Er is amateurisme en „amateurisme A Wat doet de Internationale Arbeidsorganisatie abonneren Velerlei opvattingen in de Europese voetbalwereld Vier mannen schudden speelhol uit Frank Erickson, de koning der Amerikaanse bookmakers Nederland en Denemarken en blijven principieel door M. J. Adriani-Engels Soldaten op vveg naar huis atja,'°srt Drie hunner door toeval in arrest Australische opinie-enquête inzake Nieuw-Cuinea Churchill wil deelnemen aan Parijse besprekingen Aantal t.b.c.-gevallen nog zeer hoog Siudenien bestormden wallen van ,,Damstadi" Afkerig van publiciteit, thans in het middelpunt Proces tegen de koning der gokkers van 1 Juli a.s. Nederland heeft een voortreffelijke naam in Genève Indonesië en Spanje in de Tarweraad Marshallgelden voor werken in de Biesbosch Gestolen auto bij botsing beschadigd WOENSDAG 21 JTXI 1950 tN BIJNA IEDER LAND van Europa wordt tisch hetzq met een soort premiestelsel het,Ti h®tlÜ zuiver "nateuris- Zo langzamerhand worden de landen, waar offirLi Pr»fessionalisme. zuiver amateurisme bestaat, steeds zeldzamer- felTT <U,tend een 100 Procent Denemarken en Nederland, wat niet wegneemt T a- a,leen n°S ""ar Deense en Nederlandse voetbal zich verre buiten h. T® uitb,Ulke" van dit hebben als beroepsvoetballers. De KNVB-leidine 'ands«ren"n verbonden land geen enkele voetballer ook maar iets n_ er op- dat Neder- te beleefd om dat tegen te spreken. Ook in Denemarken is het geven van vergoeding aan voetballers een over treding der amateurbepalingen, die prompt met uitsluiting uit competitie verband gestraft wordt. Dat is nu juist het verschil tussen Denemarken en het nabije Zweden, waar de eerste klasse- spelers per week zo'n gulden of twintig mogen accepteren aan trainingsgelden, onkostenvergoeding of hoe men het ook wenst uit te drukken. Uit de gretigheid waarmee zowel de Denen als de Zwe den een profaanbieding uit Italië accep teren, als die hen bereikt, blijkt ech ter dat ook twintig gulden bijverdien ste per week, geen garantie geven, dat de speler zulke verleidelijke aanbiedin gen afslaat. Bedenkelijk. MAAR NEDERLANDSE opvattingen 1 zit er aan het Zweedse amateurisme met zijn twintig gulden een bedenke lijk luchtje, dat evenwel de Zweden niet belette om twee jaar geleden de Olympiale amateurseed af te leggen, die wel eens de massaalste meineed ter wereld genoemd wordt en Olympisch amateurs kampioen te worden. En dat nadat bij de vorige Olympische Spelen Berlijn 1936, het uitermate correcte Nederland niet aan het voetbaltour- nooi had willen deelnemen, omdat wij diverse spelers, die getrouwd waren, hun salaris gedurende de weken, waar" in ze op voetbaltoer waren, niet wilden laten missen. Nog veel zonderlinger is naar onze smaak het amateurisme in Portugal. Daar kent men geen profs en ook geen ■lllllllllllllllll illllWIMIIIIIIIIIIIIIIIII spelers met wedstrijdpremies zoals in Belgie, men kent er slechts amateurs, doch die ontvangen salaris plus pre mies. Beslag op recette TN de vooroorlogse jaren had men een officieel, doch zeer slecht betaald professionalisme in Oostenrijk, Tjecho- slowakije en Hongarije. De spelers van het wereldberoemde Weense Wunder- team waren profs, maar ontvingen niet meer dan honderd gulden pe^ maand van hun clubs, die dan nog de grootste moeite hadden om die bedragen bijeen te krijgen. In de Weense competitie, waarin voetbalgenieën als wijlen Sin- delar uitkwamen, was het doodgewoon als een deurwaarder namens de een of andere schuldeiser beslag kwam leg gen op de recette, zodra de scheids rechter het aanvangsignahl tot de wed strijd had gegeven. Duitsland heeft nimmer officieel be roepsvoetbal gekend, ofschoon ieder wist, dat Szepan en de andere spelers van' de Westduitse kampioensclub Schalke uitsluitend leefden van de voetballerij, en daarom werd, toen Oostenrijk en Tsjechoslowakije bezet werden, het beroepsvoetbal daar ver boden. Na de oorlog is de toestand ten aan zien van het officieel erkende profes sionalisme er ietwat onduidelijk ge worden, omdat b.v. in Hongarije de sterkste clubs „genationaliseerd wer den gelijk een fabriek. Dat lot trof o.a. de befaamde clubs Kispest en Vypest; zodra ze een staatsbedrijf werden, kwam niemand meer iets te weten over salarissen en financieële resul taten. Kispest werd herdoopt in Horved en veranderd in een legervoetbalclub, doordat alle eerste elftalspelers bij het leger werden ingelijfd als recruut. Zu werden in militaire uniformen gesto ken, in de kazerne ondergebracht met reveille om zes uur en taptoe om tien uur, waarbij als troost te horen kre gen, dat ze, door heel goed te voetbal len, nog sergeant of zelfs luitenan zouden kunnen worden. Op soortge lijke wijze veranderde Vypest in een politievoetbalclub, gedoopt Dozsa, e lemaal geen voetballer, doch een e uit de Hongaarse revolutie anno 1514. Amarapoora, 19 Jun'A KaaP Tenez gepasseerd (naar Amster dam met burgers). Dorsetshire, 19 Juni 100 m. Oos van Malta (naar Amsterdam met burgers)T General J. H. McCrae, 19 Juni Kaap Tenez gepasseerd naar Rot terdam). „n Atlantis, 19 Juni 1000 mijl OZO Castelbianco, 19 Juni bij A en burgers) Castelbianco, 19 Juni bij Aden (naar Amsterdam met burgers). Empire Brent, 19 Juni 330 mijl NNW van Perim (naar Rotter dam met burgers). Fairsea, 19 Juni 230 mijl NNW van Perim (naar Rotterdam) Goya, 19 Juni 280 mijl NNW van Perim (naar Rotterdam). aan zij„ 8port verdjent en Op de Balkan heeft vie - men in Joegosla- Tme rT 1 .Wat ZOnderIlng amateu- gen d£ waTT5 u ^^trekkin gen. Dat was geen bezwaar voor de TWo6n V d® f'nale te bereiken. lussen deze verschillende variaties van amateurisme en het officiële be- GrootVOBbH' 20aIS me" dat vMt'L .?nttan"le. Italie, Spanje en ten We onlanSs uiteenzet- mW.T T! als tus»envorm het pre- uTt ?aLm Belgie en Zwitser land bestaat. De spelers heten daar semiprofs, dus zeer beslist geen ama teurs meer. Er wordt wel eens gepleit om zon premiestelsel ook in Neder land in te voeren, maar de ondervin dingen welke de Belgen ermee opge daan hebben, stemmen niet tot geest drift. Natuurlijk is het voor de spelers heel aardig om een tientje of vijfentwintig gulden per wedstrijd te krijgen of een paar rijksdaalders voor het bezoeken van de trainingsavond; men is daarbij gebonden aan een bepaald maximum om te voorkomen dat het echt beroeps- voetbal wordt. De spelers zijn er ech- ter met handen en voeten door gebon- den aan hun club. Een speler als de j Belg Mermans, die vermoedelijk de beste midvoo'r van het Europese vaste- j land is, krijgt geen schijn van kans oifi beroepsvoetballer in Frankrijk te worden, want de club, die hem „bezit". wil hem alleen overdoen tegen min- stens 50.000 gulden schadevergoeding, j waarvan Mermans zelf nog geen cent 1 ontvangt. Met nog eens 50.000 gulden handgeld voor de betrokken speler zou deze midvoor veel te duur komen, van daar dat de Franse clubs zich beper ken tot mindere midvoors zoals Appel voor wie ze geen cent hoeven te beta len aan de Nederlandse clubs. Gevaren J-JET GEVAARLIJKE bij dit premie stelsel is, dat de spelers, speciaal de uitblinkers, steeds meer willen ver dienen en dan in botsing komen met 't vastgestelde maximum. Dat leidde vo rig jaar in Belgie tot een eigenaardig conflict met een bekende club, die aan vijf eerste elftalspelers grote sommen geleend had om hen in staat te stellen een zaak te openen. De lening was in optima forma opgemaakt met een no tarieel contract, waarbij rente en af lossing precies vprmeld stond, doch de Kon. Belgische Voetbalbond had reden om aan te nemen, dat er van terugbe taling nooit iets zou komen en dat het allemaal camouflage was voor een som die per persoon meer dan duizend gul den boven het toegestane maximum zou uitkomen. Vandaar dat de club ge straft en de spelers geschorst werden wegens overtreding der premiebeta lingen! Dank z(j de uitstekende samenwer king tussen de recherche van Amster dam, Den Haag en Haarlem z(jn drie van de vier mannen, die in April in Den Haag een overval hebben gepleegd op een speelhol, gearresteerd. Het zijn twee handelsreizigers en een buffet chef, allen uit Amsterdam. Zjj hebben reeds een volledige bekentenis afge legd. De politie, die reeds geruime tijd zonder enig resultaat naar de dadevs had gezocht, kwam door een toeval «p het goede spoor. Haarlemse rech >.r- cheurs hielden n.1. op 15 Juni een 19- Ter ere van Monseigneur Edward J. Flanagan, de stichter van „jon gensstad" in Nebraska (V.Sdie tijdens een tocht door Oostenrijk en Duitsland in een Berlijns zie kenhuis stierfis in dit ziekenhuis een plaquette onthuld. De bisschop van Berlijn, kardinaal von Prey- sing (in het midden) tijdens de zegening van de plaquette. "De resultaten van een „Gallup"- opinieonderzoek die Dinsdag in Australië werden gepubliceerd, tonen dat vier van de honderd Australiërs accoord gaan met opneming van Ne derlands Nieuw Guinea bij Indonesië. Van elke honderd ondervraagden ant woordden vijf en veertig: Australië moet trachten dit gebied van Nederland over te nemen; een en twintig ant woordden: Australië moet trachten Ne derland ertoe te bewegen daar te blij ven; zeventien waren van mening dat Australië de Verenigde Naties moet verzoeken Nederlands Nieuw Guinea over te nemen; vier ondersteunden de Indonesische aanspraak en dertien had den geen mening. Winston Churchill heeft met een aan tal afgevaardigden van de liberale partij in het Engelse Lagerhuis een motie ingediend, waarin de Engelse re gering verzocht wordt, deel te nemen aan de huidige besprekingen over het plan-Schuman. HANDEL IN VROUWEN EN MEISJES De Eerste Kamer heeft zich gister avond verenigd met het voorstel tot goedkeuring van de op 2 Juni 1949 'e New York ondertekende protocollen tot wijziging van de bestaande inter nationale afspraken betrekkelijk de be strijding van de handel in vrouwen en meisjes. jarig meisje aan, dat van huis was weggelopen. Zij had omgang met een handelsreiziger uit Amsterdam. Toen zij werd verhoord, vertelde zij, dat haar vriend in Haarlem een bejaar le manufacturier en in Amsterdam twee taxichauffeurs had overvallen. Enkele ogenblikken later liep de handelsreizi ger de beide rchercheurs in de armen en bekende prompt de drie overvallen. Een tip van de Amsterdamse politie, gecombineerd met de gedragingen van de gearresteerde jongelui leidde tot de ontdekking, dat de handelsreiziger ook van de overval op de speelgelegenheid alles afwist. Een nieuw verhoor lever de oolj te dezen aanzien een volledige bekentenis op. Twee mannen konden toen nog worden aangehouden. Het vierde lid van het complot is nog voortvluchtig. De leider van de bende bleek een oud-SS'er te zijn, die nog 2% jaar gevangenisstraf te goed heeft. Van de gebruikte wapenen een machinepistool, een revolver en een dolkmes is alleen het laatste terug gevonden. Het meisje is naar haar moeder teruggestuurd. Zij schijnt niet schuldig te zijn geweest aan de roofoverval. DE MOORD OP KEESJE VERMEULEN De Hoge Raad heeft het cassatie beroep van M. H. K. te Rotterdam verworpen, die is veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf wegens doodslag op de minderjarige Keesje Vermeulen. De Italiaan Luigi Filonardi, die verbonden is aan het ministerie van Landbouw, heeft kortgeleden met een klein apparaat waterbron nen ontdekt in de onvruchtbare bodem van Zuid-Italie. Thani zal hy trachten met hetzelfde appa raat graven op te sporen uit het pre-Romeinse tijdperk, welke zich moeten bevinden tussen de oude Etruskische steden Viterbo en Tar- quinia.Naar men aanneemt, be vatten deze graven grote rijkdom men, waaronder kostbare gouden en zilveren voorwerpen. Uit het jaarverslag over 1949 van de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der Tuberculose blijkt, dat het sterftecijfer voor de tbc dat jaai 24.4 per 100.000 van de gemiddelde be volking bedroeg. De cijfers over 1945, 1946, 1947 en 1948 waren resp. 85.9, 46.9, 37.3 en 28.3. Het aantal sterfgevallen aan tbc be droeg in 1949 2436. De sterfte aan longtuberculose beweegt zich nog steeds in dalende lijn doch het aantal ziektegevallen is nog zeer hoog. In 1949 werden bij de districtsconsultatie- bureaux 17.461 (vorig jaar 17.947) nieuwe lijders aan actieve tuberculose ingeschreven. Een ongeveer zestig man sterke groep studenten heeft Dinsdag tegen middernacht een poging gedaan om de burgemeester van Damstadt gevangen tè nemen en tijdelijk het „stadtsbe- stuur" in handen te nemen. Hun op treden werd echter zodanig zo deel de de politie mede dat opgetreden moest worden. Een aantal agenten verdreef met gummistok en sabels' de „aanvallers". De studenten die, via daartoe mee genomen ladders, hun plannen hadden willen volvoeren, slaagden er wel in de Stadtsvlagvan de toren te halen De praeses, die de vlag met zich voer de, werd echter door de politie achter haald. Ook de ladders bevinden zich nu op het politiebureau. (Van onze correspondent in New York). Op het ogenblik leeft heel Amerika het proces mee, dat te New York ge voerd wordt tegen Frank Erickson, alias „de grote onbekende". Frank Erickson is soals iedere New Yorkse straatjongen weet, de koning der gokkers. Daarvan heeft Frank, noch iemand anders, ooit getracht een geheim te maken. Hoe had hq anders een cliëntele kunnen trekken, die vol doende geïnteresseerd is in s(jn acti viteit om hem per jaar een slordige 100.000 dollar te doen overhouden» Zijn eretitel, de grote onbekende 'e zijn is echter het gevolg van zijn spreekwoordelijke terughoudendheid. In tegenstelling tot zeer vele con currenten in de gokwereld heeft Erick son nog nooit een interview toege staan; foto's zijn zelden genomen; de administratie van zijn bedrijf wordt eerder in z(jn hersens dan in kasboe ken gevoerd. De misdaad, waarvoor Erickson zich moet verantwoorden, is het aannemen van weddenschappen, een onmisken bare overtreding van de wet, die im mers het bookmaken verbiedt. Noem het de omstandigheden van het leven. Als zijn tante in Brooklyn die zijn carriere in de maatschappij lanceerde, haar zin had, gehad, was Frank vandaag een kellner in een Ke gelbaan geweest. Dat was dan een promotie van zijn eerste functie, lts van loopjongen in een dergelijke zaak De klanten stuurden Frank met gokbriefjes naar .de plaatselijke book maker om hun weddenschappen te plaatsen; van laatstgenoemde kreeg Frank een „percentage" van wat hij binnenbracht en af en toe gaven te kegelaars, die gelukkig op de paarden hadden gewed hem een fooitje. Tot de dag kwam, waarop Frank's baas hem juist op het critieke uur, waarop de gokpapiertjes moetsen worden afgege ven met een ijlboodschap elders heen stuurde. Min of meer „in zenu wen" begon Frank de terugweg naar de Kegelbaan^ in de wetenschap 'lat de kegelaars er geen genoegen mse zouden nemen, wanneer hun duo- beitjes, kwartjes en dollars niet op de uitverkoren paarden waren gezet. Tevens vreesde Frank, dat hij wel- Zij die zich mei ingang ontvangen de iot die da- ium verschijnende nrs. (Van onze Haagse redacteur). "pOEN ONLANGS de Directeur-Generaal van het Internationaal Arbeids bureau te Genève, David A. Morse, ons voor een zeer aangenaam onder houd ontving, liet hq zich, naar hqzelf verklaarde, niet uit pure hoffelijkheid, maar oprecht en uit de grond van zijn hart, in zeer vleiende bewoordingen uit over de rol, die Nederland in de Internationale Arbeidsorganisatie, de I.A.O., vervult en over het feit, dat ons land, dank zij de Stichting van de Ai beid een fraai staal geeft van arbeidsvrede temidden van een wereld, waarin stakingen met alle gevolgen van dien aan de orde van de dag zijn. Arbeidsvrede door bevordering van sociale rechtvaardigheid Het zal weinig jongeren bekend zijn, dat de oprichting van de inter nationale Arbeidsorganisatie nog een der helaas weinige successen van nu wijlen de Volkenbond ge weest is en wel in 1919, dus na de eerste wereldoorlog, toen de Franse minister Albert Thomas tot eerste di recteur benoemd werd. Wat be oogt deze 30 jaar bestaande Interna tionale Organisatie, die niet alleen twee na-oorlogsu perioden, maar ook de tweede wereldoorlog en een we reldcrisis overleefd heeft? Zij wil door het bevorderen van so ciale rechtvaardigheid, de algemene duurzame vrede bewerkstelligen en vandaar dat zij langs de vaak moei zame weg van internationale samen werking wil komen tot verbetering van sociale toestanden, tot verhoging van het levenspeil en tot sociaal- en economisch evenwichtige verhoudin gen. Zij is het enige lichaam, waarin naast de regeringen zowel werkge vers als werknemers zitting hebben en wel in deze verhouding: telkens twee regeringsvertegenwoordigers, één werk gevers- en één werknemers-afgevaar digde. Het ledental bedraagt 60, waartoe van de landen achter het IJzeren Gordijn merkwaardig genoeg wel Al banië, Bulgarije, Polen en Tsjechoslo wakije, doch niet Sowjet-Rusland be horen. Drie organen De I.A.O. bestaat uit drie organen: de Internationale Arbeidsconferentie, die het hoogste gezag bekleedt en welke eens per jaar juist in deze weken bijeenkomt. De Nederlandse getrouwe krantenlezer kan tegen die .tijd uit zijn dagblad vernemen, hoe de Nederlandse delegatie is samen gesteld en hoe dezer dagen minister mr. A. M. Joekes namens ons land als voorzitter der delegatie optredend een belangwekkende rede gehouden heeft over het emigratie- en bevolkings probleem. Dan is er de Raad van Beheer, die viermaal 's jaars bijeenkomt en als het bestuursorgaan aangemerkt kan worden. Deze telt 32 leden en is sa mengesteld uit 16 regeringsvertegen woordigers, 8 arbeiders en 8 werkge vers. Zij worden voor de tijd van 3 jaar door de conferentie aangewezen Van de 16 regeringszetels worden er 8 bezet door vertegenwoordigers van die landen, die het best geïndustriali seerd zijn, n.1. Brazilië, Canada, China, Frankrijk, India, Italie, Engeland en Amerika. Door verkiezing kregen Ar gentinië, Australië, Belgie, Cuba, De nemarken. Peru, Polen en Turkije hun zetel. De Raad van Beheer stelt de agenda voor de conferentie vast en houdt toezicht op het werk van het derde en laatste orgaan: het Interna tionale Arbeidsbureau, dat men het secretariaat van de I.A.O. zou kunnen noemen. Het stelt rapporten samen en levert hetapparaat, dat behulpzaam is bij het verzekeren van een daad werkelijke toepassing der verdragen. Het statuut legt de regeringen, die lid zqn van de I.A.O. de verplichting op, om verdragen, die door de confe rentie zijn aangenomen, voor te leg gen aan de wetgevende vergadering in hun land. opdat toestemming tot bekrachtiging van het verdrag worde verkregen. Een aparte commissie is in het leven geroepen, om na te gaan, of de bekrachtige verdragen ook inder daad behoorlijk worden nageleefd. Officiële aanbevelingen daarentegen hebben geen bekrachtiging nodig, doel de regeringen hebben de plicht na te gaan, of er gevolg aan gegeven kan worden hetzij door invoering of ver andering van wetgeving hetzij op an dere manier. Wat wordt er gedaan? Met welke soort problemen nu hou den het Internationaal Arbeidsbureau en de vele commissies ad hoe zich be zig? Hier zijn er enige: vakopleiding, arbeidsvoorwaarden, arbeid van vrou wen en kinderen, toestanden in de landbouw, de coöperatieve onderne mingen, veiligheid in de fabrieken en bedrijven, arbeid van zeevarenden, economische vraagstukken en statis tiek en belangrijk in verband met punt 4 van het Truman-programma speciale problemen in de onontwik kelde gebieden in de wereld. De aangenomen verdragen eisen on der meer: de acht-urendag en een 48- urige werkweek; vacantie met be houd van loon; verbetering der ar beidstoestanden aan boord van sche pen; ziekte- en ouderdomsverzeke- ring voor het huishoudelijk personeel en werknemers in handel, industrie en landbouw. Zij verbieden b.v. gedwongen ar beid; nachtarbeid van vrouwen; on. dergrondse arbeid van vrouwen ,n de mijnen: arbeid van kinderen beneden de vijftien jaar en het verbruik van loodwit in verfstoffen. Sinds 1945 zijn er 8 industrieële commissies ingesteld die medewerken aan de oplossing van sociale en eco nomische problemen, die kenmerkend fijn voor bepaalde industrieën, n.1. voor steenkool, textiel, bouwvakken, ijzer, en staalproductie, metaalbedrij ven, binnenlands transport, chemi sche industrie en petroleumraffinade- rijen. Kortom de I.A.O. is op vrqwel alle terreinen werkzaam ten bate van de sociale veiligstelling der deelne mers aan het arbeidsproces, ten bate dus van het welzijn der werknemers en werkgevers tezamen, ten bate dus ook van de arbeidsvrede in de aange sloten landen en in laatste instantie van de wereld. En dat ons land ginds in Genève zulk een voortreffelijke naam heeft is stellig een reden, om trots op te zün, omdat onze sociale wetgeving er wezen mag. Tevens zal het ons een spoorslag kunnen wezen, te blijven voortwerken in de richting van ar beidsvrede en dus van wereldvrede. licht jaren zou moeten werken, indien hij de gelukkige winnaars zou moe ten uitbetalen. Teneinde derhalve de beste strategie uit te werken, besloot Frank in een stil kroegje een glaasje bier te gaan drinken om aan de hard van de laatste avond-editie na te gaai hoeveel het hem zou kosten als hij de winnaars moest uitbetalen. Hij kwart* tot de verrassende ontdekking, dat hef geld, dat de kegelaars hem hadden meegegeven voor hun gezamenlijke weddenschappen, ruimschoots vol doende was om de winnaars het vol ledige pond te geven, waarna er nog een verdienstelijke winstmarge voor Frank op overschoot. Het was duide lijk, hoe Frank's leven zich van dit punt af zou ontwikkelen. Prompte uitbetaling. Evenals Douglas Stewart in Londen, vestigde Frank Erickson zijn reputatie in New York door zijn prompte uit betalingen. Hij was goed voor het geld. Dat wist iedereen. Het spreekt vanzelf dat het bedrijf van de dconing der bookmakers zich spoedig uitbreid de tot ver buiten de grenzen van deze metropolis. Hij richtte filialen op in alle vacantie-oorden, waar hij soms 40.000 dollar per jaar*aan huur oe- taalde voor een strandhut in de buurt van het amusementscentrum, waar ue rijke „society" zich vermaakt, opdat deze zich al zonnebadende kon verrij ken of verarmen op paarden of bas ketball, of op het aantal auto's dat per dag door een bepaalde tol zou rijden Want Frank' ideeën op het gebied vm de gok waren even onuitputtelijk ils origineel. Wie in dit land veel geld verdient in een bedrijf dat-bloeit, doch in laat ste instantie illegaal is, moet zich „be scherming" aanmeten. Men moet vrienden maken, of kopen. Men m >et op strategische punten bij de politie in het stadsbestuur, of bij het Huis van Afgevaardigden op sympathie te kun nen rekenen. Voor de door vrienden bewezen diensten revancheert men zich dan weer als er zich een ogen blik daarvoor voordoet. Toen b.v. bur gemeester O'Dwyer van New York verleden jaar veel geld nodig had voor zijn campagne, werd een feest gege ven, waaraan Erickson niet ontbrak. Dat was onvoorzichtig van Frank, want de persfotografen herkenden hem en fotografeerden hem met een wel lust als gold het een uit retraite ver schenen kluizenaar. Niemand was ver baasd, dat O'Dwyer een jaar later een voorstel deed om in de stad New Yock het aannemen van weddenschappen toe te staan. Helaas (voor Frank): net voorstel van de burgemeester werd geketst. Gevaar? Een ander vooraanstaand stadsbe stuurder, districts-procureur Hogan, die tijdens deze laatste verkiezingen door de burgemeester voor schut was gezet, koestert ambities voor een ho ger ambt, dat eerlang zal openkomen, nl. dat van gouverneur van de staat New York, wélke plaats thans bezet is door Dewey. Dewey was voor hij de ze functie bekleedde, eveneens districts procureur en hij verwierf zich inder tijd grote faam door het opruimen 'an het bendewezen in New York. Kwade tongen beweren, dat Hogan hoopt zich evenveel populariteit te verwerven als Dewey, door een opruiming te houden van al degenen, die in de bookmake- rij hun brood verdienen, Hogan is een degelijk man. maar is er in tegen stelling tot Dewey nog niet in ge slaagd publiciteit voor zichzelf te ma ken met een grote zaak, waarover men maanden blijft spreken. In Erickson ziet -hij zijn kans. Want indien de ko ning der bookmakers inderdaad ge dwongen wordt een boekje open te doen over zijn relaties met vooraan staande Amerikanen, dan kan het nau welijks uitblijven, dat er rissen schan dalen loskomen. Tijdens de thans geëindigde bijeen komst van de internationale tarweraad zijn Indonesië en Spanje tot de inter nationale tarweovereenkomst toege laten. De toetreding van Japan werd echter niet goedgekeurd. Duitsland, dat kort geleden toetrad, was voor het eerst vertegenwoordigd. Aan Spanje werd een invoerquotum toe gestaan van 100.000 ton. Aan Indonesië werd een quotum van 75.000 ton toe gestaan, dat zal worden afgetrokken van het quotum van Nederland, dat in feite verdeeld werd tussen Neder land en Indonesië. Met de ECA is overeenstemming be reikt over het gebruik van f2 y, mil- lioen uit de tegenwaarderekening der Marshall-hulp voor financiering van waterbouwkundige werken in de Bies bosch. Hierdoor zal, naar mag worden verwacht, de waterstaatkundige toe stand van dit gebied worden verbeterd, hetgeen van belang is o.m. voor de op voering van de agrarische productie van Nederland. Onder Hulshorst kwam een zo goed als nieuwe Chrysler in botsing met een vrachtauto. De rechterkant van de personenwagen werd ingedrukt De bestuurder van de Chrysler gaf voor, de politie te willen opbellen. Dat moet nu nog gebeuren. Hij had er n.1. reden voor, het niet te doen. aangezien de wagen te Bloemendaal gestolen was. Amerika, Canada en Engeland bespreken thans, op welke wijze de atoomgeheimen beter kunnen worden beschermd.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3