De emigratie naar Australië Noordhollands in rijm en dicht Aantal verdrinkingsgevallen neemt af - maar is nog veel te hoog r Amerika en Rusland moetenl praten om het eens te worden De Brielse Maas werd bij Oostvoorne afgedamd Nobelprijs voor Paus Pius Xll Maatschappij die drenkelingen redt Krakatau werkt weer Zeldzame vorm van bliksem ie Rijssel Unilever maakt 208 millioen winst Middenstand adviseert over winkelsluiting Beperkte vrijheid voor de Protestanten in Spanje Loting voor de finale te Rio de janeiro Konijnenplaag ie Ven o Het publiek over de vrede De besten gaan! DAN ten slotte, zijn er de dichters, die, onder de indruk der steeds drei gende gevaren, aanmanen tot eendracht bij het werk. Hun stem had daarom zo veel' zin, oAdat er in dat opzicht nog wel eens iets aan heeft ontbroken. Zei den niet onze voorvaderen: Solex-rijder te Limmen aangereden en gedood Kota Inten komt Donderdag kerkelijk nieuws HE ZOMER is in het land en dat bete kent steevast voortdurende stijging van het aantal gevallen van verdrin king, althans verdrinkingsgevaar. Hoe staat het nu daarmede en wat wordt gedaan, om te bevorderen, dat verlies van mensen tevens voorkomen wordt? Deze vraag legden wij voor aan de se cretaris der Maatschappij tot Redding van Drenkelingen, ir. R. A. de Gorter, de bekende oud-directeur van 't Veilig- lieidsmuseum in de hoofdstad. Terwijl in de feestende 500-jarige Kaiverstr. en in het luidruchtige Damstadt het lawijt hoogtij vierde, toefden wij, na de blank geschuurde trappen van het oude grachtenhuis aan het Rokin behoed zaam betreden te hebben, in de hoge, eenvoudige bestuurskamer met de fraaie bibliotheek der uit 1767 date rende Maatschappij, die nu al een eeuw- in deze behuizing, waar de tijd schijnt stilgestaan te hebben, resideert. JLJET DOEL der 183 jaar oude maat schappij? Het staat duidelijk om schreven in de statuten: Alles te bevor deren, wat strekken kan ter voorko ming van de dodelijke gevolgen van verdrinken, verstikken of het in aanra king komen met electrische stroom en tot ontwikkeling van 'het reddingswe-- zen, voor zover zulks op het redden van drenkelingen en van door verstik king of electrische stroom verongeluk ten in de ruimste zin betrekking heeft. De maatschappij, die dus eigenlijk een ruimer doelstelling heeft dan haar naam aangeeft, werkt naast en samen met het Prins Hendrikfonds, met het Carnegie Heldenfonds en met het mi nisterie van binnenlandse zaken, dat adviseert inzake de uitreiking der door H.M. de Koningin te verlenen medaille voor Menslievend Hulpbetoon. Hoe zij zelf haar doel poogde te berei ken in der jaren loop? Door het uitrei ken van premies in geld of van bronzen, zilveren en gouden medailles en ge tuigschriften. Voorts door het beschik baar stellen van reddingsmiddelen. Dan door het bevorderen van goed onder richt in het redden van drenkelingen, schijnbaar verdronken of gestikte per sonen en van door electrische stroom getroffenen. Ten slotte door het bevor deren van voorzorgsmaatregelen tegen verdrinking. De maatschappij heeft voor haar be richtgeving een 150-tal correspondenten in het gehele land, meestal geneesheren en burgemeesters, welke laatste veelal de plaatselijke politie-rapporten vol gen. Maar ook moeten de redders en de getuigen op door de Maatschappij ver strekte formulieren vragenreeksen in vullen, opdat het bestuur een goed in zicht van het verloop van elk verdrin- kingsgeval heeft. Want het criterium voor de maatschappij is de vraag of er van schijndood sprake geweest is, ook bij koolmonoxydevergiftiging bijvoor beeld. In de loop van het bestaan der maat schappij zijn in 5341 gevallen belonin gen toegekend, gemiddeld in 20 a 25 gevallen per jaar en meestal aan man nen. De maatschappij gaf cursussen in het toepassen van kunstmatige ademhaling zes avonden elk van twee uur, waarvan duizenden dames en heren, die de Eerste Hulp-cursusen reeds met succes gevolgd hadden, gebruik gemaakt heb ben. Wegens het overbezet zijn van vele doktoren-cursusleiders, zijn helaas deze' cursussen voorlopig gestaakt, maar het ligt in de bedoeling van het bestuur later weer een nieuwe serie cursussen te doen houden. Minder verdrinkingsgevallen. Terwül de verkcersthermometer aan wijst, dat het aantal dodelijke ver keersongevallen alle Veilig Ver- kecrsacties ten spijt angstwekkend stijgt, neemt gelékkig het aantal ver drinkingsgevallen met dodelijke afloop af en wel in de laatste 50 jaar van 1000 op 500 gemiddeld. Uiteraard houdt zulks ten nauwste verband met de toeneming van het aantal geoefende zwemmers. De meeste verdrinkinggevallen betref fen kinderen. Maar men denke niet, dat alleen in tijden van warmte en meer speciaal in de zomermaanden deze gevallen voorkomen. Ook de jjs- pret in tal van jaren sporadisch voorkomend eist dikwerf vele slacht offers. Ir Gorter sprak met grote lof over de vrijwillige reddingsbrigades langs Neêrlands stranden, die zulk een prach tig menslievend werk verrichten. Ook aan hen is het te danken, dat het aan tal slachtoffers zo belangrijk geredu ceerd werd, hoewel het nog veel te groot is. Politie en vrijwilligers uit de burgerij doen bijvoorbeeld aan het Scheveningse en Bloemendaalse strand voortreffelijk werk, dat ieders bewon dering moet wegdragen. Belangrijke resultaten heeft de maat schappij bereikt bij de militaire autori teiten. De Kon. Ned. Marechaussee, waarvan al de leden zwemmen kunnen, moet eveneens een cursus in kunst matige ademhaling bijwonen. En de militairen, die voor hun nummer op komen, leren tegenwoordig allen zwem men. De toepassing der kunstmatige adem haling tegen gevallen van schijndood heeft ook de wetenschappelijke be langstelling der maatschappij. Dat ook en juist de leek, bij afwezigheid van medische hulp, schijndoden tot het leven kan terugroepen, leert een zeer instructieve met tal van afbeeldingen verluchte brochure getiteld: „Schijn dood en behandeling door de leek" dooi de maatschappij uitgegeven. Een uit stekende aanvulling op het bekende Oranje-Kruisboekje alle Eerste Hul pers welbekend. En ir. Gorter getuigde van zijn we tenschappelijke zin en grote belezen heid ook op dit specifieke terrein dooi de publicatie van een zeer belangwek kend boekje over: de oudste middelen tot het opwekken der levensgeesten, waaruit men veel kan leren over de tal van uiteenlopende methoden, welke in de loop der eeuwen toegepast zijn of worden, om schijndoden in het leven te houden. Maar ondanks al deze methoden, waarover de geleerden het als in zo veel andere zaken niet altijd eens zijn, blijft stellig de beste deze: Weest voorzichtig in warme dagen, wanneer het koele nat u lokt, ook als gij de zwemkunst goed machtig zijt! Met het dichten van het ongeveer 60 meter brede gat bij het Krui- ningergors ter hoogte van Oost voorne is de afdamming van de Brielse Maas een feit geworden. Het gat werd opgevuld door een zgn. Phoenix-ponton, een enorm betonnen gevaarte van het type, dat men in Normandie gebruikte tijdens de invasiemaatregelen. De foto toont het moment, waarop de ponton het gat is binnengevaren en de afsluiting van de dam een feit is geworden. Het vulkaaneiland Krakatau, gelegen in Straat Sunda tussen Java en Suma- tra, is Maandagavond om acht uur in werking gekomen. Modder en stenen werden tot een hoogte van achthonderd meter in de lucht geworpen. In de Lampongbaai drijft veel puimsteen. Gisternacht is te Fives-Lille, bij Rijssel, de zogenaamde bol- bliksem ingeslagen; een donde rende slag schrikte de inwoners op, die in paniek geraakten. De huizen schudden op hun grond vesten en een vurige bol bewoog zich door de straten en op som mige plaats door de huizen, zon der echter iemand te raken. Sommige mensen werden door de luchtdruk letterlijk van de grond gelicht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Naar het KNMI mededeelde, is deze vorm van bliksem zeer zeldzaam. Men zou het een ge concentreerde electrische lading kunnen noemen, die een fel licht verspreidt en enkele minuten, kan blijven bestaan. De omzet van de N.V. Levers Brothers en Unilever Limited tezamen bedroeg in 1949 f 8,5 milliard (in 1948 f 6,6 milliard). Aangezien inmiddels in de meeste landen het aanbod van con sumptiegoederen in sterkere mate is gestegen dan de geldinkomens, moest voor het eerst sinds de oorlog dc aan dacht meer worden gericht op de ver koop der producten dan op de verkrij ging der benodigde grondstoffen, ter wijl de winstmarges een tendentie tot inkrimping vertoonden. De uitvoer uit Nederland bedroeg in 1949 f 94 milli oen (het jaar daarvoor f 82 mihoen). De geconsolideerde netto-winst ovt:'.* 1949 van N.V. en Limited tezamen be draagt f 208.332.549, tegenover een je- drag van f ill.814.055 over 1948. Het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen heeft zich met een schrijven tot de Tweede Kamer gericht, waarin het sluitingsuur op 18 uur het meest geschikte tijdstip geacht wordt. Het Verbond is niet voor het geven van de bevoegdheid aan de ge meenteraad tot het stellen van een la ter sluitingsuur. Het dringt aan op op neming van de halve dag verplichte sluiting in het op handen zijnde wets ontwerp, waarbij een keuze uit Maan dagmorgen, Dinsdagmorgen of Zater dagmiddag mogelijk zal blijven, met een eventueel nog grotere keuze n verband met omstandigheden van plaatselijke aard, en met de mogeLjk- heid tot ontheffing van de halve dag sluiting voor seizoenbedrijven. Verder wordt het gewenst geacht, dat de mo gelijkheid wordt geopend, om op ver zoek van het bedrijfsleven tot een be schermde vacantieregeling te komen. In het begin van dit jaar hebben de Spaanse Protestanten in Spanje aan Franco een petitie inzake de godsdienst vrijheid gezonden. Zij hebben hierop thans een antwoord ontvangen, waar in wordt gezegd, dat niemand lastig zal worden gevallen wegens zijn gods dienstige overtuiging. Echter zijn alleen openbare betogingen en plechtigheden van de katholieke godsdienst toege staan. Propaganda van niet-katholie- ken voor hun beginselen, b.v. door het stichten van scholen, het verlenen van geldelijke steun, het openen van ont spanningcentra, e.d. is verboden. De loting voor de wedstrijden, welke in de finale poule van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal wor den gespeeld, gaf het volgende resul taat: 9 Juli: te Rio de Janeiro: Bra ziliëZweden; te Sao Paulo: Uruguav —Spanje; 13 Juli: te Rio de Janeiro: BraziliëSpanje; te Sao Paulo: Zwe denUruguay; 16 Juli: te Rio de Ja neiro: BraziliëUruguay; te Sao Paulo: ZwedenSpanje. Terwijl het uiterste Noorden van Limburg van het Reichswald uit wordt afgestroopt door wilde zwijnen, zoeken grote troepen hazen en konijnen hun weg naar de Venlose tuinderijen. De plaag heeft een dergelijke omvang aangenomen, dat velen de hoop hebben opgegeven om de langoren de baas te worden. Vooral de bloemkoolvelden en percelen wortelen hebben veel te lijden. IA F VERHOUDING lussen Amerika en Rusland laat nogal wat te wensen over vindt 67% van het Nederlandse publiek. NIPO-enquêteurs stelden aan vele, vrouwen en mannen over geheel Nederland verspreid de volgende vraag: „Wat denkt U van de verhouding tussen Amerika en Rusland?" De resultaten zijn: De verhouding is slecht zegt 40% Er is wrijving en vijandschap zegt 1<% Gevaarlijk, komt oorlog van vindt 7% Begrijpen elkaar niet, erger dan we denken volgens 3% Daarentegen constateert slechts 3% van het publiek enige ontspan ning, vindt de verhouding minder erg dan zij was. „Vindt U, dat er Iets aan gedaan moet worden?" was vervolgens de vraag. Er moet iets aan gedaan worden vindt »8 terwfjl 9/0 van het pu bliek zegt, dat men er maar niets aan moet doen. Op de vraag: „Wat moet er volgens U aan gedaan worden?" antwoordde 26% van de Nederlandse mannen en vrouwen, dat men maar eens moest gaan praten. Praten over samenwerking, praten om het eens te worden. Een veel geringer deel van het publiek (6%) wil de zaak wat straffer aanpakken, niet praten, maar doen, krach tig optreden tegen Rusland: „Laat Amerika zijn tanden maar eens laten zien en Rusland het mes op de keel zetten". 1% van het publiek bekijkt de zaak van een andere kant en vindt, dat Amerika een toontje lager moet zingen. Het publiek reikt de Nobelprijs voor de vrede uit. Ook werd de volgende vraag gesteld: „Elk jaar wordt er een prijs toegekend voor de bevordering van <»i vrede. Welke man of vrouw komt volgens U het meest in aanmer king om deze prijs dit jaar te krijgen?" Het publiek vond dit een moeilijke opgave, gezien het grote percen tage (53%), dat het antwoord schuldig bleef. Paus Pius XII verenigde de meeste stemmen op zijn naam, n.1. die van 8% der ondervraagde personen. Hierna volgde President Truman met 6%. Churchill en mevrouw Roosevelt deelden samen de derde plaats met ieder 5%. Marshall werd door 2% genoemd. Stalin en Einstein kregen ieder de stem van 1% van de bevolking. Onder de diverse andere personen, die door 14% der ondervraagden genoemd werden, kwamen o.a. namen voor als: Henriëtte Roland Holst, Eisenhower, Albert Schweitzer en Trygve Lie. De emigratie, in het bijzonder naar Australië, blijft toenemen en Noord- Holland levert een groot aandeel aan deze landverhuizer^, zo verzekerde men ons aan het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar. Het is langzamerhand zo geworden, dat deze emigratie een factor van betekenis begint te worden bij dc beoordeling van onze arbeidsmarkt. Tot dusverre zijn er dit jaar naar Australië en Canada uit Nederland 5000 mensen vertrokken. Daarvan ongeveer 2000 naar Canada. Voor de rest van het jaar zal Canada echter uitgeschakeld zijn, landverhuizing naar Canada heeft alleen plaats in het voorjaar. Naar Australië zullen er echter des te meer gaan. Op 19 Juli vertrekt de Sibajak en medio December staat een tweede reis van dit schip op het program. Verder gaat begin September de Oldebarne- veld en begin October de Volendam Vermoedelijk echter zal er nog een vijfde gelegenheid zijn. Alles bijeen zul len er nog een 5000 mensen naar Aus- traile vertrekken, zodat het totaal voor dit jaar is te stellen op omstreeks 10.000. I DENKT AAN waterschappen, denkt in de regel aan keuren, regle menten en verordeningen, aan waterbouwkunde en aan dijkenbouw- techniek. Dat er ook nog poëzie aan te pas zou kunnen komen, is een ge dachte, die meestal niet direct bij hem op komt. De geschiedenis van Noord- HoIIand is tot op zekere hoogte die van een voortdurende worsteling tegen de zee. Stukje voor stukje heeft de bewoner van dit gewest zijn land moe ten veroveren en wanneer hij het meende te bezitten, dan kwamen er altijd weer ogenblikken, waarop hem zijn eigendomsrecht werd betwist. De tot razernij opgezweepte elementen teisterden de dijken en niet altijd bleef de mens dan overwinnaar. Dijkbreuken en overstromingen kwamen voor in alle eeuwen tot in de tegenwoordige toe. Is het wonder, dat het lief en leed van onze polderbewoners soms de dichters in (je snaren deed tasten en dat in de loop van de tijd een uitge breide waterschapspoëzie is ontstaan, die zich bezig houdt met ja, met wat niet al? ATEN WE beginnen met de tafel- rijmen. Veilig in de beschutting van zijn dijken ligt de polder. De water schapsbestuurderen, die hun werk meestal kosteloos verrichten, komen bijeen op hun geregelde gastdagen. Waarom zouden ze niet vrolijk zijn? De polder bleef immers de polder. En dus is er aanleiding een goed glas met elkaar te drinken. Van die opvatting getuigt de tafel bel van de Vier Noorder Koggen, waar op de volgende zinrijke spreuk wordt gevonden: Deze klank Roept om drank. In Drechterland dachten ze er niet anders over. Daar luidt het refrein van een lofdicht op dijkgraaf en heemraden: In Drechterland, in Drechterland, Daar eet men met de rechterhand; Doch in dat oude drinkeland Daar schenkt men met de linkerhand. De paalworm Poëzie van dit soort is in ruime mate aanwezig. Van een heel andere strek king zijn de zogenaamde „paalworm gedichten", die dateren uit het begin van de achttiende eeuw. Dat zat zo. Sedert de vijftiende eeuw was men begonnen de dijken te ver sterken door het aanbrengen van paal werken. Dit was een verbetering van belang, totdat tot hevige ontsteltenis onzer voorouders daarin in het jaar 1731 de paalworm werd gesignaleerd. Het resultaat was, dat een hele serie gedichten verscheen, waarin deze paal worm werd voorgesteld als een straf des Heren, gezonden om het zondige Nederlandse volk te straffen. „Gods dreigendt oordeel over Nederland" schreef C. Schaaf in 1735 boven een ontboezeming, waarvan we hier een stukje aanhalen: O Neerland ziet de roe die God u heeft bestelt, Verneder u voor Hem eer Hij het vonnis velt: Hoort dit o priesters, merkt gij heren die de hoven Tot uwe woning keurt, dit oordeel komt van boven. Van Hem, die 't al regeert, die alle ding gebiedt En op wiens wenk alleen de aarde henen vliedt. Zijn oordeel is nabij, Hij zendt u zware plagen, 't Gewormte, dat den paal van Neerlandts dijk komt knagen. Gelukkig viel het mee. Men vond de steenglooiing uit en de dijken werden sterker dan ze ooit waren geweest. De paalworm kon geen schade meer doen. Watersnood Y'AN DE PAALWORM tot de waters nood is slechts een geringe schrede, althans voor de dichters, die ook in de watersnood een straf des hemels za gen. Zo Melchior Leydecker, die naar aanleiding van de watersvloed van 26 Januari 1682 devolgende regelen schreef, waaraan een gedurfde beeld spraak niet kan worden ontzegd: 't Is een ongewone slinger Van Gods vinger: 't Is een pijl, die niemant schiet Als een God, die wint en baren Kan bewaren Tot een oordeel, anders niet. 'k Sie hier in noch een leeringh Tot bekeeringh Van het sondigh Nederlandt: Anders 't regte mene thekel Met dit pekel Is geprent op onze want. Watersnoden heeft Nederland er vele gekend en de serie watersnoodgedich ten is daarom een heel lange. Wat er altijd is geweest, is de strijd tussen mens en zee. Zolang er in Noord-Holland geschiedenis is geschre ven gaat de historie van de West- friese zeedijk niet verloren in de ne velen van het verleden? waren er dijken en polders. En even zolang was er ook de bewondering voor het stoere slag volk, dat er in slaagde zijn grond eerst te ontwringen aan de waterwolf om het vervolgens te herscheppen in een ware lusthof. Deze bewondering Tcwam hoe kop het anders? tot uitdrukking in verzen. Nooit was den mensch zijn bodem zoozeer eigen als dit hardnekkig ras, dat kwam en schiep een nieuwe wereld zong M. Mok in zijn gedicht „Holland". Maar velen waren hem voorgegaan. Clemens Bruin werd getroffen door de Beemster: Schoone Beemster, opgedolven En verrezen uit dc golven, Hoofdcieraad van 't Noorder deel Van ons Hollandsch lustprieel. Spandam, een dichter uit de vorige eeuw, schreef: Waar golvende aren, rijk belaan, Op welige akkers ruisen En hoger, boven 't gouden graan, De woeste baren bruisen, Waar 't voorgeslacht uit wier en krocht Een paradijs van wonder wrocht. Wie gaat zoeken zal zelf een menigte voorbeelden van gedichten in deze trant kunnen verzamelen. Eendracht! Die 't water deert, Die 't water keert. Wat er op neerkwam, dat ieder maar voor zichzelf moest zorgen. Wanneer een polder in nood raakte, welnu, dan moesten de bewoners zich maar zien te redden: die 't water deert, die 't water keert. Een ander had er niets mee te maken. In dit opzicht is er gelukkig verande ring gekomen. Het Nederlandse volk heeft meer en meer leren inzien, dat de bedreiging geldt voor allen. Luister naar Van Duinkerken in zijn „Nieuw Nederlandsch Lied": Als de zee in 't Noorden wild wordt, luidt de stormklok ons bijeen, zorgt, dat dan geen kracht verspild wordt aan verdeeldheid ondereen. Of naar J. W. Werumeus Buning: De sterkste muur of wal, daar God voor wil bewaren Zijn kerk, en volk, en 't land, in stormen en gevaren, Is eendracht, en te zijn in doen, in laat en daad, Eén zin, één hert, één ziel, één wil, één stem, één raad. De vraag naar mensen is echter aan zienlijk groter en de emigratiebureaux verwachten, dat voor 1951 is te rekenen met ongeveer 20.000 landverhuizers. Het zijn de besten, die vertrekken, zo luidde het oordeel aan het Arbeidsbu reau, een oordeel, dat wel even tot na denken stemt. Want eigenlijk is het toch niet zo, dat Nederland zijn jongens groot brengt om ze, wanneer ze groot genoeg zijn geworden om aan de slag te gaan, de profijten van hun arbeid aan anderen ten goede te laten komen. Het schijnt echter niet anders te kunnen, wij hebben mensen te veel. Overigens hoopte men in de toe komst te komen tot een betere verte genwoordiging in de mensen-opnemende landen. Hoe meer contacten er bestaan, hoe meer de mogelijkheden zich uit breiden. En gezien de overtolligheid van arbeidskrachten in Nederland, dien den de gelegenheden zoveel mogelijk te worden uitgebuit. Een aantal van 30.000 landverhuizers per jaar ligt voorlopig binnen de mogelijkheden. Gisteravond te ongeveer 6 uur is op de Rijksstraatweg te Limmen de 62- jarige Solex-rijder J. J. uit Nieuwe Niedorp, waarschijnlijk doordat hij de macht over zijn stuur verloor, aange reden door een militaire auto. De heer J. is kort na het ongeval aan de gevol gen overleden. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar*. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Het troepenschip Kota Inten wordt in de nacht van Woensdag op Donder dag in de Nieuwe Waterweg verwacht. De ontscheping van de opvarenden te Rotterdam begint, behoudens onvoor ziene omstandigheden, Donderdag 6 Juli te 13.00 uur. Ncd. Hervormde Kerk. Er ie tal te Utrecht (vacature ds G. W. Oberman): J. v. d. Brink, vlootpredi- kant te Hilversum; G. F. W. Herngroen 10 Kralingen en E. v. d. Schoot te Zaandam. Beroepen te West-Terschelling: H. J. Veenstra te Zevenhuizen (Gr.): te Pols broek cn Vlist: H. N. van Hensbergen te Schalkwijk; te Andelst: K. Ooms, candi- daat en hulpprediker te Dirksland. Be' dankt voor Klundert: A. L. v. d. Smit te Onstwedde; voor Rijssen: W. Rijns- burger, reserve legerpredikant te Amers foort; voor Alblasscrdam: W. Brinkman te Asperen (nadere beslissing); voor Brunssum: S. W. de Vries te Hengelo (O.) Gereformeerde Kerken. Beroepen te Engwierum: L. Kwast, candidaat te Zuilen; te Scharne- goutem: K. Welbedacht, candidaat te Ede, te Oenkerk, J. Ribberink te Heerden; te Loppersum; G. Schrovenwever te Scheem da; te Staphorst—Rouvecn; C. Goeman, candidaat te Voorburg; te Almkerk: W. de Graaf te Pernis. Aangenonie'' naar Appingedam: D. J. Modderaar te Oude Pekela. Gereformeerde Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Maassluis: H/v- d. Veen te Duurswoude. Evangelisch Lutherse Kerk. Drietal te DoesburgApeldoorn1 J Heijbroek te Heerlen, W. F. Jense. res' legerpredikant te Zwolle en J. H. Sim Duljzenkunst te Leiden. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor MoerkapelleA. Blois te Rotterdam-Zuid. Examen. Aan dc Theologische geschool der Gereformeerde Kerk 011 e houdende artikel 31 K.O. te KafflPvJ slaagde voor het candidaatsexamen heer N. Benschop te Rotterdam.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4