Finland schiep eigen geestelijk type LAATSTE NIEUWS DAMES en MEISJES LONDENSE Laat liw kans op een prettig? werkkring De Kerk heeft meer een formele dan een wezenlijke functie WÈÈÈÈÊÊÈÊÊÊSÊm s i DE AVOND «as vergevorderd, de glazen werden voortdurend gevuld en het gesprek nam nog steeds in levendigheid toe. Telkens weer sprong uit de in het Engels gevoerde discussie het woord „cradle" omhoog, dat wieg of bakermat betekent. Geen wonder, want we zaten in Turku, «lat bij de Zwe den Abo heet en enkele gasten kwamen uit Helsinki, dat eeuwenlang Helsing- fors genaamd werd. Was het waar wat de welsprekende Turku-enaar be weerde, dat alle cultuur van uit het Westen over de Botnische golf Finland! binnen gekomen «as en dat zijn stad de roem droeg van de oudste invals poort dier cultuur te z(jn Of had de man uit Helsinki gelijk, die er op wee si dat de Kalevala, het Finse heldendicht en het onvergankelijk symbool derl natie, toch in de bossen van Oost-Finland, in Karelie, geboren was? Een volk vol van scheppingsdrang SUBIP fr Dodelijk ongeluk met jachtgeweer Poolse gezant verongelukt TRIBUNE Vreemdsoortige vis Antiquairs veranderden Prinsenhof in schatkamer Opnieuw vliegtuig bij Bahrein neergestort Thans 43 doden? Wieringen Schooljeugd op reis Wieringer vissers hebben een moeilijke tijd Texel TE KOOP Bij MAARTEN SMIT niet voorbijgaan Handige Kousenateliers HIN— Den Helder (Van onze speciale verslaggever). F\e volgende morgen bekeken we de oudheden van Turku. Inderdaad, de mooie kathedraal was in 1229 door de Engelse bisschop Thomas gesticht, niet ver vandaar wijst men de bron aan waar in 155 de eerste Finse christe nen ,ook al weer door een Engelse geestelijke, gedoopt zijn, en het gewel dige, oude kasteel staat op de naam der Zweden. Dus toch uit het Westen? Maar zoals de naam Abo door Turku verdreven is, zo wordt het Zweeds langzamerhand C.oor het uit het Oosten afkomstige Fins vervangen, niettegenstaande een vroeger vrij felle, maar na de oorlog wat geluwde taalstrijd. En op de grote markt staat een Grieks-katholieke kerk, gebouwd in de tijd toen de Czaar nog groothertog van Finland was. Se dertdien wel wat vervallen maar nu dan weer door sommige Karelische evacué's gebruikt. De twijfel bleef; dezelfde morgen zagen we de zeer moderne kapel op de uitgestrekte begraafplaats. Juist had den we de honderden graven der in de oorlogen van 1939'44 gesneuvelde Finnen uit Turku gezien het stoffe lijk overschot van elk die zijn leven gaf, kwam terug in zijn woonplaats,— we haddén de zachte, melancholische rust die in deze schone dodenhof hing, ervaren; toen traden we een zó ge durfd-origineel, wit en licht gebouw binnen, een zo stijlvolle verbinding van mystiek en zakelijkheid, dat we ons moesten realiseren dat dit pronk stuk van verfijnd aestheticisme een christelijke kerk was en geen stadhuis hal of theosophische tempel. En later zagen we de nieuwe kerk van Jyvaskyla, in 1929 gebouwd door een vrouwelijke architect en de zeer eigenaardige van Rajamaki beide toch Lutherse plattelandskerken en toen verwonderden we ons over niets meer. Dit jonge volk, naijverig-trots op zijn zelfstandigheid, zit barstend vol initiatief en artistieke scheppingsdrang Dit volk is bezig zich een eigen, Finse traditie te scheppen; het zoekt zijn bakermat niet in West of Oost al ziet het graag over Scandinavië naar Amerika maar vindt haar in eigen land en wezen zelf. Voor vele volken is de traditie een ballast, die elke spon tane beweging belemmert. Finland wil vooruit en geeft het avant-gardisme in de kunst ruim baan! Actief, maar naar binnen gekeerd geestelijk leven Wie maakten twee Grieks-katholieke diensten mee, in Tampere en Hel sinki. Beide kerken waren goed onder houden en rijk uitgedost. Er kwamen betrekkelijk weinig mensen, vooral ge vluchte Kareliers en meest vrouwen; de devote godsvrucht waarmee zij de reeks symbolische handelingen en de gehele zinvolle mysteriëndienst volg den was diep ontroerend. Vooral werd ons Westers oor zowel getroffen als verrast door het koorgezang, een open baring van een religieuze wereld waar van wij vrijwel niets wisten. Opvallend waren de eerbied en de gemeenzaamheid, die de parochianen na de dienst in hun gesprek met de geestelijken aan de dag legden. De tragische positie dezer clerus werd ons uit een gesprek wel zeer duidelijk: het patriarchaat van Moskou trekt, de po litieke beïnvloeding die het gevolg van een te nauwe verbinding met Moskou is, stoot af. De middeleeuwse kerkelijke archi tectuur stond in Finland op een hoog peil; vooral in de 15e eeuw werden er vele sobere, sterke, in getogen-stijlvolle kerken gebouwd. Deze Kerk van Hattula, omringd door een muur van zwerfstenen, met twee poortgebouwen en een apart staande houten toren op een onverwoestbaar stenen onderwerk, is van binnen wonderlijk rijk met fresco's uit het einde der 15de eeuw beschilderd. Volkomen anders waren de twee Lutherse diensten, die «'e bijwoonden. De zeer typische en ruime kerk van Jyvaskyla zat op Hemelvaartsdag over vol; het had iets van een volksfeest en dat was de dienst in zekere zin ook, want lange rijen 15- a 16-jarigen, de jongens in stemmig donker, de meis jes in blinkend wit, werden die mor gen geconfirmeerd. De liturgie was zeer eenvoudig: gemeente- en koorzang waren allerminst muzikaal volmaakt, maar blij en hartelijk-spontaan. Daarmee in felle tegenstelling was de onaandoenlijke Zweedse dienst in de stijve, holle, deftige Domkerk van Helsinki. Dit formalisme trekt blijkens de ervaring ook maar weinig kerkgan gers. De Fin wil niet allereerst theolo gisch of liturgisch, maar emotioneel en etisch en dus sterk persoonlijk aan gesproken worden. Daarom heeft het piëtisme ook zulk een grote invloed hier, maar daarom ook houden zovelen die eigen wegen zoeken vooral de intellectuelen geen contact meer met de kerk, al zullen ze niet zo gauw als bij ons de formele band met de staats kerk verbreken. Zeker verklaart dit alles ook het eigenaardig secte- of groepswezen, waarin vele eenvoudigen opgaan, die dan hun zeer emotionele geloofsprac- tijk verbinden met een fanatiek ethisch rigorisme: soberheid van kleding en onthouding van alcohol en tabak beho ren bij de vaste levensregels. Het Leger des Heils en de Pinkstergemeente spre ken velen aan, maar ook ziet men her haaldelijk op de straten de Jehova-ge tuigen parkeren, aan wie het werkelijk gelukt vele voorbijgangers tot een ge sprek te bewegen. Geen wonder dat de rooms-katholieke missie het in zulk een land zeer moei lijk heeft. Zij is (zoals alle Scandinavi sche missies) vrijwel geheel in Neder landse handen en wordt door mgr. G. Cobben met grote tact geleid. Over geheel Finland moeten negen priesters en vier broeders, bijgestaan door twaalf zusters, de zielszorg voor ruim 2000 rooms-katholieken waarnemen; dat levert, gezien de afstanden, natuurlijk ontzaglijke moeilijkheden op. Open bare belemmering ondervinden deze missionarissen niet integendeel: er is volledige vrijheid van godsdienst. Lutherse kerk en Finse volksaard Jn een gesprek dat minister Lennart Heljas, zelf een predikant maar te vens een politicus in de agrarische partij, met ons over deze aangelegen heid wilde voeren, legde deze sterk de nadruk op de vrijheid van religie; dat de Lutherse kerk in formele zin staats kerk zou zijn, ging volgens hem niet geheel op, al behoort 96 pCt. van de bevolking er toe en heeft de regering enige invloed bij de bisschopsbenoe mingen en subsidieert zij op bepaalde posten, uiteraard vooral het godsdienst onderwijs. De Finse kerk is zeer nauw met het nationale bestaan verbonden, ja, men krijgt hier als in alle Scandinavische landen sterk de indruk dat de kerk de slippendraagster van het nationalisme is. De reformatie heeft zeer inspirerend op de vrijheidsgedachte ingewerkt: de eerste reformator Agricola was meteen de schepper van de Finse cultuurtaal en vooral de figuur van Luther heeft vele begaafde Finnen beïnvloed. Toch is er daardoor misschien ook een zekere zelfgenoegzaamheid op te merken: Karl Barth heeft hier bijna geen invloed, maar ook de liturgische en oecumenische beweging vinden wei nig gehoor. Als er al een kerkelijk probleem is, dan is het dat van het piëtisme. Zoals in Noorwegen omstreeks 1800 de eenvoudige boer Hans Nielsen Hauge als lekenprediker een geweldige, tot de dag van heden voortlevende invloed heeft uitgeoefend, zo was het in Fin land omstreeks diezelfde tijd de boer Paavo Ruotsalainen, die een geestelijke opwekking bewerkstelligde. In gezel schappen en „oefeningen" wisselden de eenvoudige gelovigen hun ervaringen uit, werden de oude schrijvers gelezen en de geliefde liederen gezongen. Hun i! Wi De Grieks-katholieke kathedraal van Tampere staat eenzaam op een hoogte die achter een ruim plein oprijst. Het bouwwerk in Oosterse stijl men lette op de koepels met de kruisen staat (met en kele andere) als een schrijn vol verborgen leven geheel op zich zelf .in het Scandinavisch georiën teerde Finland. gehele leven stond slechts onder één exponent: de „Jumalan armo", de ge nade Gods. Niet onder het kerkdak, maar langs de straat, op de markt en in de schuren begonnen deze mensen te evangeliseren, zonder zich evenwel van de Iandskerk af te scheiden. Er zijn gedeelten in Finland die geheel door hun type gestempeld zijn en mo menteel behoort zelfs een van de zes bisschoppen tot deze richting. Zo scherp antithetisch als de Neder landse gereformeerden zijn deze piëtis ten trouwens niet ingesteld. Men kent in Finland geen nauwe verbinding van kerk en politiek; zeven van de 200 parlementsleden (er is maar één Ka mer) zijn predikant, waarvan drie be horende tot de agrarische, drie tot de conservatieve en een tot de socialisti sche partij. In de laatste tijd ontstaat er onder de jonge dominee's een stre ven om de verbinding tussen christen dom en socialisme te zoeken. Het is heel moeilijk het geestelijke bestaan van de Finnen te karakteri seren, ze leven dikwijls in contrasten. Gesloten en zwijgzaam is dit volk vol gens zijn literatuur, maar het kan plot seling in extase en razernij uitbreken. Afkerig van ceremonieel, is hun wezen mystiek en dikwijls zelfs magisch ge richt. De waardering van kennis is overdreven groot en over he algemeen lijken ons de Finnen een groter be langstelling voor kunst, theater, archi tectuur enz. te hebben dan de Neder landers. Het Finse nationalisme is met een sterke dosis idealisme vermengd, maar telkens duikt ook een zeer eer lijk realisme op: wanneer we over de „nationale functie" van de alcohol spreken ,zal dit wel duidelijk blijken. fi i - - MMMMR 1 Te Berkel-Enschot is de heer J. Nachtzaam uit Den Dungen, die daar als rijkspolitieman gedetacheerd was het slachtoffer geworden van een nood lottig ongeluk. De heer Nachtzaam was in de tuin van een villa aan de Bosscheweg met een jachtgeweer aan het kraaien schieten. Plotseling hoorde men een schot en een gil. Omwonen den vonden de politieman stervende. Uit het onderzoek bleek, dat het slachtoffer met het geweer in de hand door het struikgewas was ge drongen, waarbij een schot is afge gaan, dat hem vla een arm in de borst heeft getroffen. De Poolse gezant in Den Haag, de heer K. Pruszinsky, die per auto op weg was naar Polen, is in de omge- vyig van Düsseldorf bij een ongeluk om het leven gekomen. De heer Pruszinsky was in Den Haag geaccrediteerd sinds Augustus 1948. Hij is journalist geweest en heeft veel let terkundig werk gedaan. In de Spaanse burgeroorlog was hij oorlogscorres pondent en ook in de tweede wereld oorlog vertoefde hij buitenslands. Nader kwam vast te staan, dat de gezant op 120 km ten Noordoosten van Düsseldorf met zijn auto op een Duitse vrachtwagen is gereden. LAGERHUIS HANDHAAFT BENZINEPRIJSVERHOGING In het Engelse Lagerhuis is een con servatieve motie tot het ongedaan ma ken van de door de regering ingevoer de verhoging van de benzineprijs met ninepence per 4 y, liter met 302 tegen 288 stemmen verworpen. Dit was de twaalfde aanval der conservatieven sinds het nieuwe parlement op 6 Maart bijeenkwam. De liberaler) stemden aan de zijde van de oppositie. ITALIË WINT MILITAIR VOETBALTOURNOOI De finale van het internationaal mi litair voetbal-tournooi, welke op het HBS-terrein te 's Gravenhage tussen Italië en Belgie werd gespeeld, werd met 21 door Italië gewonnen. De rust ging in met 10 voor Italië. (Van onze correspondent te Londen) l/ONING GEORGE vierde dezer dagen zijn officiële verjaardag, zes maan den te laat. Of te vroeg, dat hangt er vin af hoe men het bekijkt. Hoe het ook zij, het Wereldverbond van Vrou welijke Geheelonthouders richtte een verzoek tot de jarige, om het gebruik van alcohol op te geven, hetgeen door de meeste Britten als een positief vij andige verjaarsgroet werd beschou«'d. Dat 's Konings verjaardag, die feitelijk in de winter valt, altijd in Juni gevierd wordt, houdt verband met het weer, daar de zomerzon zich beter voor de grote parades leent. Hoewel de garde regimenten op de Londense Horse Guards Parade in hun rode tunieken en hoge berenmutsen waarschijnlijk liever een verdwaalde sneeuwstorm hadden gezien dan de moordende hittegolf, tij dens welke de parade werd gehouden. Slechts één grenadier viel flauw tijdens het kleurrijke schouwspel van deze in gewikkeld marcherende militaire brei patronen, die ondanks de hitte door een enorme menigte werden toege juicht. REKENEN en rekenen is twee. De top- geleerden van de Rijkslaboratoria van het Britse raketproefstation te Westcott, in Buckinghamshire, die da gelijks de meest ingewikkelde astrono mische berekeningen maken omtrent de vlucht van raketten, hebben dat zo juist met rode kaken ontdekt. Deze mathematici hebben zich schijnbaar in dermate „hogere sferen" bevonden, dat zij de eenvoudige administratie van de financiën van hun club falikant ver keerd hadden bijgehouden. Volgens 't rapport van een onderzoek, dat Air Commodore Charles Dann over hun in het honderd gelopen boekhouding heeft uitgebracht. Het rapport legde er de nadruk op ter geruststelling van de andere club leden dat de door de geleerden ge maakte fouten in de boekhouding geen opzet waren geweest om de club te be nadelen, maar alleen te wijten waren aan hun „gebrek aan ervaring in fi nancieel beleid". Volgens de bereke ningen van de raketgenieën, die deel uitmaakten van het clubbestuur, lag het batige saldo van de club ettelijke tientallen malen hoger dan het wer kelijke kleine saldo van 300 gulden. De club, genaamd de V-100 (naam van 'n denkbeeldige superraket die 99 stap pen vooruit is op de voormalige Duitse V 1) heeft nu een nieuw bestuur ge kozen. Het beheer van de financiën is met algemene stemmen opgedragen aan een niet-geleerde, mr. H. Young een administratief ambtenaar van het proefstation. yRIJWEL gelijktijdig met bovenstaan de onthulling omtrent de hogere rekenkunsten, komt het bericht van de kleine avondreceptie die dezer dagen gegeven werd door de bekende Ameri kaanse journalist David Schönbrun. Onder zijn gasten bevonden zich Eva Curie, de Franse atoomgeleerde, profes sor Perrin en Amerika's reizende am bassadeur Averill Harriman. Eregast was David Lilienthal, Amerika's groot ste atoom-expert. Plotseling gingen de lichten uit. Geen der aanwezige ex perts, hoewel knap genoeg om de we reld in as te leggen, kon de kortslui ting reparerèn. Het diner werd bij kaarslicht voortgezet.... QNZE voormalige landgenoot Leo Fuld, momenteel a duizend pond (tiendui zend gulden) per week de hoogstbetaal- de liedjeszanger in Engeland, is zo juist naar Nederland vertrokken voor een paar weken vacantie, alvorens zijn tweede wereldtournee te beginnen. Hij is vergezeld van zijn vrouw, de vroe gere Jeanne Vasen, uit Beverwijk. Leo, een ex-Rotterdammer, nu genaturali seerd Amerikaan, dankt zijn phenome- nale successen in Engeland en Amerika voor een groot deel aan de door hem in het Engels vertaalde versie van „De Mooie Molen", waarvan de gramofoon- platen bij tienduizenden verkocht wor den in Londen en New York. „Mo menteel ben ik bezig met de vertaling van de Klokken van Arnemuiden", ver telde hij ons vóór zijn vertrek, „maar dat kost me nogal wat hoofdbrekens". Het zal dan ook nog wel enige maan den duren alvorens de veranglikaanste klokken over de BBC zullen galmen. De Deccafabriek, die de platen zal maken, staat er n.1. op, dat het woord Arnemuiden in de titel behouden blijft, daar dit authentieke Hollandse woord de platenverkoop ten goede zou komen. De BBC wil het echter niet in de titel H.M. de koningin heeft ten paleize Soestdijk de heer J. J. Varela, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Argentinië, in afscheidsge hoor ontvangen. Drie inwoners van Vannes, hoofdstad van het Franse depar tement Morbihan, hebben een vis gevangen, zoals er tot dusver aan de Franse kust nog geen werd ge zien. H\j heeft geen schubben, doch wel een soort huid, die er als zilververnis uitziet. De ris (s 50 cm. lang en 15 cm. breed. Hij heeft geen staart, doch draagt aan zijn achterlijf een parelmoe ren band van 22 cm. hoogte, die dienst doet als diepteroer. Dit wordt verlengd door twee vleu geltjes, een aan de bovenkant en het andere aan de onderkant, die zich met grote snelheid in tegen overgestelde richting bewegen. De ogen zijn omringd met een lichtgevende kring en bedekt met een doorzichtig en uiterst hard vlies. (Van onze speciale verslaggever) Het Delftse Prinsenhof, het monu ment in steen, waarin Prins Willem van Oranje zijn laatste levensdagen sleet en door moordenaarshand uit het aardse bestaan werd weggerukt, her bergt een schat van schoonheid. De Nederlandse antiquairs hebben er het mooiste, dat zij bezitten, bijeenge bracht; prachtige doeken en panelen van binnen- en buitenlandse oude meesters; oude FranseItaliaanse en Nederlandse meubelstukken, roemers er bokalen van edel kristal-, Delfts Blauw en kleurig porcelein van Meissen en Sèvres; tere Chinese serviezen; Ita liaans majolica; glanzend zilver en tin nen bekers en kannen in schone vor men; prachtige gobelins; oude pennin gen en antieke boeken met fraaie banden. De Vereniging van handelaren m oude kunst heeft voor de tweede keer in het Prinsenhof in Delft, het mu seum, dat door het gemeentebestuur daarvoor ter beschikking werd gesteld, het edelste, het schoonste en het kost baarste, dat Nederland aan oude kunst en antiek te bieden heeft, uitgestald. Ook verleden jaar is er reeds zo'n beurs gehouden, die toen meer dan 20.000 bezoekers trok. Tegemoetkomend aan het verlangen van velen en aan gemoedigd door het zakelijke succes, besloot men om van 15 Juni tot 6 Juli opnieuw een beurs te organiseren. In 1949 heeft men een grote omzet geboekt;vooral de musea hebben er gekocht het Rijksmuseum in Am sterdam bijvoorbeeld zeer veel voor alle afdelingen en de handelaren uit Nederland, zowel als die uit andere landen. Voor twee millioen. Men zal over een dikke buidel moe ten beschikken om zich op deze beurs eigenaar te maken van de prachtigste zaken, die het voorgeslacht ons in rijke verscheidenheid heeft nagelaten De waarde van het tentoongestelde -s ongeveer twee millioen gulden. Maar ook zij, die het Prinsenhof betreden niet met de bedoeling om er te kopen, doch alleen om zich te verlustigen in de kunstschatten, die Nederland blijkt rijk te zijn, zullen er volop genieten. In het Prinsenhof wordt gedemon streerd, dat Nederland, wat de kunst handel betreft \ooraan staat. Het komt na Londen en Parijs op de derde plaats en velen menen zelf, dat Neder land en dan voornamelijk Amster dam en Den Haag zeker gelijk ge steld mag worden met Parijs, zo het daar niet bovenuit gaat. Ongecorrigeerd) Opnieuw is een Skymaster van d« Air France nabij Bahrein neergestort. Het toestel had 45 passagiers en een bemanning van acht koppen aan boord. Tot dusverre zijn tien per sonen gered. Het toestel stortte vrij" «'el op dezelfde plaats en tijd neer als de Skymaster, die Dinsdag veronge lukte. Ook de omstandigheden zijn vrijwel gelijk. Amerikaanse militaire deskundi gen zijn van oordeel, dat de Sowjet- unie binnenkort over zes atoombom men zal beschikken en dat deze pro ductie in het komende jaar tot 25 kan worden opgevoerd. hebben, omdat geen enkele Engelse omroeper het kan uitspreken. TN EEN toespraak tot recruten ver strekte het Engelse Lagerhuislid N. Fisher (Conservatief) de volgende drie „gouden regels" voor een sucesvoile militaire loopbaan: 1. Als je ergens iets ziet liggen wat er niet hoort, raap het op; 2. Als het te zwaar is om te ver wijderen, camoufleer het met verf; 3. Als het beweegt, salueer het. Op de jaarlijkse feestdag voor de laagste klassen van de Chr. Nat. School en van de O.L.S. School te Den Oever was Alkmaar met de hertenkamp en de apenkooi het eerste doel van de reis. Daarna ging de tocht naar de speeltuin „De Bedriegertjes" te Ber gen. Vervolgens reed men naar Ber gen aan Zee. Het programma werd be sloten met een bezoek aan het klim- duin bij „De Rode Leeuw" te Schoorl. Ook in de speeltuin werd volop geno ten. Dankbaar en blij gestemd arriveer den de kinderen weer in Den Oever. Met de visserij is het dit seizoen el heel somber gesteld. De Wieringer vissers hebben dan ook weinig reden tot optimisme. Wanneer zij met ge ringe vangsten aan de afslag verschij nen, wijst het mijntoestel niettemin lage prijzen aan. Dan wordt de met noeste arbeid verkregen vis van de hand gedaan tegen een prijs die geens zins lonend is. Elke keer gaan deze mannen er weer op uit en proberen de kostbare netten te vullen. Elke keer wordt het opnieuw een teleur stelling. De mossel heeft zich, naar het schijnt, weinig voortgeplant. Steeds weer leveren de mosselpercelen op de Waddenzee teleurstellingen op. Hoe wel in het begin „het mosselen" een rendabele vangst gaf, is deze gestadig achteruit gelopen. Niet alleen het mosselen geeft dit beeld. De visserij hier heeft betere ja ren gekend. De ansjovis, eens de groot ste hoop van de visserman, omdat aan deze soort goed verdiend werd, wordt zeer slecht gevangen. Welis waar zijn de prijzen hoog (f 0.50— f 0.70), doch de aanvoer is veel te klein. Met de bot is het al evqg droe vig gesteld, alleen zien we daar het omgekeerde. Aardige vangsten tegen slechte prijzen. Een lonend bedrijf is hier dus niet gegarandeerd. Met d« andere vissoorten is het evenzo ge steld. De snoekbaars, waarvan de no teringen f 0.20—f 0.30 waren, heeft zich na 1 Juni weinig laten vangen. De botprijzen zijn van f 0.20—f 0.35 per pond. De temperaturen zijn van grote invloed op de prijzen. Met een 15-tal schepen wordt er gevist op de kuilaal. Per vaartuig wordt er weinig meer dan honderd pond per nacht ge vangen. Een cijfer dat zeker niet te hoog is bij prijzen van f 0.50f 0.55 per pond. Een tweetal schepen, w.o. het vlag- geschip der vloot, hebben hun bakens verzet en vissen onder de Deense kust. Voor de hier gevangen tong wordt een goede afzet gevonden en de noteringen zijn hoog. Deze beide schepen kunnen echter het geheel niet goed maken. De verwachting voor de vissers is nog steeds gericht op betere noteringen. Laten we hopen dat deze spoedig zullen komen. Immers, de welvaart der visserij is ook de welvaart voor Wieringen. CLANDESTIENE KUIKENBROEDERIJ ONTDEKT Tegen twee personen te Oudeschild is door de Rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt. Zij waren in het bezit van een clandestiene kuikenbroederij. Een aantal reeds bebroede eieren is vernie tigd. De machine werd verzegeld. 2 Ford Super de Luxe 1946 4 deurs Sedan klein donker blauw, als nieuw 1 Ford bestelwagentje met open laadbakje in prima staat. 1 Ford Prefect 1950 niet van nieuw te onder scheiden. 1-2 Tons Ford Truck open laadbak in prima staat. 1 N.S.U., motorrijwiel 250 c.c. kopkleppen, nieuw. 1 Kaptein 125 c.c. zijklep pen (nieuw). 3 aanhangwagens te ge bruiken achter luxe wa gen of tractor. 1 nieuwe laadbak voor vrachtauto met draaiba re zijborden 235. Partij gebruikte Auto banden in goede staat en in diverse maten te gen zeer lage prijzen. Rijksweg 9599, Telefoon K 2235202, Julianadorp. In onze nieuw ingerichte en met de meest moderne Amerikaanse machines uitgeruste ateliers gaan wij volop NYLON-kousen maken. (14 40 jaar) kunnen zich nu reeds aanmelden. De Personeelafdeling. Janzenstraat 1, Den Helder, geeft elke werkdag alle inlichtingen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4