Een n'euwe, moedige geest waart door West-Europa Het barre avontuur van de broer van Willem CULTUREEL NIEUWS e»SS Zes kinderen en een hengelsnoerge vangt er en de In Parijs wordt gebroken met nationaal egoïsme en „Kleinstaaterei" van de Hauptmann mee uw leven eieren O" Vrije concurrentie in een vrij gebied Lied van de week .KOM HIER SCHWEINHOND - DOE GAAT KAPOET- «S H"® IK JE dat wel eens verteld van die Langedijker, die peterolie door zijn deeg deed?' vraagt Willem maar hij komt aan het verhaal niet toe, want hij schrikt van de ruk, waarmee mijn dobber onder de rim pels verdwijnt. Kijk uit!, schreeuwt 'ie, maar ik heb het al gezien. Een snelle zwieper vast! De kanjer vecht voor wat 'ie waard is en met licht spul kun je nooit weten wat er gebeurt. Maar dat is de sport, daar moet je niet mee knoeien. Ik heb een man gekend, die er altijd op uittrok met dik koord; had hij beet, dan zwiepte hij het beest met een kolos sale boog over zijn hoofd naar de an dere kant van de weg en je moet een rare zijn om daar de lol van te zien. Ge kunt met dezelfde zekerheid naar de viswinkel stappen om een pond gerookte paling. Nee licht spul en sportief blijven. Partij geven en laten vechten. Wie het anders zegt kan een goeie houthakker ziin, maar een visser is 'tie niet. DIT WOELIGE LEVEN Gemiste kans ZATERDAG 24 JUNI 1950 (Van onze diplomatieke medewerker) nK ERKENNING, dat een volk niet vnn- v lot op leven en dood met dat van ander a"een kan leven' «aar dat zijn jonge datum. Sinds de grijze oudheid werden^ U n°* Van Zeer beheerst door de overtuiging, dat het ene 1 d 'l etrekkingen tuss«n de staten tot politieke grootheid en economische welvaart e°htS te" koste van hct andere der techniek, die de afstanden overwonnen geraken' Eerst de stormloop bet aardruim tot weinige vlieguren gereduceerd ÜT?16 °nmetelijkheid van inniger wordende vervlechting van de hit.™ n f t€zamen met de steeds hebben de t^08K0U'S aggressief imperialisme 1 heeft de oostelijke helft van de aardbol in ketenen geslagen. Deze een heid draagt door haar gebrek aan vrij heid, vrijwilligheid en homogeniteit reeds alle kiemen van een toekomstig verval in zich. De westelijke helft, van de kusten van de Stille Oceaan tot aan de grens- muur, die de Russen aan de Elbe en de Oder hebben opgericht, heeft de een heid, die slechts verwerkelijkt kan worden door het vrijwillig onderge schikt maken der nationale belangen aan die van het geheel, nog niet be reikt. Frankrijk kan voor zich de eer op eisen, op deze weg een beslissende stap te hebben gedaan. Sinds het begin van het plan-Marshall zijn alle onder zach te Amerikaanse druk ondernomen po gingen om de Oude Wereld te vereni gen steeds weer vastgelopen op het nationale egoïsme en de „Kleinstaate- rei" der Europese regeringen. Nu heeft Frankrijk het met het moedige project, dat de naam draagt van plan-Schuman en dat sinds Dinsdag door de delega ties van zes landen (Frankrijk, Duits land, Italië en de Benelux-landen) be sproken wordt, gewaagd, de koe bij de horens te vatten. Want evenals, zonder een verenigd Europa, de Atlantische gemeenschap er toe veroordeeld zou worden, een pa pieren constructie te blijven, is een ver enigd Europa, zonder een definitieve beëindiging van de eeuwenoude tegen stelling tussen Frankrijk en Duitsland en zonder een gemeenschappelijke in spanning dezer landen bij de opbouw van het continent, niet denkbaar. Men kan de moed, die Frankrijk op het ogenblik bij de uitoefening var^ de vrijwillig op zich genomen taak, lei ding te geven aan het streven naar Europese eenheid, betoont, nauwelijks hoog genoeg aanslaan. In het bijzonder nu van de kant van Engeland op een volledige medewerking niet gerekend kan worden en zelfs de deelneming van een land als Nederland (dat tegen de te Parijs gevolgde procedure van „eerst een overeenkomst en dan pas praten over de détails" ernstige bezwaren heeft) nog niet geheel vaststaat, is de vrees, dat de Duitsers in het te vor men gezagsorgaan een overheersende rol zullen spelen, niet denkbeeldig. Verder is het wel duidelijk, dat van de rationalisatie van de Europese kolen- en staalindustrie, die een overigens toe te juichen gevolg van het uit- O, O, O, O HU O, o, o, o, dat gaat niet langer zo, Grijp nog vandaag die vier O's in de kraag. Dit is thans de nieuwe slagzin Die 't Verbond ..Veilig Verkeer" Tot 1 Juli i« ons landje Allerwege propageert, Die vier O-tjes willen zeggen d' O van onoplettendheid, Onoplettend, onvoorzichtig, En de onwellevendheid. Wel, men moet al stekeblind zijn En zo dom gelijk een vis, Om te denken dat deez" actie In ons Iand NIET nodig is. Want je houdt gewoon je hart vast Ah je somtijds gadeslaat. Hoe een voetganger bijvoorbeeld Dwars de rijweg over gaat. Onoplettend, onvoorzichtig, Waagt hij zich in het verkeer Zonder links of rechts te kijken. En niet één, maar hónderd keer. Wat te zeggen van veel dames, Die per fiets de stad ingaan En zonder een enkel teken Zomaar links de hoek omslaan. Ongetwijfeld doen zeer velen Dit nog uit onwetendheid- Doch dat zij het dan ééns leren Wordt zo zoetjesaan toch tijd. En wat ied're dag nog tegen d' Onwellevendheid geschiedt. Doet je haar te berge rijzen. Héren zijn het allen NIET! En opdat nu deze O-tjes Beter worden nageleefd, Wordt dan deze wéék gehouden, Die ons volk broodnodig heeft HOUDT u daarom aan die regels Opdat gij op het Bureau Binnenkort niet hoeft te zeggen ,:t Was MIJN schuld! O. o, - O o. JABSON P.S. Men liet nog twéé O-tjes weg: zhnriFgr»nrnvhet Plan"Schuman zal 3' ?krijk ln de eerste plaats de ken' tn m0eten dragen. De statistie i o 6I\ aan' dat een Britse mijnwer- Wi ton ko'en, een Nederlandse ker Telkens weer wordt de aandacht gevraagd voor grootscheepse „plan nen" met betrekking tot de histo risch noodzakelijk geworden inte gratie van Europa. Onze kaart brengt in beeld hoe in deze plan nen steeds grotere gebieden be trokken worden. mijnwerker 1,4 ton, een Duitse mijn werker 1 ton, een Franse mijnwerker 0.7 ton en een Belgische mijnwerker 0,6 ton per dag produceert. Daaruit mag men concluderen, dat onder de werking van de kolen- en staalpool. Frankrijk en Belgie de meeste mijnen zouden moeten sluiten. Wat staal be treft liggen de verhoudingen gunstiger. Dank zij het feit, dat Frankrijk (het zelfde geldt voor Engeland, Nederland, Belgie en Italië) met behulp van Mars hall-dollars hoogst moderne, Ameri kaanse staalfabrieken heeft kunnen bouwen, zal het in staat stellen op de te scheppen vrije Europese markt met de Duitsers te concurreren, ook al zijn de Duitse lontn volgens een Franse schatting 8 procent lager. Maar Frank rijk stelt zich van de offers, die het zal hebben te brengen, naast de enorme politieke voordelen, die de aanvaar ding van het plan-Schuman moet heb ben, terecht toch ook economische winst voor. Nieuwe werk- en ver- dienstmogelijkheden immers zullen worden geschapen, doordat goedkope re kolen en staal tot een verhoogde productiviteit in welhaast alle indu strieën moeten prikkelen. Hoe het plan-Schuman in de prac- tijk precies zal functionneren, is nog moeilijk te zeggen. Weken- en mis schien wel maandenlange onderhande lingen van de deskundigen zullen no dig zijn om dat te bepalen. De meest ideale toestand ware, dat Engeland ten minste op economisch terrein zodanig zou medewerken, dat een groot vrij handelsgebied, waarin 99 procent van alle Westeuropese kolen en 95 procent van het Westeuropese staal worden ge produceerd, zou kunnen worden ge schapen. In dat gebied zou dan onge veer een situatie heersen als in Ame rika, waarin grote, rationeel geleide bedrijven vrij met elkaar concurreren. Houdt Engeland zich geheel afzijdig dan zou er een directe concurrentie ontstaan tussen een continentaal bloc en Groot-Brittannie, dat ongeveer de helft van de kolen en een derde deel van het staal van het Westeuropese gebied vervaardigt. Veel zal afhangen van de houding der particuliere staalfabrikanten (de kolenmijnen in West-Europa zijn bijna alle genationaliseerd). Deze lieden zijn gewend te denken in termen van kar tels, prijsvaststelling, productie- en exportquota, verdeling van markten enz. De vrije concurrentie is hun vreemd en bijten doen deze industrie baronnen elkaar nooit. Men denke maar eens aan Wereldoorlog no. I, toen het in Frankrijk zo machtige Co mité des Forges verhinderde, dat de toen Duitse industrie in Elzas-Lotha- ringen gebombardeerd werd, waardoor Duitsland in staat gesteld werd, een reeds verloren oorlog voort te zetten. Mejuffrouw Bep Schaefer, wier beeltenis de gelukkige bezitters van televisie toestellen sinds Maart 1947 op hun schermpje hebben gezien, heeft in een versierde studio afscheid genomen van al haar televisie-vrienden. Zij ia namelijk onlangs in het huwelijk getreden en gaat met haar man, die men hier naast haar voor de camera ziet, naar Zuid-Amerika. VOOR DE KOMENDE dagen staat op de agenda van de Kurzaal te Sche- veningen, ingeschakeld in het Holland Festival een rijk gevarieerd program ma, waarvan wij enkele onderdelen noemen. Vrijdag 30 Juni, première voor Nederland van de film „Macbeth" ge produceerd, geregisseerd en gespeeld door Orson Welles. Zaterdag 1 Juli speelt het Concertgebouworkest o. 1. Pierre Monteux „Romeo et Juliette" van Berlioz met medewerking van An- nie Woud, Frans Vroons, Pierre Frou- menty en het Amsterdamse Toonkunst koor. Op 2 Juli 's middags en 's avonds voorstellingen van het Grand Ballet du marquis de Cuevas de Monte Carlo. Woensdag 5 Juli Festivalconcert door het Residentie-orkest o.l.v. Leonard Bernstein. Vertolkt worden Haydns 88ste Symphonie in g en Mahlers Twee de Symphonie. Solistische medewerking van Dora van DoornLindeman en Roos Boelsma. Maar men mag hopen, dat deze wijze van denken en handelen overwonnen kan worden door de nieuwe geest, die door Europa waart en tot uiting komt in plannen als die van Schuman en Stikker. Eten werelddeel, waar derge lijke plannen groeien, bruist van het leven. Dat is onze sterkste troef ook in de strijd tegen het communisme. Te Den Haag is dezer dagen opge richt de Stichting „Haagse Salon" met als doel zo mogelijk jaarlijks een mani festatie te geven van de gehele beelden de kunst van de residentie. De eerste Salon zal worden gehouden in de Aca demie voor Beeldende Kunsten op de Prinsessegracht 4 van 10 tot 31 Aug, Het secretariaat van de Stichting is ge vestigd Korte Vijverberg 7. Het Zuid Nederlandse Toneel, direc tie Pierre Balledux, heeft voor het vol gende seizoen het opvoeringsrecht ver kregen van „Op de drempel van het leven" (De strijd op Nieuw Guinea), een oorspronkelijk spel in drie bedrij ven van E. Valmonte. De première gaat half September. De Britse filmproducent Herbert Wilcox is voornemens een film over het leven van Vincent van Gogh te maken. De hoofdrol zou worden vertolkt door Trevor Howard. De binnenopnamen zouden in Engeland en de buiten opna men in Arles (waar de schilder vele jaren werkte en Montmartre worden gemaakt. Op Maandag 10 Juli zal de Ameri kaanse kunstenares Virginia Davis in het I.C.C. te Amsterdam optreden met gezongen schetsen. Felix de Nobel zal haar aan de vleugel begeleiden. Onbewaakte Overweg!1 Als boven. IIET moet zijn in de en van Waalwijk of daaromtrent. Wil lem, die het vertel de, was van de plaats niet helemaal zeker, want het was tenslotte zijn broer geweest, die het meemaakte. Maar op de waarheid konden we staat maken; die broer loog nooit; dat was een geheelonthou der met reinlevenprincipes of zoiets. Een beetje aan de droge kant, maar een visser van formaat. En allee, daar gaat het tenslotte om. Onder ons, hengelaars, tref je het vreemdste volk aan. Ik heb, onder Boskoop -n aan een best karperwatertje, wel eens naast een beroemdheid in de theoloeie gezeten, die zo verschrikkelijk preken kon dat de mensen de stukken uit de banken krabden van spanning maar een visser van aanleg en ervaring. De karpers, die hij eruit sleurde, waren groter dan de teksten waarover hu preekte. Zijn ouderlingen, die het vis sen een te werelds vermaak vonden, poeierde hij af met een verwijzing naar Petrus en Johannes, die met vis sen een fatsoenlijk stuk brood ver^ dienden en desondanks nooit geschrapt ziin van de lijst der twaalf apostelen. Hetgeen Judas, die meer van centen dan van snoeken hield, helaas wel overkwam. En wat ze nou liever had dat 'ie Petrus en Johannes hoge bergen van Oostenrijk en dat is een gemakkelijk soort. Die vent zei als maar van „doemme Hollander, ver- vloechte Kfaskop" en die vroeg of 'tie kinderen had. Zes, had die broer gezegd en ze schreeuwen van de honger. Ik moes daarvoor Fisse fange, jawool, anders alle kinders kapoet. En nou dat geluk bij 't ongeluk: die vent had óók zes kinderen. Hij haalde waarachtig de foto uit zijn binnenzak. Sjeune kin ders, zei die broer en die Oostenrijk se mof liet 'm toen ook nog zijn vrouw zien. Op de foto, in een wit bloesje en vissen waarschu wen elkaar in pa niek, als ze z'n scha duw zien. Willem weet er alles van en wat hij niet weet is de moeite van het onthouden niet waard. En Willem heeft een gedeci deerd oordeel over die wandelende weerberichten; allemaal flauwekul. Neem van mijn an, zegt Willem, dat je van vis nog minder snapt dan van je vrouw en da's een beroerd klein beetje. Neem nou de kurper. De ene ochtend krijg je 't bij Oostenwind en gedekte lucht niet angesleept zoas ze bijten. Het halve leger van Napoleon WILLEM HAALT zijn hengel eens op zou je d'r mee kunnen voeden, wat je ververst de wurm. Die is, tij- nog wel eens 'n briefje gekregen. Of de kinders lekker gefressen hadden van al die eiers, vroeg die vent. Die had dat zakie best in de gaten gehad. Maar allee, dat was van aard en aan leg een hengelaar geweest en dat is een goed soort mensen. Hitier heeft nooit gehengeld, daarom was dat zo'n lamstraal. Da's duidelijk. en dens het lange verhaal, zo dood als een pier geworden en zeelt aast al- llllllllllllllllllllllllll \VER hef hengelen, daf een band legi om zware dominees en moordzuchtige Duitsers Van kinderen die omelet met zeelt aten en over de wandelende weerberichten, waar de brasem zich om begiert Willem en ik vangen een best zootjebij Westenwind en natte lucht WËWÈKÈÊÊmÊmmÊlÊIÊÊÊÊKÊÊÈÊÊÊÊÊÊKm IIIIIIIIIHIIIII den, volgde of Judas. 'ie maar hengelen! Welnou, dan bleef MAAR om nou op die broer van Wil- 1 lem terug te komen, die maakte daar in de buurt van Waalwijk (of Herwijnen of zoiets) in die laatste zo mermaanden van 1944 een raar geval mee Dat was daar toen verboden .va ter want de Duitsers hadden er loop- srra'afjes en allerlei slikhopen gebouwd Eisenhower klem te krijgen onder de kersebomen van de Betuwe. Maar die broer was niet te houwen, want dat vissersbloed sprakje-Jg^ die lawaaisaus van de OrtsKomm-u dant Iedere ochtend schoof tie mt - 'hnntie langs de rietkragen en zijn 7oveel vis gegeten, dan ze lang geen snoekbaars meer kunnen luchten of zien. Nou moest dat nat^ Hik vandaag of morgen mis lopen in dat hep dan ook mis En goed *>k Zes Duitsers tegelijk aan de kant en allemaal met pistolen en gewerïn. dKo'm"hier Schweinhond" hadden te 5 Doe gaat kapoet, gans ka- P°Affijn - hij was bibberend uit zijn bootje gekomen; maar nou ^r altijd een geluk bij een ongeluk, wani ae baas van die Moffen - een.vent me een platte pet en een smoel als een onweersbui - kwam «gens «rt de met twee van die dikke vlechten om d'r hoofd gebonden. Wonderbare Frouw, had die broer gezegd, want die had wel een mondje vol Duits opge vangen, het stikte daar compleet van de soldaten. Nou, het eind van het liedje was dat ze 'm lieten leven en die Hauptmann wou de volgende ochtend mee achter de brasem an. Dat kon. Vanzelf. Maar die broer was 'n uitgekookte. Hebst gij eier? vroeg 'tie aan de comman dant. Kan ik lekker Fissefoer machen. fangen wij gans veel. En nou kunt ge 't geloven of niet, maar die Duitser heeft 'm twee maan den lang iedere dag tien eieren laten brengen om deegjes klaar te maken. Die kinderen aten daar omelet met gebakken zeelt en die Hauptmann heeft er een keer met 'n doodgewoon stuk je pieper een zalm uitgeslagen van zestien pond. Die vent bad nooit een hengel in zijn vingers gehad, dat doen ze daar niet in die bergen van Oos tenrijk, maar die man had aanleg. Die leerde dat makkelijk en hij had er gevoel voor. Die broer van Willem is later nog opgepakt <ioor het Mili tair Gezag, omdat 'ie een Duitser in zijn boot had toegelaten, maar zes maanden later hebben ze 'm toch weer uit het concentratiekamp ge haald als licht geval. Van die Oostenrijker, die nou allang weer thuis zit in de bergen, heeft Ie leen op levend goed. Je hebt vissers, die het anders beweren, maar dat zijn groenzoeters zonder benul. We staan, op een bar-vroeg uur, aan een best oevertje onder Hoorn. Het licht van de dag weifelt aan de verre kim en over de contouren van het prachtige, oude stadje vaagt een flauwgrijze streep, die vanonder ver vloeit in dat zeldzame oker, dat ge alleen ziet op de schilderijen van Ver meer en Van Meegeren. Er vleugt een zacht briesje over het wijde, stille land; nauw rimpelt het water tegen de plukjes bies, die hier en daar door- vlamd zijn met het geel van een bloem. Het leven is weer puur mooi; Willem heeft een knappe paling en de zeelt, die soezerig in mijn net ligt, is de beste die er van 't jaar aan mijn snoertje kwam En 't is vanochtend de laatste niet. want er zit leven. De wind is West en er hangt regen in de lucht Er zijn lui. die geweten willen hebben, dat je dan beter op zolder kunt zitten Die meten de stand van maan en sterren, die kijken met spleet ogen naar de gang van wolken en win den en ze heten te beciiferen met hoeveel of hoeweinig kilo vis van ■edere soort je in die omstandigheden thuis kan komen. Gut. wat een ver stand. Ik praat er met Willem over. Die zit nou een dikke veertig jaar aan aHe Noordhollandse wateren en de dan vangt. As je tien hengels had zou je d'r tien tegelijk kunnen ophalen. Je komt handen en voeten tekort. En de volgende ochtend, met precies het zelfde weer en met datzelfde windje van gisteren, krijg je op hetzelfde jo fele plekkie geen draad sjoege. Geen opstekie en geen trekkertje. Lauw- loene met de klep dicht. En waar leit 'm dat nou an? Knappe vent die het weet. Nou, het was een zeelt van een dikke vier pond en daar zul je een dagelijks abonnement op hebben. Wil lem pikte er een meter of twaalf ver der nog een paling en drie mooie zeeltjes bij en hij zou u kunnen ver tellen. dat ik het die ochtend tot acht beste beesten bracht, vijftien pond vis bjj mekaar. Bij Westenwind en met een lucht, die iedere tien minuten dikker werd van de regenwolken Dwars tegen de theorie van de des kundigen in maar dacht u dat de vis zich daaraan stoort? Flauwekul zegt Willem. En daar houden we het maar op. TWEE JAAR geleden hield ChurchJH in allerhand steden profetische be togen over de noodzaak van Europese eenheid en al wat progressief of con servatief of liberaal voelde juichte hem toe als vader der opperste wijsheid. Sindsdien werden al die goede woor den in velerlei vorm en taal en tong herkauwd; we kregen de goede bedoe lingen van Benelux en Finebei en we hielden die goede bedoelingen en we kregen er nieuwe perspectieven en moderne horizonten bjj en bet enige wat er aan werkelijkheid uit do bus kwam waren de harde Marshall- dollars, waarvan Engeland en het Con tinent, tot aller heil en welwezen, ge- lukkiglijk profiteerden. Voor de rest bleef alles bij het oude en 't eigene. Veel gepraat en weinig daad. Glas en plas en "t bleef zo 't was. Totdat vorige maand de Franse mi nister Schuman het plan-Monnet in de buitenlucht zette; alle kolen en alle staal van Europa worden in één potje gedaan onder supra-nationaal beheer. Voordeel nummer één: de eeuwige twist tussen Frankrijk en Duitsland wordt veranderd in een belangenge meenschap, die ruzie overbodig en on mogelijk maakt en voordeel nummer twee: behalve een kolossale bijdrage voor de vrede óók een eerste reële stap op de weg naar de eenheid ven Europa. Ge vindt, zoudt ge zeggen, geen rechtschapen mens die daar tegen zal zijn. Toenadering, vrede en eenheid, grotere welvaart en innerlijke verster king; altegader zaken die Europa nodig heeft als brood, altegader zaken, die ons in de donkere jaren van ellende als de Grote Doeleinden voor ogen stonden; altegader zaken, waarover alle politieke en diplomatieke groot, heden jaar en dag de mond hebben vol gehad. „Laat Europa verenigd opstaan!" zei Churchill nauwelijks twee jaar geleden en men schreeuwde zich schor van enthousiasme. Welnu; Schuman en Adenauer zijn begonnen een klein stukje van die schone theorie in de praktijk te ver wezenlijken. Het is nog maar een be ginnetje, maar een goed begin is ten slotte het halve werk. En het is in ieder geval een verkwikkende gedach te, dat Duitsers en Fransen, Belgen en Nederlanders, Italianen en Luxembur gers in serieuze besprekingen bezig zijn om ieder een klein stukje souve- reiniteit te offeren op het altaar van de gemeenschappelijke vrede en voor spoed. Daar zijn, in voorbije Jaren, op dat zelfde altaar wel groter offers gebrachtt stromen bloeds en oceanen van wee dom en smart en ellende voor alle volkeren achter alle grenzen. Oók voor het Engelse volk. En m de eerste jaren van het laatste wereld gericht juist door het Engelse volk. En het is de socialistische regering van dat Engelse volk en het is de cqn- servatief-liberale oppositie van dat En gelse volk, ja, het is de gehele politieke bovenlaag van dat Engelse volk die zich thans vierkant verzet tegen Enge- lands deelneming aan het plan-Schu man. Engeland blijft, onder aanvoering van allerlei onhoudbare, kinderlijke uitvluchten, afzijdig van het eerste feitelijke plan tot een beginnende sa menvoeging der Europese belangen. Engeland houdt zijn eigen belangen daarboven en daarbuiten. En plaatst zichzelf daarmee consequent en doel bewust buiten de groeiende gemeen schap van West-Europa. Van dat West- Europa, waarin het sinds drie eeuwen een dominerende rol speelde, waarin het zijn belangen deed verankerd zijn en waarvoor het bloed en bezit wist te offeren als de diplomatieke middelen ten leste faalden. Terwijl Duitsland en Frankrijk elkaar, over de puinhopen van een afschuwelijk verleden heen, de hand reiken, wendt Engeland het ge zicht verstoord af en trekt zich met een ouderwets, maar in deze nieuwe wereld verschrikkelijk ontoereikend gebaar, in zijn „splendid isolation" te rug. Alsof dit nog de jaren van Glade stone waren en niet de jaren van Sir Stafford Cripps! Het is de tragedie van Engeland (en van een bedreigd Europa tevens) dat in Washington het plan wordt geop perd het Engelse volk te straffen voor zijn afzijdig blijven, door het inhouden van de helft der Marshallhulp, zijnde 340 millioen dollar. Een halve eeuw ge leden zou Londen een dergelijke „on beschaamdheid" hebben beantwoord met een nota, waarin de ganse trots en de totale macht van het Imperium wa ren samengebald. Vandaag zit de En gelse regering te transpireren bij de gedachte, dat het rijke Amerika het werkelijk zover zou laten komen. Tien jam- geleden, toen Engeland vergeefs de Belgische koning had op gevorderd zijn leger te offeren voor de redding van Europa, aanvaardde Chur chill onder de ontzettende druk van de ineenstorting een plan, om Engelsen en Fransen te verenen in een wederzijds staatsburgerschap. Dat was een plan van Franse origine. Zijn geestelijke vader was Jean Monnet. Het is een droeve speling van het lot, dat de Engelse regering tien jaar later een véél beter plan van dezelfde Jean Monnet verwerpt. De Franse diplomatie is de koers van de Europese toekomst. De Engelse di plomatie is de koers van.Engelands verleden. Duitsland heeft het gezien en begrepen en daar kan men Europa geluk mee wensen. Maar van degenen die het niet zien, moet gezegd wor den, dat zij ogen hebben maar niet zien, oren, maar niet om te horen. Vermoedelijk zullen zij met die oren klapperen van ontzetting. Als het te laat is. Want in de geschiedenis Mbmen de waarlijke grote kansen nooit voor een tweede keer. JEREMIA BLOM.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5