De nieuwe Kerkorde der Ned, Herv, Kerk 10 VJTANECT Zwitsers tonen zich ware sportsmen Een Willem de Zwijger-prijs voor Amerikaanse journalisten De Pa van Pietje PIT WOELIGE LEVEN Rumoer bij de graven Inv Soldaten op weg naar huis Terug naar het belijden Acheson wachi al vLih ge°ef!nd - ^hoefte heeft ge Vormen van berechting van oorlogsmisdaden Dat zuurbranden op Uw maag kunt ge blussen in enkele minuien houdt U wakker! Anjerdag 1950 Premie Ziekenfondsen wordt verhoogd SABOTACE IN BRITSE ONDERZEEBOOT Theaterplafond stortte in KERKELIJK NIEUWS ct De grootste en de beste! HUWELIJK door mary burchell OP HET MATJE HET GAAT in deze eeuw. naar alle luidsprekers me toetetteren, om de Het Radioprogramma ^JA EEN PAAR JAAR speuren en verhoren, hier en in Engeland is de Parlementaire Enquêtecommissie gereed gekomen met haar onderzoek naar de oorzaken en het verloop van het beruchte Englandspiel. Het rap port zal de volgende maand bjj de Staatsuitgeverij verkrijgbaar zijn te gen beUling van ƒ29.75; het omvat 3000 pagina's druks en het is in drie delen vervat, gebonden in donker groen Buckramllnnen rug en fraai stofomslag. Ik zou dit alles niet zo precies we ten hoe zou ik? als niet.een cir culaire van de zeer officiële uitgeef ster ons dit alles in welgekozen re clametermen toeschreeuwde. Kcopt en leest! Drieduizend bladzijden in lin nen ruggen aangaande „de ongelofe lijke belevenissen van de door vlieg tuigen gedropte agenten". Ja, de offi ciële circulaire schreeuwt het ons toe, dat men voor ƒ29.75 kan lezen over „De Nederlandse Geheime Diensten te Londen" (alsof het merendeel dier klunzerij zelfs maar het lezen waard was!) en dan wordt de staatsuit geverij zelfs lyrisch in de aanprijzing van haar trilogie: „Het is wonderlijk, maar waar, want waarheid is altoos wonderlijk, wonderlijker dan verzin sel". „Ongemeen boeiend". „Een mach tige beschrijving van Nederlands wederopstanding". „Ongeëvenaarde moed en toewijding". „De lezer kan kennis nemen van de werkwijze der Geheime Diensten, van de door deze gevolgde methoden en gebezigde mid delen". Enzovoort, enzovoort. Het rap port is weer best lees 's uit! Alsof het ging om de Gravin van Monte Christo in honderdzestig delen oftewel de Bloederige Wraak eens Prin sen in het hol van de Misdadige Klui zenaar. Alleen kostte zulk spul inder tijd een stuiver per aflevering, waar bij natuurlijk Buckramlinnen ruggen niet waren inbegrepen. Het afschuwelijke Englandspiel, dat duivelse uitvindsel van Schreieder en Giskes, dat diabolische verraad van Ridderhof en Van der Waals, heeft aan zestig geheime agenten en aan omstreeks elfhonderd verzetsmensen het leven gekost. Het is de zwartste aller bladzijden uit het beduimelde boek van het Londense beleid. En het Is goed, dat de Parlementaire En quêtecommissie deze vunze historie die na reeksen ophelderende publica ties niet meer in de doofpot verdwij nen kön te onderzoeken heeft ge kregen. Het is goed, dat zij dit gedaan heeft ondermeer ter weerlegging van de onzin, die de voormalige officier Kas de Graaf (onder de naam Noël de Gaulle) bijeen heeft geschreven. En het is goed, dat z(j schier alle nog in leven zijnde betrokkenen heeft ver hoord. Het Nederlandse volk en met name de nabestaanden van de verra den slachtoffers hebben er recht op, zo objectief mogelijk kennis te kun nen nemen van wat gebeurd is. Maar dat dit driedelig rapport wordt aangeprezen in een circulaire, dis zo snorkend en sensationeel is op gesteld als geen particulier uitgever zou wagen te doen, dkt is een schand vlek te meer op het duistere deel der Londense historie, dat Englandspiel wordt genoemd. Bij twaalfhonderd grafkruisen dient men te staan met ontbloot hoofd en zwijgende mond. Maar de Staatsuit geverij hangt er de luidsprekers aan op van haar reclame-apparaat. Voor de glorie van haar Buchramlinnen ruggen en haar drieduizend bladzijden heldendom voor 29.75. Zaken zjjn za ken. Wjj zijn en wij blijven de Chi nezen van het Westen. JEREMIA BLOM. Castelblianco passeerde 21 Juni Kaap Bougaroni (naar Amster dam met burgers). Castelbiance passeerde 21 Juni Elba Cape (Rode Zee) (naar Am sterdam met burgers). Fairsea passeerde 21 Juni The Brothers (naar Rotterdam). Kota Inten 21 Juni van Aden (naar Rotterdam). Sibajak 21 Juni van Aden (naar Rotterdam). \\fANNEER ue ueneraie Svnnri Synode >mn oe Nederlandse Hervormde Kerk thans ter overwerinr'h'i!*^'"-** voor Kerkorde, dat van tweeden* 7?'7 vergaringen is, met een meerderheid 1951 voigen, de^u *erk op 1 Mei dr- H. J. F. WesseldriT 5310 d<? der Synode, De kerkorde ml a. x6en Per"con*erenöe in Den Haag medegedeeld, geven. landse Hervormde Kerk een beladend karakter Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heep in een rede voor de Harvard-universi- teit te Cambridge (Massachusetts) ver klaard, dat de geschillen tussen Oost en West niet zullen worden opgelost voordat de Sowjetrussische leiders op recht een philosophie van „leren en laten leven" aanvaarden. „Eerder geen poging tot toenadering van vrije wereld, hoe vindingrijk 00 u gedacht, en geen „Trojaanse duif r de communistische beweging bij 0 tot oplossing van ons wederzijdse vraagstuk", aldus Acheson. Roemenie heeft Donderdag ge V.S. beschuldigd van ..discriminatie optreden door het beperken van de bewegingsvrijheid van de Roemeense legatiestaf te Washington. kerk wh!aeimJr-,deeIde mede> d* d* u J*erhaaldeiyjr, nadat zii in ifii« haar thans geldende reglement krees e overheid had hier terdege invloed ÏÏnenavaner0rdening' Reorgan>satie- piannen van organisaties als Kerkor- niets uit. Na de bevrijding is een in- we^eytotdd b'jeTgekomen; men oïï5*kcn!bJt«""n"1 Bovendien had de synode de taak. van TPV" °Verhfd e'" volk te getuigen van het Evangelie van Jezus Christus; leiding en vorm te geven aan de ar beid, waartoe de kerk geroepen is. ge hoor te geven aan de roeping der kerk inzake oe eenheid der Christenheid Het belijden Inde kerk bestond geen binding aan de belijdenis. Er zijn thans binnen haar muren grote verschillen: men vindt er zowel het doctrinaire Christen dom als het humanistisch getint Chris tendom. De Synode heeft bij haar be slissingen steeds als richtsnoer aange nomen: De gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en het staan op de bo dem der Belijdenis. Er is naar ge streefd, de kerk een gereformeerd ka tholiek karakter te geven: gerefor meerd in die zin, dat zij wortelt in de Calvinistische reformatie en katholiek in de betekenis van anti-sectarisch. Met het oog op de belijdenis is een geschrift uitgegeven, dat de titel Fun damenten en Perspectieven draagt, een uiteenzetting van Gods waarheid geeft en als de belijdenis van de kerk in de moderne wereld moet worden gezien. Voorts is op het terrein van de liturgie een „dienstboek" samengesteld met formulieren voor alle kerkelijke plech tigheden. Het getuigen Met betrekking tot het getuigen van De commissie van de Verenigde Naties voor het internationale recht heeft als haar mening te kennen ge geven, dat een persoon, die op last van een regering of een superieur, misdadig handelt, niet vrfl is van ver antwoordelijkheid voor het internatio nale recht, indien h(j vrij vva8 'n zijn keuze. Echter kunnen verzachtende omstandigheden in aanmerking wor den genomen. Dit is de voornaamste conclusie, die de commissie heeft getrokken uit de principes, die te Neurenberg bij het proces tegen de Duitse leiders zijn toegepast. Voorts heeft de commissie uitgemaakt, dat ieder, die misdaden tegen het internationale recht begaat, strafbaar is. Indien het nationale recht in zulk een geval niet voorziet in bestraffing, blijft de verantwoor delijkheid van de betrokkene voor het internationale recht bestaan. Die ver antwoordelijkheid gaat niet te niet, wanneer de betrokkene een staats hoofd of een verantwoordelijke rege ringspersoon is. Deze conclusies zullen aan de Al gemene Vergadering der V.N. worden voorgelegd. met één of twee Rennies. Laat ze ge woon smelten op de tong, zonder water of wat ook en die brandende pijn wordt sneller gestild dan ze gekomen is Iedere Rennie is apart verpakt en zo kunt ge ze bij U steken om dadelijk Uw pijn te blussen, bij iedere voor komende gelegenheid overal en altijd. Vraagt Rennies bij Uw Apotheker oi Dr0gUt- Ing. Med. (Adv., het Evangelie van Jezus Christus te genover Overheid en volk wees ds. Wesseldijk op de verschillende herde- lijke brieven, die sinds de bevrijding zijn uitgegeven: over de doodstraf, de Rooms Katholieke Kerk, het commu nisme, e.d. Op tal van terreinen heeft de kerk voorts gepoogd, leiding te ge ven. Er zijn tal van organen van bij stand in het leven geroepen, zoals de Raad van de Varende Gemeente, de ar beid in de nieuwe gebieden, de studen tenpredikanten, de reclasseringscom- missie, de Noodcommissie voor Noord- Holland. In en buiten de Oecumenische Raad zijn gesprekken met verschillende Ker ken gaande: met de Gereformeerde Kerken, en in sommige plaatsen ook met theologen uit de Rooms Katholieke Kerk. Ook wordt gezocht naar eenheid met de kerken in het buitenland, o.m. door middel van de Wereldraad der Kerken. De nieuwe Synode zal uit 54 leden bestaan. Er zal een tuchtrechtspraak worden ingevoerd, die zich niet slecht3 met de morele gedragingen van de predikanten, maar ook tot prediking en catechese zal uitstrekken. Wijkt een predikant van de belijdenis af, dan zal, nu het gesprek tussen de richtingen nog gaande is, niet binnen tien jaar tot uitzetting overgaan. Anjerdag.' Het is geen gril. Dat wij straks een anjer dragen. Anjerdag vertolkt de wil Van ons volk, in alle lagen. Anjerdag en Holland zijn Onlosmakelijk verbonden, Sinds de vrijheid van ons land Door de vijand werd geschonden. In het donkerst van de tijd, Toen schier alles scheen verloren. In een hopeloze strijd, Werd de Anjerdag geboren. d'Anjer was toen het symbool Van een ongeschokt vertrouwen In de toekomst van ons land, Dat zichzelf weer zou herbouwen. En thans wil de Anjerdag Aan het culturele leven En de arbeid onzer jeugd, Leiding, steun en richting geven. Moge daarom iedereen Straks zich met de anjer sieren. Als wij voor de tiende maal Deze dag tezamen vieren. JABSON De Ziekenfondsraad heeft in zijn gis teren gehouden vergadering een be slissing genomen, die hierop neerkomt dat de verhoging van de premies voor de afdeling vrijwillige verzekering van de algemene ziekenfondsen met ingang van 1 Juli haar beslag krijgt. De pre mie wordt nu definitief verhoogd van 62 tot 80 cent per week per persoon van zestien jaar en ouder. Deze verho ging geldt niet voor hen. die een uit kering krachtens de Nobdwet-Drees genieten. De Britse admiraliteit heeft Don derdagavond medegedeeld, dat er ver moeden bestaat, dat er in de onder zeeboot „Tally-ho", welke thans op de werf van Devonport wordt opgeknapt, sabotage is gepleegd. Men meent te weten, dat er zand is gevonden in een vitaal onderdeel van de onderzeeboot, die tot reserve behoort. Dit is het vierde geval van vermoede sabotage op een schip van de Britse marine in de afgelopen achttien maanden. In het Sequoia-theater te Redwood City (Californie) is Woensdagavond kort voor middernacht tijdens de voor stelling het plafond boven het balcon naar beneden gekomen. Bijna dertig personen werden gewond, van wie zes ernstig. Ned. hervormde kerk: Beroepen te Nieuwland: H. van Am- stel. candidaat te Goudswaard; te Zuid broek (toezegging): G. J. J. Rensink ta Dalen; te Heerjansdam: F. Roosjen te Blitterswjjk. Aangenomen tot studen tenpredikant te Groot Rotterdam: E. van Bruggen te Delfshaven. Bedankt voor Benschop: I. Schippers te Voort huizen; voor Winterswijk: (vacature B. van Gelder): A. L. C. Stellwag te Veenhuizen; voor Vreeland: Ph. Log gers te Nigtevecht. Gereformeerde kerken: Tweetal te 's Gravenhage-West (va cature dr. A. de Bondt): J. C. Gilhuis te Rotterdam Zuid en W. Reeskamp te Driebergen. Beroepen te Kralingseveer: W. Griffioen, candidaat te Utrecht. Aangenomen naar Dordrecht, vacature W. W. Meynen: S. R. Smilde te Delfs haven, die bedankte voor Kampen, vacature E. I. F. Nawijn. Bedankt voor Beetgum: C. W. Thys te Geesteren— Gelselaar; voor Palembang, Sumatra. P. v d. Schaaf, legerpredikant in In donesië. Doopsgezinde Broederschap: Beroepen te Oude Bildtzijl: B. K. Ho- men, preponent te Amsterdam. Aange nomen tot predikant in algemene dienst: A. P. van de Water te St. Annaparochie. Aangenomen naar VeendamWilder- vank en Oude en Nieuwe Pekela: mej. J. M. Luy. propenente te 's-Gravenhage. Examens: Aan de Theologische Hogeschool der gereformeerde kerken te Kampen zijn geslaagd voor het propaedeutisch exa men de heren W. B. van Halsema, te Zwolle, W. H. Haverkamp te Kampen, G. H. Harms te Daarle, K. Hoogsteen te Driebergen, G. W. de Jong te 's-Gra venhage, H. J. Kouwenhove te Delft, P. van Oosterhoudt te 's Gravenhage en J. Rinzema te Groningen. Klaas Booi traint in Zwitserland j^AN DE wereldkampioenschappen turnen, welke in de maand Juli in Bazel georganiseerd worden, zal slechts één Nederlander deelnemen. Het is de Nederlandse kampioen en Alkmaarder Klaas Boot, die daar de driekleur zal ver dedigen. Hij zal geen gemakkelijke taak hebben, daar aan deze kampioenschap pen een groot aantal Zwitsers deelneemt en het is een bekend feit dat het keur- turnen in Zwitserland op een aanmerkelijk hoger peil staat dan in Nederland. Het is daarom vrijwel uitgesloten dat onze Nederlandse kampioen een kans zal maken op de titel van wereldkampioen en zelfs een plaats bij de eerste tien in het eindklassement lijkt niet waarschijnlijk. De trainer van de Zwitserse ploeg UIERVAN WAS Boot zelf ook over tuigd en toen hij dan ook de gele heid kreeg enkele maanden in Zwit serland door te brengen om daar met een aantal vooraanstaande turners te trainen, heeft hij hiervan dankbaar ge bruik gemaakt. Reeds enkele maan den verblijft hij in het land van Wil helm Teil, hetgeen hem gedeeltelijk mogelijk werd gemaakt door de mede werking van de Turnkring Alkmaar en Omstreken. Dezer dagen ontvingen wij een brief van Klaas Boot, waarin hij zijn indrukken weer geeft. Enkele daarvan zijn zo belangrijk, dat wij meenden dat de sportliefheb bers en zeker de turnsport-beoefenaars en hun supporters, daarin belang zou den stellen. Boot schrijft o.a. in zijn brief: „De mensen zijn mij hier op alle manieren ten dienste. Ik leerde reeds zeer veel, maar het is begrijpelijk dat men in een paar maanden geen reeks van onder delen kan leren. Organisatorisch kan men echter wel veel leren en in de korte tijd dat ik in Zwitserland was heeft men mij speciaal op dit gebied, veel bij gebracht. De turnmakkers hier proberen uit mij te halen, wat er in zit. Op initiatief van Albert Balink, hoofdredacteur van „The Knickerboc ker" heeft een vijftigtal Nederlandse industriële en zakelijke ondernemin gen een som gelds bijeen gebracht voor de instelling van een „Willem de Zwij ger-prijs" ter nagedachtenis der veer tien Amerikaanse journalisten, die in Juli 1949 op de thuisreis van Indonesië het slachtoffer werden van een vlieg ongeluk. De prijs, bestaande uit een gouden medaille en een bedrag van 2500 dol lar, zal jaarlijks worden uitgereikt aan het beste artikel, door een Amen kaan in een Amerikaans dagblad of tijdschrift, in het afgelopen jaar gepu bliceerd over een onderwerp, dat een bijdrage beoogt te zijn tot een beter begrip van Nederlandse problemen en de Nederlandse levensopvatting. Op 28 September zal de prijs voor de eerste maal worden toegekend tijdens een diner in het bekende Wal- dorf Astoria Hotel in tegenwoordigheid van vele Amerikaanse autoriteiten. van Wagner en uitstekende turners als Mack, Bulloni, Reusch en Hanggi heb ben daar wel verstand van en zij laten mij weinig tijd om aan iets anders dan turnen te denken. Ik heb mijn han den ook vol, tejneer daar ook de ath- letiek-training niet wordt vergeten. (In Nederland beoefenen de turners prac- tisch geen athletiek, Red.) Men heeft mij bij de training van de Eerste Ba- zelse Athletiekclub ingedeeld en die knapen zijn niet mis. Uit een en ander blijkt dus wel, dat het mij niet aan medewerking ont breekt. Het mooiste vind ik echter de eens gezindheid in Zwitserland. Alle leden van verschillende verenigingen werken gezamenlijk met het doel bet turnen op een zo hoog mogelijk plan te bren gen. Jammer genoeg ontbreekt het daar aan bij ons Nederland soms in hoge mate. Tot zover de brief van Klaas Boot Vooral zijn laatste opmerking heeft ons getroffen. Zoals in de meeste Neder landse sportbonden kent men in het Kbninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond veelal haken en ogen, welke onnodig een verhoging van het turnpeil vertragen. Eigen- en clubbelangen zijn hiervan veelal de oorzaak. Een opmer kelijke tegenstelling hiermede vormt de houding van de Zwitserse turners. Niet alleen is, volgens Klaas Boot, de medewerking tussen de verschillende clubs uitstekend, doch bovendien doen zij alle mogelijke moeite om een bui tenlander, die tijdens de wereldkam pioenschappen een concurrent is, zoveel mogelijk te Ieren. Dat is sportiviteit in de ware zin van het woord en kan tot voorbeeld strekken van vele sport beoefenaren in Nederland. per rol 93) „En al was het zo, dan heb je het nog niet toe te geven." Het was Cla- ra's onveranderlijke stelregel, stug vol te houden, dat zij het bij het rech te eind had. En Teresa's neiging ook rekening te houden met iemand an ders gezichtspunt, was in Clara s ogen zowel belachelijk als onverstandig. Het is zo jammer, dat je niet weet hoe je iemand moet overdonderen. Dat heb ben de Burderns soms nodig." Teresa lachte nu voluit. Probeer je me te suggereren, dat ik" moet trachten Elliott te overdon deren?" Je zou hem in ieder geval steviger móeten aanpakken," zei Clara. „Dat geloof ik niet," zei Teresa half tot zichzelf. Want plotseling herinnerde ze zich, hoe Elliott zich eens aan haar vast geklemd had en gezegd had: ,M bent zo n lief, klein, vredig ding, zoiets heb ik nog nooit gekend." En ze wist, dat hij haar op dat moment, bijna had lief gehad. Hierna zwegen de meisjes minuten lang. Toen stond Clara op om te gaan. „Je bent dus niet van plan iets te ondernemen?" vroeg ze, op haar schoonzusje neerziende. „Nee". „Nu", Clara haalde haar schouders op „misschien heb je gelijk. Je bent, zoals ik al gezegd heb, mogelijk ver standiger dan wij vermoeden". En met een vriendelijk knikje zei ze goede nacht en ging naar haar eigen kamer. Nog lange tijd, nadat ze was weg gegaan, bleef Teresa in het vuur zit ten staren. Het was mogelijk dat Cla ra haar verstandig en misschien zelfs „philosofisch" vond, maar niets was verder van de waarheid. Teresa zag in deze nieuwe situatie geen probleem dat op te lossen viel. Ze wist slechts, dat alles zich vanzelf moest ontwikkelen, zonder verdere inmenging. Of het toeval of opzet was geweest, waardoor Marcia en Eiüott tegelijk naar Londen waren gegaan, in ieder geval zou het hun een goede gelegen heid bieden de zaken eerlijk met el kaar uit te praten. Die mogelgkheia hadden ze al eerder moeten hebben: die had het natuurlijke resultaat moeten zijn van de brief, wanneer El liott die had ontvangen. Ik maakte dat onmogelijk, omdat ik bang was voor de gevolgen, dacht Teresa. ik moet het nu toelaten en als het een maal gebeurd isMaar haar ge dachten wilden niet verder dan: El liott en Marcia die de zaken met elkaar zouden uitpraten. Waartoe zou Marcia hem willen overhalen? Hoeveel invloed had ze nog op hem? In ieder geval was deze invloed groter geworden door Tere sa's eigen handelingen. Dit gaf ze met strengheid toe. Als ze Marcia toen door die brief de kans zou hebben gegeven hem tot zich te trekken, dan zou Elliott op zijn minst aan de andere kant ge trokken zijn geworden door zijn ver antwoordelijkheidsgevoel tegenover Teresa. Hij was met haar verloofd had haar in feite tot die verloving geprest, en in die tijd dacht hij over haar als over een „lief klein ding" dat noch ridderlijk noch noncnalam behandeld diende te worden. Waar om had ze dat toen niet zo gezien? Marcia kon zich nu doen gelden als de beledigde partij en Teresa be zat slechts de denkbeeldige macht van de wettelijke echtgenote. En daar tegenover stond Elliott's overtuiging dat ze door bedrog die positie ver worven had. Clara had ongelijk toen ze zei, dat ik verstandiger was dan zij gedacht hadden, zei Teresa met een spijtig lachje tot zichzelf. Ik had die dingen niet grondiger kunnen verknoeien. Met een lichte zucht stond ze op en deed haar huisjapon uit, ze kon beter naar bed gaan, ook al zou ze wakkei liggen en zich afvragen wat Elliott nu zou doen. Twee dagen later was er een briel voor haar van Elliott. Die begon wel iswaar met „Beste Teresa" en ein digde met „Elliott", maar hij haa tenminste aan haar gedacht en haai geschreven. En hoewel hij niet meer dan de meest oppervlakkige beschrij ving gaf van zijn bezigheden, maakte ze zichzelf wijs, dat hij haar een beet je gemist had en contact wilde hou den. In antwoord schreef ze hem een warme, dringende liefdesbrief. Maar eer ze er de postzegel op plakte om hem weg te zenden, las ze hem nauw keurig over. Daarna las ze de zijne nog eens en merkte toen, i.oe volko men onmogelijk haar antwoord hierop was. Ze verscheurde dus de liefdes brief en schreel een kort, vriendschap pelijk briefje, dat wat algemeenheden vertelde over haar en de familie. Toen dit weg was, kwelde ze zich met de vraag, waarom ze de eerste niet gezonden had en of hij daar niet door geroerd zou zijn geworden. CWordt vervolgd) ziel van het kind, maar als u het mij vraagt krijgen de kinderen minder op hun ziel. dan goed is voor een schok vrije toekomst. Een dikke dertig jaar geleden (waar blijft de tijd!) proefde ik na schooltijd de [>eren van de bo venmeester, gezeten in 's mans verbo- denverklaarde bomen en werd ge snapt. Geloof me, terwijl ik dit neer schrijf gloeien opnieuw mijn edele achterdelen, louter van de herinnering aan het uitgemeten pak rammel, dat me. deskundig en volgens de regels van het spel, per wandelstok werd toe gedeeld. De ouwe bovenmeester ge zegend zy zijn nagedachtenis ver prutste ons niet met allerhande paeda- goochem gebazel, weineen. hij sloeg ons in volle vrede des harten de bil len rood en het was altijd verdiend en van pas. Tegenwoordig mag dat niet meer, vanwege de humaniteit. En de wereld gaat er dan ook lekker mee vooruit. Op d'r veertiende jaar hebben ze vaste verkering en op d'r achttiende zitten ze bij de psychiater: de ouwelui zijn vroeg grijs van ellende en de school meesters sterven bij bosjes aan de ka potte zenuwen. Vandaag stond er zo'n onderbetaalde dienaar van de nieuwe inzichten in de getuigenbank en een forsgebouwde ooftkweker speelde de vermoorde on schuld in de schandstoel der verdach ten. Het ging om Pietje. Nademaal de schoolmeester dat Pietje een pets om z'n vervelende oren had gegeven en na demaal de fruitboer zulks „niet had genomen". Er was een eenvoudige be lediging en een gecompliceerde mishan deling geschied en de rechter ging er voor goedzitten om het drama te ont raadselen. g. „U ging naar de onderwijzer om hem te onderhouden over de tuchtiging?" „Ik had de wet op me hand, zei de pa. Er mag in de school niet geslagen wor den, ik ben zelf mans genoeg. Pietje kwam huilende thuis met een rood oor en stikkapot van de zenuwen, want die jongen is teer van inborst vanwege als met de helm geboren zijnde. Dan krijg je dat. Ik zei: je blijf van me jongen af, je mag je schoolgeld wel terughalen, moet jij vanwege de Staat kinderen besturen? zei ik zo, en toen wou die meneer me uit de deur duwen, maar ik wou uitspreken en hield 'm tegen. Dat is alles en wat moet daar nu een kapsones van gemaakt woVden voor de rechter?" De onderwijzer hing een wild schil derij op over Pietje en zijn pa. De jon gen had gelogen en de pa had geschol den voor „kale kakmeester" en „stom me kinderbeul" en voorts had hij zijn stellingen verdedigd met het doorslaan de argument van een rechtse directe op des onderwijzers kaak. Hetgeen een fleurig onderwijzeresje, hakkelend van emotie, met de vingertjes omhoog kwam bevestigen. „De klap dreunde", zei ze schuw. De ooftkweker probeerde het nog met een technische omschrijving van het „duuwtje" en als-ie zulke woorden gesproken had begreep 'ie niet, hoe de juffrouw het had kenne horen, want die stong in het andere lokaal. Maar dat was vier handen op één buik, dat be greep 'ie wel. Waarop de rechter koel tjes vroeg of hij de getuige van meineed beschuldigde. „Gunst nee", zei de man, „maar je heb mensen die van de eerste leugen niet gebarsten zijn". Er kwam een eis van tien dagen hechtenis uit de bus, maar de rechter trok er de onrechtmatige klap op het Pieterlijke bolletje af bij wijze van smartegeld of zoiets en veroordeelde de pa tot honderd gulden boete. KAREL. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. $.00 Amuseraents-orkest. 0.50 Gram.muziek. 7.15 Regteringsuitzending. 7 35 Uit het land van Hertog Jan. 8.12 Con cert. 9.20 Actualiteiten. 9.30 Het Radio Phil- harmonisch-orkest. 10.45 Avondgebed. 11.15 A la Danse. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Accordeola. 7.30 Op bezoek bij anderen. 7 45 Joodse geestelijke liederen. 8.05 Boeken. 8.10 Piano-duo. 8.35 Het gezonde streven naar zelfbehoud. 9.00 Men vraagt en wij diaaien. 9.40 De Ducdali. IJ).00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avcndwijding. 11.00 Saint- Saëns-concert. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 Muziek houdt fit. 10.00 Klein, kline kleutertje 10.15 Svmphonie-concert. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Het Omroep-Kamerorkest. 12-03 Lunch concert. 1.20 Boston Promenade-orkest. 2.00 Musicerende dilettanten. 2.20 Look for the silver lining. 2.40 Musicerende dilettanten. 3.15 Kroniek van letteren en kunsten. 3.50 Geva rieerd gram.piatenprogramma. 4.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 5.00 De Wigwam. 6.30 Journalistiek weekoverzicht. 6.40 Piano- assortiment. 7-15 Actualiteiten. 7.25 Mijnheer de voorzitter. 7.35 Promenade-orkest. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Sonate. 8.43 Steek eens op, heren. 9.00 Het Omroeporkest en -koor. 9.45 Weet u het? 9.55 Weekend-serenade. 10.35 Amerikaans commentaar. 10.45 Avondgebed. IJ .15 Variaties. HILVERSUM H, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Orgel spel. 8.50 Tsjaikofski-cyclus. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders. 11.30 Nederlandse muziek. 12 00 Populaire gram.muziek. 12.33 The Kilima Hawaiians. 1.15 Bel Canto. 2.00 Het Neder landse lied 2.20 De Ramblers. 2.50 Als de zomer komt. 3.15 Concertgebouw-orkest. 8.45 Nederlandse Metaalbewerkersbond. 4.00 Van de wieg tot het graf. 4.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor. 4.45 Sportpraatje 5.00 v'oor de vuist weg. 5.30 Op de Disselwagen. C 15 Trio X.1J.Z. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 Passepartout. 8.15 Vindobona Schram- mel'n. 8.45 In het zonnebad 9 45 Socialistisch commentaar. 10.00 Uit film musical. 10.40 Ut commissaris vertelt. 11.15 Gevarieerd pro gramma. Dr Kurt Fischer. het hoofd van de Oostduitse Volkspolitie. is Donder dagochtend vroeg aan een hartaanval overleden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3