NIEUWS LAATSTE Industrialisatie en emigratie blijven zeer noodzakelijk Nieuwe pogingen om koning Leopold te weren? S?,VW«2fV^6' 9°00() WerW0Ien' te*en re'P- 430^ en 63 000 in Helderse Bruinvissen leden op één avond drie nederlagen Engeland vreest voor een oorlog tussen V.S. en China Bruinvissen zetten de strijd in de clubkampioenschappen voort Regering siicht nieuwe adviesorganen voor Rijk en Provincie Binnenkort wet op stichten van „industrialisatiebank" Rumoerige vergadering van havenarbeiders te Rotterdam KERKELIJK NIEUWS Visserijbesommingen IJmuiden Aandrang op Belgische regering Eersie zevental verloor van Neptunus 1 Kans op succes van Britse bemiddeling uiterst gering Moskou respecteert slechts macht Anna Paulowna Tuin burgemeesterswoning weer ter sprake in raadszitting Sovjet-Unie helpt Polen Europees defensieplan wordt klaargestoomd Taedjou wordt thans direct bedreigd Een pluim voor adspirantjes en voorzitter Behoorlijke tijden MAANDAG 17 JULI 1950 Ter voorkoming van werkloosheid: ie wertg^legenheidspo'itiek ^ngedi^d.6 Ilaaru^rbfükt, dTtdLt^ngd"afgelopten°vUf föoS'tei KoXMrs *57^ te verschaffen. Met inbegrip van deDüwSidertarent T De regering overweegt thans in hoe verre door het doen uitvoeren van openbare werken dient te worden bij gedragen in de bestrijding van sei zoenwerkloosheid. De bestrijding van gtructuurwerkloosheid door middel van dergelijke werken acht zij in be ginsel ongewenst. In de agrarische sector wil zij door landaanwinning en bodemverbetering een kleine bijdrage leveren tot0 het op peil houden der werkgelegenheid, maar in het alge meen zal structuele werkloosheid moe ten worden voorkomen door bevorde ring van de emigratie en van de in dustrialisatie. Industrialisatie. Wat betret de industrialisatie: de re gering wijst in dit verband op de be tekenis van de internationale vrijma king van de handel, de fiscale politiek en de loon- en prijspolitiek in ons land en op haar plannen thans in vergevorderd stadium van voorberei ding om een instituut te scheppen, dat een deel van de bij institutionele beleggers gevormde besparingen zal omzetten in risicodragend kapitaal, ten aanzien waarvan binnenkort voorstel len zullen worden ingediend. Nagegaan wordt nog, in hoeverre de industrialisatie snel genoeg zal kunnen verlopen om de verwachte aantallen arbeiders te kunnen opnemen. Indien dit niet het geval mocht blijken, zal de regering de nodige maatregelen nemen, om de arbeiders, die voor tewerkstel ling in aanmerking moeten komen, op andere wijze werkgelegenheid te ver schaffen. Emigratie. Binnenkort zal een emigratieverdrag met Brazilië worden ondertekend. Met Argentinië zijn onderhandelingen aan gevangen. Canada, Australië en Nieuw- Zeeland bleken hiertoe niet bereid. Wel willen Australië en Nieuw-Zee- land een tegemoetkoming verlenen in de kosten van vervoer en ongeschoolde arbeiders opnemen. Alleen naar deze landen zullen in 1951 plm. 26.000 per sonen kunnen emigreren. In de jaren 19461949 zijn ruim 36.000 personen geëmigreerd. De regering zal zich over de bevordering van deze trek nog na der beraden. Behalve door emigratie zal ook door verbetering van de economische struc tuur in de gebieden met regionale structuurwerkloosheld hulp moeten worden verleend. Industrievestiging is hier noodzakelijk. Daartoe zijn voor deze streken ontwikkelingsplannen op gesteld. Nieuwe organen. Voor de bepaling van de algemene lijnen van de werkgelegenheidspolitiek zal de regering zich laten voorlichten door de Interdepartementale commis sie voor de werkgelegenheid. Deze krijgt onder zich het zeer nauw met In aansluiting op de sit-down-staking in enige bij de Rotterdamse haven be trokken bedrijven van Woensdag, werd Zondag in het „Gebouw Odeon" een vergadering gehouden, waaraan werd deelgenomen door havenarbeiders, die georganiseerd zijn in de EVC en het OVB (onafhankelijk verbond van be drijfsorganisaties, de destijds afge scheiden groep van de EVC). Het con flict was ontstaan omdat de „Scheep vaartvereniging Zuid" de omtreeks Kerstmis gevraagde extra week loon voor vaste havenarbeiders, buiten de 2 pet gratificatie, en een vaste uitkering van f 50 voor de arbeiders van de ha venreserve, niet kon inwilligen. Uit de havenarbeiders had zich een comité gevormd, dat deze vergadering had georganiseerd, waar naar schatting, bij de aanvang -1500 arbeiders aanwezig waren. Twee bestuursleden van het OVB en van de Algemene Bedrijfsbond Trans port, die is aangesloten bij de EVC, brachten advies uit. Het OVB stond op het standpunt, dat een langzaam-aan- actie de aangewezen weg was om tot inwilliging van de eisen te komen, ter wijl de mening van de Algemene Be drijfsbond Transport een algehele sta king inhield, ingaande Maandagochtend. Ook vele arbeiders voerden het woord en weldra bleek, dat de meningen wa ren verdeeld. De vergadering kreeg door geschreeuw een zeer rumoerig verloop en na enige tijd velieten vele arbeiders de zaal. Ook het comité was tegen het einde der vergadering van hot podium verdwenen. Toen dan ook om één uur de vergadering werd geslo ten ging men uiteen zonder tot een de finitief resultaat te zijn gekomen. Het 860ste squadrn van de marine- luchtvaartdienst, dat in Maart in Indo nesië is ontbonden, is Zaterdag op het marinevliegkamp Valkenburg wêer officieel in dienst gesteld. het Centrale Planbureau verbonden Bureau Werkgelegenheid. Ook zal de stem van het bedrijfsleven worden ge hoord door raadpleging van de sociaal- economische Raad. De technische voor bereiding en de uitvoering van open bare werken zal worden gecoördineerd door een nieuw te stichten Coördina tiecollege Openbare Werken. Voorts zullen er Provinciale commissies voor de Werkgelegenheid worden gevormd. Openbare werken zullen zoveel moge lijk in vrij werk en tegen normale voorwaarden worden uitgevoerd. Daar nevens zullen projecten ter hand wor den genomen, die door de DUW zul len worden uitgevoerd en gefinancierd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delft (toezegging): J. H. Cirkel te Ede; te Rijswijk (Z.H.), derde perdikantsplaatsL. Tammlnga te St. Nl- colaasga. Bedankt voor Wouden berg: C. van Dop te Ameide en Tienhoven. Gereformeerde Kerken. Aangenomen naar Wormer (N.H.): H. C. Endedijk, candidaat te Amstelveen, die bedankte voor Hoogvliet, Leimulden, Lichtenvoorde, Opperdoes, Schermerhorn, Spijkenisse en Woubrugge. Chrlst. Gereformeerde Kerken. Beroepen te's GravenmoetW. van 't Spijker, candidaat te Zwolle. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen te Ytens-Baard: T. Hoog? slag, proponent te Leeuwarden. De besommingen van Zaterdag waren: trawlers IJm. 94 9300; één stoomtrawler 18.400; kustvlsesrs H.D. 125 1750; Kw. 189 f 400; IJm. 11 1970; IJm. 229 1900; IJm. 52 185; IJm. 228 430. Prijzen per kg: gr. tong 32,65; gr. midd. tong 2.55—2,30; kl. midd. tong 2,35—1,80; tong I 1,30—1,20;,tong II 0,97—0,82. Prijzen per 50 kg: tarbot II 60—48; gr. schol 55—47; gr. midd. schol 5446; kl. midd. schol jO— 42; schol I 36—20; schol II 21—7; haring 28—17; gr. schelvis 35—30; gr. midd. schel vis 36—32; kl. midd. sehelvis 37—31; schel vis 37—31; schelvis I 31—27; schelvis II 28—23; wijting 21—17; gr. gul 45—29; midd. gul 26—23; kl. gul 22—18. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 12068; gr. koolvis 3832. De aanvoer bedroeg 2140 kisten, waarvan 690 kisten met haring. Te Brussel verwacht men, dat de de batten over de terugkeer van koning Leopold Woensdag of Donderdag kun nen eindigen. Er doen thans geruchten de ronde, dat de oppositie in de ver enigde Kamers een nieuwe poging zou willen doen om de regering te bewegen, af te zien van haar pogingen om alsnog een compromis tussen de drie grote partijen tot stand te brengen. Van liberale zijde schijnt in de afge lopen dagen een en andermaal zulk een beroep op de regering te zijn gedaan. De Luikse afgevaardigde Rey drong er Vrijdagmiddag bij de regering op aan, haar plannen te laten varen, de libe rale senator Hoste is Zaterdag bij pre mier Duvieusart geweest. De oppositie herhaalt maar steeds, dat de gevolgen van de door de CVP gedachte oplossing van de koningskwestie eenvoudig niet te overzien zijn. Na de stakingen van Zaterdag was het Zondag in Wallonië volkomen rustig. Het comité der Waalse Actie heeft Zaterdag in een protest demonstratie in 'Namen verklaard, dat Vier negers, van wie drie uit Zuid- Amerika, zullen een tournee van zes weken door West-Europa maken om daar de bewoners mee te delen, dat voor de negers Amerika het beste land ter wereld is. De leider van de tocht, de 29-jarige Clennon King, vertelde, dat de trip een kruistocht zal zijn tegen de communistische propaganda. Wallonië Leopold III niet als vorst zal erkennen. Het heeft de Walen opgeroe pen, zich ontslagen te achten van hun plicht van trouw jegens de koning en zijn regering. De nationale feestdag van 21 Juli zou een betoging van liefde voor geheel Wallonië moeten worden. Zulks als protest tegen het feit, dat de koningsgezinden deze dag willen ge bruiken voor Leopoldistische demon straties. Zaterdagavond spelden aan de Dijk de drie zeventallen van de Helderse Bruinvissen tegen twè ploegen van Neptunus uit Zaandam en één ploeg van Nereus uit Zaandük. De Zaankanters hebben geen vergeefse reis gemaakt naar Nieuwediep. Met de volle buit keerden zij huiswaarts. De overwinningen wa ren verdiend. Neptunus I vatte de strijd op met Bruinvissen I. Een wedstrijd waarin door beide partijen in een vlot tempo werd gespeeld. Hierdoor ontspon zich een strijd, waarvan de vele toeschou wers zeer hebben genoten. Om beurten moesten de keepers hun doel schoon vegen. v. d. Water liet de eerste steek vallen. Het antwoord hierop was een snelle Bruinvissenuitval, besloten met een schot van Leder, dat de partijen op gelijke voet bracht. Verschillende aanvallen werden nu opgebouwd en uit één van de Neptunusdoorbraken volgde een strafworp, wegens onge oorloofd aanvallen van Leder, die ook het veld verlaten moest. Jammer ge noeg mocht hij nog niet terug komen want de penalty ging naast. Met 6 man spelend konden de Bruinvissen het niet redden en spoedig gaf Schoen zijn club met een prachtig schot weer de leiding. Na het dóelwisselen was Neptunus iets in de meerderheid. Zij kon het hoge tempo van voor de rust hand- handhaven. De middenvoor bracht met een onverwacht achterwaarts schot de stand op 31. Nog éénmaal wisten de Bruinvissen de bal terug te kaatsen. Wildenberg nam het leder mee naar voren, lokte de schaduw van Davidse Een trein met Amerikaanse troepen, die in een Züid-Koreaanse stad is aangekomen, is omringd door een groot aantal jongemannen, die spandoeken en Amerikaanse vlag gen meevoeren en de soldaten bij het verlaten van de trein (links) hartelijk begroeten. (Van onze diplomatieke medewerker) IN DE DRIE WEKEN, dat de Koreaanse oorlog thans duurt, is één ding wel bijzonder duidelijk geworden: de volstrekte leugenachtigheid van Gromyko's bewering, dat de strijd een gevolg zou zijn van een door de Amerikanen be werkstelligde provocatieve aanval der Zuid- op de Noord-Koreanen. Het is niet waarschijnlijk, dat de Amerikaanse politici en militairen, hun geheime diensten incluis, gedurende de laatste maanden hun ogen in de zak hebben gehouden, maar waar zij deze ook op gericht mogen hebben op Formosa, op Japan, op Iran, op Tito's Joegoslavië misschien op Korea kan het beslist niet geweest zijn. Hef is ongetwijfeld overdreven, wanneer men zegt, zoals dezer dagen een Amerikaans blad deed, dat de Verenigde Staten in Korea een nieuw Pearl Harbour beleven. Daarvan kan geen sprake zijn, zelfs niet indien de Amerika nen in eerste aanleg van het schiereiland verdreven zouden worden. Want in dat geval zou het om het verlies van hoogstens een divisie zijn en de klap, die Japan aan de op Hawaii gestationneerde Amerikaanse vloot toebracht, stond gelijk met het verlies van vele divisies. Maar zeker is, dat nog nooit een grote en machtige staat zo onvoorbereid op het voeren van een oorlog is geweest, als Amerika in Korea. HET IS geen geheim, dat de Engel sen zeer geschrokken zijn, toen presi dent Truman aan de verdediging van Zuid-Korea die van Formosa bond. Dat kon voor de Britse regering na tuurlijk geen reden zijn, steun aan het Amerikaanse initiatief in Korea te ont houden, Ook in Londen is men er ten volle van overtuigd, dat er eindelijk een standvastige poging ondernomen moest worden om de wereld tegen agressie te beveiligen. Maar dit neemt niet weg, dat men sedertdien eigenlijk geen rustig ogenblik meer gehad heeft. De Britse regering heeft, op grond van de feitelijke toestand, het regiem van Mao Tse-Toeng erkend. En Formosa, dat nu door Truman ten gunste van Je door Londen niet meer erkende Tsjiang Kai-Tsjek gegarandeerd is, is een Chi nees eiland. In welke positie komt Engeland en de vraag geldt bij voor beeld ook voor Nederland, dat even eens het communistische China er kend heeft te verkeren, indien Tru man eens gedwongen wordt, zijn be lofte gestand te doen? Het is onder deze omstandigheden geen wonder Engeland en ook India koortsachtig te zien zoeken naar mirt- delen, die de oorlog in Korea zouden kunnen bekorten. Of zij dat met veel hoop op succes doen? Men kan zich concessies indenken, die de Russen er toe zouden kunnen bewegen, hun in vloed op de Noord-Koreanen geldend te maken en deze achter de 38ste breedtegraad terug te halen. Maar het is ondenkbaar, dat de Westerse mo- WEL VERRE van een plan tot inter ventie gereed te hebben gehad, zoals Gromyko's beschuldiging luidt, hadden de Amerikanen niet eens de wapens bij de hand, om met enige kans op succes het Noordkoreaanse leger te be vechten. Alles wat tot nu toe door üe Amerikanen gedaan is, berust op zui vere improvisatie, op hals-over-tcop genomen maatregelen, Het falen van verschillende zijner dienaren op hoge posten zal Amerika thans waarschijn lijk moeten betalen met de zware of fers, die een langdurige oorlog kost. Ook al is de wrevel over de ge maakte fouten in Amerika zelf groot en eist men er bestraffing van de ver antwoordelijke ambtenaren, met de ge volgen ervan schijnt men zich nolens- volens wel verzoend te hebben. An ders is het echter in Groot-Bnttannie gesteld Daar ziet men nergens zo ce- genop als tegen een lange oorlog m Korea Dat is niet, omdat men zou vrezen, al te veel strijdkrachten naar het Verre Oosten te moeten ^ndem e Britten hebben deze_vooj-Jorea^met ter dit rtpn neDDeri beschikking en de Amerikanen die dit weten, zullen dat ook niet van hun vergen. Maar iedere dag, die de strtja rt? Korea langer duurt, verhoogt de kanï op een Amerikaans-Chinese bot- sing En deze zou de Britten hoogs! ongelegen komen. gendheden, die zich thans metterdaad tegen agressie verzet hebben, de beëin diging van deze zelfde agressie tot het onderwerp van een handeltje zouden kunnen maken. Zeker, over een even tuele Amerikaanse en Franse erken ning van het communistische China en een zetel voor Mao in de Veiligheids raad kan gepraat worden, maar niet nadat de Noord-Koreanen zich onvoor waardelijk achter hun grens hebben teruggetrokken. Dan is misschien ook de tijd rijp om Noord- en Zuid-Kore- anen, onder Amerikaans-Russisch toe zicht, over de eenmaking van hun staat te laten onderhandelen. Kremlin onwillig. Men moet echter wel een onverbe terlijke optimist zijn, om te geloven, dat het Kremlin, zoals de zaken er nu voorstaan, tot een dergelijke regeling bereid zou zijn. Van Sowjet-zijde is op inschikkelijkheid slechts te rekenen, indien de Amerikanen kans zien de Noord-Koreanen over de 38ste breedte graad terug te jagen. Want de doel stellingen van Moskou zijn duidelijk: het wil de Amerikaanse steunpunten zoveel mogelijk aan de grenzen van de Sowjet-Unie verléggen uit Azie en uit Europa dus. Of het dit doet uit een ongefundeerde vrees voor een Amerikaanse overval in de toekomst, dan wel omdat het naar de wereld heerschappij zou streven, doet niet zo heel veel ter zake. Zeker is slechts, dat de Russen een „Spaanse" beteke nis aan de niet-inmengingspolitiek hebben gegeven om dit doel te berei ken. Korea is een „binnenlandse aan gelegenheid" waar de niet-Koreanen behalve de Russen natuurlijk - buiten moeten blijven, In Oost-Duits- land wordt de „volkspolitie" bewa pend als het Noordkoreaanse leger. Zou deze „politie" ooit de kans krijgen, West-Duitsland binnen te val len, dan zouden de Sowjets het een „zuiver Duitse" aangelegenheid noe men. Slechts weerstand, zoals thans in Korea geboden, maar dan van vol doend grote omvang, kan de Russen van deze duivels-geraffineerde poli tiek, die zij met hulp van hun satel lieten en vijfde colonnes voeren, af houden. Zelf er voor in oorlog gaan willen zij (nog?) niet. Het moet met het oog hierop duide lijk zijn, dat de verrichtingen van Mac Arthurs strijdkrachten van veel meer invloed op de houding van Mos kou zullen zijn, dan van de argumen ten, welke de Britse ambassadeur >n de Sowjet-Unie, sir David Kelly, reeds tegenover Gromyko te berde heeft gebracht en in de komende dagen nog zal aanvoeren. naar zich toe en kon toen gemakkelijk plaatsen. Met een tam schot wist Da vidse de achterstand te verkleinen. Het initiatief bleef echter bij Neptu nus, en hoewel Gode nog verschillende schoten op de vijandelijke keeper af vuurde, kwam toch het verwachte vierde doelpunt, waarmee de Bruinvis sen volkomen verslagen waren (24). Bruinvissen II bond de strijd aan met Nereus III. Deze club verscheen met een ploeg ervaren polospelers, waar de Bruinvissen meerendeels nog jonge spelers tegenover stelden. De routine won het hier van het enthou siasme. Na een ruststand van 20 kreeg Van Drimmelen een strafworp toegewezen, die voor de keeper op het water werd geschoten. Even later wist Ab Scholte toch het verdiende tegen- punt te scoren. Voordat de scheids rechter het einde van de wedstrijd floot hadden de mannen van Nereus de stand tot 31 in hun voordeel op gevoerd, en hun 73 nederlaag in Zaandijk goed gemaakt. Tot slot van deze polo-avond floot scheidsrechter v. d. Poll, die op zeer prettige wijze de wedstrijden leidde, Bruinvissen III en Neptunus III te wa ter. Bruinvissen III, een ploeg knapen tussen 13 en 16 jaar had de 102 ne derlaag in Zaandam nog in de gedach ten. Ook nu konden zij het tegen de grotere en geroutineerder tegenstan ders niet bolwerken en kregen, on danks hun aanzienlijk betere spel, een 70 nederlaag te slikken. Voor Dinsdag staan de volgende uit wedstrijden op het programma: DAW IBruinvissen I; DAW II Bruinvissen II; Nereus IVBruinv. III De gemeenteraad vergadert Woensdagavond 8 uur. De agenda vermeldt o.a.: onderzoek der geloofsbrief van D. J. Dekker, benoemd tot lid van de raad, in de plaats van H. Blaauwbroek; benoeming van een lid der com missie tot wering van schoolverzuim te Bree- zand; voorstel om ook over het 3e en 4e kwartaal 1950 aan het gemeente-personeel 5 pet. salarisverhoging toe te kennen;; behan deling van het aangehouden voorstel om het crediet voor de beplanting van de oevers van de Spooiput te vehogen met f 1000,—voor stel van B. en W. om het beleid tot nu toe van dit college ten aanzien van het onderhoud van de tuin bij de ambtswoning van de bur« gemeester te sanctionneren en hen te machti gen dat beleid te handhaven tot 10 Aug. a.'s.; voorstel om een crediet te verlenen aan de Stichting „Avondzon", groot f 250,—, teneinde de kosten te kunnen betalen van een gemaakt schets-ontwerp. De Poolse vice-premier Hilary Mine heeft verklaard, dat de Sowjetunie Po len zou helpen bij het stichten van zestig grote fabrieken. Mine zei, dat de handelsbetrekkingen met de kapitalisti sche landen slechts nodig waren „in zo verre deze ons helpen bij de opbouw van het socialisme in ons land". De be trekkingen met de Sowjetunie waren echter van geheel andere aard. Econo mische verdragen maakten het moge lijk, een zes-jarenplan uit te voeren. Er zouden nieuwe industriële centra worden gesticht, waartoe 1250 grote fa brieken zouden worden gebouwd. Een nieuw kanaal zou Oder en Boeg met elkaar verbinden. Ongecorrigeerd) Amerika krijgt haast (Van onze correspondent te Washington) Een radicale versnelling van het ver dedigingsplan voor West-Europa wordt hier thans besproken op een aantal ga. heime spoedvergaderingen van afga. vaardigden van de Atlantische Pact- landen. De huidige staat van verdedi ging in West-Europa geeft tot ernstige ongerustheid aanleiding. Politieke kringen in Washington zien de ironie in van de recente door voor aanstaande Amerikaanse zegslieden af gelegde verklaringen over het plan om West-Europa gedurende het tijdperk van de komende drie jaar afdoende te bewapenen. Een hoge autoriteit zei hier dezer dagen: „Wij beseffen nu, dat we geen drie jaar de tijd zullen hebben. Alles moet nu ijlings bespoedigd wor den, met driedubbele snelheid". Op deze geheime zittingen concen treert men de bespekingen op een tweetal onderwerpen, In de eerste plaats op het urgente vraagstuk wat Engeland en de rest van West-Europa alvast zelf kunnen doen om zich zo snel mogelijk op een eventuele aanval voor te bereiden. En ten tweede op het nog veel dringender vraagstuk op welke wijze Amerika zijn wapenleve ranties aan West-Europa met de aller grootste snelheid kan opvoeren, ondanks de gestadig toenemende vraag naar wapenen van het Koreaanse front. Inmiddels haalt men hier weer rui mer adem over de beslissing van de nieuwe Franse coalitieregering met 335 tegen 226 stemmen tot een vijf jarig defensieplan, waarbij ruim 3000 vliegtuigen, waaronder 1800 straal vliegtuigen, gebouwd zullen worden voor de Franse luchtmacht. Naar schatting heeft deze momenteel de be schikking over 500 toestellen, waaron der 200 straalmotorige. Van deze laat ste werden er 105 aan Frankrijk afge leverd door de RAF. In totaal heeft monsieur Pléven, de nieuwe Franse premier, een extra bewapeningscrediet van duizend millioen gulden aange vraagd. Een correspondent van de A.B.C. ver klaart, dat de Noordelijke voorhoeden snel op Taedjon aanrukken, doch dat de stad nog in Amerikaanse handen is (Taedjon is het vooruitgeschoven Ame rikaanse hoofdkwartier) Een communistische strijdmacht is langs de westkust ver langs de Ame rikaanse flank naar het Zuiden door gestoten na de rivier de Koem bij de mond overgestoken te zijn. Een Amerikaanse piloot heeft ver klaard, dat het er naar uitziet, dat de Amerikanen zich uit Taedjon terug trekken. Hij zeide als laatste de start baan van Taedjon verlaten te hebben. Het vliegveld was verlaten op een paar passagiers en een aantal jeeps na. t SLECHT WEER IN DE V.S. In het afgelopen weekende hebben tornado's, hagelbuien en hevige regen buien het midden en het Westen der Verenigde Staten geteisterd. Boerde rijen werden beschadigd, de stroom verbroken en overstromingen veroor zaakt. Vier pesonen zijn gewond en on der meer elf boerderijen zwaar bescha digd. Drie weken hadden de leden van de Helderse Bruinvissen de tjjd om te trainen, teneinde te trachten hun prestaties op te voeren na de eerste wedstrijd om de clubkampioenschappen 1950. Te oordelen naar de prestaties die Vrijdagavond ln het zwembad te Wieringerwaard werden geleverd, hebben de meesten de training intensief aangepakt. Er werden weer goede tijden gemaakt, hoewel de heenreis, door pech, voor sommige leden ongeveer twee uur heeft geduurd. De kleintjes hebben wel een pluim pje verdiend voor de wijze waarop zij hun 25 en 50 meter schoolslag (meis jes) hebben gezwommen. En, hoewel deze adspirantjes nog onder de dertien jaar zijn, is reeds nu te zien, dat er goed materiaal voor de toekomst bij zit. De 50 m. rugslag dames mag zich in een goede vertegenwoordiging ver heugen. Grietje Petrus noteerde de prima tijd van 42.8, gevolgd door M. Schuttenhelm met 43.2 sec. Mej. Pe trus werd bij de 50 m. borstcrawl meisjes eveneens eerste in 38.2 sec. Nummer één op hetzelfde damesnum mer was P Prins, die na 37.6 sec. aan tikte. Bij de heren werden ook goede tijden gemaakt. De 200 m. schoolslag werd gewonnen door P. Gode met 3 min. 6.8 sec., gevolgd door L. Davidse met 3 min. 8 sec. Gode nam ook de 100 m. borstcrawl voor zijn rekening met 1 min. 10 sec., wederom gevolgd door een, steeds in de touwen gera kende Davidse met 1 min. 10,8 sec. Dat men niet altijd omstreeks twintig jaar op zijn hoogtepunt hoeft te geraken bewees voorzitter Wildenberg, die een nog nimmer door hem gemaakte tijd noteerde, n.1. 1 min. 16,8. Kan dit geen reden zijn voor de „oudere heren" om ook eens op wedstrijden uit te komen? De uitslagen van de tweede serie wedstrijden luiden: 25 m. schoolslag meisjes: 1 T. Schoen maker 25, 2sec.; 2 T. de Graaf 25,4 sec. 100 m. schoolslag dames: 1 D. Uipkes 1 min. 37,6 sec.; 2 J. Oudijk 1 min. 41,2 sec. 50 m. schoolslag jongens: 1 B. Noe 42 sec.; 2 P. Scholte 44 sec. 200 m. schoolslag heren: 1 P. Gode 3 min. 6,9 sec.; 2 L. Davidse 3 min 8 s. 100 m. schoolslag heren: 1 G. Brou wer 1 min. 32,4 sec.; 2 B. Noe 1 min. 37,2 sec. 50 m. rugslag dames: 1 G. Petrus 42,8 sec.; 2 M. Schuttenhelm 43,2 sec. 100 m. borstcrawl heren X: 1 P. Gode 1 min. 10 sec.; 2 L. Davidse 1 min. 10,9 sec. 50 m. borstcrawl meisjes: 1 G. Petrus 38,2 sec.; 2 M. Schuttenhelm 39,8 sec. 50 m. rugslag heren: 1 J. E. Blom 50,1 sec.; 2 C. v. Emmerik 1 min. 16,4 s. 50 m. borstcrawl dames: 1 P. Prins 37,6 sec.; 2 E. Groothuis 43,6 sec. 50 m. borscrawl jongens: 1 P. Jonge- pier 33,2 sec.; 2 P. Ham 35,7 sec. 50 m. schoolslag meisjes: 1 T. Baas 49,6 sec.; 2 C. Meijer 49,7 ec. 100 m. borstcrawl heren IJ: 1 P. Jon- gepier 1 min. 19,8 sec.; 2 G. Flameling 1 min. 20 sec.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5