Voor wie geldt de huurverhoging? Prachtig geslaagde watersportdagen Mantelstoflappen Zeven en twintig Helderse welpen in „Tweesterrenjacht" Zeilwedstrijden der K.M.J.C. Kortenaer" definitief bekerwinnaar Minister Schokking was onder de toeschouwers Coupons Protest van HRC wordt Woensdag behandeld Drie petten wegmaar prettig weekend Hond veroorzaakte ongeval Tussen Haaks en Kuitje Bij meervoudige bewoning hoogstens 13 pet opslag op de nieuwe huurprijs Na 1940 gebouwde huizen vallen buiten de huurverhoging n §INDS VRIJDAG HEEFT Hr. Ms. „MERCUUR" stil voor anker op de rede gelegen, en de toevallige wandelaar op de Dijk zal weinig verschil in activi teit hebben gezien tussen het werkschip en Hr. Ms. „Jacob van Hcemskerck", die een mijltje Noordelijker het anker had laten vallen. Toch is Hr. Ms. „Mer- cuur" deze dagen het centrum geweest van de zeilevenementen, die nabij Den Helder hebben plaats gevonden. De startlijn, tussen de voormast van het werk schip en de groene ton met de rood-wit geblokte U-vlag voor de havenmond, was Vrijdagavond de finish van de aanlooprace, welke door het RORC A-jacht „Kor- tenaer" van de heer J. P. van Eesteren werd gewonnen. Over deze zelfde lijn startten en finishten Zaterdag en gisteren de bijna honderd jachten, die aan de Nationale Zee- en Rede-wedstrijden van de Koninklijke Marine Jachtclub deel namen. Hr. Ms. „Mercuur" was het startschip en haar brug het hoofdkantoor van de wedstrijdcommissie, die haar handen méér dan vol heeft gehad! Voor het publiek aan de wal was van bovengenoemde activiteit wei nig méér merkbaar dan het af- en aanvaren van motorsloepen, en een enkele maal een doffe dreun van een schot, dat het startsein gaf, ofwel mededeelde dat de eerste van een klasse de race had volbracht. Geen motorraces Zeilwedstrijden zijn voor een buiten staander altijd minder spectaculair dan bijvoorbeeld motorraces, waarbij men in grote spanning kan zitten kij ken met het hoofd naar links, tot on der daverend geronk een renner voor- bijstuift en alle hoofden snel mee draaien naar rechts. Bij zeilwedstrijden gaat het ogenschijnlijk heel wat rusti ger toe. De toeschouwers zien op een gegeven moment allerlei scheepjes van diverse typen schijnbaar systeemloos dobberen op het wijde watervlak. Een uurtje nadat het laatste startschot is gevallen, geeft de vloot de indruk van een aantal spelevarende scheepjes, die daarheen gaan waar wind en stroom hen willen brengen. Maar dat was nu juist niet het geval. Voor de kijkers aan de wal bood die „spelevarende" vloot een plezierige, bekoorlijke en aanlokkelijke aanblik. Do scheepjes vormden met elkaar een levendige stoffering van rede en Mars diep en maakten de wandeling langs de Dijk tot een dubbel genoegen. Maar de bemanningen van die scheepjes wa ren in volle actie. Zij moesten hun baantje zeilen in de kortst mogelijke tijd en hadden daarbij voortdurend te vechten tegen de bedoelingen van wind en stroom. De grootste moeite kostte deze strijd juist gistermiddag, toen de laatste paar honderd meter vóór de finish eveji vlot werden geno men als het klimmen in een met groe ne zeep ingesmeerde paal. Er liep een flinke eb en de wind, die gistermorgen nog fris en pittig uit het Westen woei, was aarzelend naar het Oosten gekropen en scheen er plezier in te hebben, op deze Zondag héél kalm aan te doen. Die wispelturigheid maakte het voor diegenen onder de deelnemers, die zelden of nooit op dit water hadden gezeild, niet bepaald eenvoudig. Voor sommigen bleek het zeilen ten slotte onmogelijk, en zij wa ren urenlang in de weer, vrijwel zon der dat zij iets vorderden. Wij konden ons voorstellen, dat het voor de zeilers minder prettig was, ten laatste havenwaarts te worden gesleept door een barkasje, waarvan de motor een spottend gepruttel liet horen. De meeste stuurlui, die aan de aflooprace NieuwediepHoek van Holland zouden deelnemen, zagen de bui al hangen en lieten hun jachten rustig voor de wal liggen. Slechts drie RORC-j achten gingen om 14.20 uur gistermiddag door de start. Een uur later dobberden zij bij Kaap Hoofd en nog een uur later dreven zij zoetjes voorbij de Uitkijkpost Kijk duin. Er zat weinig schot in. De talrijke strandbezoekers zullen niet hebben Vermoed, dat vóór de kust een kam pioensschip voer, de „Kortenaer", die eerst de aanlooprace had gewonnen, toen nummer één was geworden in de Haaks-race en nu zou proberen als eerste bij de Hoek te finishen. Haaks-race Het was de derde maal, dat de „Kor tenaer" de suprematie in de Haaks- race en daarmede definitief de wissel beker veroverde. Men moet over deze prestatie niet gering denken, want het wedstrijdzeilen in volle zee stelt zeer zware eisen, vooral wanneer, zoals Zaterdagmiddag het geval was, het zicht veel te wensen overlaat. Ook op dit punt leverde het Loodswezen c.s. weer de volle service: de nautofoon van het lichtschip „Texel" werd in werking gesteld, zodra het een beetje heiig begon te worden. Dat verge makkelijkte de plaatsbepaling en daardoor het opzoeken van de te ron den boeien. Om klokke acht uur Zaterdagavond loste de „Mercuur" het schot, waar mede de eerstaankomende Haaks- racer werd begroet. De wedstrijd was voorspoedig verlopen, alleen stuur man Piet Bot kon zijn „Bries" helaas niet zeilende thuisbrengen. Door het breken van een stag had zijn mast het begeven, zodat hij het laatste deel van de tocht op de motor moest varen. Van de RORC B 1 jachten, die in de Haaks-race meezeilden, werd even eens de bekerwinnaar van verleden jaar, de „Trial", eerste. Volgens de berekende tijd was de „Tulla" num mer twee, de „Orca" nummer drie en de „Thalassia" van dr. M. G. Vroom nummer vier. De B 1 jachten zeilden de z.g. „Hal ve Haaks-race", rond de lichtboei TX 4 (bewesten Callantsoog) en terug, een route van 28 mijl. De eerste piaats werd bezet door de „Ommelander" van de heer P. S. Verstraate (Ned Ver. van Kustzetters). Kapitein-luite nant ter zee L. J. Goslings eindigde met de Snekermeer-kruiser „Akka" van de K.M.J.C. op een zeer eervolle vierde plaats. Afloop-race Slechts drie van de grote zeegaande jachten startten gistermiddag voor de aflooprace naar de Hoek, n.1. de „Kor tenaer", de „Fram II" en de „Orca", die met enige achterstand begon. De B-jachten, die gistermorgen met een stevige Westelijke bries startten, kre gen in de loop van de middag te wei nig medewerking van de weifelende wind. Verscheidene moesten naar bin nen worden gesleept, en de doorzetters waren nog bezig, toen de prijsuitrei king begon. Sloepen De wedstrijden voor modelsloepen B II, gestuurd door officieren, adel borsten en onderofficieren, verliepen Zaterdagmiddag volgens de plannen. De korporaals en manschappen,, die gistermorgen aan de beurt waren, hadden door de veranderde weersom standigheden zolang werk, dat de wed- strijdcommissie na binnenkomst van de winnaar, kwartiermeester D. Dekker van Hr. Ms. „Rozenburg", de andere sloepen liet terugsiepen, omdat men deze dringend nodig had voor de kam pioenswedstrijden. De drie hoogst ge plaatste stuurlui van iedere categorie kwamen daarin tegen elkander uit. De luitenant ter zee le klasse C. H. Frijlink en zijn bemanning sleepten de kampioensprijs voor de B Il-sloepen in de wacht. Wat de koopvaardijschepen betreft konden gisteravond tijdens de prijs uitreiking nog geen uitslagen worden medegedeeld. Stuurman J. Visser van de „Oranjefontein" (V.N.S.) was nog zeilende en dacht er niet over, zich te laten binnenslepen, zolang zijn sloep nog drijvende en zijn proviand niet op was. Hij was gekomen om te zeilen, hij wenste de strijd ook zeilende te beëindigen! De niet-gemeten kajuit jachten, de draken en de valken leverden, ieder scheepje in zijn eigen klasse, kamp op de rede en de aangrenzende wate ren. Aan boord van Hr. Ms, „RC 11" waren wij met vele andere genodig den der K.M.J.C. in de gelegenheid, de verrichtingen der zeilers van nabij te volgen. Ministeriële belangstelling Het motorjacht van de Commandant Zeemacht, Hr. Ms. „RC 39", kruiste over de rede, met aan boord o.m. Z. Exc. de Minister van Marine, mr. W. F Schokking, schout-bij-nacht I. W. Reij- nierse, schout-bij-nacht F. Stam, kapi tein ter zee C. J. W. van Waning, kapi tein ter zee b.d: J. C. d' Engelbronner en de heer G. Ritmeester. Vice-admi- raal J. J. L. Willinge had Zaterdag middag van zijn belangstelling blijk gegeven. Uitslagen van Zaterdag. RORC-jachten klasse A, Haaks-race: 1. „Kor tenaer", J. P. van Eesteren, WÏV Schiedam, berekende tijd 8.58.47 (zeiltijd 12.19.35); 2. „Kornwerd", J. Bier, KNZRV, 9.36.53 (13.19. 00); 3. „Astrea", kapitein ter zee b.d. I. N. Sluijter, KMJC, 9.47.01 (12.23.15); 4. „Tromp II", A. E. Dudok van Heel, KNZRV, 10.02.18 (12.57.52). RORC-jachten klasse B1, Haaks-race: 1. „Trial", E. G. v. d. Stadt, KNZRV, 8.24.13 (13.17.18); 2. „Tulla", S. de Wit, Zaanl. Zeilver., 8.26.32 (12.41.08); 3. „Orca", H. Tingen, Unie van Watertoeristen, 8.54.20 (13.44.58); 4. „Thalassia", dr. M. G. Vroom, KMJC, 9.20.38 (14.23.18). RORC-jachten klasse B, halve Haaks-race: 1. „Ommelander", P. Sz Verstraaten, Ned. Ver. v. Kustzeilers, 3.13.25 (5.20.20); 2. „Zee paardje", J. H. van Daalen, NVvK, 3.18.53 (5.23.04); 3. „Windvang", C. Peltzer, NVvK, 3.23.56 (5.32.41); 4. „Akka", kapitein-luite nant ter zee L. J. Goslings, KMJC, 8.25.23 (5.30.44). Modelsloepen officieren en adelborsten: 1. Luitenant ter zee der le klasse C. H. Frij link, MOK Hilversum; 2. Luitenant ter zee der le klasse A. van Noortwijk, Hr. Ms. „Schor pioen"; 3. Korporaal-adelborst L. B. Tjebbes, KIM; 4. Luitenant ter zee VK der 3e klasse H. J. Steijn, Hr. Ms. „Mercuur". Modelsloepen onderofficieren: 1. Schipper A. J. van Kuyk, OZD,Rotterdam; 2. Schipper C. E. Ufkes, Wachtschip Willemsoord; 3. Bootsman W. Kolenbrander, Hr. Ms. „O 21"; 4. Bootsman T. de Bruin, MOK Hilversum. Koopvaardijsloepen: 1. „Madoera", le stuurman A. C. Rab, Stoomvaartmaatschappij Nederland; 2. „Edam", 2e stuurman H. Schip- per. Holland—Amerika Lijn; 3. „Oranjefon tein", le stuurman J. Visser, VNS. Niet gemeten kajuitjachten: 1. „Noordster", F. J. Egner, HWN; 2. „Lieuw", A. den Broe der, HWN; 3. „Waterland", L. van Damme, Kweekschool voor de Zeevaart. Drakenklasse: 1. „Windekind", S. Bakker, Het IJ; 2. „Cirrus", Ch. W. van Waveren, HWN; 3. „De Bezem", J. Boom, Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging. Valkenklasse: 1. „Valk", W. Bruijnzeel, Zaandamse Zeilvereniging; 2. „Capricornus", Luitenant ter zee der 2e klasse W. W. Kuijck, KMJC; 3. „Wouf", J. D. Wackwitz, De Kaag. Uitslagen van gisteren. De uitslagen van de gisteren gezeilde wed strijden zijn: Modelsloepen korporaals en manschappen: I. Kwartiermeester P. Dekker, Hr. Ms. „Ro zenburg". Aangezien deze wedstrijd moest worden onderbroken, zal om de 2e 3e en 4e prijs een exta wedstrijd in September worden gehouden. Kampioenswedstrijd sloepen B II: 1. Luite nant ter zee der le klasse C. H. Frijlink; 2. Korporaal-adelborst L. B. Tjebbes; 3. Luite nant ter zee le klasse A. van Noortwijk; 4. Kwartiermeester P. H. Giesbers; 5. Kwartier meester D. Dekker; 6. Schipper C. E. Ufkes; 7. Schipper A. J. van Kuijk; 8. Bootsman W. Kolenbrander. Niet-gemeten kajuitjachten: 1. „Lieuw", ditmaal gestuurd door J. Noot, HWN; 2. „On rust", H. Roovers, HWN; 3. „Noordster", F. j. Egner, HWN. ALLEEN Zuiver wol, 140 br. Uitzoeken! vanaf 50 cent AAN DE TOP SPOORSTRAAT 103. Woensdagavond komt er ein delijk een einde aan de spanning die duizenden Nieuwedlepers en misschien wel evenveel Weespe- naren reikhalzend doen uitzien naar de uitslag van de veelbespro ken wedstrijd H.R.C.Rapidltas, die voor de Roodjakken zo'n te leurstellende afloop had. Om zeven uur, in Krasnapolsky te Amsterdam, wordt HRC's pro test tegen het annuleren van het befaamde derde doelpunt, na goed voorbereidend werk van T. de Boer door Rijkers gescoord, in be handeling genomen. Drakenklasse: 1. (wisselprijs) „Cirrus", Ch. W. van Waveren, HWN; 2. „Irene", Luite nant ter zee le klasse H. J. Brakema, KMJC; 3. „De Bezem", J. Boom, Alkmaarse Roel- en Zeilvereniging. Valkenklase: 1. (wisselprijs) „Capricornus", Luitenant ter zee 2e klasse W. W. Kuijck, KM JC; 3. „WouP', J. D. Wackwitz, De Kaag. Prijsuitreiking. Gisteravond om precies negen uur nam in de Marineclub aan de Hoofd gracht de prijsuitreiking door de voor zitter der Koninklijke Marine Jacht club, schout bij nacht I. W. Reijnierse, een aanvang. In een kort inleidend woord gaf de schout bij nacht uiting aan zijn grote waardering en erken telijkheid aan allen, die tot het wel slagen van deze wedstrijden hadden bijgedragen, in het bijzonder de wed strijdcommissie (bestaande uit de ka pitein ter zee D. J. Kommer, voorzit ter, ltz. 2 P. Osieck, secretaris, ltz. 1 P Bussemaker, ltz. A 1 K. J. Vigeleijn Nikijuluw, ltz. 2 T. Kasemier, de heer A. van Lieshout en ir. C. J. Schuit), die voor een perfecte organisatie van het geheel had gezorgd. Namens alle zeilers bedankte de heer H. Roovers, voorzitter van H.W. N„ voor deze uitstekend geslaagde zeildagen en de service, die de deel nemers van alle zijden hadden ont vangen. •>X-X Zondagmiddag trok door den Bosch de jaarlijkse Maria Processie ter ere van Maria, de schutsvrouwe der stad. Het hoogtepunt van de stoet: Het Wonderbeeld van O.h.Vrouw van den Bosch, gedragen door Eerw Frater, en gevolgd door de Bisschop, Z.H.Exc. Mgr.WP. A.W. Mutserts en andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. Op de achtergrond de toren van de Basiliek van St. Jan. Zaterdagmiddag vertrokken zeven en twintig welpen uit Den Helder naar Utrecht om deel te nemen aan de grote „Tweesterrenjacht", die werd gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Nederlandse Padvinderij. In het totaal kwamen ongeveer vijftienhonderd welpen uit geheel Nederland naar Utrecht. Welpen een lunchpakket hadden ont vangen (de inhoud smaakte uitste kend) en allemaal vlaggetjes vrolijk in de wind waren gehangen, werden postduiven losgelaten. Die duiven gingen in elk district vertellen, dat alle Welpen goed waren aangekomen Vervolgena werd een verhaal ver teld over een heel klein land met een zeer vriendelijke koning, die alle mensen bij hun voornaam noemde. Op zekere dag was de koning ver dwenenDe akela die het verhaal vertelde, riep de hulp in van de Welpen om de koning te zoeken. Een vliegtuig wierp tijdens de jacht klei ne parachuutjes uit met een rol la pier er aan, waarop stond dat de ko ning in de buurt van een vlag was verstopt. De koning was toen weldra gevonden, In Utrecht ging elke groep Welpen weer haar eigen weg. Jammer genoeg had één van de Helderse Welpen 'en een be- half Na een warme treinreis, die weggewaaide pet deed betreuren, reikten de Helderse Welpen om vier, de Domstad. Eerst werd een mars door de stad gemaakt en gedefileerd voor de burgemeester en de Staf van het Hoofdkwartier van de Padvinde rij. In het Stadion werd een bandcon cours gehouden. De Padvindersband uit Enschede won de eerste prijs. In Tivoli verzorgden Haagse en Hilv-:r- sumse Welpen ten slotte een cabaret avond. Hoewel het zeer warm was, bleef de stemming er goed in. Zondagmorgen was er een wijdings- dienst in de Buurtkerk, waarin ds. Kranenburg voorging. Een extra trein bracht de Welpen hierna naar een on bekend jachtgebied, dat later de Pan in Bilthoven bleek te zijn. Nadat de voet verstuikt. Gelukkig was hetgeen ernstiger ongeval. Het aantal wegg». waaide petten was inmiddels op drie gebracht. Ondanks deze tegenslagen hadden onze stadgenootjes een onver getelijk weekend. Mevr. G. S, de W. kwam gisteren op de hoek Ooievaarstraat-Reigerstraat met haar rijwiel met hulpmotor l« vallen, toen een hond tegen haar voor wiel opsprong. De dame, die even oa- wusteloos was maar spoedig weer bij kwam, had een flinke wond bovenhel linker oog opgelopen en klaagde over pijn in haar linker heup. Zij werd door de GGD naar „Parkzicht" over gebracht. Zaterdag liep het Engelse motor jacht „Pimpernel" de haven van Nieuwediep binnen. De scheepje wis van Brunsbuttel onder weg naar Portsmouth, en kwam in Den Helder de nacht doorbrengen. Het is morgen hoog water om 4.20 en 16.35 uur en laag water oa 10.25 en 23.05 uur. De temperatuur van het zeewater was 17.9 graden Celsius. De heer P. Lever alhier is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het doctoraal examen rechten. YORÏGE WEEK VRIJDAG heeft de Tweede Kamer haar goedkeuring ge hecht aan de door de regering ingediende Huurwet, waarbij toegestaan wordt in zeer veel gevallen de huur van woningen met 15% te verhogen, ingaande 1 Januari 1951. Dat moge voor de huiseigenaren een reden zijn om een wat benepen juich kreet aan te heffen zij hadden liever een grotere verhoging gezien voor de huurders betekent het, dat zij van 1 Januari af dieper in hun zak zullen moeten tasten en dat de kosten van hun levensonderhoud dus nog zullen op- lopien. Zeker, huurder en eigenaar kunnen overeenkomen, dat een lagere huurprjjs betaald zal worden dan de wet toestaat, maar we geloven niet, dat er veel bezitters van huizen zijn, die zich daartoe zullen laten verleiden. Zjj hebben de meerdere inkomsten hard nodig om het dure onderhoud der wo ningen te kunnen betalen. Meervoudige bewoning. VOORTS zullen bij algemene maat regel van bestuur voor daarin aan te geven groepen van gevallen van meervoudige bewoning van. een zelf standige woning de percentages wor den vastgesteld, waarmede de nieuwe huurprijs vermeerderd mag worden. Wanneer iemand inwoning krijgt, mag de eigenaar de huur dus met een na der vast te stellen percentage opslaan, uiteraard boven de 15% huurverho ging, die geoorloofd is voor de wo ningen, die vóór 27 December 1940 ge bouwd zijn. Krijgt iemand twee ge zinnen „bij zich in", dan mag de huur wat meer opgeslagen worden, doch de eigenaar zal nooit boven de 13% mogen gaan. De hoofdbewoner weet hiermede dus, waaraan hij toe is. Met de huur prijs voor de onderhuurders wordt nogal eens raar omgesprongen. Dat is de wetgever niet ontgaan. Vandaar, dat bepaald is, dat de prjjs van de onderhuur in dezelfde verhou ding tot de totale huurprijs moet staan als het gebruiksgenot van het gedeel te vai) de woning, waarover de onder huurder de beschikking heeft, tot het gebruiksgenot van het geheel. Als iemand een halve woning heeft onder gehuurd, mag globaal genomen dus niet meer berekend worden dan 50% van de huur, die de hoofdbewoner be taalt. JN HET ALGEMEEN bepaalt de wet, dat de huurprijs van vóór 27 De cember 1940 tot stand gekomen wo ningen, alsmede «woonschepen en woonwagens, vermeerderd mag worden met 15% en dat iedere termijnbeta ling van boven afgerond kan worden op een veelvoud van vijf cent. Deze regel houdt dus al dadelijk een beper king in: de huren van op of na 27 December 1940 tot stand gekomen wo ningen, mogen niet verhoogd worden. Dat is begrijpelijk, omdat bij de De- paling van de huurprijs van deze nieuwere woningen reeds rekening ge houden is met de hogere bouw- en onderhoudskosten. Bovendien heeft de regering nog een slag om de arm gehouden door de bepaling, dat bij of krachtens een al gemene maatregel van bestuur voor groepen van gebouwde of ongebouw de onroerende goederen, alsmede voor bepaalde gebouwde of ongebouwde onroerende goederen, die naar haar oordeel om bijzondere redenen een af wijkende regeling behoeven, andere huurprijzen vastgesteld kunnen wor den dan krachtens de algemene rege ling geoorloofd is. Het komt ook voor, dat iemand een deel van een huis huurt, waarin de eigenaar zelf woont. In dit geval mag deze eigenaar de van de onderhuur der bedongen huurprijs, die uiteraard in overeenstemming moet zijn met het aantal vertrekken, dat men ter be schikking heeft gekregen, met 20% verhogen. De bedoeling hiervan is, de verhuurder een compensatie te géven voor het vrijwillig aanvaarde onge rief en eigenaars te stimuleren ge deelten van hun woning af te staan. In de pr act ijk gebeurt het wel, dat eigenaren een verkapte huurverhoging toepassen door onderhoudsverplichtin gen, die normaal op de verhuurder rusten, ten laste van de huurder te brengen, zonder dat de huurprijs even redig is verlaagd. Voor zover deze ver plichtingen na 9 Mei 1940 ten laste van de huurder gebracht zijn of na de inwerkingtreding van de wet ge bracht worden, moet deze verlaging alsnog worden toegekend. Daarmede verleent de nieuwe wet dus een zeke re bescherming aan de huurders. Indien huur en verhuur meer omvat dan het enkele gebruik van de wo ning, mag de huurprijs, die voor het enkele gebruik geldt, verhoogd worden. Doch niet onbeperkt! Voor water, gas, electriciteit of andere ener gie kunnen de werkelijke kosten of de naar redelijkheid geschatte kosten be rekend worden; voor het gebruik van meubelen of stoffering een bëdrag, be rekend naar 20% 's jaars van de ver koopwaarde op het ogenblik van de ingebruikgeving en voor het overige de vergoedingen, die hiervoor volgens de wettelijke voorschriften ten hoogste mogen worden berekend en als deze voorschriften ontbreken, de vergoedin gen, die hiervoor als redelijk zijn aan te merken. Huurcommissie. |7EN WETGEVER moet aan vele din gen denken, dus ook aan de moei lijkheden, die uit de toepassing van deze wet kunnen voortvloeien en aan de wijze, waarop zij opgelost moeten worden. Daarom wordt in het rechts gebied van ieder kantongerecht ten minste één huuradviescommissie inge steld. Deze commissies brengen desge vraagd aan de huurder of aan de ver huurder, of aan beiden een schriftelijk advies uit over de vraag, wat een huur der of gewezen huurder moet betalen. Zij kunnen voorts, wanneer een ver huurder, die tot ontruiming is gedag vaard, daarom verzoekt, aan de ver huurder een verklaring verstrekken, inhoudende, dat de huurder de woning niet heeft onderverhuurd of bevatten de de namen en woonplaatsen der on derhuurders, benevens alle verdere gegevens betreffende de onderhuur ders, die naar het oordeel der com missie ter kennis van de rechter be horen te worden gebracht. Trouwens, de rechter zelf kan van de commissie een rapport vergen, waarin alle gege vens voorkomen, die hij nodig heeft voor de beoordeling van een huurzaak. Teneinde de leden van de huur adviescommissies een goede vervul ling van hun functie mogelijk te ma ken, heeft de wet hem de bevoegdheid verleend woningen binnen te treden voor zover dit althans voor de uitoefe ning van hun taak nodig is, eventueel zelfs met.behulp van de sterke arm. Daar staat echter tegenover, dat zij vergezeld moet zjjn door een commis saris van politie of door de burge meester of een schriftelijke lastgeving moeten bezitten. h"Urder °ft verhuuurders kunnen zich ook rechtstreeks tot de kanton rechter wenden, mits zij in het bezit zyn van een advies van de huuradvies commissie. Een eventueel daarop vol gende terechtzitting is niet openbaar. Tegen de beschikkingen van de kan tonrechter staat geen hoger beroep open, tenzij cassatie in het belang der Bescherming van de huurder DAT de nieuwe Huurwet die nos? door de Eerste Kamer moet we den aangenomen, alvorens zii in hlr Staatsblad kan verschijnen een dut elyke bescherming van de h.mri, inhoudt, blijkt duidelijk uit deblpa ^lnê"> dat een huurder na bot van de huur in de woning kan blijven wanneer hij althans niet zeTde huur door de huurder aan zyn medebewoner! of de verhuurder aangedaan of we gens wanbetaling; voorts indien d» huurder een hem passende, soortge lijke woning kan krijgen; indien de huurder niet toestemt in een redelijk aanbod tot het aangaan van een nieu we huurovereenkomst; indien de ver huurder het onroerend goed dringend nodig heeft voor eigen gebruik en dl economische en maatschappelijke be langen van alle erbij betrokken per- tijen dus ook van de onderhuur ders naar billijkheid in aanmerking genomen zijn en ten slotte, indien de verhuurder de woning nodig heeft om aan een wettelijk voorschrift of een beschikking van overheidswege te kunnen voldoen. Het spreekt vanzelf, dat zolang de huurder na het einde van de huur in het genot van zijn woning blijft, de zelfde rechten en verplichtingen ge'" den als tijdens de huur. Bi) ontruiming' {JITVOERIGE bepalingen bevat de wet omtrent de procedure bij een vordering tot ontruiming. Belangrï* is hierbij nog, dat wanneer een nieuwe eigenaar van een woning de vordering tot ontruiming van die woning toege* wezen krijgt, omdat hjj haar zelf no dig heeft, de ontruiming pas kan ge schieden drie jaar nadat de nieuwe eigenaar de woning kocht. De door de Tweede Kamer aange* nomen Huurwet beschermt de huur* ders wel, doch aan de 15% verhoging op 1 Januari a.s. zullen de meeste» niet ontkomen. Deze verzwaring V" de financiële druk op een groot aa»" tal Nederlanders verontrust de rege ring, die er een doorkruising van h*** loon- en prijspolitiek van vree>At Daarom zal zij de loonbelasting en inkomstenbelasting verlagen. De huur verhoging zal hierdoor enigszins wor den opgevangen. Deze compensatie geldt niet voor hei» io geen of zeer weinig belasting en> zoals ouden van dagen, gepen sionneerden, grote gezinnen eD. emand, die geen belasting bèta» an men nu eenmaal geen vermiDO "ng van belasting geven. De regen™ zal echter nog vóór 1 Januari ls5 nagaan, wat voor deze groepen van evolking gedaan kan worden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2