LAATSTE NIEUWS KirkDouglas in „De kampioen Een nieuw tehuis voor de ouden van dagen te Schagerbrug Scheepvaartberichten T exel Anna Paulowna Hoogtijdag voor Polderse schooljeugd Breezand Purmerender Markt Arrestaties in Joegoslavië Emigranten naar Australië Senaat der V.S. acht Trumans besluit juist Bommenwerpers der VS vertrokken Bendeleider geeft zich over WOENSDAG 28 JUNI 1950 ®elr^Jt* ^'«vereniging als „De Ring in Den Helder heeft niets te maken met practljken zoals die in de Amerikaanse boksfilm „Champion" worden getoond. Deze film wordt tot en met Donderdag in de Witte; bios coop gedraaid en zal, vooral nu ook in Nederland een bokser op zo noodlottige wijze om het leven is gekomen, een ieder even tot nadenken stemmen Voortreffelijke boksscènes doen de dra matische handeling in deze rolprent, die op geraffineerde en eerlijke wijze zijn afkeer van het beroepsboksen in een gokkende wereld in beeld brengt, een ongekende hoogte bereiken. De kampioen, die alles en een ieder ver raadt voor roem en geld, dreigt in zijn gevecht tegen zijn uitdager Johny Dun ne een geduchte afstraffing te krijgen. Wat de kampioen, gespeeld door Kirk Dougla», ook doet, zijn tegenstander blijft op de been. Het gezicht van de kampioen wordt deerlijk gehavend, als steeds weer de zware handschoen van zijn uitdager er op neerdaalt. Als mo kerslagen vallen de klappen op zijn gewonde oog, op het oog van de man die de top van de roem wilde berei ken ten koste \an zichzelf en van an deren. En dan velt een harde slag hem. Groggy en met een afschuwelijk ver trokken gezicht ligt de kampioen op het canvas. En dan glijden zijn ver baasde en half dichtgeslagen ogen langs de toeschouwers op de eerste rijen. Hij ontwaart de gezichten van dure vrou wen, die als klitten om brede mana gers hangen; de gezichten van helden- Aalsum, R'damCalcutta, 26-6 van Ma dras naar Chittagong. Aldebaran, 26-6 te I-ulea van Emden. Bengkalis, A'dam Djakarta, 26-6 van Belawan naar Pe- nang. Bennekom, 26-6 van Manta naar Bilboa. Beverwijk, Bona—Hamburg, pass. 26-6 Ouessant. Blommersdijk, 26-6 te Londen van New-Vork. Boissevain, Japan—Rio de Janeiro, 27-6 te Santos. Breda, Curajao—A'dam, 26-6 van Antwer pen, Ceronia (t), 26-6 van Kaap St. Vin cent naar Curasao. Cistula (t), 26-6 l| Port Said van Port Debouc. Drente, 26- 6 van Madras naar Colombo. Esso Den Haag (t), VadoAruba, pass. 26-6 Gibral tar. Friesland, Djakarta—R'dam. 26-6 van Port Said. Kertesono, R'dam— Haipong, pase. 26-6 Finisterre naar Mar- seille. Laagkerk. 26 tot 30-6 te Khor- ramshar. Larenberg, HuelvaA'dam, pa«$.'S6-6 Finisterre. Lindekerk, A'dam Perzische Golf, 26-6 te Dubai. Lisse- kerk, A'damPerzische Golf, pass. 26-6 Cagquet». Loenerkerk, 26-6 van Bom- bay naar Karachi. Lombok, A'dam— Calcutta, pass. 26-6 Ceylon. Malea (t), MirtSydney, pass. 26-6 Thursday eil. Mariekerk, R'damKobe, 26-6 in Straat Malakka. Marken, Colombo—Duinker ken, pass. 26-6 Kaap St. Vincent. Metula (t), 27-6 te Singapore van Tarakan. Mitra (t), Balik PapanAdelaide, pass. 26 -6 Straat Lombok. Modjokerto, R'dam —Djakarta, pass. 26-6 Finisterre. Omala (t), 26-6 te R'dam van Liverpool. Oran je, DjakartaA'dam. 26-6 160 mijl ZW van Ouesant. Phrontis, Balik Papan A'dam, 26-6 van Aden naar Port Sudan. Polyphemus, A'damDjakarta, pass. 26-6 Kaap Finisterre. Prins Johan Willen-. Frieo, R'damMontreal, 26-6 in Cabotstr. Ridderkerk. Walvischbaai—Antwerpen, pass. 26-6 Kaap Verd. eil. Riouw. A' damIndonesië, 26-6 te Djakarta. Sa- paroea, A'damWest-Afrika, 26-6 van Da kar naar Freetown. Stad Breda, A'dam Mombassa, 27-6 te Port Sudan. Stad Dordrecht. Porto EmpedocleSetubal. pass. 26-6 Kaap Degata. Tabinta, A'dam —Indonesië. 27-6 te Belawan. Theseus, 26-6 te R'dam van Gibraltar. Tjikam- pek, Buenos AiresYokohama, 26-6 van Singapore naar Hongkong. Veendam. New York—R'dam, 26-6 van Southampton naar Le HJvre. Willem Ruys, Djakarta —R'dam, pass. 26-6 Kaap Bougaroni. Willemstad. A'damCristobal, pass. 26-6 Kaap Finisterre. Woensdrecht, 26-6 tn Straat Banka naar Tjuban. Aagtedijk, 25-6 van Galveston te Mobile. Althena, Buenos AiresR'dam. 26-6 van Bahia. Esso Amsterdam (t), 26-6 te Aruba van R'dam. Garoet, 23-6 te Belawan van Port Swettenham. Klip- fontein. 24-6 van Porte Elizabeth naar Kaapstad. Lawak, Calcutta—Vancouver. 23-6 van Seattle. Madoera, 24-6 van Fremantle te Melbourne. Roepat, A'dam Indonesië, 23-6 van Aden. Tawald! Seattle—Calcutta, 22-6 te Madras. Tjl- badak, HongkongKaapstad, 23-6 te Ta- mateve. Volendam, 26-6 van Quebec naar New-York. Waterman, R'dam— Djakarta, 26-6 pass. om 17 uur Gibraltar Winterswijk. 22-6 van Itajay te Sao Erancisco do Sul. Alnati, R'damBuenos Aires. 27-6 van Montevideo. Alphard, R'damPorto Alegre, pass. 27-6 St. Vincent.— Boskoop. 27-6 te Laquara van Curapao. Breda, 27-6 te A'dam van Curacao. Caltex Per- nis (t), Rastanura—R'dam. 27-6 van Port Said. Caltex The Hague. Rastanura— R'dam, 27-6 te Suez. Delfshaven. Bahia Blanca—R'dam, 27-6 dwars voor Lissabon. Enggano, 27-8 van Esbjerg te A'dam. Earmsum, 27-6 te Casablanca van Savona Ondina (t), 27-6 te Curaeao van A'dam Oranjestad, 27-6 van La Guaira naar Trinidad. Raki, f-6 van San Francisco naar Manilla. Idderkerk. pass. 26-6 Kaap Verde. d Maassluis 27-6 van Narvik naar EmKren. Volendam. 26-6 van Quebec naar R'dam. Westland. A' damBuenos Aires, 27-6 te Montevideo. Scène uit de laatste wedstrijd van de kampioen. Rechts Kirk Dougla,, links Johny Dunne. v?Jee^ders en de gezichten van mede lijdende mensen. En de kampioen staat op. Wreekt zich met alle energie die hem rest op die anderenMaar toch het meest komt hij op voor zichzelf, voor de kampioen, die zijn doel wil bereiken. Hij wint ook dit gevecht. Ten koste evenwel van zichzelf. De kampioen sterft kort na het gevecht aan een hersenbloeding. Wie twijfelt aan de bokssport, wie nog niet met zichzelf heeft uitgemaakt of boksen tot de sporten mag worden gerekend, laat hij niet naar de Witte - bioscoop gaan. Wie de ware bokssport liefheeft moet ook niet gaan. De tegen standers van het boksen en zij die be reid zijn „De kampioen" te zien als elke andere sensatiefilm, kunnen wij een bezoek aan de Witte-bioscoop aan bevelen. BENOEMING BIJ HET ONDERWIJS. Tot onderwijzeres in tijdelijke dienst aan de openbare lagere school te Oude- schild werd met ingang van 26 Juni benoemd mej. G. E. Dros uit De Hoorn. Mej, Dros slaagde dezer dagen voor de acte als onderwijzeres. Met ingang van dezelfde datum werd aan mevr Vriesmanten Bruggen ervol ontslag verleend als tijdelijk onderwijzeres aan genoemde school. DEN BURG, 26 Juni. Aangevoerd werden 850 lammeren van f 37 tot f 44, 6 koeien van f 750 tot f 850, 4 pinken van f 375 tot f 450. 40 biggen van f 47 tot f 65 en 15 nuchtere kalveren van f 40 tot f 60 BADGASTEN EN TEXELAARS ROND DE BRIDGETAFEL. De onder auspiciën van de WV ge houden bridge-drive tussen badgasten en Texelaars had de volgende uitslag: 1 Echtpaar de Brabander, 2 A. Mantje C. Spruit, 3 Van HavenAlba, 4 mej. Torenvan Sambeek en 5 Van KoningsveldTen Cate, BOUWVERGUNNINGEN. B, en W. hebben de volgende bouw vergunningen verleend: C. Veeger bouw kippenhok; J. C. Rab bouw ga rage; W. Ellen bouw kamer; T Koorn herbouw van boerderij met woonhuis en ir. P. Kuijper bouw van woonhuis. Het uitgestelde schoolfeest is Maan dag doorgegaan en is weer heel goed geslaagd. Het weer stelde in staat om aan het verlangen van velen te vol doen en een half uurtje langer in speeltuin en zandgat van Schoorl te blijven dan andere jaren. De films in de Alkmaarse bioscopen Harmonie en Victoria voldeden vooral voor de groten heel goed. Dokter Olree, die kennelijk met plezier de tocht van de Polderse schooljeugd meemaakte, had, met uitzondering van de behandeling van een enkel schaafwondje, geen eerste hulp te verlenen en de pech, dat tweemaal bij de spoorbrug te Alk maar gewacht moest worden, kon evenmin de goede stemming versto ren. Dit laatste maakte alleen dat de terugkomst aan het Westetnde wat verlaat werd. Die aankomst van de boot, die massa wachtenden, daar heb ben we het al meer over gehad. Toch we mogen er niet over zwijgen en zeggen het dan maar met één woord: Overweldigend! 49 HENGELAARS. 135 VISSEN Adspirantleden van de Hengelsport vereniging Den Helder namen deel aan een visconcours in de Zandvaart. De 49 deelnemers haalden 135 stuks op de kant, waarvan C. Slot de groot ste baars, een van 24,8 cm, voor zijn rekening nam. De uitslag was verder: 1 G. Oosterbeek 24 stuks, 2 Van Zo lingen 13, 3 K. Daalder 10, 4 G. Bossen 9, 5 P. Dijman 8, 6 J. Plas 6, 7 C. van Stein 6, 8 M. Verresen 5, 9 W. Huij- gen en 10 G. van Dalen, ieder 4 stuks. ONVERGETELIJKE UREN IN GROET Het is gewoonte geworden, dat de kinderen van de algemene kleuter school gelijk met de grote schoolkin deren een feestje hebben. Zij gingen deze keer naar Groet en hebben daar in speeltuin en zandgat heerlijke uren gehad. WEDVLUCHT VANUIT ROOSENDAAL. De duiven van „Altijd Verder" wer den om 11 uur 45 t« Roosendaal gelost voor een wedvlucht over 152 km. De eerste duif arriveerde om 14 uur 10. Prijzen en punten waren voor: K. Koster 1, 9 met 174 punten, S. Boerman 2, 3 10 met 309 punten, A. Liefhebber 4, 5, 15 met 281 punten, W. Blaauboer 6, 13 18 met 211 punten, A vd Zee 7, 8 19 met 239 punten, S Brommer 11 met 95 punten, A W. de Koek 12 met 88 punten, Gebr. Jans- sens 14, 17 met 127 punten, H. van Da len 16 met 60 punten. De markt is wegens de hooibouw nog niet op volle toeren. Dit kwam het meeste tot uitdrukking op de verse markt, waar de verkoop heel kalm was. Beter was het gesteld op de gelde markt, wegens het goede weer voor de grasgroei. Er was goede vraag, waardoor de prijzen weer hoger wa ren. Het aanbod van vette koeien viel niet tegen, doch de handel was stug. de prijzen waren hoog. De prima bees ten kwamen dicht bij de 3.per kg slachtgewicht Voor de slachtstieren was de vraag wel iets beter dan de vorige week. Ook in de pinken was de gang iets beter. Nuchtere kalveren gin gen heel vlug voor de slacht, maar voor de fok was weinig vraag. De wolveemarkt was zeer matig bezet met schapen. Voor vette schapen was de vraag iets beter en daar er iets meer aanbod was van lammeren uit Texel, waa daar nog wel keuze. Vette lamme ren voor export waren weer zeer duur. Het kleine aanbod van bokken en gei ten kon de gang niet verbeteren. Op de vette varkensmarkt was het beter, daar was een vlugge gang en de inzet met f 1.66 die al hoger was dan de vorige week, liep nog op tot 1.69. Ook de vette zeugen waren grager. Deze deden f 1.50 tot f 1.52 per kg. De biggen- markt waa weer goed gevuld, de gang was heel aardig en de prijzen bleven vrij goed staande. Op de paardemarkt was het stil. PURMEREND, 27 Juni 1950. Aange voerd 478 runderen waaronder 135 i Vette koeien f 2.25f 2.90 per kg, han del stug duur; 92 Melk- en kalfkoeien f 625—f 975 (stil); 224 Geldekoeien f 575—f 800 (vlug); 12 Pinken f 275— f 425 (goed); 357 Nuchtere kalveren: fok f 40f 90 (stug) en slacht f 45f 80 (vlug); 15 Stieren f 550f 1550. (goed); 197 Schapen f 60f 90 (goed)640 Lam meren f 36f 60, vlug; 37 Bokken en geiten f 10f 50 (stug); 131 Vette var kens f 1.66f 1.69 per kg (vlug); 1100 Schrammen en Biggen, resp. f 40f 65 en f 25f 40, (iets vlugger); 6 Fokzeu- gen f 250f 350 (kalm); 27 Paarden f 525f 725 (stil). Totaal 2982 stuks. Pluimveemarkt. 200 Konijnen van f 0.40f 8 (handel heel stug)4500 Kip eleren f 12f 13 en 3500 stuks Eend- eieren f 8f 8.50, alles per 100 stuks. De Joegoslavische veiligheidspolitie heeft de 73-jarige orthodoxe aartsbis schop Josef, vroeger metropoliet van Skoplje en gedurende de oortog het hoofd van de Servische orthodoxe kerk. gearresteerd. Hij heeft een ver hoor moeten ondergaan en daarna be vel gekregen, zich in een klooster te rug te trekken. Er wordt verband gelegd tussen dit verhoor en de arrestatie van tien voor malige Tsjetniks en royalisten, die ex- koning Peter op de troon zouden wil len brengen. Gedurende het afgelopen weekend hebben voorts geruchten de ronde gedaan, over de arrestatie van andere vooraanstaande leden van de orthodoxe kerk en politici van de vroegere burgerlijke partijen. Met de „Oranje Nassau die in de geregelde dienst Rotterdam-Tilbury vaart, vertrokken gisteravond om 7 uur uur 210 emigranten naar Tilbury (En geland), waar zij zullen scheepgaan op het Engelse SS „Ranchi" (16.974 ton) van de Peninsular and Oriental Steam Navigation Company te Londen, dat hen naar Australië brengt. ZUID AFRIKAANSE MINISTER NAAR NEDERLAND De Zuidafrikaanse minister van ver voer, de heer P. O. Sauer, zal binnen kort met de eerste Constellationvlucht van de Zuidafrikaanse luehtdienst naar Londen vliegen en aldaar besprekingen voeren met de Britse minister van luchtvaart, Lord Pakenham. Minister Sauer zal zich vervolgens naar Neder land begeven tot het voeren van be sprekingen met mr. D. G. W. Spitzen, de Nederlandse minister van verkeer en waterstaat. KLACHTEN INZAKE DIENST REGELING N.S. Het Kantoor van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- Holland, Oudegracht 182, Alkmaar, zal gaarne vóór 7 Juli a.s. in kennis wor den gesteld van wensen en bezwaren van het bedrijfsleven ten aanzien van de op 14 Mei j.1. ingegane, beperkte spoorwegdienstregeling van de Ned. Spóorwegen, ten einde deze tijdig door zijn vertegenwoordiger in de Spoor- wegraad aan dit college te kunnen voorleggen. POST VOOR DE GENERAAL C H MUIR Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip General C H Muir, welke in een der tussenhavens zal wdrden uitgereikt, moet uiterlijk op 29 Juni in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruike lijke gegevens dient het adres de ver melding te bevatten: Aaan boord vai het troepenschip General C H Muir ot thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. i Ongecorrigeerd.) Het merendeel van de Amerikaanse senatoren is thans van gevoelen, dat Amerika de handschoen heeft opgeno men en dat Moskon een oorlog met de Verenigde Staten niet zal riskeren. Repablikeinen en democraten zijn be reid, het door Truman ingediende wetsontwerp inzake verstrekking van wapenen aan het buitenland voor een bedrag van 1.222.500-000 dollar zo snel mogelijk te behandelen en goed te kenren, opdat de militaire kracht van de landen van het Atlantische Pact en van Znid-Oost-Azie wordt verstrekt. Men was algemeen van gevoelen, dat de president geen andere weg had kunnen kiezen dan hij gekozen heeft. Wanneer nu geen resolute houding wordt aangenomen, zo zei men, wordt heel Azie prijsgegeven. De Britse vloot in de Japanse wa teren is op het ogenblik sterker dan de Amerikaanse. Het merendeel van de Britse schepen in het Verre Oosten ligt in een Japanse haven. Het smal deel bestaat uit een vliegkampschip, een kruiser, twee torpedobootjagers, drie fregatten en een paar hulpsche pen. Daarentegen bevinden zich slechts een Amerikaanse kruiser en vier tor pedobootjagers in de Japanse wateren. Engeland heeft dan ook tten oor logsschepen aangeboden, die zouden moeten dienen voor menslievend werk bij de evacuatie van Westerlingen uit Korea. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur heeft bekendgemaakt, dat zware bommenwerpers voor het uit voeren van bombardementen vertrok ken zijn. Zij vervoeren bommen van 500 pond. Een van Sicilie's gevaarlijkste ben deleiders, de 35-jarige Francesco Mor- tillaro, die beschuldigd wordt van het plegen van twee moorden, 28 pogingen tot moord, zestien berovingen en vier schakingen, heeft zich aan de politie te Palermo overgegeven. Hij was lei der van een bende, die jarenlang het bergachtig gebied van Cammarata, ten zuiden van Palermo, onveilig heeft gemaakt. Hij werkte vaak samen met Giuliano. Een model-iehuis - Woningen voor de Eensgezindheid Schoolbouwplan Burgerbrug - Herbouw V.V.V.-bureau De Raad der gemeente Zljpe is Dins dag zo ongeveer de gehele dag in ver gadering bijeen geweest. Des morgens om tien uur vergaderde de Raad in comité. In deze vergadering werden de verstrekkende plannen voor de bouw van een groot, modern tehuis voor ouden van dagen besproken. Dit tehuis, dat gebouwd wordt onder architectuur van Drexhage, zal plaats bieden aan ruim negentig verpleegden. Verder werden in deze geheime vergadering nog mededelingen gedaan over de bouw van woningwetwoningen door de ver eniging „Zijpe" en werd het rapport van de Vleeskeuringsdienst behandeld. Om half twee kwam de Raad daarna, wederom onder voorzitterschap van burgemeester Breebaart, in openbare vergadering bijeen. Woningen voor de Eensgezindheid. Bij de ingekomen stukken was een mededeling van Ged. Staten betreffende het bouwschema. Aan de gemeente wordt een extra bouwvolume toegewe zen welke overeenkomt met een totale bouwsom van f 70.000, benevens een extra woningbouwvolume van 520 m3. bestemd voor het bouwen van twee wo ningen voor het personeel van de Coöp. Zuivelfabriek „De Eensgezindheid" te St. Maartensbrug. De adressen van de Bond van Neder lands Overheidspersoneel (N.O.P.) kon den zelfs geen steun vinden bij de heer Peys, die er dan ook mee accoord ging, dat de Raad deze vrij onbetamelijke verzoeken van de hand wees. Smartegeld. De afdeling Schagen van de N.O.V. had de Raad verzocht een regeling te treffen inzake toekenning van het z.g. smartegeld aan het onderwijzend per soneel. B. en W. deelden de Raad mede, dat een Rijksregeling op komst is. Zo lang deze er nog niet is, zal elk geval afzonderlijk worden bekeken. Aansluiting aan de waterleiding. Naar aanleiding van een verzoek van enkele bewoners van Keinse en net Wad in de gemeenten Zijpe en Schagen om aansluiting van hun percelen aan de waterleiding, hebben B. en W. zien tot het P W.N. gewend, dat een rapport over deze zaak zal uitbrengen. De ove rige verzoeken zullen te zijner tijd on der ogen worden gezien. Geen liefhebberij. Het raadslid Peys kwam met een voorstel om aan het vaste gemeente- personeel een voorschot te verstrekken om het in de gelegenheid te stellen tegen de thans geldende zomerprijzen huisbrand te kopen. B. en W. waren de heer Peys echter al voor geweest en hadden bij het personeel al eens geïn formeerd, wie voor een dergelijk voor schot in aanmerking zou willen komen. Er was echter niet de minste belang stelling voor, zodat de heer Peys niets anders kon doen dan zijn voorstel te rugnemen. Jammer van het schone ge baar! Schenkingen. Aangenomen werd het voorstel tot aanvaarding, onder bepaalde voorwaar den, van een schenking van f 200 van de heer G. Bos te Burgervlotbrug. Ook de schenking van de heer J. A. A. Gilles werd, eveneens onder bepaalde voorwaarden, door de Raad aanvaard. 5 en gratificatie. De Raad had evenmin bezwaar tegen het voorstel tot uitkering van de be kende 5 aan het gemeentepersoneel. Aan het daarvoor in aanmerking ko mend personeel zal over 1950, overeen komstig de Rijksregeling, een gratifica tie van 2 worden toegekend. Koop en verkoop van grond. Van A. Burger te Petten werd een in dertijd ten onrechte niet onteigend perceel grond van 140 m2 tegen f 2 per m2 aangekocht. Ten behoeve van de herbouw van een afgebroken perceel werd, eveneens aan A. Burger, een bouwterrein aan de Middelweg, ter grootte van ongeveer 440 m2 verkoent, voor f 1.50 per m2. Aan M. Beerse werd, voor de her bouw van een woonhuis met bakkerij en winkel, een perceel grond aan het Plein 1945 (419 m2) verkocht voor f 2.25 per m2. Een hotel in Petten. De Raad ging accoord met het aan vullende voorstel van B. en W om aan H. Vriesman, ten behoeve van de her bouw van een hotel aan het Plein 1945. 1330 m2 grond te verkopen voor f 3 per m2. De weg langs de Pettemerzeedijk Een deel van de weg langs de Pette merzeedijk is eigendom van de ge meente Zijpe en bij haar in beheer en onderhoud, een in de onmiddellijke na bijheid van deze weg gelegen stuk grond is echter eigendom van ie Staat. Deze eigendomstoestand is voor geen van beide partijen bevredigend, daar de weg langs de Pettemerzeedijk voor verreweg het grootste deel eigen dom van het Rijk is. Het Rijk had daar om voorgesteld een ruiling tot stand te brengen. Op voorstel van B. en W. be sloot de Raad tot deze transactie over te gaan. De gemeente zal het Rijk bo vendien een toegift van f 80 hebben te betaler Wijziging van Tarieven Enkele belastingverordeningen, die 1 December 1950 van rechtswege verval len, moesten worden herzien. Veel ver andering brachten deze wijzigingen echter niet. Alleen had de heer Doorn bezwaar tegen de verhoging van de be grafenisrechten. Een koopgraf van f 250 zal in het vervolg f 300 kosten. De voorzitter antwoordde, dat men tot deze verhoging moest overgaan omdat de onderhoudskosten zijn gestegen. Bo vendien zijn er ook nog graven voor f 100 te koop. Ook de tarieven voor standplaatsen op het strand ondergingen enige wij ziging. Deze zijn nu voor Petten, St. Maartenszee en Callantsoog uniform. In verband met deze tariefswijziging deelde de voorzitter nog mede, dat de outillage op het strand verbeterd wordt. Er komen badhokjes met afge sloten kastjes, zodat het met het lange wachten afgelopen is. Verder komt er een strandreglement. Een huurreglement met het Rijk is in bewerking. Zolang deze er nog niet is, staat het Rijk toe, dat de gemeente van het strand gebruik maakt. De Raad gaf B. en W. vervolgens toestemming tot het aangaan van een kasgeldlening van f250.000. Kunstlievende leden Aan de WV St. Maartenszee werd voor 1950 een subsidie van f 150 ver leend, nadat de voorzitter nog had me degedeeld, dat de minimum contribu tie f 1,50 bedraagt. De contributie voor pensionhouders e.d. ligt iets hoger. De minimum contributie is dan ook be doeld voor z.g. „kunstlievende leden"! Naar aanleiding van een verzoek van de Kleuterschool te Burgerbrug be sloot de Raad tot het verlenen van een subsidie van f 500. Ook deze subsidie was, evenals die aan de WV reeds in de gemeentebegroting voor 1950 ge raamd. Z.h.s. werden aangenomen de voor stellen tot opheffing van de met andere gemeenten aangegane gemeenschappe lijke onderwijsregelingen en tot over dracht van bevoegdheid door de Raad aan B. en W. (in verband met toewij zing van grond te Petten.) Rijwielbergplaatsen te Schager brug en Oudesluis De openbare scholen te Schagerbrug en Oudesluis hebben nog altijd geen rijwielbergplaats, zodat de leerlingen gedwongen zijn hun karretje in de openlucht tegen de muur te zetten. Hier komt nu gelukkig een eind aan, want de Raad besloot tot het doen aan brengen van rijwielbergplaatsen bij deze scholen. De kosten hiervan wor den geraamd op f 1450. De heer Peys wees er daarbij nog op, dat de rijwielbergplaats bij de school te St. Maartensbrug veel te klein is. Vol gens de heer Peys is deze rijwielberg plaats zeer goed te verplaatsen. Zou. zo luidde zijn suggestie, een van de scholen, die nog geen rijwielbergplaats hebben, deze niet kunnen gebruiken? Dan zou er, zonder al te veel kosten, te St. Maartensbrug een nieuwe kunnen komen. De voorzitter deed de toezeg ging deze mogelijkheid te zullen onder zoeken. Verbeteringen De onderwijzerswoning te Schager brug is buitengewoon vochtig. Met f 1000 is deze woning, om de woorden van mr. Breebaart te gebruiken, weer „draaglijk bewoonbaar" te maken. Al dus werd besloten. In de o.l.-school te 't Zand zullen waterclosets worden aangebracht. Kosten f 825. Woningbouw Overeenkomstig het voorstel van B, en W. besloot de Raad de woningbouw vereniging „Zijpe" een grondvoorschot van ten hoogste f 3417 en een bouw- voorschot van ten hoogste f 37.500 te verlenen ter financiering van de bouw van een dubbele woning te Schager brug en te St. Maartenbrug. Slechts de heer Doorn wenste het woord over dit voorstel, dat des mor gens uitvoerig in comité was behan deld, doch waarbij de heer Doorn niet aanwezig kon zijn. Hij had er ernstig bezwaar tegen, dat deze bouwvoorschot ten zouden worden verleend „zonder enige voorwaarde" zodat de woning bouwvereniging dit belangrijke werk zou kunnen gunnen aan wie zij maar wilde. Men heeft nu een bepaalde aan nemer op het oog, doch ook de andere aannemers in de Zijpe dienen in de ge legenheid gesteld te worden om in te schrijven. De bezwaren van de heer Doorn wer den gedeeld door de heren Hooy en Doedens, doch de meerderheid was het, na de uiteenzetting van de voorzitter van de woningbouwvereniging, de heer Boer. met B. en W. eens, dat dit geheel aan de woningbouwvereniging diende te worden overgelaten. Schoolbouwplan Burgerbrug Voordat het schoolbouwplan te Bur gerbrug de Raad ter goedkeuring werd aangeboden, gaf de voorzitter enige toelichting op dit plan. De 2-lokalige school zal worden gebouwd onder ar chitectuur van ir. A. J. van der Steur, die de school zal bouwen volgens het nieuwe systeem Loyenga. Er zijn in Nederland nog slechts enkele van deze modelscholen en zij voldoen uitstekend, vooral de lichtinval is zeer goed. De school te Burgerbrug zal de eerste school in Noord-Holland zijn, die vol gens dit systeem wordt gebouwd. De Raad keurde dit plan daarna met algemene stemmen goed. In totaal zal dit plan ongeveer f 50.000 vergen. Herbouw VW-bureau Petten De aanbesteding van de herbouw van een gemeentewoning met informatie bureau WV te Petten, was, zo merkte de voorzitter op, tegengevallen. De in schrijvingen waren boven de Rijksbe groting, zodat men genoodzaakt is en kele bezuinigingen aan te brengen. Er is echter voor gezorgd, dat deze bezui nigingen het exterieur niet zullen scha den. Nadat de Raad zijn goedkeuring had gehecht aan de voorstellen tot het ver beteren van de Korfwaterweg te Pet ten en tot wijziging van de gemeente begrotingen 1949 en 1950 (Openbaar onderwijs krijgt f 2 per leerling voor aanschaffing van nieuwe leermiddelen.) werd, na enige discussie, besloten om voor rekening van de gemeente te ne men f 1 per verpleegdag, na 42 dagen verpleging, van verzekerden in het aanvullingsfonds van het AAZA te Alkmaar, teneinde liquidering van dit fonds te voorkomen. HET TEHUIS. Het laatste voorstel, de bouw van een Tehuis voor Ouden van Dagen, dat reeds uitvoerig in comité was behan deld, hadden B. en W. voor het laatst bewaard. Aanvankelijk was gedacht aan verbouwing van het bestaande te huis „Buitenzorg", dat plaats biedt aan ongeveer 40 verpleegden. Verbouwing zou echter te kostbaar zijn en boven dien ligt dit huis niet gunstig. In de nieuwe inrichting zal iedere verpleegde een eigen kamer hebben. Er komen in bet gebouw, dat in grote lijnen over. eenkomt met de model-inrichting „Rust- hoeve" te Purmerend, 31 eenpersoons- en 30 tweepersoons zit-slaapkamers. Het aantal bedden bedraagt 91. In het zie kenzaaltje kunnen 10 patiënten worden opgenomen. De bouwkosten, inclusief terreinaanleg rond het tehuis, dat een plaats zal vinden op het terrein van Van Schaik te Schagerbrug en door ar chitect Drexhage gebouwd zal worden, worden geraamd op f 394.500, de in richting op f 132.000. Het is de bedoe. ling, dat behalve inwoners van de Zijpe, ook personen uit Callantsoog in het nieuwe tehuis kunnen worden opgeno men. De raad toonde zich verheugd over dit plan en ging gaarne accoord met het voorstel van B. en W. om de ge meente garant te stellen voor de beta ling van rente en afschrijving van de door de Sociale Dienst te sluiten geld lening voor deze bouw. Van de rondvraag werd gebruikge maakt door de heer Raatgers, die klachten had over de brandweer, die niet altijd startklaar zou zijn. De voor zitter zegde een onderzoek en verbete ring toe. De heer Doedens bepleitte het houden van avondvergaderingen en vroeg hoe het stond met het sportter rein in 't Zand. Zelfs de kleedkamer is daar afgekeurd. De voorzitter ant woordde dat B. en W. nog zullen na gaan wat er voor dit terrein kan wor den gedaan. De raad bleek wel iets voor avondvergaderingen te voelen. De heer Doorn vond het pakhuis van Muntje verf te Oudesluis een lelijk ding en een sta in de weg. De voorzit ter was het net de heer Doorn eens en zal pogen om in overleg met Muntje- werf verbetering in deze ongewenste toestand te brengen. De heer Veter informeerde ten slotte naar de slootzuivering. Hiermede is, aldus de voorzitter, nog niet veel voort gang gemaakt. Het overleg met het polderbestuur is nog gaande en het ge heel wordt nu in kaart gebrachl

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5