Volgend jaar 850 mi DAMPO loen voor defensie Verdediging deel van groot geheel ZWITSAL Aardgas aangeboord bij Gramsbergen Aller ogen gericht op GussieMoran Regering maakt de plannen bekend Belgische regering wil regentschap beëindigen Amerikaanse toeristeninvasie begint beten Juiste productie nog niet bekend Duitse socialisten naar Straatsburg Op 6 Juli uitspraak in de zaak Berta Hartogh Zweedse verstekelinge naar huis terug Dr. Sanders mag weer practiseren Midvoor van Maurits als prof naar Frankrijk? Nieuwe surprise in het tornooi om wereld kampioenschap voetbal HUWELIJK Het Radioprogramma Gisteren is verschenen He yC/IcCI Oorlog en Marine, waarin een uit'^ke..!,et de,en#ie*>*leid van de minister van samenstelling van de Nederlandse krii^m" VT" seseven van doelstelling en bepaald door overwegingen van zuive^v^n i factoren «orden niet meer bezien in het licht der groeiende Tnl d"landï* doch moet Noordatlantische en Westeuropese samenwerking, in DONDERDAG 29 JfNI 1950 moeten worden casu de Binnen het raam van deze groeperin gen is een taakverdeling in studie. Reeds thans kan worden gezegd, dat de Nederlandse bijdrage aan de Westeuro pese verdediging in de eerste plaats in houdt het paraat, beschikbaar of bin nen enkele dagen mobilisabel hebben van die strijdkrachten, welke nodig sjjn, om een aanval van een aggressor te stoppen en te keren. Ter zee Vast staat, dat Nederland geen aan deel zal leveren in de strategische luchtmacht. Voorts is het om financiële redenen onmogelijk, deel te nemen aan de verdediging en beveiliging van de grote zeeroutes. Die taak moet worden overgelaten aan de mogendheden, die over grote oorlogsvloten beschikken. Als zeevarende natie van betekenis zal Nederland daarom deel uitmaken van de North-Atlantic Ocean Regional Planning Group en zal daarom althans enige oorlogsschepen ter beschikking moeten kunnen stellen. Tot onze taak behoort ook het tegen houden van landstrijdkrachten ook als ze door de lucht komen. Dus dienen wij te beschikken over een tactische luchtmacht (en eventueel zeestrijd krachten). Ook dient het eigen achter land rustig te worden gehouden, waar voor landstrijdkrachten nodig zijn. Voor het bereiken van de gestelde doe len moeten deze opgaven als één geheel worden gezien. De minister wijst er op, dat geallieer de steun slechts aanvullend kan zijn en dat de samengestelde taak in hoofd zaak met eigen middelen dient te wor den volvoerd. In aansluiting - op de krijgsmacht zal een civiel apparaat no dig zijn dat voorbereid is ten behoeve van rampenbestrijding en de burger lijke verdediging. In de nota wordt niet verheeld, dat een en ander offers zal vragen. Offers voor onvoldoende voorbereiding zijn echter niet te aanvaarden. Technische en materiële voorwaarden moeten in voldoende mate worden vervuld. De regering is voornemens het mili- tlestelsel te handhaven, waarbij voor de landmacht de eerste oefentijd van twaalf maanden en langer dient te blijven be staan. Het grondgebied in Europa bete kent momenteel zeker het belangrijkste gevaar, zo zegt de nota verder en geeft vervolgens de sterkte van onze zee macht in 1955 bij benadering aan, t.w. 1 vliegkampschip, twee kruisers, 12 ja gers, zes escorteurs, vier onderzeeboten, 48 mijnenvegers en honderd vliegtui gen. Bovendien zal de koopvaardij vloot voor een belangrijk deel bewa pend zijn. Ook voor de zeeweg naar Belgie zullen wij moeten zorgen, daar dit nabuurland niet over zeestrijdkrach ten beschikt. Te land. Het opbouwplan van de Koninklijke Landmacht voorziet in troepen te velde, voor territoriale verdediging, luchtver dedigingstroepen (artillerie en zoeklich ten), troepen voor inwendige rust en orde alsmede de nodige staven, troe pen en diensten om de strijdkrachten te kunnen onderhouden. In de nota wordt vastgehouden aan een dienstplichtleger met een kern van beroepskader. De gedachten gaan uit naar lichtin gen van 27.000 man per jaar die gedu rende zes jaar tot de troepen te velde zullen behoren en nadien naar de ter- ritoriale troepen zullen overgaan. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der. Moeder en kind. In de Belgische regeringsverklaring, die gistermiddag in de Belgische Ka mer en Senaat werd voorgelezen, wordt o.a. verklaard, dat de regering in het kader van de grondwet de oplossing van het koningsvraagstuk zal nastre ven. Zij zal daarom de toepassing vra gen van de wet van 19 Juli 19*5 (op heffing van het regentschap), zodra de wetgevende Kamers de debatten over de regeringsverklaring zullen hebben beëindigd. Deze procedure voor de ko ning en zal de vorst in staat stellen naar Belgie terug te keren. In de regeringsverklaring wordt er op gewezen, dat de door het parlement goedgekeurde volksraadpleging duide lijk heeft aangetoond, dat de Belgische bevolking wenst, dat de nationale in stellingen hun normale werking her- vatten. Aangaande de buitenlandse politiek wordt o.a. verklaard, dat de regering naar best vermogen zal medewerken aan het Noordatlantische pact „teneinde Europa te maken tot een vesting, aie iedere aanval kan weerstaan De regering zal meer dan ooit aan dacht wijden aan de Belgisch Jedei landsLuxemburgse economische unie en zij zal zich bijzondere inspanningen getrooy-n om een oplossing te vinden voor sommige dringende vraagstukken, die hangende zijn gebleven en die, ge zien het gemeenschappelijk belang, ee oplossing vergen. De voornaamste taak der territoriale roepen zal. het optreden tegen lucht landingstroepen zijn. In 1951 zal een regiment infanterie-wielrijders, ressor- erende onder de territoriale toepen, worden opgericht. In de lucht. m H,et ,^an van de luchtverdediging van Nederland als onderdeel van de West europese verdediging omvat de opbouw van een aantal squadrons, dagjagers en nachtjagers, een alarmeringsapparaat met radarstations, een luchtwachtdienst en telefoonverbindingen. Voor recht streekse bewaking en verdediging van v ïegvelden zullen bataljons luchtvaart- troepen worden gevormd. Voorts zullen luchteenheden voor transport, artillerie verkenning en fotografie worden ge vormd. vredessterkte der luchtmacht van 9000 man zal beperkt moeten toenemen bij het vorderen der plannen. De oplei ding van vliegers heeft niet voldoende capaciteit, waarin is voorzien door buitenlandse opleidingen. Over de kosten zegt de nota, dat de regering zich voor 1951 een streefcijfer van 850 millioen gulden voor ogen stelt. De voorspellingen van Amerikaanse zijde omtrent de aantallen Amerikanen die Europa in 1950 zullen bezoeken lopen sterk uiteen en variëren tussen de 300.000 en de 750.000. Maar over het hele jaar kunnen er slechts 500.000 per schip en 200.000 per vliegtuig vervoerd worden. Als men dus in aanmerking neemt, dat de meeste Amerikaanse toeristen in de zomermaanden zullen rei zen, kan men veilig concluderen, dat er niet veel meer dan ruim 300.000 Amerikaanse gasten in Europa kunnen worden verwacht.' Hiervan zal een flink aantal Nederland bezoeken. In 1949 bezochten 35000 Amerikanen ons land; ze gaven zes millioen dollar in Nederland uit. Dit jaar zal de „oogst" naar algemene verwachting die van het vorig jaar nog wel overtreffen. 2*11 ZETPILLEN Zoals bekend, is de Nederlandse Aardolie Maatschappij Zaterdag te Gramsbergen, waar men reeds geruime tijd bezig was met een proefboring, be gonnen met een productieproef. Van middag werd in deze boring aardgas aangetoond, vooralsnog in beperkte hoeveelheden. De juiste omvang van de productie van deze put zal eerst over enige tijd kunnen worden bepaald. Het gas komt met een zware brom- toön naar boven. Uit veiligheidsover wegingen is het aangestoken. Aardgas is namelijk zwaar, blijft laag hangen en kan daardoor gevaar opleveren voor de omgeving. Men laat de put open staan om de hoeveelheid gas en de druk te meten. Men weet namelijk nog niet wat „de put zal doen". De Westduitse sociaaldemocraten heb ben Woensdag met een overweldigende meerderheid besloten deel te nemen aan de Westduitse delegatie naar de consultatieve vergadering van de Raad van Europa. In een bijzondere bijeen komst van de parlementsfractie der partij stemden 131 leden voor deelne ming, 12 tegen en 4 onthielden zich van stemming. De sociaaldemocraten stemden in het parlement unaniem tegen toetreding van West-Duitsland tot de Raad van Europa. Op de diepte van ongeveer 2750 meter moet zich volgens de geno men gesteenteproeven gas bevin den met een druk van 300 atmos feer. Hoog steekt de boortoren te Gramsbergen uit boven de twee 30 kubieke meter metende meet- tanks. De Maieise vrouw Aminah, die het Nederlandse meisje Bertha Hartogh heeft opgevoed, toen haar ouders in Japanse gevangenschap verbleven, heeft gisteren vijf uur lang geluisterd naar de behandeling van haar zaak voor het gerecht te Singapore, dat zal beslissen of Aminah het meisje al of niet zal moeten afstaan. Op 6 Juli zal uitspraak worden ge daan inzake het beroep, dat Aminah aantekende tegen de beslissing van het oppergerechtshof, volgens welke Bertha aan haar ouders in Nederland moet worden teruggegeven. ENGELAND VERZOEKT TERUG TREKKING TSJECHOSLOWAAKS DIPLOMAAT Engeland heeft de terugtrekking verzocht van Alois Skoumal, speciaal attaché aan de Tsjechoslowaakse am bassade in Londen. Dit is een represail lemaatregel tegen de uitwijzing van de Britse derde ambassadesecretaris te Praag, die er van beschuldigd was aan tegen de staat gerichte activiteit deel genomen te hebben. Zoals bekend werd Zondagavond op een terrein van de HollandAmerika Lijn aan de Rijnhaven te Rotterdam de 16-jarige Ann Marie Gustavsson uit Naka bij Stockholm aangetroffen. Zij zal naar haar ouders in Zweden wor den teruggestuurd, aldus besliste de vreemdelingendienst te Rotterdam. Dr. Herman Sander, de Amerikaan ss arts, die in Maart is vrijgesproken van een beschuldiging, dat hij een aan kanker leidende patiënt uit me delijden had gedood, heeft Woensdag het recht herkregen zijn medische praktijk uit te oefenen. Wimbledon een internationaal sportcentrum (Van onze sportverslaggever) Gedurende de volgende veertien da gen is Wimbledon een internationale plaats geworden, als voorstadje van Londen niet alleen meer behorende aan Engeland doch aan de gehele wereld. Van de 30.000 toeschouwers die zich hier om de vijftien tennisbanen waarop de craks uit vele landen elkaar bekam pen, verdringen, zijn talloze vreemde lingen. Dat is wel heel bijzonder, aan gezien Engeland anders immers nog wel eens enigszins anti-vreemdeling kan zijn. Nu is daarvan echter geen sprake meer. Misschien komt het wel aoor de sfeer, die hier altjjd geheerst heeft en die voor politiek niet vatbaar schjjnt te zijn. Wimbledon heeft in dit opzicht een traditie, die in de jaren door de sport gevestigd is. Dit is een traditie, die zowel door de spelers als door het publiek hogelijk gewaardeerd wordt. Toch is Wimbledon niet alleen be roemd door deze internationale ver broedering. Ook op een ander gebied trekt het zeer de aandacht. Ik hoef al leen maar om mij heen te kijken naar de toiletten, die door de dames gedra gen worden om me op een modeshow te wanen. Na Escot is het hier, waar de nieuwste modellen worden getoond. Trouwens, ook op de banen vallen er nieuwe snufjes te bewonderen en de aandacht is natuurlijk vooral geves tigd op wat de Amerikaanse Gussie Moran dragen zal op de dag van de eerste dames-enkelspelen. Al is dan de stemming internationaal, iedereen is natuurlijk zeer benieuwd welk land dit jaar met de overwinning zal gaan strijken. Mocht in andere ja ren de uitslag al bij voorbaat vaststaan, ditmaal is het wel een open vraag. De suprematie van Amerika schijnt dit jaar te zullen worden aangevochten door Australië, dat in Segdman, Wor- tnington en Bromwich een zeer sterks ploeg bezit. Daar komt nog bij, dat de kampioen van vorig jaar, Ted Schreuder, wegens drukke werkzaam heden niet heeft kunnen overkomen om zijn titel te verdedigen. Jammes is het, dat Segdman een blessure aan zijn pols heeft, waardoor zijn mede spelen eerst nog onzeker was. Hij heeft zijn eerste partij tegen de Engelsman Walton intussen gewonnen, maar on dervond bij zijn spel veel hinder van zijn mankement. En de Nederlandse spelers? Van Meegeren is de eerste dag goed door gekomen en heeft in een felle partij van de Engelsman Ford gewonnen in vijf sets. Van Swol is altijd een favo riet bij het publiek èn door zijn ser vice èn door zijn sportieve spel. Men verwacht algemeen, dat hij door een overwinning op de Italiaan Canepele zich in de volgende ronde zal plaatsen. Arie van 't Hooft, de midvoor van Maurits, heeft een schrijven van de Franse voetbalclub „Le Havre" ont vangen met de vraag om het komen de seizoen voor deze club uit te ko men. Onderhandelingen tussen „Le Havre" en Van 't Hooft zijn gaande. Van Swol en Rinkel maakten korte metten Bartale leidt Italiaanse A-ploeg De bokswereld rouwt De Zwitser Stettler heeft de vijf de etappe van de Ronde van Zwitser land gewonnen. Faanhof kwam twee minuten na het sluiten van de con trole als 63ste binnen, maar zal waar schijnlijk vandaag opnieuw mogen starten. In het algemeen klassement leidt nog steeds de Luxemburger Goldschmidt. Faanhof staat 63ste. Bartali zal de Italiaanse A-ploeg in de Tour de France leiden. Verder maken deel uit van het team: Brig- nole, Corrieri, De Santi, Lambertini, Magni, Matini, Pedroni Pezzi en Sa- libeni. Te Wimbledon hebben Van Swol en Rinkel korte metten gemaakt met het Poolse paar SpychalaFloczynski. Na 40 minuten was het pleit beslecht: 60 62, 62. De partij moest in de derde set even onderbroken worden, omdat het canvas rond de baan vlam vatte. Spelers en umpire blusten het WÊÈSttmmmK*' mm ft brandje met het water uit de urn on der de zetel van de umpire. De uitsla gen in het gemengd dubbelspel zijn: mej. Hermsen en Linck (Ned.) slaan mej. Morrison (Ver. St.) en Van Swol (Ned.) 6—4, 10—8; mevr. Halford (Gr. Br.) en Rinkel (Ned.) slaan mevr. Martin—Davis (Gr. Br.) en Geehand (Belgie) 63, 62; mevr. Schmier en Wilton (Ned.) slaan mevr. David en Lloyd (Gr. Br.) 6—1, 4—6, 6—2; Linck (Ned.) en Molloy (Australië) slaan Coen (Egypte) en Grandet (Fr.) 62, 6—3, 9—11, 9—7. Onze nationale kampioen Wim Slijkhuis zal deelnemen aan athletiek- wedstrijden te Dublin op 4 en 5 Juli en te Oslo op 6 en 7 Juli. In verband met de dood van de bokser Jan Remie heeft de N.B.B. be sloten ten teken van rouw het wed strijdwezen t.e.m. 28 Juli stil te leg gen. Het tournooi om het wereldkampi oenschap voetbal heeft een nieuwe verrassing gebracht. De Zwitsers zijn erin geslaagd Brazilië een 22 gelijk spel af te dwingen, nadat de rust was ingegaan met 21 in het voordeel van de gastheren. De wedstrijd werd te Sao Paulo gespeeld. Drie minuten voor het einde maakte de Zwitserse linksbuiten Fatton gelijk. Voor de competitie kwamen tevens in het veld Zuid-Slavie en Mexico. Zeventienduizend mensen woonden de ontmoeting in Porto Alegre bij. Een kwartier na de aanvang opende Bo- bek de score en reeds zeven minuten later had de Zuidsiaaf Ciaikowski met een schitterend schot het tweede doel punt gescoord. Vijf minuten na de rust bracht dezelfde speler de stand op 30. De Eupropeanen speelden een prachtige partij voetbal, waarte gen Mexico weinig of niets had ir, te brengen. Nadat midvoor Tomasevick het vierde Zuidslavische doelpunt voor zijn rekening had genomen, slaagden de Mexicanen er pas tegen het einde in de eer te redden. De stand in groep A is thans: Zuid-Slavie Brazilië Zwitserland Mexico 7—1 6—2 2—5 18 De Nederlandse wielrenner Henk Faanhof lest zijn dorst aan een fontein bij de Col du Mollendruz, tijdens de derde etappe. LiestalGenève, van de Ronde van Zwitserland. door mary bürchell 98) Ze sprak met een zekere waardig heid die haar een ongewilde autoriteit verschafte. Hij bleef daar niet ongevoe lig voor, want hij wierp haar een som- bere, bezorgde blik toe en begon lang zaani in de kamer op en neer te lopen alsof hij over iets nadacht. Eindelijk stond hij stil naast haar stoel en toen hij weer begon te spreken, was zijn stem niet langer vertoornd. „Ik wil niet.... verkleinen wat er lussen ons geweest is, Teresa", en aan Ho toon van zijn stem kon ze horen, da' hij zich bepaalde gebeurtenissen met waarachtig gevoel herinnerde. „Maar door een ervloekte samenloop van omstandigheden en door mijn eigen dwaasheid, ben ik met de verkeerde vrouw getrouwd. Wat kan ik anders doen, dan trachten die vergissing onge daan te maken'" Hij had dit niet als een letterlijke vraag bedoeld, maar zij antwoordde zeer categorisch: „Je zou kunnen proberen, de toestand die je zelf in het leven hebt geroepen, een eerlijke kans te geven. Zend Marcia weg. Wijwij zijn gelukkig geweest voor zij weer op het toneel verscheen". En een ogenblik verborg ze haar gezicht in haai handen. „Dat weiger ik absoluut", zei hij en zijn stem werd hard. Des te harder, ver moedde ze, omdat hij licht ontroerd was. „We draaien in een kringetje rond, Teresa. Marcia is de vrouw die ik be geer en door een reeks vergissingen en het spijt me dat ik je eraan moet herinneren een niet al te nette han- is zij van mij afge- dat niet te accepte- delwijze van jou, houden. Ik wens ren". Teresa hief haar hoofd weer op. Ze was doodsbleek geworden. „Het.het hangt dus niet van jouw beslissing af?" vroeg ze zacht. „Wat bedoel je?" „Als ik weiger van je te scheiden, kan je niet met Marcia trouwen". Al haar wilskracht was nodig om de toe stand in zulk een onbarmhartig licht te zetten en ze voelde zich ziek van angst worden, toen ze zijn gezicht zag verduisteren. „Wil je zeggen, dat je definitief wei gert van me te scheiden" vroeg hij koud. „Ja. dat wilde ik je zeggen". „Maar jij kleine gek, je denkt toch niet dat je me hierdoor bij je kan hou den?" ..Het zal je van Marcia af houden", zei Teresa haast fluisterend. „Dat zal het helemaal niet". Ze had in zijn stem nog nooit deze ijskoude toorn gehoord en ze kon haast niet geloven, dat zij het was, die deze toon uitlokte. „Als je in een scheiding toestemt", zei hij, „kan alles en zonder schandaal tot stand komen. Maar als je weigert, hoef je niet te denKen, dat dit Marcia en mij van elkaar zal houden". „Wat bedoel je?" ze staarde hem weer met wijdopen, angstogen aan. „Ik zou er maar geen proef mee ne men, Teresa", raadde hij haar rustig aan. „Marcia en ik zullen heel wat be ter tegen zo'n situatie opgewassen zijn dan jij". „EllZe strekte haar hand naar hem uit, ze wist zelf niet of het sme kend of afwerend bedoeld was. Voor hem betekende het gebaar niets Hij schudde haar hand ongeduldig van zijn arm. „Denk er maar eens over na", zei hij koel. „Je zult zien, dat een scheiding zonder opschudding voor allen het beste zal zijn". En voor ze nog iets kon zeggen was hy de kamer uitgegaan. (Wordt vervolgd) VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 meter. Nieuws om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Sonates van Brahms. 6,25 De stem van de Christ. Vakbeweging. 6.40 Leger des Heilskwartier. 7.15 Donald Dame. 7.40 „Vandaag". 8.05 Prins Bern- hard maakte een grote reis. 8.30 Waar zijn we vanavond? 9.20 Amusementsmuziek. 9.50 De Prins privé. 10.10 Vlaggen in de zon. 10.35 Taptoe. 11.15 Omroeporkest. HILVERSUM II, 298 meter. Nieuws om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Wimbledon tennis kampioenschappen. 6.40 Strijdkrachten. 7.00 Het Avro theater-orkest. 8.00 Natio naal programma. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 meter. Nieuws om 7. 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Muziek bij het werk. 8.45 Solistenconcert. 9,15 Ochtend bezoek. 9.35 Symphonie. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Fluitrecital. 11.30 Ensemble Lachman. 11.55 Suite Raymonda. 12.33 Lie- beslleder. 1.15 Orgelconcert. 2.00 Bach- programma. 2.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 8.00 Sans souci. 3.40 Van stilte en inkeer. 4.00 Nederlandse kamermu ziek. 4.45 Reginaid Dixon. 5.00 In de lens. 5.30 Under de Fryske Flagge. 5.45 Busch strijkorkest. 6.15 Evangelie in esperanto. 630 Zangvereniging. 6 45 CMB-kwartier. 7.15 Regeringsuitzending. 7.35 Gram.muz. 7.40 „Vandaag". 8.05 Utrechts Sted. Or kest. 8.55 Pianoduo. 9.10 Hoe zijn ae kerkzegels ontstaan? 9.25 OmroeDkamer- koor. 9.40 Kamerbrkest. 10.25 De Zalig sprekingen. 10.45 Avondoverdenking. 11.13 Van de ene melodie in de andere. HILVERSUM II, 298"meter. Nieuws om 7, 8. 1. 6. 8 en 11 uur. 8.18 Suite. 8 50 Voor de huisvrouw. 9.00 Halleorkest. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Sidney Torch en zijn orkest. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Oud-Engelse liederen. 11.00 Radio feuilleton. 11.15 Orgelspel. 11.45 Joe Da niels. 12.00* The Avroleans. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Charles Trenet. 1.15 Pierr® Palla. 1.40 Kookkunst. 2.00 Weens middag concert. 3.00 Boekenschouw. 3.20 Het uur der zangkunst. 4 00 Arthur Young en zijn swingtet. 4.30 Tussen twaalf en zestien. 5.00 Pianoduo. 5.20 Wij en de muziek 6.13 De VARA feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 De VARA fe- licieert. 7.30 Op bezoek bij anderen. 805 Boeken. 8.10 Sonate. 8.35 Cursus. 9.00 Men vraagt en wij draaien. 9.35 Rotterdam- ahoy. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Verzoekprogramma. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. 11.15 Deens radio symphonie orkest. Die knagende Rheumatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed Begin daarom een Kruschen-kuur. Won derlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies ver richten. kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daar mee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem daarom Kruschen. Regelmatig! En... hoe eerder hoe beter...

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3