Regering neemt forse maatregelen Eerste steen voor de Breedband Sb*1* - Klok als symbool der vrijheid Vlucht van 2000 mijl om twee Koreaanse bruggen te vernielen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Opnieuw beroep op Noord-Korea om zich terug te trekken Weer een Noordafrikaanse zege Zaterdag 29 JuH 1950 75e Jaargang No. 10859 voor Den Helder, Koegras, Texel, Wiermgen en Anna Paulowtm TOENEMENDE CHAOS /N BELGIE Nieuwe onderhandelingen tussen grote partijen? Buset weigerde onder houd met koning Leopold Zendt vredesoproep van Stockholm naar 't Kremlin Raad van Vakcentra'en vraagt prijsstop Noordelijke aanval werd afgeslagen Maandag weer bijeen „Leerling" van Gerrit de Stotteraar? Zij speelden mooi weer van 's Rijks penningen Ex-nazigeneraal Otto Remer was aan het woord Geen territoriale ambities der V.S. op Formosa I - Onze oorlogscorrespondent Ward Price vloog mee in een Amerikaans superfort Bemanning u'tgerust met en munten goud< Westduitse politie wordt met 12000 man versterkt Vliegramp in Brazilië Frankrijk kan er niet aan denken neutraalte blijven Gerepatriëerd soldaat wilde zijn ex-verloofde doden Zweedse vliegtuigen houden Sowjet-oorlogsschepen in het oog V.S. krijgen leger van 834.000 man Italië wil nieuwe divisies bewapenen Lijk gevonden in het Haagse bos BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 44904 J Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten De eerste minister van Belgie, Duvieusart, heeft Vrijdagavond in een radio rede kennisgegeven van de maatregelen, waartoe de regering heeft besloten, om aan de toenemende ontreddering van het economische leven het hoofd te bieden. Dit feit bewijst, hoe ernstig de toestand in Belgie thans wordt geacht. Tegelijkertijd echter verluidt, dat de regering heeft uitgemaakt, dat de onder handelingen tussen de drie grote partijen moeten worden hervat, om alsnog tot een compromis inzake de koningskwestie te komen. De anti-Leopoldistische actie, die in Wallonië is ingezet en thans ook naar de grote steden in Vlaan deren begint over te slaan, wordt allerminst onderschat. Zij omvat reeds meer dan een half millioen mensen en is met zulke totale middelen ingezet, dat er groot gevaar is voor zeer ernstige, blijvende schade aan het economische leven van het land. met toenemende felheid worden ge voerd. Brussel, waar de stakingen niet algemeen zijn, is het toneel geworden van voortdurende relletjes en beto gingen. Verwacht, wordt, dat deze nog feller zullen worden, omdat dan Waal se stakers in groepen naar de stad zul len reizen. In het Zuiden hebben de stakingsco- mité's zich een grote macht aangema tigd. Zij kondigen maatregelen af, waaraan het publiek zich eenvoudig heeft te onderwerpen. Blijkbaar zet men alles op alles, om het spoorweg verkeer volslagen te laten vastlopen, gelijk het wegverkeer al grotendeels verlamd is. Het Waalse departement steekt de kop weer op. Er gaan in socialistische kringen geruchten over plannen van de Waalse Beweging om een voorlopige regering voor het Walenland te pro clameren. Duvieusart heeft in zijn rede niet In conereto uiteengezet, wat de regering denkt te gaan doen. Haar eerste maat regel, vordering van arbeid, heeft zij echter reeds genomen. Deze geldt voor het gebied van Luik en dat van Char leroi. Wel heeft de premier een be roep gedaan op het gezonde verstand en er op aangedrongen, de konings kwestie in een geest van nationale een heid op te lossen. De koning, zo deel de hij mede, heeft reeds een begin gemaakt met besprekingen, die hem een volledig inzicht in de toestand moeten verschaffen en zal „in alle on partijdigheid de maatregelen kunnen nemen, die geschikt zijn om een poli tiek van ruime toenadering te bevor deren". Het staat te bezien, of deze medede ling, die niet van bindende toezeg gingen vergezeld ging, nog veel indruk zal kunnen maken op de anti-Leopol- disten. Integendeel heeft Max Buset, de voorzitter van de Socialistische par tij, Vrijdagavond nog verklaard, dat hij de uitnodiging van de koning voor een persoonlijk onderhoud van de hand heeft gewezen en slechts naar het paleis te Laeken zal gaan, om er ken nis te nemen van 's konings besluit tot abdicatie. Het is dan ook niet te verwachten, dat de wens van de regering, om nieuwe onderhandelingen te openen, veel waardering in het niet-katholieke kamp zal ondervinden. Integendeel is daar de neiging zeer groot, om tot het bittere einde voort te gaan. De onrust heeft zich. stormenderhand over net land uitgebreid. Het leven in Wallonië is lamgelegd door de stakingen, die Engelse bisschoppen: De twee leiders der Engelse kerk, de aartsbisschop van Canterbury en de aartsbisschop van York, hebben een be roep gedaan op het volk om de vredes oproep van Stockholm niet te tekenen De bisschop van York, Garbett, zei de, dat hij „veel eerder bereid" zou zijn de oproep te tekenen, indien deze aan het Kremlin gericht was, „dat alle po gingen om een internationale controle (op de atoomenergie - red.) sinds ja ren heeft tegengewerkt". De raad van vakcentralen, waarin sa menwerken het NVV, het CNV en de KAB, heeft zich met het volgende tele gram tot de regering gewend: „Op grond van de recente ontwikke ling van het internationaal en nationaal prijsniveau, zowel voor de groot- als voor de kleinhandel en de vooruitzich ten daaromtrent voor de naaste toe komst, gezien in het licht van de inter nationale politieke spanningen, dringt de raad van vakcentralen met grote nadruk bij uw regering aan op onmid dellijke afkondiging van een prijsstop en op het nemen van verdere prijs- beheersende maatregelen. Gegeven verder de stijging van de kosten van levensonderhoud sedert de devaluatie verzoekt de raad uw rege ring het overleg over deze ernstige ont wikkeling en haar gevolgen voor de loonvorming op korte termijn met de stichting van de arbeid te openen". Door snel ingrijpen wist de Haag se brandweer Vrijdag een ontploffing van een in brand geraakte acetyleen cylinder te voorkomen. Het apparaat werd in een singel geworpen. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wisselende bewolking met perioden van zonneschijn en een enkele verspreide bui. Zwakke tot matige wind voornamelijk tus sen Noordoost en Noordwest. On geveer dezelfde temperatuur a! gisteren. Zondag: Zon op 4.57, onder: 20.34, Maan op 21.33, onder: 6.06. Maandag: Zon op 4.59, onder: 20.33; Maan op 21.45, onder; 7.30. De strijd in Korea Druk op centrale front houdt aan Volgens berichten van het Koreaan se front is de Amerikaanse 25ste divi sie er met steun van eenheden van de eerste cavalerie-divisie in geslaagd, een wig op te ruimen, die de Noordelijken hadden gedreven in het centrale front in Korea, nabij Itsjoiuii. Daarmee is de zwaarste Noordelijke aanval uit de ge hele Koreaanse expeditie tot staan ge bracht. Bij deze aanval waren ongeveer achthonderd man Noordelijke troepen betrokken. Overigens blijven de Noordelijken geconcentreerde aanvallen op de Ame rikaanse stellingen ten Zuidoosten van Jongdong uitvoeren. De druk op het gehele front blijft onverminderd zwaar. Volgens een bericht van radio Pjong jang hebben de Noordelijken Hamjang, 100 km ten Zuiden van Taedjon, ver overd. VRAGEN AAN DE MINISTER OVER DE AARDAPPELPRIJZEN. Zijn de in consumentenkringen ge uite klachten juist, dat de aardappel prijzen in de kleinhandel abnormaal hoog zijn? Zo ja, heeft de heer Mae- nen (KVP) aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening gevraagd, kunt U dan de redenen hier voor mededelen en is U bereid maat regelen hiertegen te treffen? Korte vergadering van Veiligheidsraad In afwezigheid van de Sowjetafge- vaardigde Jacob Malik, die naar men aanneemt de vergaderingen van de Vei ligheidsraad nog wel deze maand zal blijven boycotten totdat hij op 1 Augus tus het voorzitterschap zal overnemen, kwam de Raad gisteren in korte verga dering bijeen. De Engelse gedelegeer de prees de snelheid, waarmede land-, zee- en luchtstrijdkrachten van de Ver. Naties op Korea in actie waren geko men. Nog geen vijf weken geleden over schreden de Noordkoreanen de 38ste breedtegraad. In die tijd zijn grote troe penmachten naar het gevechtsterrein ge bracht. De afgevaardigde van nationa listisch China zeide, dat de wereld zich met grote bezorgdheid afvroeg wanneer en waar de volgende slag zou vallen. Sir Benegai Rau van India deed een beroep op Noord-Korea, „zelfs in dit stadium", om zich te voegen naar de resolutie van de Veiligheidsraad en zich Uit een cel in het Ensehedese poli tiebureau is Vrijdag ontvlucht de 33- jarige schilder J. S. Het was zijn twee de ontvluchting binnen een week, want Zondag had hij een psychiatrisch gesticht te Avereest al heimelijk ver laten, waar hij vertoefde wegens het plegen van vele diefstallen. Met behulp van een ijzeren voor werp. wist S. omstreeks half vijf de grendel van zijn celdeur open te ma ken en even later herhaalde hij dit op dezelfde manier met een andere deurgrendel, welke alle cellen afsluit. Hij wandelde beide deuren uit en ver liet door een achterdeur het politiebu reau. Daarop stal hij een fiets en ver dween achter de 38ste breedtegraad terug te trekken om het land veel onnodig lijden te besparen. De Fransman Jean Chauvel sprak zijn waardering uit voor de vastberadenheid waarmee het verenigd commando een moeilijke situatie had aangepakt. Dr. Antonio Quevedo van Ecuador sprak als zijn overtuiging uit, dat de besprekin gen tussen de V.S. en de andere leden- staten tot verdere samenwerking van de V.N. in Korea zouden leiden. De voorzitter, de Noor Arne Sunde, ver daagde de vergadering tot Maandag. Blijkens het verslag der Algemene Rekenkamer over 1949 heeft een of ficier van de landmacht na een op merking van de Kamer f 685.71 moe ten terugbetalen wegens het onnodig gebruiken van een auto tijdens dienst reizen. Een hoofdambtenaar van net departement van Landbouw moest f 1.501.48 aan het Rijk terugbetalen. Rel in West-Berlijn Westberlijnse politiemannen gebruik ten Vrijdag voor het eerst sinds de oorlog traangasbommen toen 40 West- Berljjnse studenten een vergadering verstoorden van de rechtse „Socialis- ttischc Reichspartei"*, waarop Otfo Ernst Remer, de voormalige nazi-ge neraal, die het complot tegen Hitier op 30 Juli 1944 verijdelde, het woord zou voeren. Sterke politieafdelingen met gummi knuppels dreven de menigte terug, die het „Restaurant Prseussenhof" in de Britse sector, waar de vergadering werd gehouden, wilde bestormen. Iemand, die door de studenten voor Remer werd aangezien, werd mishan deld en moest door de politie in be scherming genomen worden. De studenten verzamelden zich later voor de politiepost waarheen de ver meende Remer was gebracht en rie pen: „Daar betalen we nu belasting voor" „Waarom beschermt de po litie nazi's?" Toen zij het gebouw trachtten binnen te dringen, wierp de politie traangasbommen en maakte zij gebruik van de gummistok. Enige ver slaggevers en persfotografen liepen klappen op. De camera's der fotogra fen werden vernield. De Noord-Afrikanen in de Ronde van Frankrijk krijgen nu pas goed de smaak te pakken. Ook de veertiende etappe, die van Nimes naar Toulon over 235 km, werd een Noordafrikaanse overwinning. Het' was Dos Reis die als eerste door de finish kwam met aan zijn wiel zijn ploegmakker Zelasco. De meeste coureurs hebben zich Vrijdag niet druk gemaakt. Even als Donderdag was de temperatuur zeer hoog, hetgeen zonder twijfel van grote invloed is geweest op de prestaties. Toch was er spanning, alleen geen spanning die zich uitte in felle demarages of lange spurts. Kübler en Ockers hebben elkaar de gehele etappe beloerd en geen moment verloren deze renners elkaar uit het oog. De Zwitser en de Belg zijn beiden in staat de Tour 1950 als overwinnaar te beëindigen. Daar het verschil tussen deze twee favorieten slechts 66 seconden bedraagt is het duidelijk dat zij elkaar geen meter voorsprong toeslaan. Natuurlijk zijn er nog andere kapers op de kust doch die hebben in ieder geval minstens negen minuten achterstand op de drager van de gele trui. Onze landgenoot De Ruijter kwam in het grote peloton binnen, dat op de dertiende plaats werd ge klasseerd in de zelfde tijd als Desbats die vijfde werd. Door bemiddeling van India heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken de Chinese com munistische regering verzekerd, dat de Ver. Staten geen territoriale ambi ties op Formosa hebben. Dit is Vrij dag door gewoonlijk welingelichte functionarissen te Washington ver klaard. J '«KM»' mm Gisteren heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, de eerste steen gelegd voor nieuwe gebouwen van de N.V. Breedband. Dit nieuwe be drijf, dat door de Marshall-hulp tot stand kon komen, wordt een uit breiding van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrie ken. Tal van autoriteiten waren bij de steenlegging aanwezig. Z.K.H. Prins Bernhard kijkt belangstel lend toe, onderwijl minister Van den Brink de eerste steen inmetselt Tekeningen van een luidklok op muren zullen „de verzetscampagne tegen het communisme" aanduiden, die in de landen „achter het ijzeren gordijn" zal worden gevoerd, zo heeft generaal Lucius Clay, de voormalige Amerikaanse militaire gouverneur te Berlijn, te Chicago meegedeeld. De campagne zal beginnen, wanneer een grote „vrijheidsklok" te Berlijn wordt geluid. De klok, die ongeveer 2% meter hoog is en de inscriptie draagt, „Moge deze wereld onder Gods leiding in vrijheid herboren worden", is te Croydon in Engeland gegoten. Generaal Clay zei, dat de klok te Berlijn zal worden opgehangen ter ere van hen, die hun leven in de strijd voor de vrijheid geven. Het eerste gelui zal per radio naar alle vrije volken der wereld worden uitgezonden. Gelijk tijdig zullen alle klokken in de Verenigde Staten en ook in West-Europa luiden. (Van onze oorlogscorrespondent Ward Price) rOKIO (telegrafisch). Van een hoogte van twee mijl zag ik hoe ons superfort, waarin ik op een bombarde- mentsvlucht van Tokio naar Korea meevloog, met een lading duizend- ponds bommen, een brug vernielde te Chochiwon. Het was een van de ty perende voorbeelden van de onvoor bereide wijze waarop Amerika zich in déze oorlog heeft moeten werpen, dat een vliegtuig ter waarde van twee mil lioen gulden even op een heen en weer reisje van bijna tweeduizend mijl ge zonden moest worden om een paar bruggen op te blazen. Bij de open deuren van de bomrek- ken stond ik het toneel gade te slaan, terwijl ons vliegtuig zijn doel naderde met een snelheid van 400 mijl per uur. Onder ons lag het zonovergoten Kore aanse landschap. Op tienduizend voet hoogte vliegende konden wij geen be weging op de wegen zien, maar het gezicht van enkele vernielde bruggen getuigde van het succes van eerdere bombardementsvluchten. Ons doel wa ren de twee bruggen over de brede Mihochon-rivier, een paar mijl ten oos ten van Chochiwon, in de richting van Chongju. De ene was een stalen spoor wegbrug, de andere, vlak ernaast, een stenen verkeersbrug. Van Tokio af waren we reeds drie en een half uur in de lucht geweest toen we eindelijk met het bombarderen konden beginnen. De eerste zes bom men van duizend pond gooiden we au tomatisch uit. Met verbazingwekkende precisie kwamen zij op de spoorweg brug terecht, die vlak daarop door een enorme blauwzwarte rookwolk aan ons gezicht onttrokken werd. Wij koersten toen wat rond over het rustig uitziende landschap en kwamen een kwartier later terug óm de ver keersbrug te raken, eveneens met een „boeketje" van zes bommen. Intussen was de rookwolk van de stalen spoor brug overgedreven en konden wij dui delijk het wijde gat in de structuur zien, waar de twee stalen bogen ge weest waren. Het was een prachtige zonnige dag, zonder afweer of vijandelijke jagers. Het was bombarderen-de-luxe. Toen ons superfort zich omkeerde voor de vier uur lange retourvlucht naar Japan, zag ik de zwarte kegeltop van de beroemde Fujiyamaberg boven de wolken uitsteken, markant versierd met drie lange strepen sneeuw. Een van de voorbereidselen van de vlucht bij het vertrek was het uitdelen (door de piloot) van een handjevol gouden souvereinen aan elk lid van zijn bemanning. Dit geld, waaraan de Koreaanse bevolking grotere waarde hecht dan aan enige andere muntsoort, wordt gebruikt teneinde zich van hulp van de bevolking te verzekeren ingeval van een noodlanding. De geallieerde Hoge Commissie heeft in een schrijven aan de Westduitse re gering toestemming gegeven om de politiemacht in West-Duitsland met on geveer 12.000 man uit te breiden. De nieuwe politiemacht zal bestaan uit zelf standige mobiele eenheden en zal mo gelijk worden uitgerust met lichte wa pens en materiaal om samenscholin gen uiteen te drijven, zoals brandslan gen. De brief is een antwoord op een mon deling verzoek van Adenauer om toe stemming tot uitbreiding van de politie Waarschijnlijk vijffig doden Een Constellation van de Panair de Brasil is neergestort bij Sao Leopolde, nabij Porto Alegre in Brazilië. Er be vonden zich 43 passagiers en een be manning van zeven koppen aan boord. Waarschijnlijk zijn allen omgekomen. Het vliegtuig verongelukte tijdens noodweer, toen het, door gebrek aan brandstof gedwongen, een noodlanding moest maken. NED. GEZANT TE BOEKAREST De heer W. C. Posthumus Meyjes, Hare Majesteits gezant in Boedapest, is tevens benoemd tot Nederlands gezant bij de Roemeense volksrepubliek. Jules Moch, de Franse minister van Defensie, heeft in de Nationale Ver gadering verklaard, dat de onmiddel lijk beschikbare strijdkrachten van de Sowjetunie geringer zijn dan de Britse minister van Defensie heeft meegedeeld in het Lagerhuis. „Echter noch Shinwell, noch ik wensen precies bekend te maken wat wij weten", zo zeide hij. Frankrijks verdedigingspo- litiek, aldus Moch, is gebaseerd op de volgende beginselen: Frankrijk kan er niet aan denken neutraal te blijven. Frankrijk zal niet deel nemen aan agressie-oorlog, Frankrijk kan zich niet alleen verdedigen en het zoekt zijn eigen veiligheid in collectieve veiligheid. De Nationale Vergadering is een de bat begonnen over een begroting van 290.600 millioen fr. voor de luchtmacht gedurende 1951 tot 1955. De uitgaven voor de periode van 1945 tot 1949 be droegen 200.800 millioen fr. Door deze credieten zal Frankrijk een luchtmacht van 2029 vliegtuigen krijgen, waarvan 1814 voor de gewone luchtmacht en 215 voor de marineluchtmacht. Indien er voldoende credieten worden ver leend zal er een extra-groep van 547 vliegtuigen komen. Het luchtmacht- personeel zal van 84.950 officieren en manschappen in 1951 op 116.700 in 1955 worden gebracht. De onlangs uit Indonesië terugge keerde militair F. H. uit Ouöe-Pekela, heeft gisterenavond in Blijham zijn vroegere verloofde, die daar met een andere jongeman fietste, met zijn mo tor van achter aangereden. Het meisje werd daardoor licht gewond. Daarna sprong H. van de motor, wierp zich op het meisje en trachtte haar te wurgen. Dit werd voorkomen door de andere jongeman. H. wilde vluchten, maar werd tegen gehouden door dorpsbewoners, die hem aan de Rijkspolitie overleverden. H. had reeds verscheidene malen gedreigd, het meisje te zullen vermoorden, wan neer zij niet bij hem terugkwam. Reeds eerder op de dag was hij haar en haar vriend tegengekomen. Hij had ook toen dreigende taal geuit, zonder echter tot daden over te gaan. De vier Russische oorlogsschepen, die Donderdag langs de Zweedse kust Noordwaarts gevaren zijn, hebben Vrijdag nabij de Poolcirkel hun koers gewijzigd en voeren op 8 mijl afstand van de kust weer naar het Zuiden. De schepen, die de kustlijn volgen, wor den door vliegtuigen van de Zweedse luchtmacht gevolgd. In de Noordwesthoek van Over- ijsel met als centrum Steenwijk is een vereniging voor kunstmatige insemina tie gesticht. De vereniging heeft vijf stieren. De leden hebben tezamen 5000 koeien. Het Amerikaanse landleger is van plan zijn sterkte te brengen op 834.000 man (een vermeerdering van 240.000 man), zo maakte de voorzitter van de com missie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden, Carl Vinson, Vrijdag bekend. De stafchef van het le ger, generaal Lawton Collin, had de commissie medegedeeld, dat 1.651.000 dollar zouden worden uitgegeven voor tanks, kanonnen, veldgeschut e.d. De Italiaanse regering heeft besloten het parlement om gelden te verzoeken voor bewapeningsdoeleinden. Ofschoon geen officiële bijzonderheden werden gegeven, gelooft men, dat het kabinet heeft besloten een voorlopig bedrag van 50.000 millioen lire te besteden aan de bewapening van vijf nieuwe divi sies. Hierdoor zou het Italiaanse leger op 12 divisies gebracht worden. Teza men met de hulptroepen zou Italië dan beschikken over 250.000 man grondtroe pen in totaal, het toegestane aantal volgens het vredesverdrag. Het kabinet maakte bekend, dat haar- besluit om het Italiaanse leger uit te breiden tot aan de door het vredesver drag gesteld limiet, met volledige mo derne uitrusting, genomen was met het oog „op de noodzakelijkheid om alle pogingen tot agressie af te schrikken". In het Haagse bos is het stoffelijk overschot gevonden van de 68-jarige Hagenaar A. van der H., die sinds 10 Juli werd vermist. Volgens de politie wijzen de plaats en omgeving, waar het stoffelijk overschot is gevonden, niet op misdrijf. Niettemin is het stof felijk overschot in beslag genomen om door schouwing de doodsoorzaak te kunnen vaststellen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1