Op bezoek in „De Werkschuit" De bange evacuatiedagen van 1940 E.H.B.O. voor dieren bleek een uitstekend initiatief Van de tien mannen slechts één niet-roker WAT IS „VERPAKTE" IMMIGRATIE? ÏSK 5 Interessant experiment totaesthetische vorming van de jeugd De drukpers op school Scheveningen in zomerkledij Het vertrek van de Prins uit Zeeland LieraerijKe nuip bij de hand Nie-ttemin kunncn ds Zal de sigaar verdwijnen? Uitstekend Nederlands voorbeeld in Australië De Prins in Engeland „De Werkschuit" in de Amstel te Amsterdam. (Van onze speciale verslaggever.) Wie langs de altijd weer boeiende boorden van de Amstel in onze goede hoofdstad wandelt over de hoge en la gere bruggen en geniet van het steeds wisselende, maar toch oude en vertrouwde riviergezicht met de nij- veren aan de kade, die lossen en la den en slepen en zwoegen, die zal sinds enige maanden bij de geestige houten Magere Brug, vlak bij Carré een prachtige huisboot zien liggen, „De Werkschuit" geheten. O, ook Amsterdam telt velen, die al of niet gedwongen door de ellende van de woningnood tot woonschuiten hun toevlucht genomen hebben, maar de stedelijke overheid heeft daarvoor bepaalde ligplaatsen aangewezen, meestentijds buiten het stadscentrum. „De Werkschuit", hoewel bewoond door het gezin van de heer Ad. Pie- ters, schilder van beroep en thans „schuitleider", is geen woonschip in de eigenlijke zin van het woord. Zeker op het dak bevindt zich een modern, aardig ingericht woon gedeelte met glazen wanden en daar onder een keukenruimte, doch het grootste deel van de schuit wordt in genomen door een werk-, tevens ten toonstellingszaal met podium,' een kantoortje en daarboven een dekter- ras. Want hier wordt volgens een nieuwe methode gewerkt (de naam van het schip zegt het reeds) aan de aesthetische vorming der opgroeiende jeugd. Hier is een studiecentrum, een soort experimenteel paedagogisch la boratorium, van de Werkgemeenschap voor Vernieuwing van Opvoeding en Onderwijs (kortweg W.V.O. geheten), welk studiecentrum zich ten doel stelt elk kind de gelegenheid te bieden tot ontwikkeling van zijn creatief vermo gen en van zijn gevoel voor schoon heid. Onder deskundige leiding leren de kinderen er tekenen, schilderen en boetseren, poppen en maskers ma ken, toneel spelen evenals poppen kast en pantomime en muziek be oefenen. Uiteraard kunnen niet alle kinde ren hier komen werken, veeleer moet deze „Werkschuit" gezien worden als een stimulans in het leven op school en daarbuiten. Verder is er gelegen heid en daarvan wordt zeer druk gebruik gemaakt voor cursussen voor jeugdleiders en onderwijzers, voor lezingen en tentoonstellingen, tot voorlichting over de aanschaffing van materialen. Door van plaats tot plaats te trek ken, wil „De Werkschuit" pogen te bevorderen, dat overal aan de wal werkcentra zullen worden gevormd. Op 15 April is het schip, gift van een onbekende, geopend door oud minister dr. G. Bolkestein, die ook voorzitter der stichting is. Dertig kinderen van 4 tot 14 jaar, jongens en meisjes uit alle milieu's komen naar deze „Werkschuit", niet om „kunstenaartjes in de dop" te wór den, maar om al spelende te leren. De lesgelden zijn laag 2.50 per maand) maar voor minvermogenden nog lager. Expansie-neigingen. Tot de Septemberplannen behoort de toelating ook van groepen oudere kinderen. Tevens zullen er in Septem ber een drietal dépendances aan de wal ingericht worden, één in het centrum en twee in AmsterdamZ. Tot medio 1951 blijft „De Werk schuit" in Amsterdam liggen. Dan gaat men varen. Waarheen? Dat is nog niet beslist. Uit Apeldoorn, Dord recht en Rotterdam zijn o.m. aanvra gen van belangstellende groepen bin nengekomen. Het maximum aantal kinderen, dat per week in „De Werk schuit" kan werken, is 200 en het aantal aanmeldingen is bijzonder groot. Met groot enthousiasme vertelt ons de heer Pieters van het werken der kinderen, die hier nooit lastig of ver velend zijn en zonder het te merken, veel leren. Merkwaardig en hoopge vend noemt hij het, hoe de kinderen bijv. op velerlei kunstuitingen spon taan reageren. Dit ligt volkomen in de lijn van da New Education Fellowship, waarvan de W.V.O. een afdeling vormt en die van oordeel is, dat opvoeding gericht moet zijn op het geleidelijk verwer ven van de innerlijke discipline der vrijheid in plaats van de uiterlijk op gelegde tucht. En dan bezichtigen wij (en bewon deren tevens) de werkstukken der jeugdige discipelen: het leuke teken en boetseerwerk langs de wanden der werk- en tentoonstellingszaal opgehan gen; de poppen en de maskers, alles vaak door kleuters vervaardigd. De heer Pieters wijst ons op de pia no, die eveneens gen welkome gift in natura blijkt te wezen en het werk materiaal, waarmede de kinderen in deze lichte, blijde omgeving op zo nut tige wijze worden beziggehouden en middellerwijl leren. De, drukpers op school. Tot dit werkmateriaal behoort de eigen drukpers, welke eveneens tot vernieuwing van het onderwijs kan bijdragen. In Frankrijk is door de heer C. Frei- net het initiatief genomen en daar na is in Belgie, Luxemburg, Amerika en Zwitserland de drukpers op vele scholen ingevoerd. Op gezette tijden wordt het apparaat uit de kast ge haald en de kinderen onder waak- zaam-toeziend oog van de onderwijzer in handen gegeven. Geweldig is de ac tiviteit, die de leerlingen dan tentoon spreiden. Maar het gaat bij dit onderricht- middel niet uitsluitend om de moge lijkheid tot activiteitsontplooiïng, nog minder om a.s. typografen te kweken, maar wel om het kind op volkomen natuurlijke wijze te leren lezen niet met behulp van door volwassenen In kinderlijke stijl geschreven leesboek jes, maar aan de hand van zijn eigen teksten en die van zijn makkers, ge schreven in zijn eigen levende stijl. Freinet zag in, dat zijn drukpers techniek geweldige expansie zou krij gen, als het mogelijk was die teksten rond te sturen naar andere scholen en van deze scholen de daar gemaakte teksten terug te krijgen. Het spreekt vanzelf, dat een kind uit een vissers dorp andere teksten produceert dan één uit een fabrieksplaatsje of grote stad. Daaruit heeft zich ook in ons land een correspondentiesystteem ontwikkeld. Een leuke gedachte is ook een exemplaar op extra mooi papier af te drukken, dit fraai te laten illus treren en van datum voorzien, bij wijze van blad in een klasse-dagboek. De drukpers is een machtig middel om de kinderen te leren samen iets te doen, samen netjes en ordelijk tot een goed einde te komen. Welk een vreug de straalt er uit die kinderogen^ wan neer een bladzijde af is en er mooi uitziet Ook op „De Werkschuit" heeft men met de drukpers verblijdende resul taten bereikt, waarvan dr. Maria Mon- tessori, de grijze onderwijsvernieuw- ster, bij een recent bezoek met grote belangstelling en voldoening kennis nam. En wij, ouderen, deze vernieuwings- tendenzen in ons onderwijs waarne mend, kunnen somwijlen niet enige spijt onderdrukken, dat ons eigen onderwijs indertijd vaak zo duf en on belangwekkend was (Van onze Haagse redacteur) De mooiste der Nederlandse bad plaatsen, Scheveningen, heeft zich thans geheel ontplooid en pronkt en praalt aan alle kanten om de ontel bare vreemdelingen, de badgasten, die de imposante, luxueuze hotels be volken, maar ook de zogenaamde dag jesmensen de vreugde van een prettig verblijf aan zee en strand en in de duinen te bieden. Langs de boulevard en op en bij de houten koffie-, limo nade-lekkernijen- en snuisterijen tenten op het strand wapperen de veelkleurige vlaggen in de straffe wind; des avonds geven de felle licht reclames op de etablissementen op het Gevers Deynootplein het grote plein voor het Kurhaus een bonte weerspiegeling van het vermaak, dat velen hier zoeken. Men komt naar Scheveningen om de zee; het is thans reeds druk op het strand, overstelpend druk zelfs op mooie Zondagen en de levendig heid zal nog toenemen, als de vacan- ties aangebroken zijn. Maar velen komen ook naar de oude badplaats, die zich telkens vernieuwd en in een mondainer kleed gestoken heeft, om er te dansen, om er zijn kopje koffie, of thee of zijn borrel te genieten, om er lekker te eten, om in een van de cabarets of in de bioscoop verstrooi ing te zoeken of om een van de vele kunstmanifestaties bij te wonen, waar aan Scheveningen vooral tijdens het „Holland Festival" zo rijk is. In de afgelopen week traden er de Spaanse sopraan Victoria de Los An- geles, het Residentie-Orkest onder leiding van Carl Schuricht met Beet- hovens „Messia Solemnis", het Con certgebouw Orkest onder directie van Pierre Monteux met Berlioz' „Romeo en Juliette" en het Grand Ballet de Monte Carlo op. Een der hoogtepun ten vormde wel het optreden van het Monte Carlo-ballet, dat Zondagmid dag door de prinsesjes Beatrix en Irene met enige vriendinnetjes werd bijgewoond. (Van onze Haagse redacteur). QP WELKE WIJZE Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana met haar dochtertjes in de spannende Meidagen van 1940 ons land verlaten heb ben, is uitvoerig bekend geworden door de publicaties van de Parlementaire Enquêtecommissie. 3Iinder weten we af van de avonturen van Prins Bcrn- hard, nadat hij de Prinses en zijn kinderen naar Londen had gebracht en naar Zeeland was teruggekeerd. Dank zij het dezer dagen bij de Staatsdrukkerij verschenen omvangrijke en fraai uitgevoerde boek „Evacuaties in Nederland 19391940" van de hand van J. Koolhaas Revers zijn daarover enkele interessante bijzonderheden bekend geworden. 17e Mei om half zeven 's ochtends ont ving de burgemeester van Sluis het verzoek zich met deze officier in ver binding te stellen. Hij gaf daaraan ge volg en te bestemder plaatse aangeko men ervoer hij tot zijn verrassing, dat de officier niemand anders was dan Z.K.H. Prins .Bernhard. De Prins, die ondanks de op dat tijd stip weinig hoopvolle situatie volkomen rustig de feiten onder de ogen zag, no digde de burgemeester uit met hem het ontbijt te gebruiken en deelde hem mede, dat het in zijn voornemen lag zich door Belgie naar Noord-Frankrijk te begeven. Hij had daardoor een vrij geleide nodig voor doortocht naar Frankrijk. De burgemeester wendde zich tot de Franse majoor, die in Sluis het bevel voerde en vroeg een bewijs- van vrije doortocht voor een Nederlands officier, dat echter door de Fransman prompt geweigerd werd. Toen echter de bur gemeester mededeelde, wie deze Ne derlander was, glimlachte de comman dant en veranderde zijn afwerend: „Impossible" in een „Alors c'est fout autre chose" en spoedig was het be nodigde „Sauf conduit" in het bezit van de Prins. Kort daarna verliet Prins Bernhard, als laatste van de leden van het Ko ninklijk Huis, het Nederlandse grond gebied. JN de loop van de 16e Mei zo ont lenen wij aan dit werk kwam te Sluis het bericht binnen, dat voor een Nederlands stafofficier, die dezelfde dag zou arriveren, een kamer gereserveerd moest worden in het hotel Sanders. De officier verscheen inderdaad laat in de avond, doch moest de nacht in de marechaussee-kazerne doorbrengen, daar om' de een of andere reden de kamer niet beschikbaar was. Op de Als de zon schijnt, leren de kinderen al spaend up ll-l. I iofrlariiLa huln een dol'P gauw genoeg een dierenarts TWEE JAAR geleden kwam een Am- dorpsbewoners, indien zij dit wensen, op „„u sterdamse dierenarts op het denk beeld een EHBO voor dieren in het le ven te roepen. Hij vond enkele dieren vrienden bereid een cursus te volgen, zodat een half jaar na het rijpen van zijn idee op verschillende punten van de stad bij particulieren borden aan de huizen konden worden geslagen, waar op te lezen stond ADDA, Ambulance- Dienst-Dierenvrienden-Amsterdam, Weldra bleek, in welk een nijpende behoefte deze nieuwe tak van dieren bescherming voorzag. Want zonder dat.men op grote schaal ruchtbaarheid had gegeven aan het bestaan van de ADDA, kwamen spoedig (le eerste te lefoontjes binnen met het verzoek om in bepaalde gevallen hulp te verlenen. Het idee van de Amsterdamse die renarts vond in alle afdelingen van de Nederlandse vereniging tot bescher ming van dieren een warme belang stelling. Er is welhaast geen stad meer in ons land, waar niet een EHBO voor dieren gevestigd is. Voor dorpen is zulk een afdeling van minder belang, omdat het verkeer daar niet zo intens is als in de stad. Bij voorkomende gevallen is trouwens op zich richten tot een EHBO-afdeling van een nabijgelegen stad. Met groot vetrouwen kan men zich tot de EHBO'ers wenden, want hun op leiding heeft hun door de maanden lange studie een grote dosis kennis over het dier en zijn bouw meegege ven. Overigens pretendeert de EHBO'er voor dieren niet meer te zijn dan de EHBO'er voor de mens. In zijn woning is een zeer uitgebreide verbandtrom- mel aanwezig, die op gezette tijden ge controleerd en aangevuld wordt Bo vendien beschikt hij over de adressen en telefoonnummers van alle plaatse lijke- dierenartsen, zodat hij hun hjilp zo nodig onmiddellijk kan inroepen. Naast de oorspronkelijke taak van de EHBO'er, namelijk het direct hulp verlenen bij ongevallen, zijn hem al lerlei karweitjes opgedragen. Iedereen verleent zijn medewerking belangeloos. Hij gaat op huisbezoek, wanneer iemand heeft aangevraagd om ergens een hond of een kat onder te brengen. Eveneens onderhoudt hij na plaatsing op het nieuwe adres nog een enkele maal' contact met dit adres om te on derzoeken. of het dier goed verzorgd wordt en de beide partijen tevreden gesteld zijn. Overal in het land is ove rigens de organisatie van het werk van de EHBO voor dieren naar plaat selijk inzicht geregeld en overgelaten aan eigen initiatief. Zo zal men in de ene stad wel gebruik maken van het dierenasyl, terwijl men ergens anders de hulpverlening volkomen onder eigen beheer heeft. Vijf poliklinieken £)E AFDELING Den Haag bijvoor beeld heeft een vaste dierenarts, met name dr. Veldhuizen, ter beschikking, die dagelijks zitting houdt en wel op vijf plaatsen in de stad, met dien ver stande, dat hij iedere dag ergens an ders zijn practijk uitoefent. De poli klinieken zijn uitsluitend bestemd voor on- en minvermogende dierenlief hebbers, voor hen dus, die zich niet de weelde kunnen permitteren een dieren arts te consulteren. Het is vaak indrukwekkend, hoeveel liefde men voor het dier aan de dag legt Een van de vijf „klinieken" die dr. Veldhuizen ter beschikking heeft, ondergebracht in de particuliere ga rage van een dame, die de ruimte gaarne voor dit doel afstond. Het prachtige werk van de EHBO voor dieren zou nog efficiënter ter hand kunnen worden genomen, als een nog groter aantal dierenvrienden zich voor een cursus zou opgeven. Wij twij felen er echter niet aan, dat velen zich zullen aanmelden, wanneer het EHBO werk voor dieren een ruimere bekend heid zal hebben gekregen, caa.wr nnKT U"' En wat rookt u het meest?" Met die vraag he, üii élke Nederlandse mannen sigarenrokers zU", met een naUw. nagegaan welk volgende antwoorden werden verkregen: 16 3 20 34 33 11 nnoKT ur En wat rookt u het meest?" Met die vraag heeft het NlPü „ROO Un u;fke Nederlandse mannen sigarenrokers zU", met een na keurigeTeekpToef waarbij de volgende antwoorden werden verkregen; Ik rook het meest sigaien, Cigarillos, kleine sigaartjes Pijp Sigaretten Shag, zelfgerolde sigaretten Rookt nooit. «na mnnnpn boven de 23 j3£u (6n dit enquête-oer. centage kan in e J -jgarenrokers. Sigarenrokers vinden wij SbH? ouderen vijftigers) en dan nog opvallend meer in de klassen der hogere inkomens. Wij treffen immers sigarenrokers aan: bij de laagste inkomens 11% en bij. m 35-50 jaar 13 la?-"irr 59 l 50-65 jaar 34% middenklasse 19 A ouder dan 6g jaar 2g Zou mm hieSrmtemoeten concluderen, dat sigarenroken een verdwijnende gewoonte is' In elk geval zou de sigaren-industrie zich kunnen inlaten met Ie vraag of de jonge mannen het sigarenroken „geleerd kan worden. „Onder de vijftig" rookt sigaretten! Het onderzoek naar het roken van sigaretten toonde aan dat vier en dertig procent van de mannen fabrieks-sigaretten rookt en drie en dertig procent de sigaret zelf rolt. Uiteraard zijn hierbij ook, die zowel shag als fabrieks-sigaretten roken. Een verdere analyse der enquete-uitkomsten leert, dat de sigarettenrokers vooral jongeren zijn. Rookt het meest: gewone sigaretten zelfgerolde shag 47 40 20 4 23 33 45 52 Uit deze cijfers blijkt bijzonder duidelijk dat de jongere mensen in hoofd zaak sigaretten roken. Ook dat de welstand der rokers niet veel invloed op de sigarettengewoonte heeft, behalve dan dat de armere rokers zelf rollen en de beter, gesitueerden hun sigaretten veel méér „kant en klaar kopen. Het Engelse type sigaret favoriet. De Egyptische heeft afgedaan. „Aan welke soort sigaretten geeft u persoonlijk de voorkeur: Engelse, Egyptische of Amerikaanse?" Dit vroeg het NIPO aan alle rokers. En dit waren de antwoorden: 45 de Engelse sigaret; 17 de Amerikaanse; 5 Egyptische; 5 andere soorten; (30 geen voorkeur, rookt nooit sigaretten). (Sommigen houden veel van b.v. Engelse èn Amerikaanse. Daardoor totaal boven 100 Deze enquête leert ons derhalve, dat van de tien Nederlandse mannen slechts één niet rookt en twee in hoofdzaak sigarenrokers zijn. De sigaret is favoriet en „onder de vijftig" treft men maar weinig liefhebbers van sigaren aan. Het inkomen van de roker schijnt bovendien een factor te zyn voor het kopen van de sigaar. De pijproker ten slotte blijkt een al iets oudere man te zijn en „ongevoelig" voor de indeling naar inkomens. 23—35 jaar 35—50 jaar 50—65 jaar 65 jaar en ouder 'Laagste inkomens Lage inkomens Middenklasse Welgestelden 54 (samen 101) 32 (samen 72) 16 (samen 36) 11 (samen 15) 46 (samen 69) 28 (samen 61) 28 (samen 73) 19 (samen 71) Volledig, objectief overzicht. pjET BOEK van de heer J. Koolhaas Revers, in 1940 lid van de Commis sie Burgerbevolking en als officier in gedeeld bij de Directie van de Etap pen- en Verkeersdienst, is een belang wekkend boek. Het is uitgegeven door het Ministerie van Binnenlandse Zaken, van een voorwoord voorzien door mr. H. W. J. Mulder, oud-voorzitter van de Commissie Burgerbevolking en op gedragen aan deze Commissie en allen, die met haar hebben medegewerkt aan het voorbereiden en ten uitvoer leggen van de evacuaties in 1939 en 1940 en geeft in ruim 600 bladzijden een vol ledig, populair geschreven overzicht van de vele moeilijkheden, die onder dreigend oorlogsgeweld overwonnen moesten worden om de burgerbevol king door massale verplaatsingen voor dood en verderf te behoeden. Naast het werk, dat indertijd verschenen is over het Militair Gezag, naast het rapport van de Parlementaire Enquête-commis sie en naast de vele andere grotere en kleinere boeken over de belevenissen van het Nederlandse volk onmiddellijk voor, tijdens en na de Duitse overwel diging draagt het bij om de geschie denis van ons land in een van de som berste perioden, die het ooit beleefd heeft, grondig te leren kennen. Prins Bernhard heeft Zaterdag in gezelschap van de Britse premier Att- lee, een demonstratie van de RAF te Farnborough bijgewoond. Ook werd een bezoek gebracht aan een tentoon stelling van vliegtuigen uit de eerste wereldoorlog. (Van onze correspondent te Sydney) HEJ WOORD „verpakte immigratie" heeft voor Nederland wellicht nog een onbekende klank. Doch wie in Engelse kranten over „packed immi gration" leest, weet onmiddellijk wat daarmee bedoeld wordt, namelijk het „met pak en zak" overbrengen van een geheel bedrijf van de oude naar de nieuwe wereld dus van landen als Engeland en Nederland met een aanzienlijk bevolkingsoverschot naar nieuwe en onderbevolkte landen als Australië en Nieuw-Zeeland. Nu is er over deze „verpakte immi gratie" heel wat gepraat en heel wat gesqhreven, ook in de Australische bladen, doch er is nog maar heel wei nig aan gedaan, want eenvoudig is zoiets nu direct niet, ook al klinkt het erg leuk op papier. Zo heeft zich kort geleden een jonge Engelse Lord in Sydney lAten inter viewen over zijn ideeën over het uit Engeland overbrengen van hele steen fabrieken (er is hier een zeer groot tekort aan bouwmaterialen) en andere industrieën. Hij kreeg hele kolommen in de krant en verder wachtten wij maar af. Doch gisteren is mij op het winter se, winderige vliegveld van Mascot bij Sydney plotseling duidelijk geworden, wat nu eigenlijk „verpakte immigra tie" is. En het is mij daar, tot mijn grote vreugde, ook gebleken, dat het goede, oude gezegde van „niet praten maar doen" in Nederland toch altijd nog leeft. Want ik heb daar zo'n pak ketje zien aankomen met een eoede K.L.M.-Skymaster, de „Groningen" en ik heb me door de jonge mededirec teur van het even jonge bedrijf „Aus- M General Woi'ks Pt. Ltd. (N.V. Australisch Bagger- en Al gemeen Bedrijf) precies laten uitleg gen, hoe deze immigratie nu wel „ver pakt is geworden. Deze directeur was natuurlijk een Nederlander, ir. Ferwerda, want het bedrijf met zijn on-Nederlandse naam is ook een Nederlands bedrijf ccll combinatie van de bekende aanne mers-maatschappijen Volkers en Van Wat uit die „Groningen" kwam was natuurhjk alleen maar een dee val bassin gaan uitbaggeren - "1?"™ maar met Nederlanders en mot v i landse werktuigen met Neder" DE RE;ST van het „pakket" komt na melijk overzee- 1 sleepboten van de'firma f m°dernste Maar hiermede is dit t gratie-schema grootse "«mi- n°8 niet, wat men noemt, geheel en al „verpakt". Er moet niet alleen gewerkt worden met eigen mensen en eigen materialen, maar de mensen moeten ook wonen. Ook hiervoor is gezorgd, zo vertelde mij ir. Ferwerda. In de buurt van het werk is een groot huis gekocht en in de tuin is een aantal kleine huisjes gebouwd, zodat alles zo aan de gang kan worden gebracht. Binnen een uur na aankomst van de „Groningen" in Sydney was dit deel van het „pakket" al op weg naar Mel- bourne om over een paar uur de moe de ledematen in het eigen huis ter ruste te leggen. Dit deel van de vlotte behandeling van het pakket was in niet-onbelangrijke mate te danken aan de zeer actieve nieuwe Nederlandse consul-generaal, jonkheer Van Swin- doren en zijn getrouwe schare van vrijwillige helpers. Dit „doordraaien' van vliegtuigladingen Nederlandse im migranten moet hier namelijk bijna uitsluitend met vrijwilligers gebeuren, want een dienst heeft de Nederlandse immigratie-attaché in Melbourne nog niet. Zo heeft ook uw correspondent zich daar op het winterse vliegveld van Syd'/ey in drieën gedeeld om ais uw correspondent, immigranten-hulp en contact-man met de plaatselijke pers te kunnen fungeren, omdat ook de man van de Nederlandse voorlich tingsdienst in Australië zich in drieën deelde. Doch dit is een ander hoofdstuk, want het gaat hier om dit prachtige Nederlandse voorbeeld van „verpakte" immigratie. Drie jaar- zal dit bedrijf zeker in de haven van Melbourne be zig zijn. En dan? Oh, er is in Australië zoveel te baggeren, er zijn zoveel dij ken te bouwen en zoveel andere v.i- terwerken te verrichten,, waarin de Ne derlanders expert zijn, dat dit „pak ket" best door andere kan worden ge volgd. De burgemeester van de badplaat Manly, die zijn kademuur gedurende de ongekend hevige stormen rn zee had zien verdwijnen, hing al direct aan de telefoon om te vragen, of ze ook ntw eens bij hem wilden komen kijken. Dus nu u weet wat verpakte immi' gratie is, en u gehoord heeft, hoe he kanwaar is het volgende „pakket POST VOOR TROEPENSCHEPEN Post bestemd voor militairen aan boord van de „Grote Beer", op weg naar Indonesië, welke in de haven van aankomst zal worden uitgereikt, moe uiterlijk op 13 Juli in Nederland ter post worden bezorgd. De brieven moe ten alle worden gezonden aan het ve Postkantoor te Djakarta, met vermel ding „aan boord van het m.s. Beer". Post bestemd voor militairen dan boord van het troepensehip „New welke in een der tussenhavens zal *0 den uitgereikt, moet uiterlijk op 1" J ui Nederland ter post worden bezorg Behalve de gebruikelijke gegevL. dient het adres de vermelding te vatten: „Aan boord van het troepe schip „Nelly" 0p thuisreis naar Ne derland".

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4