Jeugdige diploma weggebruikers ontvingen „Veilig Verkeer" hun RIBFLUWEEL Meningen over H.R.C.-Rapidiias P.Ü'.ö'.ff', dam&hró/ fu^ger EGYPTISCH KATOEN Werden de poffertjeskramen ooit bezongen om hun terrasje? Waar Harry Lime tot gluton draait 82 deelnemers aan de zeilwedstrijden Nieuwediep een der s»7™stzS,rer,*n<i!' v": -^.sssatrua-aar -2W» SSVtUS Gelukkige gezichten in de Witte Bioscoop Gezellig en leerzaam filmprogramma Motorrijder geslipt Friese ouden van dagen bezochten Nieuwediep Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Po Ons postduivennieuws Flarden van muziek en gesprekken GESLAAGD ORANJEBOOM BIER! Het psychologische moment Racing onrecht aangedaan Urk Gemeenteraad in open|,af zitting bijeen Tussen Haaks en Kuitje VAN MARSDIEP TOT Ij startplaatsen ;NDERDAG 6 JULI 1950 JN EEN KLEINE VIJFHONDERD GEZINNEN, verspreid over heel Den Helder en ook in Breezand, hebben de vaders en moeders gistermiddag omstreeks zes uur hun jongen of meisje eens blij aangekeken en hartelijk gefeliciteerd met hun mooie succes. Opgetogen waren al deze spruiten thuis gekomen, waar zij een prachtig uitgevoerd diploma konden tonen. Het zal wel moeite hebben gekost, dat waardevolle stuk papier tegen de regen te beveiligen, maar de jeugd is vindingrijk en het zal dus zeker zijn gelukt. Wij kunnen ons zo voorstellen, dat al die vaders en moeders de tekst van het diploma eens hardop hebben gelezen, terwijl de trotse eigenaars glunderend toeluisterden. Die vaders en moeders hebben goed gehandeld, want het diploma „Veilig Verkeer" is een belangrijk bezit. Het karakter er van is heel anders dan een diploma, waarvan in de advertenties onder de rubriek „Pesroneel gevraagd" gewag wordt gemaakt. Het verkeers- diploma zal waarschijnlijk de jongelui niet helpen bij het vinden van een goe de betrekking, maar dat is niet het enige dat van betekenis is. Het is ook heel veel waard, wanneer al deze jon gens en meisjes straks, wanneer zij eenmaal een goede baan hebben ge vonden, zonder ongelukken op hun werk komen, en na gedane arbeid weer thuis komen. Wie de verkeers-statistie- ken wel eens heeft ingezien, weet dat er nog altijd een ontstellend groot aan tal ongelukken op de weg gebeurt. Niet voor niets heeft de Vereniging voor Veilig Verkeer een landelijke actie on der het motto „O, o, o, o, dat kan niet langer zo!" ingezet. Niet zomaar! „De vier O's moeten verdwijnen!" Dat staat 'nu overal op pakkende aan plakbiljetten te lezen. Inderdaad: on wetendheid, onoplettendheid, onvoor zichtigheid en onwellevendheid kunnen in het verkeer de oorzaken zijn van de grootst mogelijke ellende. De bijna vijf honderd jongens en meisjes, die gister middag in de Witte Bioscoop hun ver- keersdiploma in ontvangst mochten ne men, hebben dat niet zomaar gekregen. Gedurende enkele maanden werd hun op school verkeersonderricht gigeven, net zolang tot zij de regels van het ge vaarlijke spel op de weg terdege ken den. Wanneer iedereen die regels ken de en er naar handelde, zou zelfs het drukste verkeer geen gevaarlijk spel meer zijn. Daarom is het zo goed, dat ook dit jaar weer zo'n groot aantal kinderen dat nuttige verkeersonder richt heeft gehad, en daarna een theo retisch en practisch examen heeft af gelegd. Het is nog niet zo lang geleden, dat 548 Helderse kinderen onder het critisch oog van politie-agenten, die op verschillende punten op post stonden, hun examen op de fiets aflegden. De geslaagden, 471 in getal uit Den Helder, en dan nog de leerlingen van de Openbare lagere school nr. 2, de School met de Bijbel en de R.K. school te Breezand, vulden gistermiddag de Witte Bioscoop, die ook dit jaar be langeloos door de directie was afge staan. De heer Kramer, hoofd van de Openbare lagere school aan de West straat, die namens de Vereniging voor Veilig Verkeer het openingswoord sprak, had direct de aandacht van het roerige volkje, dat een orkaan van ap plaus liet horen toen een afwisselend filmprogramma werd aangekondigd. Het begon met een interessant jour naal, waarin de kinderen in gedachten over heel de wereld werden gevoerd. Zij zagen de grootste steden, woonden manoeuvres bij van het Amerikaanse leger en waren getuigen van spannen de paardenrennen. Dat was.al prachtig, maar nog meer genoot het jeugdige pu bliek van een aardig tekenfilmpje over een muisje, dat het liedje van verlan gen zong. De aandacht voor de hoofdf film was hiermede getrokken. De op perwachtmeester der Rijkspolitie D. Edzes, verkeersdeskundige van het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht, vertoonde de smalfilm „Twee ONTVANGEN: VOOR REGENMANTELS, 150 cm. breed gegarandeerd waterdicht, pracht kwaliteit, 8.per Meter. ALLE KLEUREN aan de top! SPOORSTRAAT 103. Gisteravond om half acht is de heer V. uit 't Zand, die op de Rijksweg reed in de richting De Kooy, komende van Den Helder ter hoogte van het Shell-depot geslipt ten gevolge van de gladheid. Hij moest met een been breuk naar het gemeente-ziekenhuis worden overgebracht. STAATSEXAMEN VOOR MUZIEK Onze stadgenoot de heer Th. J. Schaatsenberg is te Den Haag geslaagd voor het staatsexamen piano A. jongens en een auto", waarin de jeugd door middel van een pakkend verhaal tje de belangrijkste verkeersregels aan schouwelijk werden voorgesteld. Spannende tocht De kinderen keken hun ogen uit naar die wonderlijke auto (een rijtuig zon der paard ervoor) uit 1899, die de jeugd uit die dagen schreiend naar moeder deed vluchten en het oudere geslacht deed zuchten van verbazing over zo veel roekeloosheid. Maar dan die prachtige slee uit 1950! En wat een bof voor die twee leuke jongens, die zomaar een rit door Noord-Holland, Utrecht en Gelderland met die mooie auto van hun rijke oom mochten ma ken! Onderweg wees oom hen op aller lei mensen, die de regels van het ver keer overtraden, meestal zonder zich daarvan ook maar één ogenblik bewust te zijn. Hoe ernstig de gevolgen daar van kunnen zijn, werden zij op een hoofdverkeersweg gewaar. Tot hun grote schrik werd een fietser aangere den door een automobilist, die niet eens stopte, maar laf doorreed. De politie was er meteen bij en vroeg aan oom, of hij de dader zou kunnen inhalen. De jongens mochten mee in een duizelingwekkende rit, waarbij de snelheidsmeter ver over de honderd wees.Het lukte en de overtreder ontging zijn gerechte straf niet. Een aardig' intermezzo op deze boei ende trip door Nederland was het be zoek aan Schiphol, waar oom de jon gens onthaalde op een rondvlucht bo ven Amsterdam, 's Avonds hadden zij thuis een heleboel te vertellen! Een diploma en een ijsje Er kwam een eind aan de film en toen gaf de heer Kramer het woord aan wethouder Van Loo, die zijn grote waardering voor het werk der Vereni ging voor Veilig Verkeer niet onder stoelen of banken stak. Aan het slot van zijn vaderlijk speechje overhandig de hij de pakjes diploma's aan de hoof den der scholen, die onmiddellijk voor de verdere uitreiking zorgden. Alvo rens de kinderen de zaal verlieten, werden zij op een ijsje getracteerd. Het waren ijsjes op een stokje en in een papiertje.Of het een rommeltje in de biScoop is geworden? Helemaal niet! Twintig woorden van de heer Kramer en het was voor elkaar. We hebben het gisteravond nog even aan de heer Bak ker van de bioscoop-directie gevraagd, maar de jeugd bleek zich uitstekend tet hebben gehouden. Géén houtje en géén papiertje op de grond. Zo behoort het! De vaders en moeders, die gister avond hun kinderen hebben geprezen voor het behalen van het verkeers- diploma, kunnen hun kroost dus wéér een pluim geven! Honderdvijftien ouden van dagen uit Zwagerveen, Kollumerzwaag en Zand- bulten in Friesland, een goede honderd twintig kilometer van Den Helder ver wijderd, hebben gisteren onze goede stad met een bezoek vereerd. De oudjes reden met tien luxe wagens en twee autobussen onder aanvoering van de heer Brouwer, voorzitter van het or ganiserende comité van uitstapjes voor ouden van dagen, Den Helder binnen, waar in restaurant „Formosa" een bo terham werd genuttigd. Vandaar liet 't gezelschap zich naar de Buitenhaven rijden, waar men met veel belangstel ling de bedrijvigheid in het Marsdiep volgde. Hoe graag hadden de oudjes Hr. Ms. „Neptunus" bezichtigd! Dat bleek evenwel niet mogelijk te zijn, waarna de wandeling langs de haven werd voortgezet. Enkele leden van het gezelschap, die de hele wandeling niet konden meemaken, vonden rust in de Marine-cantine. Wat later ontdekten wij de meeste ouden van dagen aan boord van Hr. Ms. „Pelikaan", zodat zij daar in het Kol- lumerland, vlak bij Buitenpost, toch kunnen vertellen dat zij op een schip zijn geweest.. Er werd honderduit ge praat met een aantal matrozen, die het radde Fries slechts met moeite konden volgen. Zo kon het evenwel gebeuren dat dit gezelschap Friese ouden van dagen, dat op de „bonnefooi" naar Nieuwediep kwam., toch nog tevreden huiswaarts keerde. De postduivenvereniging van Zater dagvliegers „Nieuwediep" hield een wedvlucht voor oude duiven van Or- leans (597 km) af. De vogels werden om 7.30 uur gelost. De eerste duif werd ge klokt om 5.25.14 uur, de veertigste om 7.16.5 uur. De eerst getoonde duif won voor de heer Van Bastelaere een pols horloge, die tevens beslag legde op de wisselbeker. De prijswinnaars waren R. van Bastelaere 132; S. Koorn 2 40; K. Scheer 3—21; K. Bak 4—25—35— 3637; gebr. Koorn 581823; R. Ruiten 6; A. Cornielje 71628; L. van de Werff 9—33; L. Leen 10—14; P. T. Bakker 11; C. Koopman 122226; A. Ligtenberg 1315; P. Ham 172427; P. Molenaar 93139; M. Klaassen 20; J. Steinman 29; G. Jansen 30; B. Woe- ring 34; R. Rab 38. Donderdag klokken zetten (18.30 tot 20 uur). Van Dordrecht af werd de eerste wedvlucht voor jonge duiven gehouden (afstand 128 km.) In concours waren 360 duiven, die om twaalf uur werden gelost. De prijzen werden als volgt behaald: O. Post 12838; H. Zonder van 2—44—60; G. Jansen 39—1159; L. Leen 445485054; S. Koorn 5 6—12—29—33; J. Kater 7-15-23-34-53; P. Wit 8-10—14—19—30-40; Gebr. Koorn 13—22—26—32—46; R. Ruiten 16—25— 41; M. Klaassen 1718—39; P. Beukers 20; P. Rab 21-24; J. Woort 27—43; Struyk 31—52, H. J. Holtz 35—36—37; R. van Bastelaere 47; H. Prins 49; D. Kerkhoven 51—58; P. T. Bakker 42— 5556; P. Ham 57. Vrijdag inkorven voor Tilburg. 14. „Beste jongens, laten jullie mij nu eens even uitspreken", begint me neer Haas opnieuw. „Als er niemand thuis is, wordt je natuurlijk ook niet opengedaan. Dan ga je naar een vol gende klant. Maarlaten we aan nemen dat er wel iemand thuis is. De dame in kwestie zal dan vragen: „Waar komt U voor?" Dan begint jullie taak. Je antwoordt dan: „Me vrouw, wij komen bij U om U te hel pen. Te helpen in de huishouding". Als die mevrouw dan vraagt: „Hoe zo?" dan moet je het volgende ant- woorden: „Wij zullen U helpen by de strijd tegen het vuil. Tot nu toe moest U steeds hard werken met stoffer en blik om Uw huis schoon te houden, u werd daar doodmoe van. Maar nu is dat afgelopen. Wij zullen daar een eind aan maken." De heer Haas slaat in het vuur van zijn rede met de vuist op tafel en de drie hondjes luisteren in gespannen aandacht. MIEUWEDIEP HEEFT zich in kermisgeraas gehuld. Avond aan avond wordt tot ver buiten het stadsgewoel de onverteerbare muziek vernomen, die alleen door kermissen kan worden veroorzaakt. Maar Nieuwediep néémt die warrelen de herrie, néémt de wijze waarop de goede oude „Harry Lime" tot gluton wor verwerkt, néémt het benauwende huilen van een sirene die brand doet ver moeden. Ha, hoort de kermisbezoeker daar Eddy Christiani niet, die „het handje van Antje" in flarden over de straat brengt, terwijl Anton Karas op de ene zjjde als „Harry Lime" en op de andere als „Café Mozart Waltz" onvergetelijk, gehaat en bemind wordt gemaakt? LIONDERDEN MALEN zijn deAmster- damse en Scheveningse terrasjes be zongen. Wellicht nog nimmer heeft men een loflied gemaakt op het zitje vóór de poffertjeskraam, die als établisse ment door het leven gaat. Ga er eens zitten, neem een portie poffertjes en draai het (zonnige) gelaat In de rich ting van het Koningsplein, waar de ge zichten achter de nougatkraam een be scheiden leverantie doen vermoeden. Over de Postburg ziet u ze aankomen, de kermisgangers. Bijna op de Kanaal- weg gekomen kijken ze, in tegenstelling tot wat hun de regels van het verkeer leerden, eerst naar rechts, want daar dagen spoken en geraamten moedige Nieuwediepers uit met hen van aange zicht tot aangezicht te komen. De meis jes (die nog niet zeker zijn van „hem" aan haar zijde) gniffelen en doen bang, en „hij" trekt met een breed gebaar zijn beurs, die het eigenlijk niet kan lijden. Maar goed, stijf gearmd haasten ze zich naar die onheilspellende tent, de er lang niet zo aantrekkelijk uitziet als de poffertjeskraam. Alleen al het woord! HAAR, voor deze kraam, zuigend op een margarine-doordrenkt-poffertje dat met welgevallen via de punten van een stevige vork zijn bestemming vond, (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Met belangstelling uw commentaar over de wedstrijd HRCRapiditas ge lezen hebbende, moet het mij als oud- scheidsrechter van de KNVB van het hart, dat ik het met verschillende pun ten over het verloop van de wedstrijd niet eens ben. Het annuleren van HRC's derde doelpunt was het psychologische moment van de wedstrijd. Was dit niet gebeurd, HRC had met nog pl.m. 25 minuten te spelen met 3—1 voor ge staan, waardoor m.i. Rapiditas er niet meer aan te pas was gekomen. Rapiditas had dan de kracht gemist welke zij nu ontplooide, wat haar leidde naar de overwinning. HRC had dan reden gehad tot uitbundige vreugde, waarvoor vol gens u, indien het protest wordt toege wezen, geen reden is. Dat deze elf jongens, die 26 wedstrij den er voor vochten om in de tweede klas te komen en in de laatste minuut door een fout van de grensrechter de poort gesloten zagen (hieraan ging de scheidsrechter vrijuit) doordat hij appelleerde voor een corner, welke echter een gewone uitbal was. Dat het voor Rapiditas sneu zou zijn indien HRC het protest wordt toege wezen, geef ik toe, maar dat komt dan doordat zij -n deze wedstrijd net één doelpuntje te kort gemaakt heeft en deze tellen nog altijd. Wie er de meeste in zijn voordeel weet te verkrijgen in een wedstrijd, heeft gewonnen. Dus op overspelen heeft Rapiditas m.i. geen recht. Ook HRC niet, maar wel op een gelijk spel en dat is voldoende en recht vaardig, want het gewraakte derde doelpunt van HRC had nooit geannu leerd mogen worden. Dit was van scheidsrechter Hessink, die overigens uitstekend leidde, de enige kapitale fout, welke gedurende de resterende speeltijd wel enigszins op hem heeft gedrukt. Toen de bal naar Knijff werd ge speeld, volgde de scheidsrechter het spel en hij moet dus ook de grensrech ter hebben gezien, die de z.g. reflex beweging maakte, doch onmiddellijk druk gebarend te kennen gaf dat er doorgespeeld moest worden, waarop ook scheidsrechter Hessink reageerde door met zijn hand een gebaar te ma ken dat er doorgespeeld kon worden. De Boer zette de bal voor en Rijkers deed de rest. De scheidsrechter wees naar het midden. Toen kwamen enige Rapiditas-spelers appelerend op hem af, waarop hij met zijn handen een afwe rend gebaar maakte en weer naar het midden wees. Groot was mijn verwondering toen hij toch naar de lijn ging en Rapiditas liet ingooien, hoewel hjj wist dat de bal niet uit geweest was en ook dat de grensrechter niet had gevlagd, want dan had hij op dat moment moeten fluiten. Volgens de spelregels moet, wanneer er twijfel bestaat of de bal al dan niet de lijn is gepasseerd, ge woon doorgespeeld worden. Ook dus wanneer zulks gebeurt op de doellijn. Wat was nu de reden dat scheids rechter Hessink het doelpunt annu leerde? Toch niet omdat de rechtshalf van Rapiditas een moment uit zijn spel gebracht werd? Wat gebeurt, wanneer een speler duidelijk buitenspel staande een doelpunt maakt, doordat de ach terhoede blijft staan, wachtend op het fluitje voor buitenspel, dat niet komt omdat de scheidsrechter het niet zag. Mijns inziens heeft de scheidsrechter geannuleerd omdat hij vermoedde, dat de bal over de lijn was geweest of dat de grensrechter had gevlagd, en dat is fout; elke scheidsrechter fluit dan al leen als hij zeker is van de feiten. Uit hetgeen ik hier schreef, blijkt dat de scheidsrechter de spelregels verkeerd heeft toegepast, wat volgens mij geen ander gevolg kan hebben dan dat net protest van HRC wordt toegewezen Dat elke rechtgeaarde sportsman het met mij eens zal zijn, dat Rapiditas veel en veel meer kreeg dan haar toe kwam, daaraan twijfel ik geen mo ment, ook van de zijde van Rapidita* niet, getuige de vele uitlatingen van haar supporters na de wedstrijd. Tevens wil ik er de nadruk op vesti gen dat het geenszins in mijn bedoe ling ligt om te doen voorkomen alsof ten tijde dat ik nog scheidsrechter was, door mij geen fouten werden gemaakt, want een scheidsrechter die geen fou ten maakt bestaat niet. C. D. SWART Oud-Scheidsrechter KNVB. Naar aanleiding van het artikel in Uw bid van Dinsdag 4 Juli betreffende de wedstrijd HRC—Rapiditas, onder het opschrift „Protest-commissie staat voor moeilijke beslissing", 't volgende: De uitslag van deze wedstrijd, ver kregen door een foutieve beslissing, was teleurstellend. Hetgeen U echter in Uw artikel met Salomons-wijsheid suggereert, om voor beide partijen een zo mogelijk bevredigende oplossing te brengen, zou mijns inziens zeer teleur stellend zijn en veel zwaarder aan komen dan de teleurstelling van Zater dag J.1. Wanneer een beslissing zou worden genomen in de geest van Uw artikel, zou de tweede fout nog groter zijn dan de eerste. Namelijk marchanderen met 't recht dat onaanvechtbaar is. Scheids rechter Hessink treft geen blaam, deze heeft een menselijke fout gemaakt, die hersteld kan en zal worden. Daaraan bestaat geen twijfel. Laten de door IJ genoemde na-kaarters, die de scheids rechter van onsportieve partijdigheid betichten, wachten tot de beslissing gevallen, mogelijk is hun oordeel dan anders. Een beslissing, gebaseerd op recht, 's voor wie dan ook het minst moeilijk. Blijmoedig en in feestgedruis kan dan ook HRC feest vieren na hersteld >n- recht. Met vriendelijke dank voor de plaats ruimte. Uw abonné K. M. kun je heel wat zien. Geïnspireerd door de lege bakjes van „De Spin" kan men er zitten peinzen over alles wat kermis is. Gegrepen door late kinderen, die alleen -al sprakeloos kunnen luisteren naar het woord „poffertjes", kan men er verheugd lachen. Zo'n zitje voor de poffertjeskraam doet vele mensen met elkaar in aan raking komen. Men kan er flarden van gesprekken opvangen, zonder dat al die andere klanken nopen tot oplettend luisteren. Wij troffen er een heer die zijn nood zat te klagen over het optre den van de Hawaiian-band, die hij een goede toekomst toewenst op bekroon de planken, zo ver mogelijk verwijderd van zijn winkeltje, waarin hij zich op rustige wijze wenst te ontdoen van de beste staaltjes door heren-mode-ont werpers in het daglicht geplaatst. „Harmonipan" WlIJ TROFFEN er een dame, die tus- sen twee poffertjes door de pres taties van diezelfde band zat hoog te houden, en gaarne de standplaats van de Volendammer zangers zag ingeno men door de snaar-bespelers. Zo heeft een ieder zijn wensen, want men is ook niet tevreden over het electrisch draaiorgel, dat zo'n enorme haast heeft om het eind van het „Harry Lime Theme" te bereiken, zodat voorbijgan gers zich verwonderd afvragen of de orgelman (één met een zwarte pet en en dito snor) er nog wezen moet van daag. Beter te spreken is men over de „Harmonipan", het één-mansorgeltje dat op een kinderwagen door de straten wordt geduwd en vriendelijke klanken langs de huizen pijpt. £N BIJ zo'n orgeltje behoeft een mens ook niet zo veeleisend te zijn, want het speelt slechts vier wijsjes. Een grappenmaker vertelde ons bij diezelf de poffertjeskraam wat hij gisteren heeft meegemaakt. „Loop ik daar in de Koningstraat en hoor ik in-éénen dat ding van Harry Lime. Maar omdat het me veel te gauw ging, vroeg ik de orgelman of hij mijn lievelingsmelodie nog eens wilde laten horen". Nadenken En toen zou de orgelman gezegd heb ben: „Dan moet je maar een eindje meelopen, want onze muziek gaat aan één stuk door. Harry Lime is nog lang niet aan de beurt, die hebben we pas gehad". Wij weten niet of het waar is. Maar zeker is, dat een poffertjeskraam tot nadenken stemt. En dat is zelfs wel een goéd in kermistijd. In de alhier gehouden gem. J< raadsvergadering werd medes^' dat B. en W. in „Economisch st' e sche Berichten" een advertentiei den geplaatst betreffende het u, 4' gemeente beschikbaar zijn van i 7* trieterrein. n% Na een langdurige besloten vermj ring werd overgegaan tot de h ming van een gemeente-ontvang,?10?' de plaats van wijlen de heer c V' man. Met 7 van de 10 stemmen I"®' de heer W. Kramer, voorheen strateur van het GEB, benoemd^1' Daar de heer T. Post, controle», de Steunverlening, de dienst vu gevorderde leeftijd gaat verlaten 8el" «mi i door de raad als zodanig benö® - Gistermiddag arriveerden de bei de Belgische mijnenvegers „Adrien de Gerlache" en „Georges Lecointe". die voor het houden van oefeningen voor enige dagen in Den Helder worden gebaseerd, in de haven. Het is morgen hoog water 0.45 en 12.40 uur, en laag water 6.35 en 19 30 uur. De temperatuur van het zeewater was 17.1 graden Celsius om om van heer L. Snijder, voorheen als incasseerder bij het GEB. Hierna wordt het voorstel van ft W. aangenomen, tot wijziging der ,"1 groting over 1949. De rekening 1949 sluit met een nadèlig saldo v ruim 38.000. Wegens de toenemen? administratieve werkzaamheden aan Gem. Visafslag, verleende de raad crediet van 843 voor de aanschaffi? van een rekenmachine voor de afsl Een crediet van 1190 werd toegesta? voor de aanschaffing van een nieuw ketel voor de centrale verwarming.' installatie van het Raadhuis. Aan nS H. Bode en aan K. J. Coenen word een premie toegekend van 2520 vooi woning-splitsing. De raad ging accoord met het voor. stel van B. en W. om de leningsgarat! tie voor de Waterleidingmij. Overijs»! N.V. te verhogen met 4000 en de n rantie voor het watergeld van 3jj voor de uitbreiding der waterleiding h het uitbreidingsplan. De subsidie voor de Chr. Oranjeven eniging werd verhoogd met 150 VOor 1950. Een jaarlijkse bijdrage werd ver leend van 20 ten behoeve van hel hospitaal-kerkschip „De Hoop". Na enige discussie wordt het voor stel van B. en W. aangenomen tot het verlenen van een crediet van 2501 voor het huren van het gebouw der Vereniging tot stichting en exploitatie van een gebouw voor Chr. belangen en het aanbrengen van enige voorzienin gen in dat gebouw, een en ander ten dienste der N.V. Apeldoornse Netten- fabriek. De heer J. de Vries kreeg de grond toegewezen naast de noodgarage van K. van Urk voor het plaatsen van een plaatijzeren steenkolenloods. Boven dien werden nog negen aanvragen toe gestaan in het uitbreidingsplan. VISSERIJBERICHT URK, 5 Juli. Door 110 vaartuigen werd aangevoerd: 19247 pond kuilpa- ling 0.780.85, 1410 pond lijnaal 0.96— I.25, 31 pond bot 0.33, 454 pond rode baars 0.450.47, 108 pond snoekbaan 0.350.41 per pond en 951 bakken Beet 2.25 per bak. Tussen het gemeentebestuur van Be verwijk en het Ned. Israëlitisch Kerk genootschap is overeenstemming be reikt over de opheffing van de Israëli tische begraafplaats aan de Kuikens- weg. De stoffelijke resten zullen wor den overgebracht naar de alg. begraaf plaats „Duinrust". Beynes' Spoorwa- genfabriek te Beverwijk zal de be schikking krijgen over een eigen stop plaats even ten Noorden van 't station. In de haven van Zaandam zijn in het eerste halfjaar 157 zeeschepen aangeko men, tegen 84 in dezelfde periode van 1949. Een Zaandamse havenarbeider die niet voldaan had aan een bevel van een agent om assistentie te halen bij het opbrengen van een dronken schepeling, werd veroordeeld tot f 15 boete of 3 dagen hechtenis. Te Schermerhorn heeft een interna tionaal korfbalfestijn plaats gehad, in het kader waarvan een wedstrijd tus sen ploegen uit Nederland en Belgis werd gespeeld. GENERAL LANGFITT KOMT VOLGENDE WEEK AAN Met het troepenschip General Lang- fitt, dat behoudens onvoorziene o®' standigheden, tegen het midden van d' volgende week te Amsterdam wordt verwacht, repatrieert onder meer de 41e zelfst. brigade Verbindings-Afde' ling. MULO-EXAMENS Te Alkmaar zijn gisteren voor bet Mulo-examen A geslaagd: C. S. Veer- dig, Hippolytushoef; J. A. Mobach en M. J. Kunst, beiden Den Helder. Voo diploma B: E. van Beek, Eierland, C. de Grave, Texel; W. M. Bakker- Den Hoorn; G. H. Bakker, Den Oever- 9*? I' 8 en Juli worden, aoals ge meld, tussen Den Helder, IJmuiden en Hoek van Holland nationale zeilwed strijden gehouden, welke Vrijdag be ginnen met een aanbrengwedstrijd tus sen IJmuiden en Den Helder waarvan de start des morgens vroeg te IJmui den plaats heeft. Deze wedstrijd is uit start. wordt ge- tend starten eveneens kleine jacht*® voor races in de Waddenzee. De z»' wedstrijden worden besloten met grote weglooprace Den Helder—® van Holland, welke laatste mede on® auspiciën van de Noordzeeclub worj,, gehouden, en waarvoor om 2 uur middags te Den Helder wordt ge?™*" Voor deze wedstrijden hebben mg schreven: 11 Lrote jachten g^l volgens de Royal Ocean Racing CW klasse A, 20 jachten, gemeten volg» de RORC, klasse B. 24 modelsloep van de Koninklijke Marine, 8 k.° vaardijsloepen, 7 niet gemeten ka) jachten, 8 drakenjachten en 3 v lachten. De heer Th. J. Schaatsenberg s'a de dezer dagen voor het staatseX voor muziek, piano A.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2