Russisch voorstel heeft geen kans Kort Bestek Bosbrand bedreigt Franse dorpen Drie divisies kern van veldleger Een chemische fabriek vernietigd, groot schip tot zinken gebracht VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Mysterie rond een verpleegster Twee geallieerde soldaten zochten hun heil in Oost-Duitsland Na een jacht van bijna drie jaar werd beruchte SS-er gegrepen Zaterdag 5 Aug. 1950 75e Jaargang No. 10865 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wieringen en Anna Pattlowns Austin: Een huichelachtige poging Zitting zonder besluit tot Dinsdag uiteen ALLAN KIRK BIJ GROMYKO Abdicatiewet Dinsdag in behandeling Blussers bleven een etmaal lang in touw Bij wijze van proef oproep per radio Het plan-Schuman komt in de Raad van Europa Successen van de luchtmacht der Ver. Naties Strijd om Taegoe Desabewoners sloegen een tovernaar dood Directe uitbreiding van militaire macht Een Engelsman en een Amerikaan Paul Robeson moet zijn pas inleveren begonnen? Firma Dupont zou waterstofbom maken R. I. S. in beroep in de zaak-Westerling Vermoordde op 5 Mei 1945 drie BS-ers BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Ma lik eisi terugtrekking van buitenlandse troepen in Korea TRIJDaAlCxVCiN*Theeft. 5Atï»I11j Sow jetunie in de vergadering van de Veiligheids- voorgesteld in Korea de order „staakt het vuren" uit te vaardigen en terugtrekking van de „buitenlandse troepen" te gelasten. Na een debat, waarin door verschillende afgevaardigden het woord werd gevoerd, werd de zitting tot Dinsdag verdaagd zonder dat er gestemd of enig besluit genomen was. Uit de verklaringen van de gedelegeerden zou men echter kunnen opmaken, dat de Sowjetrussische voorstellen geen schijn van kans hebben. Onmiddellijk nadat de agenda was aangenomen, waarop alleen de Ameri kaanse motie, die „de Noordkoreaanse aggressie" veroordeelt voorkomt, dien de de voorzitter Jacob Malik de vol gende ontwerpresolutie in: L De Veiligheidsraad moet een ver tegenwoordiger van communistisch China uitnodigen om deel te nemen aan de besprekingen van de raad over Korea. 2. De Noordkoreanen moeten gehoord worden. 3. De militaire actie in Korea moet gestaakt worden en de „buitenlandse troepen" moeten van het schiereiland worden teruggetrokken. Dr. T. F. Tsjiang (Nationalistisch Chi na) maakte onmiddellijk bezwaar tegen een punt van het voorstel. Malik deelde mede, dat de Sowjet- delegatie het toelaten van beide zijden tot de bespreking van het geschil als een essentiële en geen procedure kwes tie, beschouwt, daar het er om gaat, of de Veiligheidsraad maatregelen neemt, die tot vrede leiden of tot vijandelijkheden. Hij bracht in her innering, dat indertijd bij het debat over de Palestijnse kwestie een verte genwoordiger van de Arabische Hoge Commissie werd uitgenodigd. Warren Austin (VS) verklaarde, dat het Sowjet-voorstel in zijn geheel bui ten de agenda valt en niet tot de orde van de dag en de „regelmatige werk wijze" behoort. Hij noemde de resolu tie „wederom zulk een huichelachtige poging om de wereld te doen geloven dat de Sowjetunie op vrede gesteld is". Austin zeide geen ogenblik te geloven, dat de troepen der VN teruggetrokken zullen worden, voordat een „rechtvaar dige regeling" is verkregen. De Sowjetrussische onder-minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gro- myko heeft Vrijdag de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Allan Kirfe, ontvangen. Door de Amerikaanse am bassade is medegedeeld dat tijdens het onderhoud, dat een kwartier duurde, over „diplomatieke zaken van gebrui kelijke aard" is gesproken. Op verzoek van de katholieke leden is de Belgische Kamervergadering, waarop gistermiddag het wetsvoorstel tot overdracht der koninklijke be voegdheden zou worden besproken, verdaagd tot Dinsdag. De eedsafleg ging van Prins Boudewijn zal thans wellicht Donderdag plaats hebben. De socialistische kamerfactie heeft beslo ten, onder het voorbehoud, dat er vol doende garanties zijn wat betreft de werkelijke onafhankelijkheid van de prins in de uitoefening van zijn be voegdheden, het wetsvoorstel goed te keuren. In de speciale Kamercommis sie is het ontwerp met 20 tegen 2 stemmen aangenomen. Het Franse persbureau meldt uit Toulin, dat twee dorpen in de buurt van Cannes, t.w. Maxime en Cala- vaire, door een bosbrand worden be dreigd. Vacantiegangers vertrokken met pak en zak naar veiliger oorden. De afgelopen week zijn in Zuid- Frankrijk 8.000 ha bos in de as gelegd. De bosbrand in de buurt van Tou- lon woedt reeds zeven dagen over een oppervlakte van bijna tien duizend hectare. Vrijdag veranderde dé wind van richting. Thans wordt een aantal kleine plaatsen aan de Rivièra door het vuur bedreigd. Het dorpje Le Rayol, dat ten noord-oosten van Ca- lavaire is gelegen, is ontruimd, daar het door het vuur is omgeven. Het vuur in de omgeving van Tou- lon wordt bestreden door ruim 4500 dorpelingen, brandweerlieden en per soneel, afkomstig uit deze Franse ma rinebasis, Na een etmaal achtereen in touw te zijn geweest met de bestrij ding van de bosbrand, waren de blus sers Vrijdag een staat van uitputting nabij. In de omgeving van Toulon IYE DRIE divisies, die thans in het kader der Westeuropese verdediging door ons land worden gevormd, zullen naar wjj uit welingelichte bron ver nemen worden opgebouwd uit de 7-Deoemberdivisie, de tweede divisie, de F, G en H brigade en uit de 74 com pagnieën, die nog voor de 7-December- divisle als z.g. Calmeyer-eenhedei naar Indonesië zijn gezonden. Onder deze 74 compagnieën bevinden zich echter ook nog onderdelen, die alleen in Nederland hebben gediend. De uit al deze te vormen divisies zullen de eerste kern van het veldleger vormen. Met de uitvoering van het drie divi sieplan zal evenwel enige tijd gemoeid zijn. Vooreerst bevinden de G én H brigade zich nog in Indonesië. Zij zul len in SeptemberOctober a.s. repatri ëren. Herscholing van troep en kader zal verder vereist zijn. Het KNIL-kader zal hierbij goede diensten kunnen be wijzen. Verwacht wordt dat de nood zakelijke herhalingsoefeningen voor kader en officieren op 20 dagen worden gesteld, die van de manschappen op 16 dagen. Wij vernemen verder nog, dat het uitbreidingsplan van de luchtmacht eveneens zal worden bespoedigd. De 150 straaljagers die bij de Fokkerfa brieken in licentie worden gebouwd, zouden eerder worden afgeleverd, na melijk omstreeks het einde van het vol gende jaar. Ook wat betreft de vor ming van een tactische luchtmacht wordt grotere en snellere hulp van Amerika verwacht. In militaire krin gen wordt verder de verwachting uit gesproken, dat Amerika meer materiële hulp zal verlenen, nu Nederland heeft aangetoond, dat het ernst maakt met zijn defensieplannen. De Legervoorlichtingsdienst herin nert er aan, dat binnenkort een proef zal worden genomen met het voor her halingsoefeningen oproepen van enkele Weerberichi Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Wisselend bewolkt en droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later geleidelijk toenemend tot meest matige Zuid-Westelijke wind. Iets hogere temperaturen. Zondag: Zon op 5.08, onder 20.22, Maan op 22.56, onder 15. Maandag: Zon op 5.10, onder 20.20. Maan op 23.21 onder 16.14. compagnieën door middel van een radio-mededeling. Het doel hiervan is uitsluitend om na te gaan of op deze wijze het oproe pen van dienstplichtigen kan worden versneld. De oproep geldt uitsluitend enkele van de 74 compagnieën, waar van het grootste deel reeds in dit voorjaar of deze zomer voor korte tijd herhalingsoefeningen heeft gehad. Dit personeel zal op dat moment reeds in het bezit zijn van een schriftelijke op roeping tegen een bepaalde dag, doch zal zich direct na het ontvangen van de radio-oproep naar zijn garnizoen dienen te begeven. Het comité der ministers van de aad van Europa, dat Vrijdag zijn zit ting is begonnen, heeft er zijn instem ming mee betuigd, het plan-Schuman op de agenda van de Europese advise rende vergadering te brengen. hebben de „maquis" (de Franse ver zetsbeweging) vóór de geallieerde lan ding in 1944 een groot aantal granaten en andere munitie verborgen. De blus sers hebben het uiterste gedaan om te verhinderen dat het vuur de mu nitie bereikte. Zes blussers werden door ontploffing van granaten gewond Vrijdagmiddag is men er in geslaagd de brand in de streek van Saint Maxime te blussen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Een etmaal na het tijdstip, waarop Donderdagavond laat een als ver pleegster geklede jonge vrouw be wusteloos op de Twekkelerweg te Hengelo werd gevonden, is nog steeds niet bekend, wie dit meisje is. De jonge vrouw, die in het ziekenhuis werd opgenomen was niet gewond: van een aanrijding of geweldpleging werd niets bespeurd. Nadat het be wustzijn was teruggekeerd, is zij he den door de politie verhoord, doch zij weigerde enige mededeling te doen. Nasporingen in het gehele land naar een eventueel vermiste verpleegster hebben geen resultaat opgeleverd. Twee minderjarige Amsterdamse jongens, die de politie iets omtrent het mysterieuze ongeval konden ver klaren, omdat zij het meisje gillend op de weg hebben zien vallen, hiel den zich van de politie verwijderd, omdat zij met gestolen geld van een patroon van de oudste van de twee, de 19-jarige K., naar Twenthe waren gekomen. Zij wekten daarbij de schijn iets met de gevonden verpleegster te maken te hebben. Beiden werden ge arresteerd maar ontkenden ook maar iets met het mysterie uitstaande te hebben. JJE AANVALSKRACHT van de luchtmacht der Ver. Naties aan het Koreaanse front begint zich hoe langer hoe meer te ontwikkelen. Vrijdag werden niet minder dan 452 aanvalsvluchten ondernomen. Amerikaanse „Invader"-bommen- werpers brachten in de haven Intsjon, de haven van de oorspronkelijke Zuid- koreaanse hoofdstad Seoel, een niet geïdentificeerd schip van 10.000 ton tot zinken. Tijdens de andere vluchten werden zeven tanks vernield en zeven beschadigd, vier en dertig vrachtauto's vernield evenals zeven locomotieven, negen wagons, zes stukken geschut en twee spoorbruggen. Voorts is medegedeeld, dat door geallieerde luchtaanvallen vijf en tachtig procent der gebouwen en laboratoria van een der grootste Aziatische chemische industrieën in Konan werd vernietigd. Aan de productie van oorlogsmateriaal en munitie in deze fabrieken is daardoor een einde gemaakt. Zij kunnen als factor in de Koreaanse oorlog worden afgeschreven. Noordkoreaanse vliegtuigen verschenen in de Zuidelijke kustsector, maar richtten geen schade van betekenis aan. Deze Lockheed F-80 gevechtsvlieg tuigen met straalaandrijving ma ken bij de Lockheed Fabrieken te Burbank, Californië, een proef vlucht, voor zij gedemonteerd naar het Verre Oosten zullen wor den verscheept. Zij zijn bestemd voor de vijfde luchtmacht-divisie, waar zij de thans in gebruik zijnde toestellen met zuigermotoren zul len vervangen. In de desa Ranggeh in het district Kebontjandi werd dezer dagen door een samengestroomde menigte een zekere S. met stokslagen gedood. Vol gens de 75 mensen, die zich bij de politie aanmeldden en die allen be kenden, dat zij deze man hadden ge dood, was S. een zogenaamde „tukang santét". Dit is iemand, van wie be- weerd wordt, dat hij door middel van geheime krachten in staat zou zijn mensen ziek te maken of zelfs te do den. Bedoelde S. zou reeds twintig slachtoffers hebben gemaakt, terwijl er nog drie ziek zouden zijn. S. was hiervoor door de politie ge arresteerd en zou opdracht hebben ge kregen om de zieken te genezen, wat hij dan ook met goed resultaat zou hebben gedaan. Drie dagen na zijn aanhouding wist S. evenwel te ont snappen en viel toen in hamden van de opgewonden kampongbevolking. Advies uit Londen De plaatsvervangers der ministers uit de landen van het Noordatlanti- sche Pact hebben in een lang com muniqué over hun in de afgelopen week te Londen gevoerde bespre kingen bekend gemaakt, dat zij hun regeringen een onmiddellijke uitbrei ding van „de effectieve militaire macht voor de gemeenschappelijke de fensie" zullen aanbevelen. Zij hebben de verschillende instanties van het pact opgedragen een programma op te stellen ter versnelling der productie van „bepaalde wapenproducten van het hoogste belang". soldaten hebben Russische sector Twee geallieerde asyl gezocht in de van Berlijn. Een Britse militaire woordvoerder verklaarde Vrijdagmiddag van mening te zijn, dat de naam van de gedeser teerde Britse militair korporaal John Keith Waller is, die sinds Mei van dit jaar wordt vermist. Waller is twintig jaar. Hij is ongehuwd. De ander is de 19-jarige Amerikaan se soldaat Robert Natzkakula die sinds ruim twee maanden vermist is. Hij werd gezocht door de Amerikaanse militaire politie en was in de laatste zes maanden van zijn verblijf bij de Ten meubelmagazijn te Parijs, dat kennelijk eens iets anders dan „Old-Finish" en blank eiken in de eta- iage wilde hebben, heeft thans een kalf tentoongesteld, waarover de vee artsen niet uitgepraat raken. Het dier heeft twee stel hersens, drie ogen, vier horens en twee snuiten. Het is twee maanden oud en tweeslachtig. Wij heb ben zomaar het vermoeden, dat de moeder van dit beestje per ongeluk met het voer een aantal kranten uit de Oostelijke doch tevens uit de Westelij ke wereld naar binnen heeft gekregen Ten bewijze van de verwarring, die dit teweeg kan brengen het volgende O Stalin heeft in een artikel in het Kominform-orgaan „Voor een duurza me vrede, voor een volksdemocratie" verklaard, dat het marxisme niet stil staat doch de vijand is van alle dog matisme en voortdurend verandert en verbetert. „Het kan" (aldus Stalin) door nieuwe ervaring en kennis slechts worden verrijkt en dientengevolge moet de grondconclusie ervan met de tijd veranderen. M.a.w. het marxcisme (Russisch merk) is opportunistisch; er dat is helemaal niets nieuws voor ons n En dan heeft de Westduitse regennr 360.000 pond toegewezen voor reizen van Duitse particulieren in en de Britse koloniën. Wij lachte nota bene. dat die Duitse „toeristen voorlopig wel geweerd zouden w°rd<m Enfin het kan verkeren: maar een du bel stel hersens Hikt ons in deze ba nende tijden toch zo gek nog niet. rvie vier horens trouwens evenmin, U want bewapening is en bluft de lllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllillllllllllllllllltlllllllllHlllllllllill grote leus, ondanks de wederzijdse goede bedoelingen. In Amerika is men tenminste begonnen met de inrichting van een nationaal radionet met het oog op eventuele noodtoestanden zoals: ex plosies orkanen, aardbevingen, overstromingen (die vreselijke natuur toch!) of.... gewapende overvallen. Weet u nog wel: „Bericht luchtwacht dienstof om met Goethe te spre ken: „So sind wir denn nach manchen Jahren, nur enger dran als wir. am Anfang waren" Ook hebben de Amerikanen voor de militaire dienst 300 balloncommandanten opgeleid. Tot nu toe zijn er echter slechts tien ma- „Vandaag geen vlees Alida?" „Nee, Theodoor, de slagers zijn een paar loonronden vóór!" (Zie onze advertentie-rubriek) rine-ballons (voor de jacht op duik boten) en een aantal luchtschepen tn de vaart Voorlopig blijft het echter bij oefenen, weshalve er in de States grote belangstelling bestaat voor de, door onze ballon-expert Boesman ge organiseerde, kampioenswedvaart voor onbestuurbare ballons uit alle wereld delen, die op 2 Sept. in Amsterdam zal starten. De heer Boesman hoopt hier voor 30 ballons bijeen te krijgen. 7oeken deze lieden het hoger op, ook als men het lager bij de grond, of beter nog in de grond zoekt, komt men wel eens iets tegen, dat de moeite waard is. Bij opgravingen te Wilhelms- hafen zijn 30 parels gevonden, waar van deskundigen de ouderdom opmeer dan 1500 jaar schatten. Wedden dat de een of andere U^boot kapitein, die van een hoog-blond zeemeerminnetje heeft afgetroggeld En nu we toch in de romantiek verzeild zijn geraakt, delen wij U meteen maar mede, dat het tegenwoordig mogelijk is per taxi, zonder uit te stappen van Londen naar Parijs te komen. De trip over het Ka naal wordt gemaakt in een Bristol vrachtvliegtuig, waar de taxi zo naar binnen kan rijden. Moderne romantiek !n optima forma. En ten slotte een verheugend bericht voor alle lieden, die Boiten heten. Die kunnen n.1. op 9 en 10 Augustus in het plaatsje Reu- sen in Limburg een gratis circusvoor stelling bijwonen van het vier-mast- circus Boiten, dat op diezelfde plaats 100 jaar geleden door de grootvader van de tegenwoordige eigenaar ge sticht werd Amerikaanse bezettingstroepen drie maal door de krijgsraad gestraft. Hij zou als „ongewenst element" naar de Verenigde Staten zijn terug gezonden, indien hij niet was gedeserteerd. Een Amerikaans officier, die Natzkalula goed kende, verklaarde: „Hij heeft bij ons nooit voor iets gedeugd en het zal „bij de anderen net zo gaan". Tot nu toe had zich slechts een ge val van desertie van een militair der geallieerde bezettingstroepen naar de Russen voorgedaan. Dit vond bijna n jaar geleden, eveneens te Berlijn, plaats .toen de Britse parachutist, Jack Ste- wart de wijk nam naar het Oosten. Volgens de „New York Times" heeft het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken Paul Robeson, de in Amerika geboren negerzanger en leider verzocht zijn paspoort in te leveren. Robeson had aan dit verzoek nog geen gevolg gegeven. De betrokken instanties hebben op dracht ontvangen te verhinderen, dat Robeson het land verlaat, aldus het blad. Een woordvoerder van het State Departement had verklaard, dat een bezoek aan het buitenland van Robeson niet in 't belang van de Verenigde Sta ten zou zijn. Het departement zou alle pogingen in het werk stellen om het paspoort in handen te krijgen. Deeds drie dagen woedt thans een ver» woede strijd langs de weg aan de Zuidkust, die voert naar de belangrijke aanvoerhaven voor Amerikaanse troe» pen en uitrusting: Poesan. Beide par tijen hebben zich hier ingegraven ep pogen thans eikaars stellingen te door breken. Twee wanhopige Noordkore aanse aanvallen werden door de Ameri kanen afgeslagen. De vijand liet daar bij bijna 100 doden achter. Aan het front bij Tsjindjoe, een ander brandpunt der gevechten, leden de Noordelijken een verlies, van 600 doden. De strijd in het gebied van Jongdok duurt voort. De Noordkoreaanse mor tieren gaven in de omgeving van deae in geallieerde handen zijnde haven plaats hevig artillerie- en mortiervuur af. Het front blijft hier stabiel. De Zuid- koreanen hergroeperen hier hun troe pen voor een hervatting van het offen sief. De Noordkoreaanse strijdkrachten naderen de geallieerde verdedigings linie langs de Naktong bij Taegoe. Vol gens Reuters correspondent Hudson is de strijd om Taegoe, de tijdelijke Zuid- koreaanse hoofdstad en op een na de grootste stad, die zich nog in handen van de Zuidelijken bevindt, begonnen. Dupont de Nemours, de grote Ame rikaanse maatschappij voor de produc tie van chemische artikelen, is inge gaan op een verzoek van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie om werk te verrichten voor de rege ring. Naar verluidt zou de hiervoor door Dupont te bouwen fabriek op een nog nader te bepalen terrein bestemd zijn voor de productie van de waterstofbom. Volgens de correspondent van de Daily Telegraph is de te bouwen fa briek bestemd voor de productie van tritium, dat in een waterstofbom ge bruikt kan worden. Wanneer de pro ductie voor de waterstofbom overbo dig wordt, aldus de correspondent, zullen de installaties kunnen worden aangewend voor de productie van plu tonium, dat ook geschikt is voor vreedzame doeleinden. Indonesië heeft kennis gegeven, dat het in beroep zal gaan tegen de uit spraak van het opperste gerechtshof te Singapore in de zaak Westerling. Vol gens deze uitspraak werd het verzoek van Indonesië tot uitlevering van Wes terling aan Indonesië verworpen. In afwachting van de beslissing van het Privy Council zal Westerling in arrest blijven. De Indonesische minister-president, de heer Hatta, heeft op vragen in hgt parlement der RIS medegedeeld, dat de Indonische regering onmogelijk schadevergoeding van de Nederlandse regering kan eisen voor schade, aan gericht tijdens de actie van Wester ling. „In die tijd was de regering des RIS en niet de Nederlandse regering volledig verantwoordelijk in de ge bieden, waar schade werd aangericht"» aldus de heer Hatta. De Rijkspolitie, staf gewest Amster- de B.S. aan, die op weg waren met een zending wapens. Deze drie mannen, de 28-jarige Roosmalen Nepveu, D. J. baron van. Lijnden en Jhr R. W. de Beaufort, werden zonder vorm van dam, heeft in Den Haag de 27-jarige proces neergeschoten. gewezen S.S.'er I. J. Vermeeren gear resteerd. Deze Vermeeren wist juist vóór de Kerstdagen 1947 uit de mijnen te ontsnappen, waar hij werkte in af wachting van zijn berechting. In Leersum was hij een gevreesde fguur in de bezettingstijd, maar op de dag van de bevrijding, op het ogen blik, dat generaal Blaskowitz de over gave der Duitse legers in Nederland ondertekende, bedreef hij zijn ergste misdaad. Op die dag hield hij met en kele andere S. S.'ers drie leden van Sinds zijn ontvluchting in 1947 werd voortdurend jacht op hem gemaakt. Drie maanden geleden had de poli tie bijna succes. Het was bekend, dat Vermeeren in Eindhoven verstopt iat. Op het laatste moment ontving hij een waarschuwing en wist wederom te ontsnappen. Hij trok nu naar Den Haag en vond daar werk in een gara ge, alwaar de politiemannen hem kon den arresteren. Vermeeren traoht.te zich nog achter een auto te verstop pen, maar deze list slaagde niet.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1