Foekje ontnam Fanny een record Bondselftal was te sterk voor de Kopenhaagse ploeg West-Europa moet uit het moeras Verrassing op de Olympische Dag Zestigduizend toeschouwers genoten D°r°th> Manie> van een rijk gevarieerd programma Buitenlandse athleten zorgden voor spanning Monsterzege op zwakke tegenstander Plannen, die hout kunnen snijden In de wolken MAANDAG t!> JUNI 1950 ~7 I I 1 I i werd de afstand tussen haar en i J de laatste meters gaf de nieuwe reet (Van onze speciale verslaggever) Het kleine Friezinnetje Foekje Dillema heeft het mooiste patroon geweven in de staalkaart van sporten, die gistermiddag aan 60.000 aandachtige toeschou wers in het Olympisch Stadion te .Amsterdam werd getoond. Iets langer dan 24 seconden sloegen haar spikes een machtige roffel op de zwarte sintels van het stadion, alvorens het witte figuurtje met driftige pas de finish passeerde. De zestigduizend in de kuip juichten, toen werd medegedeeld dat Foekje Fanny's Nederlands record op de 200 meter met een tiende seconde verbeterd had en zij applaudiseerden andermaal toen de snelste vrouw ter wereld in vlammend rood lumberjack over het middenveld rende om haar rivale te omhelzen. Zelf had Fanny Blankers-Koen niet meegedongen naar de zege op de 200 meter, maar op de 100 yards had zij haar naaste concurrente zeven meter achter zirii gelaten en een uur later scheerde de Olympische kampioene als een zwaluw over de horden. Fanny is een record armer geworden, maar de Nederlandse athletiek weet zich een candidate voor een Olympische titel rijker. Dit was o.i. het mooiste ogenblik van deze Olympische Dag, die vlekkeloos verliep en veel schoons bood. Klokslag half twee versperde een mastbos van vlaggen de poort onder de Marathon-tribune en streken 1200 dames van het Kon. Nederlands Gym nastiek Verbond als witte vlinders op de grasmat neer. Op de eerste tonen van de piano verhieven zij hun knot sen en verrukten het publiek met een charmante, bijna feilloos uitgevoerde knotsoefening. Zij onderbraken hun stijlvolle uitvoering niet, toen na vijf minuten H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hun plaatsen in de koninklijke loge innamen om mede te genieten van deze waardige ouverture. De Van Tuyll-beker voor de beste prestatie in het afgelopen seizoen was ditmaal verdiend door het Nederlands waterpolo-zevental en ging daarom naar de K.N.Z.B. Ongetwijfeld zal Ko lonel Pahud de Mortagnes hartelijke woorden tot de zwembond-praeses Jan de Vries gesproken hebben. Jammer was het, dat zij voor de aanwezigen in het stadion onverstaanbaar bleven. Het gemis werd echter volkomen vergoed door het uitstekende athletiek-pro- gramma. Wint - Mc. Farlan. Met meer dan gewone belangstelling sloeg men het ogenblik gade, waarop de ebbenhoutzwarte Arthur Wint uit Jamaica, om en nabij de 1.90 m., zijn witte trainingspak uittrok voor het ge vecht op de 400 meter. Zijn indruk wekkende zege tijdens de Spelen te Londen lag daarvoor te vers in het geheugen. Zou de lange neger ook dit maal zegevieren? Van Nederlandse zijde behoefde hij niets te vrezen, maar.... er flonkert een nieuwe ster aan de athletiek-hemel: B. Mac Farlan uit Canada. Nauwelijks uit de start blokken gekomen, schoof Wint met zijn twee meter passen naar voren. Smildiger, Bakels en Hofmeester zagen de rijzige gestalte van Jamaicaan spoe dig naast en voorbij ,zich en ook Mac Farlan dreigde te capituleren voor de ex-R.A.F.-piloot, die als op een sukkel draf de 400 meter scheen te zullen winnen. Er kwam echter bijna geen ruimte tussen Wint en Mac Farlan en op het laatste rechte eind gebeurde het ongelooflijke. Farlan schoot naar voren. Met snelle sprintstappen bena derde hij Wint, op 40 meter van de finish liepen beiden zij aan zij en en kele meters verder was de Olympische kampioen geslagen. Met drie meter voorsprong finishte de Canadees in de tijd van 47.5 sec. Zij, die op de 100 meter een fel duel tussen Fanny Blankers en de Engelse typiste Dorothy Manley verwacht had den. zijn bedrogen uitgekomen. Het Britse meisje, dat in 1948 de zilveren medaille veroverde, bleef nergens. Fanny zegevierde, zoals zij wilde. Met de onverstoorbare kalmte haar eigen ging zij in snelle rush van start om.... een wedstrijd tegen de chronometer te lopen. In 10.9 seconden volbracht zij deze taak en bleef daarmede slechts een tiende seconde boven het wereld record, dat zij zes jaar geleden in de zelfde stad vestigde. Zeven meter ach ter haar spande het. Het Zaanse meisje Gré de Jong liep daar 'n nek-aan-nek race met haar ge huwde n&am- en clubgenote Xetiia StadDe Jong. Noch Gré, noch Xenia ondervonden tegenstand van de Britse deelneemsters. Het werd een Holland se zaak, die tenslotte door Gré de Jong gewonnen werd. In fraaie stijl wees zij mevr. Stad met miniem verschil naar de derde plaats. Voor beiden werd 11,6 afgedrukt. De vierde plaats was voor miss Desforges (Engeland» en de zevende en laatste voor Dorothy Manley. In dezelfde tijd, waarin de Brit Nan- keville in Londen zesde werd, zege vierde hij thans op de 1500 meter. Hoe de A.A.C.-er Harting zich ook inspan de hij kon Slijkhuis niet doen verge ten. Lange tijd had de Amsterdammer de kop en samen met Nankeville liep hij ver weg vari het peloton, dat acn- tereenvolgens door Roffel en Hoch- stenbach werd geleid. Toen beiden echter voor de laatste maal de ere tribune in zicht kregen, ging Nanke ville tot de aanval over. Een felle sprint, een kort duel en de Neder lander lag vier meter achter. Bromvliegen in de lucht. Een nouveauté in het programma van de Olympische Dag was de demon stratie met model-vliegtuigjes. Een zestal leden van de K. N. V. v. L. de monstreerde lijn-bestuurde modellen;, uitgerust met kleine 2-tact dieselmo tortjes van 1 tot 10 cm3. Een tiental minuten was de lucht vervuld van r.o" gesnor dezer bromvliegen, die door de piloot op de grond bestuurd werden Dunne stalen draden verbonden het hoogteroer met een handvat waarmede de bestuurders de vliegtuigjes lieten stijgen en dalen, door de arm op en neer te bewegen. De hartelijke ovatie was een welverdiende beloning voor dit interessante intermezzo. Nadat heren-ploegen van deturn verenigingen „Simson", Amsterdam, „Donar", Den Haag, „Kracht en*Vlug heid" Utrecht en „D. O. S.", Amster dam een spectaculair nummer tafel- springen hadden getoond, betraden het Kopenhaags elftal en het Nederlands Bondselftal het veld voor de eerste helft van de voetbalwedstrijd, waar voor wij u naar elders op deze pagina verwijzen. De 110 meter horden voor heren werd een fraaie overwinning voor de Nederlandse kampioen Van der Hoe ven van Lycurgus uit Krommenie. Reeds aanstonds nam de blonde Noord hollander de leiding. In straf tempo „liep" hij over de horden en tever geefs zag hij uit naar enige concur rentie, die hem tot grotere prestaties zou kunnen dwingen. Maar de Haar lemmer Ruseier en Schaay van A. V. '23 wisten hem zelfs niet te benaderen. Met zeven tiende seconde voorsprong liet Van der Hoeven het veld achter zich. Een zelfde beeld vertoonde de 80 meter horden voor dames. Hier gaf natuurlijk Fanny Blankers het tempo aan. Gedragen door het gejuich van de 60.000 toeschouwers „wandelde" Fannv naar de eindstreep. Haar overwinning was gelijk aan die op de 100 yards. Ook nu was slechts van strijd sprake in de kamp om de tweede en derde plaats en weer was het een Zaans meisje, dat hierin een belangrijke rol speelde. De jeugdi ge Willy Lust was niet bevreesd voor haar eerste optreden tussen deze ster ren. Zij liet zich niet imponeren door de Britse Desforges en beet van zich af. Dat zij een fractie van een seconde tekort kwam om de tweede plaats ach ter de wereldrecordhoudster te bezet- tén, doet niets af aan deze veelbelo vende eerste grote race. De sintelbaan van het Stadion is on getwijfeld veel gewend, maar dat voor deze gelegenheid zelfs een sloot in haar zwarte lichaam gegraven was, be hoort tot de zeldzaamheden. Deze sloot bezorgde de bezoekers in de 3000 me ter steeple-chase verschillende humo ristische momenten, maar stelde met de horden hoge eisen aan het uithoudingsvermogen van de deelne mers. De Fries Huizinga van Vitesse uit Leeuwarden bleek hiervan het meeste te bezitten. Hij liep tactisch, hield zich aanvankelijk schuil in de grote groep, doch was er als de kip pen bij toen Jonkers gevaarlijk begon te worden. De man uit Blerick trok 't veld uiteen, maar wist Huizinga niet af te schudden. Nog voor de laatste ronde inging, nam de Fries de leiding over. Hij verhoogde zijn tempo en won met ruim verschil. NIEUW RECORD In de 200 nieter, waarin het Neder lands record, dat Fanny Blankers in 1948 in Eindhoven en Lyon vestigde, zou sneuvelen, kreeg Dorothy Manley de binnenbaan. Voor haar zag zü resp. mej. v. d. Ploeg, Mej. Tol, Gré de Jongh, Foekje Dillema en Loek v. d. Meyden. De eerste start was onmiddel lijk goed. Foekje was pijlsnel weg en legde hiermede de grondslag voor haar recordverbetering. Geen van haar vijf tegenstanders kon de Friese „hinde" bedreigen. Bij het ingaan van het rechte eind snelde Foekje aan het hoofd van het zestal en bij iedere driftige stap Gré In record houdster zich tot nog grotere snelheid, welke krachtsinspanning een passende beloning vond in een nieuw Neder lands record (24.1 sec.) en de beste tijd na het wereldrecord op deze afstand, hetwelk op naam staat van Stella Wala- siewicz (Polen) met 23.6 sec., daterend van 1935. Ook nu wist de kittige Gré de Jongh de tweede plaats voor de neus van een rivale weg te halen. Deze rivale was miss Manley. Voor beiden werd 25,8 sec. genoteerd. De 200 meter heren bracht vier valse starts. Bij de vijfde start herademde het stadion, dat vervolgens de Engels man Lewis gemakkelijk van Lammers en Schotten zag winnen. De zege van de Canadees MacFarlan op de 800 meter was geen verrassing. Na de wijze, waarop hij Wint versla gen had, twijfelde niemand meer aan de kracht van deze buitenlandse gast. In teressant was alleen de vraag in hoe verre en hoelang de Nederlanders partij zouden kunnen geven. De Am sterdammer De Kroon was stoutmoedig en nam onmiddellijk de leiding, welke hij echter aan zijn clubgenoot Kist moest astaan. Farlan spande zich nog niet in, maar observeerde de leider. In de eindsprint greep hij zijn kans. Kist hoorde de Canadees naderen. De snelle cadans der voeten op de sintels klonk hem allerminst als muziek in de oren cn toen hij 't witte shirt met de rode Maple Leaf naast zich zag, wist hij zich verslagen. De tijd van de winnaar werd nadelig beïnvloed door het matige tempo in de eerste 400 meter. Een Olympische Dag zonder spring concours zou zijn als een maaltijd zonder zout. Tclkenjare voimt het concours een passend slot van eerv wedstrijdprogramma, Waarin men de ruitersport niet graag zou willen mis sen. Het parcours was ook nu 550 me ter en de maximurrrijtijd 95 secon den. De heer Van Loon op de prach tige schimmel Springsccel begon met een foutloos parcours in 721/5 sec., gevolgd door ritmeester b.d. J. .1 Gruppelaar op Random Harvest. Ook dit paard overwon alle hindernissen en maakte een tijd van 6ffl/5. Hier mede waren naar later zou blijken de twee ereplaatsen reeds bezet. Weliswaar koesterde men hoge ver wachtingen van „Master", het beste paard dat momenteel in training is voor de Spelen in Helsinki, doch Master faalde. Zeer snel ging zij over het terrein, maar bij een der hinder nissen klom de bruine merrie te vroeg en sloeg met de achterbenen een der bomen af. 'Met 631/5 sec. hadden de heer Rijks en Master wel iswaar de snelste tijd gemaakt, maai de vier strafpunten waren net een puntje te veel om de derde prijs te behalen. Deze was nu voor ritmeester Bisschoff van Heemskerck met „Mar- quita". De uitslagen van de atletiekwed strijden zijn: Heren: '400 nieter: 1 Mac Farlan (Canada) 47.5 sec., 2 Wint (Engeland) 47,8 sec 3 Hofmeester (Pro Patria) 49.1 sec., 4 Smit (AAC). 1500 meter: 1 Nankeville (Engeland) 3 52.6, 2 Harting (AAC) 3.53.4, 4 Hoch- stenbach (AVPN) 4.07.8. 110 meter horden: 1 Van der Hoe ven (Lycurgus) 15,8 sec., 2 Ruseier (Haarlem) 16,5 sec., 3 Schaay (A. V. 1923) 16,7 sec. 3000 meter hindernis: 1 Huizinga (Vitesse) 9.54.6, 2 Jonkers (Blerick) 10.07.2, 3 Van Zeeland (O. S. S.) 10.08.2 200 meter: 1 Lewis (Engeland) 219 sec., 2 Lammers (A. V. 1945) 22.3 sec 3 Scholten (A. V. 1923) 22,4 sec., 4 Holst (AVG 1926) 22,6 sec. 800 meter: 1 Mac Farlan (Canada) 1.56.8, 2 Kist (AAC) 1.58.0, 3 Vaal (Geef Acht) 2.007, 4 Van Son (ESV) 2.01.0, 5 Rem (Lycurgus) 2.01.7. Dames 80 meter horden: 1 Fanny BlankersKoen (Sagitta) 11,4 sec., 2 Desforges (Engeland) 12 sec., 3 Wiily Lust (Zaanland1) 12,1- sec4 Nel Vos (PSV) 12.3. 200 meter hardlopen: 1 Foukje Dil lema (Vitesse) 24,1 (Nieuw Ned. re cord); 2 ré de Jongh (Sagitta) 25,8 sec., 3. Dorothy Manley (Engeland) 25.8 sec., 4. Loek van der Mëyden (Olympia) 26.6 sec. 100 yards: 1 Fanny BlankersKoen 10.9 sec., 2 Gré de Jongh (Sagitta) 11.6 sec., 3 Xenia StadDe Jong (Olympia) 11,6 sec., 4 Desforges (Enge land). De tegenstand, die het Bondselftal in de wedstrijd tegen Kopenhagen on dervond, was te zwak om de 8-1 overwinning, welke door onze landgenoten werd behaald, naar de juiste waarde te kunnen schatten. Het elftal van Kopen hagen was over de gehele linie en in alle onderdelen van het spel zwakker dan de in het wit gestoken ploeg der Nederlanders. Technisch, tactisch en qua snelheid werden de gasten, in het bijzonder na de rust, totaal overspeeld. Dit maakte de wedstrijd eigenlijk weinig interessant, maar het publiek, dat nu eenhaal graag veel doelpun ten ziet, heeft zijn hart kunnen opha len aan het frisse productieve voor- hoedespel, dat het quintet Vermunt- Rijvers-Langelaan-Lenstra-Hofma deze middag demonstreerde met acht goede doelpunten als bekroning. De nieuwe combinatie Vermunt Rijvers sloot goed en was in vele ge vallen de grondlegger van een der goede aanvallen, die op het doel van Nielsen werden ondernomen. De jonge RBC-er Vermunt mag wel de verras sing van dit Bondsteam worden ge noemd. Hij paste zich dadelijk uitste kend bij het voor hem nieuwe milieu aan. De Roosendaler is snel, hij ver staat de kunst van de switch en Da- vendien beschikt hij over een goed schot. De Zaterdagavond te Amsterdam gespeelde voetbalwedstrijd om het lands kampioenschap tussen Blauw Wit en Enschedese Boys werd door de Am sterdammers met 71 gewonnen. Met een kopbal geeft Lakenberg doel man Koper het nakijken en maakte hiermede het eerste doelpunt voor Blauw Wit Tussen beide vleugels stond alsmid- voor de HBS-er Langelaan opgesteld, die geruime tijd nodig had zich in te spelen, doch zich daarna een nuttigen doortastend aanvalsleider toonde met behoorlijk spelverdelen en een gevaar lijk schot. Ook Verbeek en De Kubber kunnen op een goede wedstrijd terug zien. Verrassend begin. Reeds 2 minuien nadat scheidsrech ter Aussum voor de aftrap had geflo ten lag de bal in het Deense doel. Een aanval over links bracht de bal in eens voor de voeten van de vrijstaan de Rijvers, die met een rustig schot in het uiterste hoekje Nielsen stak er geen hand naar uit de score openue (10). Nog geen minuut later dach ten wü de Denen de gelijkmaker te zien scoren, toen Verbeek binnen het strafschopgebied hands maakte, maar de rechtsbinnen Reckendorff knalde de strafschop hard en hoog over het doel. Het Bondselftal bleef druk uitoefe nen en maar zelden kwam de bal op de Nederlandse helft. Het duurde tot in de 21e minuut voor Rijvers nummer twee in de touwen joeg. Via een Deens been kwam de bal onverwacht bij de Bredanaar terecht, die de bal in de vlucht op zijn schoen nam en de Deen se doelman was geslagen (2—0). Na ruim een half uur slaagden de Denen er in de achterstand te verkleinen door Reckendorff, die Kraak met een kopbal uit een vrije schop van de linkshalf Tönnesen passeerde, maar vijf minuten vóór rust deed Vermunt alle hoop, die de gasten uit hun doel punt hadden geput, in rook vervliegen Een snelle rush werd besloten met een hard schot, dat Nielsen te machtig bleek. Na de hervatting kregen de Denen geen voet meer aan de grond. Ver munt schoot na twee minuten de bal uit een doelworsteling na een voorzet van Hofma tussen de backs Jacobser» en Olsen in het net (4—1). Langelaan. die reeds veel goed werk had gedaan maar nog niet tot een gevaarlijk scho' had kunnen komen, kwam nu ook aan zijn trek. Na goed samenspel met De Zondag op het circuit van Val kenburg gehouden wielerwedstrij den om het Nederlands kampioen schap op de weg voor profs werd gewonnen door Schulte uit Den Bosch. Hij legde de afstand van 216 K.M. 304 in 5 uur 35 min. en 18 sec. af. Gerrit Schulte in zijn kampioens trui 1950 na zijn overwinning. Ziektegeval te Haarlem doet pokken vermoeden Een dertienjarig jongetje uit een ge zin van negen personen te Haarlem i« ziek geworden, waarbij de verschijn selen er op wijzen, dat de mogelijkheid van pokken niet is uitgesloten. Dien tengevolge is de jongen in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam opgeno- men en is de woning aan de Mina- hassastraat geïsoleerd. Dit zijn de maat- regelen, die ook in geval van een epi demie worden getroffen. Hier echter worden zij uitsluitend bij wijze van voorzorg genomen. Noch de patiënt, noch zijn familie is met iemand in aan raking geweest, die uit Indonesië re patrieerde, doch het schijnt, dat derge lijke alleenstaande gevallen een enkel» maal meer zijn voorgekomen, waarbij de ziekte steeds een goedaardig ver- loop' had. Onaangenaam besluit van huiselijk feestje Een familiefeestje ten huize van de venduhouder B. Peters te Apeldoorn eindigde Zaterdagnacht alleronaange naamst. De gasten waren goed en wel vertrokken, toen twee gemaskerde mannen het huis binnendrongen. Zij bedreigden het echtpaar P. met een revolver. Dit dacht eerst aan een grap, doch toen mevrouw P. tegen de grond werd geworpen, bleek wel anders. Dt heer Peters snelde toen naar de voor deur, om hulp te halen. Hij had succes, al kreeg hij van een der kerels ook ee paar stevige tikken met een revol ver op zijn hoofd. Buren snelden toe. waarop de rovers de vlucht namen. De heer Peters moest zich in een zieken huis laten verbinden, doch kon naar huis terugkeren. Het ene plan om West- en Zuid- Europa op de been te helpen is ter nauwernood wereldkundig gemaakt, of een ander plan vraagt al weer onze aandacht. Het is dan ook geen wonder als onze lezers door al die bomen het bos niet meer kunnen zien. Wij willen daarom proberen wat licht in deze duisternis te brengen, waarbij wij dan zullen zien dat er, ondanks al die verschillende bena mingen toch wel verband tussen de plannen bestaat. Qns uitgangspunt is, dat het econo mische leven in alle West-Europese landen min of meer gebonden is, dat er voorschriften bestaan omtrent de uitvoer en de invoer, de beschikbaar stelling van buitenlandse valuta enz. Normaal zou zijn, zoals voor 1950, dat ieder land in- en uitvoert zoveel als het wil, dat de koopman voor die invoer zoveel buitenlandse betaalmid delen kan krijgen als hij nodig heeft en dat iedere burger, onverschillig voor welk doel, eveneen» valuta Kan kopen. Kortom, dat het goederen-, be- talings- en reisverkeer met het bui tenland vrij is. Wij zijn echter nog zo ver niet: wij hebben b.v. geen Belgische francs en Engelse ponden genoeg en het gevolg is, dat onze regering voor verschillen de aankopen en uitgaven eerst toe stemming wil geven. Toch zijn wij al wel op weg naar grotere vrijheid. Sedert 1 October 1949 mogen vele goederen zonder vooraf gaande toestemming vrij ingevoerd worden; importeurs krijgen hiervoor dus automatisch valuta toegewezen. Ongeveer 50 a 60 pet. van onze in voer is vrij en voor het restant moet nog een vergunning gevraagd worden. Twee vraagstukken. Er blijken dus 2 vraagstukken te zijn: a) hoe kpnnen wij dat goederenver keer vrijer maken; liberaliseren zegt men tegenwoordig? b) hoe kan het betalingsverkeer van zijn banden worden bevrijd? Het goederenverkeer is nu in de eerste plaats een onderwerp van be spreking in het Franse plan van Scha man en in het gloednieuwe Nederland se van Stikker. Schuman wil steen kool- en staalleveringen bevorderen door alle mijnen en fabrieken onder controle van een internationaal lichaam te plaatsen. Wel blijven de huidige eigenaren le bezitters, doch dit beheerslichaam moet gaan voorschrijven, dat de invoerrech ten welke de aangesloten landen op deze grondstoffen heffen, worden opge heven en dat ieder op dezelfde voor waarde bij elke partner kan kopen enz., dus dat kolen en staal in het jn- derlinge verkeer geen hindernissen meer op hun weg zullen vinden. Stikker gaat nog een stapje verder. In de eerste plaats wil hij een grotere vrijheid voor de basisindustrieproduc ten (kolen en staal) maar ook voor de landbouw en de belangrijke ver- Rijvers scoorde hij met een prachtig laag schot het vijfde Nederlandse doel punt en drie minuten later bracht hij de stand met een even fraaie goal op 6—1. Er was nu nog maar een ploeg, die voetbalde, het Bondselftal. Intussen kreeg ook Abe Lenstra een kans zijn goede werk in deze wed strijd met een doelpunt te bekronen en de Fries maakte dsmkbaar gebruik van de gelegen- eid. Met een schot van zeker 20 meter afstand verraste hij keeper Nielsen. die met zijn beide backs naast zich op de doellijn als vernageld bleef staan. Ten slotte was het Rijvers, die na fraai voorbereidend werk van Lenstra en Langelaan de stand met een boogbal op 8—1 bracht een stand waarmee het einde kwam aan een wed^rijd, welke ondanks de hoge score weinig belangrijk was. werkende industrieën. Op 31 December 1950 moet elk van de 17 onder het Marshallplan vallende landen zelfs 7-5 pet. van zijn handelsverkeer vrijge maakt hebben. Fondsvorming. Vrij maken van het handelsverkeer, dus vrije invoer, kan betekenen, dat een bepaalde tak van bedrijf (zeg b.v. de pharmaceutische industrie) in het- gedrang komt en stil komt tg liggen en dat er werkloosheid ontstaat. Daar om moet er een internationaal fonda komen, waaruit een land ten bate van zo'n industrie of om andere industrie takken ter vervanging op te bouwen een uitkering krijgt. Hoe meer ieder land dus bereid is in te voeren van een ander Europees land, des te hoger wordt het levenspeil. Het doel is dus uiteindelijk om één grote West-Europese markt te vormen (die een geheel vormt; hierop doelt het woord integratie), hetgeen bereikt kan worden door alle belemmeringen van in- en uitvoer weg te nemen. En hoe wordt dan die invoer be taald? Wel, hier sluiten we aan op het plan voor een Europese Betalingsunie, dat voorziet in de vorming van een Unie, waarbij ieder land een rekening moet openen en waarbij men tot een bepaald bedrag credieten kan opne men. Als Nederland dus op een be paald ogenblik geen Belgische francs heeft, dan kan het bij de Unie francs lenen en zo verder invoeren. Er ;s dus geen crediet-verlening van land tot land meer, doch een centrale cre diet-verlening. Het zijn allemaal nog plannen. Doch met een zeer reël doel. Verwezenlij king kost offers, o.m. omdat ieder land een deel van zijn zeggenschap kwijt raakt. Doch alleen door deze offers te dragen, zullen wij thans een betere toekomst kunnen opbouwen. In Parijs is een vliegende nacht club opgericht. Elke avond negen uur stijgt een vliegtuig op voor een nachtvlucht boven Parijs. Avondkleding is vereist. Er zal worden gedanst en champagne geserveerd. De kosten bedragen 10.000 francs per persoon per vlucht. Persbericht. Zó, dat is weer eens iets anders Dan de alledaagse sleur Op dit dorre ondermaanse Met zijn eindeloos getreur. Laat de zorgen nu maar waaien, Trek je er geen snars van aan, Ga maar lekker pierewaaien Tussen d'aardkorst en de maan. Voor tienduizend francs per nachtvlucht Ben je reeds de man zowaar. Duim en vinger in je vessie En de zaak is voor elkaar. En maar drinken, en maar drinken. Fijne champie, glazen vol. En maar dansen, hele nachten. Jonge, jonge wat een lol. Dat beneden, op de aarde, 'n Groot deel van het volk krepeert, Dat is minder, kameraden, Als je je maar amuseert En zo zweeft daar in het luchtruim, Vol van vreugde en jolijt, Als een teken onzer dageu, 'f Sodom van de nieuwe tijd. Hij in smoking, zij in zijde Vrolijk borrelend, en dan Samba, Samba, in de „kist", die Straks hun doodkist worden kan- Op het rlxythme der motoren Klinkt hun feestlied, hol en wrang. En de aarde, diep daaronder, Waggelt naar zijn ondergang. JABSON

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4