Toonzaal gasbedrijf onderwerp van belangwekkend debat Witte Kruis twee gediplomeerde Vergadering tot 25 Juli verdaagd gezinsverzorgsters rijker Propaganda-wagen der tuberculose bestrijding bezoekt Den Helder GEMEENTERAAD DEN HELDER Weinig commentaar bij overige voorstellen H.A.V.-leden leverden weer behoorlijke prestaties A/weer een Meetel in opleiding Men moetzich tijdig voor hulp opgeven Scheepmakers een dagje Den Helder uit Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Uit het zakenleven Opbrengst van aquarium-tentoonstelling bedroeg ruim vijfhonderd gulden Sterftecijfer gelukkig in dalende lijn Uitbreiding personeel school voor v.g.l.o. Interkerkelijke tent-actie op het Rialto-plein Helders Mannenkoor op tournée in Nieuwediep IN HET KORT HE GEMEENTERAAD is gisteravond niet klaar gekomen met de behandeling der agenda, waarvan het aantal punten inmiddels tot vijftig was uitgebreid. Van de drie en twintig onderwerpen, die konden worden afgewerkt, trok het voorstel betreffende de exploitatie van de toonzaal van het gasbedrijf de grootste belangstelling. Anderhalf uur lang werd over deze zaak van gedachten gewis seld. De woordvoerders der minderheids-fracties hadden niet alleen ernstige bezwaren tegen het voorstel op zichzelf, maar vonden aanleiding om het bestaans- richt van deze toonzaal te betwisten. Zij waren van mening, dat het gemeente- bestuur was getreden op de weg van het particuliere initiatief, en zij zagen het i systeem", een slecht voorbeeld gaf. ,Ik omstreden voorstel als een gevolg daarvan. Van de zijde van het college werd het ingenomen standpunt geargumenteerd, maar de meningen bleven lijnrecht tegenovergesteld. Alleen het CPN-raadslid, de heer H. Brons, zwenkte van contra naar pro. Het liep op een stemming uit, met als resultaat dat het voorstel van B. en W. met 13 tegen 9 stemmen werd aangenomen. sia en de sering) verwarring konden voor de mogelijkheid, dat zij bij wan betaling verstoken konden worden van gas en electriciteit. Broeinest De heer S. Prins (WD) kon de ze critiek grotendeels onderschrijven. Hij achtte het volkomen onjuist, dat de gemeente bepaalde goederen aan particulieren wilde gaan verkopen, en kon niet begrijpen dat de plaatselijke installateurs hiermee instemden. Heb ben zij zich misschien blind gestaard op de financiële voordelen? Ook de heer Prins was van mening, dat het gemeentebestuur van Den Helder, „een gunstig broeinest voor het afbetalings- Na de opening deelde de voorzitter, burgemeester mr. G. D. Rehorst, mede dat van de heer J. H. Keijzer (CH) bericht van verhindering was Mfit- vangen. Van de particuliere secretaris van ZJC.H. de Prins der Nederlanden was een dankbetuiging binnengeko men voor het telegram van geluk wens, dat het gemeentebestuur ter ge legenheid van 's Prinsen verjaardag had gezonden. De overige ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Overeenkomstig het advies van B. en W. werd, op hun verzoek, eervol ont slag verleend aan de heer D. Haan (directeur van de Vleeskeurings dienst), de heer P. van Zandwijk «on derwijzer aan school 6), mej. D. H. Ba- rendregt (onderwijzeres aan de school aan de Bankastraat) en mej. S. M. Dinklage (onderwijzeres aan de BLO- schooD. Grond voor de Ambachtsschool Zonder commentaar werd besloten, over te gaan tot enkele minder be langrijke grond-transacties, waarvan alleen vermelding verdient dat een klein gedeelte van het terrein, dat voor de bouw van de nieuwe Am bachtsschool is bestemd, kosteloos zal worden overgedragen. De minister van Onderwijs had namelijk de aan koop van ruim zevenduizend vier kante meter voldoende geacht, terwijl ruim negenduizend vierkante meter was gereserveerd omdat rekening was gehouden met de aanleg van een plant soen. Ten einde te voorkomen, dat de gemeente de aanleg en het onder houd van dit plantsoen zou moeten betalen, gaven B. en W. (en met hen de raad) er de voorkeur aan, deze grond belangeloos af te staan. Hier door werd het schadepostje beperkt tot een kleine vierduizend gulden. Overeenkomstig de voorstellen werd besloten, de wijkindeling der Verlo ven A af te schaffen, een crediet van f 1500 te verstrekken voor het aan brengen van honderd peil-merktekens, de gevraagde medewerking voor de aankoop van meubilair en leermidde len aan de stichting „Het R.K. Onder wijs" te verlenen en ten slotte (na ge houden stemming) enige leerkrachten (wier namen wij reeds publiceerden) te benoemen. De raad verklaarde zich accoord met de voorgestelde straatnamen in nieuwe stadswijken, al vreesde de heer L u ij c k x (KVP) dat de namen van sommige heesters (i.c. de horten- Twee H.A.V.-junioren hebben deel genomen aan de Nederlandse junioren kampioenschappen te Hengelo. Henk Wiedenhoff, die dit jaar reeds zo uit stekend liep op de 100 m., startte ook in Hengelo op dit nummer, dat hier wel een zeer eigenaardig verloop 'had. Er werd gelopen in 3 series van 6 lopers. Van elke serie kwamen de eerste twee aankomenden in de finale Wiedenhoff werd in zijn serie 3de in de, zo op het oog matige, tijd van 12.2 sec. De series werden echter pal tegen wind in gelopen. Ook de lopers had den hiervan veel last. Zo liep Griek, die later op de middag een nieuw Ned. record vestigde, in zijn serie 11.7 sec en de bekende loper Holst uit Gro- nipgen rond 11 sec. Toen de finale werd gelopen, bleek de wind te. zijn gedraaid, wat tengevolge had, dat Griek als eerste de finish passeerde in 10.8 sec., gevolgd door Holst in rond 11 sec Wiedenhoff heeft bewezen ook ln deze hoogste regionen te kunnen meekomen Het is jammer, dat hij zo weinig in de gelegenheid is op een sintelbaan te starten. Mobach kon bij het vèrspringen niet verder komen dan 5 m. 68, wat wei enigszins tegen viel. Wij zouden hem willen adviseren meer op snelheid te trainen. Zijn aanloop is veel te traag. Op de sintelbaan aan het Olympia plein te Amsterdam werden de Noord hollandse kampioenschappen verwerkt Ook hier was de H.A.V. vertegenwoor digd. Paul Verra werd in zijn serie 800 m derde in de goede tijd van 2.7.1. Hij verbeterde hiermede het HAV.-club record met ruim 2 sec. In de tweecte serie waren de tijden nog sneller, zodat Verra uiteindelijk zesde werd. Arie v. d. Wal werd op het polstok hoogspringen derde met 3 m. Jo Ver weer wist in de finale van het vèr springen door te dringen met 5 m. 93 Hij kwam hierin echter niet verdei zodat ook hij uiteindelijk de zesde plaats innam. Mart van Essen kwam niet verder dan 5 m. 69. stichten. Men moet goed thuis zijn in de natuurlijke historie om te weten, dat de Hortensiastraat in de heester- buurt en niet in Tuindorp te vinden is. Zijn fractiegenoot, de heer A. J. Mulder, betreurde het dat de oe- planting van Oud Den Helder zoveel soberder moest worden, nu het Rijk slechts een uitgave van f 9700 heeft toegestaan. Hij stelde voor, aan de Dijkzijde toch voor enige begroeiing te zorgen, en dan de natuur de vrije loop te laten. Wethouder Van der Vaart zeide, dat een ruige beplanting langs de Dijk reeds op het programma stond. Op het verzoek van de Harmonie „Kunstzin" te Julianadorp, tot verla ging van de vermakelijkheidsbelasting voor de volksfeesten, werd afwijzend beschikt. De heer F, M. van der W o u d e (P. vd A.) drong wel aan op een zeer soepele toepassing van demo gelijkheid tot kwijtschelding van het gehele of gedeeltelijke belastingbedrag, wanneer de lasten (eventueel met in begrip van de staangelden) voor de ex ploitanten te hoog zouden worden. Bestratingswerkzaamheden. Het gevraagde crediet van f 14.360 voor bestratingswerkzaamheden in Oud Den Helder werd beschikbaar ge steld. Omdat het karwei niet in eigen beheer zal worden uitgevoerd, maar door 'n particuliere aannemer acht te de heer H. M eij e r (P. vd A.) een behoorlijk toezicht van gemeentewege noodzakelijk. In dit verband klaagde de heer G. J. E ij 1 d e r s (AR.) over de trage gang van zaken aan de Ruyghweg, waar slechts twee straat makers van de gemeente werkzaam zijn. Wethouder Van der Vaart merkte op, dat de gemeente maar een beperkt aantal straatmakers in dienst heeft. Nu het belangrijke gedeelte tus sen Meeuwenstraat en Sluisdijkstraat aan de beurt is, wordt overwogen, één weghelft intact te laten. De heer C. R a n (KVP) vond het aanvullende crediet van f 1000 voor de torenklok in de Nieuwe kerk niet groot genoeg, omdat hij een verlichte wijzerplaat prefereerde. De heer J. J Landman (P. vd A.) betoogde, dat het nut daarvan gering zou zijn, om dat de klok gedeeltelijk aan het oog wordt onttrokken door het geboomte en de voormalige pastorie. Bovendien meent het kerkbestuur, dat een ver lichte wijzerplaat uit de toon valt hij de stijl van het kerkgebouw. Voorgesteld werd, een vergoeding te geven aan de voormalige pachters va o de spoorweggronden nabij de Burge meester Houwingsingel. De heer Lu ij c k x (KVP) zag gaarne, dat re kening werd gehouden met de om standigheid dat de betrokkenen hun bedrijf niet meer kunnen uitoefenen. Wethouder Van der Vaart ant woordde daarop, dat het gemeentebe stuur zo ver mogelijk was gegaan. Za kelijk bezien betrof het hier een con tact tussen de pachters en de Neder landse Spoorwegen, dat op normale wijze was beëindigd. De toonzaal. Het voorstel betreffende de exploi tatie van de onlangs in gebruik geno men toonzaal van het gasbedrijf le verde stof voor een uitvoerige en be langwekkende discussie. De heer G. J. E ij 1 d e r s (A.R.) herinnerde aan de debatten in de raadsvergadering van 9 Juli 1948. toen tot de oprichting van de toonzaal werd besloten. Naar aanleiding van desbetreffende opmerkingen heeft wet houder Van der Vaart destijds ver klaard, dat de gemeente niet van plan was, over te gaan tot het verkopen of in huurkoop geven van gastoestellen. hoewel dat in andere gemeenten wel werd gedaan. De A.R.-fractie wasteen over haar principiële bezwaren heen gestapt. Nu het voorstel tot wijziging van de exploitatie ter tafel kwam, spraken deze bezwaren nog sterker dan twee jaar geleden, toen nog slechts van minder gewenste mogelijkheden sprake was De heer Eiilders kon de noodzaak van de voorgestelde wijzi ging niet inzien Wist het gemeente bestuur twee jaar geleden niet. dat de apparaten in de toonzaal konden gaan verouderen? Is het niet zo, dat de le veranciers dergelijke artikelen graag in consignatie geven? En waarom I? het nu opeens bezwaarlijk, de plaat seliike installateurs te laten bijdragen naar rato van hun ejgen omzet? Di heer Eülders meende dat van een on reglementaire inmenging in de zaken van de installateurs geen sprake wa> omdat het toch in de overeenkom" was omschreven. Wat nu werd voor gesteld, vond de heer Eiilders onaan vaardbaar. omdat het een uitschake ling van de installateurs inhield Hij vreesde, dat zij zich zouden gaan be schouwen als concurrenten van de ge meente. Ziin laatste bezwaar was. dat de gemeente het zeer ongewenste if betalin"s<ivsteem niet mocht gtimule ren. „Eerst snaren dan konen", wr het devies van de heer Eiilders. Ove- de hoofden der raadsleden heen waar schuwde hij de adspirant-afbetalers zou twee dagen kunnen spreken over de ellende van zo'n systeem", zei de heer Prins, De heer P. Th. L u ij c k x (K.V.P.) was eveneens tegen het voorstel. Hij had destijds voorgestemd, omdat de wethou der de positieve garantie had gegeven, dat in de toonzaal geen handel zou worden gedreven. Naar hij had verno men, waren bij de gang van zaken slechts die installateurs betrokken, die geen winkel bezitten. Hoe zal de ver koper in de toonzaal reageren, wanneer de klanten om advies vragen inzake de keuze van een installateur? De heer Luijckx verzocht terugneming van het voorstel. De heer H. Meijer (P.v.d.A.) zei- de, aanvankelijk eveneens met ge mengde gevoelens het voorstel te heb ben ontvangen. Zijn fractie en de Com missie van Bijstand hebben zich ermee kunnen verenigen, omdat het in over leg met de betrokken installateurs tot stand was gekomen. De heer mr. J. Mulder (A.R.) wees nog op het gevaar, dat de klanten reeds elders huurkoop-transacties konden hebben afgesloten. Wanneer zij niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen, worden gas en stroom afgesneden. „Het begint met de verkoop van gastoestel len, maar na dit winkeltje kan wel weer een ander komen. Onze fractie zal tegen stemmen, om de burgerij in be scherming te nemen tegen B. en W., en de installateurs tegen zichzelf," zei de heer Mulder. Behoorlijk overleg. Nadat de heer H. Brons (C.P.N.) zijn bezwaren tegen het ook zijns in ziens funeste huurkoop-systeem had laten horen, motiveerde de heer Van der Vaart het standpunt van B. en W., door er op te wijzen, dat in tal van gemeenten in deze geest wordt sa mengewerkt tussen de overheid en de installateurs. Er is zelfs een landelijke regeling in de maak. „Wij staan direct open voor nieuwe mogelijkheden, en hebben deze zaak behoorlijk met de plaatselijke installateurs overlegd. De leden van de afdeling Den Helder van de Bond van Loodgieters en Fitters- patroons hebben unaniem hun instem ming met de voorgestelde regeling be tuigd. Zij zijn met ons van mening dat hier een goed en sociaal werk wordt gedaan. Ik kan de gedachte van de heer Eijlders, eerst sparen en dan ko pen, wel delen," aldus de wethouder, „maar er zijn mensen die niet wachten kunnen. Dat is een euvel waaraan hele werelddelen mank gaan. Het college berijdt geen stokpaardje, maar wil practisch werk doen. Het is zeer wel mogelijk, om aan de hand van de ge gevens, die in het bezit zijn van de Cen trale Boekhouding, na te gaan of de klanten aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Het is geenszins onze bedoe ling, financieel zwakkeren nog verder in moeilijkheden te brengen". Welk kapitaal? Van de gelegenheid om in tweede instantie het woord te voeren, maakte de heer Prins gebruik door te vra gen, welk kapitaal de gemeente dacht r.odig te hebben om de afbetalingscon tracten te kunnen financieren. Zelf schatte hij dit bedrag op f 50.000 tot f 75.000. De heer L u ij c k x onthield zich van verder commentaar, omdat het zijns inziens een kwestie van „ja" en „neen" was geworden. „Wij vinden dat het al gemeen belang door de voorgestelde regeling niet wordt gediend, de wet houder meent van wel. We zijn dus uitgepraat". De heer mr. J. Mulder zeide, door het betoog van de wethouder niet overtuigd te zijn. „Ik kan Uw be schouwing kort samenvatten als: Er zijn mensen die het moeilijk hebben en wij moeten helpen. Maar dat geldt voor elk ander artikel. Aan het eind van deze gevaarlijke weg zie ik de volkswinkels achter het ijzeren gor dijn, daar hebben we hetzelfde in het groot". De heer Brons vroeg zich af, wat bet ijzeren gordijn met deze zaak te maken had. Nadat de heer Van der Vaart nogmaals er op gewezen had, dat het college van B. en W. slechts heeft willen handelen in het belang van alle betrokkenen, werd het voorstel in stemming gebracht. Voor stemden de 12 PvdA-raadsleden en de heer Brons (CPN), tegen waren de AR (3), VVD (3) en KVP (3), zodat het voorstel" met 139 stemmen was aangenomen. Woningwet-woningen. Naar aanleiding van het voorstel, om voor de som van f 1.355.286 een complex van 174 woningwet-woningen te doen bouwen door Balke's Bouw bedrijf te Baarn, bracht de heer Prins de wens naar voren, een vol gende keer ook één of meer Helderse aannemers de gelegenheid tot inschrij ven te geven. De heer E ij 1 d e r s vond het gevaarlijk, dat het college een wij ziging van de bouwverordening over woog, waar het een vermindering van de minimum breedte der vertrekken (van 3.75 meter tot 3.52 meter) betrof. Hij stelde voor, alleen in dit geval de raad dispensatie te laten geven. De heer Van der Vaart merkte op, dat het Rijk slechts zijn goedkeuring kan verlenen, wanneer het bouwplan in overeenstemming is met de bouw verordening. Het geven van dispensa tie is niet voldoende. Het college zal echter zorgen voor een zodanige wij ziging, dat deze Slechts in uitzonde ringsgevallen tot haar recht kan ko men. De raad ging daarop z.h.s. met het voorstel accoord. In verband met het vergevorderde uur werd de behandeling van de resterende zeven en twintig agenda punten opgeschort tot Dinsdagavond 25 Juli om acht uur. UITSPRAAK AMSTERDAMS GERECHTSHOF Het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep M. A. B., alhier, we gens vervalsing van een postwissel, ver oordeeld tot 3 weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Van de onderafdeling Jdan^D. Kwak, Hmogstr^ oévaof 12 Beide dames slaagden met bijzondere lof van Twisk, Javastraat^ Tfc grdurende hu„ üpleiding der slaagden voor het diploma gezinsverzorgster de van de examencommissie voor de ^'I^.j.'l'r"hebben behaald. Het doel van",,^ de Landbouw-Huishoudschotd (]oor a„een z0 goed mogelijk onderlegd. Witte Kruis" om hulp te laien ver krachten, is weer een stap naderbi) g krachten, l November 1948> de waarop de Gezinsverzorging in Wer. king trad, werd reeds in 287 gezinnen hulp verleend. Van 1 Januari 1950 tot 30 Juni bedroeg het aantal geholpen gezinnen zes en tachtig. Het gebeurt nog wel, dat men zich herinnert dat er een „Gezinsverzorging" bestaat, wan neer de hulp plotseling nodig is. Dan is het echter veelal niet meer mogelijk om te helpen. Het is dus wenselijk zo spoedig mo- gelijk lid te worden van deze zo uiterst nuttige instelling, Alle inlichtingen worden gaarne verstrekt door mevr. J Smit-Winkelman (bestuurslid van „Het Witte Kruis", tevens leidster van de „Gezinsverzorging"), Loodsgracht 63 en op het kantoor van „Het Witte Kruis", Breewaterstraat 70. Het grote ideaal, alleen met gediplo meerde krachten te werken, is hier mede helaas nog niet bereikt. Verzo g- sters met een diploma komen zelden voor, daar de opleiding moet geschie den voor rekening van de verenig ng. Dit kan evenwel, vanwege de gro - kosten, slechts geleidelijk aan plaats vinden, Sinds 10 Juli zijn weer twee verzorgsters in opleiding gebracht en Het Witte Kruis" zal wel niet rusten voordat alle verzorgsters gediplomeerd ZJIn dit verband mogen wij wel even wijzen op het grote belang van het werk van „Het Witte Kruis"inhetal- «emeen en van de „Onderafdeling Ge zinsverzorging" in het bijzonder. Voor hulp van deze onderafdeling kan men alleen in aanmerking komen, als men, behalve lid van „Het Witte Kruis 00. van „Gezinsverzorging" lid is. De con tributie bedraagt veertig cent per maand. Bij ziekte van de huisvrouw kan men zich verzekeren van een des kundige verzorgster, die haar taak vol ledig overneemt. Daardoor is het de zieke mogelijk wérkelijk rust te ne men. Zij weet de gehele gang van za- ken in veilige handen en behoeft zich over haar gezin geen zorgen te maken. De reisclub van vijf en veertig scheepmakers van de Rijkswerf heeft dezer dagen een uitstapje naar Elten gemaakt. Vïa Hilversum waar een koffietafel werd gebruikt, Soestdijk en Amersfoort ging het naar de Grebbe- berg. Van Wageningen ging de tocht via Arnhem en Zevenaar naar de El- terberg, waar een paar uur werd rond gewandeld. Op de terugreis werd te Amersfoort gedineerd. Het gezelschap arriveerde om half tien in Amsterdam. Hier kon het tot twaalf uur op eigen initiatief wat rondneuzen. Om kwart vóór drie arriveerde men weer in Nieuwediep. In de beste stemming, want men had een buitengewoon prettige dag gehad. In het Handelsregister kwam da volgende nieuwe inschrijving voor: Boekhandel Ouwens, Den Helder, Zuidstraat 69. Kantoorboekhandel. Eigenaar: W. F. K. Ouwens. De volgende inschrijvingen werden gewijzigd: J. v. d. Vliet, Zijpe, Oudesluis H J7, expeditiebedrijf. Uitgetreden eigenaar J. v. d. Vliet. Bedrijf wordt voortgezet door een vennootschap onder firma onder de naam: Firma v. d. Vliet, ven noten: J. v. d. Vliet en J. Wiersma. H. J. P. Puinbroek, Den Helder, Kei- zerstraat 53. Filiaal gevestigd te Den Helder, Binnenhaven 5, waarin klein handel in radio-artikelen wordt uitge oefend. Onderling Begrafenisfonds „P. J, Bouma", Texel, Oosterend. Schoolstr. 18. Levensverzekeringsbedrijf. Bedrijf overgedragen aan „De Groot-Noord- Hollandsche van 1845" te Amsterdam. 25. Daar komt mevrouw Kat weer de rede. „Had die honden dan meteen aan, vergezeld van haar man, een grote verteld, dat wij geen aansluiting op het woest uitziende kater. „Ik snap niet, net hebben. Enfin, vader zal dat zaak dat je mij voor dergelijke onnozele hal- je wel weer opknappen". Inmiddels is zen uit mijn werk haalt", bromt hij te- het echtpaar bij de deur aangekomen gen zijn vrouw. „Had jij ze zelf niet en meneer Kat gooit met een grote de deur kunnen wijzen?" „Ja maar zwaai de deur open. Hij zal die brutale man, ze drongen zo aan, ze wilden met handelsreizigers eens de waarheid ver- alle geweld hun stofzuiger demonstre- tellen. Maarmeteen deinst hij ren en ik dacht...." „Je denkt te veel" weer achteruit, de kamer lijkt een gro- valt haar echtgenoot haar woedend in te woestenij! De volgende week komt de grote propaganda-wagen van de Nederlandse Cen trale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose naar Den Helder. Deze truck met oplegger, die veel gelijkenis vertoont met de grote Crossley-bussen, die indertijd op het traject Den HelderHaarlem reden, wordt op Dinsdag 25, Woensdag 26, Donderdag 27 en Vrijdag 28 Juli gestationneerd op het Rialto- plein. De bedoeling is niet alleen het maken van propaganda voor de instellingen die op het gebied der tuberculose-bestrijding werkzaam zijn, maar ook het grote publiek te wijzen op de mogelijkheden ter voorkoming van deze gevreesde ziekte. De organisatie, die deze propaganda- wagen een tournée door Nederland laat maken, is te beschouwen als een over koepeling van alle verenigingen tot bestrijding der tuberculose, in zoverre dat door onderling overleg en bespre king van de verschillende maatregelen het gezamenlijke werk kan worden be vorderd. In oprichting is een „Bureau voor Bevolkingsonderzoek" ten behoeve van de opsporingsdienst van de consul- tatie-bureaux voor t.b.c.-bestrijding. Hoe noodzakelijk het is, dat deze zaak krachtig wordt aangepakt, blijkt Uit de cijfers der statistieken, waaruit ook de zeer gunstige resultaten kunnen wor den afgelezen. Hoewel door de oorlog de toestand veel ongunstiger was ge worden, kan thans gezegd worden dat de schade grotendeels weer Is inge haald. De sterfte aan tuberculose nam reeds spoedig na de oorlog af en is nu zelfs lager dan voor 1940. In 1910 bedroeg het sterfte-cijfer 9167, dat is 15,53 per 10.000 inwoners. In '39 luidden deze getallen resp. 3604 en 4,11. De toename tijdens de oorlog blijkt uit de volgende cijfers: 1940: 3881 (4,38); 1942: 5555 (6,15); 1944: 6858 (7,48); 1945- 7959 (8,59). En de afname na de oorlog wordt duidelijk geïllustreerd door deze cijfers- 1948: 2752 (2,81); 1949: 2436 (2,44). Hier mede neemt Nederland over de hele wereld een zeer eervolle plaats in. Het aantal ziektegevallen blijft echter nog hoog. Het aantal nieuwe gevallen van actieve tuberculose, dat op de verschil lende consuttatie-bureaux werd ge constateerd, bedroeg in 1948: 17.947, en in 1949: 17.461. Deze getallen moeten voor ons een waarschuwing zijn! Preventief werk. Ieder persoonlijk kan belangrijk en nuttig preventief werk doen, alleen reeds door goede leefregels in acht te nemen. Van grote waarde zijn de zorg voor een goede voeding, veel licht en lucht in de woning, reinheid, voldoende rust na gedane arbeid en een goede lichaamsontwikkeling door verstandige openluchtsport. Bij de geringste twijfel is een geneeskundig onderzoek nood zakelijk. De Helderse Stichting. Het behoeft geen betoog, dat de T B.C.-stichting Den Helder" de propa ganda-wagen gaarne ziet verschijnen, waarmee niet gezegd wil zijn, dat het bestuur ontevreden is over de mede werking die van het gemeentebestuur en de burgerij van Den Helder wordt ondervonden. Met grote dankbaarheid heeft het stichtingsbestuur mogen con stateren, dat de aquarium-tentoonstel ling een prachtige bate heeft opgele verd. Dank zij het initiatief van de ver enigingen „De Gup" en „De Glasbaars" kon de kas van de stichting met een bedrag van f 538,21 worden verstrekt. Du geld komt geheel ten goede aan de Helderse t.b.c.-patiënten. »Iat.gT?de verenigingen hebben gepresteerd, toont duidelijk aan wat kan worden bereikt, wanneer belang stelling voor de natuur en gevoelens van naastenliefde .p één doel worden gericht. De bezoekers van de interessan te tentoonstelling kunnen er met vol doening op terugzien, dat zij hiertoe een steentje hebber bijgedragen. Men verzoekt ons mede te delen dat enkele prijzen van de verloting, dié tij dens de tentoonstelling werd eéhnnri™ nog niet zijn afgehaald. Hetzïfneen P°t met plant (lot nummer 0438) een (S eeneellet Cen ^teékete" een stoel (2729) StHjkijzer (1133). 7V 0ei (2729) en ee" zeemleren lap (1720.) Wanneer deze Driiypn 15 PriJzen niet voor oeptember znn afephnniri i. adres Jacob Beenstraat 15, vervallen z*ii aan de verenigingen. "vallen zij De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft, in verband met de te verwachten toeneming van het aantal leerlingen aan die school, dispensatie van de desbetreffende be palingen verleend, waardoor het ge meentebestuur gemachtigd is met in gang van het nieuwe cursusjaar aan de school voor V.G.L. te Oosterland een tweede en een derde leerkracht te benoemen. De heer H. C. Blom, ortderwijzer aan de O.L.S. te Oosterland, 'zal, op zijn verzoek, een van deze vacatures vervullen. Voor de vacature van derde leerkracht hebben zich geen geschikte candidaten aangemeld, zodat deze plaats voorlopig vacant blijft. In de plaats van de heer Blom is ter benoe ming aan de O.L.S. te Oosterland voor gedragen mej. C. M. Noorden, onder wijzeres te Hippolytushoef. Deze week wordt op het Rialto-plein een interkerkelijke evangelisatie-cam pagne gevoerd, waartoe een tent met vierhonderd zitplaatsen werd opgetrok ken. Iedere avond worden daarin sa menkomsten gehouden, waarin verschil lende sprekers optreden. Het sprekers lijstje vermeldt de namen van de Bap tisten-predikanten ds. H. v. d. Flier en ds. Visser, de evangelist Sevensma uit Amsterdam, de evangelist Van den Brink uit Bloemendaal, de evangelist De Jong uit Doorn en majoor Malcorps van het Leger des Heils. Als zang solist treedt op de heer Pape uit Haar lem. Het muziekcorps van het Leger des Heils en enkele zangkoren verle nen hun medewerking. Gisteravond had men de tent afge staan aan de Youth for Christ-beweging, voor het houden van een grote jeugd- rally. De avondbijeenkomsten vangen aan om half acht. Op Woensdag- en Zater dagmiddag worden kindersamenkom sten gehouden, aanvangende om drie uur. Bij gunstig weer zal het „Helders Mannenkoor", onder leiding van de heer Henk J. Arisz, op Zondag 23 JUli om zes uur in de tuin achter het Ge meente Ziekenhuis „Parkzicht" in de open lucht enkele liederen ten gehore brengen. Er zullen microfoons worden geplaatst, waardoor niet alleen de Pa' tiënten binnen en in de lighallen het concert kunnen beluisteren, maar ook het publiek daarbuiten van de zang kan genieten. Na afloop van dit concert gaat bet .Helders Mannenkoor" op verzoek van de vereniging „Moed, Volharding «n Zelfopoffering" naar het Dorus Rijkers* hofje, waar om ongeveer kwart over zeven eveneens een concert wordt ge geven, Aan boord van het troepentrans* portschip „Nelly" dat vermoedelijk >P Dinsdag 25 Juli uit Indonesië in 1%,P" derland zal terugkeren, bevindt 'IC onze stadgenoot J. Koning, Hector Treubstraat 17, In de vacature van ds. J. hij de Chr. Gereformeerde kerk te De Helder werd met algemene stemffl beroepen candidaat L. de Waal van Apeldoorn.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2