Soewon thans in de handen der roden Regering-Queuille verslagen Kort Bestek Hr. Ms. Evertsen naar Korea De Noordelijken versterken hun troepen ten Z. van de Han Hatta antwoordt op de nota van Nederlandse regering Rode concentraties in Mandsjoerije Ook Intsjon bezet Gromyko bevestigt Moskous houding Woensdag 5 JuK 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10838 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wiermgen en Anna Paulowns Noordelijken beramen de stoot naar het Zuiden Voor hulpverlening aan de Zuidelijken Britse regering vraagt votum van Lagerhuis Omsingelingsbeweging nabij Soewon en Seoel Bevelhebbers boven en om Korea M1M—1— lillliiil»PiiiMlBiiill Pjongjan tweemaal gebombardeerd Geen interventie in Koreaanse zaak „Veiligheidsraad moet V S. tot de orde roepen" Auriol aanvaardt haar verzoek om ontslag Nu een socialist formateur Nog deze week overeenkomst inzake betalingsunie? Schotse mijnwerkersstaking breidt zich uit Adenauer richt zich tot de HogeCommissarissen Geen speciale garanties Starkenborgh Stachouwer in de Atlantische Raad Eenheidsstaat niet in strijd met grondwet Geen „daklozen" te Ede Gascylinder in Den Haag in de lucht gevlogen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en KRAK HELDU COURAST TARIEVEN: Advertenties: 18 ct p. mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Soewon is thans gevallen. De Zuid-Koreanen hebben de stad gistermorgen ontruimd, aldus heeft het hoofdkwartier van generaal MacArthur medege deeld. De Noordelijken concentreren zich thans voor een stoot naar het Zuiden. Verkenningsvliegtuigen hebben in de stad zes Noojdkoreaanse tanks waar genomen. Een strijdmacht van 25.000 Noord-Koreanen rukt met zware tanks Zuidwaarts voorbij Soewon op. Overigens wordt de toestand aan het front beweeg lijk genoemd. Een vaste frontlijn is er niet. Over het algemeen is er weinig verandering in de posi ties gekomen. De Nederlandse regering heeft aan Hr. Ms. torpedobootjager Evertsen op dracht gegeven zich te voegen bij de andere maritieme strijdkrachten, welke in de wateren van Korea optreden, ten "einde in samenwerking met deze uitvoering te geven aan de aanbeveling van de Veiligheidsraad van 27 Juni 1950 om hulp te verlenen aan de republiek Korea. wapening van vier kanons van twaalf centimeter, acht torpedolanceerbuizen, mitrailleurs van twintig en veertig mi- limeter en een afwerpinrichting voor dieptebommen. Het schip loopt 32 mijl, de bemanning telt 230 koppen. Commandant van Hr. Ms. torpedo bootjager „Evertsen" is de luitenant ter zee der eerste klasse D. J. van Door- ninck. De „Evertsen" is de vroegere En gelse torpedobootjager „Scourge", die in de plaats is gekomen van de oude „Evertsen", welk schip in de strijd te gen de Japanners in de Straat Soenda onderging. Zij meet 1796 ton stan daard waterverplaatsing, heeft een be- De Chinese communisten versterken Mandsjoerije thans in een snel tempo, zo verluidt te Hongkong. Volgens som migen is dit een voorzorgsmaatregel, voor het geval dat de gevechten in Korea zich mochten uitbreiden. Ande ren echter beweren, dat de troepen, die in deze verplaatsing betrokken zijn, mis schien reeds in de thans aan de gang zijnde operaties zullen worden aange wend tot steun van de Noordkoreanen. Ook wordt gemeld, dat een toenemend aantal communistische Chinese solda ten wordt teruggetrokken uit het ge bied ten Noorden van de provincie Kwangsi, die aan Frans Indo-China grenst. Er schijnen zich geen nieuwe ontwikkelingen voor te doen aan het tegenover Formosa gelegen gedeelde •van de Chinese kust. In Britse kringen verwacht men voorshands geen aanval op Formosa, te minder, omdat de Ame rikaanse zevende vloot de Straat van Formosa bewaakt. Wel verwacht men een aanval op het nationalistische bol werk Quemoy, in de nabijheid van Amoy. In Washington heeft men nog geen berichten ontvangen over de bewegin gen van de Chinese communisten in Mansjoerije. Wel is bekend, dat er troe pen in dit gebied zijn samengetrokken, doch van hulpverlening aan de Noord koreanen is nog niets gebleken. Inzake steun aan Korea De Britse regering zal vandaag het Lagerhuis verzoeken, haar optreden bjj de hulpverlening tot het weerstaan van de onuitgelokte aanval tegen de republiek van Korea goed te keuren Het besluit, om een bepaalde motie in het centrum van het debat te plaatsen is een uitdaging aan zekere linkse par- parlementsleden, om een stemming te forceren. Dé regering is hiertoe overgegaan op advies van Winston Churchill, de lei der van de oppositie. Men zou dan overzee, zo zeide hij, de critiek in haar ware perspectief kunnen zien Daar conservatieven en libéralen de regering in dezen zullen steunen, ver wacht men een overweldigende meer derheid voor haar politiek van steur, aan Korea. Israël. Italië en Perzie hebben zich aangesloten bij de landen, die gehoor gegeven hebben aan de resolutie van de Veiligheidsraad inzake Korea. Volgens een te Tokio opgevangen be richt van de Noordkoreaanse radio Pyongyan is Intsjon, de belangrijkste haven aan de westkust van Korea, op 30 kilometer afstand van Seoel, geheel door de Noordkoreaanse strijdkrachten bezet. Kim Poo Soek,'de Zuidkoreaanse minister van binnenlandse zaken, was gevangen genomen, aldus dit bericht. Het vliegveld van Soewon was be langrijk voor de operaties in de lucht aangezien het de enige startbaan had, die geschikt was voor zware vliegtui gen. Thans staat voor dergelijke toe stellen nog slechts het vliegterrein van Pesan, in het uiterste zuiden van Korea ter beschikking. De Noordkoreaanse strijdkrachten blijven hun troepen beneden de Han, ten Zuiden van Seoel en ten Oosten van Soewon versterken. Bovendien trekken zij in een grote boog om Soewon heen, waarbjj zij de Zuidkoreaanse troepen in de driehoek IntsjonSfeoelSoewon dreigen in te sluiten. Een andere groep mar- j cheert in de richting van Koenyangdjan, om zich bij de eerste flankbeweging aan te sluiten. Intsjon, de haven van Seoel, is nog in handen van de Zuidelijke troepen, doch in de buurt van de stad worden gevechten geleverd, aldus eer. communiqué van het Amerikaanse hoofdkwartier. GENERAAL GEORGE E. STRATEMEYER Opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Korea ADMIRAAL THOMAS KINKAID Opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan. Weerbericht Verwachting, geldig tot heden avond: Veranderlijke bewolking met in de middag of avond plaat selijk regen- of onweersbuien Zwakke tot matige, langs de Wad- denkust later vrij krachtige wind hoofdzakelijk tussen Noordoost er Oost. Iets hogere temperatuur. Donderdag: Zon op 4,27. Onder 21.02. Maan op 23.58, onder 12.24. Ontredderde Zuidelijke strijdkrach ten vluchtten gisteravond naar het Zui den, om zich achter de Amerikaanse linies in veiligheid te stellen. Vlak achter hen volgden de machtige pant ser- en infanterie-eenheden van de communisten, die Soewon waren bin nengetrokken. De afstand tussen deze groepen en de Amerikaanse linies werd op ongeveer twintig kilometer geschat. Een Noordkoreaans communiqué maakt melding van de Noordelijke op mars ten Zuiden van Seoel. Twee plaat sen werden veroverd en grote hoeveel heden oorlogsbuit in beslag genomen. Pjongjan, de Noordelijke hoofdstad, zou volgens deze berichten twee maal door Amerikaanse bommenwerpers zijn aangevallen. Twee dezer toestellen werden neergeschoten. De aanvallers lieten achthonderd bommen op de stad en haar omgeving vallen en „doodden moedwillig burgers met machinegewe ren en raketten". Er werd zware scha de toegebracht aan „huizen en culturele installaties". Amerikaanse patrouillevliegtuigen zijn begónnen met verkenningsvluchten het -escorteren van vaartuigen en het opsporen v»n onderzeeboten in de wa teren rondom Korea en tussen Korea en Japan. Eenheden van de zevende Amerikaanse vloot hebben zeven trei- lers bij de Noordoostkust van Zuid- Korea vernietigd. Twee Amerikaanse officieren, die in de tweede wereldoorlog in het gebied van de Stille Oceaan hun sporen heb ben verdiend, zullen de leiding nemen van de Amerikaanse marinestrijdkrach ten in Korea. Brigade-generaal Edward Craig zal de marinetroepen commande ren, brigade-generaal Cushman is be last met de leiding van de marine luchtmacht. Een vluchteling uit Seoel verklaar- de, blonde Russische tankbestuurders te hebben gezien. Andere tanks wa ren bemand met Mongolen, kennelijk Noordchinese communisten. Hij ver telde voorts, dat er in Seoel een dras tische zuivering wordt uitgevoerd- JAPAN ZENDT ONDERZEEBOOT JAGERS OP PATROUILLE Volgens de Tokio Sjimboen heeft de Japanse regering gisteren besloten, aan de maatregelen van de Verenigde Naties inzake Korea mede te werken. Het nieuwbureau Ji-Ji weet te melden, dat de regering een twintigtal onderzee bootjagers in de zeestraat tussen Japan en Zuid-Korea op patrouille heeft ge zonden. In de Moskouse bladen is een ver klaring van Gromyko gepubliceerd, die de eerste Sowjetrussische uitlating op het hoogste niveau vormt over de oorlog in Korea. Gromyko zegt hierin, dat de gebeurtenissen in Korea aan tonen, dat de Amerikaanse regering de V.S. steeds meer in een oorlog slepen. Daar zij echter gedwongen is rekening te houden met het feit, dat het Ameri kaanse volk niet in een nieuw oor- logsavontuur verwikkeld wil raken, drijft zij het land stap voor stap naar een openlijke oorlog, aldus Gromyko, Hij beschuldigt Trygve Lie, de secre taris generaal der V.N., ervan, de Ame rikaanse regering „op „overgedienstige wijze" geholpen te hebben, „het Hand vest op grove manier te schenden". Daardoor heeft volgens hem Trygve Lie getoond, dat hij niet zozeer gaf om de versteviging van de V.N. en de vrede dan wel om de heersende krin gen der V.S. te helpen bij de uitvoe ring van haar, aggressieve plannen te gen Korea. Gromyko verklaart verder, dat de door de Veiligheidsraad aange nomen resoluties „een vijandige daad tegenover de vrede" zijn en dat de Raad zelf thans een instrument is, dat door de Amerikaanse heersende krin gen wordt gebruikt met het oogmerk een oorlog te ontketenen. Gromyko acht de resolutie van de Veiligheids raad o.a. onwettig omdat het Hand vest „de interventie van de V.N. in de aangelegenheden van een land direct verbiedt, wanneer er een binnenlands conflict tussen twee groepen in jen staat is". Nadat Gromyko het streven van Noord-Korea om één staat te vormen had verdedigd, zei hij, dat de Sowjet- regering onveranderd volhardt in de politiek van versteviging van de vrede in de gehele wereld en zich houdt aan haar traditionele beginsel van non interventie in de binnenlandse aange legenheden van andere staten. Gro myko is van mening, dat de organisa tie der V.N. haar verplichtingen met betrekking tot het bewaren van de vrede slechts zal vervullen, indien de Veiligheidsraad het onmiddellijk stop zetten van de Amerikaanse militaire interventie en de onmiddelijke evacu atie van de Amerikaanse strijdkrach ten uit Korea eist. Het Franse kabinet-Queuille, dat drie dagen geleden werd gevormd, is gisteren reeds weer ten val gebracht. Het werd in de Nationale Vergadering met 334 tegen 221 stemmen verslagen, toen moest worden gestemd over een verzoek van de premier, om het alge mene debat over de regeringspolitiek enige dagen uit te stellen. Queuille heeft onmiddellijk het kabinet bijeen geroepen en na afloop van de zitting het ontslag van zijn team aan presi dent Auriol aangeboden, die het aan vaardde. Naar verluidt had Queuille, toen hij zich naar de Nationale Vergadering begaf om uitstel van het debat te ver zoeken, reeds een verzoek om ontslag van de regering bij zich. De Gaullis ten hadden reeds doen weten, dat zij tegen hem zouden stemmen, omdat zij het huidige partijregime verwerpen. De socialisten waren tegen hem, om dat hij bepaalde conservatieve per soonlijkheden in zijn kabinet had op genomen. Met name waren zij tegen Paul Reynaud gekant, omdat zij deze beschouwen als de spreekbuis van de grote zakenlieden. Uiteraard waren de communisten tegen Queuille. Ondertekening in September Waarschijnlijk zal men nog vóór het eind van de week te Parijs tot een de finitief resultaat ten aanzien van de Europese betalingsunie komen. Daarna zal de opstelling van de overeenkomst nog enige tijd vergen, zodat men waar schijnlijk niet vóór September tot de ondertekening ervan zal kunnen over gaan. Donderdag komt de Raad vat» Ministers van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking in Parijs bijeen. Behalve de details van de betalingsunie zal ook het plan-Stik ker op de agenda worden geplaatst, alsmede een aantal andere aspecten van de verdere vrijmaking van de Europese handel. De unie-overeenkomst zal terugwer kende kracht krijgen tot 1 Juli j.1., het begin van 't nieuwe jaar der Marshall hulp. Ten aanzien van de sterlingsaldi is nog medegedeeld, dat landen op het continent, die over dergelijke tegoeden beschikken, ze zullen mogen gebrui ken voor de afwikkeling van tekorten ten aanzien van de unie, Mocht Enge land hierdoor dollars verliezen, dan zal het uit het dollarfonds mogen putten, waarmee de unie begint. Naar het scheen, moesten hieromtrent gisteren nog formele regelingen worden getrof fen. Cen Haags echtpaar dat er eens even uit wilde (en de benzine blijkbaar nog betalen kan) toog in zijn nieuwe Buick naar Warmond. Daar ontmoette men een charmante heer, die zich bij de echtelieden aansloot teneinde zich ge drieën in Scheveningen nog wat verder te vermeien. De nieuwe kennis stuurde wagen met vlotte hand naar de boule vard en bood aan de auto even tt parkeren. Hij heeft nog steeds geer geschikt plaatsje gevonden en de politic van de Residentie houdt nu een plaatsj- voor hem open in haar gratis hotel C Sergeant Swetich uit de States heef een nieuw record gevestigd door op dag 107 parachute-sprongen te maken Wij zouden Truman in overweging wil len geven de orde van de gouden vl. in te stellen teneinde dergelijke pres taties naar waarde te honoreren. j^omantiek is voor het huwelijk wat chloroform is voor een operatie" heeft een Hollywoodse schone in een persconferentie medegedeeld. daar na wordt je wakker!" Twee voor aanstaande functionarissen van het toe- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii komstige W.Duitse ministerie van bui tenlandse zaken zijn naar Parijs ver trokken om aldaar de' opleiding van Eigenlijk is zo'n politie-actie een Nederlandse vinding. het personeel voor de gebouwen aan de Quai d'Orsay te bestuderen. Hadden ze eeuwen geleden al moeten doen, er waren allicht een paar oorlogen minder door gekomen. De Weense politie heeft Geza Nemeth gearresteerd en deze beschreven als een internationale zwendelaar. Nu vragen wij ons slechts af: „Is de man werkelijk een zwende laar en zo ja hoe: internationaal, Oost of West? Jet lekkerst vandaag voor het laatst: Orson Welles, alias Harry Lime. alias The Third Man", zal op 13 Juli in de ''ranse hoofdstad het startschot lossen oor de 37ste Tour de France. Boven- üen zal Welles de eerste étappe (tot en net Metz) in een der volgwagens mee- ijden. Het cither naar uit dat de repa- ateurs die dag weinig te doen zullen 'nebben want zoals bekend lijmt Harry alles. O Tot slot heden nog een van die weetjes waar ze in Amerika zo gek op zijn: De Queen Mary hee^t 35 liften aan boord. Er zijn op deze wereld slechts 25 gebouwen waarin zich evenveel of meer liften bevinden. De staking in het Schotse steenkool gebied van Lanarkshire heeft zich snel uitgebreid. Thans wordt er in 28 steen koolmijnen niet gewerkt. Het was de eerste maal, dat de nieuwe regering in de Nationale Ver gadering verscheen. Men verwacht, dat thans een socialist met de vor ming van een nieuwe regering zal worden belast. In politieke kringen gelooft men overigens niet, dat een socialist enige kans van slagen heeft. Men beschouwt de leider van de MRP, Bidault, of de radicaalgezinde René Pleven als de gene, die het waarschijnlijk daarna, en met meer kans op succes, zal moeten proberen. Duitslands Veiligheid Dr. Konrad Adenauer, de West- Duitse Bondskanselier, heeft in een persoonlijke brief aan de Drie Weste lijke hoge-commissarissen de kwestie van West-Duitslands veiligheid aange sneden. Hij heeft niet speciaal om een garantieverklaring gevraagd. De woordvoerder van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken, die dit mededeelde, heeft niet medegedeeld of de opvattingen van de Britse regering te dezen aanzien gewijzigd waren. On langs is verklaard, dat de veiligheid van West-Duitsland reeds voldoende was gewaarborgd door de algemene voorzieningen van het Atlantische Pact. De Amerikaanse hoge commissaris McCloy, heeft verklaard, dat Duits land naar zijn mening geen officiële garantie voor zijn veiligheid nodig heeft. Deze kwestie wordt niet alleen van het Duitse, doch ook van het geallieerde gezichtspunt uit oe- schouwd. Een aanval op de West- duitse republiek is automatisch een aanval op de Westelijke mogendheden, In beginsel is de veiligheid van West- Duitsland die van de Westelijke mo gendheden. Te Bonn is onthuld, dat Adenauer een geallieerde garantie had gevraagd, omdat er ongerustheid heerste over de oorlog in Korea, met name onder de Duitsers, die in de buurt van de grens met de Russische zone wonen. De Atlantische Raad heeft op zijn in Mei te Londen gehouden zitting be sloten tot de instelling van een per manent orgaan, dat bestaat uit plaats vervangers van de ministers van Bui. tenlandse Zaken. Door de Nederland se regering is aangezocht om als haar vertegenwoordiger op te treden jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken borgh Stachouwer, oud-gouverneur- generaal van Nederland-Indie en laat stelijk ambassadeur te Parijs, die zich bereid .heeft verklaard, deze functie te aanvaarden. Hij is thans aangewe zen om als ambassadeur in bijzondere zending als plaatsvervanger van de minister van Buitenlandse Zaken in het permanente orgaan van de Noord- atlantische Raad op te treden. Mohammed Hatta heeft thans even eens geantwoord op de nota van de Nederlandse regering inzake het zelf beschikkingsrecht der minderheden in Indonesië. Hij heeft in zijn uiteenzet ting het betoog herhaald, dat reeds was vervat in de eerste antwoordnota, n.1. dat de ontwikkeling van federale naar eenheidsstaat op volkomen wetti ge wijze en overeenkomstig de voorlo pige grondwet van de RIS zich had voltrokken. Men acht de debatten over het zelf beschikkingsrecht volkomen theore tisch en voor de bevolking van geen betekenis. Steeds sterker worden echter de stemmen, die aandringen op invoe ring van een grote provinciale zelf standigheid voor de vroegere deelsta ten. Men verwacht, dat de autonomie der verschillende delen na de vor ming van de eenheidsstaat zeker niet kleiner zal zijn dan die van de nega ra's in de federatie. Aan het eind van de vorige maand is bekendgemaakt, dat een dertigtal gezinnen, dat te Ede in z.g. militaire woningen gehuisvest was, aanzegging had gekregen, deze woningen op kor te termijn te verlaten. Wij vernemen nu van bevoegde zijde, dat de huur contracten inderdaad zijn opgezegd, doch dat er geen sprake van is, dat deze gezinnen op straat worden gezet. Zolang er voor hen in Ede geen ge schikte woning gevonden is, zullen zij niet gedwongen worden hun huidige woningen te verlaten. Deze beweging wordt gestimuleerd door de toenemende onmacht van de ministeries in Djokjakarta. Daardoor neemt de effectiviteit van het bestuur af en de ontevredenheid, ook onder de felste unitariërs, toe. Dat bewijst, dat de strijd om federatie of eenheid nooit is gegaan om politieke vraagstukken, doch een reactie was op het jongste verleden van vóór December 1949. Honderden ruiten verbrijzeld Gisteravond is In een garagebedrijf in Den Haag een gascylinder ont ploft, ten gevolge waarvan in de om geving honderden ruiten zijn inge drukt. Enkele personen hebben ver wondingen opgelopen door het rond vliegende glas. De garage en een be lendende alumlniumfabrlek hebben zware schade geleden. Omstreeks half negen brak brand uit in de doorsmeerinrichting van de garage, waar op dat moment en kele personen aan het lassen waren. Direct werd de brandweer gewaar schuwd en begonnen omstanders de auto's uit de garage te rijden. E n nadat de politie ter plaatse was ge arriveerd, vloog met een ontzet i ide klap een gascylinder van het lasap paraat in de lucht. Honderden ruiten vielen in scherven. Zelfs vier en vijf straten ver werden de ruiten inge drukt. De ravage, die door de explosie in de garage en de naastgelegen fa briek werd aangericht, was zeer groot. De brand in de doorsmeerin richting was overigens spoedig ge blust.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1