Ook Finland worsieli en ontkomt „Alankomaat" (Nederland) geniet er allerwegen 'n grote sympathie Bijna duizend vluchten boven Korea Vogelpest te Barneveld over twee maanden bedwongen? Loonstop in Engeland wordt enigermate verzacht Nog gevechten langs de grens van Tibet Australische waarnemers maakten vergeefse tocht Indonesische marine hielp bij stranding Vijf doden bij mijnongeluk in Belgie Vijf doodvonnissen Soldaten op weg naar huis Scheepvaartberichten LAATSTE NIEUWS Drie of vier rode divisies over de Han VAN MARSDIEP TOT IJ 't Zand Besommingen l|muiden Purmerender markt Guiliano door politie doodgeschoten INGEZONDEN STUKKEN De jeugd en de bezetting De nieuwe abt en zijn eed WOENSDAG 5 JULI 1950 (Van onze speciale verslaggever). DOODGEWONE dingen z\jn altijd onmisbaar. Alg Finland eens ophield met zijn garenklosjes en spoelen te leveren, zou menige textielfabriek wellicht een poos moeten stoppen, want 85 procent van deze onaanzienlijke voorwer pen komt uit dit land met z'n overvloed van berkenhout. Trouwens, wat Finland nog meer aan buitengewone dagelijksheden bezit, is niet gering. Daar ig het graniet, voor ons de edelste steensoort, zag u ooit Napoleons graf tombe van Fins graniet in Parijs? maar in Suomi in onvoorstelbaar grote mate aanwezig: geweldig hard en zeer gevarieerd van kleur, al wordt het rode graniet verreweg het meest gevraagd en geëxploiteerd. En daar zjjn de pelswerken, afkomstig van de meer dan duizend farms en van wat de vrije jacht oplevert. De productie Is in en na de oorlog natuurlijk gezakt, maar per jaar komen er zeker nog een 40.000 wezelvelletjes, zo'n 12.000 zilver vossen en 10.000 blauwe vossen aan de markt. Maar dat is nog niets ver geleken bij de 1.200.000 eekhorn- en 190.000 muskusrat-pelsjes Ook een betrekke lijk arm land blijkt dus Zijn natuurlijke rijkdommen te heb ben, als de mensen maar vief en actief genoeg zijn ze er uit te halen. De twintig teerfabrieken die per jaar 100.000 ku- ieke meter pek pro duceren, waarvan 800 ton uitgevoerd wordt, zijn daar 'n typisch voorbeeld van. Er zijn veel meer met allerlei aardse zegeningen begenadigde landen, waar de bewoners veel armer zijn dan in Finland. Levendige export. Exporteren of ster ven, dat geldt na tuurlijk voor ieder enigszins op peil staand land. De grootste afnemer van Finland is nog steeds Engeland, waarheen een kwart van de gehele export gaat. De Sowjetunie krijgt meer dan der tien procent en Alankomaat, i zoals onze Lage Landen in het Fins heten, haalden er in 1949 acht procent van daan, een toeneming vergeleken met 1948 en waardoor tevens de Ver. Staten met hun 7.6 procent naar de vierde plaats geschoven werden. Alles wat we van Finland krijgen is voor het overgrote deel hout en hout producten, papier en cellulose, met daarnaast nog wat bontwerk, 't Lijstje van wat wé ér heen brengen is voel groter en heeft de ijzer- en staalpro- ducten, de suiker, textielwaren, verf- en lakproducten en schepen boven aan staan. Met onze handel hebben we niet alleen de V.S., maar ook Denemarken voorbij gestreefd en dat feit blijkt uiteraard in Finland nogal wat bevorderlijk voor onze goodwill te zijn. En daar profiteren zulke on commerciële lieden als wij weer van... Het vorige jaar werd voor het eerst sinds 1939 het evenwicht tussen ex port en import weer bereikt; ja, als men er de leveranties wegens de op gelegde oorlogsschadevergoedingen bij voegt (die zestien procent van de ge hele export opeisen) dan is er zelfs nog een overschot. Een prestatie voor een land zonder Marshall-hulp, al pro fiteert Finland er indirect natuurlijk veel van doordat 80 procent van de uitvoer naar de West-Europese lan den gaat. De wederopbouw wordt dus stevig doorgezet vooral door middel van in de laatste jaren in werking gestelde krachtcentrales en een uitgebreide huizenbouw. De voedsel- en kleding- situatie is er goed te noemen, maar alles wat naar luxe zweemt vermijdt men toch wel zoveel mogelijk; een gunstige tegenstelling met ons land en West-Duitsland. Alleen koffie en suiker zijn nog op de bon, maar het is duidelijk, dat men de distributie ook hier gaarne vaarwel zegt, even als men de openstelling van de gren zen blij begroet. Het is trouwens te betreuren, dat Nederlandse reizigers nog een visum voor Finland nodig hebben, zulks in tegenstelling met binnenkomenden uit de Scandinavi sche landen en uit Belgie. De economische situatie. Het hoofdprobleem in Finland is wel de vraag, hoe men de prijzen zal kunnen verlagen. Evenals alle landen met zachte valuta, moest ook dit land Aan de brede Mannerheimweg in Helsinki verrijst hoog en waardig het door professor Sirén ontworpen en in 1930 gereed gekomen parlementsgebouw. Van buiten indrukwekkend door het prachtige grijsrood van het Fins graniet, van binnen een voorbeeld van verfijndsobere architectuur. Hier, waar de 200 Kamer leden hun besprekingen houden, klopt het hart van Finlands politieke leven. de devaluatie van het pond sterling tot het bittere einde (de volle 44 pro cent) volgen en dientengevolge moes ten de prijzen van de geïmporteerde goederen stijgen. Het ogenblikkelijke en logische gevolg is een allerwegen groeiende actie voor loontoeslag en salarisverhoging, wat zeer begrijpe lijk is wanneer men leest, dat de in dex voor het levensonderhoud (1938 1939 100) van Januari 1949 tot pre cies een jaar later rees van 795 tot 833. En aangezien de huidige regering uit de agrarische partij voortkomt en dus slechte verbindingen heeft met de machtige vakverbonden, kan men zich voorstellen hoe onlangs de dreigende stakingen maar met de grootste moei te afgewend konden worden. Ook Finland heeft dus te worste len. Het verloor in Karelie heel wat en moest aan al de daar vandaan ge vluchte bewoners (bijna een half mil- lioen) onderdak en werk verschaffen; vooral raakte het daardoor nog al wat waterkracht kwijt. Niet minder dan 78.000 mannen verloren in de oorlog hun leven; hetzelfde percentage als Nederland met zijn 225.000 slacht offers, maar voor Finland was het verlies economisch gezien erger om dat het daar allemaal jonge mannen waren. Daarbij komen dan nog de oorlogsinvaliden. En natuurlijk de oorlogsschadevergoedingen, die op 300 millioen gouddollar zijn vastgesteld, maar daar de prijzen naar de verhou dingen van 1938 zijn vastgesteld, in waarheid wel 7 a 8 millioen bedragen. En die som moest eerst in zes en nu dan in acht jaar betaald worden! Iets wat ook gebeurt trouwens. Het feit, dat Rusland het bedrag na betaling van de helft h»eft gehal veerd, zodat het in theorie dus pl.m. 225 millioen werd, heeft uiteraard een propagandistisch maar zeker ook een bedriegeljjk kantje. Finland behoefde immers nu niet meer zijn eigen hout veredelingsproducten aan Rusland te leveren, maar wel de ijzer- en staal producten, waarvoor 't zijn geringe aanwezige industrie geweldig moest uitbouwen en veel geld voor de scho ling beschikbaar moest stellen. Daar- bij komt dat de Russische contróle Finland met zijn uitgestrekt merengebied heeft op bepaalde plaatsen een betrekkelijk drukke scheepvaart. Daar moet dan ook wel regel geschapen worden in de chaos van tienduizenden geschilde stammen die de rivieren en de meren afdrijven. Honderden onderling verbonden palenbundels worden door een sleepboot naar de fabriek gebracht. op de afgeleverde producten zeer cor rect, maar uitermate streng is. Mis schien, dat door het pas afgesloten handelsverdrag met Moskou de ver houdingen een beetje soepeler worden. Politieke verhoudingen zijn interessant. De president van de Finse Repu bliek, Paasikivi, in Februari j.1. voor zes jaar gekozen, is één van de oude re generatie, die veel ervaring in de omgang met de Russen heeft. Hij ge niet volkomen het vertrouwen van zijn volk; een forse 80-jarige, naar wie men met liefde en achting opziet. De volksvertegenwoordiging bestaat uit één Kamer van 200 leden, voor drie jaar rechtstreeks gekozen door alle Finse burgers boven 21 jaar. De socialistische eenheidspartij (commu nisten en links-socialisten) hebben pre cies een kwart van de zetels, de agra rische partij en de sociaal-democraten elk 49. Verder zijn er nog de conser vatieven met 28, de Zweedse partij met veertien en twee kleinere partij tjes. De vergaderingen in de zeer mooie parlementszaal worden druk door het publiek bezocht; toen w(J er waren, zagen we nog al wat school klassen op de ruime tribune zitten. Of het prestige voor de schaars aan wezige en niet bijster aandachtige Kamerleden in de harten der jongeren toen niet wat verzwakt is? Na de laatste presidentsverkiezing trad het kabinet-Kerkkoonen op, uit vertegenwoordigers van de agrariërs bestaande en dus een minderheids regering, al heeft hij steun van de Zweedse partij en de liberalen gekre gen. Met de sociaal-democraten botert het niet al te best; er zit de oude tegenstelling tussen stad en platteland tussen, maar ook een verschil van eco nomisch inzicht; de socialisten willen hoge lonen en lage prijzen, terwijl de agrariërs allereerst hoge prijzen voor hun producten nastreven. De eersten zijn dus in de oppositie en gevoelen zich daar niet eens ongelukkig, want de financiële positie van Finland is vrij hopeloos, het volgend jaar zijn er weer verkiezingen* en de figuur van de vroegere socialistische premier Fager- holm is zeer populair. Verhoudingen ten opzicht van Rusland. Het behoort een ieder duidelijk te zijn: Finland is géén satelliet-staat van Rusland. De geschiedenis, maar ook het ras spreken hun taal; nooit zal Rusland er in slagen een innerlijke geneigdheid van de Finnen tot zich te scheppen. Daarvoor staat ook de sterke sociaal-democratische partij borg, maar nog meer misschien het feit, dat het grondbezit zo sterk ver deeld is: 80 85 procent bestaat uit percelen van kleiner dan 50 hectare. Wat de communisten aan aanhang hebben, zijn de kiezers die voor alles naar lotsverbetering streven; de in tellectuelen in hun rijen zijn gering in aantal en het Finse nationaliteits gevoel blijkt er nog gedurig zeer groot te zijn. Ook al is de militaire kracht van de Finnen zeer beperkt (alles te zamen 41,000 man), de volkskracht is een onneembare burcht, dat is in de lange jaren van het lijdelijk verzet duidelijk gebleken. Die volkskracht kan echter nog door de waardering van het buiten land versterkt worden. Finland vecht voor zichzelf, maar zeker ook voor West-Europa. Laat Nederland, dat steeds een bijzondere aandacht had voor de strijd der kleine volken, niet verzuimen de grootste sympathie aan het energieke en trots op zijn zelf standigheid blijvende Finland toe te brengen Naar de opvatting van de Inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst in Gelderland kan de pseudo-Vogelpest in Barneveld binnen twee maanden zijn bedwongen. Er is echter een voorwaar de aan verbonden n.1. dat de voor schriften nauwkeurig worden opge volgd en tot algemene inenting wordt overgegaan De inspecteur dr. A. J. van Ameron- gen deelde dit op een vergadering in Barneveld mee. Dr. Zuidam, bacterio loog bij de Rijksseruminrichting te Rot terdam wees er op, dat de ziekte in de loop van de jaren een wereldprobleem is geworden. Verschillende landen zijn er echter in geslaagd zich geheel vrij van smetstof te maken. Dr. Zuidam wees op het nadeel van de dode entstof, die de hoenders slechts voor een be trekkelijk korte tijd onvatbaar maakt. Verder was hij van mening, dat de ziekte nu langzaam maar zeker door zet. Inenting achtte hij daarom zeer urgent. De Engelse minister van financiën, Sir Stafford Cripps, heeft zijn instem ming betuigd met de aandrang van de vakbondsleiders om de loonstop enigs zins te verzachten. In het Lagerhuis heeft hij echter verklaard, dat slechts een beperkte aan passing van de uiterst strenge stan daardionen toegestaan kan worden, wil men een inflattebeweging voorkomen. Troepen der Chinese communisten en nationalisten leveren nog steeds spora dische gevechten langs de grenzen van Tibet. De Chinese nationalistische be velhebber in dit gebied, generaal Lioe Wen-Hui, is overgelopen naar de com munisten, hetgeen aanleiding heeft ge geven tot „verwarde toestanden". Twee Australische leden van de com missie voor Korea der Verenigde Na ties zijn twee dagen geleden diep in het niemandsland in Korea doorgedrongen, teneinde uit de eerste hand bevestiging of ontzenuwing van de berichten te verkrijgen, volgens welke de Noordko- reaanse troepen gebruik zouden maken van gevechtswagens van buitenlandse makelij. De waarnemers zijn onverrich ter zake In het hoofdkwartier van gene raal MacArthur teruggekeerd. Zij wa ren er niet in geslaagd in contact te komen met Noordkoreaanse strijd krachten. De Singkep van de stoomvaart maatschappij Nederland ia op 15 Ju ni bij het eilandje Dewakang, onge veer tachtig mijl van Makassar, op een rif gelopen. De KPM verleende hulp, door de lading op een van haar schepen over te nemen. Pogingen, om met twee schepen van deze maat schappij de Singkep vlot te slepen, mislukten. De hulp werd Ingeroepen van de Indonesische marine. Het kor vet Hang Tuah werd naar de Sing kep gezonden en arriveerde de 18e ter plaatse. Enige uren later slaagde het er in, het gestrande schip af te slepen. Gistermorgen om 11 uur is in de mijn St. Lambert te Peronnes-les-Bin- che nabij Charleroi op een diepte van 800 meter een mijngang ingestort. Vijf mijnwerkers, onder wie vier buitenlan ders, geraakten onder het neerstortend gesteente van de mijngang, die het over een lengte van 20 meter begaf en kwa men om het leven. Te Warschau is het proces geëindigd van zes personen, die terechtstonden „wegens gewapende opstand tegen de staat, moord op politieke persoonlijk heden en roof van staatsbezittingen". Vijf van de zes beklaagden zijn ter dood veroordeeld en de zesde tot le venslange gevangenisstraf. De samenwerkende pensioenbon den zullen een aantal protestvergade- ringen houden over het onbevredigend geachte wetsontwerp tot verhoging van de pensioentoeslagen. General W. C. Langfitt, vertrok Maandag van Port Said. Kota Inten, heden te Rotterdam aangekomen. Sibajak, heden te Rotterdam aan gekomen. Alcor, 3-7 van Rio Grande naar Itajai Aldebaran, Lulea—Emden, pass. 3-7 Bomholm Amstelkerk, 3-7 van Monrovia naar Free town Annenkerk, Brisbane—R'dam, pass. 3-7 Oue8sant Baarn, A'dam—Chili, 3-7 van Val- paraiso naar Talcahuano Bali, New York— Port Said, pass. 3-7 Gibraltar Bengkalis, A'dam—Djakarta, 3-7 van Singapore Bos koop, A'dam—Puerto Limon, 4-7 te Punta Car- don Caltex Pernis (t), Ras Tanura—R'dam, pass. 3-7 Gibraltar Ceram, R'dam—Calcutta, pass. 3-7 Kaap St Vincent Gorilla (t), Cairns -Surabaja, pass. 3-7 Flores Farmsum, Casa- blanca—R'dam, pass. 3-7 Royal Sovereig'n Grote Beer, A'dam—Djakarta, pass. 3-7 Kaap Bon Gyrotama (t), 2-7 van Rouaan naar Nordenhamn Kelbergen, R'dam—Savona, pass. 3-7 Ouessant Lekhaven, 3-6 van Bona naar A'dam Lemsterkerk, 4-7 van Khor- ramshar te R'dam Lissekerk, A'dam—Perzi sche Golf, pass. 3-7 Kaap Bon Macoma (t), Miri—Sydney, 3-7 bij Ceram Marisa (t), 4-7 van Bombay te Miri - Meliskerk, R'dam-Kobe, pass. 3-7 Gibraltar Modjokerto, R'dam—Dja karta, 3-7 van Port Said naar Suez Mij- diecht (t), Puerto la Cruz—Stockholm, pass. 3-7 Dover Myonia (t), 2-7 van Stanlow naar Abadan Phrontis, Balik Papan—A'dam, 3-7 van Port Said Prins Alexander, 3-7 van R'dam naar Hamburg Ridderkerk, Walvis baai—Antwerpen, 3-7 op de Schelde Riouw, A'dam—Indonesië, 3-7 van Djakarta naar Che- ribon Rijnkerk, Yokohama—JR'dam, 3-7 op v/eg van Penang naar Colombo Salawati, New York—Java, pass. 4-7 Minicoy Salland, Euenos Aires—A'dam, 3-7 dwars Burlings Stad Arnhem, Vlaardingen—Genua, pass. 3-7 Finisterre Stad Schiedam, 3-7 ten anker te Fointe Noire Tabinta, A'dam—Indon., 3-7 ten anker te Djakarta (rede) Temate, New York —Calcutta, 3-7 in Golf van Oman naar Bahrein Weltevreden, R'dam—Djakarta, 3-7 van Suez naar Aden Woensdrecht (t), R'dam—Mena al Ahmadi, pass. 3-7 Beachy Head Zuiderkruis, 4-7 van Tj Ponang te Djakarta Zijpenberg, 3-7 van Huelva naar Sluiskil. Aagtedijk, 30-6 van New Orleans naar Le Havre A^stelstad, 28-6 van Houston naar Nederland Cleodora (t), 30-6 van Bom bay naar Miri Drente, San Francisco—Basrah, 2-7 te Bombay Friesland, Djakarta—R'dam, pass. 3-7, 19 uur, Finisterre; 6-7, 4 uur, te Hoek van Holland verwacht Helena, A' dam—Maracaibo, 29-6 te Barbados Kamer- lingh Onnes, 1-7 van Djakarta te Surabaja Radja, 30-6 van Durban te Lorenzo Mar- quez Waal, 30-6 van Houston te New Orleans. Aagtedijk, New Orleans—Le Havre, pass. 3-7 Keywest Amsteldiep, R'dam—Bombay, pass. 4-7 Aden Ariadne, 2-7 van Algiers naar Tripoli Atlantis (burgers), Djakarta— A'dnm, 4-7 bij Kaap de Gata Boschfontein, 3-7 van Mozambique te Beira Castel Bianco (burgers), 3-7 van Djakarta te A'dam Ceram, R'dam—Calcutta, pass. 4-7 Gibraltar Daler- dijk, R'dam—Pacific, 3-7 van Balboa Dui- vendijk, Vancouver—R'dam, 2-7 van Seattle Farmsum, Casablanca—R'dam, pass. 4-7 Dover Grote Beer, A'dam—Djakarta, pass. 4-7 Malta Helena, A'dam—Maracaibo, 2-7 te Trinidad Iris, 3-7 van Tarragona naar Valencia Tacob Cats, 4-7 rede Santa Maria (Cuba) Lievevrouwekerk, 3-7 to Abadan Loppersum, Saffi—R'dam, pass. 4-7 Lissabon Luna, R'dam—Tel Aviv, 3-7 van Haifa Marken, Colombo—Duinkerken, 4-7 van Le Havre Mitra (t), Balik Papan -Adelaide, pass. 4-7 Esperanee Modjokerto, R'dam—Djakarta, 4-7 van Suez naar Aden - Nieuw-Amsterdam, •7. 3 h 4 uur v.m, te Southampton verwacht Noordam, 3-7 van R'dam te New York Noordwijk, 4-7 van R'dam naar St John (NB) Polyphemus, A'dam—Djakarta, 3-7 te Port Said Ridderkerk, Walvisbaai—Antwerpen, 4-7 le Antwerpen Salland, Buenos Aires—A'dam, pass. 4-7 Finisterre Talisse, 4-7 van Madras te Calcutta Tero. 3-7 van Bahia Blanca naar Rio de Janeiro Theseus, 4-7 van A'dam naar Adriatische Zee Tosari, R'dam-D/a- karta, pass. 4-7 Perim. De Hjn in Zuid-Korea van de haven Intsjon, ten Westen van Seoel, naar Soewon, die de Zuidkoreanen enkele dagen in stand hielden, wordt thans geflankeerd door een zich sterk ont wikkelende beweging van Noordkore aanse troepen naar het Oosten, aldus maakt het hoofdkwartier van Mac Ar- thur bekend. De Zuidelijken verlieten dit ge bied en de Noordelijken trokken er binnen. Naar schatting drie of vier Noordkoreaanse divisies bevinden zich thans ten Zuiden van de Han, naar het Oosten trekkend. Het terugtrekken van het Zuidkoreaanse leger uit Soewon heeft het grootste gedeelte van de ver dedigingskrachten gered. Amerikaanse en Australische vlieg tuigen hebben gisteren 162 vluchten gemaakt boven Noordkoreaanse stellin gen. Amerikaanse jagers namen deel aan beschietingen van gronddoelen. De Noordkoreaanse verliezen bestondeh uit drie vrachtauto's, een autobus en een locomotief. Een spoorwegbrug werd vernietigd en spoorweginstallaties, vrachtauto's, een locomotief en ver schillende voertuigen beschadigd. Er werd geen tegenstand ondervonden van vijandelijke vliegtuigen en de toestel len werden niet vaak onder vuur ge nomen door het afweergeschut. Ver schillende doelen werden getroffen. Een Noordkoreaanse colonne, waar van gisteren gemeld werd, dat zij zich ten Zuiden van Tsjoentsjon naar Won-i- joe begaf, schijnt slechts uit een regi ment Noordkoreanen te bestaan. De Engels-Amerikaanse vloot heeft gisteren een aanzienlijke activiteit ont plooid, die zich grotendeels beperkte tot het beschieten van de landings plaats Samtsjok aan de Oostkust. De Te Alkmaar is dierenarts G. J. Stokreef gehuldigd in verband met diens zilveren jubileum. O Een jongen van 14 jaar heeft uit een kleedkamer van „Alcmaria Victrix" een gouden horloge ter waarde van f 240.- gestolen. De oneerlijke knaap is door de politie gevat. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum in overheidsdienst is de heer P. Ch. J. Peters, burgemeester van Medemblik, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. B. en W. van Enkhuizen stellen de gemeenteraad voor, een commissie van onderzoek te benoemen in verband met de toestand waarin de gobelins van de weeskamer in het stadhuis zich bevinden. De Bond van Geitenfokverenigingen in Noord- Holland zal op Woensdag 19 Juli, ter gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan, te Enkhuizen een provinciale tentoon stelling van geiten houden. Te Velsen is een dievenbende, die een groot aantal diefstallen en kleine inbraakjes in verscheidene gemeenten in Noord-Holland had gepleegd, ont maskerd. Behalve zes dieven zitten ook drie helers achter slot en grendel. In dezelfde gemeente hebben B. en W. bij de gemeenteraad een voorstel aan hangig gemaakt om het voor 1950 be schikbare bedrag voor cultureel werk, te verhogen van f 5000 tot f 9000. De voetbalvereniging ZW te Zaan dam zal tijdens de zomervacantie een voetbalcompetitie voor de schooljeugd houden, waarvoor iedere buurt of straat met een elftal kan inschrijven. Op de groentenveiling te Purme- rend zijn 54.000 kg tuinbonen, zijnde meer dan de helft van de aanvoer, on verkocht gebleven. Amerikaanse luchtmacht bestookt voortdurend wegen en bevoorradings linies in het gebied van Seoel, Tot nog toe zijn 953 vluchten gemaakt, aldus het communiqué. Woensdagmorgen heeft Amerikaanse artillerie Noordkoreaanse tanks ten Zuiden van Soewon onder vuur ge nomen. PERSONALIA Onze plaatsgenoot de heer J. Offerlnga is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het candidaatsexamen voor natuurkundig ingenieur. Trawlers: IJm. 25 f 15000. Loggers: Katwijk 129 f 1170; IJm. 53 f 1660 Prij zen per kg: heilbot 1.65, grote tong 2.45 2.40, groot middel 2.352.30, klein m. 2.14—2.10, I 1.46—1.28, II 1.26—0.94. Prij zen per 50 kg: grote schol 48; kl. m. 50 I 36—30, II 17—8; bot 13—11, haring 3322, makreel 3321, grote schelvis 2825; groot middel 2825, kl. m. 27 23, I 23—19, II 16—13, wijting 15—10. Prijzen per 125 kg: Grote kabeljauw 106 50. Aanvoer 860 kisten, waarvan 200 haring. PURMEREND, 4 Juli 1950. Aange voerd 508 runderen waaronder: 166 Vette koeien 2.303 per kg, handel vlugger; 85 Melk- en Kalfkoeien 650— 975, goed; 216 Geldekoeien 570825, vlug; 28 Pinken 275450, kalm; 13 Stie ren 5751600, goed; 441 Nuchtere kal veren: fok niet genoteerd slacht 40110, vlug; 152 Schapen 60105, goed; 444 Lammeren 3560, kalm; 25 Bokken en geiten 10—50, vlug; 171 Vette varkens 1.881.72 per kg, vlug; 1112 Schram men 40—65 en Biggen 25—40, kalm; 13 Fokzeugen 225—325, kalm; 27 Paarden 530750, stug duur. Totaal 2903 stuks. Pluimvee. 250 Konijnen f 0.60f 4, stug; 5000 kipeieren 1213; 3000 eend eieren 88.50 per 100 stuks. EREDOCTORAAT VOOR DR. W. A. VISSER 'T HOOFT De universiteit van Princeton (U. S.A.) verleende het eredoctoraat in de theologie aan dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, wegens zijn verdienste voor de eenheid der christelijke kerken. De tegen de bandieten ingezette Italiaanse politie heeft de Slciliaanse bandietenleider Salvatore Gluliano, die zU bijna vijf jaar heeft gezocht, doodgeschoten. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Mijnheer de Redacteur, In de editie van Zaterdag 17 dezer lees ik onder de rubriek „Voor de jeugd" een verhaal uit de bezttingstijd dat voor ons ouderen heel gewoon is en waarbij zich de gekenschetste toe standen ongetwijfeld talloze malen zul len hebben voorgedaan. Echter vraag ik mij af: is dit geschik te lectuur voor de jeugd? Weten we onze pubers niets anders te vertellen? Er wordt zo veel moeite gedaan door duizenden mensen om de lieve vrede te veroveren en de volkeren dichter bij elkaar te brengen. Door dit soort ver halen wordt m.i. haat gekweekt of er blijft minstens zoveel van hangen dat het tot verbittering kan leiden. Geef ze dan liever een heldenfiguur als Winnetou terug, waarvoor ze in hun jeugd respect zullen hebben (evenals wij dit ook hadien)later, op het rijpere leeftijd, zijn die lelijke Indianen, die hun zo vaak belaagden, uit hun ge dachten vervaagd. Of dit ook het geval zal zijn met het soort jeugdverhalen als het onderha vige? Ik ben er bang voor. Althans is het een gevaarlijke manoeuvre onder de jeugd. A. van Lieshout. De redactie is van mening, dat men vijf oorlogsjaren niet kan weg schrappen uit onze jongste vaderlandse geschiedenis en dat de jeugd uiter aard op correcte wijze op de hoogte mag worden gebracht van de nood en de angsten, waarin het Nederlandse volk toen leefde. Dat kan slechts de liefde voor de vrijheid en het besef van de waarde der gerechtigheid versterken Slechts op die waarden bouwt men een goede internationale gemeenschap. Geachte Redactie. Naar aanleiding van Uw verslag in de Helderse Courant van Maandag 26 Juni betreffende de wijding van de nieuwe abt van Egmond, vragen onder getekenden een plaatsje in Uw blad. Wat ons daarin pijnlijk getroffen heeft is vooral de eedsaflegging van Dom Andriessen. Dat hij gehoorzaam heid belooft aan de H. Roomse kerk en aan de Paus ,en het roomse Pausdom zal verdedigen, is van zijn standpunt bezien, alleszins verklaarbaar. Minder verklaarbaar is hetgeen dan volgt, dat hij „de ketters en scheurmakers en hen die opstaan tegen de H. Vader en zijn opvolgers naar vermogen vervol gen en bestrijden zal". Hier horen wij een geluid dat wij uit de mond van een christelijke kerk niet zouden ver wachten. Want de roomse kerk neemt dat geluid over, als deze eedsformule, bij monde van monseigneur Huibers bevestigd wordt met de woorden: „Gode zij dank". De roomse kerk stelt zich hier op het standpunt dat zij met de vervolging van mede-christenen een God welge vallig werk doet. Hier is zij o.i. in fla grante strijd met haar standpunt, dat zij onlangs nog heeft ingenomen ten aanzien van de kerkvervolging in Tsjechoslowakije en in Hongarije. Toen werd bij monde van de radio spreker pater De Greeve deze vervol ging op heftige wijze gelaakt en wer den de gelovigen opgewekt te bidden, dat God de ogen van de vervolgers zou openen en zij tot inkeer mochten komen. Wat daar gelaakt werd en opzichte van de roomse kerk, wordt hier bij de wijding van de abt van Egmond aanbevolen als een God wel gevallig werk ten aanzien van „de ketters en scheurmakers en hen die opstaan tegen de H.Vader". Wij begrijpen ten volle, dat hier met „de ketters en scheurmakers" het niet- roomse deel van ons volk bedoeld is. Deze bewering doet ons niet alleen pijnlijk aan, maar is bovendien de be ledigend voor een groot deel van ons volk, dat in alle oprechtheid God wil dienen, zij het dan ook niet op roomse wijze Waar Dom Andriessen, en met hem de roomse kerk, meent medechriste nen naar vermogen te moeten vervol gen en bestrijden, daar houden wij ons liever aan het woord van Christus, die ons in de Bergrede voorhoudt: „zalig zijt gij, als men u zal schelden en vervolgen en om mijnentwil alle kwaad tegen u zal spreken, u belie gende: verblijdt en verheugt u, want uw loon is groot in de hemel". (Mat- theus 5: vers 11 en 12a.) Het dank voor de verleende plaats ruimte, M. Hamming. C. J, Raseh, W. J. de Hoest, H. J. Verheij, J, J. J. van Sluijs, J. Hartkamp, Ch. H. Swen, J. A. Stellwag.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5