Vier en dertig Officieren zwoeren trouw aan de Koningin Twee K.V.H.-twaalftallen wonnen in Zeist een eerste prijs Beëdiging door Kolonel Quant Belangstelling voor tentoonstelling van aquaria is zeer groot Maritieme plechtigheid op het Ankerpark Marinierskapel was ter opluistering aanwezig Faveur in de kermisweek Zaterdagavond speelt HRC tegen Rapiditas Zondag korfballen in Wormerveer Minister wenst spoed met herbouw HBS Opheffing van stations restauratie? Volgende week inzameling voor twee sanatoria Links en rechts parkeren in de binnenstad Tussen Haaks en Kuitje Het tennistournooi Benoeming dr. J. Suys In twee bakken bevindt zich nieuw leven Bezoekers uit Leiden en Gouda Hef Sfedelijk concerfeerf Vrijdagavond te Huisduinen PIET SCHMIDT Scheepvaartberichten Texel Vancouver Boys Band kwam' zag en overwon Visserijbesommingen IJmuiden Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom yOOR VIER EN DERTIG jonge en veelbelovende mannen der Koninklijke Marine was het gisteren een hoogtijdag In hun leven. Hun naaste familie leden konden er getuige van zijn, dat zij in handen van de Commandant Mijnen- dienst Nederland, de kapitein ter zee L. H. Quant, de eed van trouw aan H.M. de Koningin aflegden, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht zwoeren. Tevoren had de kolonel hun in een kernachtig en ondub belzinnig woord gewezen op de zware verplichtingen, die zij op zich gingen nemen. Een groot aantal officieren, adel borsten, onderofficieren en manschap pen stond gistermorgen, toen om kwart vóór elf de ban werd geopend en de Commandant Mijnendienst het Anker park-terrein betrad, in een wijd carré aangetreden. Vergezeld van burge meester mr. G. D. Rehorst, de di recteur der Rijkswerf, kapitein ter zee t/d S. G. Barendregt, de kapitein-lui tenant ter zee arts C. P. J. Modder man, de parade-commandant, luitenart ter zee der le klasse H. J. Haakman, de eerste officier van de Mijnendienst, luitenant ter zee der le klasse H. C. J. Coumou, en de eerste officier van het Wachtschip Willemsoord, luitenant ter zee der le klasse M. J. Renaud, nam kolonel Quant een inspectie af. Korea. Door middel van een geluidsverster ker, die helaas op het critieke moment verstek liet gaan, sprak hij de op hst middenveld opgestelde jonge officieren toe. Kolonel Quant memoreerde de gebeurtenissen in Korea. „Wij hopen, dat het niet nodig is, maar moeten er toch rekening mee houden, dat op het meest onverwachte moment een be roep op U kan worden gedaan". „Ongeacht of gij zelf reeds hebt be grepen, dat het hier niet gaat om een blote formaliteit, doch om een zeer ernstige beslissing in Uw jonge leven, wijs ik U er nogmaals op, dat gij straks gebonden zult zijn aan de verplichtin gen. die U op zich gaat nemen. Trouw aan de Koningin betekent trouw tot in de dood aan het hoogste wettig Ge- Sag. In gehoorzaamheid aan de wetten dienen onder de moeilijkste omstan digheden de officieren voor te gaan. De onderwerping aan de krijgstucht tenslotte legt op alle militairen een bijzondere plicht, waarbij de officie ren steeds een voorbeeld moeten zijn voor hun ondergeschikten", aldus kolo nel Quant, die daarop de voorgeschre ven eden en beloften afnam. Inmiddels was de defecte microfoon vervangen door een losse reserve microfoon, waardoor een onverwacht voordeel kon worden geboekt. Voor het eerst bij plechtigheden als deze waren de eden en beloften voor een ieder hoorbaar, dank zij het kwieke optreden van de matroos, die de micro foon droeg. Sterker dan vroeger mo gelijk was konden de familieleden dit gewichtige moment in de carrière van hun zoon, broer of verloofde mee beleven. De Helderse kermis zou de Helderse kermis niet zijn, wanneer Faveur op de lijst der vermakelijkheden ontbrak. Op vier avonden (van Donderdag 6 Juli tot en met Zondag 9 Juli) worden in Tivoli voorstellingen gegeven van de Faveur-revue ,,'t Is weer kermis" Onder deze toepasselijke titel zullen Gerard Walden en Berry Kievits een luchtig programma voor het voetlicht brengen, waarbij voor de nodige af wisseling wordt gezorgd. De mede werkenden zijn Max van Praag (met de sluizen van IJmuiden, de fietsbel, de appeltjes van Oranje, het carillon van Arnemuiden en dergelijke attri buten). Cees de Lange (die wel iets geestiger mag zijn dan gisteravond in het Strijdkrachten-programma), Ton- ny Bakkenes („het muzikale schilde rij"), Coby Beek („de Zweedse nach tegaal"), mr. Antoine met zijn wonder- instrument, de twee Castello's in ;en accordeon-show, de komiek Harry /an Westen en het orkest van Martin Erich Zaterdagavond om zeven uur zal op het HRC-veld de bal aan het rollen worden gebracht voor de grote wed- itrijd HRCRapiditas, die uiteindelijk de winnaar zal aanwijzen van de pro motie-degradatiecompetitie, waarvoor QSC en Zaandijk re l Is werden uitge schakeld. HRC heeft, zoals elke Nieu- wedieper weet, genoeg aan een gelijk spel. Dan zijn de roodjakken wéérge- keerd in de tweede klasse. Het belooft een uitermate spannende wedstrijd te worden, want Rapiditas heeft zich, na die 52 nederlaag in Weesp tegen onze stadgenoten geleden, op fraaie wijze hersteld. Hieraan schijnt de terugkeer van twee goede spelers uit Indonesië niet vreemd te zijn. Wij weten niet of het spel van de Weespenaren nu beter is geworden, of dat de geest in hun elftal is verbeterd. Waarschijnlijk het één en het ander. Maar ongetwijfeld heeft die betere geest in de ploeg van Rapiditas de doorslag gegeven. HRC iel dus op zijn tellen moeten passen Evenals bij voorgaande belangrijke wedstrijden zijn plaatsbewijzen van vandaag af verkrijgbaar bij de heer Van Loo in de Keizerstraat Voorts zijn Zaterdagmiddag van half drie tot vier uur kaarten verkrijgbaar aan de kassa op bet terrein. In zijn persoonlijk woord van ge lukwens, dat de kolonel na de be ëdiging uitsprak, richtte hij zich ook tot de familieleden, die nu ook in meerdere of mindere mate zijn opge nomen in de grote familie, die Konink lijke Marine heet. Tot het bij de plech tigheid aanwezige marine-personeel zei kolonel Quant: „Iedereen heeft zich nu opnieuw kunnen bezinnen op het geen hij eenmaal heeft verklaard, ge zworen of beloofd, en anders op de verplichting, die hij te eniger tijd op zich zal nemen. Wie de eed van trouw aan H.M. de Koningin heeft afgelegd, kan slechts door Haar van zijn ver plichtingen worden ontslagen", aldus de kolonel, die allen uitnodigde, met hem in te stemmen in een driewerf Hoezee!" op H.M. de Koningin. De Marinierskapel, die onmiddellijk na de beëdiging het Wilhelmus had gespeeld, ging daarop aan het hoofd van de detachementen, die rechts uit de flank afmarcheerden en voor de autoriteiten defileerden onder de to nen van de beroemde mars van Haze- broek, die het maritieme cachet van de gebeurtenis nog verhoogde. De troep verliet ljet terrein door de poort, voor het maken van een mars door de stad. De autoriteiten en de genodigden begaven zich met de pas-beëdigde of ficieren naar de officierscantine aan de Hoofdgracht, waar de gelegenheid tot complimenteren werd geboden. De beëdigden. Besluiten wij met de namen van de officieren, die gistermorgen de eed of de belofte hebben afgelegd: De luitenant ter zee der 3e klasse KMR SD) W. S. Vrij landt, de luite nants ter zee arts der 3e klasse KMR G. J. Bos en D. W. de Haan, de lui tenant ter zee van vakdiensten der 3e klasse M. J. Th. van Vorselen, de adelborsten der le klasse KMR (SD) A. P. R. Blok, F. A. van Hage, H. P. Jongbloed, F. S. Knipscheer, J. Kraaijenveld van Hemert, W. van LoenejL. R. Mol, J. C. Post, W. W. G. Sundermeyer, C. J. Wackwitz, F. W. Wouters, K. Zeevenhooven en W. F. Zeverijn, en de adelborsten der le klasse KMR J. Arp, A. Berveling, Th. J de Bruin, G. Brunt, A. P. Chardon. A. Eijskoot, G. J. Gulikers, A. E. Haack, A. Lengton, E. E. Lens, F. Mostert, Th. Ch. Planken, W. Smilde, C. Spelt, T. Takens, R. E. Tegelberg en H. Woudstra. Groepsgewijs nam de Commandant Mijnendienst Nederland, de kapi tein ter zee L. H. Quant, gister morgen aan 34 pas-benoemde offi cieren de vereiste eden en beloften af. Links de eerste officier van de Mijnendienst, de luitenant ter zee le klasse H. C. J. Coumou. De Korfbal Vereniging Helder heeft gedurende het afgelopen weekend enkele fraaie successen behaald. Met twee twaalftallen is de reis naar Zeist aanvaard, waar de jaarlijkse seriewedstrijden van de Tovers werden gehouden. KVH 1 was in de afdeling EKEB ingedeeld. Hierin moest de strijd worden aan gebonden met Soest, Tovers en Nieuw Flora. De eerste wedstrijd, tegen Soest, eindigde in een 2—1 overwinning. ten dus de beslissing brengen. Fortu- na benutte er twee en K.V.H. drie, waar na aanvoerder Jan Bak voor een jaar de prachtige Samos-bal in ontvangst mocht nemen. Een mooie prestatie van K.V.H. 2, dat merendeels uit spelers van het derde twaalftal bestond. K.V.H. 1 en 2 kregen als eerste prijs tevens elk een medaille mee naar Den Helder. Zondag gaan de korfballers naar de Bondsdag te Wormerveer. Als zij daar zo spelen als in Zeist, dan behoeft K.V.H. niet bang te zijn voor de resul taten. De tweede wedstrijd van onze stad genoten was de spannendste van de dag. K.V.H. moest tegen Tovers spelen. De Zeistenaren namen een 10 voor sprong, maar deze werd spoedig teniet gedaan. Vervolgens werd de stand 2-1 2—2, 3—3, 4—3, 5—3, 5—4, 5—5 en pas in de laatste minuut scoorde K.V.H. voor de zesde maal, waarmee een 65 zege was bevochten. De derde en laat ste wedstrijd ging tegen Nieuw Flora. De Haarlemmers hadden ook vier pun ten behaald. Deze ontmoeting om de eerste en tweede plaats werd gewon nen door K.V.H. (20). Hiermede leg den onze stadgenoten voor de tweede maal beslag op een fraaie wisselbe ker. Onze Helderse korfballers zullen volgend jaar natuurlijk hun uiterste best doen om de beker voor de derde maal en voor goed te veroveren. Ook K.V.H. 2 deed van zich horen. Holvers 2 (Amsterdam) werd reglemen tair met 50 verslagen, waarna O.N.A. er aan moest geloven. De K.V.H.-re- serves scoorden er lustig op los en wonnen ten slotte me 60. Hun laat ste wedstrijd ging tegen Fortuna 2. Toen deze begon was de stand: KV.H. 2 2 0 0 4 Fortuna 2 2 0 0 4 O.N.A. 1 10 12 Holvers 2 0 0 2 0 Zowel K.V.H. 2 als Fortuna 2 scoor den tweemaal (2-2). Strafworpen moes- Tijdens de voortgezette behandeling van de begroting van O. K. en W. door de Eerste Kamer, heeft minister Rut ten gisteren verklaard, dat hjj by de Rijksgebouwendienst heeft aangedron gen op spoed bij de herbouw van de Rjjks-H.B.S. te Den Helder. Naar wij vernemen, overweegt men bij de Ned. Sporwegen om over te gaan tot opheffing van de stationsres tauratie te Schagen. Het bezoek aan deze restauratie is van dien aard, dat redelijke exploitatie niet meer lonend is. Indien deze plannen doorgang vin den, zal de tegenwoordige restaurateur, de heer J Dekker, het beheer krijgen over een van de stationsrestauraties in de omgeving, vermoedelijk Den Helder. Gedurende de volgende week zal hier ter stede een inzameling worden ge houden ten bate van de tuberculose bestrijding in de sanatoria „Sonne- vanck" en „Zonnegloren". Van Maan dag tot en met Vrijdag zal huis aan huis worden gecollecteerd, waarbij men uiteraard de medewerking van een flink aantal collectanten en collec- trices behoeft. Wie enige uren van zijn (haar) tijd voor dit nobele doel be schikbaar wil stellen, kan zich opge ven bij mej. M. Boon, Boerhaavestraat 41. Ook zal zij graag namen noteren van hen, die op Zaterdag 8 Juli aan de straatcollecte willen medewerken. De bussen kunnen op Vrijdagavond, tussen acht en tien uur, of op de col lectedag, na 's morgens negen uur, worden afgehaald in het kerkgebouw aan de Palmstraat. In de drie hoofdstraten van de bin nenstad zijn de verstelbare parkeer- borden weer geplaatst, zoijat binnen af zienbare tijd weer kan worden over gegaan tot het om de andere dag links en rechts van de straat parkeren. Een door vele middenstanders gekoesterde wens zal daarmee in vervulling gaan. Hr. Ms. landingsvaartuig „LT 6" is gistermiddag om twaalf uur naar Rotterdam vertrokken, Hr. Ms. „Flores" en „Batjan" wor den hedenmiddag omstreeks drie uur in de haven verwacht. Het is morgen hoog water om 7.55 en 20.35 uür, en laag water om 1.50 en 14.30 uur. De temperatuur van het zeewater was 16.7 graden Celsius. De uitslagen van de gisteren gespeel de partijen zijn als volgt: Gemengd dubbel B: mej. Flotat en Bakkerde heer en mevr. Doornbos 6-2, 8—10, 108. Deze partij duurde precies twee uur. Dames enkel C: mej. Barendregt mej. Zomer 75, 46, 36. Heren dubbel C: Krul en Prinsen Barteau en Goriccen 810, 46; Meyer en SchuitWinkelman en Doornbos 9—11, 3—6. Voor hedenavond vermeldt het pro' gramma de finale in het dames-enkel spel tusen mej. Koppen (Alkmaar) en mevr. OuweneeL Eveneens wordt ge speeld in het heren dubbel de match Pluim Maentz en Nieuwenhuis tegen Teitler en Kaasbroek. In zijn vergadering van gisteravond benoemde de gemeenteraad van Am sterdam tot lector in de geschiedenis sinds de middeleeuwen in het bijzon der de geestesgeschiedenis en de di dactiek en methodiek van het geschie denisonderwijs, aan de gem. universi teit dr. J. Suys, oud leraar aan het gem. lyceum te Den Helder, met 20 van de 35 stemmen. AANBESTEDING TE AMSTERDAM Gisteren is te Amsterdam aanbesteed het bouwen van een fabriek, magazij nen, kantoren en een woning aan het Zeeburgerpad, waarin een radio-appa- ratenfabriek zal worden gevestigd. Het laagst werd ingeschréven door de fir ma L. Buis te A'dam met f 77.164. De hoogste inschrijfster was de firma R. K. Koppen en Zn te Den Helder met f 122.400.—. De tentoonstelling van aquaria die momenteel door de verenigingen „De Gup" en „De Glasbaars" in het voormalige distributiekantoor aan de Spoorstraat wordt gehouden, mag zich in een overweldigende belangstelling verheugen. Gisteravond had men al meer bezoekers genoteerd dan men gedurende de gehele tentoonstellingstijd (van Zaterdag 25 Juni tot en met Zondag 2 Juli) had verwacht. Dat stemt tot tevredenheid, daar de baten van deze expositie volledig zullen worden afgedragen aan de afdeling Den Helder van de Stichting tot bestrijding van de tuberculose. geven. Het totaal aantal bezoekers, waarbij inbegrepen de leerlingen van tal van scholen, werd geschat op drie duizend. Ook de jeugd heeft veel be langstelling getoond voor de bakken. Veel plezier had men in enkele hon derden kindervisjes, die tijdens de ten- toonstellingsdagen werden geboren. De gelukkige moeders, de Colisa Labiosa en de Betta Splendens, maken het goed. De jonge visjes zijn met het blote oog bijna niet waar te nemen. De heer Jans, de voorzitter van „De Glasbaars", heeft daarom een enorm vergrootglas in zijn binnenzak gesto ken om belangstellenden iets van het jonge leven, dat zich temidden van honderden watervlooien best thuis voelt, te tonen. Over enkele dagen zullen de keur meesters, de heren Schippers en Van Heulen, hun mening zeggen over de tentoongestelde aquaria. Het spreekt vanzelf, dat de houders van aquaria dat ogenblik met spanning verbeiden Voor de eigenaars van de mooiste bak ken zijn prijzen en diploma's beschik baar. De tentoonstelling, die elke dag van 's morgens negen tot 's avond tien uui is geopend, verwacht nog vele bezoe kers. Wie alsnog besluit een kijkje te gaan nemen, zal zich stellig niet „be kocht" voelen. Behalve de baten evenwel die wor den verkregen door de betalende be zoekers, verwacht de tentoonstellings commissie goede resultaten van de steunbonnenactie, die werd ingezet. In het totaal verkocht men bijna drie duizend steunbonnen. Zaterdagmiddag of Zondag hoopt men de prijswinnaars bekend te maken. Voordat het zover is, verwacht nen de laatste steunbon nen, een gering aantal, eveneens kwijt te raken. Er is nog een attractie aan deze ten toonstelling, die ook al werd bezocht door liefhebbers uit Gouda, Leiden. Harlingen en Alkmaar, verbonden. De bezoekers kunnen namelijk zelf te kennen geven .velke bak zij het mooist vinden. Later wordt dan geloot, wie de gelukkige winnaar is van een prachtig en volledig ingericht aqua rium. Tot gisteravond zijn meer dan dui zend betalende bezoekers langs de aguaria geleid. Wie nog aarzelt, om dat hij niets weet van tropische of subtropische vissen, kan gerust zijn want er zijn altijd wel leden van de verenigingen (die daarvoor veelal verlof namen) om tekst en uitleg te Vrijdagavond om acht uur geeft het Stedelijk Muziekkorps onder leiding van de heer D. H. Steinroth een open luchtconcert op het plein bij de Ne derlands-hervormde kerk te Huisdui- hen. ■Qen oertrouivd adreó ooor kleding naar maat Ruyghweg 74 - Tel. 3176 Annenkerk, BrisbaneR'dam, pass. 27-6 Zuid. van Kreta. Klipfontein, 25-6 van Port Elizabeth te Kaapstad. Kota Ba- roe, 26-6 van Sydney naar Brisbane. Langlee Scott, R'damJapan, 24-6 van Kobe naar Nagoya. Marken, Colombo— Duinkerken, pass. 27-6 om 23 uur Finister- re. Radja, 25-6 te Durban van Port land. Roebiah, 26-6 van Djakarta te Singapore. Ruys. Rio de Janeiro—Ja pan, 24-6 te Singapore. Tjisadane, Sin gaporeMauritius, 27-6 in StraatT Sunda. Willem Ruys, DjakartaR'dam, wordt 1-7 om 7 uur verwacht te Rotterdam. Alamek, R'damBasrah, 28-6 te Port Said. Alcyone, 28-6 van Hamburg naar Bahia. Caltex The Hague, Rastanura R'dam, 28-6 van Port Said. Cistula (t) 28-6 van Suez naar Abadan. Gaaster- kerk, MombassaA'dam, 28-6 te Antwer pen. Java, SurabajaA'dam, pass. 28-6 Finisterre. Larenberg, Huelva, A'dam, pass. 28-6 Ouessant. Maashaven, Free townLonden, pass. 28-6 Canarische eil. Oranje, 28-6 te A'dam van Djakarta. Prins Alexander, MontrealR'dam, pass. 28-6 Landsend. Stad Breda, A'dam Mombassa, 28-6 van Port Sudan naar Aden. Tosari, R'damDjakarta, 27-6 van Suez. Zwijndrecht, 28-6 van R'dam te Malmö. Zijpenberg, SpezziaHuelva, pass. 28-6 Gibraltar. Kortgeleden werd aan de Hemweg, even buiten Amsterdameen nieuw houtveem voor tropiseh hardhout, met de afmetingen 100 meter lang150 meter breed en 23 meter hoog het grootste van West-Europa, in gebruik genomen. Deze foto toont het nieuwe houtveem van de lucht uitHet water vóór het veem wordt uit- sluitend gebruikt door zeeschepen, terwijl de binnenschepen achter het houtveem aanleggen. (Luchtopname ANP-Foto) Dinsdag musiceerde in het park te Den Burg de beroemde Vancouver Boys Band uit Canada. De verwachtin gen omtrent dit gezelschap waren hoog gespannen en wij kunnen zeggen, dat deze verwachtingen niet zijn teleurge steld, integendeel, zij zijn verre over troffen. Ongeveer 2700 k 2800 personen woonden de muziekuitvoering bij. Om half acht werd gestart vanaf de Groeneplaats. Voorop ging de motor politie en gevolgd door een aantal rui ters van de paardensportvereniging. Vooraf gegaan door een groep padvin ders, volgde dan de Boys Band in hun kleurijke kledij. Het was waarlijk een feestelijk gezicht. Er werd een rond gang gemaakt door het dorp, waarna men zich naar het park begaf. Zowel klassieke als populaire, zelfs swing muziek werd ten gehore gebracht. De muziek was in alle opzichten uitste kend. Het geheel bood in de hélder ver lichte muzieknis vanuit het donkere park een fantastische aanblik. Het pu bliek was zeer enthousiast over de komst van deze jonge muzikanten en toonde zich dankbaar voor de geboden gelegenheid, dit concert te horen. Gezien de resultaten van het optre den van dit gezelschap kunnen we zeg gen, dat dit initiatief van de V.V.V. welhaast een van de grootste van dit zomerseizoen, volkomen geslaagd is. AANVOER VISAFSLAG OUDESCHILD Vorige week bestond de aanvoer aan de visafslag te Oudeschild uit: 274 kg bot; 1406 kg garnalen; 635 kg geep; 4 kg flint; 74 kg kaan; 187 kg kabeljauw; 39 kg ansjovis; 261 kg makreel; 44 kg muiets; 24 kg rog; 162 kg schar; 7662 kg schol; 121 kg pieterman; 333 kg poon; 1115 kg tarbot; 4617 kg tong; 1682 kg wijting; 8847 kg vispuf; 1300 kg kok- hanen; 7 kg zalm. Besommingen van Woensdag: kust- trawlers Rotterdam 54 f 11.000; log gers: Katw. 37 f 7140, Katw. 9 f 3670, Katw. 129 f 5125. Kustvissers: Katw. 21 f 440, IJm. 230 f 300. Prijzen per 50 kg: grote schelvis SI —28, gr. m. 35—30, kl. m. 37—29, schol I 36—27, schol II 28—23, kl. schol 38— 18, wijting 2115, haai 26, zw. poon 8, bot 13—8, schar 16—15, gr. gul 45—40, 8. Nee, het valt Pim, Pam en Pom lang niet mee. De hele dag moeten zij kolen rondbrengen en Berend blijft rustig achter het stuur zitten Het enige wat hij doet is wegrijden wanneer Pim, Pam en Pom met een' klant klaar zijn. De drie hondjes wil len niet mopperen, maar het werk is veel te zwaar voor hen en bovendien zijn ze nog pikzwart geworden ook Sommige zakjes lekken een beetje en in de loop van de dag is er een hele laag kolengruis over hen heengedaald. En Berend moet er nog om lachen ook. „Je moeder zal wel blij zijn, als ze jullie aan ziet komen", roept hij. „Lieve hemel, jullie lijken wel drie negers". Pim, Pam en Pom kijken el kaar aan. Wat moet dat nu? Ze kun nen het niet aan Moeder vertellen. Het moet een verrassing blijven.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2