„Van de Wadden tot het IJ" geopend De Prins-Regent hield zich steeds op de achtergrond Commissaris der Koningin hield een hooggestemde openingsrede Weer een autobus door trein gegrepen Expositie geeft levend beeld van onze provincie Nederlandse luchtmacht wordt gereorganiseerd Aruba is tegen de interimregeling Zal Griekse regering aftreden? Karei, Graaf van Vlaanderen Delicate positie goed vervuld Duitse herstelplannen worden sterk beknot Harry Gold bekent schuld Senaat wees beschuldigingen tegen McCarthy af Hamsteraar gepakt Eileen Joyce kan weer studeren I Koreaanse vrijheidsheld ligt in Den Haag begraven Op de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ zal ook een van de Koninklijke Marine te zien zijn. Eén van de voornatam e hiervan is een klein vliegtuig, dat men hier het terrein P Er waren zeer vele belangstellenden, toen gistermorgen mr. D. Bree- baart, voorzitter van de Federatie en burgemeester van de gemeente Zijpe, het woord nam voor een korte toe spraak ter verwelkoming van allen, die aan de uitnodiging van het bestuur gehoor hadden gegeven. Er waren vele burgemeesters, er waren bestuursleden van de plaatselijke VVV's, er waren vele personen uit het gehele land. De heer Breebaart richtte zich uiter aard in de eerste plaats tot de Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, dia de openingsrede zou houden, en verder tot het ge meentebestuur van Alkmaar, de ver tegenwoordigers van de ANVV en de anderen, die hadden medegewerkt aan de opbouw. Dat, zo vervolgde spr., ook wij net hebben gewaagd een tentoonstelling te organiseren, moge U de overtuiging schenken, dat wij iets hebben te bie den. Het Noordelijk deel van Noord- Holland is bij de overige bewoners van ons goede Vaderland en ook bij ie buitenlanders, waarbij ik de kaas markt in Alkmaar dan uitzonder, nog te weinig bekend. Het is de taak van de verenigingen voor vreemdelingenverkeer in dit ze- west om deze streek meer bekendheid te geven en voor het bezoeken daar van met alle geoorloofde middelen propaganda te maken. Eén daarvan is en wij vertrouwen niet de gering ste alles wat Noord-Holland-Noord biedt in overzichtelijke en aantrekke lijke vorm in deze tentoonstelling ;n- men te vatten. Wij zijn ons ervan bewust, dat zij slechts een flauwe afspiegeling kan zijn van de werkelijkheid. Maar juist om het verlangen aan te moedigen deze werkelijkheid te leren ken nen, is de opzet van deze tentoon stelling. Wanneer het dit tot gevolg 1 mag hebben, is ons doel bereikt. Spr. gaf vervolgens een korte jp- somming aan wat er in ons gewest aan schoonheid te beleven valt, en be sloot zijn toespraak met de Commissa ris der Koningin te verzoeken, tot de opening over te gaan. Vervult het ons al met zekere trots, dat wij met zo veler medewerking de ze tentoonstelling tot stand hebben kunnen brengen, wij zouden toch niet voldaan zijn, wanneer niet de hoogste autoriteit in deze provincie zich be reid zou hebben verklaard deze ten toonstelling als voorzitter van hetere- comité te openen. Wij kennen, mijnheer de Commissa ris Uw arbeid in het belang van deze Provincie en ook Uw warme belang stelling voor onze arbeid in het belang van het vreemdelingenverkeer. Het is mij daarom een grote eer en een bui tengewone voldoening U thans te mo gen verzoeken deze tentoonstelling wel officieel te willen openen. Openingsrede Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin, hier na het woord nemende, heeft uiting gegeven aan zijn grote blijdschap, dat hem het voorrecht beschoren was, deze tentoonstelling te mogen openen, welke een beeld geeft van een deel van de provincie Noord-Holland, die hem zo bijzonder ter harte gaat. Deze tentoonstelling wil niet geven een beeld van een bepaald product, of dit nu bloembollen, zuivelproducten of wat dan ook moge zijn. zij is ook geen tentoonstelling gewijd aan de kunst of aan het verleden, neen, zij wil een sa menvattend beeld geven van wat er te doen en te zien is in dat grote stuk van Nederland, dat er eigenlijk nog steeds bij liVt als een eiland, door het Noordzeekanaal van de rest van Neder land afgescheiden. Dat mag natuurlijk niet lang meer duren, (applaus). Maar het is meer dan een streekten- toonstelling, het is een tentoonstelling van een agglomeraat van streken, dat hebben de organisatoren ook tot uit drukking willen brengen. En dat deze tentoonstelling georga niseerd is door de Federatie van VVV's in uw gebied wijst er al dadelijk op dat zij bestemd is om door vreemdelin gen bezocht te worden. Wij hebben onlangs, toen de geza menlijke Staten-vergaderingen door H.M. de Koningin werden toegespro ken tér gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de provinciale wet, het kunnen ervaren, hoe de belangstelling voor de provincie als eigen orgaan in onze staat weer aan het groeien is. Zij DR. J. E. BARON DE VOS VAN STEENWIJK goede wensen. is er altijd geweest, vooral in de rand- provinciën, maar Noord- en Zuid-Hol land namen in dat opzicht steeds een aparte plaats in. Het gewest Holland, de bakermat van onze Staat, de machtige provjncie die in dc tijden der Republiek zo sterk domi neerde, werd in de 19e eeuw te groot geacht om als éénheid voort te be staan en op vrij willekeurige wijze in tweeën geknipt. Maar de Hollandse steden, het Hollandse polderland, de Hollandse duinstreek, zij zijn toch al tijd elk voor zich één begrip gebleven en als er een indeling gemaakt moet worden, dan valt die in veel kleiner gebieden uiteen, als het Gooi, de Zaan streek enz. Wat wjj willen tonen. Wat wij tonen willen aan verre en nabije vrienden is, hoe men in Neder land leeft en leefde, hoe men er werkt en zich ontspant, wat wij bieden kunnen aan natuurschoon en kunst schoon En dan denk ik nu eens in de eerste plaats aan ons polderland. Niets maakt steeds zoveel indruk op mij als het achtereenvolgens beschou wen van een aantal kaarten van Noord Holland, van de Middeleeuwen tot op heden. De nietige stukjes land, het eindeloze plassengebied, slecht verde digd tegen de aanrollende vloedgolven der Noordzee, van binnen aangevreten door de zich steeds verder voortvreten- de Zuiderzee, door de Haarlemmer meer, dat Haarlem, Leiden en Amster dam bedreigde, het nietige landbrug- getje dat Holland op zijn smalst heette en dan te zien hoe, na de eerste alge mene bedijking, onze voorvaderen in de 17e eeuw de eerste penningen, die zij zich in de hachelijke handel op de wereldzeeën en in de Oost hadden verdiend, voor een tweede maal in de waagschaal stelden, door de grote droogmakerijen van de Beemster, de Schermer, de Purmer. Particulier be drijf dat eigen risico nam en vaak ver loor. Vele inpolderingen, ook nog de Anna Paulowna in de 19e eeuw, zijn financiële rampen geweest voor de par ticulieren die hun kapitalen er in sta ken en eerst de nazaat plukt er de schone vruchten van. En we mogen dat wel eens herdenken, nu tegenwoordig zulke werken van overheidswege wor den gefinancierd, welk een durf, ook op financiëel gebied, ons voorgeslacht had. En daarnaast zijn de oude Westfriesê steden mij lief, die een grote geschie denis hebben, maar waarvan de toe komst toch vooral niet veronachtzaamd mag worden, de Zaanstreek, die zich ge makkelijker van oud-centrum van scheepsbouw en pelmolen heeft weten om te schakelen op een modern indus trie-centrum. Den Helder, het zwaarbe proefde, dat bezig is om schoner te her rijzen. De duinstreek, die lange tijd al leen beschouwd werd als nuttige wa terkering en jachtterrein, thans zo al gemeen erkend als heerlijk recreatie terrein, dat wij haar al angstig moeten beschermen tegen de onstuimige lief kozingen van wie haar beminnen. Maar ik moet eindigen en doe dat dan met Alkmaar, de plek waar wij thans staan. Hierheen heeft de buiten landse toerist zijn weg al gevonden, al vrees ik dat zijn belangstelling wat eenzijdig georiënteerd is, want Alkmaar is meer dan een kaasmarkt. Zijn prach tige kerk, thans geheel gerestaureerd, imponeert mij vooral omdat ze ont worpen en gebouwd werd in een tijd toen deze stad 3000 inwoners telde. Een lichtend voorbeeld van Gods vertrouwen en burgerzin. Zijn wij nog zo? Dat mogen we ons wel eens afvra gen! Om een tentoonstelling te doen sla gen behoeft men drieërlei: mensen met durf en fantasie om het werk aan te pakken, een materie die waard is ten toongesteld worden en een publiek ïat komt kijken. De eerste twee zijn ge vonden, het derde wens ik U vanha.'- te toen en met een woord van welver diende hulde aan de initiatiefnemers en al hun medearbeiders verklaar ik thans deze tentoonstelling voor ge opend. De aanwezigen beantwoordden deze goede wensen met een warm applaus Gemeente Allkmaar verwelkomt haar gasten. w Bij monde van de burgemeester, mr dr. H. J. Wytema, heeft ten slotte de gemeente Alkmaar een welkomstwoord doen horen. De heer Wytema sprak er zijn vreugde over uit, dat zijn woon stad niet alleen deze tentoonstelling mag herbergen, doch ook de vele hon derdduizenden zal mogen ontvangen die haar komen zien. Wij mensen heb ben over het algemeen een zekere schroom, om over onszelf te spreken. De Fransen hebben eens over ons ge zegd, dat God de wereld schiep, doch dat wij ons eigen land hebben gemaakt. De tuinaanleg, die fraai wordt afgesloten door het grote décor voor het kaasmarktspel, maakt een fleurigevrolijke indruk. Deze tentoonstelling nu laat zeer veel zien over de schoonheid van dit zelf gemaakte gebied. Spr. zeide te hopen, dat zij velen zal inspireren tot een be zoek aan onze provincie. De duinen, zij tekenen ons land. Voor velen zijn zij ons wereldmerk, omdat zij het eerste zijn, dat zij van ons land zien. De polders genieten ver maardheid, al wegens ons leven op enkele meters beneden de zeespiegel. Wij leven hier op een gebied, waar Nederlands Vrijheid haar ontstaans grond had. Van Alkmaar begon in dat opzicht eens de Victorie. Spr. besloot met de wens uit te spreken, dat ie landgenoten, die deze tentoonstelling komen zien, haar mede in deze geest mogen beschouwen. De openingsplechtigheid was» hier mee ten einde. Er werd koffie rond gediend, waarna de genodigden de tentoonstelling bezichtigden en net Kaasmarktspel gingen zien, dat jm half twaalf te hunner ere voor net centrale paviljoen werd vertoond. Tijdens de rondwandeling door het paviljoen Zaanstreek werd de Com missaris der Koningin het fraaie standaardwerk „50 jaren Zaanstreek" van J. J. Dinkelberg, aangeboden. Van de opening is door de NCRV een reportage gemaakt. De Wereldom roep zal haar op 31 Juli „verslaan", ter wijl de AVRO Zondag een vraagge sprek met de heer B. C. Ooms, voor zitter van de pers- en propagandacoa* missie, zal uitzenden. In paviljoen „Zaanstreek" werd door de molenmaker Jongejans een watermolen in het Zaanse diorama geplaatst. De minister van oorlog heeft goed keuring gehecht aan een reorganisatie van de staven van de Nederlandse luchtmacht. De thans bestaande lucht machtstaf en het daaronder ressorte rende commando luchtmacht Nederland worden daarbij samengevoegd. Als ge volg hiervan zullen medio September onder de luchtmachtstaf enkele com mando's ressorteren, waaronder 't com mando Luchtverdediging. De huidige organisatie kent reeds het commando Luchtvaartopleidingen en het comman- de Luchtvaart-troepen. De totale per soneelssterkte van staven en comman do's blijft in de nieuwe organisatie on geveer gelijk aan de huidige. Desnoods actie voor afscheiding Aruba zal zich waarschijnlijk niet neerleggen bij de nieuwe zetelverde ling in de Staten der Nederlandse Antillen, zoals deze in de door de tweede Kamer aanvaarde interim regeling is aangenomen. Het ziet er naar uit, dat de voornaamste partijen een actie bij de Eerste Kamer en de Koningin willen beginnen, om te be reiken, dat de interimregeling alsnog van de baan gaat. Er zal een delegatie naar Nederland worden gezonden, die de Eerste Kamer ervan moet overtui gen, dat Aruba evenveel zetels moet hebben als Curagao dan wel zich ge heel los moet maken uit het verband van de Antillen. „De omstandigheden hebben mij niet in staat gesteld volledig mijn program te verwezenlijken", zo heeft de Griek se premier, Piastiras, verklaard. Voorts zeide hij: „Als ik er in de naaste toe komst niet in slaag het grote doel van mijn leven te verwezenlijken, hetwelk er in bestaat de natie tot rust te bren gen, dan zal ik afzien van de politieke strijd en aan anderen de regeringszor- gen overlaten". De rechtse pers ziet in deze verkla ring een poging van de eerste minister om de openbare mening voor te be reiden op het „onvermijdelijke" van het aftreden van de regering-Piastiras en om de uitwerking van haar „misluk king" te verzachten. (Van onze Brusselse correspondent» pRINS KAREL, die men vóór de oor log gewoonlijk „de graaf van Vlaan deren" noemde, overeenkomstig zijn titel, en van wie men sinds de instel ling van het regentschap spreekt als van „prins Karei" of „de prins-regent", heeft de functie van staatshoofd bijna zes jaar uitgeoefend. Is het mogelijk over hem een oordeel uit te spreken na deze belangrijke periode in de geschiedenis van Belgie en van zijn koningshuis? Men moet daarmee voorzichtig zijn en geen his toricus willen wezen voor de gepaste tijd. Het oordeel over de koningen, die aan Leopold III zijn voorafgegaan, is ook eerst langzaam gekristaliseerd. Er is het voorbeeld van Leopold II, dat tot voorzichtigheid in oordeelvelling maant. Want dat was een vorst die tij dens zijn leven werd verguisd, maar die thans beschouwd wordt als de grootste der koningen, die Belgie sinds 1830 heb ben geregeerd. Leopold I, autoritair gezind van huis uit, heeft zich aangepast en werd een loyaal constitutioneel vorst. Leopold II, groot zakenman, financier en indus trieel, gaf zijn land de schat van over zee. Albert schonk het moreel prestige. Een oordeel past niet. op dit ogenblik, over de eerste regeringsperiode van Leopold III. Niemand betwist echter, dat hij een zeer sterk verantwoordelijk heidsbesef bezat en een hoge opvatting had van zijn taak. De keerzijde, toen algemeen gemotiveerd en geacht, wordt hem thans door zijn tegenstanders ver weten: persoonlijk ingrijpen. En prins Karei?' Er is de laatste PRINS KAREL ....regent af.... maanden 'critiek op hem geoefend door de machtigste krant van Belgie, de conservatief katholieke Libre Belgique. Tegen die critiek is de leiding van de Christelijke Volkspartij meteen opge komen met de verklaring, dat de prins regent zich steeds strikt gehouden heeft aan zijn constitutionele plichten. De critiek van de Libre Belgique was. ook niet met rede.,en omkleed; zij kwam voort uit het ongeduld, waarmede het blad hem wilde zien plaats maken voor de Koning. Wanneer de koningsgezin- den prins Karei hebben moeten zien als staatshoofd, op de plaats, die naar hun mening aan Leopold III toekwam en wanneer de massa nochtans geen cri tiek heeft op de prins, dan betekent dat de hoogste lof, die hem indirect zou kunnen worden gebracht. De prins-regent heeft zich niet opge drongen. Hij is steeds op de achter grond gebleven. Geen koningsgezinde kan hem verwijten, dat hij door hande lingen of optreden de aanspraken van zijn broeder afbreuk heeft gedaan. Want prins Karei streefde niet naar populariteit. De laatste jaren waren de representatieve plichten van het staats hoofd vrijwel geheel aan de Koningin- Moeder gedelegeerd. Er is een reis ge weest naar de Congo en een naar de Verenigde Staten. Maar slechts bij uit zondering vertoonde de prins-regent zich in eigen land in het openbaar. Men zag hem bij geen voetbalwedstrijd, hoogst zelden in de schouwburg of op concerten, hoewel hij een groot lief hebber is van muziek en tot voor kort orgelles heeft gehad van een Neder lands musicus. Belangrijke feiten in het nationale leven vereerde hij maar zel den met zijn tegenwoordigheid. Was dat opzet? Omdat de prins-regent zijn deli cate positie ten opzichte van de Koning gevoelde? Kwam het voort uit de wens van zijn raadslieden? Zeker is, dat het overeenkwam met zijn karakter. Want prins Karei houdt niet van po pulariteit. Niet van ceremonieel en officiële plechtigheden. Hij schuwt men senmassa's en toejuichingen. Het liefst verblijft hij in zijn villa aan de kust, waar hij uren lang van de zee en van het duinlandschap kan genieten. Men kan er zeker van zijn, dat hij, terug gekeerd tot de onopvallendheid van vóór 1944, zich zeer wel gevoelt en als graaf van Vlaanderen gelukkiger is dan als Staatshoofd. Vijfiien gewonden Donderdagmorgen kwam een bus van de Gelderse Tramweg Maatschap pij in botsing met een goederentrein bij Winterswijk. De bus kwam met zo'n kracht tegen de locomotief, dat deze geheel uit de rails werd gelicht. De bus werd aan de voorzijde geheel ingedrukt en een eind meegesleept. Er waren 15 gewonden. Na voorlopig ver bonden te zijn, werden de gewonden overgebracht naar ziekenhuizen te En schede en Doetinchem. De ECA heeft West-Duitsland voor gesteld, de investeringsprogramma's met behulp van de Marshallgelden met een derde te beperken. Er zou een be drag van 1800 millioen DM worden be» steed voor verschillende wederopbouw- werken. Van dit bedrag wil de ECA 300 millioen reserveren en een gelijk bedrag in een afzonderlijk fonds stor ten. Duitsland zou zich moeten richten op de uitvoering van de voornaamste plannen en de kleine moeten laten rus ten. Van Duitse zijde is betoogd, dat dit een vermindering van de mogelijk heid om dollars te verdienen inhoudt. Harry Gold, de 39-jarige Amerikaan se scheikundige, die toegegeven heeft dat hij als koerier heeft gewerkt voor een Russische spionnagegroep, heeft dezer dagen verklaard, schuldig te zijn aan samenzwering met het doel spion- nage te plegen en aan het verstrekken van inlichtingen aan een mogelijke vij and. Naar aanleiding van de opmerking van de rechter over de strafmaat ver klaarde de openbare aanklager: „Ik ben bereid toe te stem men in een vonnis, dat uitsluitend is gebaseerd op de door de beklaagde zelf afgelegde verklaringen en zonder dat door mij nog meer bezwarend ma teriaal wordt aangevoerd". „Dat", ant woordde de rechter, „brengt mij in eenzelfde positie als u. Welke stra| zou u opleggen?" „Dat weet ik niet* antwoordde de openbare aanklager. De Amerikaanse Senaat heeft Don derdagavond met 45 tegen 37 stem men (democraten tegen republikei nen) een rapport aanvaard, waarin wordt verklaard dat de door de repu blikeinse Senator Joseph McCarthy geuite beschuldigingen, volgens welke zich communisten onder de functiona rissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bevinden, „geheel ongegrond" zijn. De Rotterdamse politie heeft een vijf en veertig-jarige banketbakker aangehouden. Bij hem thuis had men nl een grote partij thee, zeep, rijwiel banden, spijsolie, rookartikelen, leder, dozen met rubberzolen en een bus zil vergeld in beslag genomen. De man is opgesloten. De beroemde Engelse pianiste Eileen Joyoe studeert vier uur per dag, om haar vingers lenig te houden en zich op belangrijke con certen voor te bereiden. Echter, wanneer zij per vliegtuig reist, kan er van studeren niet veel ko men. Op zulk een reis kan zij geen piano meevoeren. Een vriend heeft nu een oplossing voor deze moeilijkheid gevonden. Hij heeft een apparaat geconstrueerd, dat als piano kan dienen. Het heeft een uitklapbaar pianoklavier, welks toetsen dezelfde weerstand bieden als die van een normale vleugel, en is verpakt in een klein koffer tje. Geluid komt er niet uit, maar dat is ook niet nodig. Hoofdzaak is de spieroefening. Eileen kan maar studeren! Op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag ligt de Koreaanse vrijheidsheld Ui Joon, die indertijd een grote rol speelde in de strijd van dat land tegen Japan, begraven. Joon wordt thans in Korea als één der grote strijders voor de Koreaanse onafhankelijkheid ver eerd. Ten tijde van zijn dood was Joon ge delegeerde van een Koreaanse missie naar de tweede vredesconferentie, wel ke in 1907 in Den Haag gehouden werd. De geloofsbrieven van deze delegatie werden echter niet erkend. Ui Joon overleed ten tijde van de conferentie na een operatie. VOORSTEL TOT OPHEFFING DER COMMUNISTISCHE PARTIJ IN ARGENTINIË. Drie leden van de parlementsfractie van de partij van generaal Peron heb ben Woensdag een wetsvoorstel inge diend tot het onwettig verklaren "an de communistische partij in Argenti nië en tot het verbieden van nieuwe po' tieke partijen of groeperingen, die de communistische leer aanhangen. Te Londen is geen bevestiging ontvangen van de berichten in Indiase kranten, als zouden Chinees-commu nistische troepen Tibet binnengevallen zijn. komen, om de stad en haar fraaie omgeving te betSr™ 2O™ersei20en (p„wUeWi'<l»«kd« tanb-ufcllln, „v,„ j, w>aa™ dm keer. En - w(j nopen het van harte - ook de honderdduizenden die deze expositie van de schoonheden en het kloppende leven van ons gew^t een en andermaal willen bezoeken Daarmee spreken w« slechts uit wat bifde ope ningsplechtigheid in het restaurant van de tentoonstelling gistermorgen om half elf gehouden, door de verschillende sprekers op andere w«ze is gTzeg'd ma" wft niet vaak genoeg kan worden herhaald.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5