachting, geldig tot hedc: avond: Aanvankelijk nog weinif later toenemende bewolking, me kans jp onweei In het Westen vai het land koele wird van zee; in hc Oosten nog warm. I VRIJDAG: Zon op 4.21. onder 20.5 Maan op 1.41, onder 14.38. weer eens het mannetje uit de maan ontmoette. De heer Dockter bleek echter aller minst op de maan te vertoeven, doch in een cel in het Huis van Bewaring te Amsterdam verblijf te houden. Dit feit, medegedeeld door de verdediger van Ros, mr. Smink, was een verras sing, die een volkomen nieuwe wen ding aan de zaak gaf. De behandeling werd aangehouden, teneinde eerst Dockter door de rechter-commissaris te doen horen. De verdediger heeft al gezegd, dat hij op vrijspraak voor Ros wil aansturen. Foto linkstoont een verlegen lachend prinsesje, het moment verbeidend, waarop zij haar eerste officiële taak zal verrichten. Rechts: het moment, waarop prin ses Margriet het monument onthult. De noodlanding op zee Torpedobootjager brengt 37 overlevenden aan land Zeven en dertig overlevenden van het Amerikaanse vliegtuig, dat Maan dagavond in de Atlantische Oceaan moest dalen, zijn door een Amerikaan se torpedobootjager te Charleston aan land gezet. Van acht passagiers is be kend, dat zij zijn omgekomen. Twin tig worden nog vermist. Voor hen be staat weinig hoop meer. Het vliegtuig had 62 arbeiders uit Porto Rico aan boord, die in de V.S. zouden gaan werken bij de suikerbietenoogst. Plan-Schuman Waarom Londen nief meedoet Frankrijk heeft Italië, Duitsland en de Beneluxlanden voorgesteld, op 20 Juni een begin te maken met de be sprekingen over de samensmelting van de Europese ijzer- en staalindustrie, aldus is te Parijs bekend gemaakt. Uit te Londen gedane mededelingen blijkt, dat het bezwaar van de Britse regering tegen het plan-Schuman vooral gericht is tegen de gedachte, dat de in te stellen internationale autoriteit bin dende beslissingen op haar terrein zou kunnen nemen, waaraan door de be trokken regeringen niet meer te tornen valt. Eventuele tegenvoorstellen zullen dan ook de strekking hebben, dit prin cipe te schrappen. Overigens zal de Britse regering pas na afloop van de zes-mogendhedenconferentie haar in zichten aan de Franse regering mede delen, eerst moet zij dienaangaande meer inlichtingen hebben. Plan krijgt Marshall-steun De reizende ambassadeur van het plan-Marshall, Averell Harriman, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten gaarne Marshall- gelden willen laten gebruiken ter be vordering van het plan-Schuman. Hij zeide, dat wanneer een dergelijk ver zoek ontvangen zou worden, de ECA het in sympathieke overweging zou nemen. De Prins-Regent van Belgie heeft gistermiddag Jean Duvieusart, minister van economische zaken in de afgetre den regering, aangewezen als kabinets formateur. Duvieusart heeft deze op dracht aanvaard. Gisteravond nog heeft hij de leiders van de oppositie ontvan gen, om hun te vertellen, op welke wijze het nieuwe kabinet denkt te re geren. Roger Motz en Max Buset, voorzitter van resp. de liberale en de socialisti sche partij, hebben van Duvieusart te horen gekregen dat hij vandaag zijn regering hoopt bekend te maken. Wan neer deze het vertrouwen van Kamer en Senaat heeft verkregen, zal een ver enigde vergadering van beide Kamers worden bijeengeroepen en de wet op het -egentschap worden afgeschaft. De nieu we regering, aldus de formateur, zal h-.ndelen in de geest van de grondwet met eerbiediging van de democratische vrijheden. Buset heeft geantwoord, dat de socia listen tegen de terugkeer van de koning gekant blijven. ^AN VROUWEN van alle leeftijden en bevolkingsgroepen stelde het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie de vraag; „Bent U vóór of tegen gemengd zwemmen In zwembaden?" en „Bent U vóór of tegen gemengd zonnebaden In zwembaden?" Dit zijn de resultaten: Zwemmen Zonnebaden Voor 53% 48% Tegen 31% 38% Geen antwoord 16% 14% De meerderheid van de Nederlandse vrouwen Is dus vóór gemengd zwem men. Tegen gemengd zonnebaden is de minderheid altijd nog iets meer gekant dan tegen gemengd zwemmen. Grote verschillen van mening treden echter op in de verschillend© bevol kingsgroepen. Het sterkst lopen de meningen uiteen van de vrouwen, die aangesloten zijn bij de verschillende Kerkgenootschappen. Hier zijn de resultaten: Gemengd zwemmen: Vóór Tegen Geen oordeel Gereformeerde vrouwen 29% 57% 14% Rooms-Katholieke vrouwen 26% 54% 20% Ned. Hervormde vrouwen 65% 23% 12% Vrouwen niet aangesloten bij een kerkgenootschap 72% 11% 17% De Gereformeerde en R.K, vrouwen zUn in grote meerderheid tegen. De Ned. Hervormde vrouwen en vrouwen niet aangesloten bjj een kerkge nootschap zijn in grote meerderheid voor gemengd zwemmen. Hetzelfde verschil van mening vinden wij over gemengd zonnebaden. Hier zijn de resultaten, die het NIPO vond: x Voor Tegen Geen oordeel Gereformeerd 21% 57% 22% R.K26% 55% 19% Ned. Herv53% 40% 7% Geen kerkgenootschap 70% 15% 15% Ook naar stad, platteland en naar leeftijd treden grote verschillen op. De vrouwen uit de steden zjjn in grote meerderheid vóór, die op het platte land in grote meerderheid tegen gemengd zwemmen. Het is bekend, dat het Provinciaal Waterleidingbedrijf reeds jarenlang een verbeten strijd voert tegen het knaagdier dat konijn heet. Het is juist dat knagen hetwelk het konijn in een kwaad daglicht deed komen bij dege nen die belast zijn met de zorg voor de provinciale duinterreinen. Onnoe melijk veel schade heeft het konijn in de loop der tijden aan de beplantin gen in die duinen aangericht. Vandaar, dat het P.W.N. reeds jaren geleden het konijn vogelvrij heeft verklaard en Qleg Gayefski, een bouwer van vlieg tuigmodellen, die te Moskou woont, heeft het wereldsnelheidsrecord voor modelvliegtuigen gebroken, zegt radio- Moskou. Een model van de Vliegende Vleugel met een motor van 9.995 cc. bereikte een snelheid van 163 4 km per uur. Het vorige record stond op naam van een Amerikaan met 130 km per uur. D Te Levenshulme in Engeland wordt van 17 tot 24 Juni een „geluks- week" gehouden, waarin de mensen moeten lachen en gelukkig zijn, of ze willen of niet. Aan particulieren en winkeliers is verzocht, de vlag uit te steken en vlaggedoek te gebruiken, om sombere gebouwen wat op te fleuren. Verschillende feestelijkheden worden georganiseerd onder het motto: „Ver geet uw inkomstenbelasting en huise lijke zorgen voor een week". Giste ren is in Amsterdam de tentoonstelling „Amsterdams goud en zilver" geopend, waar men een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen uit de 16e, 17e en 18e eeuw kan bewonderen, vervaardigd door Amsterdamse edelsmeden. In Engeland is een apparaat in gebruik genomen, waarmee de structuur van atomen nauwkeuriger kan worden be paald. De nieuwe machine heeft een llllllillllllllllltlllllllllillllllllllllllllllllltillllllllllllllllllllliilllliiiiiiiiiiiiiijiiiiiitiiiiiiiHIHIIMIIililll duizend maal grotere capaciteit dan de vroeger gebruikte installatie. De hoofdredacteur van de communistische ..Hamburger Volkszeitung" is veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens smaadschrift en laster ten na De Tweede Kamer heeft gistermiddag het debat over de noodregeling voor het streekplanwerk afgesloten met de aanneming van dit wetje. Enkele amende menten zijn al dan niet gewijzigd aangenomen, zoals dat van de heer Groen inzake de bevoegdheid van de minister, om in te grijpen, wanneer wijziging wordt gebracht in de bodemcultuur. De voorsteller wilde deze bevoegdheid ge heel laten vervallen, doch heeft een concessie gedaan, door hier van te maken, dat de minister deze bevoegdheid niet zou hebben, wanneer de wijzigingen niet van ingrijpende aard waren. De heer Ritmeester heeft zijn amendement op artikel 1 van het wetje inge trokken. De hoofdschotel van deze middag was echter de behandeling en aam vaarding van een voorstel der regering, om een nieuwe regeling in te voeren, voor de schadeloosstelling der Tweede-Kamerleden. de beschikking had gegeven over een apparaat voor het ondergeschikte werk en de schadeloosstelling ongewijzigd had gelaten. Ook meende zij, dat moest worden nagegaan, hoe kon wor den voldaan aan de behoeften van de voorzitters der grote fracties, die geheel door het Kamerwerk in beslag worden genomen. De heer Gortzak (CPN) meende, de schadeloosstelling te moeten vergelijken met het loon van een handarbeider en kwam op grond hiervan tot de con clusie, dat de verhoging niet meer mocht bedragen dan vier tot vijf gul den per week. Men kan thans van de toelage immers f 3500 per jaar over houden! De heer Schouten (AR) had persoonlijke bezwaren. Minister Teulings, die het wetje moest verdedigen, had een gemakkelijke taak Het werd aangenomen met 73 tegen 11 stemmen Tegen waren de Staatkundig- Gereformeerden Zandt en Van Dis. de A.R leden Schouten, Terpstra, Roosjen en Verkerk (de anderen waren voor) en de communisten. Die regeling ziet er aldus uit: Wie minder dan tien km van het Binnenhof af woont, krijgt f 7.200 per jaar, bij een afstand van 10 tot 75 km wordt die vergoeding f 7800, bij een afstand van meer dan 75 km f 8400 per jaar. De voorzitter krijgt bovenden f 7200 per jaar Het pensioen wordt f 187.50 per jaar voor elk jaar Kamerlidmaatschap met een maximum van f 3500 Degenen, die voor de verschillende fracties het woord voerden, waren het over het algemeen wel eens met het voorstel, al meende mej. Tendeloo (Arb.), dat het juister zou zijn geweest, wanneer de regering de Kamerleden 't Is binnen lang niet zo koud als overmorgenochtend. dele van burgemeester Max Brauer van Hamburg. Het orakel van Neuren berg heeft weer eens gesproken en hertog Eduard von Coburg als kleine Nazi geclassificeerd. De hertog was vroeger voorzitter van het Duitse Rode Kruis, maar ook ere-leider van de SS. Een zonderlinge combinatie! Gene raal George Marshall heeft een neven betrekking aanvaard President Truman heeft hem benoemd tot voorzitter van de Amerikaanse Rode Kruisvereniging JTen tuinman fietste gistermorgen door Den Haag. van top tot teen in de maatkleding gestoken, van elegante snit, en met een winterjas over het stuur van zijn fonkelnieuw karretje Laat nou de Hagenese politie nieuws gierig worden en de man aan de tand voelen. Pakje gestolen, fiets gestolen winterjas gestolen. In Lisse Kleren maken de dief Gisteren is in Genèvi een vliegende schotel waargenomen Helaas kwam de ontdekking te laat want pas nadat een dame het ding op haar hoofd nederdaalde Het kopje, dat ook van een balkonrand tuimelde, miste haar op een haar na. Het Noorse gezantschap in Sydney zal wot den gesloten Te duur. Ook in de diplo matie moet men zuinig zijn! Anthony Eden, de vroegere Britse minister van buitenlandse zaken, en plaatsvervangend leider van de con servatieve Lagerhuisfractie, wil schei den. derhalve is overgegaan tot stelsel matige uitroeiing. Tot volledige uitroeiing is het echter nooit gekomen, want steeds bleven er konijnen in het duingebied voorkomen, zij het dan ook in slechts zeer beschei den mate. Intussen blijkt, dat Moeder Natuur op haar beurt maatregelen heeft getroffen tegen de strijd die tegen een harer kinderen wordt gevoerd. Van een Moeder valt dat uiteraard volledig te respecteren en te waarderen. Er zijn verschillende aanwijzingen dat de natuur er naar streeft om het ko nijnenras ook in de provinciale duin terreinen in stand te houden. Dit blijkt uit het feit, dat telkens opnieuw door de duinopzichters wordt geconstateerd, dat konijnen jongen werpen op zo'n jeugdige leeftijd dat zulks geenszins normaal is. Bovendien is de omvang der worpen vaak zó groot, dat men ook in dat opzicht telkens voor verrassin gen staat. Natuurlijk is het P.W.N. met ge bruik van allerlei bestrijdingsmidde len volledig in staat, te voorkomen, dat er sprake zou kunnen zijn van het ont staan van een nieuwe konijnenplaag, Het neemt echter niet weg, dat het in teressant is te weten, dat de natuur zich niet zonder meer laat ringeloren en al het mogelijke doet om aan de boze plannen van de mens het hoofd te bieden. Het Atlantische „opperbevel", de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der twaalf lan den van het Atlantisch Pact, zal waar schijnlijk volgende week te Londen bijeenkomen voor zijn eerste vergade ring, zo wordt uit gewoonlijk betrouw bare bron vernomen. Zijn eerste taak zal zijn het uitwer ken van het plan voor de „evenwich tige collectieve strijdkrachten",, dat door de raad van ministers van Bui tenlandse Zaken is goedgekeurd. In Makassar vertoeven op het ogen blik dr. Rehatta en dr. Tupamaha voor het voeren van besprekingen, welke verband houden met pogingen van de centrale regering met medewerking van de regering van Oost-Indonesie, om de kwestie-Ambon op een vreed zame wijze op te lossen. Dr. Rehatta, die ook heeft deelgenomen aan de missie Leimena. heeft onlangs bespre kingen gevoerd in Djakarta. Naar een officiële Russische woord voerder Woensdagavond heeft medege deeld, is generaai-majoor Alexander Kotikof van zijn functie als Sowjet- commandant van Berlijn ontheven. Hü zal door Serge Vlexejevitsj Dengm worden vervangen De woordvoerder verklaarde verder, dat ook de vertegenwoordigers van de Sowjetrussische contrólecommissie in drie Oostduitse provincies van hun functie zijn ontheven en naar de Sow- jetunie zullen terugkeren, n.1. in de provincies Thüringen, Brandenburg en Saksen. Westelijke waarnemers achten het veelbetekenend, dat de nieuwe Russi sche commandant een burger is. Het zou naar hun mening de eerste stap kunnen zijn naar een algehele „demili- tarisatie" van de Russische bestuurs commissie. Het troepenschip Waterman wordt Vrijdagmorgen omstreeks zes uur in Hoek van Holland verwacht. De ont scheping te Rotterdam begint, behou dens onvoorziene omstandigheden, des morgens te negen uur.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1