TweedeKamer aanvaardt ontwerp RHEUMIN helpt! fccJifaiott Brutale roof van de stadsvlag Zwarte magie oftewel gestoorde wittebroodsweken De functie van Staats-secretaris KERKELIJK NIEUWS Het loonniveau in de Verenigde Staten Devaluatie van de Zwitserse franc ALKALIVRL Het Radioprogramma Twee communistische raadsleden veroordeeld Canada wil afoomcommissie weer aan het werk hebben Koning Leopold berokkent Zwitserland geen schade Japanse geleerden produce ren radio-actieve isotopen De Belgen in c/e- Tour de France Vele Nederlanders vóór wereldregering Havenstaking Australië in Amerikanen blijven op Groenland Kwestie Jeruzalem terug naar Algemene Vergadering AVRO en VARA brengen samen schooluitzendingen HET CHINESE BEELDJE Subsidie op brood wordi afgeschaft Brandstichting uit wraak Rustverstoorder in kerken krijgt thans één maand Soldaten op weg naar huis DONDERDAG 15 JUNI 1950 Wederopbouw publiek-rechtelijke lichamen BU de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer is gisteren overeen komstig het voorstel van de voorzitter besloten in de vergadering van Dinsdag 27 Juni de huurwet aan de orde te stellen. Nadat de Kamer vier naturalisatie- ontwerpen, waardoor 83 personen de hoedanigheid van Nederlander zullen ver werven, had aanvaard, weid de behandeling van het wetsontwerp financiering wederopbouw publiekrechtelijke lichamen voortgezet. De heer Van der Goes van Na- te r s (Arb.) opmerkend, dat vier der benoemde staatssecretarissen van ambtelijke huize zijn en drie van niet ambtelijke huize, zeide, dat men in andere landen voor deze functies po litieke figuren neemt Een duidelijke taakomschrijving vond hij gewenst. Het ambt moet liggen boven het amb telijke vlak. De minister van Binnenlandse Za ken, de heer T e u 1 i n g s, merkte in zijn antwoord op, dat de taakom schrijving der staatssecretarissen op verschillende wijze is geschied, maar de regering is het erover eens, dat hierin systeem moet komen. De mi nister-president, de heer D r e e s, verzekerde nog. dat de regering zich zeer wel bewust is, dat de staatssecre taris geen ambtenaar is. De staats secretaris zal ongetwijfeld aftreden als de betrokken minister heengaat. De heer D e H a s (KVP) zeide het eens te zijn met de heren Gerbrandy en Hoogcarspel, dat het staatsrechte lijk niet juist is in deze wet op te ne men een wijziging van de wet op de materiële oorlogsschaden. Later op de middag heeft minister Lieftinck verklaard tegemoet te wil len komen aan de wensen van een deel der Kamer. Er zal nu een no velle worden ingediend tot wijziging van de wet op de materiële oorlogs schaden, zoals deze voorkwam in het wetsontwerp financiering wederop bouw publiekrechtelijke lichamen. Een wijziging van artikel 12 werd z.h.s. goedgekeurd met aantekening, dat de heer Hoogcarspel (CPN) ge acht wil worden te hebben tegenge stemd. Het gehele wetsontwerp is ten slotte z.h.s. aanvaard. Staatssecretarissen De Kamer heeft zich voorts bezig gehouden met het wetsontwerp hou dende nadere voorzieningen in ver band met de invoering van de ambten van minister zonder portefeuille en van staatssecretaris. De heer Tilanus (CH) betoogde, dat zekere bevoegdheden niet kunnen worden overgedragen aan een staats secretaris, omdat de minister verant woordelijk blijft. Da heer Terpstra (AR) meende, dat enkele benoemingen van staats secretarissen twijfel zouden kunnen wekken of de regering deze benoe mingen wel voldoende uit de ambte lijke sfeer houdt. Ned. herv. kerk: Beroepen te De Heij-Heyplaats: F. de Graaff te Wel en Ammerswoude. Beroepen te Oude water: J. van Wier te Kesteren. Beroepen te Rijssen: W. Rijsburger Res. Leger Pred. te Amers foort. Bedankt voor Molenaarsgraaf W. L. Mulder te Maartensdijk. Geref. kerken: Beroepen te Appingedam 2e pred. plaats: D. J. Madderaar te Oude Pekela. Beroepen te Heerjansdam en te Spij- kenisse J. N. Post te Wieringerwerf. Ned. herv. kerk: Beroepen te Nijkerk J. C. Telwagen te Wezep. Geref. kerken: Beroepen t Lichtevoorde H. C. Em- dijk, cand. te Amstelveen. Beroepen te Opperdoes ds. P. Brullmann woonachtig te Utrecht. Chr. gereform. kerken: Tweetal te Tolen: M. Baan te Dor drecht en N. de Jong te Middelharnis. Het loon ran de gemiddelde Ameri- karnse arbeider zal over dertig jaa' twee keer zo groot zijn als thant „wan neer de productie per man en per uui met hetzelfde gemiddelde blijft stijgeh als in het verleden". Deze voorspelling wordt gedaan in een zeer uitvoerig rapport over de nationale politiek. In de laatste vijftig jaren zijn de werkelijke uurlonen in de Verenigde Statennaar in het rapport wordt mede gedeeld, ruim drie keer zo groot ge worden. Op het ogenblik bedraagt het gemiddelde loon ongeveer 1.33 dollar per uur. Seder. 1900 is het gemiddelde aantal werkuren met bijna een derde verminderd. Volgens de „Daily Graphic" zou Zwitserland van plan zijn in de loop van het jaar zijn franc met 20 pet. te devalueren teneinde zijn exporthandel en het toerisme te hulp te komen. Houd Uw wol als nieuwl^ Wil wordt hagelwit, Kleur krijgt nieuwe (leur Was Uw wol veilig VOORKOMT KRIMPEN EN HARD WORDEN mf VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. 6.00 Recital. 6.25 De stem van de Christelijke Vakbeweging. 6.40 Leger des Heilskwartier. 7.15 Vrij en Blij. 7.40 „Vandaag". 8.05 La douce France. 8.45 Z. Afrika. 9.00 Gram.muziek. 9.15 Wegverkeer. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Gram.platen. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Serenade in Bes. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6.15 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 De Radio Volksmuziek school. 7.30 Gala-concert, Holland festival. 9.50 Fritz Kreisler. 10.10 Nederlands belang bij Duitslands herstel. 10.30 Les Gars de Paris. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Varia. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Muziek bij het werk. 8.45 Myra Hess. 9.15 Ochtend bezoek bij onze jonge zieken. 9.35 Werken voor strijkorkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Symphonische minuten. 11.15 Viool-recital. 11.45 Russische volksdansen. 12.00 Mariniers- ktpel. 12.33 NCRV-koor. 1.15 Promenade orkest. 2.00 Ensemble Lachman. 2.30 Londens Radio-orkest. 2.40 Van oude en nieuwe schrij vers. 3.00 Solo-suites. 3.25 Fr. Schubert. 3.40 Voordracht. 4.00 Kamerorkest. 5.00 In de lens. 5.30 Under de Fryske Flagge. 5.45 Orgelcon cert. 6.15 Is S.S.R. een waardevolle erfenis? 6.30 Geestelijke liederen. 6.45 Christelijk Werk gevers Verbond. 7.15 Regeringsuitzending. 7.3o Gram.muziek. 7.40 „Vandaag". 8.05 Nationale Reclasseringsdag. 8.20 Radio Philharmonisch- orkest. 9.20 De laatste kans. 9.40 Estrellita. 10.05 Gram.muziek. 10.30 De Zaligsprekingen. 10.45 Avondoverdenkingen. 11.15 Als de nacht valt.,.. 11.50 Ballade. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Sid Mer- riman. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Sym- phonie-orkest. 10.00 Thuis. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Potpourri. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Liederen-recital. 11.05 Radio-feuilleton. 11.20 Zang door Juel Trio. 11.30 Orgelspel. 12.00 The Skymasters. 12.33 Sport en prog nose. 12.45 Melodieën-fantasie. 1.15 The Avro- If-ans. 1.40 Kookkunst. 2.00 Italiaan Radio- Symphonie-orkest. 3.00 Ons volk en zijn dich ters. 3.20 Johann Strauss 3.30 John Renova. 4.00 Trio Pia Beek. 4.30 Tussen twaalf en zestien. 5.00 Klein-Omroepkoor. 5.25 w ij en de muziek. 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 riano-duo. 7.30 Op bezoek bij anderen. 7.45 Reportage-klankbeeld. 8.05 Nationale Reclas seringsdag. 8.20 Ema Spoorenberg. 8.40 Het gezonde streven naar zelfbehoud. 9*00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.35 Vijftig jaar speeltuinwerk. 10.00 Buitennlands weekover zicht. 10.15 De jonge Flierefluiters. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. 11.15 Don Quichote. Hollandse Wafels 43 ets. Hei tumuli in Amsterdams Raad De Amsterdamse rechtbank heeft de twee communistische raadsleden, die be trokken waren bij het tumult in de raadsvergadering van 30 Juli 1949, ver oordeeld. De ex-wethouder L. Seegers werd conform de eis veroordeeld tot f 100.boete subs. tien dagen. Het raadslid J. Brandenburg, tegen wie eveneens f 100.— was geëist, werd één maand voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van drie jaar en f 100.boete subs. tien dagen. Naar men zich zal herinneren vormde de vertoning van de film „Het IJzeren Gordijn" de aanleiding tot een motie. Een motie van de communistische frac tie wilde de burgemeester niet in be spreking brengen. Daarop ontstond tu mult onder de communistische raadsle den. De burgemeester schorste de ver gadering, doch ook na de hervatting bleef de heer Seegers het recht op eisen het woord te verkrijgen. De bur gemeester liet daarop enkele agenten de raadszaal binnenroepen, waarop een handgemeen ontstond. Aan de heer Seegers wordt verwe ten, dat hij niet aanstonds op vordering van de agenten de raadszaal heeft ver laten en aan de heer Brandenburg, dat hij had deelgenomen aan de vechtpartij tegen de agenten. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, heeft 'n verklaring afgelegd voor de commis sie voor buitenlandse aangelegenhe den van het Huis van Afgevaardigden, waarin hij zijn goedkeuring uitsprak over de jongste „vredesreis", die de secretaris-generaal der Verenigde Na ties, Trygve Lie, naar Londen, Parijs en Moskou heeft gemaakt. Hij onthul de tevens dat de Canadese regering wenst dat de commissie voor atoom energie voort zal gaan met haar be sprekingen over een internationale controle van de atoomenergie. Max Petitpierre, president van de Zwitserse Bondsrepubliek, heeft ter kennis van het parlement gebracht, dat „Koning Leopold door zijn politieke be drijvigheid geen schade berokkent aan Zwitserlands buitenlandse betrekkin gen". Hij zei dit in antwoord op 'n vraag van een socialistisch parlementslid, dat wenste te weten of Koning Leopold „het asylrecht niet schond door in zijn residentie bij Genève politieke persoon lijkheden te ontvangen". Japanse geleerden van de universiteit van Kyoto hebben de eerste radio-ac tieve isotopen van dit land geprodu ceerd. Damtestijn zeiie goed in Naatje keerde ierug naar haar oude plaats (Vervolg van pagina 1) Damstad is gisteravond een wijle in rep en roer geweest. Tegen midder nacht n.1. is er een snood stuk be dreven door twee mannen en een vrouw: zij hebben zich, zij het ook uit edelaardige overwegingen, mees ter gemaakt van de stadsvlag en deze vervangen door eenhemd! Terwijl de feestvreugde nog daverde en de wacht op de tinne meer lette op de schonen in het gevolg van Catharina de Medici dan op candidaten voor de schandpaal, is een snoodaard bij het stadhuis opgeklauterd en nadien met de vlag verdwenen. Deze was wel gestreken, doch niet geheel ingehaald. De opschudding was uifèraard zeer groot, temeer, omdat het bestaan van telefoon in Damstad onbekend is en men dus niet de hulp van de twin- tigste-eeuwse recherche kon inroepen. De schuldigen hebben zich later ge meld. Zij gaven als motieven voor hun wandaad op, dat zij het stadsbestuur duidelijk hadden willen maken, dat een vlag behoort te worden inge haald, en dat bovendien zorg behoort te worden gedragen voor een afdoen de bewaking van de bezittingen der poorters. Intrede van Naatje Deze schokkende gebeurtenissen waren de afsluiting van een avond vol festijn. Een hoogtepunt was de intocht van Naatje van de Dam, het oude standbeeld, dat gedurende zes en dertig jaar opgeslagen is geweest in de kelders van het Rijksmuseum en nu voor Damstad in ere is hersteld. Onder de tonen van het schone lied „En Naatje van de Dam, die moet verdwijnen voor de electrische tram" werd mevrouw Naatje op een brou werswagen de stad binnen gereden, geëscorteerd door schutters en wees meisjes. Er werden uiteraard de no dige toespraken afgestoken. Het hu welijk van Rembrandt met Saskia kon niet doorgaan wegens de minder gun stige weersvoorspellingen. Wel echter heeft men kunnen genieten van het prachtige schouwspel, dat de intocht van Maria de Medici en haar gevolg in 1638 heeft opgeleverd, en dat voor deze gelegenheid werd herhaald. De beide Belgische ploegen, die zul len deelnemen aan de Tour de France zijn als volgt samengesteld: De A-ploeg: Blomme, Couvreur, Du- pont, Hendrikx, Impanis, Lambrecht, Ockers, Schotte, Van Ende en Verhaert. De B-ploeg: Baeyens, Close, Demul- der, Dubuisson, Storms, Verschueren. Reserves: Bogaerts, Breuer, De Rycke, Gyselinck, Peeters, Van Brabant. De nachtrust van een jong Bel gisch paar, dat de wittebroodswe ken te Bracquegnies bij Charleroi doorbrengt, wordt gestoord door geestverschijningen. De bruid, de 20-jarige Maria de RoeckBonvar- let klaagt, dat haar nachtgewaad kapot getrokken wordt door een geest met een haartooi als Mistinguette, ogen als theescho teltjes, een haviksneus en een bochel. Haar 22-jarige echtgenoot Hector verklaarde: „Ik transpireer aan een stuk en moet drie maal per nacht een andere pyama aan trekken". Ook anderen verklaren de geest ie hebben gezien. „Ik zag de schaduw van een menselijk we zen dicht bij de deur van de slaap kamer en een hoofd boven op de kleerkast in het voorvertrek", ver telt tante Gilda. De priester van het dorp, Joseph Guilmin, bracht een nacht in het spookhuis odor om het raadsel op te lossen, maar zei de volgende morgen: „Ik werd door een on zichtbare hand gekrabd". Twee maal had hij het huis gezegend, maar tevergeefs. „De geest loopt nog rond", .verklaarde hij. Emile Duret, de 60-jarige burgemeester van het mijnstadje, heeft de mede werking verkregen van een groot deel der 9.000 inwoners voor een nachtelijke jacht op de geesten. Het „bezoekuur" der geesten is van tien voor half één tot 4 uur, volgens Hector. „Wanneer wij na<r bed zijn gegaan, worden wij bij de keel gegrepen en geslagen", ver-- klaart de echtgenoot. Hij veron derstelt, dat iemand uit de buurt zwarte magie toepast uit wraak voor een hem mogelijk gedaan on recht of uit afgunst op hun geluk. „Ik snak naar een rustige witte broodstijd", voegde hij er aan toe. Vannacht gaat het paar naar bed met deuren en ramen gegrendeld, terwijl de dorpsbewoners elkaar aflossend buiten de wacht betrek ken. Aan vele mannen en vrouwen over het gehele land verspreid stelden de enqueteurs en enquetrices van het Nederlandse Instituut voor de Publieke opinie de vraag: „Men hoort tegenwoordig nog al eens over het instellen van een wereld regering. die boven alle nationale regeringen zou moeten komen te staan. Nederland zou dan als het ware een provincie worden van een wereldstaat. Bent U voor of tegen het instellen van een wereldregering?" Dit zijn de resultaten: Vóór <5% Tegen 29 Weet niet en geen oordeel 26% 100% Bijna de helft van het publiek is vóór het instellen van een wereld regering. Maar ongeveer drie op de tien zijn er tegen. De P. v. d. A. en V.V.D.-aanhangers, zijn het meest vóór. Het meest tegen de AH. en C.P.N.- aanhangers. Hier zijn de antwoorden van de aanhangers van de zes grootste partijen: Vóór tegen geen opinie V 65% 23% 12% 61% 18% 21% 52% 32% 35% 27% 38% 28% 44% 28% 25% 57% 18% P. v. d. VVD. C.H.U. K.V.P. C.P.N. A.R. „Minder kans op oorlog, vrede bewaard" menen de voorstanders van de wereldregering. „Nederland moet zelfstandig blijven" zeggen de tegenstanders. De belangrijkste antwoorden op de vraag van het NIPO „waarom vóór?" zijn: „Minder kans op oorlog, zo vrede bewaard e.d." door 52% en „Meer eendracht, eenheid, samenwerking" door 27% van de voorstanders van de wereldregering gegeven. De belangrijkste antwoorden van de tegenstanders zijn: „Nederland moet zelfstandig blijven, eigen peultjes doppen e.d." door 29%, „Zijn dan helemaal, rog meer, totaal afhankelijk van andere, van grotere machten e.d." door 20 en „onmogelijk, komt niets van, onmogelijk door Rusland" nog eens door 19% van de tegenstanders. In de Australische havens ligt het werk stil als gevolg van een oproep van vakverenigingszijde om het werk neer te leggen, uit protest tegen het wetsontwerp betreffende ontbinding van de communistische partij, dat thans door het parlement wordt behandeld. Duizenden andere Australische arbei ders gingen echter normaal aan het werk. Functionarissen te Washington ver klaarden Woensdag dat de Amerikaanse troepen op Groenland in de nabije toe komst nog niet volledig zouden eva cueren. In diplomatieke kringen te Washington werd verklaard, dat de Amerikaanse bases niet langer onder werp waren van directe onderhande lingen tussen de Amerikaanse en Deense regeringen. De kwestie was thans: wat noodzakelijk was voor de verdediging van het Noordatlantische gebied. Men bevestigde echter wel, dat de basis te Blue West Eight in de naaste toekomst volledig gesloten zal worden. De Trustschapsraad van de V.N. heeft bij stemming besloten de kwestie- Jeruzalem naar de Algemene Vergade ring terug te zenden. Het besluit werd met negen tegen één stem genomen. De Raad is van oordeel, dat het niet in staat is het statuut voor internaionali- satie van de Heilige Stad uit te voeren. Slechts Irak stemdet egen de resolutie. De Iraakse afgevaardigde meende ech ter, dat de pogingen om Jeruzalem te internationaliseren nog niet behoeven te worden gestaakt, omdat de mogelijk heden nog niet uitgeput zijn. De leidende organen van de Avro en de Vara hebben besloten hun goedkeu ring te verlenen aan de plannen om gezamenlijk schooluitzendingen te ver zorgen. Lange tijd heeft deze moge lijke samenwerking een twistpunt uit gemaakt, doch thans is in beide om roepverenigingen het principebesluit aanvaard. Door: MYRA GAY XXXX I) Het was een van die opwekkende, zonnige, heldere dagen in San Francis- co. waarop de stad er uitziet als had ze juist een wasbeurt gehad, terwijl de gebouwen zich met brutale overmoed tegen de heuvels aftekenden. Zo dacht Julie Page er tenminste over, toen ze met een kalm gangetje, dat gans niet in overeenstemming was met de snelheid waarmee haar hart klopte, over de San FranciscoOak- land-brug reed. Steve Ferris, die lui achterover hing met zijn benen in een knoop in de kleine ruimte vóór hem, wierp haar van ter zijde een blik toe. „Blij, kindlief?" mompelde hij. „Fantastisch!" Ze zong. „Ik hou van jou en van de liefde", het liedje dat ze voor Griff Saunders had gezongen. Steve gromde: „Daar is nou zo'n kind als jij blij om. Verliefd. In plaats van te stralen omdat Griff Saunders je geschikt vond om voor de radio te spelen". „Verliefd? Schiet op!" riep Julie uit. „Ik heb nog tijd genoeg om verliefd te worden. Maar zo'n carrièrre wacht niet. O, Steve, lieverd, het was engel achtig van je om dit onderhoud met de grote Griff Saunders voor me tot stand te brengen! Lieverd, ik moet slagen! Het lukt me vast die hoofdrol in de show van Marvin Kirk in te pik ken. Ik heb die rol practisch al in mijn zak!" Steve ging rechtop zitten en zette met een ruk zijn oude gedeukte vilt- hoed achterop zijn onbeschaamd rood hoofd. „Als jij ook al die misselijke ge woonte krijgt om iedereen „lieverd" te noemen zonder dat je er iets van meent, krijg je een pak ransel", be loofde hij haar humeurig. „Grappig", peinsde Julie zonder hem aan te kijken. „Je doet niets enthousi ast over mijn succes bij die hoge ome van de radio. Wat scheelt er aan, Ste ve? Vanwaar die zure opmerkingen vanaf het ogenblik waarop we Berke- leij verlieten?" Steve grinnikte. „Dat is nog een be zwaar dat ik tegen je heb, Julie", sprak hy. „Je bent te listig. Je hebt te veel intuitie en voelt andermans stem mingen te goed aan. Je bent zelfs zo geweldig, dat ik verliefd op je ben ge worden." „W-Wat?" Julie was blij, dat een verkeersopstopping voor hen uit al haar aandacht in beslag nam. Ze trap te de rem in en liet de wagen stilstaan. Ze wilde wel, dat ze het wilde bonzen van haar hart net zo gemakkelijk kon doen stoppen. Steve keek recht voor zich uit. „Het is volkomen tegen de regels, dat een impressario op een cliënt ver liefd wordt. Voor mij moest je een voudig weer zo'n bezeten juf zijn die ik de succesladder moet ophelpen. Maar in plaats daarvan ben ik voor je bezweken. Ik moet mijn hoofd eens la ten onderzoeken." Julie was zó verbaasd, dat ze de eerste gedachte die bij haar opkwam, er uit flapte. „Wel Steve, jij staat nota bene bekend als een van de meest har teloze flirts in Californie. Jij hebt al tijd en tot vervelens toe herhaald, dat je niet in liefde gelooft. Hoe zit dat dan? Is dit een nieuw soort spelletje?" Steve schudde zijn hoofd. „Je bent quitte met me, Julie. Lach maar. Ik hoopte, dat je zou zakken. Ik dacht eigenlijk dat het succes, dat je van de zomer voor de radio hebt gehad niet meer dan een zeepbel zou blijken te zijn. Ik deed al mijn best om dit on derhoud met Griff Saunders voor je te krijgen. Alles met maar één ge dachte: ik verwachtte dat je als een baksteen zou zakken." „Gossie!" hijgde Julie. Alsof ze niets had gezegd ging hij verder: „Maar Griff sloeg die verwach ting faliekant de bodem in. Dus daar gaan we dan, geliefde. Een rondje maken in de draaimolen die Succes of misschièn wel Roem heet! Wie ben ik dat ik zou durven voorspellen wat je te wachten staat? Neem dus maar een kaartje voor die caroussel, meisje! Klem je vast aan de hals van de giraffe en tracht de koperen ring te grijpen als we weer langs komen!" Julie keek recht voor zich uit. Ze zag San Francisco schilderachtig uitge spreid over de heuvels voor zich lig gen. Ze zag de kleine sleepbootjes haas tig uitvaren, de grote schepen tegemoet. Ze zag de enige veerboot, laatstover- geblevene van de grote vloot veerbo ten die heen en weer schoven over de baai in de dagen voordat de brug was gebouwd. (Wordt vervolgd.) Minister S. L. Mansholt heeft bij de opening van de internationale bakkers tentoonstelling De Zilveren Krakeling te Groningen georganiseerd ter ge legenheid van het zilveren jubileum van de Groninger Cursistenvereniging medegedeeld, dat het in de bedoe ling der regering ligt, de subsidies op het brood in de tweede helft van dit jaar of in de eerste helft van het vol gende jaar af te schaffen. Voor de Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank vertelde de 20-jarige lederbewerker P. J. J. B., dat hij in Januari door wraakgevoelens gedreven de woning van zijn tante in de Quel- Ujnstraat in brand had gestoken. Des wege eiste de oficier, mr. H. J. Nou- huys, 2'li jaar tegen hem, door te brengen in een jeugdgevangenis. Ter zitting bleek, dat de jongen ge ruime tijd bij zijn tante heeft ge woond, met wie hij bijna constant ruzie had. Hij liep ten slotte het huis uit en keerde op de bewuste dag te rug om zijn kleren te halen. Maar bo. vendien had hij een mes bij zich ge stoken. Zijn tante was echter niet thuis. Daarop stak hij in een kamer enkele kussens en wat afval in brand en verliet daarop ijlings het huis. Daar de brandweer tijdig ingreep, bleef de schade beperkt. De recht bank zal op 28 Juni uitspraak doen. Het Haagse Gerechtshof veroor deelde gisteren de 45-jarige A. P. J. van D. uit Rotterdam tot een voor waardelijke gevangenisstraf van één maand met een proeftijd van drie jaar. Van D. heeft bij de behandeling van deze zaak verklaard, dat er naar zijn mening in de Nederlands Hervormde Kerk wanorde heerst, doordat het vrije woord er niet meer wordt ge hoord. Hij had deze menselijke wan orde door de orde Gods willen her stellen. Zijn wijze van hervorming, het herhaaldelijk verstoren van gods dienstoefening, bracht hem evenwel in botsing met de justitie. In eerste in stantie werd hij deswege door de Rot terdamse rechtbank veroordeeld tot één dag gevangenisstraf en tot ter be schikking stelling van de regering. NEDERLANDS KABELLEGGER HEEFT AVERIJ De 300 ton metende Nederlandse ka bellegger „Poolster" is op 12 Juni te Newlyn in Engeland binnengelopen met averij aan een der schroeven, zo wordt te Londen vernomen. Naar ver- luidt, werkt het schip voor de Engelse PTT ter hoogte van de Zuidkust van Engeland. General A. W. Greely passeerde Dinsdag Gibraltar, naar Rotterdam. Grote Beer passeerde Dinsdag Pan- tellaria, naar Rotterdam. Fairsea, Dinsdag 1150 m. O.Z O. Guardafui, naar Rotterdam. General J. H. McRea was Dinsdag in de Rode Zee bij St. Johns- eiland. naar Rotterdam. Sibajak en Kota Inten, was Dins dag 170 m. Z.O. van Ceylon, naar Rotterdam. Hellenic Prince voer op 14 Juni 120 mijl ten Westen van Malta, naar Amsterdam.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3