Bij de vijfde Wat doet de Stichting en waar komt het geld vandaan? Commandant Zeemacht: „Het zullen weer bijzondere dagen worden!" jsg!. Redactie: J. J. Landman en C. A. Dekkers UITGAVE DER STICHTING „COMITÉ O. EN O." ZATERDAG 17 JUNI 1950 Typografie: N.V. Verenigde Noordhollandse Dagbladen Van hei prijzenfront Een woord van de Burgemeester O. en O. in vogelvlucht Eendrachtig samenwerken geboden Sinds de oprichting zijn vele contacten gelegd Piekeren is funest Hef werk afgebroken Vergcfcn O. en O. bleef paraaf Sterker en bekwamer benen Nieuwe contacten Veel werk verzef Steun van velen! Aan de begunstigers! SPORTWEEK-JOURNAAL Het lidmaatschap van het Comité O. en O. is op het eerste gezicht nogal eenvoudig. Toen wV onlangs een geschikt iemand zochten, die zitting wilde nemen ,n het comité. vroeg deze aanstonds wat voor werk daar aan vast zat Mijn antwoord was: „Al* Kerstmis voorhij is. begin je je te heraden op de Sportweek, die In Juni gehouden wordt en als die Sportweek achter de rug is en alle daarmede in verhand staande zaken geregeld zijn, is het weer de tijd om de voorbereidingen voor de Kerstactie te treffen. Daar tussen door heb je nog wel andere dingen te doen, maar die zijn van ondergeschikt belang". Inderdaad, geachte lezer, zo is het bij O. en O. Als de eerste sneeuw klokjes ons vertellen, dat de lente nu gpoedig zal komen, hebben de leden van ons Comité de koppen al bij el kaar gestoken om de plannen voor de sportweek te bespreken. En als de eerste plannen gemaakt zijn, begint de papiermolen te draaien. Honderden brieven gaan naar alle delen van ons land om te berichten, dat de sportweek doorgaat, indien hiervoor voldoende geld beschikbaar is. Velen begrijpen deze mededeling en geven van hun belangstelling blijk door een gelde lijke of stoffelijke bijdrage te zenden. De Hoofden van de afd. Sport der Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Luchtstrijdkrachten worden uitge nodigd om eens een onderhoud met ons te hebben, waarbij dan de richt lijnen worden vastgesteld. En dan komt de motor op toeren. Toestemmingen worden bij de be voegde instanties aangevraagd, de leden van het Ere-Comité worden aangezocht, het programma samenge steld, sub-commissies gevormd, scheids rechters en officials voor de diverse takken van sport aangezocht, de prij zen (medailles, bekers, enz.) voor zo ver deze niet door instanties of fir ma's beschikbaar .vorden gesteld, worden aangekocht, enz. endan ten slotte nog het Sportweek-Journaal. En in dit stadium staan we nu. Straks gaat de Sportweek weer be ginnen. De voorwedstrijden om de Burgemeester „Ritmeesterbeker" zijn inmiddels reeds ten einde. In je komt hoop en verwachting op de grote gebeurtenissen, die gaan komen, want lezers, spraken wij vo rig jaar de hoop uit, dat de sportweek als „sportevenement" groter zou wor den, nu kunnen wij constateren, dat deze verwaching bewaarheid is ge worden. Trial meet De „dual meet" van vorig jaar is een „trial-meet" geworden, doordat de L.S.K., de mensen van onze lucht macht, die vorige jaren onder de Kon. Landmacht waren ingedeeld, dit jaar als een zelfstandig onderdeel zal uitkomen. De sportweek zal dus een krachtmeting worden tussen Kon. Ma rine, Kon. Landmacht en Luchtstrijd krachten. Dat de strijd om de eer fel zal zijn, daar kunt U bij voorbaat verzekerd van zijn. Wie de sterkste zal zijn? Wij willen ons niet aan voorspellingen wagen. Wij hopen alleen dat alle wed strijden zowel wat prestatie als wat sportiviteit betreft op hoog peil zul len staan en zullen bijdragen tot het zich samen verbonden weten in ka meraadschap van de verschillende onderdelen van onze strijdkrachten, als een dienend onderdeel van ons volk. Aan de burgerij! En dan de burgerij van Den Helder. Het is niet voldoende, dat wij als comité met ons achten, bijgestaan door enige burgerlijke autoriteiten, U als burgerij vertegenwoordigen en het geheel organiseren. Gij moet ge heel achter dit werk staan. Laat Ne derland weten, dat wij in Den Helder beseffen, dat vloot, leger, luchtmacht en burgerij onafscheidelijk aan elkaar verbonden zijn. Toont door Uw aan wezigheid dat het U ernst is met Uw streven om grotere saamhorigheid in •s volk te bevorderen. ▼rienden uit onze strijdkrachten, aan wie de eer te beurt is gevallen om te mogen uitkomen in deze „trial- meet", strijdt hard, openlijk en spor tief. Jullie eer is ons aller eer! Tenslotte wil ik een woord van dank brengen aan de velen in den lande, die het ons door hun finan ciële of morele steun mogelijk maak- Voetbal: NederL Mil. Elftal— Nederl. PoUtie Elftal. Entrée: f 0.50, kinderen f 0.25 Banken f 0.25 extra (op terrein te betalen). Staantribune f 0.10 extra (voor HRC). Voorverkoop dagelijks bij Sigarenmagazijn „K XVIII", Keizerstraat 111, Sigarenmagazijn „Mesker", Spoorstraat 76 en 24 Juni vanaf 17 uur aan het terrein. Alle andere wedstrijden f 0.25, kinderen 10 cent, banken 10 cent extra; staantribune 10 cent extra (voor HRC) (geen voorverkoop). Diploma's zijn niet geldig voor toegang. Athletiek: 10 cent voor iedereen. Schermen: vrije toegang. Zwemmen: alleen voor kaarthou ders. Boksen: f 2.—, f 1.50 en f 1.—; voor verkoop dagelijks in sigarenmaga zijn „K XVHI", Keizerstraat 111. ten deze sportweek voortgang te doen vinden. Wij weten dat de tijden moei- zijn en juist daarom waarderen wij zo zeer, dat men aan onze oproep gehoor gegeven heeft. Het is prettig te constateren, dat ook de medewerking van onze plaatse- Ujke sportverenigingen dit jaar zo spontaan is. Zo behoort het. Dank ook aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bemhard. dat Hij het voorzitterschap van het Ere-Comité voor de sportweek weder heeft willen aanvaarden, daarmede uiting gevend aan Zijn reeds herhaalde malen ge toonde belangstelling voor het werk van onze Stichting. En dan tenslotte een woord van dank aan onze oud-burgemeester Rit meester, voor het vele dat hij steeds weer voor ons Comité gedaan heeft, vooral in de moeilijke jaren direct na de oorlog. Ook al zal hij misschien straks onze „stelling" verlaten, zal zijn naam in ons comité blijven voortleven als die van een man die „achter" ons werk stond. Mijnheer Ritmeester, onze welgemeende dank! Een welkom van deze plaats aan Burgemeester Mr. Rehorst. Wij we ten, dat het voor hem en de wethou ders niet eenvoudig was om in de huidige zeer moeilijke omstandig heden met de terreinen de wedstrijden van O. en O. laten doorgaan, maar het is gelukt. B. en W.. dank voor Uw medewerking. Vrienden, wij gaan starten, kenen op U allen. Wij re- J. J. LANDMAN, Wnd. Voorzitter. IS DE VIERING VAN EEN LUSTRUM voor een vereniging of siichiing een welkome gelegenheid stil fe staan bij hetgeen de laatste vijf jaren is gepresteerd en tevens van het lustrum- jaar iets bijzonders te maken, de tijd gaat door en het eerste jaar van de nieuwe vijfjarige periode vraagt weldra weer de wolle aan dacht Dus: 1949, viering tweede lustrum van de stichting O. en O 1950. voortzetting van haar gewaardeerde werkzaamheden, waarvan de Sport week van 17 t.e m. 24 Juni wel het hoogtepunt zal vormen. Mag ik dan als Burgemeester van Den Helder de organisatoren van deze Sportweek van harte succes toewensen met hun veel omvattende arbeid Deze sportgebeurtenis is voor de stad en haar omgeving een evene ment. Zij komt te staan in het middelpunt van de belangstelling van zeer velen. De Sportweek zal veel goede sport ie zien geven en dit geeft ongetwijfeld een stimulans aan de sportbeoefening van stad en omgeving in het algemeen. De deelnemers zelf zullen zich beijveren een zeer goede prestatie te leveren en het talrijke publiek zal van het sport gebeuren genieten en dit meebeleven. Mogen velen de wedstrijden bezoeken Er is een ruime keuze voor de diverse sportliefhebbers. Geniet het vele goede, dat de Sportweek zal bieden Nogmaals veel succes Den Helder, Juni 1950 REHORST, Burgemeester. Zjj, die reeds jaren in Den Helder wonen «eten zo ongeveer wel wat de Stichting Comité O. en O. is en doet. Er is echter een belangryk aantal mensen dat sedert korte tijd hier woonachtig is en het is daarom zeker op zyn plaats, dat hier in dit blad iets verteld wordt over het werk van O. en O.- Het Comité O. en O. bestaat uitsluitend uit burgers of wrel uit mensen, die niet in militaire dienst zyn. Het werk van O. en O. is in de eerste plaats erop gericht de ontwikkeling en de ontspanning van onze militairen van zee-, land- en luchtmacht in de meest ruime zin van het woord te bevorderen. Dit streven van O. en O. in Den Hel der dateert reeds uit de dagen der voor mobilisatie in April 1939. De spanning tussen de verschillende mogendheden begon zich meer en meer toe te spit sen en alom in Europa begon men voorbereidingen te treffen om, indien, het ergste gebeuren mocht, klaar te zijn om te kunnèn ingrypen. Ook in ons land werden grote con tingenten militairen onder de wape nen geroepen. Velen moesten hun burgerkleding uittrekken en omwis selen voor een uniform. Maar dit was niet het enige. Dit was slechts wat rft zou willen noemen „het voor de mas sa zichtbare" dat plaats vond. Het on zichtbare en meestal teveel verwaar loosde feit wat, dat het kantoor, de werkplaats, het eigen bedryf, het eigen gezin, vaarwel werd gezegd en dat men opgenomen werd in de mili taire gemeenschap, die in wezen geen gemeenschap nog was, omdat de men sen elkaar niet kenden en maatschap- peiyk, politiek en geestelijk vaak te ver van elkaar verwyderd stonden. Het gevolg hiervan was,' dat de ge mobiliseerde militair alleen kwam te staan midden in de chaotische drukte van de mobilisatie. Niets is funester voor een mens dan in een zorgenvolle tyd in de positie van de „geïsoleerde" te komen ver keren. Een mens in zyn isolement raakt dan aan het piekeren over de toekomst, over zyn gezin, over zyn betrekking, over zyn bedryf en wat al niet meer. Zo ging het ook hier in Den Helder. Veel militairen kwamen in die dagen ook binnen onze stelling. Aanvankelyk was er het hollen en draven om de zaken voor elkaar te zetten, maar toen alles geregeld was, kwam de militair aan zyn „vrye tyd" toe. En velen van ons weten nog hoe dat ging. De jongere soldaten en ma trozen trokken naar de Spoorstraat en dat vormde vaak hun enige vrye- tijdbesteding. Verveling en nog eens verveling. En wat deden wij, uit dankbaarheid voor de gelukkige omstandigheid, dat wij nog thuis gelaten werden bij ons ge zin? Zetten wy onze deuren open om deze medemensen op te nemen en enigermate schadeloos te stellen voor het offer, dat zy terwille van ons va derland moesten brengen? Gaven wy gehoor aan de oproep, die door mid del van pers en radio tot ons kwam, zo in de trant van „Geef ze eens een kopje koffie enz." Herinnert u zich dat liedje nog? Deden wy iets? Neen, probeert u maar niet 'ets op te diepen uit uw onderbewustzyn. Doorgaans was het met ons zo, dat wij niets deden. Gelukkig waren er ook nog, al waren het dan maar weinigen, die wél wat deden. Op eigen initiatief begon men iets te organiseren voor de militairen. Zo ook in Den Helder. Op 25 September 1939 volgde via pers en radio de mededeling, dat op initiatief van Z.K.H. Prins Bernhard was ingesteld de Centrale Raad van Advies inzake Ontwikkeling en Ontspanning van gemobiliseerde militairen. Plaatselyke comité's werden verzocht, teneinde tot een goede uitvoering van hun plan nen te komen, zich in verbinding te stellen met de leider van genoemde Raad, Kapitein v. d. Gen. St vf, J. D. S. Paters. Aan deze oproep werd door het plaatselijk comité gehoor gegeven en volgens de ontvangen richtlynen werd het werk voortgezet, aanvankelyk al leen voor de op het Fort Dirksz Ad miraal gelegerde militairen, later ge- leideiyk aan uitgebouwd voor de ge hele stelling Den Helder. Feestavon den, filmavonden, lezingen, dam- en sehaakwedstryden enz. werden geor ganiseerd. Het leek alles prachtig te zuilen lopenmaar 10 Mei 1940 kwam en daarmede de ir.val der Duitsers in ons land. Snel volgden de gebeurtenissen elkaar op: binnendringen der Duitse troepen, doorbraak door de IJsel- linie, heldhaftig verzet van onze jon gens bij de Grebbeberg en de stel lingen op de Afsluitdyk, verplaatsing van de regering naar Londen, bom bardement van Rotterdam, terug trekken van de troepen uit Brabant op d« stelKng Zeeland en toen de ca pitulatiehet einde van de Neder landse strijdkrachten in onze stad, duseinde van het werk voor de Commissie O. en O. De gelden, die nog in kas waren werden gestort op reke ning van hot Nederlandse Rode Kruis, waardoor ze hopelyk toch nog ten dienste van het Nederlandse volk be nut zouden kunnen worden. Een periode van leed, bloed en tra nen enerzijds, en onderling begrijpen en waarderen naast taai verzet ander zijds was voor ons volk aangebroken. In adembenemende spanning hebben wij hand in hand. schouder aan schou der gestaan, tot eindelijk de vrede de ze spanning brak. Toen - lieten wij el kaar geleidelijk aan weer los en trok ken ons óf als persoon, óf als groep achter onze omheiningen terug. Het leven, de opbouw van ons gezin, onze arbeid, onze stad, ons land. eiste ons weer op. De gemeenschappelijke vijand was verslagen. De duisternis was ver dwenen, het vage schijnsel van een vrede drong tot ons door. Vergeten waren wij spoedig de ellen de, vergeten de angst, vergeten dat heilig voornemen van die 24e Juni 1940, toen wij met „ons duizenden" ar men en rijken, sterken en zwakken groten en eenvoudigen van geest, bur gers en pas gedemobiliseerde militai ren van onze Kon. Ned. strijdkrachten, de straten van onze brandende stad vulden of dicht tegen elkaar aange drongen in de schuilloopgraven zaten bij het angstaanjagende gillen van de neersuizende bommen. Vergeten waren wij ook weer spoe dig de woorden van onze eerste mi nister-president na de bevrijding, die ongeveer luidden: het Nederlandse volk kan slechts in nauwe verbonden heid aan elkaar een sterk volk zijn" Vergeten waren wij ook het gevoel van heimwee naar onze eigen geuni- formde jongens toen wij ons geknecht voelden. Toen de bevrijding een feit gewor den was, begon men zijn aandacht meer en meer te concentreren op de reconstructie van het maatschappelijke leven. Toen het meeste Germaanse groen tussen de stenen van onze Ne derlandse Staat vandaan gekrabd was en de blonde ;n zwarte lokken van onze geknipte „dames" in rook waren opgegaan of door de wind verspreid waren, ging er door een. groot deel van ons volk de verzuchting: gelukkig dat Gaarne voldoe ik aan het verzoek van uw comité om ook dit jaar enkele regels te schrijven in uw sportkrant, die zal verschijnen ter gelegenheid van de door u georganiseerde O. en O. Sportweek. Zoals voor alle Nederlanders de maand December onvermijdelijk ge dachten oproept aan het St. Nicolaas- feest, zo gaan de sportliefhebbers te Den Helder langzamerhand Juni asso ciëren met uw O. en O.-week. Het is een goede gewoonte geworden om in het begin van de zomer militai ren van zee- en landmacht in de ge legenheid te stellen elkanders krach ten te meten op het sportterrein en zo doende te kunnen constateren in hoe verre er vooruitgang in de prestaties is te bespeuren. Toe te juichen is het, dat deze wed strijden telkenjare weer door een bur gercomité worden uitgeschreven, waar door een wederzijds begrijpen en een wederzijdse waardering ontstaat, die zo onontbeerlijk is. Het heeft mij verheugd uit het pro gramma te kunnen opmaken dat de luchtstrijdkrachten dit jaar als een zelfstandige groep op uw wedstrijden zullen uitkomen, hetgeen de spanning zo mogelijk nog zal verhogen. Terwijl ik dit schrijf heeft men op het voetbalveld reeds driemaal gekampt om de Burgemeester Ritmeester-beker en naar ik verneem hebben de ploegen van de Koninklijke Marine goed spel te zien gegeven, hetgeen me veel ge noegen doet. bijltjesdag" is uitgebleven en dat ons voik door alle vernedering heen ge toond heeft zijn eeuwenoude traditie waardig te zijn gebleven. Ook het verenigingsleven begon in onze zwaar geteisterde stad weer op te leven. Zo verscheen in de „zakfor maat"-Helderse Courant van 7 Juli 1945 het bericht dat de Commissie O. en O. haar werk, na een gedwongen rustperiode van 5 jaar, weer hervat had. Er was toen wel wat veranderd bij onze strijdkrachten. De sport en de ontspanning was 'n belangrijker plaats dan voorheen toegekend. I* de oorlog had men deze dingen beter naar hun waarde weten te waarderen. Voor deze dingen had men afzonderlijke diensten in het leven geroepen en wel: „O. S. en O." voor de Marine en „R.A.O." (eerst „A.V.O.S." geheten) voor het leger. Aanstonds werd met deze instantie contact gezccht en werd nagegaan in hoeverre het werk van O. en O. nog waarde zou kunnen hebben. Vol waar dering werd O. en O. als derde naast O. S. en O. en R.A.O. in het welzijns werk voor onze militairen opgenomen. De mogelijkheden voor O. en O. wa ren nog vele. Dit is in de praktijk ook werkelijkheid gebleken. Juist door het in de stelling „Den Helder" aanwezig zijn van contingen ten zowel van df Zeemacht als van de Landmacht werd O. en O. vaak tot een overkoepelende commissie. Als „neutrale" derde heeft zij veel goed werk kunnen doen. daar in het eerste winterseizoen 10 voorstellingen gratis aan onze militairen gegeven konden worden. In het volgende seizoen zelfs 18 voorstellingen. Daarnaast werd een gratis cursus ingesteld voor voortgezet lager onderwijs, cursus Engels, cursus schaken, dammen, huisvlijt, later nog een cursus gymnastiek en schermen. Een boekeni zamelmg werd ter plaatse gehouden. Bijna 1000 boeken werden door de burgerij te onzer be schikking gesteld. Deze werden ver deeld over de Marine en de Landmacht. In het afgelopen jaar werd nog een groot aantal ooeken ter beschikking van de in de Kazerne „Langestraat" ondergebrachte leden der Kon. Mare- chaussée gesteld. Vanaf 1946 wordt door O. en O. elk jaar een Kerstfeest georganiseerd voor de kinderen v.m de oorlogsweduwen en de kinderen wier vader buiten het land verblijf hield. Het waren stralend blijde feesten, die even een lichtstraal brachten in vale donkere dagen, waar in het gemis van vader zo erg gevoeld wordt. Sinds 1948 wordt deze zaak door het Comité grootser opgezet. Aan de So ciaal Medische Dienst in Leiden werd een belangrijk bedrag geschonken ten behoeve van hun kerstviering, terwijl in het Marinehospitaal te Overveen, waar enige honderden van onze Mari ne-mensen verpleegd worden, alsmede in de Ziekenboeg van vliegkamp „Val kenburg" en de Ziekenboeg te Wil lemsoord aan alle verpleegden een kerstpakket werd aangeboden, bene vens een aantal boeken voor de pa tiënten. Ook dit werk hopen wjj nog verder uit te bouwen. Dan de Sportweek, het elk jaar weer kerende feest, waarover ik u niets be hoef te vertellen. Het is dit jaar de vijfde maal dat wij dit feest vieren. Met dankbare herinnering denken wjj nog aan 1948, toen het bezoek van Versnippering van krachten heeft er het vorig jaar toe geleid, dat de marine voetballers in zeer vele elftallen ver enigd ten strijde trokken, doch, indien mijn geheugen me niet bedriegt, heeft er geen enkele maal zegen gerust op deze „massale opkomst". Oordelend naar de wedstrijden die nu gespeeld zijn, laat het zich echter aanzien, dat de organisatoren leergeld hebben betaald en de verdediging van de voetbaleer hebben toevertrouwd aan sterker en bekwamer benen. Ik moge u, mede namens het perso neel, warme dank betuigen voor het feit dat ge wederom vrijwillig de veel omvattende organisatie van deze sport week op u hebt willen nemen. Ik ben er van overtuigd dat het weer bijzondere dagen zullen worden en dat alle deel nemers na afloop tevreden huiswaavts zullen keren. Dat het de voorzitter van uw comité spoedig gegeven moge zijn, om zich, geheel hersteld wederom bij u aan te sluiten, teneinde dit mooie werk waar voor geen moeite hem ooit te veel was, te kunnen voortzetten. Het zal mij niet altijd mogelijk zijn de wedstrijden te komen bezoeken, doch ik kan u verzekeren dat mijn be langstelling er niet minder om is. Ik wens u veel succes. De Commandant Zeemacht Nederland, De schout bij nacht, I. W. REIJNIERSE. onze Koninklijke Gasten het feest zo'n bijzondere luister bijzette. En verleden jaar mochten wij onze minister van oorlog en marine en nog- verscheidene hooggeplaatste militaire autoriteiten bij onze wedstrijden zien. Daarnaast verleent O. en O. op vele plaatsen financiële hulp bij de organi satie var. intieme militaire feesten (St. Nicolaas, Bonte avonden, enz.) en stelt bij onderlinge wedstrijden prijzen be schikbaar en geeft bij elke gelegenheid waar iets voor de verbetering van de ontspanning van onze militairen gedaan wordt van haar medeleven blijk, meest al gepaard gaande met een stoffelijk blijk van belangstelling. Dikwijls horen wij de vraag: „Waar doen jullie dat allemaal van?" Ja, waarde lezer, dat is telkens weer een groot prcbleem. waarop wij nog steeds een antwoord hebben gevonden, dank zij de financiële hulp die wij overal in den lande mochten ondervinden. Er blijken nog steeds mensen bereid te zijn een offer te brengen om ons in staat te stellen ons werk voort te zet ten. En juist die offervaardigheid helpt ons altijd weer over eventuele teleurstellingen bij ons werk heen en geeft ons weer moed onze schouders onder dit werk te zetten. Wij hopen, indien dit nodig is, ook op uw hulp te mogen rekenen. Wij vragen geen dankbaarheid voor ons werk, noch beloning. Wij vragen slechts van u allen om samen te hel pen bouwen aan een maatschappij, die een eenheid vormt van mensen, onge acht of zij een uniform dan wel burger kleding dragen. Wij hebben allen onze bijdrage in de krachtsinspanning voor de reconstructie van ons land te leve ren, of je met het hoofd werkt of met de handen, of je een boord draagt of een trui, of je op klompen loopt of op lakschoenen, of je mouw „maagdelijk" is of dat er strepen of ringen op prij ken. Wij zijn kinderen van één en het zelfde volk. Het zijn nie» alleei de metselaars, timmerlieden, schilders enz. die ons land herbouwen. Hun werk is, hoe belangrijk ook, se cundair. Primair is het werk dat u en ik en wij allemaal te doen hebben: het werk van de geest. Dat mogen wij nooit vergeten. In het donker stonden wij schouder aan schouder, waarom zou dat nu ook niet kunnen? Laat ons daarom eendrachtig wer ken aan die eenheid: ,Jiet Nederland se volk", in eerbied voor eikaars over tuiging, zij aan zij, burger en militair in trouw aan ons Vorstenhuis. J. J. LANDMAN. U hebt allen bij uw betalings bewijs een invitatie voor de wed strijden ontvangen. Op vertoon van deze invitatie hebt V tevens toegang tot de besloten dans avonden, welke na afloop van de voetbalwedstrijden van Zaterdag 17 Juni (openingsdag) en Zater dag 24 Juni (sluitingsdag) in Formosa gehouden worden. Aanvang te 22 uur HET BESTUUR

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3