Electrische sneltreinlocomotieven voor de N. S. zon Belgen hebben meer interesse voor de Tour dan voor het Koningsdebat Ons land presteert héél wat op het gebied der electro-techniek Vijftien jaar geëist wegens moord Nationale Vergadering vertrouwt Pleven Visserman in IJselmeer verdronken Jamboree in zakformaat te Ommen Ruim 7500 padvinders in een tenten-dorp Ontmanteling Damstad twee weken uitgesteld Plan-Schuman vordert Oranje Nassau-Orden aan Engelsen uitgereikt De eindstemming wordt Dinsdag verwacht Meer belangstelling voor reizen naar Indonesië Geef mij maar een klas Welfare-rantsoenen worden veel goedkoper Franse regering wil de luchtvaart uitbreiden Nederlands schip in Ierland aangehouden Spoorwegongeluk in Saksen eist twintig doden Anak Agung wordt Indo nesisch gezant in Belgie KERKELIJK NIEUWS Op 21 Januari van dit jaar heeft te Groningen de toneelmeester van hot Concerthuis, die gescheiden van zijn vrouw leefde, in de kelder van het ge bouw 'n meisje vermoord, waarmee hij 'n tijdlang een verhouding had ge had. Hij heeft zich thans voor de Gro ningse rechtbank moeten verantwoor den. Daar verklaarde hij, in overspan nen toestand te hebben gehandeld, omdat het meisje niets meer van hem wilde weten en zijn vroegere vrouw op het punt stond, opnieuw in het ïu- welijk te treden, De officier van justi tie eiste vijftien jaar gevangenisstraf. U/IE DES AVONDS de havententoon stelling in Rotterdam van de kant der Rochussenstraat nadert, die zal aanstonds getroffen worden door de zee van licht, waarin „Rotterdam Ahoy" baadt. Reeds de toegangswegen trekken de bijzondere aandacht, omdat het modernste op dit gebied in de vorm van T.L.-buizen in speciale re- flecten aangebracht, als openbare ver lichting is aangebracht. En dan de parkverlichting; deze is nog uitgebreider dan tijdens de inhuldi gingsfeesten in 1948. Als u toch in het park bent, vergeet u vooral niet de omvangrijke „diepzee-show" van Phi lips te gaan bekijken, want dit is in derdaad iets fantastisch. Vanzelfspre kend bezoekt u „Oud-Rotterdam" en ja het is logisch daar branden weer gaslantaarns. Maar voor ons, mensen van deze met electriciteit geladen eeuw, is er des daags nog veel meer te zien in één der belangrijkste en grootste afdelingen van de tentoonstelling en wel de af deling Electrotechnlek, welke is onder gebracht in het hoofdgebouw. Het meest spectaculair van alles in deze afdeling is de inzending der Heem- af te Hengelo, die uitnemend voor de dag komt.'Een belangrijk deel dient, om de bezoekers een indruk te geven van hetgeen Heemaf op het gebied van uit rustingen voor electrische en diesel- eleetrische locomotieven en motorwa gens presteert. O.a. is een tractiemotor geëxposeerd van het type, waarvan er honderden bij de Nederlandsche Spoor wegen in gebruik zijn. De motor, die een vermogen heeft van 270 pk is aan gesloten aan een gelijkstroombron van lage spanning, waardoor hij zeer lang zaam draait. Als interessante bijzon derheid zij vermeld, dat de motor hier bij slechts 75 watt verbruikt, dus min der dan een normale huiskamerlamp. Nieuwe locomotieven. Behalve de tractiemotor zijn er ook enkele maquettes tentoongesteld. Naast die der zes electrische groene gelijk stroomlocomotieven 1200 pk omstreeks 1925 geleverd aan d- Nederlands-In dische Staatsspoorwegen op Java, vindt men een model in rode kleur uitge voerd van de 25 door Heemaf aan de 3000 pk. 1500 volt gelijkstroom, naar een ontwerp van Westinghouse-Bald- win (het mechanische deel wordt door Werkspoor geleverd) en een plaquette van de machinewagen van een diesel- el ectrisch vijf-wagentreinstel. Interessant zijh ook de hierbij opge stelde electro-pneumatische tractiesché- kelaar, de electro-pneumatische rij richtingsschakelaar en de stuurcontrol- ler De electro-pneumatische tractie- schakelaars zorgen voor het in- en af schakelen der aanloop- en regelweer- standen. Zij veroorzaken het bekende sissende geluid, dat men, in een elec trische trein rijdende, geregeld hoort. De stuurcontroller bezit een zgn. dode- manskruk. Loslaten van deze kruk be werkstelligt het automatisch stoppen van de trein. Een voetpedaal kan de functie van de dodemanskruk overne men. De kruk mag niet losgelaten wor den, voordat het pedaal ingedrukt is. De tijd benodigd voor het versnellen van de trein is onafhankelijk van de bestuurder en alleen afhankelijk van het stroombegrenzingsrelais. Thans rijden er een aantal in bruik leen afgestane of gehuurde Britse, Franse en Zwitserse electrische loco- De Franse regering heeft Donderdag avond in de Nationale Vergadering met 335 tegen 226 stemmen een motie van vertrouwen gekregen. De regering had gevraagd, alle ver zoeken om een algemeen debat over haar politiek af te wijzen en verklaard, dat zij de stemming hierover zou op- vetten als een vertrouwensvotum. Eerst thans wordt bekend, dat in de ochtenduren van Dinsdag j.1. een 56- jarige visserman, Peter K. uit Volen- dam, op het IJselmeer over boord ge slagen en verdronken is. K., die zich aan boord bevond van het vissersvaar tuig V.D. 101, is waarschijnlijk door een rukwind te water geraakt, toen het schip op ongeveer 13 km. uit de kust ter hoogte van Venhuizen voer. ^'jn lichaam is nog niet gevonden. motieven over ons spoorwegnet, voor namelijk over lange, nog niet geheel geëlectrificeerde trajecten. Dank zij de Heemaf zullen wij het begin van het volgende jaar de mo dernste sneltreinlocomotieven van Ne derlands fabrikaat over de rails zien snellen en meer dan ooit zullen wij dan het trotse gevoel hebben, dat wij reeds Dit is een der 25 machtige electri sche locomotieven, welke de Heemaf voor de Nederlandse Spoorwegen bouwt en die begin volgend jaar over de rails zullen snellen, op de afdeling Electro-techniek op die overigens ook anderszins zo belang wekkende tentoonstelling in onze her levende grote havenstad kregen, dat ons land ook op het stuk der electro-tech- nische productie een mooie partij mag meeblazen in het internationale con cert! Aan het Nationaal Kamp, dat in vei», band met het veertigjarig jubileum van de Nederlandse Padvinders Bewe ging op 1 Augustus te Ommen geopend zal worden, zullen niet alleen 7000 Ne derlandse padvinders, maar ook 500 En gelse, Schotse, Deense, Belgische, Franse en Duitse verkenners elkander ontmoe ten. Het kamp is onderverdeeld in tien subkampen, gelegen aan weerszijden van de Vecht en begrensd door de buurtschappen Vilsteren, Seesse en Beerze. De totale lengte bedraagt 15 km en de oppervlakte 6000 hectaren. De afstanden zijn zo groot, dat de repor ters van de dagelijks verschijnende kampkrant van walkie-talkies gebruik zullen maken om het „nieuws" naar de centrale redactie te „seinen". Hieraan ontleent het blad ook zijn naam „Wal- kie-talkle". Om voldoende water te hebben zijn niet minder dan tachtig pompen geslagen. Voor al het andere zorgen de leveranciers uit Ommen. Er zal een kamphospitaal worden inge richt, waaraan drie doktoren, vijf ver pleegsters en een verpleger verbonden zijn. In de Wolfkuil op het terrein zullen onder leiding van Jan Max kampvuren gehouden worden, waaromheen alle kampgenoten zich kunnen scharen. Op Zaterdagavond 5 Augustus zal boven dien het publiek, dat tevens toegang heeft tot het marktplein van het kamp, een kampvuur mogen meemaken. Het kamp staat onder leiding van hopman H. J. Spijkerman. Op 15 Juli betrekken de voortrekkers reeds hun posten om het voorbereiden de werk te verrichten. Het zal nog veertien dagen duren al vorens Damstadt, dat sinds de opening 300.000 bezoekers trok, ontmanteld zal worden, aldus heeft de hoge inter- Kalverstraatcommissie gisteren beslo ten. Het dansorkest de Skymasters, eqn Amerikaans showorkest en het Ballet der Lage Landen zullen onder andere de ontspanning binnen de muren ver zorgen. Ook een Zuid-Amerikaans or kest en Maria Zamora zijn geëngageerd. Jean Monnet, 't hoofd van de Franse delegatie bij de besprekingen over het plan-Schuman te Parijs en opsteller van het plan, heeft namens de gedele geerden van de zes deelnemende lan den een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat vorderingen zijn ge maakt. De gedelegeerden van Frankrijk, Ne derland, Belgje, Luxemburg, West- Duitsland en Italië werken, aldus de verklaring, aan een „werksysteem voor een organische samenwerking tussen het gezagsorgaan voor de kolen- en staalindustrie en de respectieve rege ringen. De belangrijkste vraagstukken zijn opgehelderd en men is tot weder zijds begrip geraakt, hetgeen een ga rantie er voor vormt, dat men spoedig tot een constructieve oplossing kan ge raken. Op de Nederlandse ambassade te Lon den zijn door de Nederlandse ambassa deur, jhr. Michiels van Verduynen, on derscheidingen van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan elf Engelsen, die de zaak van Nederland hebben gediend in de afgelopen oorlog. Terwijl het Belgische publiek Donder dag zijn belangstelling overhevelde naar de „Ronde van Frankrijk", die de helft der kranten vult, sleepte het ko ningsdebat in de Verenigde Kamers zich voort. De stemming in de vergadering was eerder varveeld, dan opgewonden. Niettegenstaande nog twintig sprekers op de lijst staan, verwacht men het debat Dinsdag te kunnen beëindigen en zal de weg voor de terugkeer van ko ning Leopold geopend zijn. De aange kondigde stakingen in Henegouwen en Luik zijn bedoeld als een voorproef van de manifestatie, waarmee de terugkeer gepaard zal gaan.. Het voornaamste kenmerk van de vijf liberale en socia listische redevoeringen was dan ook een waarschuwing aan het adres van de regering en de CVP voor de gevol gen, welke - de komst van de koning voor 's lands eenheid zou hebben De twee socialistische sprekers brachten opnieuw de positie van de prinses de Rethy in het geding. De heer Van Re- Volgens de mening van de directie van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd neemt de belangstelling om naar Indo nesië te gaan sterk toe. Zij baseert deze overtuiging op het feit, dat de „Willem Ruys" gisteren bijna volgeboekt naar de Archipel is vertrokken, hetgeen in maanden niet is voorgekomen. Ook voor de volgende reis, die op 12 September aanvangt, is het schip volgeboekt en staan er zelfs gegadigden op de wacht lijst. Ook de „Indrapoera", die eind Augustus vertrekt en drie weken gele den eigenlijk nog geen enkele boeking noteerde, is thans uitverkocht. Hetzelf de geldt voor de „Garoet". Men heeft de indruk hier te doen te hebben met een langzaam herstel van vertrouwen, dat zich bij de handel en het bedrijfs leven ten aanzien van Indonesië open baart. Engeland heeft op een Oosten rijks verzoek om vermindering van de lasten der bezetting geantwoord, dat het hiernaar blijft streven doch dat het er in de gegeven omstandigheden niet aan kan denken, zijn troepen macht in dat land te verminderen. jyjisschien is ook uw blik even ver baasd blijven steken bij dat jube lende verslagje in' de krant over die langzamerhand wereldberoemde school in het hart des lands. Neemt u mij niet kwalijk: dat woord school is mij ontsnapt. Natuur lijk, gewoonte is een tweede natuur, maar ik zal mij die hatelijke term toch langzaamaan moeten afwennen, want over een jaar of twintig, let op mijn woorden, hebben we die met een dikke streep uit ons woordenboek ge schrapt. Dan vragen wij niet meer aan onze kleinzoon: Ha, die Jan, ben jij al op de grote school? Maar naar de eis des tijds: Zo, Jantje, vertel eens aan Sas- kia: hoe bevalt het je bij Lies in de werkplaats? Ja, wij gaan er in sommige opzich ten werkelijk op vooruit. Wij laten tijdens de kermis de krankzinnigen niet meer voor een stuiver door het publiek bezichtigen en wij zijn er ein delijk achter gekomen dat het voor een speels, gezond kind toch niet he lemaal natuurlijk en normaal is dat het in de beste jaren van zijn leven in een houten bank wordt gedepo neerd om daar allerlei wetenswaar digheden op te steken, die het maar heel matig interesseren. U ziet: ik ben hier heus in volle ernst. Ik heb altijd van harte mede lijden met een vogel in een kooi of een hond aan een ketting, hoeveel te meer met een kind in een schoolbank. En dus heb ik jaren lang, niet alleen beroepshalve maar uit pure belang stelling grondig kennis genomen van alle wezenlijk ernstig gemeende sy stemen om die schoolbank wat minder tot een planken dwangbuis te maken. Zoudt u het leuk vinden om met de armen over elkaar drie kwartier in een boekje te kijken, waarvan u al leen op hoog bevel een bladzij mocht omslaan? O zo. En dus heb ik ge neusd bij Montessori en Dalton en nog zo'n paar van die nieuwlichters en toen Kees Boeke jaren vóór de oorlog zijn Werkplaats openzette heb ik gezegd: Opletten. Je kunt nooit weten hoe een Boeke een paedago- giek boek verbetert. Het is natuurlijk heel goedkoop om dergelijke experimenten belachelijk te maken, maar vergeet niet dat de hele wereld zich om Rembrandt en Leegh- water en Pasteur en nog zo'n paar buitenbenen eerst ook een ongeluk gelachen heeft. Wie niet uit alles le ren wil, wil in 't geheel niet leren. Laat Kees maar op eigen gelegenheid prutsen: wie weet wat hij ervan maakt... Maar nu Kees ettelijke jaren aan CTAAT zo'n grappig ballonbroekje niet elke peuter schattig? Om het even of u het maakt van een keurig ge bloemd katoentje of een fris Brab*nts bontje. Desgewenst kunt u het ook van tweeërlei stof nemen. U vouwt het belegje aan de rugpand jes naar binnen, stikt het vast en maakt de knoopsgaatjes. Dan sluit u d BiT'hetdichtstikken van de bandjes, die 30 cm. lang en 4 cm. breed worden, naait u een gerimpelde strook mee. Is het pakje voor een jongetje, dan vervalt die strook. De bovenrand van het lijfje werkt u met schuine re pen stof af, waarbij u van voren gelijk de schouderbandjes meenaait, die met een knoopje op de rug bevestigd wor den. Tegen de sluitkanten van het broekje zet u een belegje en brengt er de knoopsgaten aan. Dan sluit u de beennaadjes en de middennaad, rim pelt de bovenkant in en zet deze aan het lijfje. De pijpjes krijgen een schuif- zoom waardoor u elastiek haalt. Inplaats van de schouderbandjes kunt u ook lintjes gebruiken, die op de schouder gestrikt worden. Bij koeler weer kan het pakje heel goed met een bloesje gedragen worden. het prutsen en experimenteren en moderniseren geweest is, nu ik hem eerlijk een kans gegeven heb om te laten zien wat er uit dat simpele werkplaatsje groeien zou nu moet ik toch, spijtig genoeg, mijn deskun dig hoofd schudden en zeggen: Kees, het spijt me, kerel maar je bent er finaal naast. Geef mii toch maar zo'n gewone school. Waarom? Om die theaterzaal, die Matthaus-Passion, die dweil-zeem- stof-beurten van het kleine personeel, die onderscheiding in kleuren in plaats van in klassen? Och, dat alles raakt het probleem maar zijdelings. Als ze in Diever met amateurs Shakespeare aandurven, waarom zou Kees Boeke dan met schoolkinderen de Matthaus-Passion niet uitvoeren? Het is waarschijnlijk wel niet de bedoeling van de grote Johann Sebastian geweest, maar daar aan kunnen we ons na een dikke tweehonderd jaar toch niet meer storen. Het bedenkelijke zit hem ook niet in het totaal andere systeem, uitge drukt in het joviale: Zeg maar Kees, hoor! in plaats van het ouderwetse: Hé zeg, jochie, kun jij niet behoorlijk: Ja meester! zeggen? Niet, dat me die familiare toon zon- der gevaren lijkt. Als ik het eerlijk en ouderwets opmerken mag: Kinde ren hebben niet zo'n hekel aan gezag, aan prestige, aan overwicht als Kees wel denkt. Wie een beetje thuis is in het vak weet maar al te goed, dat kinderen uiteindelijk graag een teu gel voelen; dat een rustige maar strenge onderwijzer hoger in hun ach ting staat dan een leuke pisang, bij wie het een matige bende is en dat zo'n echte onversneden bovenmeester van de oude stempel, liefst met hoog boord en knevel of sik, door hen met plezierig ontzag wordt bejegend. Ik heb tientallen van dergelijke ouder wetse autoriteiten in mijn leven ge kend en ik heb hun leerlingen, grote kerels met baarden, zien huilen op hun begrafenis. Voorlopig kan ik de baas van de Werkplaats dus met dat „Kees en daarmee uit" niet feliciteren. Maar de fout, de lelijke paedagogi- sche blunder, die hij begaat schuilt in zijn doelstelling. Hij wil uit het leven van zijn „medewerkers" alle span ningen wegnemen, alle weerstand, elke hindernis op hun weg opzij schuiven. Geen proefwerken, geen rapporten, geen overgangen, geen examens: Jantje, stoot je teentjes nietOch, arme Jantje! Want daar mee doet Kees, met de allerbeste be doelingen, je de slechtste dienst van je leven. Want zie je, Jantje, de maatschappij is nu eenmaal geen gezellige, beschut te, plezierig ingerichte, humane en ethisch perfecte werkplaats. Daar, tussen allerlei mensen met allerlei te genstrijdige belangen, onaangename eigenschappen, vooroordelen en vijan dige bedoelingen zul je je arme teen tjes op een heel onzachte manier sto ten. Daar zul je ellebogen in je zijde Een origineel gestreept japonnetje. Dit model valt op doorhet geraf fineerd gebruik van de gestreepte stof. Daarom is de eenvoudige maakwijze met klokrok, blouse met V-hals, grote borstzakken en smalle ceintuur volkomen gerecht vaardigd. voelen en misschien wel eens een stok tussen je benen. Daar zul je, naar het onwrikbare woord, in het zweet van je aansehijn je brood moeten verdienen, of, zoals de Griekse dichter aanvult, zul je on dervinden: De goden hebben voor alle goeds zweet gesteld. En dat is eigen lijk heel goed, Jantje. Want je vader lijke vriend Kees heeft één belang rijke natuurwet vergeten: dat alleen door een weerstand energie Wordt op gewekt; kijk maar naar je moeder» strijkijzer. En die weerstand, beste Jantje, on dervind je het beste in die heerlijke maatschappij in het klein, tussen je kornuiten onder een stevige meesters- duim: in zo'n doodgewone schoolklas, SASKIA. moortel diende een motie in, waarin gevraagd wordt een commissie in te stellen, welke de consequenties van 's Konings huwelijk zou dienen te on derzoeken en een statuut Jou moeten ontwerpen voor de familie van de ko ning. De meerderheid steunde echter de voorzitter, die de motie niet ontvanke lijk verklaarde aangezien de vergade ring niet was bijeengeroepen om dit probleem te behandelen. Dezelfde meerderheid besloot de debatten, tegen de wens van de oppositie in, vandaag voort te zetten. Ranja vervangt het biertje De Welfare-rantsoenen voor militai ren, die als gevolg van de sterk geste gen prijzen in Indonesië bijna niet meer voor de gewone soldaat te betalen zijn, zullen dank zij het feit, dat de pakket ten voortaan geheel in Nederland ver zorgd zullen worden, belangrijk in prijs dalen. De kosten zullen zelfs zeer bin nenkort beneden de oude prijs komen te liggen. In de maandelijkse pakket ten zullen zich o.m. 300 goede sigaret ten bevinden. Er zal echter geen bier meer worden verstrekt. In de plaats daarvan komt in ieder pakket een.... blikje goede limonadesiroop. De nieuwe Franse regering heeft be sloten de sterkte van de Franse lucht macht op te voeren in de komende vijf jaar. Aan het eind van deze perio de zou de Franse luchtmacht uit 3650 vliegtuigen bestaan, waaronder 1800 straaljagers. De kosten zullen naar schatting, 136 milliard francs bedragen. Het wetsontwerp heeft de Franse Nationale Vergadering reeds bereikt. De Ierse admiraliteit heeft het Neder landse motorschip Fiducia uit Gronin gen, aangehouden. De reden hiervan is dat de havenautoriteiten van Arklow, een plaats aan de oostkust van Ierland, een schadevergoeding van vijfduizend Pond Sterling eisen, omdat de Fiducia in October 1947 de brug over de haven van Arklow zou hebben beschadigd. Woensdagavond bij Wildenfels in de Oostduitse provincie Saksen een trein met arbeiders in botsing geko men met een goederentrein, waarbij minstens twintig personen werden ge dood en meer dan vijftig ernstig ge wond. Een seinwachter is gearresteerd. Naar wij uit officiële bron vernemen, is de benoeming van de huidige Indone sische minister van Binnenlandse Zaken Anak Agung Gde Agung, tot gezant van Indonesië in Belgie binnenkort te verwachten. VLIEGTUIG NEERGESTORT IN ZUID-ARIZONA Een B-50 superfort van de Ameri kaanse luchtmacht is Donderdag vroeg op een bergtop in Zuid-Arizona neer gestort en in brand gevlogen. In het wrak werd 'n lijk gevonden. Drie an dere leden van de bemanning worden vermist. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Benschop: D. B. van Lokhorst te Bergsenhoek; te Reeuwt) k: K. Ooms, candidaat en hulpprediker te Dirks- iand. Benoemd tot hulpprediker te Delft: H. Beller, candidaat te Enkhuizen. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Giessen-Rijswijk en te Paesens: K. Welbedacht te Ede. Gereformeerde Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Kapelle a.d. IJssel: J. Kampman te Ferwerd. Christ. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Doesburg: C. Verhage, candidaat te Middelburg. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te LeerdamH. Lichten berg te Rotterdam-West. Bedankt- voor Giessendam: W. de Wit te Middel burg. Het promotierecht aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken. Ingevolge een besluit van de Generale Synode is thans een stichting in het le ven geroepen, welke de mogelijkheid van doctorale studiën en promotlën in de Godgeleerdheid beoogt te openen voor studenten san de theologische hogeschool onder leiding van hun eigen hoogleraren. Naar wij vernemen, is deze week de be stuursvergadering gehouden. Het bestuur bestaat uit de heren: mr. dr. J. Donner te Den Haag, president van de Hoge Raad, voorzitter; dr. S. P. Dee, gereformeerd predikant te t otterdam; ds B. van Halse- ma, idem te Ermelo; ds L. ten Kate, idem te Stedum, H. M. Oldenhof, burgemeester van Kampen; dr E. Smilde. gereformeerd predikant te Wateringen: dr. H. L. Smit te 's Gravenhage; mr. J. Wedeven. raads heer te Leeuwarden en G. Ph. Wielenga. accountant te Wassenaar. - Nederlandse Protestante-» Bond. Aan staande Zaterdag herdenkt da Nederland se Protestanten Bond zijn 75-jarig bestaan. De Bond werd geboren uit de vereniging Gewetensvrijheid en is het werk geweest van Nolat Trenité en prof. Opseomer. Aanvankelijk hielden zloh i'e kopstukken ven de moderne richting afzijdig en de eerste jaren van de bond waren dan ook de moeilijke. In 1872 tradenfverechlllende Amsterdamse en Leldae hoogleraren toe en wö vinden onder haar kopstukken mannen als Hugenholt», Keunen, Laurll- lard, Msyboom, Modderman. Rouwenhoff en Schollen, Mede ondet- invloed van Op- roomer is de Bond geworden wel hf) thans nog Is. n.1. een organisatie van entl-con- fessloneel karakter en van voorstander van de zogenaamde vrije vroomheid.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7