Leopold III is in Belgie aangekomen Vijf millioen kg. stro en boerderij gingen in vlammen op Het Zuidkoreaanse leger heeft zich weer volledig hersteld Gunstig onthaal voor accoord tussen Djakarta en Djokja Zij smokkelden 150.000 nylons.... Magni won Angers-Niort VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zaterdag 22 Juli 1950 75e Jaargang No. 10853 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowns Begeleid door pantserwagens van vliegveld naar hef slot Laeken Diepe geheimhouding Geen vrijwilligerslegioen voor Korea Weerbericht Damstadt heeft tekort van drie ton De sterkte van het leger der Verenigde Staten Onweer eiste twee doden Hagelbui vernielde in Nijkerk honderden ramen Generaal-majoor William Dean vermist Thailand biedt 4000 man voor Korea aan Massaproductie van lichte Amerikaanse tanks? Het had zes weken eerder moeten komen Repatriëring verzocht van gedemobiliseerden Voor de 17e maal veroordeeld Prinses Wilhelmina ver- raste Hindelopen en Harderwijk Restitutie van boeten en zoengelden Argentijnse oppositieleider staat terecht Nederlanders handhaafden zich in snelle etappe f BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK heldersë mm TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juffertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bq vooruitbetaling, plus incassokosten wsssssïït0 leo,'ol" op bet vliegveld ekeke bij Het koninklijk vliegtuig werd geëscorteerd door negen jagers. De Koning en Prins Boudewijn reisden afzonderlijke vliegtuigen, die tegelijkertijd ui" Zwit serland vertrokken waren. Te 7.35 uur vertrok de koninklijke stoet van het militaire vliegveld Ekere. Koning Leopold was gezeten in een gesloten zwarte auto. De stoet van acht autos werd voorafgegaan door motorpolitie en radio- wagens van de rijkswacht jeeps en gepantserde auto's waarvan er een een wimpel met de nationale kleuren voerde. Langs de route van de koninklijke stoet van het vliegveld Ekere naar Brussel stond een vijfduizendtal politie mannen opgesteld, voorzien van wapens en traangasuitrusting. De pers werd Ver.°el irn "ehr al af.0bUSSen' *»»n>alisten, die de bussen in particuliere auto s volgden, mochten niet verder dan een punt op anderhalve kilometer af stand van het vliegveld. Eerder was uit Zwitserland gemeld: Uitgeleide gedaan door een vijftig tot zestig personen heeft koning Leopold van Belgie hedenmorgen om kwart over vijf plaatselijke tijd het vliegveld van Geneve in een Dakota van de Belgische luchtmacht verlaten, om naar zijn vader land terug te keren. Hy heeft diep ontroerd afscheid genomen van de prinses De Rethy en van prinses Josephine Charlotte. Met hem namen in het toestel plaats prins Albert en de minister-president Duvieusart. In een tweede vliegtuig nam de kroonprins, prins Boudewtfn, plaats. Later op de morgen zijn ook de voorzitters van Kamer en Senaat, Struye en Van Cauwelaert, naar Brussel teruggevlogen. Brussel vierde gisteren opgew<ekt feest wegens de onafhankelijkheidsdag. Uit niets viel af leiden, dat er span nende momenten te wachten waren, ik- vielen in Brussel een paar inciden ten van geen belang voor. Op tram lijnen nabij Bergen werden een paar bommen tot ontploffing gebracht, die enige schade aanrichtten. Duvieusart, Struye en Van Cauwelaert vlogen des middags naar Genève, waar zij des avond aanwezig waren bij een af- scheidsplechtigheid. Voorts heeft de premier een bespreking gehad met de koning, na afloop waarvan hij mede deelde, dat de regering zou aftreden. Het vliegveld, waar de koning zou landen, was tot op het laatste moment geheim gehouden. De journalisten, die van de aankomst van de koning getui ge wilden zijn, moesten zich om half zes bij de persdienst van het ministe rie van binnenlandse zaken melden. Zij mochten zich niet op eigen gelegen heid bij de koninklijke stoet aanslui ten. Dadelijk na aankomst reed koning Negen landen bieden hulp aan De secretaris-generaal van de VN Trygve Lie heeft uit Peru, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Frankrijk, Brazilië, Griekenland, Argentinië en de Philippijnen aanbiedingen gekregen voor de verlening van materiële of mi litaire hulp aan Zuid-Korea. In geen dezer voorstellen wordt melding ge maakt van het zenden van troepen. Lie heeft voorts tegengesproken, dat het secretariaat-generaal van de VN voornemens zou zijn een internationaal vrijwilligerslegioen voor Korea aan te werven. Verwachting, geldig tot heden avond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Over het algemeen iets koeler dan gisteren, vooral in het Zuiden van het land. Zondag: Zon op 4.47, onder 20.45 uur. Maan op 15.16, onder 23.40 uur. Maandag: Zon op 4.49, onder 20.43 uur. Maan op 16.48, onder uur. Leopold naar het paleis van Laeken Hij kwam dus niet in de stad zelf doch passeerde slechts de Noordelijke buitenwijken. Tegen drie uur heden middag is een vergadering van de kroonraad uitgeschreven, waarin de ministers van staat zitting hebben. Voorts zou de koning heden kort na zijn terugkeer te Brussel de beide huizen van het parlement toespreken Gisteravond hebben vele Brusse laars een kijkje genomen bij het slot van Laeken. De straten, die er heen leiden, waren bekalkt met leuzen als, „Neen" en „Troonsafstand", de hekken waren welbewaakt dóór rijkswacht en soldaten der luchtmacht. In de avond uren scheen licht uit vele vensters van het paleis. Ook in de bijgebouwen in de tuinen brandde overal licht. Het was duidelijk, dat alles in de weer was, om de ontvangst van de zo lang afwezige huisheer voor te breiden. Damstadt wordt Zondagavond geslo ten. Dit vermaakcentrum in het hart van Amsterdam heeft een exploitatie tekort van naar schatting drie ton op geleverd. Op een vergadering van win keliers uit de Kalverstraat is voorge steld dat allen in het tekort zullen bij dragen op basis van f 300 per strek kende meter gevel. Een beslissing is nog niet genomen. De Amerikaanse Senaatscommissie voor de gewapende diensten heeft zich uitgesproken voor het opheffen van alle beperkingen op de sterkte van de ge wapende macht. Voorts sprak zij zich uit voor het verlengen van de verbinte nis van de beroepsmilitairen met een jaar. Officieren hadden namelijk ver klaard, dat men het volgende jaar 193.000 geoefende manschappen zou ver liezen door het aflopen der vrijwillige, verbintenissen. G'.stcrrt^brqcn is de dertigste Kaag- weeK begonnen met onderlinge zeilwedstrijden. De start der boten in de regenboogklasse. Vrijdagmiddag is op de onbe waakte overweg bij Soerel onder Nun- speet de heer J. Kooiman uit Zwolle, die op een rijwiel met hulpmotor reed, door een Dieseltrein uit de richting Amersfoort gegrepen en op slag ge dood. KONINGIN JULIANA NAAR 'T LOO Koningin Juliana begeeft zich van daag naar 't Loo, waar zij enkele dagen haar intrek zal nemen. De Koningin neemt haar jongste dochtertje mee. Zoals men weef vertrekken prins Bernhard en prinses Irene vandaag naar Londen voor de eerste steenleg ging van de nieuwe kerk der Neder lands Protestantse Gemeente aldaar. De bui, die gistermiddag ook over 't Westen van ons land trok, ontlastte zich in het midden en Oosten van het land op enkele plaatsen tot een hevig on weer, dat veel schade veroorzaakte en in de gemeente Weerselo het leven kostte van een veertig jarige moeder van vier kinderen. Op twee plaatsen in Groningen werden grote hoeveelheden stro door het vuur aangetast en gingen verloren. Bij Nijkerk werd veel schade aan het gewas aangericht. In Amersfoort werd een man gedood. nVER DE ACTIES aan het front in Korea kwamen de laatste uren weinig be- richten door. De strijdkrachten der Ver. Naties in Korea beheersen een gebied, dat zich van het Oosten naar het Westen over een afstand van 150 km uitstrekt. Deze strijdkrachten bestaan uit drie Amerikaanse en vier Zuidkoreaanse divisies. Bovendien bevinden zich nog „ergens" onderdelen van de eerste Amerikaanse divisie cavalerie (pantsereenheden) en van de 25ste divisie. Hiertegenover staan zeven Noordkoreaanse divisies. Ten Zuiden van Seoel en van de Han houden zij nog twee dvisies in reserve. Het zwaar gehavende Zuidkoreaanse leger heeft zich goed hersteld. Deze strijdmacht is ten volle in de gevechten ingeschakeld. De Zuidkoreaanse legers, die door de verovering van Jetsjon een diepe wig in het Centrale front gedreven hebben, waren met Amerikaanse negertroepen ver sterkt. De Amerikanen gebruiken op het front in Korea een nieuw anti tankwapen. Het is een 3,5 Bazooka Een sergeant van de infanterie demonstreert het nieuwe wapen, waartegen de Noordkoreaanse tanks, die In Rusland gebouwd wrden, niet bestand schijnen te zijn. Na de aftocht uit Taedjon werd de bevelhebber van de 24ste Amerikaan se divisie, die de stad verdedigde, ge neraal-majoor William Dean, vermist, Een hulpcolonne, die nog trachtte de stad binnen te dringen teneinde de generaal op te sporen, slaagde er niet in door de Noordkoreaanse linies heen te dringen. Wel wist de Koreaanse tolk van de generaal nog door te breken Deze verklaarde, dat generaal Dean gelijk zijn officieren en soldaten ge streden heeft voor het behoud van Taedjon. Hij leidde persoonlijk het in stalleren van Bazookas en de toestel ien voor het afvuren van anti-tank granaten en was tevens behulpzaam bij het evacueren van de gewonden De Amerikaans^ weekbladen Life en Time melden, dat hun correspondent Wilson Fielder, aan het front van Taedjon vermist wordt. Thailand (het vroegere Siam) heeft aangeboden minstens 4000 man van zijn beste gevechtstroepen naar Korea te zenden om de strijdkrachten van de Ver. Naties bij te staan. Te Lake Suc- cess is medegedeeld, dat Bolivia de strijdkrachten in Korea wil steunen met het zenden van 30 legerofficieren. Het Amerikaanse leger voert bespre king met Cadillac over massaproductie van een nieuw type lichte tanks van 28 ton. Te Moravska Ostrava in Moravie zijn vier personen ter dood veroor deeld en 18 tot zware gevangenisstraf fen wegens hoogverraad en spionnage. Bij Hoogezand-Sappemeer sloeg tus sen vier en vijf uur de bliksem in losse pakken stro, die stonden opgeslagen bij de cartonfabriek van „Beukema en Co". Het stro vatte direct vlam. Het vuur werd onmiddellijk met 10 stralen bestreden, doch men moest weldra as sistentie inroepen. Om hglf zeven waren 25 stralen op het brandende stro ge richt. Het stro, een hoeveelheid van 3 millioen kg bleek niet meer te blus sen. Omstreeks half zes, toen het on weer boven de veenkoloniën op zijn hevigst was, sloeg de bliksem ook in Oude-Pekela in een 2000 ton grote voor raad stro. Ook hier kon men tegen de enorme vlammenzee niet veel uitrich ten. De gehele voorraad, naar schatting ter waarde van f 40.000 ging verloren. Men beperkte zich ten slotte tot het nathouden van nabijgelegen strolood- sen. In Wellingwolde brandde de boederij van J. Stoop ten gevolge van inslag van het hemelvuur tot éte grond toe af. Het onweer, dat zich boven Nijkerk ontlastte ging gepaard met hevige wind vlagen en een zware hagelbui. Er wer den hagelstenen gevonden van bijna 4 c.m. doorsnede. Zij werden met zulk een kracht tegen de ramen geslingerd, dat honderden vensters braken. Pannen werden van de daken gerukt en zware bomen ontworteld. Verscheidene stra ten waren overstroomd, het meeste fruit is van de bomen gewaaid. De ramen van de broeikassen zijn bijna alle gebro ken.... De overeenkomst tussen de republiek Indonesië en de RIS inzake de een heidsstaat is in politieke kringen in Djakarta goed ontvangen en met blijd schap begroet. De overeenkomst had echter anderhalve maand eerder moe ten komen. De moeilijkheden tussen de beide gesprekspartners waren niet van principiële aard. Het uitstel echter heeft alle bestuur en de opbouw van het land getraineerd door de tegenstellingen tussen Djokja en Djakarta. Het binnenlandse bestuur wordt op het ogenblik ten zeerste belemmerd door de strijd tussen hen die wel, en hen die niet in functie zijn gebleven tijdens de Nederlandse militaire acties. In sommige gebieden is bovendien de twist tussen federalisten en unitaristen nog steeds niet bijgelegd. In die gebie den is de wanorde nog het grootst. Al- derlei onbevoegden lopen daar met wa penen rond. In Oost-Indonesie wordt een geregelde guerrilla gevoerd. Het kabinet-Putuhena heeft er maar zeer weinig gezag. Vele Indonesische politici wensen Hatta niet meer als minister-president. Daarom zal hij optreden als vice-presi- dent. Niemand zegt ronduit, waarom men hem niet meer wenst. Alleen de communisten zijn ervan doordrongen, dat hij hun grote tegenstander is en zij Verschillende samenwerkende thuis frontorganisaties als Bond Militairen uit Indie, en Band NederlandIndo nesië, hebben aan de regering verzocht, de voor de souvereiniteitsoverdracht gedemobiliseerde militairen, die toen tertijd in Indonesië een betrekking heb ben aanvaard doch nu door de gewij zigde omstandigheden in grote moeilijk heden verkeren, alsnog op rijkskosten naar Nederland te laten terugkeren of te laten transmigreren. „U had meer nylonkousen in huis dan voor uw gezin nodig was". De ver dachte knikte bevestigend op deze vraag, die de Bijzondere Politierechter te Amsterdam hem gisteren stelde in een zaak, die het smokkelen van om streeks 150.000 paar nylons betrof. Vijf verdachten waren in deze affaire be trokken. Een der betrokkenen heeft reeds zestien veroordelingen achter de rug. Er was slechts weinig evident be wijsmateriaal tegen hem totdat de ver dediger verzocht een andere verdachte, die veel met hem op pad was geweest, als getuige te horen. De Politierechter voelde hier slechts weinig voor, doch de raadsman bleef zijn verzoek hand haven. De getuige kwam en werd plot seling „kroongetuige" door zijn zeer bezwarende verklaringen, waaruit de politierechter de schuld van verdachte onomstotelijk vast achtte te staan. „Spijtig voor u, dat de verdediger deze getuige wilde horen." merkte de rechter op. „Mijn kameraad pleegt meineed" riep verdachte, J. H. C. P. uit Roermond, uit. „Drie maanden met aftrek en ander half jaar rijkswerkinrichting" zei de officier, welke eis werd toegewezen. „U ruïneert mijn carrière" zei de ver dachte met de thans zeventien ver oordelingen. Daarop kwam de volgende verdach te in deze nylonkousen-zaak voor. De kousen waren uit Belgie naar Neder land gesmokkeld en werden hier via tal van tussenpersonen aan de man (vrouw) gebracht. Zeven maanden met aftrek voor degene, die in hoofdzaak de kousen in Belgie had gekocht en vervoerd; vijf maanden voor degene, die het geld voor de aankopen had ge fourneerd; vierhonderd gulden boete voor een „depóthoudster" van de kou sen en voor een vijfde tussenpersoon vier maanden, luidden de straffen, die de bijzondere politierechter oplegde. Hij kon in enkele gevallen niet mee- gaan met de eisen van de officier. Tien maanden met aftrek was de eis ge-, weest tegen de verdachte V. uit Val- kenswaard voor het in voorraad heb ben vap. gesmokkelde nylonkousen. Vier maanden hechtenis besliste de po litierechter, die V. gunstiger beoor deelde dan de officier. De officier had echter nog één pijl op zijn boog, die hij dan ook niet aarzelde af te schie ten: Vier maanden dan voor het delict de nylons te hebben verkocht zonder vergunning van het Rijksbureau. De politierechter fronste het voorhoofd. Hij had zojuist een andere verdachte voor hetzelfde feit veroordeeld tot tien gulden boete. „Ook een tientje" be sliste hij, waarmee de nylonsfeer uit de zaal verdween om plaats te maken voor de volgende zaak: „Handelen in rundvee zonder erkenning". steken dit niet onder stoelen of banfcen. De moeilijkheden zijn voorlopig nog niet achter de rug. De parlementaire behandeling van de overeenkomst en de vorming van een nieuwe regering zul len nog wel enige tijd vergen, zodat de bestuurloosheid nog blijft bestaan. Ook komt daarbij dan nog de moei lijkheid van de samenvoeging van de departementen van Djokja en Djakarta. Daarbij moeten heel wat lange tenen worden vermeden. Toch moet het appa raat drastisch worden gerationaliseerd. Het oude Friese stadje Hindelopen kreeg gistermorgen geheel onverwacht hoog bezoek. Niemand had er echter het eerste half uur erg in. Wel had men een motorboot zien aankomen, maar niemand was het opgevallen, dat deze behoorde bij de Piet Hein, die een eind verder in het IJselmeer lag. De Hyl- pers werden echter op een idee ge bracht, doordat een paar hofdames in het stadje gingen winkelen. Zo kon het gebeuren, dat de bevolking van het stadje naar de havenkant stroomde, waar prinses Wilhelmina bleek te zit ten, verdiept in het maken van schetsen van het aardige stedeke. De prinses heeft zich spoedig weer aan boord be geven en om een uur of twaalf voer de Piet Hein weg, in Zuidelijke richting. Tegen half zes arriveerde het schip in Harderwijk. Het bericht van zijn komst verspreidde zich als een lopend vuurtje en toen de prinses tegen zeven uur per auto naar het Loo vertrok, wa ren honderden samengestroomd. Even als in Hindeloopen werd H.K.H. ook in Harderwijk hartelijk toegejuicht. De Piet Hein vertrok Woensdag met prinses Wilhelmina aan boord uit Am sterdam en bezocht o.m. Hoorn, Den Oever, Texel en de Oostkust van het IJselmeer. Op verschillende aardige plekjes maakte de prinses schetsen. Belanghebbenden, die bij het indie nen van de aangiftebiljetten voor de bijzondere heffingen aan de inspecteurs der belastingen hebben verzocht de ge durende de bezetting door hen betaalde boeten en zoengelden te verrekenen met de vermogensaanwasbelasting of met de vermogensheffing ineens, blij ken niets steeds aan het Commissariaat voor de Oorlogsschade om restitutie van deze boeten e.d. te hebben verzocht. Zij kunnen alsnog tot I October a.s. zulk een verzoek indienen (Stadhouderslaan 130, Den Haag). De openbare aanklager van een ge rechtshof te Buenos Aires heeft 12 jaar gevangenisstraf geëist tegen de fractie leider van het oppositieblok in het Ar gentijnse parlement, Ricardo Balbin. Balbin wordt er van beschuldigd her haaldelijk de president, Peron, bele digd te hebben. Balbin werd in Maart gearresteerd. De 181 km lange étappe van Angers naar Niort is een étappe geworden waarin de grote figuren alle zeilen moesten bijzetten om de kleinere goden niet de gelegenheid te geven, zoals dat gisteren het geval was, het algemeen klassement nogmaals door elkaar te werpen. Het gevolg was natuurlijk dat het tempo vrij hoog kwam te liggen, zo zelfs dat de achtste étappe het snelste gemiddelde opleverde. De winnaar Magni kwam door de finish met de snelle tijd van 4 uur 36 min en 30 sec. doch zijn voorsprong op het grote peloton bedroeg slechts 45 seconden. In dit grote peleton zat de volledige Neder landse groep. Het is verheugend te constateren dat onze landgenoten steeds beter gaan rijden, waarmede tevens hét bewijs is geleverd dat zij, met een zorgvuldige voorbereiding, reeds vanaf de aanvang beter hadden kunnen meekomen. Gezamenlijk stegen De Hoog. De Ruijter, Vos, Voorting en Wagt- mans 21 plaatsenin 't algemeen klassement. Onze snelste man De Hoog staat nog slechts 22 minuten achter op een coureur als Bartali. Met de zware berg etappes voor de boeg behoeven wij ons nog geen illusies te maken, maar vast staat toch wel dat de Nederlanders in de Tour 1950 een aanmerkelijk beter figuur slaan dan de renners die vorig jaar in Parijs zijn gestart.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1