Zuidelijk vliegveld Kimpo heroverd Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Troepen hergroeperen zich lang rivier Han, zuidelijk van Seoel Vliegtuigen der VS kregen doelen aangewezen in Noord-Korea Nederlandse zeestrijdkrachten voor Zuid-Korea Onderwijzer in anderhalf jaar Mac Arthur weer terug in Tokio Nieuw wereldrecord van Fanny vi"ijdag 30 Juni |950 75e Jaargang No. 10834 üaoblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowr Nog geen Amerikaanse troepen op Korea Besluit met grote consequenties van Mac Arthur Russen verlaten V.S. MACARTHUR'S WAPENS VOOR KOREA Amerikaanse luchtaanval op Pyongyan Situatie rond Formosa kan gevaarlijk worden Weerbericht Scherpe en gevaarlijke woorden van Chinees minister Moskou houdt zich buiten conflict in Korea Proef met Atoombom op handen? Russisch officieel persbureau beschuldigt Amerika Regeringsverklaring in de Tweede Kamer Mooie kans voor gedemobiliseerden India keurt hulpactie van V.N. goed 220 Yards in 24,2 SeC- Brandes wordt prolspeler WRAKSTUKKEN VAN DE STRAALJAGER GEBORGEN BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTE IN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK CÖURAÜT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Het Amerikaanse ministerie van defensie meldt t vliegveld bij Seoel, door de Zuidkoreanen h Kimpo, het belangrijkste lische jagers bevel tot optreden gegeven 18 MacArthur heeft Austra- gebruiken van Britse oorlogsschenen m34kt voorbereidingen voor het krachten hergroeperen zich langs een D' Zuidkoreaanse strüd- gelegen, die Zuidelijk langs Seoel stroomt riVier de Ha" Ï2SLT 1,6 K3PjanS - TSj°en^ ongeveer van de V. Van de gezaghebbendste zijde te Washington wordt vernomen, dat ge neraal MacArthur geen verzoek heeft ingediend om Amerikaanse troepen in Korea te mogen gebruiken. De enige Amerikaanse landtroepen, die in Korea zijn, zjjn verbindingstroepen, die niet aan de gevechten deelnemen. Amerikaanse legerautoriteiten achten het veelbetekenend, dat er geen berich ten zijn binnengekomen over verster king van de Noordkoreaanse pantser eenheden. Ook de berichten, dat er geen guerrilla-activiteit of sabotage achter de Zuidkoreaanse linies is waargenomen, vinden zij bemoedigend. Vier Noordkoreaanse Yaks hebben een zware aanval uitgevoerd op het vliegveld van Soewon, waarbij ver schillende Amerikaanse soldaten ge wond werden en een Skymaster zwaar beschadigd werd. Twee landingseenheden van de Noord-Koreanen, die tussen Tsjoengts- jon en Samtsjok twee gebieden van enkele kilometers diep in hecht bezit hadden, zijn beschoten door marine- geschut. In het gebied van Seoel werden zwa re Noordkoreaanse troepenconcentra ties waargenomen. Het gehele schier eiland van Ongdjin is in Noordkore aanse handen. Walter Simons, correspondent van de Chicago Tribune, seint aan zijn blad, dat MacArthur de acht-en-dertigste breedtegraad, die gold als grens tussen Noord- en Zuid-Korea, terzijde heeft geschoven. Gisteren hebben Amerikaanse vliegtuigen voor het eerst bevel gekregen, doelen ten Noorden van deze Hjn te bombarderen. Zo werden Pyongyang en andere belangrijke punten als eerste doelwit uitgekozen. Men verwacht, dat Washington deze beslissing van Mac Arthur zal goedkeuren. Zij zou geweldige politieke gevolgen kunnen hebben. Indien immers Zuid-Korea de strijd wint, zou het heer en meester over het gehele land zijn en het Russische veroveringsplan voor Azie de eerste tegenslag ondervinden, aldus Simmons. De twee voornaamste Sowjetrussi- sche vertegenwoordigen bij de Ver enigde Naties, Malik en Zintsjenko, zullen binnenkort naar Rusland ver trekken. De laatste dagen zijn reeds verschillende Sowjetrussische functio narissen in de Verenigde Staten naar Rusland teruggeroepen. Onder hen zijn leden van de Russische ambassade te Washington, van het consulaat-gene raal te New York. van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties en van de Russische handelscommissie te New York. lilgf 4 ESKADERS 90PER- FORTEN UIT GUAM AANGEVOERD Radio-Moskou, die berichten uit Pyongyan uitzond, heeft gisteravond medegedeeld, dat zeven en twintig Amerikaanse superforten een aanval hebben gedaan op de Noordkoreaanse hoodstad Pyongyan en driehonderd bommen van uiteenlopend kaliber heb ben uitgeworpen. Daardoor zijn vel» gebouwen vernield en is er een groot aantal slachtoffers te betreuren. In een communiqué van Mac Arthur wordt melding gemaakt van bombar dementen op het gebied van Seoel en Soewon, waardoor aanzienlijke schade aan militaire doelen werd toegebracht Op het vliegveld Kimpo is aanzienlij ke schade aangericht aan hangais. startbanen en uitrusting. In totaal ziir Donderdag 183 aanvalsvluchten onder nomen. Een Noordkoreaans legerbericht maakt melding van een offensief van Seoel uit naar de Westkust en van een aanval in de richting van Taejon. len Zuidelijke provinciale hoofdstad Par- tisanen van de provincie Kanoeon zouden de stad Oerdin hebben bezet Voorts zouden partisanen, gesteund door mijnwerkers het centrum van Envon hebben bezet en oprukken in de richting van Endioe. Het opperbevel van de Amerikaanse marine heeft een vliegkampschip van 27.000 ton, een zware kruiser en twee groepen torpedobootjagers naar Hawui gezonden. Voorts is de voorlopige alarmtoestand voor de gebieden in de Caraibische zee afgekondigd. In een bericht van de New York Times uit Hongkong wordt gezegd, dat de situatie in de Straat van Formosa spoedig misschien „een groter gevaar zal opleveren voor een algemene oor log dan de gevechten in Korea". Vol gens het bericht zijn de Chinese com munisten vrijwel gereed voor een inva sie van Formosa, het steunpunt van de Chinese nationalisten voor de kust van het Chinese vasteland. „Wanneer de Amerikaanse vloot de Straat van For mosa, overeenkomstig Trumans ordei, blijft bewaken, zouden de communisten geen invasie op het eiland kunnen vol brengen zonder volledige Sowjetrussi sche hulp", aldus de New York Times Verwachting, geldig tot heden- wond. Voora1 in de Oostelijke '^t van het land aanvankelijk '°"Vg, warm .veer. Van het Wes- en uvt toenemende bewolking en Jbatsej^k enige lichte regen en 'aling vyj temperatuur Zwakke ot matige. >n -ie Noordelijke pro- incies tijde hji-, vrij krachtige wind 'issen Zuidwesi en West. ZAT®KDAG: Zon op 4.24. onder -103; maan op 22.55 onder 5.38 De Chinese communistische minister van buitenlandse zaken, Tsjou en-Lai heeft verklaard dat president Trumans opdracht aan de Amerikaanse vloot om Formosa te beschermen „een gewapen de aggressie tegen het Chinese grond gebied" betekent. (Rusland heeft zich bij verdrag verplicht China in zodanig geval daadwerkelijk te steunen. Red.) Hij noemde Trumans verklaring een „volkomen schending van het handvest der Verenigde Naties" en zeide voorts vast te geloven, dat „al de onderdrukte volken van het Oosten in staat zijn de boosaardige en gehate Amerikaanse imperialistische oorlog makers voor eens en altijd te verbran den in de grote vlammen van de strijd voor de nationale onafhankelijkheid" Verklaring van Mao Tse-toeng. Mao Tse-toeng, de voorzitter van de centrale Chinese volksregering, heeft in de kabinetsraad van zijn land ver klaard, dat de Amerikaanse aggressie in Korea uitgebreid en beslissend ver zet bij de volkeren in Azie zal oproe pen. Truman heeft, zo zei hij verder, alle internationale overeenkomsten, betrekking hebbende op de niet-m- menging in de binnenlandse aangele genheden in China in stukken ge scheurd. Mao verklaarde, dat de sym pathie van China naar Korea uitgaat. TRYGVE LIE NIET MET VACANTIE Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft zijn va- cantiereis naar Europa afgelast. In een officiële nota heeft de Sowjet- unie geantwoord op het Amerikaanse verzoek, haar invloed aan te wenden opdat er een eind komt aan de vijan delijkheden in Korea. De tekst van de nota, die bekend is geworden door een nieuwsuitzending van Radio-Moskou voor de provinciale pers, zegt, dat de gebeurtenissen in Korea zijn uitgelokt door een aanval van Zuidkoreaanse troepen op het Noordkoreaanse grens gebied. De verantwoordelijkheid hier voor berust bij de Zuidkoreaanse autoriteiten en bij degenen, die ach ter hen staan. De Sowjetunie houdt zich aan het beginsel, dat inmenging van vreemde mogendheden in de bin nenlandse zaken van Korea niet is toegestaan. Voorts wordt uiteengezet, dat het Rusland onmogelijk was, deel te ne men aan de zittingen van de Veilig heidsraad. Ook hiervan wordt Ame rika de schuld gegeven. In het feit, dat in deze nota de na druk wordt gelgd op de non-interven tie, ziet men in Londen een aanwij zing, dat Rusland geen conflict met de VS wenst. Ook heeft de Sowjetunie zich niet vereenzelvigd met de Noord koreaanse zaak. Naar aanleiding van de verklaring van professor Smyth van de Ameri kaanse commissie voor de atoomener gie, volgens welke „grote vorderingen zjjn gemaakt" bij de vervaardiging van de waterstofbom, meent men in ingelichte kringen te Washington dat de proefneming met dit wapen moge lijk nog dit jaar zal geschieden. Som mige geleerden menen zelfs, dat Ifze proefneming op handen is en zij den ken dat het mogelijk is dat president Truman rekening heeft gehouden «jet de vordering van de Amerikaanse ploomwerken toen hij het besluit heeft genomen om in Korea op te treden Het officiële Sowjetrussische nieuws bureau Tass verklaart dat „de jongste Amerikaanse persberichten duidelijk aantonen, dat de invasie van de Ko reaanse democratische republiek door Zuidkoreaanse strijdkrachten niet ge schied zou kunnen zijn zonder voorken nis en instructies van de Amerikaanse machthebbers in Zuid-Korea". In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter gistermiddag voorlezing gedaan van de volgende verklaring der Nederlandse regering inzake Korea: HE NEDERLANDSE REGERING heeft met bezorgdheid kennis genomen van de aanranding van de vrede, welke enkele dagen geleden in de vorm van een aanval op de republiek Korea door Noordkoreaanse troepen is gepleegd. Het verheugt haar, dat de Veiligheidsraad zich terzake snel heeft beraden en zij heeft met waardering kennis genomen van de resoluties van de Veiligheids raad van 25 en 27 Juni. De regering heeft besloten gevolg te geven aan de aanbeveling, welke in da resolutie van 27 Juni tot de leden van de Verenigde Naties is gericht, om bij stand aan de republiek Korea te verlenen met het doel aan de gewapende aan val door de strijdkrachten van Noord-Korea het hoofd te bieden en bij te dragen tot herstel van vrede en veiligheid in het betrokken gebied. Teneinde een doeltreffende uitvoering van de aanbeveling van de Veiligheids raad te bevorderen, overweegt de Nederlandse regering zeestrijdkrachten vrij te maken, welke zullen kunnen deelnemen aan de noodzakelijke maatrégelen in genoemd gebied. Nauw overleg vindt plaats met Indonesië en de Beneluxpartners over de toestand en de maatregelen, welke deze van de leden der Verenigde Naties ver eist. (In Indonesië zijn aanwezig drie torpedobootjagers en drie mijnenvegers als mede enige kleinere patrouillevaartuigen. Red.) (Van onze militaire medewerker) INDERTIJD is reeds, zeer in het kort, bekend gemaakt, dat voor gedemo biliseerde militairen de gelegenheid zou worden geopend, een spoed-cursus voor onderwijzer te volgen. Thans kunnen wij over deze zaak enkele nadere bij zonderheden mededelen. Zowel militairen, die in Oost of West, dan wel in Nederland hun militaire diensttijd volbracht hebben. komen voor deze cursus in aanmerking, mits zij op de dag van hun aanmelding niet langer dan één jaar zijn gedemobili seerd. Bovendien moeten zij middel baar onderwijs hebben genoten; zij die nen in het bezit te zijn van het eind diploma 51jarige HBS,. Gymnasium of daarmee gelijkstaande onderwijsinrich ting. De cursus wordt gehouden in de Rijkskweekschool te Arnhem, en duurt ongeveer anderhalf jaar. Cursisten, die slagen voor het eindexamen, ontvan gen het normale onderwijzersdiploma Speciale aandacht zal worden besteed aan de practische vorming, hetgeen be tekent, dat het aantal vakken zal wor den beperkt. Het schoolgeld voor de gehele cursus beloopt f 75.de kosten Generaal MacArthur is van zjjn be zoek aan Korea te Tokio teruggekeerd om uit de eerste hand de strategische maatregelen aan te bevelen, die nood zakelijk zijn om de opmars uit het Noorden te stuiten. Hij heeft bevel ge geven tot het bombarderen door super forten van alle bruggen over de rivier de Han, om te voorkomen dat Noord koreaanse tanks hun stoot naar het Zuiden voortzetten. MacArthur was, aldus is thans be kend geworden, te Soewon in Korea aangekomen tijdens een zware lucht aanval en had later de frontlinie geïn specteerd. De uittocht uit Seoel leverde een dra matische aanblik op. De vluchtelingen, beladen met hun bezittingen, bewogen zich in lange rijen langs de weg, zich zoveel mogelijk gedekt houdend voor aanvallen uit de lucht. MacArthur be gaf zich aan de frontlinie naar een punt vanwaar hij de stad Seoel kon overzien. Men hoorde daar het rumoer van de strijd welke geleverd werd bij de drie bruggen over de rivier de Han, die beschouwd worden als de sleutels tot een eventuele snelle verovering door de Noordelijken van de rest van rjp een praehistorische begraafplaacs U te Hollingbury bij Brighton is een schedel gevonden, die. naai' men meen drieduizend jaar oud is. Er naast trof men stukken van een urn aan die uit het midden van het bronzen tijdperk stamt De schedel is gezonden naar Koninklijke Vereniging van ingenieur*. Het volgende bericht klinkt onheil spellend: „Vader en ^on verkocht^ Dat klinkt naar een verhaal m slaventijd. Stelt u zich t den, het is hoogst onschuldig. H g hier namelijk om het de heer P. Guborg, dat dm naam En waarover m de ^schilder zelf te doen is geweest. De som trekt zich daar niets van aan- sen hebben weinig begr P doet soort abstracte kunst zeg er verder het zwijgen toe. O soneel van de Italiaanse «du» vierentwintig uur in staking g En nu dacht ik ^'"bï vierkant eens moesten doe pro voor de arbeidsvrede, ®a^oudeI1 een gramma's af en toe, zijn. zacht stakinkje een^weldaad ne 28 jarige "^"""^^^jongens V in New-Orleans heeft drie j lllllllllillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllHtlllllHIIHIItllHillll en twee meisjes met tussenpozen van tien minuten ter wereld gebracht. Vier uur na de bevalling zijn de kinderen overleden. O Bij Hoogezand hebben inbrekers hun slag geslagen. De heren gaven blijk van een sterk maritieme gemoedsgesteldheid. Ze kozen namelijk drie scheepswerven tot hun arbeids- Oorlog of conflict, lood om oud {jzer! terrein. De brandkasten konden zij deels niet openkrijgen, deels bleken ze leeg. Q De aspergecampagne in Noord Limburg is ten einde. De opbrengst is dit jaar zeer goed geweest. Aan de veiling van Venlo werd twee millioen omgezet, het dubbele van vorig jaar. glanley S. Sayres heeft met zijn mo torboot „Slo-mo-shun" het snelheids record van Sir Malcolm Campbell ge broken. Hij bereikte op het meer van Washington een snelheid van 160.3255 mijl per uur. Ik blijk me dus vergist te hebben, toen ik meende, dat z'n boot „Slome schoen" heette. Tsjechoslo wakije heeft zich uit de internationale parlementaire unie terugetrokken. om dat die „in het zog vaart van de Anglo Amerikaanse imperialisten en haar eigenlijk taak niet vervult". Voelt u wel? West Duitsland lijdt door de smokkelarij iaarlijks een verlies van 660 millioen gulden. Een onklaar geraakte C 19 van de Amerikaanse luchtmacht is in Tennessee neergestort. 26 parachutisten sprongen uit het toe stel en bereikte ongedeerd de grond. Drie leden van de bemanning kwamen om het leven. het land. MacArthur stond er ongewa pend, in gezelschap van zijn staf, in het open veld, terwijl in de lucht jagers in actie waren. Terstond na zijn terugkeer in Tokio gaf MacArthur bevel tot het zenden van artillerie, mortieren, machinegewe ren en ammunitie aan de Zuidkorea nen, die al hun zware uitrusting ten Noorden van de rivier de Han verlo ren hebben. Gen.-majoor Almond, MacArthurs chefstaf, verklaarde aan de correspon denten dat de Han een natuurlijke ver dedigingslinie vormde, die absoluut ge houden moest worden. De regering van India heeft Don derdag in een spoedvergadering beslo ten, de resolutie van de Veiligheids raad goed te keuren, waarin aan de leden der VN wordt verzocht, hulp te bieden aan Zuid-Korea. Deze beslis sing zal echter geen enkele wijziging brengen in de buitenlandse politiek van New-Delhi. Zij berust op de over weging, dat de Indiase regering ge kant is tegen elke poging, om inter nationale geschillen door aggressie te regelen. De Veiligheidsraad komt vandaag bijeen, om de aanvaarding door India van de resolutie inzake hulpverlening aan Korea te behandelen. Indien de Egyptische gedelegeerde Mahomoed Fawzi Bey tijdig instructies van zijn regering krijgt, zal het mogelijk zijn, ook de aanvaarding door Egypte van dit raadsbesluit op de agenda te plaat sen. Truman heeft op zijn eerste pers conferentie na het uitbreken van iet conflict in Korea het besluit van In dia toegejuicht. Voorts noemde hij iqt optreden van de VS een politiële actie van de Verenigde Naties, om een ban- dietenoverval op de Koreaanse repu bliek af te slaan. Hij ontkende met de meeste nadruk, dat de Verenigde Sta ten in oorlog zouden zijn Voorts gaf hij uiting aan zijn vertrouwen, dat de VS de Koreaanse republiek als een onafhankelijke staat in stand zullen kunnen houden. AUSTRALISCHE TROEPEN BLIJVEN VOORLOPIG IN JAPAN De terugkeer naar Australië van de Australische bezettingstroepen in Japan, waartoe de regering reeds had beslo ten, is uitgesteld, hangende de ontwik keling van de gebeurtenissen op Korea voor aanschaffing van boeken kunnen eveneens op f 75.worden begroot. Maar zij, die in Indonesië of in de West hebben gediend, kunnen in aanmerking komen voor een renteloos voorschot, ter bestrijding van de kosten van school geld, aanschaffing boeken en levens onderhoud. Inlichtingen hieromtrent verschaft het Gewestelijk Kantoor van de Sociale Dienst van het Min. van Oor log, waaronder de woonplaats van be trokkene ressorteert. Bij dit kantoor kan men ook „aanmeldingsformulieren krijgen, die vóór 1 September a.s. in tweevoud naar de Sociale Dienst, Cen traal Kantoor, Mauritskade 19, Den Haag. moeten worden gezonden. Hier wordt dus aan de gedemobili seerde HBS-ers en Gymnasiasten, die het vaak niet gemakkelijk hebben bij hun herplaatsing in de burgermaat schappij, een zeer mooie kans geboden. Er zal in de komende jaren een grote vraag naar onderwijskrachten blijven bestaan. Kans op promotie hebben de candidaten in eigen hand. In ongeveer drie jaar kunnen zij de hoofdakte be halen; een akte M.O., waardoor de weg naar het leraarsambt wordt geopend, ligt eveneens binnen hun bereik. Het salaris van een onderwijzer va rieert van f 210.tot f 340.per maand; voor hen, die de hoofdakte be zitten, loopt de schaal tot f 400 per maand. Gedemobiliseerden krijgen een deel van hun militaire diensttijd als dienst jaren voor onderwijzer mee bij hun aanstelling, zodat zij in het algemeen niet op het minimum salaris van f 210 worden benoemd. Wie meent, voor het volgen van deze cursus in aanmerking te komen, verzuime niet bij het Ge westelijk Kantoor van de Sociale Dienst, hetzij te Haarlem of te Alkmaar, in lichtingen in te winnen! Tijdens athletiekwedstrtjden te Bres- cia (Italië) liep Fanny BlankersKoen de 220 yards in de nieuwe wereldre cordtijd van 24.2 sec. Het oude record stond met 24,3 sec. op naam van Stella Walasiewicz (Po len), gevestigd op 9 Juni 1935 te Cle- veland en Marjorie Jackson (Austra lië), gevestigd op 9 Februari 1950 te Auckland. Deze laatste prestatie was nog niet door de Internationale Athle- tiekfederatie als record erkend. (Zoals bekend verbeterde Foekje Dillema op de Olympische Dag Fan- ny's Nederlands record op de 200 m. en bracht dit op 24,1 sec. - Red. VND). Naai de Telegraaf verneemt heeft de bekende midvoor van Feyenoord Joep Brandes, het aanbod van de voetbal club Nimes in Frankrijk, om prof te worden, aanvaard. Leden van het personeel van de vliegbasis Leeuwarden hebben gister, met schipper Groendijk van de ,Lau- werszee" (die 'n beurtdienst op Schier monnikoog onderhoudt) naar de wrak stukken van de Woensdag bij Schier monnikoog verongelukte straaljager gezocht. Er zijn inderdaad wrakstuk ken gevonden, waar bij laag water om heen gelopen kon worden. Ze werden aan boord van de „Lauwerszee" ge bracht. waarmee ze heden naar Dok- kum zullen worden getransporteerd. Het lijk van de piloot is nog steeds niet gevonden. Alleen enkele kleding stukken werden aangetroffen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1