Stad en Omgeving Strassburger bracht drie uur lang echt circus Tentoonstelling in de Leeszaal van voorlichtingsmateriaal Predikbeurten Een ex-marine-man had zich wegens smaadschrift te verantwoorden Na vele jaren weer carillonklanken boven Nieuwediep en de zee De heer DUo wijdde-klokkenspel in Gisteravond in de grote tent Uitgebreid programma werd vlot afgewerkt Borra durfde ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN WERNER CRONE Morgen dag der reclassering IN HET KORT Wethouderszetels voor K.V.P. en V.V.D. Tussen Haaks en Kuitje LVT 'Bussum) veroverde de derde prijs Trainingsrit van DOK Officier van Justitie vraagt psychiatrisch onderzoek Zaak voor onbepaalde tijd aangehouden Bestuur van de Helderse Basketbalbend Zware klokken aan heel dunne draadjes Vacantie in eigen land VRIJDAG 16 JUNI 1950 M Precies om acht uur gisteravond klonk onder het hoge tentzeil van de vier- master aan de Lorentzstraat drie maal een langgerekte slag op de gong. Daar mede was het moment aangebroken, dat Karei Strassburger opnieuw zijn circus aan bet hooggeëerde Helderse «publiek zou gaan presenteren. Honderden en nog eens honderden paren ogen waren vol verwachting op de piste gericht, dat veld van zand en zaagsel, rul en pittig ruikend, waarin in bonte afwisseling en een enorm tempo mensen en dieren zich drie uur lang zouden presenteren. De piste, die wonderlijke ronde plek, waarin reeds zo talrijke artieten en temmers zich een wereldnaam hadden weten te veroveren, een carrière werd geboren onder het witte licht van de schijnwerpers en soms ook eep- carrière werd gebroken. De klank van de gong was nauwe lijks weggestorven of daar kwamen met soepele gang de ijsberen in de kooi. Negen geweldige dieren, die soms met een grauw, maar goed ge dresseerd hun plaatsen in de kooi in namen. Een bevelend woord, het wij zende stokje van dompteur Adriber waren voldoende om de dieren dèt te doen uitvoeren, wat gewenst werd: standen op de pyramide, de draaimo len en het glijpartijtje langs een „ijs berg". Terwijl vlugge mensen de kooi demonteerden, had een vlug en vaar dig meisje Mll, Cooky zich aan haar hals naar de nok van de tent laten hijsen, waarin een rij ringen hing, waarlangs ze met het lichaam in de ruimte omlaag hangend een wande lingetje begon. Een gewaagd kunst stukje, dat het publiek een ogenblik rillingen bezorgde, toen het leek alsof ze werkelijk zou vallen. Och het be hoorde er slechts bij, gelijk de harde slag. op de trom in de orkestbak, waar Wessel Brouwer en zijn medewerkers, voor een prima stuk begeleidingsmu- ziek zorgden. Log en schier onverstoorbaar betra den vervolgens zes geweldige Mexi caanse stieren, de piste. Miss Valesca h%i deze dieren met hun enorm brede horens goed in bedwang en gaf tls afsluiting van haar bijdrage een aar dig nummertje zebradressuur. Twee Hollandse komische abrobaten, luiste rend naar de namen Scott and Black gaven de nodige grollen weg om onder luid applaus het veld te ruimen voor het eerste nummer paardendressuur. Dit uitgebreide programma-onderdeel, waarbij wij weer eens kennis maakten is serieus werk. Als dat „eventjes gauw" gebeurt, is uw film naar de maan. Ga naar het bekende, be trouwbare adres KONINGSTRAAT 29 ZONDAG 18 JUNI ,DEN HELDER: Ned. Herv. gem„ Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. Rasch; Palpistraat (gewijzigd) 10 uur ds. v. d. Schoot, 19 uur ds. W. Oortr huijs; Huisduinen, 19 uur "tls. De Hoest Geref. kerk, Bethelkerk, 9 uur ds. Swen, 10.45 uur ds. Swen, 17 uur ds. Hamming; Rehobothkerk, 10 uur ds. Hamming, 17 uur ds. Swen -# Chr. Geref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur leesdienst Geref. .gem., Janzendwars- straat, 10 en 16 uur leesdienst. Oud Geref. kerk, Hoogstraat, 10 en 17 uur leesdienst; Donderdag 19.30 uur ds. W. van Dijk Geref. kerk (art. 31), West straat, 8.45 en 17 uur ds. F. Tollenaar Doopsgez. gem., Kerkgracht, 10.30 uur de heer S. L. Ver heus Baptisten gem., Weststraat, geen Zondagsschool; 19.30 uur Evang. F. G. J. Hofhuis; Don derdag 20 uur bidstond Oud Kath.' kerk, Middenweg, 10 uur heilige mis, pastoor Verheij Evangelisatie Vij zelstraat, 10 en 19.30 uur Evang. I. Kuij- per, 12 en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur bijbelkring; Donder dag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur openluchtsamenkomst, Visbuurt; 21 uur bidstond Leger des Heils, Za terdag* 20 uur solistenavond; Zondag 10 uur heiligingsdienst, 12.15 uur Zon dagsschool, 18.45 uur openluchtsameu- Maandag 20 uur sluitingssamenkomst komst, 20 uur verlossingssamenkomst; door majoor Ph. van Dalen en sr. kapi tein A. Bouwens; elke middag 5 uur kindersamenkomst; alle bijeenkomsten worden gehouden in de tent op het Rialto-terrein. Luth. kerk, Wezenstr.,' 10.30 uur dr. J. A. Stellwag. JULIANADORP: Ned. herv. gem., H) uur de heer E. Wanders Geref. kerk, 10 uur leesdienst, 14.30 uur ds. Hamming. met de kunde van Karei Strassburger en zijn charmant gekleed nichtje Elly Strassburger wist als van ouds het pu- bliek zeer te boeien. De schimmels, de zwarte hengsten, dravend en sprin gend, vormden een lust voor het oog. Corelli, de Nederlandse antipodist wekte veel bewondering en ook de twee Wilke's op hun galopperéhde paarden hadden .weer sueces. De Arvings (hij en een aardige zij) ver toonden op hun fietsen de dolste kun sten en hadden een klaterend applaus in ontvangst te nemen. Een der hoog tepunten vormde het optreden van de jongleur Paolo. Wat hij mét zijn ringen en ballen wist te verrichten grensde aan het wonderbaarlijke. Het nummer van mevr. Regina Strassburger op haar fraaie schimmel oogstte veel bijval. Borra. Een ander hoogtepunt was inderdaad het nummer, dat Borra, de koning der zakkenrollers en zijn handlangster brachten. Geen portemonnaie. porte feuille, zakkammetje, zelfstrikker 'of zelfs bretels waren veilig yöor he<n- Zonder dat het slachtoffer er ook maar enige erg in had. wist' Borra zich de ze zaken toe te eigenen. Zelfs het hof-' loge van de eerste burger van den Helder, die met zijn echtgenote deze galavoorstelling bijwoonde, was niet veilig. Borra wist burgemeester Re- horst handig te.rollen. Zou hij het ook gewaagd hebben als hij had geweten met het hoofd van de plaatselijke po litie te doen te hebben? In elk geval kregen alle beroofden hun bezittingen eerlijk terug. Van de pauze werd door velen ge bruik gemaakt om de stallen te be zichtigen. Nog toefde men bij de apen, de beren, de dromedarissen en de paarden, toen het orkest het openingsr muziekje speelde voor het tweede ge deelte van het programma. Het zou ons tè ver voeren ook hier even uitvoerig op in te gaan en daar om laten wij het bij de uitspraak, dat ook dit deel met de luchtabrobaten, Karei Strassburger en zijn zestien paarden, mr. Ivor en zijn baby-olifan ten en de muzikale clown, op hoog peil stond. Na het „Tot ziens" uit de piste verliet een voldaan publiek het circus terrein, waar nu de lampen doofden en voor enkele uren in stallen en wagens de rust terugkeerde. En dan weer repeteren en weer. de gong! Morgen is dan weer de jaarlijkse Nationale Reclasseringsdag aangebro ken, waarop in elke stad en in elk dorp van ons land gecollecteerd zal wor den voor de reclassering. Ook Dén Hel der blijft niet achter. Grote, in- de stad opgehangen spandoeken wijzen u er op. Of dit nog nodig is? In elk geval niet voor wat betreft het woord „re classering". De betekenis van dit be grip is in de loop der jaren gemeen goed geworden. Wèl nodig is, dat een ieder meewerkt om ook in onze stad de inzameling tot een succes te ma ken. Het zuiver maken en het zuiver •houden van onze maatschappij is een zaak, die een ieder lid van die maat schappij aangaat. Een maatschappij, die geestelijk en moreel naar lager ni veau afglijdt, is een ramp voor de natie. Daarom willen wij deze collecte nog maals van ganser harte in uw aandacht aanbevelen. Uw hulp kan dit mede doen voorkomen. Natuurlijk zij ook een aantal col lectanten en collectrices nodig. Zij kun nen zich voor dit doel de gehele Za terdag vervoegen- in het Evangelisatie gebouw aan de Palmstraat. Van het plaatselijk comité vernemen wij oogl dat voor die collectanten(-trices), die h^t beste resultaat behalen, enkele prijsjes beschikbaar worden gesteld. Maandag wordt in „Formosa" de slotavond gehouden van de Helderse Rhetorclub. Belangstellenden zijn van harte welkom heeft de districtsleider, de heer J. Kool, ons verzekerd. Woensdagavond kwamen op het Raadhuis de fracties van de Partij van de Arbeid, de Katholieke Volks Party, de VVD. de CHU en de AR bijeen ter bespreking van de verdeling der wet- houderszetels en eventuele beslissing omtrent een vierde wethouderszetel. De z.g. rpinderheidspartijen (dus alle behalve de Partij van de Arbeid) wa ren het er over eens, dat een derde zetel zou moeten worden bezet dooreen vertegenwooidiger van de KVP Toen dit ter vergadering naar voren werd gebracht, werd dit door de Partij van de Arbeid overgenomen. Men was het er algemeen over eens. dat een vierde wethouderszetel wenselijk moet wor den geacht. Restte dus een vierde zetel, waarvoor Overbleven VVD. AR en CHU. De "VVD had ambitie voor deze nieuwe- zetel en dp candidaat van de AR hier voor werd gesteund door de CHU. Ten slotte- kwamen WD en KVP overeen, dat voor die vierde zetel de WD in aanmerking zou moeten komen, daar deze partij Uit de minderheid de groot ste meerderheid heeft <ook samen met de KVP). Op die* gronden werd dan ook 'het- voorstelt '.-vierde zetel voor de VVD door de Partij van de Arbeid over genomen. Zoals menwellicht weet, zal de Partif van de Arbeid zijn derde wet houderszetel prijsgeven, zodat deze partij in het komende nieuwe college twee wethouders zal hebben. Natuurlijk kan op een uiteindelijke officiële beslissing, die op de eerste vergadering van de gemeenteraad in September zal worden gehouden, niet vooruit worden gelopen, doch het is niet onwaarschijnlijk, dat de heer P. Th..Luycks (KVP) en de heer P. Dies- bergen (VVD) straks de in het geding zijnde plaatsen zullen innemen. Het is morgen hoog water om 8.30 uur en 21.05 uur en laag Water om 2,35 uur en 15,10 uur. De temperatuur van het zeewater was 15,3 graden Celsius. Hr. Ms. Willem ,van der Zaan hééft gis teren de haven weer verlaten. De ,,LT 5", die de vorige dag wegens ongunstig weer bij de Hoek niet vertrok heeft gisteren de haven verlaten met bestemming Hoek van Holland. Op 't HRC-terrein werd gisteravond gespeeld de belangrijke wedstrijd LVT i Bussum)—LSK (Weesp). Deze strijd ging om de derde en vierde prijs in het Burgemeester Ritmeester-beker- tournooi, dat werd georganiseerd in 't kader van d^ O. en O.-sportweek. Het is een ontmoeting geworden met goéde eri "sléchte momenten. D'e'XVT- ers toonden zich wat doortastender. De ploeg in zijn geheel demonstreerde beter veldspel. Met de rust hadden de LVT'ers zich een 10 voorsprong ver worven. Dit doepunt werd gescoord door linksbuiten Broek. In de tweede helft voerden linksbinnen Ketel en Tepaske de voorsprong tot 30 op. Met deze stand kwam ook het einde. Jam mer was het voorgevallen incident in de tweede helft, waarna scheidsrechter Arents zich genoodzaakt zag een spe ler van LSK het veld uit te sturen. De LSK'ers hebben met tien man spelend tot het einde kranig volgehouden. Na' afloop reikte de heer Landman namens het Comité en O. de prijzen uit.- Nadat hij had gememoreerd hoe beide ploegen verleden jaar in de fi nale om de hoogste eer streden en hun een tot weerziens had toegeroepen de aanvoerders Kuyt (LSK) hun overhandigde hij Harms (LVD en medaille. Dinsdagavond om zeven vrur ont moeten het Torpedo-atelier Willems oord en het Marine Opleidingskamp Hilversum elkaar in de finale. De wielervereniging D.O.K. heeft Woensdag rond Callantsoog een trai- ningsrit gehouden. Deze rit over veer tig kilometer, waarvoor de oud-wiel renner R. Ran enkele prijzen had be schikbaar gesteld, werd gewonnen door: A-klasse: 1. J. Bijl 59 min. 30 sec.; B-klasse: 1. De Neeve 1 uur 3 sec.; 2. Porsius 1 uur 4 sec.; 3. Post 1 uur 5 min. 55 sec.; 4. C. van Hoef 1.05.59; 5. Boerman 1.09.35; 6. De Boer 1.10.20; C- klasse: 1. Zwart 1.00.7; 2. Bosch 1.00.20; 3. Geene 1.00.47; 4. Osterbeek 1.09.38. Gisteren stond voor de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam terecht de oud-sergeant-konstabel A. H. F. al daar wegens smaadschrift. Deze ex- marinemaw was in 1935 bij de marine ontslagen om gezondheidsredehen. De betrokken keuringsartsen constateerden asthma. Reeds vijtien jaar Ijvert F. tegen dit ontslag. Hij zegt, dat hij in .het geheel geen asthma had en beroept zich hierbij op andere artsen, die hem onderzocht hebben. Verleden jaar ging hij zo ver een pamflet te schrijven, getiteld: „Be kendmaking aan het Nederlandse Volk" Hierin beschuldigde hij de keurings artsen dr. W. Reiling en dr. Krul, hoofdofficieren van gezondheid, hem ten onrechte te hebben afgekeurd en daarmee valsheid in geschrifte te heb ben gepleegd. Genoemde hoofdofficie ren dienden hierop een aanklacht in wegens smaad tegen A- H. F. Voor de rechtbank verklaarde ver dachte op een vraag van de president, mr. Meihuizen, niets van zijn bewerin gen terug te nemen. Hierop repliceerde de president, dat het op zijn minst ge nomen toch wel vreemd zou zijn, als verdachte opzettelijk was afgekeurd. Voorts wees mr. Meihuizen erop, dat F. réeds voor 1935 aan asthma had gele den. Dit bleek, aldus spreker, uit de conduite-staat van verdachte. Met ver heffing van stem riep F. hierop uit, dat hij wel te Surabaja in het hospi taal had gelegen, maar nimmer met asthma. In zijn requisitoir concludeerde de officier van Justitie, mr. Kist, dat verdachte duidelijk smaadschrift heeft gepleegd. Verdachte werd reeds Vijf tien jaar geleden afgekeurd. Dat hij onrechtvaardig behandeld is, heeft zich als eenidee fixe bij hem vast gezet. Verdachte meent, dat zijn ont slag iets te maken heeft gehad met ae muiterij op „De Zeven Provinciën". Zo is zijn leven verloren gegaan zoe kend naar argumenten en zo heeft hij de schuld trachten te werpen op overheid en marine. Zielige figuur Spreker meende, dat verdachte in deze trieste geschiedenis een zielige figuur is geworden, die vindt, dat het gelijk aan zün kant is, maar zoals uit de stukken blijkt, ongelijk heeft. De officier zeide voorts wel een voor waardelijke straf te kunnen opleggen met een proeftijd, maar hij was ervan overtuigd, dat verdachte, gezien zijn gesteldheid, toch zal doorgaan met scherp ageren Daarom achtte mr. Kist het het beste de zaak aan te houden en te vragen over verdachte een psy chiatrisch rapport uit te brengen. Stukken uit dossier verdwenen? In zijn slotwoord vroeg verdachte de rechtbank tyrt het bewijs van de waar heid te worden toegelaten over het geen hij in zijn pamflet had geschre ven. A. H. F. beriep zich er in het bij zonder op, dat elf stukken uit zijn dossier verdwenen zouden zijn en voorts, dat hij in 1940 een klacht had ingediend bij de Justitie, die nimmer vervolgd werd. Verdachte achtte het onmogelijk, dat de rechtbank een juist inzicht in zijn zaak sou krijgen, als deze stukken niet aanwezig waren. Juist omdat deze stukken zijn ziens wijze ondersteunden. De president be sloot ten slotte tot aanhouding van de zaak voor onbepaalde tijd. (Uit het pamflet van verdachte blijkt dat hij in de overtuiging leeft, niet ontslagen te zijn uit de dienst wegens asthma, maar in verband met de mui terij op „De Zeven Provinciën",, waar bij hij niet betrokken was, doch waar in 'nijVdodr éeft misverstand, door' de onderzoekingscommissie gemoeid zou zijn.) Tijdens een Woensdagavond ten hui ze van de heer B. H. Perels gehouden vergadering werden de functies in het voorlopig bestuur van de Helderse Basketbalbond als volgt verdeeld: B. H. Perels (voorzitter en competitielei der) J. C. Crane (vice-voorzitter)H. J. van der Meulen (secretaris en waar nemend competitieleider), mej. G. Westerbaan (penningmeesteresse), W. Groot (voorz.-secr. scheidsrechterscom- missie en materiaalcommissie), J. C. H. Bol en A. Kersbergen, leden. Het se cretariaat is gevestigd Spechtstraat 9. ,,'t Is net als met voetballen", zei de heer Tj. Joh. Dito gisteravond tijdens een pauze tussen het „Wilhelmus" en „De reddingboot" van W. H. de Groot, de beide melodieën waarmee hij het herstelde earlllon van het Nationaal Monument voor het Feddingwezen inwijdde, „Het Hjkt allemaal heel erg. maar het ls gewoon een kweetie van oefenen, trainen, net als met voetballen Maar onze gtads- beiaardier mag dan ook gelijk hebben, wij hebben verbaasd gestaan over de vaardigheid waarmee hij de toetsen wist te bewerken. Om zijn pinken droeg hfl besehermertjes van lëer, want als je een uur lang op die harde houten toetsen moet slaan, dan ga je het voelen. „Maar ja, het is ook weer een kwestie van vennen hoor", voegde hij ons laehend toe. Eindelijk... eindelijk klonken over de stad en dijk weer de bekende klanken van het carillon in het Monument voor de Melden der Zee Die trommel ls rond en vertoont een hele serie pallen en gaatjes, die ons deden denken aan de muziekbanden van een draaiorgel. Als de klok er is dan zal het carillon ook weer automa tisch kunnen spelen. Defa. v. Bergen staat er borg vooV. Maar laten wij het niet hebben over de technische zijde van het mooie in strument en zijn bespeler. Wij zouden er niet in slagen in dit bestek de ge heimenissen van het carillon te ont sluieren, en het zou de meeste van onze lezers waarschijnlijk maar verve len. Interessanter om te weten ls misj schien, dat de heer Dito een hartstoch telijk bewonderaar is van Jef Denijn en Vincent en dat hij gisteravond enkele eigen composities aan zijn geliefde in strument ontlokte. De heer Dito is trouwens geen on bekende in de muziekwereld. Op zeven jarige leeftijd begon hij met de muziek. Op achttienjarige leeftijd slaagde hij voor fcet diploma viool K.N.T.V. en drie jaar later voor het diploma piano. Toen t vestigde hij zich tevens als muziek leraar in Den Helder. Ter gelegenheid van het veertig jarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina schreef bij een cantate op eigen tekst voor ge mengd koor, kinderkoor, declamatie, harmonie-orkest en carillon. In Febr. 1935 legde de heer Dito tegenover de heèr Vincent de proeve van bekwaam heid af als beiaardier. Enige tijd later slaagde hij uit een vergelijkend exa men, dat op de Dom te Utrecht werd afgenomen, voor stadsbeiaardier van de gemeente Den Helder, ter bespeling van het carillon in het monument. Zo zullen dan voortaan weer, door de handen van een kunstenaar bespeeld, de klokken hun klanken over Nieuwe diep verspreiden. De eerste bespeling gisteravond heeft heel wat belangstel ling getrokken. De heet Dito besloot de bespeling met een Postludium, dat hij zelf schreef. Het uurtje klokken spel was omgevlogen, zowel voor hem als voor ons. Het carillon van het monument is lange tijd buiten gevecht geweest, maar nu is men dan zover gereed gekomen dat het weer elke Donderdagavond van acht tot negen uur kan worden be speeld. Het gehele klokkenspel werd tijdens de bezetting grondig vernield. Enige tijd gelédèn hééft de fa. v. Bergen te Heiligerlee, evenwel opdracht gekre gen hét carillon wederom bespeelbaar te maken. Mén is daarin volledig ge slaagd, althans wat het handspeelwerk betreft. Wie de twintig ijzeren treden in het monument heeft betreden om de heer Dito aan het werk te zien, zal zich ver wonderd afvragen hoe men iets uit die wirwar van spandraden die door mid del van de toetsen, bespeeld door de beiaardier, "de klepels in de klokken aan het werk zetten, is wijs geworden. „Zulke dunne draadjes", zal hij wel licht verzuchten, „hoe kunnen zulke dunne draadjes de klepels zoveel klan ken laten halen uit, klokken van zeven en een halve kilo tot honderd en vijf tig kilo". 4rj. Een octaaf hoger. Toén de heer pito midden in „Een liedje ^éan de'zëé*' zat, sloeg hij de E 1 buiten dienst. De spandraad had het begeven, 3en de E was niet te gebruiken. De heer Dito "zit echter niet voor één gat gevangen. Even naar boven geklom men, iets aan de klok gemorreld, de spandraad gerepareerd met een stukje ijzerdraad dat ergens' in een hoek slin gerde, en de zaak was weer gezond. „Was het niet gelukt", verklaarde de heer Dito, „dan had ik een octaaf hoger gespeeld". „Hij doet het weer best", vervolgde hij even later, doelende op het carillon. „Als de trbmmel klaar is, dan moet u weer eens komen kijken". Wij hebben ons laten uitleggen wat een „trommel" is. Wij zijn te weten ge komen dat die trommel vier wijsjes kan laten horen, wanneer de electrische klok maar is gearriveerd die aan de stoel moet worden bevestigd, waarop de trommel zich bevindt. UITSPRAAK ALKMAARSE RECHTBANK De rechtbank te Alkmaar heeft R. S„ alhier, wegens rijwieldiefstal veroordeeld tot één jaar bijzonder strafgevangenis voor jongelieden. Ofschoon de zomervacan- ties van de scholen nog niet zijn begonnen, is toch al te merken dat het eigenlijke vacantie- en reisseizoen, wel licht mede dank zij de meer meer tot stand komende vacantiespreiding, is aange broken. Vacantie in het bui tenland is slechts voor naar vérhouding weinigen wegge legd, maar gelukkig zijn zeer velen in staat hetzij langer of korter een vacantie in het ügen land door te brengen. Wjj weten, dat sommigen er plezier in hebben ro maar op goed geluk er op uit te trekken en wij weten ook, dat daarin veel aantrekke lijks schuilt. Toch kan een goed voorbereide vacantie, genoegen en ontspanning nog ten zeerste verhogen. Daar om heeft de leiding van de Openbare Leeszaal en Biblio- 4 theek in de Breewatcrstraat er goed aangedaan in het oude (helaas wat te oude), maar in elk geval vertrouw de zaaltje een tentoonstelling in te richten van werken uit de bibliotheek, die in het al gemeen gesproken voorlich ting geven voor degenen, die van de schoonheid van eigen land, stad en streek, ook iets willen lezen alvorens naar een bepaald vacantiegebied te trekken. Wel licht dat men zelfs door het raadplegen van een der neergelegde boeken een waardevolle tip verkrijgt over een prachtig plekje Nederland, waaraan men uit zichzelf niet zou hebben gedacht Op die manier zou men dank zij de Leeszaal zelfs een ongekend füne vacantie kunnen hebben. Schoonheid van het eigen land. De Leeszaal licht u Voor! Mej. H. de Graaff, directrice van deze voor onze stad zo belangrijke cul-- turele instelling, toonde ons de verschil lende boeken en plaatwerken, die op de tafels zijn uitgestald. In de eerste plaats treft men een uitgebreide col lectie deeltjes aan van de bekende en uitermate goede Heemschutserie, boek jes, die in woord en beeld over de ge schiedenis en schoonheid van stad en streek uitvoerig voorlichting geven. Nederland en zijn bewoners is de vol gende rubriek en daarin treft men vela werken aan, waarin interessante en zeker wetenswaardige zaken staan over de volksaard, het karakter en de ge woonten van de mensen, die met u dit land bewonen en waarvan ge zegt het maar eerlijk dikwijls nog zo wei nig af weet. Over de rijke schoonheid van de natuur kunnen schrijvers ali Thijsse en Tolman u veel vertellen. Hun keurig geïllustreerde werken lig gen er ter inzage. Na afloop van de tentoonstelling kunt u ze natuurlijk weer in de bibliotheek lenen en thuis op uw gemak inzien en lezen. Wat de volkskunde van ons land be treft, willen wij u aanraden eens te bladeren in de leuke deeltjes „Volks kundig leesboek voor de lagere scho len". Een prachtige uitgave met aar dige illustraties. Een rubriek „Ons land en het water" ontbreekt evenmin en is men voornemens eens verschillende van onze musea te bezoeken, dan vindt u hier op de leeszaaltafels uitvoerig voorlichtingsmateriaal. Door de medewerking van de plaat selijke VW zijn hier en daar ook aar dige folders over verschillende vacan- tiecentra neergelegd, waarvan bij de WV zelf gratis exemplaren verkrijg baar zijn. Waardeert dit pogen van de leiding van de Leeszaal en de VW om u bü het maken van uw vacantieplannen van voorlichting te dienen en brengt dezer dagen eens een bezoek aan deze eenvoudige, maar van uitstekend mate riaal voorziene tentoonstelling. Gedu rende veertien dagen zult u daartoe in het gebouw van de Leeszaal gelegen heid hebben. t

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2