't \4 Mgiaettte die Vu - ZWITSALETTEN Snelle Amerikaanse overwinning in Korea dringend noodzakelijk Stof oorzaak van treinbranden „Elf provinciën verscheiden van aard tezamen vormend het ene Nederland Slepend conflict speelt Rusland in de kaart Nauw contact tussen Londen en Washigton Het Radioprogramma Ned Spoorwegen nemen de noodzakelijke maatregelen Oorlogsmonument der V.S. bij Bastogne Auto met roeiers tegen boom gereden Directeur A. F. Bronsing verlaat de .Nederland*' Koningin sprak voor Provinciale Staten Farigio komt naar Zandvoort t kort Zevenduizend tippelaars Lakenberg naar Pro Patria HUWELIJK Korea vandaag: MacArthur over behan deling van gevangenen ATOOMBOM TEGEN NOORD-KOREA? Egypte blijft neutraal V.N. omschijven het begrip „agressie" Indonesië wenst geen oorlog WOENSDAG 5 JULI 1950 ^TTLEE zal heden in het Lagerhuis de voornaamste spreker der regering zijn tijdens het debat over de oorlog in Korea; hij zal zich reeds bij voorbaat verzekerd weten van de volledige steun der oppositie, Conservatieven zowel als Liberalen. Ook tussen Londen en Washington heerst algeheel accoord, met name over het Amerikaanse standpunt, dat Amerika geen enkele nederlaag over Korea zal of kan accepteren, noch militair, noch politiek. Indien Zuid-Korea onverhoopt tijdelijk zou moeten worden prijsgegeven, blijft Amerika zich ver plicht beschouwen het land te bevrijden en de Noord-Koreanen achter hun eigen grenzen terug te jagen. Inmiddels houden de Britse en Amerikaanse rege ringen terdege rekening met de mogelijkheid van een eventuele Russische aan val in Europa of in het Midden-Oosten, ingeval generaal MacArthur geen snelle •verwinning in Korea tot stand zou kunnen brengen. Londen en Washington onderhouden constant het nauwste contact omtrent dit eventuele gevaar en naar verluidt is de zienswijze van hoge kringen in beide hoofdsteden als volgt; a. Een snel Westers succes in Korea zou waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat Rusland zijn indirecte steun aan de Noordkoreaanse aggressie zou te rugtrekken. hetgeen voor Moskou geen verlies van prestige zou inhouden, daar het niet „officieel" bij het conflict betrokken is. b. Een langdurige strijd in Korea echter, waarbij steeds toenemende ver kapte Russische en Rood-Chinese eteun aan de Noord-Koreanen versterkt zou worden, zou eveneens een steeds groter aantal Amerikaanse en andere geallieerde Westerse strijdkrachten in en nabij Korea vastleggen en het zo doende voor Rusland en Rood-China mogelijk maken om elders aanvallen te lanceren op de hierdoor in aantal verminderde Westerse strijdkrachten. Ingeval deze situatie zich zou voor doen, is het de mening van Washing ton, dat de Russen voornoemde inva sies dan zouden doen in Zuidslavie, Oostenrijk of Duitsland en dat Rood- China dan tegelijkertijd een aanval zou wagen op Hongkong, Indo-China en Malakka. Een Rood-Chinese aanval op Formosa wordt in ieder geval ver wacht. Ziehier de redenen, waarom Was hington en Londen van oordeel zijn, dat de kansen of het conflict in Korea zich al dan niet tot een derde wereld oorlog zal ontwikkelen, voor het over grote deel zullen afhangen van een snelle overwinning van generaal Mac Arthur in Korea. Te Londen wordt niet verwacht, dat Amerika om het zenden van Britse landstrijdkrachten naar Korea zal ver zoeken. Wel is het waarschijnlijk, dat er binnenkort Australische troepen zul len deelnemen aan de strijd in Korea. Aanval op Formosa? VOLGENS te Londen ontvangen be- richten uit Hongkong, zou een aan val van de Rood-Chinese legers op Formosa vermoedelijk met dekking van Russische vliegtuigen binnen enkele weken verwacht worden. Vijf duizend kleine Chinese kustvaartuigen liggen hiervoor gereed, die naar schat ting een kwart millioen troepen kun nen bergen. Amerika's zevende vloot, die momenteel rondom Formosa pa trouilleert, zal belast zijn met de ver dediging van dit eiland, het laatste „fort" van Tsjiang Kai Sjekse nationalis tische troepen. Wegens Engeland's re cente erkenning van de Chinese com munistische regering zal Amerika geen beroep doen op de Britse vloot om bijstand te verlenen in de verdediging van Formosa. Naar verluidt, zou Ame rika echter wel bijsta d verlenen aan de Britse vloot ingeval Hongkong (Brits) aangevallen zou worden. Het Britse garnizoen aldaar wordt ver sterkt. De bedreiging. |")E door de Chinese communisten be- raamde invasie van Formosa wordt te Londen als een nog veel ernstiger b .eiging van de wereldvrede gezien VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6.20 Dingen van de dag. 6.30 Malando en zijn tango-rumba-orkest 7.05 Trio X Y Z. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Op de korrel. 8.15 Beatrice di tenda. 9.20 „De keizer is een dief", hoorspel. 10.15 Meester-trio. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Swingtime. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 „Onder de NCRV-leeslamp". 7.30 Melanchrino Orchestra. 7.40 „Vandaag". 8.05 Christelijk gemengd koor. 8.50Maatschappelijk werk. 9.10 Holland-Festival. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Populair avondconcert. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.15 Ochtend- varia. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Gram.- muziek. 9.35 „Crooncrew". 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Piano-voordracht. 11.30 Rondo. 11.45 Onze goede manieren. 12.00 „Chansons internationales". 12.38 Tom's prairie pioneers. 1.15 Het Promenade-orkest. 1.45 U kunt het geloven of niet. 1.50 Piano-concert. 2.20 Moe ders zesdaagse. 2.30 Sopraan en piano-bege- lefding. 3.00 Klimop. 4 00 Van vier tot vijf. 5 00 Zomertelegrammen. 5.50 Regeringsuitzen ding. 6.15 Wimbledon tenniskampioenschappen. 6.30 Musicorda. 7.05 Toon Hermans in va- cantiestemming. 7.25 Kamermuziekprogramma. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.15 O, heerlijke zomer. 10.00 De stenen spreken. 10.20 Rhythm parade. 11.15 Sportpraatje. 11.30 Ab Remmelts speelt. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Promenade concert. 9.00 Moeders wil is wet. 9.40 School radio. 10.00 Concerto gfrosso. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Geestelijke liederen. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Kamermuziek. 12.03 Om en-om-programma. 1.20 Radio Symphonie-or- kest. 1.35 Pianowerken. 2.00 Kamer-orkest. 2.45 Tussen de bedrijven door. 3.30 De drie sonates van Johannes Brahms. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Walsen. 5.00 Het Radio Jeugdjournaal. 5.30 Tussen Dollar en Schelde. 5.50 Cavatina de Leila. 6.00 Leger des Heilskwartier. 6.15 Land- en Tuinbouw. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Vpor onze postzegelverzamelaars. 7.30 Ouver ture. 7.40 „Vandaag". 8.05 Metropole-orkest. 8.30 Nederlandse streekrecepten. 9.30 Omroep orkest. 10.15 De vaart der volken. 10.35 La Traviata. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Sym- phonie. dan het huidige „locale" conflict in Korea. Formosa, oorspronkelijk een Chinees eiland, met een bevolking van zes millioen zielen, kreeg een Japanse bezetting na de Sino-Japanse oorlog van 1895. Deze vijftigjarige bezetting kwam tot een einde met de Japanse nederlaag in 1945. Technisch staat For mosa onder de controle van de gealli eerden tot het tijdstip, waarop deze hun vredesverdrag met Japan zullen ondertekenen, maar daadwerkelijk werd het in 1945 door de geallieerden erkend als deel uit te maken van Chi na.... destijds nationalistischv China. Vrijdag j.1. verklaarde Chou en-Lai, de Chinese communistische minister van buitenlandse zaken, dat de aangekon digde Amerikaanse verdediging van Formosa een „gewapende aggressie van een deel van China" betekende en dat HfYlaak met Pi/f/EAf korte metten! Rood-China tot het einde zou vechten om Formosa te bevrijden. Het grote ge vaar tot een derde wereldoorlog schuilt thans in het wederzijdse verdrag van militaire bijstand, dat Rood-China eni ge maanden geleden gesloten heeft met Rusland. Indien de Chinese communis ten inderdaad tot de invasie van For mosa zouden overgaan, zou dit een openlijk conflict met Amerika inhou den, waarbij Rusland verplicht zou zijn China militair te steunen. Te Washington zowel als In Londen is men echter van oordeel, dat Rood- China deze allesbeslissende invasie van Formosa niet ten uitvoer zal brengen, Indien generaal MacArthur erin zal sla gen een snelle en afdoende overwin ning in Korea te behalen, waardoor het „neutrale" Rusland zo het inderdaad geen open oorlog wil zonder verlies van prestige het Korea-incident voor gesloten zou kunnen beschouwen en aan Rood-China bevel kunnen geven de voorgenomen invasie van Formosa af te lassen. Ir. F. Q. den Hollander, president van de Nederlandse Spoorwegen, heeft verklaard, dat de oorzaken van de branden, die in de laatste tijd in trei nen zijn opgetreden, allerminst een mysterie zijn. Het rijden veroorzaakt stof, dat zich aan de onderzijde van de wagens vastzet. Bij remmen treedt vonkvorming op. De vonken vliegen in de stoflaag, die gaat gloeien en als een rem vastzit zelfs ontbrandt. Het in 1924 in dienst gestelde buf- fermaterieel, dat bestaat uit een mo torwagen en een aanhangwagen, heeft een slechte 'eigenschap, aldus ir. Den Hollander, het heeft nl. houten vloe ren, die open en bloot liggen. Twee maal is nu in een van de tweehonderd twee-wagenstellen, die dagelijks door het land rijden, een vloer in brand gevlogen. Maatregelen zijn genomen, dat de vloeren van deze wagens zo spoedig Op 16 Juli zal op de heuvel van Mar- dasson, ten Noorden van Bastogne, een groot monument worden onthuld ter nagedachtenis van de bijna 77.000 Ame rikaanse soldaten, die in de slag om de Ardennen hun leven hebben gegeven of vermist zijn geraakt. Het heeft de vorm van een Amerikaanse ster, met vijf punten, die elk 31 meter lang zijn. Een cirkelvormige zuilengang geeft het uiterlijk van een twaalf meter hoge tempel van een binnenhof. Er is voorts een crypte gebouwd, waar de nabestaanden zich kunnen terug trekken voor de herdenking hunner doden. In de wanden van de overdekte zuilengang is de geschiedenis van de slag gegrift, alsmede de namen van de voornaamste eenheden, die aan de strijd hebben deelgenomen. Aan de inwijding zullen detachemen ten van de strijdkrachten van Belgie, Nederland, Luxemburg, Amerika, En geland en Frankrijk deelnemen. mogelijk worden schoon gemaakt en gehouden. Dagelijks gaan er tien tot twaalf op de draaistellen. Ook moet het personeel nauwlettend acht geven op de werking van de remmen bij de rijdende treinen. Ook zullen de vloeren van de wa gens aan de onderzijde met stalen pla ten worden bekleed. Dat is een zeer tijdrovend werk, doordat aan de on derzijde van de wagens zoveel leidin gen en buizen lopen. De rijtuigen moe ten daarvoor wekenlang uit de dienst worden genomen. Om de gevaren zo klein mogelijk te houden, wordt bij de constructie van nieuw materieel het gebruik van hout zoveel mogelijk vermeden en staal toegepast. Een dode, vier gewonden Een jonge acht, van de Utrechtse roeivereniging Triton, die per auto naar Denemarken zou reizen, om daar in een tweetal internationale wedstrij den uit te komen, is gistermorgen 1e- gen een boom gereden. Een hunner, de 19-jarige H. J. Meyboom, is uit de wa gen geslingerd en werd op slag ge dood. De heer H. H. Fortuyn werd zwaar gewond, de heren L. G. Eyk- man, K. G. Joubert en P. Fuhri Sneth- lage kregen lichte kwetsuren. De ove rigen bleven ongedeerd, De gewonden zijn naar een ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht. De oorzaak van het on geluk is onbekend. De heer A. F. Bronsing heeft het voornemen aan het eind van deze maand af te treden als directeur van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland". Hij heeft gedurende 44 jaar de maatschappij ge diend, waarvan de laatste 23 jaar als directeur. Reeds sinds de laatste twee jaar dacht de heer Bronsing erover zijn functie neer te leggen, doch heeft dit op aan dringen van zijn collega's in de directie tot dusver uitgesteld om het rapport af te wachten, dat de door de regering in gestelde commissie „Luchtvaart-Scheep vaart" zou uitbrengen. Immers bestond de mogelijkheid, dat de Maatschappij „Nederland" als gevolg van dit rapport een nieuw terrein van werkzaamheden zou verkrijgen. Uit het inmiddels gepu bliceerde rapport is gebleken, dat de „Nederland" niet de mogelijkheid zal krijgen zich op het gebied van de lucht vaart te bewegen. De heer Bronsing, die de 60-jarige leeftijd gepasseerd is, heeft thans besloten zich terug te trek ken. Hij was het oudste lid der directie. Honderd jaar Provinciale Wei Gistermiddag heeft H. M. de Konin gin een radiorede gehouden ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van de provinciale wet. Niet zozeer bestaat er reden tot her denking omdat de wet een eeuw oud is, aldus sprak H. M., maar omdat wij met dankbaarheid kunnen terugzien op het feit, dat de makers van deze wet al lereerst Thorbecke het mogelijk ge maakt hebben, dat het gewestelijk le ven tot een vrije ontplooiing kon ko men. Welke belangrijke nieuwe taken in het huidige Nederland voor de pro vinciën weggelegd waren, heeft men toen moeilijk kunnen voorzien. Wel was het zo, dat toen die ontwikkeling kwam, de wet er geen belemmering voor vorm de. Het provinciale bestuursorgaan kon zo het centrum worden van tal van technische, culturele en sociale be moeiingen. Bovendien Vormen de pro- De Grote Sprintersprijs van Parijs werd door onze landgenoot Jan Derksen gewonnen. In de finale zegevierde hij over Arie van Vliet, die tweede werd en de Fransman Verdeun, die de derde plaats bezette. V.l.n.r.: Derksen, Verdeun en Van Vliet na de wedstrijd tijdens de minuut stilte, die in acht werd genomen ter nagedachtenis aan Camille Danguillaume. Voor de finale-poule van de we reldkampioenschappen voetbal te Rio en Sao Paulo is o.a. als scheidsrechter aangewezen de Nederlander Karei van der Meer. De Argentijnse autocoureur en vermoedelijke wereldkampioen Fangio zal op 23 Juli in de Grote Prijs van Nederland te Zandvoort starten. Het spel van de Zweedse voor- hoedespelers Slcoglund en Palmer heeft in Zuid-Amerika zoveel indruk ge maakt op de Italiaanse scouts, dat beide spelers een aanbieding hebben ontvan gen om voor Toi'ino F.C. te gaan spelen. Aan de Vierdaagse 1950 zal door meer dan 7000 wandelaars worden deelgenomen. Onder de buitenlanders bevinden zich Luxemburgers, Fransen, Engelsen, Zwitsers, Denen en Zweden. Wim Slijkhuis is te Dublin in een speciale handicaprace over 4 mijl tweede geworden achter de Ier Robert- son, die bijna 160 meter voorgift had gekregen. Twee Amerikanen Budge Patty en Seixas, de Australiër Sedgman en Drob ny, die de Egyptische kleuren ver de digt, hebben zich geplaatst voor de demi-finale op Wimbledon. Sedgman zal thans Drobny ontmoeten en Seixas Patty. Het Nederlandse gemengde doublé Nel HermsenLinck werd met 61, 63 uitgeschakeld, door de Ame rikanen Naney Chaffee en Budge Patty. De Blauw Wit-speler Lakenberg heeft de I.N.V.B. verzocht een contract te mogen tekenen met de Italiaanse club Pro Patria. PEULEM Ja, nu is het de tijdvoor die-sappige, malse kost! Eén van de heerlijkste jonge groenten die er op het ogenblik te krijgen zijn. Rijk aan onontbeer lijke voedingsstoffen én in een oogwenk gaar! Zei de peulen met u/einig kokend water op en zorg voor een goed ge sloten pan. En eet ze ook eens ge combineerd met worteltjes. Of maak een stoofschotel van peulen en wortel tjes met rundvlees: een smulpartij! lil DOOR MAR Y BURCHELL (103) „En als ik dat niet wens?" zei Teresa zacht. „Je bedoelt als je weigert van Elliott te schelden?" 0 Teresa knikte. „Beste kind, Marcia en Elliott zijn bel den zeer eigenaardige wezens. Mij persoon lijk zou het niets verbazen, als ze ei samen vandoor gingen. Jouw eigen positie zou dan bijzonder onaangenaam worden, weet je? Omdat men in Malever zeer goed weel dat je alleen met Elliott getrouwd bent om dat testament van zijn oom. Je zou de on sympathieke rol gaan spelen van de vrouw die de zon niet in het water kan zien schij nen; die alles gekregen heeft, waar ze re delijkerwijs aanspraak op kon maken en die niettemin weigert, de man vrij te la ten. die van haar niets meer hebben moet Ditmaal hield Teresa haar adem in. „U wilt zeggen," antwoordde ze lang zaam, „dat Marcia en V op deze wijze de mensen zouden Inlichten." „Ik sta er volkomen bulten. Teresa," zei tante Lydia zelfvoldaan. „Ik zeg niet, dat ik Marcia's gedrag verdedig of veroordeel, ik geef je alleen een raad, die dunkt mij voor ons allen het beste is." „Dank u. tante Lydia," zei Teresa droog, terwijl zij opstond om heen te gaan. „Wat bedoel je?" haar tante keek ver wonderd. „Ik bedoel.... dank U voor de zo objec tief gegeven raad. Ik ga nu weg." „Maar je hebt je lunch nog niet op." „Ik lunch niet verder", zei Teresa, „ik wens cok niet langer met U aan één tafel te zitten tante Lydia. Goeden middag." En Teresa verliet de eetzaal terwijl de blik van haar tante haar nadenkend volg de. Ze wist niet wat ze nu moest gaan doen. Ze wist alleen, dat ze ze niet langer tegen over haar tante hoefde te zitten, die haar onder het mom van objectiviteit e«n schoonschijnende, maar kwaadwillende raad had zitten geven. Voor zover tante Lydia in staat was tot liefde of haat. had ze Marcia lief en haatte ze het nichtje dat haar plannen had ge dwarsboomd. Dat realiseerde Teresa zien nu. Alle invloed en alle gave tot insinueren waarover tante Lydia beschikte, stonden Marcia ten dienste. Het zou niet meevallen in Malever te blijven wonen, wanneer tante Lydia zich tegen haar gekeerd nad Met deze onverkwikkelijke gedachten ver vuld liep Teresa snel de stad door, niet oplettende of Iemand haar ook groette Ze merkte nauwelijks waar ze ging. en niet voordat ze buiten de stad een onbe wuste gemeenzaamheid voelde met het landschap, drong het tot haar door. dat ze in de buurt van de herdershut moest zijn. waar ze Elliott het eerst ontmoet had. Ze liep nu langzamer, oude herinnerin gen en nieuwe problemen warrelden door haar heen. Hier had hij zijn arm om haar heen gelegd en gezegd, dat ze zich niet aan haar broers moe6t opofferen. Daar had hij haar hand genomen en haar gesteund op het glibberige pad. Het was merkwaar dig, zo helder als ze zich de klank van zijn stem herinnerde en het gevoel van de greep van zijn hand om de hare. Maar hij is dan ook de belangrijkste mens in mijn leven geworden; geen wonder, dat alles wat met hem verband houdt helder en van grote betekenis is. De kleine hut zag er triest uit in het zonlicht, en nu er geen behoefte bestond aan een twijfelachtige schuilplaats, keek ze slechts even naar binnen, ging toen op de grashelling zitten en staarde naar de grijzf kolos van Chad Burdern's huls, dat bij daglicht duidelijk zichtbaar was. Daar lag het toneel van al haar hopen er vrezen. Daar was het dat het tragi-co- misch spel van haar huwelijk zich had af gespeeld. En ze wist op ondefinieerbare wijze, dat het gordijn weldra dit hoofdstuk van haar leven af zou sluiten. Het was niet omdat tante Lydia's woor den een toekomstbeeld hadden opgeroe pen dat haar verschrikte waar het haar zelf betrof. Het was, omdat ze voor hen allen een leven zag opdoemen, waarin voor ni' -and vrede of waardigheid of zelfres pect zou zijn, tenzij zijzelf er in toestemde de weg vrij te maken. Maar zelfs als ze met zichzelf geen reke ning hield, kon ze niet geloven, dat Elliott en Marcia ln eikaars gezelschap vrede of waardigheid zouden kunnen vinden. Maar dat was iets wat zijzelf zouden moeten ontdekken. Het enige punt in dit probleem, dat zij volkomen kon overzien, was haar eigen aandeel er in. En eerlijk of oneerlijk was zij de schakel, het middel geworden, waardoor Elliott tot een handeling zou kunnen worden gedwongen of verleid (zo als men het wenste te zien), die hij later bitter betreuren zou. Clara heeft zonder twijfel gelijk gehad, toen ze zei, dat de Burderns in de regel trouwe echtgenoten zijn, zei Teresa tot zich zelf. Eil is niet van het soort, waarvan Don Juans gemaakt worden, en het zou een el lende voor hem zijn in een illegale liefdes- affaire gewikkeld te worden. Hèèr zou dat niets kunnen schelen. Zij zou speculeren op zijn verliefdheid en op zijn woede, ge dwarsboomd te zijn. Daarom is haar posi tie sterker dan de mijne. Haar kan het niet schelen, wat er met hem gebeurt; mij wet. En na lange tijd: daarom heeft zij het gewonnen. Ve!e minuten later werd Teresa zich pas bewust dat het vormen van deze zin in hield, dat zij besloten had. Elliott te laten gaan. Toen ze zich hier rekenschap van hao gegeven, bleef ze enjge ogenblikken met haar gezicht ln haar handen zitten, trach tend te vergeten hoe veel ze van hem nleld en zich de toneeltjes en gebeurtenissen, die hem zo hopeloos dierbaar nadden gemaaKl niet te binnen te brengen. Het is voorbij, fluisterde Teresa. Het is voorbij. Na lange tijd stond ze op van de grond en begon langzaam naar de stad terug te lopon. (Wordt vervolgd) vinciën de brug tussen het rijk «n dg gemeenten en zijn zij de uitvoerders van de rijkswetten en houden zij toe zicht op de arbeid van de gemeenten. Deze toename van de bemoeiingen is eerst zeer geleidelijk gegaan. De naoor logse tijd bracht een duidelijke uitbrei ding van de bewustwording van het eigen gewestelijk leven. Een zeer ge zonde decentralisatie was hier het ge volg van. Dit heeft H. M. als voorzit ster van het Nederlandse Volksherstel zelf na de oorlog kunnen constateren bij haar bezoek aan de provinciën. De Koningin verheugde er zich over de leden van de staten die zij met haar man nog niet bezocht, eerlang te zul len ontmoeten. De bloei van de provin ciën, zo besloot de vorstin, betekent te vens de bloei van Nederland. „Elf provinciën, ieder voor zich rijk aan mogelijkheden en verscheiden naar de aard van haar inwoners vormend teza men het ene: Nederland." De commissaris van de Koningin in de provincie Drente, als oudste van H.M.'s commissarissen, mr. dr. R. H. Ba ron de Vos van Steenwijk, herinnerde aan de sterke banden die Oranje en Nederland verenigen. Historisch bezien vinden deze hun oorsprong in de ge westen, zoals deze in de Republiek van de Verenigde Nederlanden verenigd waren. De provinciale wet is de basis waar de provincie als staatkundig on derdeel van het rijk op rust, aldus Baron de Vos van Steenwijk. MacArthur heeft verklaard dat hij ieder, die voor Noord-Korea optreedt en afwijkt van de humanitaire beginse len bij de behandeling van gevangenen of een dergelijke afwijking veroorzaakt, toelaat of beveelt, persoonlijk verant woordelijk zal stellen. Alle door de on der zijn bevelen staande strijdkrachten aangehouden of gevangen genomen Noord-Koreanen zouden behandeld wor den volgens de humanitaire beginselen die door beschaafde naties erkend worden. CHURCHILL: Gevaar niet vergroot Op een diner van het Amerikaans genootschap te Londen ter viering van Onafhankelijkheidsdag heeft Churchill verklaard, dat hij het met de woord voerders der Engelse regering eens is, dat het gevaar door de gebeurtenissen in Korea niet vergroot is, doch dat de wereld wel in een derde wereldoorlog gestort zou worden, indien de commu nisten de strijd in Korea wonnen. Mendel Rivers, Democratisch lid Van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, heeft er „bij president Truman op aangedrongen, Noord-Korea mede te delen, dat atoombommen zullen wor den gebruikt tegen strategische mili taire installaties, tenzij binnen 24 uur de aggressie gestaakt wordt. Hij achtre het gebruik van dit wapen meer dar. gerechtvaardigd, daar Noord-Korea zijn toevlucht tot geweld heeft ge nomen. De Egyptische pers schrijft, dat Egyp te er onverwijld toe zal besluiten in zake het Suezkanaal het neutraliteits- statuut streng toe te passen. Elk schip, van welk land ook, zal door het kanaal mogen varen, zelfs als het wapens of versterkingen voor onverschillig welke van de oorlogvoerende partijen in Korea vervoert. De Egyptische bladen gewagen bij dit nieuws over een conflict dat zou kun nen ontstaan, daar krachtens het Brits- Egyptische verdrag van 1936 Groot- Brittannie de verwinning heeft strijd krachten te onderhouden aan het Suez kanaal. (En mogelijk tegen zendingen naar Noord-Korea zou zijn - red. ANP). Intussen probeert Amerika, wijziging in de houding van Egypte te brengen. Reeds tweemaal in de afgelopen dagen heeft de Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Caffery, een bezoek aan de mi nister van Buitenlandse Zaken, Mo hammed Salah el Din Bey gebracht, om hem het leedwezen zijner regering inzake Egypte's neutrale houding ten aanzien van Korea te betuigen. Rechtsgeleerden van de commissie der Verenigde Naties voor internatio naal recht zijn tot de conclusie ge komen, dat het gebruik van strijd krachten voor ieder ander doel dan zelfverdediging of de uitvoering van een mandaat der VN een misdaad is tegen de vrede en de veiligheid der mensheid. Deze definitie van aggres sie zal als eerste misdrijf worden op genomen in een code van inbreuken op de vrede en de veiligheid, der mensheid, die de commissie voor de Algemene Vergadering opstelt. „In een eventuele oorlog tussen Ame rika en Rusland zal Indonesië zeker niet neutraal blijven, doch zich scharen aan de zijde van die leden der Verenig de Naties, die zich niet willen bemoeien met een oorlog, onder leiding van Trygve Lie", aldus verklaarde Hadji Agus Salim, adviseur van het ministe rie van buitenlandse zaken der RIS.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3