Beroep op eensgezindheid en trouw De Koningin en Prins zouden komen dineren Amerikanen nog in Jetsjon VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Socialisten en Liberalen weigeren de Koning hun medewerking Mackenzie King f West-Friesland in Arnhem Wagtmans moest capituleren Na worsteling van uren gingen woon ark, baggermolen en sloep ten onder Maandag 24 Juli 1950 Ibt Jaargang No. 10854 Qagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulown<s Leopold sprak lof Zijn volk De regering blijft nog aan Boudewijn en Alberi bezochien binnenstad Vliegramp in de V.S. eiste 33 doden In Parijs kwamen 800 kankerspecialisten bijeen SCHEEPSRAMP OP HET IJSELMEER Jongdok door Noord-Koreanen bezet Vliegkampschip in record tijd naar Verre Oosten Opvarenden behouden in Enkhuizen binnengebracht Weerbericht Togo te Tokio overleden „Dochter van Minister Van Maarsseveen logeerde in Bergen Twee maanden feestelijk leven in een hotel eindigden in een donkere cel De beste kok en beste kellners moesten komen Apris-troepen geland op Ceram Ede vindt één koningin niet genoeg Wagner-Howard wordt voorlopig vastgehouden BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties l„Juttertjes") tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand t 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten ^AARDE LANDGENOTEN, IK doe een plechtig beroep op uw eensgezindheid AH* ?1 U mCt U"ele en ««vruchtbare twisten van het goede *oe' iènkeg„enAr poerde polemici zal ik vergeten om alleen aan de toekomst te denken. Aldus koning Leopold^in een radiorede tot het Belgische volk, nadat hij Zaterdagmorgen vroeg na zes jaren in verbanning te hebben doorge bracht, in zjjn land was teruggekeerd. „De Koning is het symbool van de con tinuïteit van de natie. Hij heeft tot taak een raadgever te zijn, buiten de partij twisten om, met eerbied voor de besluiten van de meerderheid, met aandacht voor de meningen van de minderheid. Welke ook de nieuwe beproevingen mo gen zijn, die de toekomst mij oplegt, Ik beschouw dat als mjjn taak. Mijn hand is gestrekt naar al wie zoals Ik slechts door een gedachte zijn bezield: het land te dienen. Ik zal alles doen wat in mijn macht ligt, opdat dit een begin zij van nationale verzoening in het teken van verdraagzaamheid en goede trouw". De beide zoons van Koning Leopold, de prinsen Boudewijn en Albert, heb ben Zondagochtend hun eerste bezoek aan de binnenstad van Brussel gebracht. Begeleid door een cordon motorpolitie, arriveerden de prinsen om half elf aan het Paleis van de Academie om daar de plechtige uitreiking van onderschei dingen bij te wonen. Een honderdtal belangstellenden juichte de prinsen bij hun aankomst toe. tJOORTS BESTEEDDE de Koning in zijn rede aandacht aan zijn „oude wapenbroeders uit de twee oorlogen. „Met fierheid mogen wij zeggen, dat zij hun plicht volkomen hebben vervuld". Ook wees de Koning op de betekenis van het Verdrag van Brussel en het Atlantisch Pact. Hij eindigde zijn toe spraak, die eerst in het Waals en daar na in het Vlaams werd gehouden, met de woorden: „Belgen, weest onze na tionale leuze indachtig: Eendracht maakt macht. God bescherme Belgie". Over de verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen rondom de terugkeer van Koning Leopold kan worden ge meld, dat de eerste minister Duvieusart reeds Zaterdagmiddag om vier uur de Koning het ontslag van zijn regering aanbood. De Koning verzocht hem een uur later de regering in functie te houden. Uit naam van zijn collega's heeft Duvieusart dit verzoek ingewil ligd. Morgen zal de eerste minister in het parlement een korte verklaring af leggen over zijn besprekingen met de Koning. Het ligt niet in zijn bedoeling een nieuw regeringsprogramma op te stellen of een motie van vertrouwen te vragen. Op deze verenigde vergadering van Senaat en Kamer zal de Koning een boodschap voorlezen. Deze bood schap is reeds aan de voorzitters van Kamer en Senaat overhandigd. Dit was de eerste officiële handeling van de Koning. Spaak c.s. dienen ontslag in. De Belgische socialistische ministers van Staat hebben aan de secretaris van de ministerraad hun ontslag aangebo den. Zjj weigerden ook deel te nemen aan de Kroonraad, die Zaterdagmiddag werd bijeengeroepen. Medegedeeld werd dat de ministers van Staat Col- leaux, De Brouckere, Huysmans, Sou- dan, Merlot, Delattre, Rolin, Buset en Spaak Leopold de Derde niet langer als koning der Belgen erkennen. Ook de Liberale ministers van Staat namen niet aan de Kroonraad deel. De Liberale Party heeft besloten bij de Koning aan te dringen op een „spon tane en eervolle troonsafstand", die vol gens het partijbestuur „dringend nood- zakeiyk is om het land te redden". Het partybestuur acht het onmogeiyk voor De voormalige Ca nadese eerste mi nister, Mackenaie King, is gisteren te Ottawa op de leef tijd van 75 jr. over leden. Sedert de herfst van 1948 liet/ de liberalen om de Koning politieke medewerking te verlenen. Verklaring A.B.V.V. In een door het Algemeen Belgisch Vakverbond uitgegeven verklaring wordt o.a. gezegd: „Zomin als het de machtsgreep heeft aanvaard, aanvaardt het ABVV het voldongen feit van Leopolds terugkeer. Voor ons is Leo pold de Derde niet meer de Koning der Belgen en nog minder die der arbei ders. De vakbeweging zal stelselmatig iedere medewerking aan de Koning en aan zijn „collaborateurs" weigeren. De vakbeweging opent thans het verzet". In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is een aanslag gepleegd op de spoorlijn LeuzeRonse. De draden van de licht signalen waren ook doorgesneden. Er deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. In een electrisch station te Charleroi is een bom ontploft. Slechts een deur en de muur werden bescha digd. Prins Karei. De voormalige prins-regent Karei, broer des Konings, vertoeft op het ogenblik op zijn zomerverblijf „Ra- versijde" aan de Belgische kust. De toestand in Belgie. Het is in Belgie gedurende het afge lopen weekend vrijwel volkomen rustig geweest. Alleen uit Charleroi is en incident gemeld. Daar zijn enkele bommen ontploft bij een electrische cen trale. Er werd onbetekenende schade aangericht. In de stad Brussel was al les rustig. Demonstraties zijn er slechts hier en daar in geringe omvang ge houden. In Vlaanderen en Wallonië heerste de gewone bedrijvigheid. In het Vlaam se land werd uitbundig gevlagd, in Wal lonië vrijwel in het geheel niet. Overi gens was ook daar geen spoor van eni ge demonstratie. Bij Myrtle Beach in South Carolina (V.S.) geraakte een vliegtuig van de territoriale luchtmacht in brand en stortte neer. Aan boord bevonden zich drie en dertig militairen, die allen om het leven zijn gekomen. Het toe stel keerde terug naar Nashville in Tennessee. De militairen hadden ge durende twee weken deelgenomen aan manoeuvres te Myrtle Beach. Het Siamese parlement heeft net besluit van de regering goedgekeurd, om een contingent van het leger naar Zuid-Korea te zenden. Geen betrouwbare geneeswijze Op het te Parijs gehouden wereld congres van kankerspecialisten, is vol gens Franse waarnemers komen vast te staan, dat nieuwe methoden het steeds makkelijker maken de diagnose,, van kanker in de vroegste stadia te stellen, wanneer genezing door operatie nog' mogelijk is. Geen der 800 geleerden uit 45 landen, die het congres bijwoonden, beweerde een betrouwbare geneeswijze voor de ziekte te hebben. Het was het vijfde wereldkankercongres. Ook drie Russi sche specialisten namen eraan deel. OPSTANDIGE BEWEGING IN BOLIVIA ONDERDRUKT De Boliviaanse regering deelt mede, dat elementen van de luchtmacht te Cochabamba getracht hebben zich mees ter te maken van de luchtbasis, maar dat de beweging door de regeringstroe pen werd onderdrukt. In de hoofdstad wordt gepatrouilleerd naar aanleiding van de geruchten, volgens welke een groep kaaetten van de militaire school van plan zou zijn een beweging op touw te zetten om de regering omver te werpen. Het blijkt dat de oproerlin gen hun plannen echter niet hebben uitgevoerd. In Frankrijk zijn dezer dagen ver scheidene streken geteisterd door ge weldige regens, in Picardie is 50 80 pet van de oogst vernield. De oogst- schade bedraagt er honderden millioen francs. De Nederlandse ploeg in de Tour de France heeft een tweede man ver loren. Woutje Wagtmans is in de tiende etappe van zijn fiets gestapt en in een volgauto geklommen. Na vijf zeer zware etappes was de Brabander beter gaan rijden en algemeen was de verwachting, dat hij, na deze zware vuurdoop, met goede resultaten voor de dag zou komen. Het heeft niet zo mogen zijn, maar dat is toch werkelijk niet te wijten aan een gebrek aan doorzettingsvermogen. Wagtmans had de laatste dagen last van steenpuis ten op een vrij vervelende plaats, waardoor hij genoodzaakt was om zijn zadel uit te snijden. Toen hij vlak na de start van de tiende etappe van fiets moest verwisselen, had men verzuimd het oude zadel op de nieuwe fiets over te brengen. Op dit nieuwe zadel kon Wagtmans het niet uithouden van de pijn en spoedig heeft hij daarna de strijd gestaakt. De Hoog, De Ruijter, Vos en Voorting hebben de moed nog steeds niet opgegeven. Zij draaien lustig hun kilometers door, hoewel zij zich hoofdzakelijk tevreden stellen met het spelen van een ondergeschikte rol. Zaterdag kwamen zij in gezelschap van de grote mannen binnen in een grote groep en werden op de 15e plaats geklasseerd en gisteren kwamen zij, eveneens in een grote groep, op de 10e plaats binnen. (Van onze eigen verslaggever) Op het IJselmeer, in de Lemmer koers, heeft zich gistermiddag omstreeks vyf uur een scheepsramp voltrokken, welke veel materiële schade tot gevolg had, doch waarby wonder boven wonder geen mensenlevens (hoewel er tien mee gemoeid waren) te betreuren zyn. Op dat uur gingen ten onder de bagger molen „Kennemerland", een woonark, bewoond door het uit vijf personen be staande gezin van de familie Bakker uit Genemuiden, en een sloep. Al het scheepsmateriaal was eigendom van de fa. Houwing uit Alkmaar. De Amerikaanse troepen in Korea zijn bezig zich te hergroeperen ten Zuid- Oosten van Taedjon. Op hun rechterflank bevinden zich Zuid-Koreanen. Verder Westwaarts trekken de Noord-Koreanen van Koemdje naar het Zuiden op. Hun voorste colonnes bevinden zich op slechts 100 km. van de Zuidkust. In de cen trale sector handhaven Amerikaanse negertroepen en Zuid-Koreanen zich in Jetsjon, dat de afgelopen dagen vier keer van bezitter is verwisseld. Nadat Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen nog 2 4 uur ervoor Jongdok aan de Oost kust, onder dekking van een zwaar spervuur van Britse en Amerikaanse oor logschepen, hadden ingenomen, meldde het communiqué van MacArthur Zondag, dat Noordkoraanse troepen de plaats hadden veroverd. Vliegtuigen van de Ame rikaanse zevende vloot vernielden twee bruggen. Superforten bombardeerden doelen in Noord-Korea. Een 27.000 ton metend Amerikaans vliegdekschip is in de recordtijd van ach' dagen en zeven uur uit San Fran- c'isco op een Japanse basis aangeko- De boerendansers uit Wijdenes verlaten onder het gefiedel van de violisten over het oude bultbrug- getje de zojuist heropende stelp- hoeve uit Zuid-Scharwoude in het Openluchtmuseum te Arnhem. Er is een vijfjarenplan voor Oost- Duitsland aangekondigd. De productie van 1936 zou moeten worden verdub beld. Het plan berust op nauwe econo mische samenwerking met de Sovjet- Unie. Op „Trafalgar Square" in Londen werd Zondag een massabijeenkomst ge houden welke was georganiseerd door het Britse Vredescomité. Zaterdagmiddag vertrok een sleep, bestaande uit een schelpenzuiger, de baggermolen „Kennemerland", 'n woon ark en een sloep uit Weesp met bestem ming Winschoten. Bij Muiden gekomen waren de weerberichten van dien aard, dat advies van de fa. Houwing werd in geroepen. Deze zeide: Doorvaren. En in aanwezigheid van een der firmanten, werd via de Lemmer koers de tocht naar Urk ondernomen. Ter hoogte van Oosterleek begonnen in de nacht van Zaterdag op Zondag de moeilijkheden. Het weer werd buiig, de wind nam in kracht toe en de zee werd ruw. De gemotoriseerde schel penzuiger, die de sleep trok, kon niet tegen de wind optornen en uren lang lag men vrijwel op dezelfde plaats te dobberen. Door de aanhoudende wind begon de baggermolen slagzij te maken. Deze molen was onlangs geheel gere videerd, zodat de bemanning bestaan de uit de 36-jarige B. en zijn 70-jarige vader, beiden afkomstig uit Coevor- den, zich niet direct ongerust maakten. Toen de wind evenwel niet ging lig gen, maar daarentegen steeds meer aanwakkerde en de molen verder be gon te hellen, stak men een vat olie in brand in de hoop, dat men óf vanaf de- kust óf vanaf voorbijvarende schepen het onheil zou opmerken. Dit had ech ter geen succes. Inmiddels werd onophoudelijk ge pompt. Toen de morgen kwam, pro beerde men het met een laken aan de vlaggestok te binden. Doch ook op dit noodsein daagde geen hulp. Moeiiyke redding. Het weer van Zondag was nog ongun stiger dan dat van de voorgaande nacht. Het gezin in het woonarkje, dat ver bonden was met de baggermolen, ver keerde in kommervolle omstandigheden. De drie kinderen, waarvan het oudste negen jaar en de jongste twee jaar is, werden door zeeziekte overmand. Te gen de middag was de positie van de baggermolen zo ernstig, dat onverwijld ontruimen noodzakelijk was. Met be hulp van een lijn slaagden vader en zoon B. er in met zeer veel moeite door het woelige water aan boord van de schel penzuiger te komen. Toen dit levens gevaarlijke karwei geslaagd was, maak te men de baggermolen vrij om verder pogingen aan te wenden het gezin in het arkje uit zijn netelige positie te be vrijden. Op het moment, dat men hier in met veel moete slaagde, zonk de baggermolen en de woonark, waarvan reeds enige ramen door de golfslag wa ren ingedrukt, zou weldra hetzelfde lot delen.De ark, die eerst een jaar ge leden door de familie B. werd geïnstal leerd, was niet verzekerd. De navigatie- omstandigheden waren van dien aard, dat de juiste plaats van de ramp ttt heden niet kon worden vastgesteld. Na een tocht van zeven uur slaagde men er met de schelpenzuigr in de ha ven van Enkhuizen te bereiken. Ver na middernacht klopte men aan bij het hotel „De poort van Kleef", waar de schipbreukelingen liefderijk werden onthaald. De kinderen werden door me dewerking van de familie A. Boon uit de Semeynstraat van droge kleren voorzien en de eigenaresse van het ho tel met haar staf zorgde voor een stevig maal en een warm bed. JU 'A al zijn gezondheid ai !mefa Het had het grootste aantal vlieg- te wensen over. In Nov. 1948 trok hij zich als premier te rug. Donderdag kreeg Mackenzie King een aanval van acute longontsteking. De overleden staatsman was leider van de Liberale Partij in Canada en bekleedde de func tie van eerste minister gedurende jaar, langer dan welke politieke ook in de Engels sprekende wereld Mackenzie King is ongehuwd geble ven. DAGORDER KONINGIN IN VERBAND MET OPHEFFING KNIL Naar wij vernemen, zal ter gelegen heid van de opheffing van het KNIL op 26 Juli de commandant, luit-generaai D. C. Buurman van Vreeden, een dag order namens H. M. de Koningin ui - geven. Weersverwachting geldig tot he denavond: Wisselende bewolking met aanvankelijk nog enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde wind tus sen West en Noordwest, later ge leidelijk afnemend. Weinig ver andering in temperatuur. DINSDAG: Zon op 4.50, onder 20.42, Maan op 18.16, onder 0.07. tuigen (waarschijnlijk 107 stuks) aan boord, dat ooit door een enkel schip is vervoerd. Het Amerikaanse leger heeft Zater dag officieel generaal-majoor William F Dean, die persoonlijk de strijd om Taedjon leidde, als vermist opgegeven. Een hoge functionnaris van het Ame rikaanse ministerie van landsverdedi ging heeft verklaard, dat het moge lijk tot het midden van de herfst of zelfs tot het voorjaar van 1951 zou kunnen duren, voordat de Amerikaan se strijdkrachten in Korea een tegen offensief op grote schaal kunnen in zetten. Er worden thans groter middelzware tanks, die behalve zwaardere pantse ring ook een grotere vuurkracht heb ben, naar Korea vervoerd. Zij zullen de lichte gevechtswagens, die in de strijd werden beschadigd, vervangen. Voorts zijn in versneld tempo per schip de nieuwste modellen pantser vuisten (draagbaar anti-tankgeschut) naar Korea verzonden. Sj. Togo, oud-minister van Buiten landse Zaken van Japan, is Zondag in de leeftijd van 68 jaar in een zieken huis te Tokio overleden. Hij was één der ministers, die de Japanse capitu latie tekenden en werd wegens oorlogs misdaden tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij is ook ambassadeur in de Sowjetunie geweest. JJE EIGENAAR van hotel-restaurant Boshoek in Bergen, de heer C. Willig, wreef zich zes weken geleden in de handen van genoegen, toen twee voorname dames plaatsen kwamen bespreken. Het waren niet de eersten de besten: de ene, een dame van omstreeks dertig jaar, noemde zich mr. dr. Van Gelder, maar zü voegde er aan toe, dat dit 'n incognito-naam was. In werkelijkheid, zo zei de goedgeklede, donkerblonde schoonheid, was zy de dochter van minister Van Maarsseveen. Meneer Willig zou ongetwüfeld wel eens van haar Paps gehoord hebben? Natuuriyk had meneer Willig dat; wie kent in Nederland niet de Pa -s van juffrouw Van Maarsseveen? In het kielzog van 's ministers bruinogige doch ter voer een dame van middelbare leeftyd: mevrouw Buitendgk, die gekleed was met voorname eenvoud en die twee volwassen, goed in de verf zittende dochters meebracht. Met z'n vieren schaarden zij zich om de welvoorziene dis van hotel Boshoek, met z'n vieren nipten ze gracielijk van de beste wyn, die de hotel houder uit zijn kelder haalde en met z'n vieren prezen ze om het luidst de fraaie kamers, de goede bediening en het schoon der natuur, waaraan Bergen zo on- noemeiyk rqk is. Vier voorname, tevreden gasten. En dat was nog maar het begin. mee te eten en om kleine logeerpar tijtjes te arrangeren. Daar was „mijn heer Bob", een „hoge Piet uit Den Haag", met de neus van een bokser en de honger van een nijlpaard, dan was er „meneer Wim", die intiem be vriend bleek te zijn met de jongste dochter van mevrouw Buitendijk, al hoewel hij gehuwd en vader van twee kinderen was en er was een meneer uit Amsterdam, die op excellent goe de voet met 's ministers dochter bleek te staan. D^eze meneer bracht dan al spoedig een cheque van vijftienhon- MEJUFFROUW Van Maarsseveen geheten mr. dr. Van Gelder had vele vrienden wat men noemt de betere kringen. Hoge ambtenaren van allerhand departementen direc teuren van grote bedrijven uit Am sterdam en dames van voorname al lure en verwende smaak. En die kwa men al spoedig opdagen om gezellig derd gulden mee voor de eerste kos tenVoor de rest van het geld zou de Paps van juffrouw Van Maars seveen zorgen. Want ze gingen nog niet naar huis, nog lange niet! Het was in die dagen op Boshoek een vrolijk, feestelijk leven. Maar het zou nog schoner worden, want er openden zich nieuwe, ongekende per spectieven! Juffrouw Van Maarsse veen riep namelijk op een zonnige dag de heer Willig tot zich en vertelde hem nieuws, waarvan 's mans oren geklapperd moeten hebben. ,,U moet hier aanrichten", zo zei ze, „een diner voor omstreeks vijftig personen en dat moet het beste van het beste wor den. Daar moet een uitnemende kok voor komen en daar hebben we voor nodig een aantal van de beste kell ners, die Nederland kan opleveren. Kyk eens, ik krijg binnenkort een hoge onderscheiding van de Koningin als dank voor mijn vele illegale werk in oorlogstyd. Als dank voor die on derscheiding wens ik een diner te ge ven en daaraan zullen omstreeks zeven of acht collega's van Paps aanzitten ministers, begrijpt u wel? Maar daar blijft het niet bij. Wat ik u nu ga zeggen moet volkomen en absoluut geheim blijven. Aan dat diner zullen mede aanzitten Hare Majesteit de Koningin en Prins Bernhard". (We vervolg pagina 4). Radio-Ambon heeft het bericht om geroepen, dat troepen van de Apris zijn geland op het eiland Ceram. Verdere bijzonderheden worden niet gemeld. Bevoegde militaire kringen in Djakar- ta hebben het feit van de landing be vestigd, doch wensten geen details te verstrekken. Zij verklaarden, dat het ministerie van Defensie binnenkort een officiële verklaring over de situatie in de Zuid-Molukken zal afleggen. De operaties in de Zuid-Molukken staan onder leiding van kolonel Kawilarang, bevelhebber van de Apris in Oost-In- donesie. Na de vele Sinterklazen op 5 Decem ber gaat het er naar uitzien, dat er ook de klad komt in het metier der heide- koninginnen. In Ede wordt n.l. ieder jaar ter gelegenheid van de heideweek een heidekoningin gekozen door de plaatselijke V.V.V. De Edese café- en hotelhouders heb ben echter onenigheid met de vreem deling enorganisatie gekregen en hebben zich thans verenigd om zelf een „heidehoning" te kiezen. De VVV- koningin zal optreden in het openlucht theater, terwijl de café- en restaurant koning in het dorp zelf zal resideren. Waarbij we dan hopen, dat de vorst en de vorstin elkaar niet zullen tegen ko men, omdat dan 't vorstelijk decorum wel eens in het gedrang kan komen De politie te 's Gravenhage heeft een onderzoek ingesteld naar de papieren van de Britse filmregisseur Wagner, die zich Michael Howard noemt. Hij wordt voorlopig vastgehouden in verband met het feit, dat zijn identiteit in twijfel wordt getrokken. Naar men ons van de zijde der politie mededeelde is zijn status die van vreemdeling zonder pa pieren. Op de veemarkt te Utrecht werd Zaterdag voor de eerste maal de spe ciale markt voor t.b.c.vrij vee met eer- ficaat gehouden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1