Bij het spel Record belangstelling voor Vierdaagse De apen-invasie in Knobbeldam Angsi - een slechte raadgever Koningin Juliana in kamp van „Hei vierde Prinsenkind" Er was feest in de Keizer Karelstad Schakende dames Scheepvaartberichten Kleine grapjes Glimlachje P oces-verbaal wegens hamsteren ZATERDAG 29 JULI 1950 :;S" Wu de kranten er openlijk over schrij ven en zelfs al een beetje op hun achterste poten beginnen te staan en over wettelijk ingrijpen praten nu kunnen wij er in dit eigen hoekje ook gerust het onze van zeggen. Want het is een aangelegenheid, die ons ten slotte het meest aangaat. Het manvolk bemoeit zich door de bank niet zozeer met wat er op de planken fan onze provisiekast staat tenzij ée aanschaf daarvan wat al te opzich tig in de papieren gaat lopen. En daar begint het momenteel in vele huisge zinnen bedenkelijk op te lijken, want er wordt weer en op grote schaal ge hamsterd. En de vraag, die welhaast elke huismoeder zich, willens of on willens stelt, is: Ben ik aan mijn kin deren niet verplicht, daaraan mee te doen? Nu zitten aan dat begrip hamsteren allerlei kanten, gunstige en ongunsti ge en voordat wij in het wilde weg (altijd verondersteld dat wij daartoe in staat zijn) balen van dit en vaten van dat gaan inslaan, is het toch niet meer dan verstandig dat wij eerst die verscheidene kanten rustig gaan be kijken. Om te beginnen met het goede: dat woord hamsteren heeft een ongunsti ge klank, maar dat is toch eigenlijk een beetje onredelijk tegenover het ijverige beest, dat deze bezigheid heeft uitgevonden. De hamster verzamelt met toewijding de gehele zomer door voedsel voor de wintertijd, niet aller eerst voor zichzelf als wel voor de jonkjes die hij als goed huisvader door het slechte seizoen moet helpen. En aangezien de natuur een kwistige moeder is die altijd verbazend royaal is met haar goede gaven, doet één zo'n inzamelend en slepend diertje de grote dierengemeenschap met zijn voorraadje niet te kort. Maar in de gemeenschap der men sen liggen de verhoudingen wel enigs zins anders en hamsteren heeft daar niet zuiver de betekenis van: een paar appeltjes voor de dorst opber gen, maar: naar je toegraaien, oes- noods ten koste van een ander. En aangezien graaien meestal haastig en ondoordacht geschiedt, is hamsteren uiteindelijk een schadepost voor ge meenschap en hamsteraar beide. Maar zal menige moeder hier protesteren: mógen wij dan niet voor ons gezin zorgen? ik heb nu één (sommigen zelfs twee) wereldoorlogen aan den lijve gevoeld. Ik ben de ellen de van honger, kou en duister nog niet vergeten en ik wil dat mijn kin deren besparen. Nu is het voedsel nog volop te krijgen, maar wie kan mij zeggen hoe lang die overvloed nog duurt? En nu er alweer plaatjes in de krant verschijnen van gevechten en gewonden-transporten, nu weet ik wel hoe laat het is en ga mijn maat regelen nemen. In de vorige oorlog heb ik zo dikwijls gezegd: had ik toch maar meer van dit of dat inge slagen. Dat overkomt me niet weer. Ze kunnen praten wat ze wiiien, maar voor 't hondje bijt wil ik wat in huis hebben. Aangenomen, dat er in die redene ring veel begrijpelijks schuilt. Maar wat gebeurt er, als een paar millioen huismoeders dat op hetzelfde ogen blik gaan zeggen? Dan loopt de inge wikkelde machinerie ^hopeloos vast. Dan krijgen we uit angst voor een denkbeeldig tekort dat er nog niet is, een zeer werkelijk tekort dat vol strekt onzinnig is en iedereen treft, De Zwitserse generaal Guisan is voor een verblijf van enkele dagen in ons land aangekomen. Voor onze meisjes van 6 k 7 jaar maken we deze keer zo'n aardig schor tje, dat ze bij warm weer ook heel goed als strand- of tuinjurkje kunnen dragen. We laten het hier zien in effen en in bedrukte stof. Het ene modelle tje heeft een eenvoudige garnering van band in een afstekende kleur; bij effen stof staat dat in verschillende kleuren bewerkte band ook heel leuk. Het andere is met plooiseltjes van de zelfde of andere stof versierd. En met een fris borduurranJje of -motiefje bereikt u ook altijd iets leuks. U heeft ervoor nodig ca. 1.25 M. stof van 80 90 breed. U vouwt het beleg- je aan het rugpandje naar binnen en brengt de sluiting aan, waarna we de zijnaden sluiten. Op de voorbaan van het rokje stikt u de zakjes, waarop eerst de garnering is aangebracht. Dan verbindt u de voor- met de achter banen (40 bij 40 cm.) en zet de boven kant ingerimpeld aan het lijfje. De bovenrand hiervan werkt u met schui ne repen stof af, waarby u tegelijk de 3 cm. brede schouderbanden (ca. 44 cm. lang) meenaait. Heeft u de rug liever niet zo laag, dan knipt u hem volgens het patroon van het voorpand. De Vierdaagse afstandsmarsen zijn dit jaar uitnemend geslaagd. Alle vroe gere records, wat de belangstelling van het publiek betreft zijn, vooral op de laatste dag, gebroken. Vier dagen lang heeft er in en rond de Keizer Karel stad een opgewekte en feestelijke stem ming geheerst, hetgeen op de laatste dag tot het toppunt werd gedreven. Van Mook tot Nijmegen zag men dichte rijen kijkers aan weerszijden van de weg. Al om 5 uur 's morgens waren velen komen opdagen om zeker te zijn van een goed plaatsje, en ze hadden al lerlei meubilair aangesleept dat als zitplaats moest dienen. De intocht in Nijmegen, na het vol brengen van de laatste mars, had tien duizenden op de been gebracht. Wa gonladingen bloemen waren aange voerd en niet één van de ruim 6400 wandelaars die de finish haalden, bleef zonder een fleurige hulde. Muziek korpsen uit Arnhem, Eindhoven en Vee- nendaal, militaire kapellen, trommel- korpsen en fanfares uit alle delen van het land gingen aan het hoofd van de geestdriftige stoet. Deze feestelijke en kleurige entree duurde bijna drie uren, zodat tal van groepen, alhoewel nog in tiptop conditie, twee uur later arri veerden dan Donderdag. De belangstelling van officiële zijde v/as eveneens zeer groot. Op onze tocht langs de route GraveCuykGennep MookNijmegen merkten we vele autoriteiten op, onder we mr. W. F. Schokking, Minister van Oorlog, gene raal Kruis, Generaal Giebel van de L.S. K., de Belgische ambassadeur de heer E. Graeffe en de militaire attaché van Belgie, generaal Servais en verscheide ne hoofdofficieren van onderdelen van het Nederlandse leger. Vrijdagmorgen zijn 6488 deelnemers gestart, tien waren thuis gebleven en veertien vielen onderweg uit, zodat er 6474 het einde gehaald hebben. Op de eerste dag waren 6753 tippelaars op pad gegaan. In totaal noteerde men dus tijdens de marsen 265 uitvallers. De bui- Dit is de ideale zomer japon voorde warme dagen. Het is een model uit New York van gebloemde stof, een klokrok met een diepe plooienvouw aan de voorkant en heupzakken mei een brede witte piqué rand. Het bo venstuk is zonder schouders en rug met een karakteristieke kraagdie ge deeltelijk afneembaar is. ook de hamsteraars die dan meteen al op hun voorraad zijn aangewezen. Dat is heus geen overdreven voorstel ling van feiten: er wordt nu in som mige steden al nee verkocht wat be treft suiker, om iets te noemen. Er wordt fantastisch ingeslagen: met balen tegelijk aan rijst, met hele kisten tegelijk aan thee. Als de voor ziening daardoor straks vastloopt heb ben wij het balletje is al opgegooid weer distributie te wachten met alle narigheid van dien. En de „gelukkige" bezitter van dat pakhuis? Die moet dan óf zijn voor raad gaan aanspreken, óf zich benel pen in het zalig bewustzijn dat hij al thans in geval van dat bijtende hond je voor de bui binnen is. Maar is hij dat ook wezenlijk? Nog afgezien van de grote kwestie, wan neer, waar en hoe die gevreesde der de wereldoorlog zal uitbreken, of die ook een bezetting van het Westen zal meebrengen en hoe lang die duren zal afgezien van al die grote vraag tekens blijft daar nog het nuchtere feit, dat de meeste levensmiddelen in onze huizen, die daarvoor niet zijn ingericht, niet langer dan hoogstens enige maanden zijn goed te houden. Alleen datgene wat luchtdicht afge sloten wordt verkocht, is onbeperkt houdbaar. Suiker, bloem, thee, cacao zijn gevoelig voor vocht, rijst en peul vruchten, vet zelfs bederven of wor den ongenietbaar. Voor onze eerste levensbehoeften: aardappelen, green- te, fruit, melk, brood, boter, vlees, zijn wij op onmiddellijke voorziening aangewezen. Waarom spitten al die hamsteraars niet liever hun tuin om of zetten een geit in de bleek, in plaats van de gemeenschap voor on schatbare sommen op te lichten? Want daarop komt het ten slotte neer: al dat ondoordacht en inhalig opgetast voedsel staat straks op zol der en in kelders te bederven, zonder enig profijt voor wie ook. Is het maar niet fatsoenlijker èn verstandiger, om rustig te blijven en onze gewone gang te ggan? Laten we ons huis en hart toch vrij houden van die dolle, redeloze angst: Straks komt de Rus! Het ziet er niet zo rooskleurig ui* in de wereld, wij behoeven elkaar niets wijs te maken. En het Boek, dat nooit gelogen heeft, spreekt ook ern stig van oorlogen en geruchten van oorlogen, van aardbevingen en hon gersnoden en pestilentiën als van het weerlichten, dat aan het grote en laatste Onweer voorafgaat. Maar het spreekt eveneens van niet bezorgd te zijn voor de dag van morgen ,want elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad". En is het niet vreemd, dat menig een op staat met de angst voor de verre „Rus", terwijl hij geen enkele gedachte wijdt aan de dood die - in een kantelende autobus op een druk- ke riiweg, bij een electrische leiding - nieT meer dan een handbreed van hem verwijderd is? SASK.1A. Woensdag was het ongetwijfeld de mooiste dag van de vacantie voor de kinderen, die het kamp van „Het Vierde Prinsenkind" te Mont- foort bevolken. Toen kwam n.l. HM. Koningin Juliana eens kijken hoe of de kinderen, die lichamelijk door de oorlog werden getroffen, zich vermaken. Met belangstelling volgde de Koningin, die vergezeld was door mevrouw Smitt-Avis, het spel van de „darren" (de jongens uit het kamp „De Bijenkorf") en de „werksters" (de meisjes). Te midden der kinderen gebruikte Koningin Juliana de maaltijd in de „cetraat", de cantine in het kamp. Op deze foto ziet u H.M. de Koningin in gesprek met een pa tientje. Verder v.l.n.r. de kamp commandant Vogelde secretaris F. Hofstede en dr. B. van Dijk. Nog geen kampioene In Amsterdam is gisteren de laatste ronde gespeeld van het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland vcor dames. Mevr. F. Heemskerk, die de kampioenstitel draagt en mevr. C. Roodzant wonnen beiden haar par tijen van respectievelijk mevr. A. M. van Schaik en mevr. A, van Praag, zodat zij in de eindstand elk met 61/2 punt zijn geëindigd. Het hoofdbestuur van de K.N.S.B. zal Zaterdagmiddag vergaderen om uit te maken wie de kampioenstitel van nu af zal mogen dragen. Er zijn namelijk twee mogelijkheden. Ten eerste zou men de kampioenstitel wederom aan mevr. F. Heemskerk kunnen toekennen, omdat zij als kam pioene gelijk is geëindigd met Mevr. Roodzant. Er gaan echter stemmen op om en dit is dan de tweede moge lijkheid een match van een be paald aantal partijen tussen de dames te laten spelen waaruit de kampioene zich zou presenteren, vooral ook omdat mevr. Roodzant reeds driemaal kam pioene van Nederland is geweest. tenlanders hebben zich uitstekend ge houden en leden geen verliezen, een prachtig resultaat Vermeld zy nog dat de geestdrift in Grave, Cuyk en Gennep, waar de ge meentebesturen de leiding van de Vier daagse officieel begroetten, ieders hart verheugde. Overal hingen de vlaggen uit; en telkens klaterde het applaus al» weer een pittig groepje voorbij mar cheerde. Wat Nijmegen aangaat, daar bleef de stemming opgewekt tot laat in de avond toen het feest met concerten .bals en taptoes besloten werd. Aagtedijk, R'dam—Havanna, 27-7 van Ant» werpen Alderamin, Chittagong— R'dampass. 27-7 Gibraltar Alnati, Buenos Aires—R'dam. pass. 27-7 Fernando Noronha Averdijk, 27-7 van Galveston n#ar Mobile Bali New York— Djakarta, 27-7 te Bandarsharpour Bengkalii» 27-7 van Makassar naar Djakarta Caltex Pernis» 27-7 van Ras Tanura naar R'dam Celebes, Djakarta—A'dam, 27-7 te Belawan ten rede Delfshaven, R'dam—Buenos Aires, 27-7 bij Madeira Delft, A'dam—Chili, 27-7 van Puerto Chicama naar Callao Heems kerk, Tanga—A'dam, 27-7 van Port Said naar Alexandrie Hera, 28-7 van Punta Caidon te Maracaibo Indrapoera, Djakarta—R'dam, pass. 27-7 Kaap Tenez. Jobshaven, Tabou —Hamburg, 27-7 te Las Palm as Jupiter, 28-7 te Valencia Kota Baroe, 27-7 van Menado te Taruna Kota Gede, R'dam—Curagao, pass. 27-7 Wight Larenberg, 27-7 van Sa- vona naar Huelva Laurenskerk, A'dam— Basrafa, 27-7 van Suez naar Aden Lemster- kerk, R'dam—Calcutta, p. 27-7 Ouessant Loos- drecht, R'dam—Calcutta, 27-7 van Genua naar Port Said Maashaven, R'dam—Savona, pass. 27-7 Gibraltar Maaskerk, A'dam—Douala, 27-7 van Bordeaux naar Dakar Manoeran, Beira—Vancouver, 28-7 te Penang Marie- kerk, R'dam—Japan, 26-7 van Yókohama naar Otaru Modjokerto, 27-7 te Probolinggo ter rede Nestor, 27-7 van Istanbul naar Cala- mata Omala (t), R'dam—Mena al Ahmadi, 27-7 van Suez Ossendrecht, 27-7 van Middlesbro naar R'dam Riouw, 28-7 van Makassar te Sorong Rijnkerk, Yokohama— R'dam, 27-7 te Marseille Schiedijk, 27-7 van Havanna te Le Havre Soestdijk, Dja karta—New York, 27-7 van Belawan naar Co lombo Stad Haarlem, 27-7 van Savona te Saffi Stad Maastricht, R'dam—Genua, pass. 27-7 Ouessant Tarakan, Djakarta—A'dam, 27-7 van Aden naar Kamaran Tawali, 27-7 van Makassar naar Probolinggo Tibia, Cura- gao—Genua, pass. 27-7 Gibraltar Tjisadane, Yokohama—Rio de Janeiro, 27-7 van Kaapstad naar Buenos Aires Van 't Hoff, R'dam— Makassar, 27-7 van Genua Waterman, 27-7 van Fakfak te Sorong Zwijndrecht, R'dam— Reggio, pass. 27-7 Kaap St Vincent. Aagtedijk, R'dam—Havanna, pass. 27-7 Vlis- singen Abbedijk, 27-7 van Philadelphia te Baltimore Alcinous, 25-7 van A'dam te Makassar Breda, A'dam—Chili, 27-7 te Tri- mdad Dglfland, Illeos—Las Palmas, pass. 25-7 St Vincent (KV) Gooiland, 28-7 van A'dam naar Buenos Aires Kota Agoeng, Surabaja—R'dam, 26-7, 24 uur, pass. Sabang Kota Gede, R'dam—Curagao pass. 27-7, 24 uur, Ouessant Langkoeas, New York—Dja karta, 28-7 v.m. van Colombo Langlee Scott. Japan—R'dam, 26-7 van Port Swettenham naar Singapore I Vietsuycker, 26-7 van Fremantle naar Singapore Midas. Carlovassi—Gibraltar, 27-7 te Izmir Odysseus, 27-7 van R'dam naar Tanger Somersetshire, Dj!akarta—R' dam, 25-7 te Colombo Stad Leiden, 25-7 van Philadelphia te New York Vulcanus, 27-7 van Napels te Livomo. Arendskerk, Brisbane—R'dam, 28-7 in Straat Messina Etrema (t), 27-7 van Aruba naar Manchester Jobshaven, Tabou—Hamburg, 28-7 van Las Palmas Langlee Scott, Japan -R'dam, 28-7 te Penafig Lievevrouwekerk, Basrah—R'dam, pass. 27-7 Algiers Mentor, A'dam—Zwarte Zee, pass. 28-7 Gibraltar naar Algiers Mijdrecht, Stockholm—Buenos Aires, pass. 27-7 Fernando Noronha Oranjefon tein, Beira—A'dam, 28-7 te Antwerpen Prins Willem V, 27-7 te Chicago - Rijnkerk, Yoko hama—R'dam, 27-7 van Marseille Slamat, Djakarta—New York, 28-7 te Marseille SIo- terdijk, 28-7 van Savanna naar New Orleans Stad Leiden, 27-7 van New York naar Boston Vivita, R'dam—Sydney, 27-7 van Port Said. In Knobbeldam waren er twee en twintig apen HIJ-HPI" uit de dierentuin ont vlucht. Van alle kanten werd de politie opge beld. „Met het politie-bu- reau? Stuurt u onmid dellijk een paar agenten. Bij mij aan de overkant zitten twee apen op het dak!" „Oh, agent, er zit een aap op mijn stoep, ik durf gewoon de deur niet meer uit!" Een aap hier, een aap daar. Overal apen. Ten 1 slotte liet men op het li politiebureau de telefoon maar rinkelen. Het leek wel of de hele stad vol apen zat. Maar de nodige maatregelen werden met spoed geno men. Overvalwagens snorden door de straten. Alles was in rep en roer. De jacht op de apen was begonnen. De toeschouwers zagen veel, maar van de spannende en komieke tafrelen zagen ze niets. De familie De Boer vierde feest. Opa was tachtig jaar geworden. Er heerste een gezellige drukte. Heel wat familie leden, buren en vrienden waren aan wezig. Vanwege de warmte had men de tuindeuren wagenwijd opengezet. Opeens keek opa naar buiten, hij schrok want daar in de tuindeuren op de drempelKijk", riep de oude man verschrikt. Alle aanwezigen ke ken nu om naar de tuindeuren en wat zagen zij daar!!! Op de drempel stond een grote harige aap, zijn armen wijd uitgestrekt. Gegil en geschreeuw weer klonk, een aantal gasten kroop onder de tafel, een deel vloog door de deur en de rest verdween in de tuin. Het beest sprong op de tafel en begon een rondedans uit te voeren. Glaasjes, kop jes, alles viel op de grond. Eén der gasten viel over een grote bloemen tafel, pakte een bloempot beet en smeet die naar de aap om hem schrik aan te jagen. De aap nam een sprong en hing toen aan de lichtkroon. Deze viel met kletterend lawaai aan scher ven. Toen schoot het dier over de tafel heen naar de tuin en even piot- seling als hij gekomen was, was hij verdwenen. Een paar huizen verder was het lang zo gezellig niet. Daar zat broer Jan met een boos gezicht. Hij wou nog even de straat op, maar het mocht niet van zijn vader. „Je mag hier ook niets," zei Jan. Hij ging op de veranda staan én dacht: „Ik blijf hier op de veranda en ga niet eerder naar binnen, voordat ze me komen halen." Hij stond hier al een poosje toen er een hand op zijn schouder werd gelegd. „Niet omkijken," dacht hij. De dr k op zijn schouder bleef. Jan hoorde duidelijk ademhalen. Zou het moeder zijn of een van de anderen? Nog niet opzien. Net doen of ik veel verdriet heb over mijn eentonig leven. De druk op zijn schouder werd iets zwaarder. Het begon meer op knijpen te lijken. Als ze hem ook hier nog kwamen pla gen. Plotseling klonk er een vreemd gegrom achter hem. Neen, dat kon va der of moeder niet zijn. Heel voor- zichter gluurde Jan even opzij. Wat was dat? Wat voor een harige hand lag er nu op zijn schouder? Plotseling draaide Jan zich om en.keek mid den in het gezicht van een grote grijn zende aap. „Vader, moeder!!" gilde hij luid, „help een aap!!" In minder dan geen tijd kwamen er een paar oppas sers de trap opstormen, gewapend met een groot vang/et. Jan stond nog steeds te bibberen van angst. „We ko men je verlossen, hoor!" riepen de mannen. Met een handige beweging gooiden ze het net om de aap heen. Hij 'spartelde tegen en zodoende raakte hij steeds meer verward in het net. „We krijgen dat beest nooit de trap af", zei een der oppassers. „We zullen hem door het raam in de tuin laten zak ken". Jammer genoeg bleek het net niet al te sterk te zijn. Toen de aap halverwege in de lucht hing, scheurde het net open en de aap kwam met een smak op de grond terecht. „Hij neemt de benen," riep Jan. „Ik zie hem duidelijk langs de schutting rennen." „Ja, die zijn we weer kwijt," zuchtten de oppassers. Ten slotte gaven de politie, de brandweer en de oppassers de jacht op. De toenemende duisternis maakte trouwens de verdere jacht onmogelijk. Het werd weer rustig, want de men sen begaven zich naar bed. De volgen de morgen werd alles weer in gereed heid gebracht om de jacht op de apen tet vervolgen. De leiding was nu in handen gegeven van de dierentuin zelf. Het was nu alleen nog maar wachten op het 'sein om de jacht te be ginnen. Eindelijk ging de telefoon. „Wat, de directie van de dierentuin? Wat zegt u? Zijn vanmorgen alle apen uit eigen beweging weer ln hun hok teruggekeerd?" Dit was dus het einde van de jacht, een der spannendste dingen, die ooit in Knobbeldam werden meegemaakt. DE RAADSELS 1. Met R in het midden hoor ik op je hoofd thuis. Zet je inplaats daarvan dubbel L dan hoor ik op het toneel thuis. 2. Met een T in het midden beteken ik onnozel praten. Een N er voor in de plaats, dan heeft men een stutje nodig Verander die letters in een R, dan be tekent het huis aan huis verkopen. Een Z op die plaats en het houdt mooie woorden en beloften in. Met G is het echter in strijd met de waarheid. 3. Met een H verleen ik onderdak, met een M heb ik een lange staart, met een L ben ik onrein en met een B ben ik een kledingstuk. DE ANTWOORDEN 1. Baret, ballet. 2. Leuten, leunen, leuren, leuzen, leugen. 3. Huis, muis, luis en buis. Niet stil Zusje van vier jaar zit zonder warm jasje buiten op de stoep van het va- cantiehuisje. Moeder tikt tegen het raam en roept: „Niet zo stil blijven zitten, zusje! Het is veel te koud!" „Ikke zit niet stil! Ikke zit toch te zingen!" is het antwoord. Rare keel Greetje zit rustig te spelen. Opeens laat ze een „boertje". Moeder zegt: „Hé, Greetje, wat hoor ik daar?" „Ik kon er niets aan doen, mam, mijn keel gleed eventjes uit." Slimme Liesje Lies je: „Moeder vergroot uw bril erg?" Moeder: „Ja, kind." Lisje: „Wilt u hem dan afzetten, als u de taart snijdt?" U<L =~fO Waarom heb je hem niet eerder te voorschijn getoverd? Tegen de bedrijfsleider en de eigena ren van een levensmiddelenbedrtjf te Den Haag, die door middel van een reclamebiljet tot hamsteren hadden aangespoord, is procesverbaal opge maakt. BU een der klanten van dit be drijf werden grote hoeveelheden levens middelen aangetroffen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7