Ook dit jaar VVV excursies Stad en Omgeving Witte Bioscoop vertoont volgende week „De laatste etappe" Nieuws van het Christelijk MilitairTehuis Voormalig stadgenoot in zijn woning te Surabaja neergeschoten Tweede dag van de Avondvierdaagse leverde geen moeilijkhsden op Rampokkers drongen huis van tam Kap binnen In Marine Hospitaal Ie"che"'" "ep -™"1* ~Iln!" overleden Jubileumconcert1 van „Winnubst" Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Wel natte haren, maar geen blaren Gasten uit Texel en Callantsoog bezoeken Den Helder Wellicht schoolkinderen PIET SCHMIDT uit België ook Engelsen waren de gasten van de MOOC Clavan staat opgesteld in elftal van de LSK Bazar in hef clubgebouw van de „Visbuurt" Half-documentaire, knap verfilmd Tussen Haaks en Kuifje Interieur werd belangrijk verbeterd Alle deelnemers maken een goede indruk IN HET KORT Uitslag aanbesteding Zilvermeeuw organiseert weer wandeltochten Vanavond LVT—LSK Callantsoog Autotocht ouden van dagen Zni 'JPe Inlichtingen verzocht Anna Paulowna Zonnige dag voor ouden van dagen Scheepvaartberichten i Maandagavond vijf Juni 's avonds om balf acht zijn twee Nederlanders, wo nende op Karangmendjangan (Surabaja) bet slachtoffer geworden van een bende rampokkers, die zich toegang tot erf en woning verschaften en daar, toen de bewoners om hulp riepen, hevig begonnen te schieten. Een van hen was de heer Franciscus H. Kap, technisch ambtenaar op het Marine Etablissement. De heer Kap was een zoon van de heer J. A. Kap, vroeger werkzaam als opzichter bij de afdeling scheepsbouw van de Rijkswerf alhier. De familie Kap woonde destijds op het Tuindorp. De heer F. H. Kap, die oorspronkelijk van zijn vak lasser was, heeft ook enige tijd in Roemenie gewerkt. Waar het hier een vroegere plaats genoot betreft, die zich vele huidige inwoners van onze stad nog zullen her inneren en een en ander tevens illus treert hoe gevaarlijk de toestand ook in de grote bevolkingscentra van In donesië nog is, laten wij hieronder het uitvoerige verslag volgen, dat het dag blad „De Vrije Pers" te Surabaja op 6 Juni over het voorgevallene bracht. „Te ongeveer half acht gisteravond kwamen ongeveer vijftien kerels, die allen gewapend waren met revolvers, het erf van het huis op. Een van deze kerels, die een uniform droeg (de an deren waren in burger), liep de huis kamer van de heer Kap binnen. Deze zat daar met zijn vrouw en (ongeveer 12-jarige, red. H.C.) dochter. Handen op, gelaste de geüniformeer de. Mevr. Kap reageerde hierop met „maling, maling" te gillen. De indrin ger loste hierop een aantal schoten uit zijn revolver. De heer Kap, die nog steeds in zijn stoei zat, werd door drie kogels in de buik getroffen. De heer J. P. de Graaf (medebewo ner van het huis, die ons dit vertelde), had het rumoer op het erf gehoord, was inmiddels naar buiten gelopen, waar hij ongeveer acht of tien gewa pende kerels zag staan. Een van hen vroeg in vloeiend Nederlands: Woont hier de heer Van der Woerd? Terwijl deze vraag gesteld werd, vielen de schoten in de kamer van de familie Kap. De hond van de heer De Graaf begon hierop hevig te blaffen en mevr. De Graaf, die in de deuropening was Zondag heeft de Harmoniekapel „Winnubst" reeds zijn gouden jubi leum gevierd, maar vandaag, Donder dag 15 Juni, is het eigenlijk de dag van Oprichting. Ter gelegenheid van dit vijftigjarig bestaan geeft het korps, on der leiding van dé heer H. H. Schen kels, vanavond van half negen tot tien uur in de tent van het Julianapark 'n jubileumconcert. Op het programma staan de volgen de nummers: 1 Washington Grays (mars) van C. S. Grafulla, 2 Rakoczy- ouverture van Keler Bela, 3 In scho ner Maiennacht (wals) van Max Rentzsch, 4 Cavatina van J. Raff, 5 Slavonic Rhapsody van C. Friedemann, 6 Selectie uit La fille du tambour-ma- jor van Offenbach, 7 Telefunken (mars) van Joh. Evert. Na het concert wordt een muzikale rondgang gemaakt langs de volgende route: Julianapark, Keizerstraat, Mo lenstraat Sluisdijkstraat, Westgracht Keizerstraat, Spoorstraat tot Bierstraat, terug Spoorstraat, Koningstraat, Prins Hendriklaan, Rotterdamse Bankver- eniging. riep Blijkbaar schrokken de rampokkers hiervan. In elk geval grepen zij allen naar hun wapens en begonnen te schieten. De kogels vlogen aan alle kanten over het erf en door het huis. Het is een wonder, zo vertelde de heer De Graaf, dat ik niet getroffen werd. In mijn zenuwachtigheid rende ik van de ene hoek van het erf naar de an dere. Dit is waarschijnlijk mijn geluk geweest. De buurman van de heer De Graaf, de heer Van Bergen v. d. Grijp, gealar meerd door het schieten en het ge schreeuw, kwam op een gegeven mo ment het erf van het huis van de heren Kap en De Graaf oplopen. Hij trachtte een van de rampokkers te overmeeste ren, doch werd door drie revolverscho ten buiten gevecht gesteld. Deze scho ten troffen hem in het been en in de arm. Het gehele drama duurde naar schat ting ongeveer drie minuten. Plotseling renden de rampokkers naar de straat, waar ze in een gereedstaande „pick- up" sprongen, die met gedoofde lichten wegreed. Toen de auto ongeveer 50 meter had gereden, werd weer gestopt. Men had in de algehele verwarring twee rovers op straat laten staan. Zij renden al schietende in de richting van het huis van de heer Kap achter de wagen aan en wisten er ten slotte ook nog in te komen. De wagen verdween vervolgens met grote snelheid. Enige ogenblikken na het gebeurde kwamen enkele Nederlandse mariniers onder commando van een luitenant en behorende tot de wacht van het Ma rine Hospitaal op de plaats van het drama aan. Zij waarschuwden de po litie en riepen de hulp van het hospi taal in. Zeer spoedig waren een arts en enkele verpleegsters aanwezig. De beide slachtoffers werden naar het Marine Hospitaal overgebracht." Wij vernamen gisteren, dat de heer F. H. Kap op 8 Juni in het hospitaal aan zijn verwondingen is bezweken. Hij was 44 jaar en vader van twee meisjes. avondvierdaagse zorgen er angstvallig voor, De deelnemers aan de zevende Avermelden valt. Want uitvallers dat van dit wandelevenement we», ^^^^n misschien wel blaren te melden zijn er nog niet en op oruwde schouders op. Meer niet. Een jeug- vielen, haalden de volwassen tippelaa stukkie?„ Zo kunnen dige „Duinkanter zei echter weinig vertellen. Nou ja, het regende wij onze nieuwsgierige lezeres maar bezwaar te zijn voor die „kil®. 96. Daar liggen Pim, Pam en Pom nu. Alle drie met een ijszak op het hoofd, want de zuster denkt, dat zij hevige koorts hebben en hoopt hen hiermede wat te helpen, „Wat is dat vreselijk koud", zegt Pom. „Ik bevries zowat!" „Ja, ik vind het ook zo'n pret je niet", antwoordt Pim. „Maar we moeten volhouden. Anders moeten we hier het ziekenhuis uit en worden we in de kerker gestopt onder het Raad huis. De veldwachter heeft het zelf gezegd". De drie hondjes hebben niet begrepen, dat de veldwachter het niet zo kwaad meende en hen alleen maar schrik wilde aanjagen. Ze hebben ook niet gezien, dat de burgemees ter en de veldwachter elkaar knip oogjes gaven, toen ze dat zeiden NeePim, Pam en Pom liggen te bibberen van angst envan kou! ■Qen vertrouwd adreó ooor kleding naar maat Ruyghweg 74 - Tel. 31 76 Toen na de bevrijding ook onze plaatselijke Vereniging voor Vreem delingen Verkeer weer op gang kwam, maakte bet bestuur direct plannen om te trachten een deel van het grote toe ristenverkeer naar Den Helder te krij gen. Haven, dijk, stad, duinen en strand bieden toch zeker objecten, die voor niet-stadgenoten als bezienswaar dig moeten gelden. Men kwam op de gedachte mee te profiteren van het drukke seizoenbe- zoek, dat plaatsen als Callantsoog en het eiland Texel ten deel viel. In sa menwerking met de VW's aldaar slaagde men er inderdaad in een flink aantal trips te organiseren, waarbij men dank zij de medewerking van de Koninklijke Marine met de Marine en de Rijkswerf eveneens kon kennis ma ken. Deze tochten vielen bij de vele deelnemers zeer in de smaak. Boven dien waren deze tochten voor onze stad en de middenstand van veel betekenis. Ook dit jaar is contact opgenomen met de betreffende instanties met als resultaat, dat ook nu dergelijke excur sies kunnen worden georganiseerd. Reeds zijn enkele gezelschappen in Den Helder geweest. Op 26 Mei, 2 Juni en 9 Juni ontving de WV leden van het personeel van de Nederlands^ Buurtspoorweg Maatschappij, gevestigd te Zeist. Zij bezochten de Rijkswerf, zagen films in de Marinecantine en mochten een onderzeeboot bezichtigen. De VW is voorts voor dit doel in ge sprek met de afdeling Leeuwarden van de Nederlandse ReisverenigingV het Z De onlangs opgerichte Marine On derofficieren Club hield Dinsdag in „Musis Sacrum" een contactavond voor de onderofficieren van de binnen lig gende Engelse oorlogsbodems. Het be stuur dat de avond organiseerde, kan met grote voldoening op een zeer ge slaagde bijeenkomst terugzien. Nadat de waarnemend voorzitter, sergeant- torpedomaker Lenstra, de avond offi cieel had geopend, brachten eigen krachten verscheidene aardige attrac ties, die buitengewoon in de smaak vielen. De leiding was in handen van de adjudant-torpedomaker Jansen, die veel succes oogstte met zijn artisten. Vooral de heer Nottelman mocht er zijn met zijn nummers. Aan het eind van de avond dankten de Engelse onderofficieren hun Neder landse collega's voor de prettige uren. Zoals men misschien weet spelen tijdens de O. en O.-sportweek, die van Zaterdag 17 tot en met Zaterdag 24 Juni wordt gehouden, de vertegen woordigende voetbalelftallen van Ma rine, Landmacht en Luchtmacht een halve competitie om de R.A.O.-wissel- beker. De eerste wedstrijd in deze serie werd vastgesteld voor Zaterdag 17 Juni op het HRC- A-terrein, tussen de Ko ninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht. De jvedstrijd begint om zeven uur. Op Maandag 19 Juni wordt als tweede •wedstrijd gespeeld MarineL.S.K. De derde ontmoeting, tussen Landmacht en L.S.K., volgt op Woensdag 21 Juni. Het elftal van de L.S.K. heeft onze nationale rechtsbuiten Clavan in zijn gelederen. Voorts spelen in deze ploeg Bouwmeester van NAC en Advo caat van De Volewijckers. Wanda Jakubowska en Gerda Schneider, twee Poolse vrouwen, schreven enkele jaren geleden het scenario voor hun meesterwerk „Ostatni Etap", de film die op Dinsdag 20, Woensdag 21 en Donderdag 22 Juni in de Witte-bioscoop te Den Hel der zal worden vertoond. Deze vrouwen konden een „levens-echte" geschiedenis schrijven, omdat zij in het vrouwenkamp Auschwitz-Birkenau zelf ternauwernood aan het einde van de laatste etappe wisten te ontkomen. Wanda Jakubowska en Gerda Schneider overleefden Auschwitz, dat dag in dag uit mensenlevens eiste, marteltuig herbergde en zelfs voor vrouwen en kinderen geen genade kende, „De laatste etappe" verhaalt hiervan, boeiend en oprecht. reisbureau „De Magneet" te Hoorn en zal tevens trachten enkele groepen schoolkinderen uit Belgie en de om geving van Alkmaar voor een dagex cursie in onze stad te interesseren. De tochten voor de Texelse gasten zijn bepaald op de Dinsdagen en de Donderdagen van de maanden Juli en Augustus. Eén der boten van de Teso zal een tocht van anderhalf uur buiten de kust van Den Helder met de gasten maken. Na aankomst wordt de Marine bezocht, waarna de deelnemers gele genheid krijgen in de stad te gaan lun chen. Vervolgens wordt een bezoek ge bracht aan de Rijkswerf en zal zo mo gelijk een der schepen van de Kon. Marine worden bezocht. Voor de da mes, die dit wensen is een speciale at tractie ingelast n.1. een bezoek onder deskundige leiding aan de lingeriefa- briek van de fa. Gebr. Meijer. Ook met de VW te Callantsoog zal weer contact worden opgenomen. Met dit alles wordt ook onze stad meer in de belangstelling van het toe risme betrokken. De VW is vanzelf sprekend zeer erkentelijk als men haar in deze geest tips zal kunnen ver strekken, welke het bezoek en de waarde van het bezoek aan onze stad nog zullen verhogen. Met dat al hopen wij, dat de WV met kracht op deze goede weg zal kunnen en mogen voortgaan. Den Hel der zal er wel bij varen. Vrijdagavond om zeven uur wordt in het clubgebouw van de speeltuinver eniging „Visbuurt" een bazar geopend van werkstukjes die door de kinderen van deze tuin zijn vervaardigd. Hier uit blijkt wel dat de afdeling van de winter weer stevig heeft aangepakt. De kinderen hebben geleerd wat hout bewerking is, en raakten vertrouwd met de breikunst en het kunstsierwerk. De producten die op lange winter avonden werden vervaardigd zijn nu te koop. De bazar is nog geopend Za terdag na afloop van de feestelijke op tocht die door de plaatselijke tuinen voor de kinderen wordt georganiseerd. De regisseuse, Wanda Jakubowska, maakte van „De laatste etappe" een half-documentaire, waarvoor de bui tenopnamen in het beruchte kamp zélf werden vervaardigd. Er zullan mensen zijn, die liever niet nog eens al die gru weldaden uit die verschrikkelijke tijd onder de ogen krijgen. Wij kunnen het ons indenken. Wellicht wordt deze film wat te laat in Den Helder vertoond, want inmiddels zijn vijf goede jaren aan ons voorbij gegaan. Er leven even wel herinneringen; en natuurlijk in de eerste plaats bij hen die door toedoen van de vijand een broer of een vader moesten missen. Onder het motto „Opdat wij niet ver geten" werd de film de wereld inge zonden, en met dat „doel" in zich kan men er naar kijken, de kaken op el kaar geklemd en zich afvragend hoe mensen ooit tot bestialiteiten kunnen komen als in de film weergegeven. En juist daarom wil men weten of het wel goed is oude wonden diep open te scheuren. Doch men weet gelukkig, dat het goede in de mens zich altijd weer zal laten kennen, en dat ten slotte dat goede ook zal zegevieren. De poging tot dramatisering had men in „De laatste etappe" misschien beter achterwege kunnen laten. Het lot van een paar vrouwen die in de grote massa van het kamp Auschwitz niet minder en niet meer waren dan an deren, heeft men even extra belicht. Maar verder brengt de lange reeks van verantwoorde beelden een verhaal, zo diep droevig en tegelijkertijd zo waar devol, dat men na de laatste woorden „Nooit meer Auschwitz" meer dan ooit begrijpt waarom de film werd gemaakt. Aangrijpend zijn alle werkelijkheden wergt geven. Persoonlijke ervaringen, waarvoor men dus niet bang behoefde te zijn ze uit te beelden, al zullen zelfs de vervaardigsters met enige schroom werk zijn gegaan. Wie niet uit lust naar sensatie „De laatste etappe" gaat zien, zal moeten erkennen, hoewel het hem wat inhoud betreft wellicht moeite zal kosten, dat het een goede film is. „De laatste etappe" draait onder auspiciën van de Nederlandse Vereni ging van ex-politieke gevangenen (uit de bezettingstijd). Gistermorgen is Hr. Ms. mijnenveger „Roompot" naar Borkum vertrokken. Hr. Ms. „Rozenburg" nam uit de haven lig plaats in het Bassin. Hr. Ms. Flores vertrok gistermiddag om half één met bestemming Rotterdam. De „L.T. 5", die naar Hoek van Holland zou vertrekken heeft wegens te onstuimig weer voor de Hoek de haven nog niet verlaten. Het is morgen hoog water om 8 uur en 20,25 uur en laag water om 2 uur en 14.35 uur. De temperatuur van het zee water was 15,8 graden. Uit de grote toename van het aantal leden en donateurs blijkt, dat er in Den Helder grote belangstelling bestaat voor het chr. militair tehuis. Het is daarom wellicht interessant iets over de jongste geschiedenis van het tehuis mede te delen. Er is het laatste jaar veel ten goede veranderd. De vochtige buitenmuur is geheel gerestaureerd, waardoor een smaakvol interieur verkregen werd. Pluche gordijnen en nieuwe vloeren hebben de aantrekkelijkheid zeer ver hoogd. In alle benedenzalen is nu een moderne verlichting met TL-buizen aangebracht en de oude, sombere wandversiering heeft plaats gemaakt voor moderne, lichte en zonnige schil derstukken. Vijf rommelkamers zijn herschapen in frisse slaapkamers. Het podium op de grote bovenzaal is aan merkelijk verbeterd, waardoor de be schikking verkregen werd over twee ruime kleedkamers. Deze mooie zaal, met 200 zitplaatsen en een goede piano, is nu voor vele doeleinden bruikbaar en wordt billijk verhuurd aan vereni gingen en particulieren. Volgens het gastenboek is het tehuis over 1949 door 1774 verschillende mili tairen bezocht. De meesten van hen bezoeken ons tehuis meerdere avonden per week, zodat het totaal aantal be zoekers kan worden geschat op 14 15000. Tien procent van deze bezoekers behoort tot geen enkel kerkgenoot schap, 38 pCt. tot de Herv. Kerk (Or thodox en Vrijz.), 35 pCt. Gerefor meerd, 10 pCt. R. Katholiek, terwijl de overige kerkgenootschappen 7 pCt. van het totaal uitmaken. Dit wil echter niet zeggen dat allen, die opgeven tot een kerkgenootschap te behoren, chr. mili tairen zijn. Er wordt zo vaak gemeend dat een Chr. Militair Tehuis alleen voor chr. militairen bestemd is. Inte gendeel, iedereen, ongeacht zijn gods dienstige of politieke overtuiging, is in ons tehuis hartelijk welkom. Zij vin den er alles, wat voor hun ontspanning nodig is. Een orgel, een piano, een radio, een biljart, een ping-pong-tafel, een sjoelbak, een kast met goede boe ken en een studiezaal zijn tot hun beschikking. De consumptie is billijk en er heerst een gezellige sfeer. Hier over wellicht eens een volgende keer. op de tweede avond, maar metervreters". Zo kon het gebeuren, dat de beide militaire ploegen, een peloton van Hr. Ms. „Neptunus" en een gr01® groep Torpedomakers, die om vijf mi nuten over half zes startten, al we®r terug waren om tien over half acnt, een tikkeltje nat maar nog in de beste stemming. De Torpedomakers,, onder leiding van de luitenant ter zee ei 2e klasse H. Pieters, kwamen met hetzelfde aantal op als gisteren. e leden van de „Neptunus", die "V*1" cheren met jonker Janssens aan het hoofd, verschenen met twee deelne mers minder aan de start. Een vlotte indruk maakte vooral mej. Kuijper met haar dertien kleine „Duinkanters". Zij deden het weer goed en alleen aan de natte haren was te zien, dat ze een poos buiten hadden gelopen. De andere groepen, „W.I.K. de „Zilvermeeuw", de „Duinkanters" en de „Jutter" kwamen daarna binnen. Alle deelnemers waren nog even monter. De militaire groepen lopen, in te; genstelling tot de andere deelnemers, vandaag twintig kilometer. Zij wil den dat, omdat Vrijdag tal van mili tairen nog met de trein van kwart over negen met verlof gaan. Zij lopen dus vandaag de route, die eigenlijk voor morgen bestemd was. Deze luidt als volgt: Start Spoorgracht, l.a. Fabrieks- Vanavond tussen zeven en acht uur be speelt de stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, het klokkenspel van het Monument Ne derlands Reddingwezen. Op het terrein aan de Lorentzstraat wordt op het ogenblik het circus Strassburger opge bouwd. Vanavond om acht uur wordt de gala voorstelling gegeven. Het Leger des Heils opent hedenavond om acht uur op het Rialto-terrein zijn tent campagne. Sprekers zijn Sr.-kapitein J. C. Vos en kapitein R. Gerstel. In het gemeentehuis wordt vanavond om acht uur vergaderd over de oprichting van de speeltuin-afdeling „Nieuw Den Helder". 1» De architect P. Baard heeft aanbesteed de bouw van een boerderij voor rekening van de heer W. Noot te Koegras. Deze boerderij zal worden gebouwd bij de kruising van de Korte Vliet en de spoorbaan. De uitslag van de aanbesteding is: D. Langedijk, Heiloo f 24.500,—; IJ. Kops en Zo nen, Heiloo f24.900,—; G. Bakker, Hilversum 124.960,—; D. Boekei, Schagen f 25.675,—: R. Noppert, Den Helder f 25.780,—; Fa. Veen- stra, Den Helder f 25.825,—; Fa. Minneboo en Walboom, Den Helder f 25.900,—; Gebr. Tuin, 't Zand f26.400,—; D. de Graaf, Julianadorp f 26.600,—; S. Sjeerdsma, Den Helder f 27.000,—; P. Bakker Ezn., Den Oever, t 27.623,—; B. Zeeman, Schagerbrug f 27.700,-; S. van Scheijen, Koegras f28.000,—; J. Bak ker, Den Helder f28.380.-; P. Boerdijk, Den Helder f28.497,—; Fa. Wed. de Vries en Zn. Den Helder f 29.000,—; P. Doorn, St. Maar tensbrug f 29.'300,—N. Schutte, Den Helder f 29.400,—; Aannemingsbedrijf „A. van de Wouw", Den Helder f29.900,-. De wandelsportvereniging „De Zilver meeuw" organiseert op Zaterdag 1 en Zondag 2 Juli weer wandeltochten over afstanden van vijftien, dertig en vijf en vijftig kilometer. Het inschrijfgeld be draagt voor leden van de KWB 0,85, voor militairen 1 en voor niet-leden 1,35. Inschrijving is mogelijk tot Zater dag 24 Juni aan het adres Tuinstraat 27a. Op het HRC<terrein wordt vanavond de voet balwedstrijd LVT (Weesp)—LSK (Bussum) ge speeld. De Wfnnaar van deze ontmoeting legt beslag op de derde prijs in het Burgemeester Ritmeester-beker-tournooi, waarvan de finale tijdens de O. en O.-sportweek zal worden ge speeld. Deze finale, tussen het Torpedo-Atelier Wil lemsoord en het Marine Opleidings-Kamp Hil versum begint Dinsdagavond 20 Juni om zeven uur op het HRC-terrein. De commissie „Autotocht ouden van dagen" heeft besloten ook dit jaar weer een autotocht te maken met hen die 65 en ouder zijn. De reis zal dit- maal gaan door West-Friesland. Het is de bedoeling door de Wieringer- meer langs Medemblik naar Enkhui zen, via Hoorn naar Alkmaar te gaan en van daar naar Bergen. Hiervoor is geld nodig en daarom zullen lijsten ter intekening worden gepresenteerd. De commissie hoopt natuurlijk dat weer met milde hand wordt gegeven. De postcommandant der Rijkspolitie te Schagerbrug verzoekt de persoon die op Maandag 5 Juni omstreeks 16.00 uur op het strand bij Petten werd aangesproken door een jongen van ongeveer 16 jaar, die hem ver zocht mede te gaan naar zijn kleren welke in het duin lagen, waarbij iemand zich op verdachte wijze op hield, zich bij de politie te melden. De man moet zijn gekleed geweest in donkere pantalon en rood wit ge blokt sportshirt. 8 gracht, r.a. Ruyghweg, Overweg, H. A. Lorentzstraat, r.a. Sportlaan, l.a. Middenweg, J- Verfailleweg, l.a. Zand dijk tot aan Foreestweg, l.a. Foreest- weg, brug over naar de Schoolweg, volgen tot aan de Rijksweg, l.a. Rijks, weg, Binnenhaven, l.a. Nw. Brugsteeg, brug over r.a. Spoorgracht. De burgergroepen volgen vanavond, volgens het programma, de vijftien kilometer-route: Spoorgracht, r.a. Nieuwstraat, r.a. Jan in 't Veltstraat, l.a. St. Bosse- straat, Fazantenstraat, l.a. Ooievaar, straat, r.a. Lijsterstraat, r.a. Burg. Houwingsingel, r.a. Meeuwenstraat, 1 a. Ruyghweg, Overweg, r.a. Boer- haavestraat, l.a. Javastraat, r.a. Timor- laan, l.a. Huisduinerweg, r.a. kluft op langs Vuurtoren, l.a. Dijk op naar strand dit volgen tot aan trap Duin oord, Tegelpad naar de uitspanning Donkere Duinen, daar de poort in en naar de hoofdpoort lopen, l.a. J. Ver failleweg, Middenweg, r.a. Prof. Blok- straat, l.a. H. A. Lorentzstraat, Over weg, Ruyghweg, l.a. Bassingracht, Spoorgracht. We mogen de betekenis van een dag als deze niet onderschatten, zei wethouder mr, H. Jonker Hz., toen hij na de behouden terugkeer van hun jaarlijkse rijtoer de ouden van dagen en de andere aanwezi gen in „Veerburg" toesprak. Spreker ver zekerde, dat het gemeentebestuur trots is op de gemeenschapszin der burgerij, die het mogelijk maakt ieder jaar zo'n prach tige dag voor de oudjes te organiseren. En een prachtige dag was het ook nu weer. Met 76 auto's en twee bussen werd een mooie tocht gemaakt door het Noor delijk deel van onze provincie. Hoorn, Alkmaar en Bergen waren de pleister plaatsen waar gerust en koffie met brood, een bord soep of een kop thee geserveerd werd. Een groot deel van de inwoners van de Polder stond langs de weg toen de lange stoet van auto's, de muziekvereni ging „Concordia" van Breezand voorop, des avonds naar „Veerburg" reed voor het laatste gezellige samenzijn der ouden. Hier werd nog eens getracteerd op koffie en gebad; „Concordia" blies vrolijke be kende wijsjes en er werden veel harte lijke woorden gesproken. Allereerst door de heer Harder, de voorzitter van da Commissie Rijtoer Ouden van Dagen, dia allen dankte die, op welke wijze dan ook steun verleenden en bijdroegen tot het welslagen van deze dag. Met een krachtig applaus werd het dankwoord onderstreept, dat hij richtte tot de leden van het corps verkeerspolitie te Alkmaar, die de stoet op de hele tocht prachtig had den geleid. Uit de woorden van wethou der Jonker haalden we boven al iets aan. In plaats van de heren J. C. Geerligs en K. Keuris, die dit vroeger meestal de den, vertolkte nu de heer H. Jonker Sr., „de jongste der ouden van dagen" in een vlotte speech de dank voor de mooie en prettige dag. Aagtedijk, 13-6 van Havanna naar Corpus Christi Aagtekerk, R'dam-Brisbane, 14-6 te Cochin Aldebaran, Lulea-Emden, pass. 13-6 bomholm - Alkaid, Porto Alegre-R'dam, 13-6 van Paranagua naar Vitoria - Abndijk, Gal- veston-Londen, pass. 12-6 Wight - Alwaki, Buenos Aires-New York, 13-6 van Santos naar Victoria - Averdijk, 14-6 van New Orleans te Antwerpen Bali, 12-6 van Charleston naar Bal timore - Blijdendijk, Karachi-R'dam, 13-6 Fort Said naar Genua Caltex Leiden, 11 dam—Ras Tanura, 13-6 van Suez Celebes, A dam—Balik Papan, 13-6 van Pladju naar Su rabaja Delfshaven, Bahia BJanca—R'dam, pass. 14-6 Fernando Noronha Drente, San rrancisco—Basrah 13-6 van Surabaja te Dja karta - Duivendrecht 13-6 van Buenos Aires te St. Vincent verwacht (KV) - Farmsum, 13-6 van R'dam naar Savona Garoet, 14-6 van Tjilatjap te Djakarta - Gordias, 13-6 van Lissabon te R'dam Hersilia, Demerara—A' dam, 13-6 van Paramaribo naar Azoren Iris, 13-6 van Spanje te A'dam Ittersum, Galveston—A'dam, pass. 13-6 Dover - Japara (L)# Djakarta—R'dam, 13-6 bij Kaap Tenez - Java, Surabaja-A'dam, pass. 14-6 Kaap Guar- rlafui Langle Scott, R'dam—Japan, 13-6 van Manilla Lawak, Calcutta—Vancouver 11-6 te Los Angeles - Lekkerkerk, R'dam-Cal- cutta, 13-6 van Colombo naar Madras Lieve- vrouwekerk, 13-6 van Basrah te Khorramshar Maashaven, 13-6 van Port Gentil naar Lagos Mariekerk, R'dam—Kobe, 13-6 van Suez naar Aden Mentor, A'dam—Alexandrie, 13-6 van iofiS ,?aar C^ms Noordwijk, Sfax—R'dam, Jo-6 bij Kaap Bon Ossendrecht, R'dam— Bagnoli, 13-6 in Straat Gibraltar Prins Wil lem II, New Orleans—Triest, pass. 13-6 Kaap Bon - Radja, Portland-Durban, 14-6 te Kaap t Foepat, A'dam—Indonesië, pass. 13-6 Gibraltar - Salatiga, 13-6 te Basrah, 14-6 naar Muscat Salawati, New York—Alexan drie, pass. 13-6 Gibraltar Sarangan, Dja- karta-New York, pass. 13-6 Flores - Singkep, lacoma—Calcutta, 13-6 van Surabaja naar Ma- kassar - Slamat, 12-6 te Tj. Pandang - Stad lkmaar, 12-6 van Kaapstad naar A'dam c ~:r A'dam—Mombasa, 14-6 te Genua Tg cv Maastrichf» Vlaardingen—Livomo, pass. i«J-ö Kaap Villano - Tabinta. A'dam-Indo- neSiet»i van ^uez naar Aden Tamo, 13-6 van R dam naar Buenos Aires - Zeeland (L), K dam-Djakarta, 13-6 van Belawan - Zwijn- urecht, Sfax-R'dam, pass. 13-6 Kaap Tenez. iGc ïmA Bianco (burgers), Djakarta-A'dam, ïa-ö 20° mijl o.z.o. van li/t Graadskanaal - Lemdijk, 13-6 van Portland naar Longview - rÜÏ °6i,t «an Frobolinggo naar Surabaja eynolds, 11-6 van Surabaja naar R'dam losan, R dam-Djakarta, 13-6, 18 uur te Ge nua - Veendam, 13-6, 17 uur, van R'dam te Ten Willem Ruys, Djakarta-R'dam, j miJl w- van Sabang Winsum, A'- ,„.m Fuerto Limon, 10-6 van Santiago naar Igc cn Zuiderkruis, R'dam-Djakarta, pass. ai Pointe de Galle- gorab 14-6 van Hamburg naar Buenos vtV "o ali' 14-6 van Charleston te New q Caasterkerk, Mombassa-A'dam, 14-6 te fcuez - Heemskerk, A'dam-2.-Afrika, 13-6 te urban Ilos, 13-6 van Barcelona te Tar- ragona - Ittersum, 14-6 van Galveston te A'- oam - Lemsterkerk, pass. 14-6 Daedelus Ri# - Limburg, 14-6 van Los Angeles naar San francisc0 -- Lombok, A'dam-Calcutta, pass. 14-6 Kaap Bon - Mitra (t), New Castle NSW -Pladju pass. 14-6 Flores - Orion, 12-6 van Jstanboel te Bourgas - Prins Alexander, R'dam vea\'ol3"6 te Port Alfred - Prins Wil-. Qicri a i van Montreal naar Bremen blad Arnhem, Bona-Casahlanca, pass. 13-« mntli S v van Limassol naar Bey- tp I r an Gstadp' A'dam—Maracaibo, 14-6 naar Belize Winsum» 13"6 van Kingston

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2