Hei leven in Amerika is bijna net als bij ons Stad en Omgeving Nutsfröbelschool te Julianadorp krijgt een eigen gebouw Record bezoek op tentoonstelling J. Willemse, pionier van het socialisme wordt binnenkort negentig jaar Herinnering aan de dagen van Staalman Nieuwe fregatten zullen andere havens bezoeken Tussen Haaks en Kuifje Morgenavond weer basket bal Marktbericht Nieuwe avonturen van PimPam en Pom Er zijn nog financiële moeilijkheden Voor Koegras een Kolonel D. J. A. Westerveld naar Parijs algemeen belang „Van de Wadden tot het IJ" Vandaag de 40000ste Sr<S,S™ae verwacht Wederom vier concerten voor de Muziekkring In het kort Tegen 15 September aanval op Formosa? Radio-uitzending van de top der Matterhorn Post voor Oost en West Oosteuropese spionnen actief in Zweden Echtpaar uit Hauwert in Limburg verongelukt „Hollands Glorie" is weer op weg MAANDAG t AUGUSTUS 1850 T Deze 2 dagen hebben wy een bezoek gebracht aan de heer J. Willemse ijl Westerlicht te Alkmaar. H\j hoopt bin nenkort (13 Augustus) zyn negentig ste verjaardag te vieren. De heer Wil lemse was één van de eerste socialis ten in Den Helder. Hy behoorde tot hen, waarover het Christen-Democra tische Tweede Kamerlid Staalman in- dertyd in zyn „Extra Tyding" schreef: „Een muzikant, een schoolmeester en een marine-matroos zullen Den Hel der rood maken". En die muzikant was hy. Welk een vreugde moet het voor hem geweest zyn nog te mogen bele ven, dat Den Helder een socialistische burgemeester kreeg. Dat had toch nie mand in die eerste tyd zelfs maar kun nen dromen. Jaren hü in do Scha- ger gemeenteraad voor de SDAP. Ge durende veertien jaren woonde hy in Schoorl, waar hy nog in 1941 zyn 60- jarige huweiyksfeest mocht vieren. He laas in zyn vrouw hem vyf jaar gele den ontvallen. Ruim 64 jaar kon hy haar steun in hun huweiyk ontvangen. Trombonist by de Marine. De heer J. Willemse kwam uit een gezin, waar de verdiensten niet bijs ter hoog waren. Toch kon hij de la gere school bezoeken. Op zeventien jarige leeftijd kwam hij als leerling by de Eóninklyke Marinekapel. Ruim dertig jaar heeft hy hier zijn plicht vervuld" als trombonist. Als pas ge trouwde jongeman by een lompen koopman op bezoek trof hij tussen de rommel een paar afleveringen aan van De Dageraad over de dood van Multa- tuli, die hem zo ontroerden, dat hy besloot het katholicisme de rug toe te keren en lid van de vrijdenkersvereni ging te worden. Vlak hierna trad hij toe tot de pas opgerichte S.D.A.P. Het laat zich begrypen, dat er span ningen moesten optreden tussen de rode marine-man en de marine, want dat socialisme was verschrikkelijk. Troelstra, die verscheidene keren bij de heer Willemse overnachtte, als hy Den Helder bezocht, zei hem eens: „Denk erom, Willemse, geen martela ren maken, als het niet nodig is; we hebben a), martelaren genoeg." „Ik zie niet in, dat het helpen van de arbei derswereld tot een betere positie een schande is. Want niet wat je doet ont siert je, maar hoe je het doet," ver telde hy ons met nog veel vuur. Bij Kamervq tkiezingen heeft hij, „be kend als de Bonte hond" in Den Hel der twiutig handtekeningen kunnen verzamelen om met een lijst te kun nen uitkomen. Ze kregen 23 stem men. En dat vonden ze toen reeds hoopvol. Want 23 stemmen betekent 23 aanhangers. Een partijcongres be zocht hij eens in zijn uniform. Achter af vond hy het wel wat gewaagd, om dat „bij God en by Kuyper alles mo gelijk was." Toch had hy vele vrien den bij de Marine, ook onder hen, die van zijn principes niets moesten heb ben. De grootste eer werd hem ge schonken in een artikel van bovenge noemde Staalman: „Is Willemse er al uit? Neen, nog niet; weet je wat het met hem is, hij heeft een te sterk rechtvaardigheidsgevoel". Misverstand was er allerwege: „Hoe kan jij nu het „Wien Neerlands bloed door de ade ren vloeit" spelen? Je bent toch socia list?" Gevaren bedreigden hem ook. Verschillende keren werd hij bijna te water gegooid. Na zijn pensionnering by de Marine kon hij twee jaar geen werk vinden. Van zijn pensioen kon hij niet rondkomen, omdat hy nog enige kinderen te onderhouden had. Toen vond hy eindelijk een betrek king by de PTT, eerst in Den Haag, later in Arnhem. Na zyn pensionne ring by de PTT trok hy naar Schagen, waar hy weldra in de raad verkozen werd. Vervolgens ging hy naar Schoort. Nog steeds leest de heer Willemse, ook in de moderne talen, welke h(J zichzelf in de loop der jaren geleerd heeft, over de huidige politieke situa tie. Van het politiek gebeuren blijft hij nog volkomen op de hoogte. De meerwaarde-theorie van Marx vindt in hem nog een warm verdediger. En evenals Socrates in het oude Athene klampt hy Jan en alleman aan om een gesprek over de hedendaagse proble men te beginnen. „Wat ik gedaan heb, heb ik met al mijn leven gedaan; met alle cellen, die er in me zijn gevoel ik hierover vreugde. Ik heb het voor recht gehad enige mensen gelukkig te kunnen maken. Voor mij geldt niet „Après nous le déluge" (Na ons zond vloed). Ik leef, ik word niet geleefd. Ik heb gevochten, maar^ik was niet een voorspringer. Ik kan me niet voorstellen, dat ik bijna negentig ben. Ik heb zo'n blijde oude dag!" Als we afscheid van hem nemen en hem een prettige verjaardag toewen sen, kan hij niet nalaten ons staande te houden om nog even te zeggen: „Je moet wel een overladen pessimist zyn om te durven beweren, dat we er niet op vooruit gegaan zijn." De Nederlandse fregatten „Van Am- stel" en „De Bitter", die pas uit de Ver. Staten zijn aangekomen zullen op 9 Augustus de haven verlaten. Hr. Ms. Van Amstel" gaat dan naar Delfzijl en zal daar van 9 tot 11 Augustus verblij ven. Hr. Ms. „De Bitter" gaat naar Vlis- singen, waar van 9 tot 11 Augustus wordt gemeerd. Hierna vertrekken bei de schepen naar Rotterdam voor een verblyf van drie dagen. Op 14 Augus tus gaan zy van Rotterdam naar Am sterdam, waar zU zullen verbiyven tot dat de bemanning haar zomerverblijf zal hebben genoten. Gedurende de lig dagen in de verschillende havens zullen de schepen worden opengesteld voor bezichtiging door het publiek. De coaster „Eemshorn", onderweg van Rotterda mnaar Sage aan de Oslo fjord (N.), is. in het Nieuwediep komen byleggen. Zondagmorgen kwam de sleep boot „Maas" van Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst in de haven, om de zandzuiger „Geopotes IV", die ge bruikt is by het aanleggen van het Wes- telyke havenhoofd, op te halen. Gister avond om half acht is de sleep naar Rotterdam vertrokken. Het Engelse plezierjacht „Mai monde", thuisbehorende te Cowes, en onderweg van Kampen naar Terschel ling, is in Den Helder aangekomen en heeft ligplaats gekozen by de ex-Ame rikaanse fregatten. Het is morgen hoog water om 2.10 en 14.35 uur, en laag water om 8.10 en 20.45 uur. Aangezien vanavond de fancy-fair van H.R.C. nog geopend zal zijn, kunnen de Helderse basketballers hun krach ten sparen tot morgen. Het uitgestelde programma wordt morgenavond voort gezet, evenals de training. ALKMAAR, 4 Aug. Stamsnijbonen 20—30 en stok 24—34; sperciebonen 15—19; «pinazie 12—33} postelein 8—14; tomaten: A 30-44 en bonken 15—22; rabarber 4—12; andijvie 5—12; sla 2—9; bloemkool: I A 30—40, I 20— 30 en II 8-18; komkommer 7—11; gele kool 5,50-6,70; rode kool 4,50—9,40; bieten 9— 13; worteltjes 8-17; uien 9—14; aardappelen: drielingen 5—7 en grote 8—12; Kruideniers peren 15-40; Yellow appels 15—47; meloenen 39-81; druiven: muscaat 1,31 en Franken- thaler 1,05-1,17. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 5 Aug. Aardappelen: eerstelingen 9,40—12, blauwe eigenheimers 9,40—11, grove 10,30— 10,60 en drielingen 5,60—5,80; 8000 kg sla- bonen 15,10—18,40; 270 kg tomaten: A 36 en B 34; 60.000 kg gele kool 4,50-5,10; 100.000 rode kool 5-5,60; 50.000 kg witte kool 3. NOORDERMARKTBOND, 5 Aug. - 20.000 kg aardappelen: eerstelingen 10,20—11.50, grove 10-10,60, drielingen 3,50-6,40, kleine 3,70—3,80, rode eerstelingen 12, eigenheimers 12,10-12,70 en blauwe eigenheimeri II- 12,20; 1000 kg bieten: A 5 en B 4; 10 000 kg slabonen 15-19; 35.000 kg zilvernep 25- 30 en zilverdrielingen 7—9; 56.000 kg rode kool 4-5,50; 14.000 kg gele kool 3,50-4,50; 226.000 kg witte kool 3. 41. Hoe hard Pim, Pam en Pom ook vechten, ze slagen er niet in om de rover vast te houden. Met een laatste krachtsinspanning weet de wolf zich vry te maken en neemt de benen. Pim, Pam en Pom er achteraan! Maar de Wolf weet zich nog goed zijn vluchtgat te herinneren en met één sprong is hy onder de schutting ver dwenen. De drie bewakers hebben het nakyken. „Wat jammer! roept Pim. „Hy is ontsnapt! En nu weten w« niet eens, wie het geweest is!" Nee, de drie hondjes hebben de boze wolf r.iet herkend, maar de wolf heeft hen wel herkend. „Die lelijke honden uit Die- rendorp" roept hy buiten zichzelven van kwaadheid. „Ik had niet gedacht, dat ze de moed hadden om my te lijf te gaan. En nu sta ik naast mijn lek kere baatje! Nee, daar moet wat op gevonden worden". By de commissie van beheer van de Nutskleuterscholen te Den Helder, welke op 1 Februari 1950 een nutskleuterschool opende in het wykgebouw „Pnlël" te Julianadorp, zyn plannen in voorbereiding om te komen tot stichting van een eigen gebouw. Deze plannen hebben reeds een enigszins vaste vorm aangenomen. Het gebouw zal verryzen aan de Langevliet op het bouwterrein naast School I. De kapitein ter zee D. J. A. Wester veld is met ingang van 1 Augustus be noemd tot hoofd van de Nederlandse Militaire Missie te Parijs, als opvolger van de kapitein ter zee O. de Booy. WARMENHUIZEN, 5 Aug. 14.100 kg aard appelen: Schotse muizen 11,20—11,70, grove 10,50—11,29, drielingen 7,60—8,10, eig*n heimers 10,60—11,80, bintjes 10,30 en beve landers 10,10; 29.800 kg rode kool 4—5; 10.600 kg gel kool 3,50-4,50; 65.400 kg witte kool 3; 690 kg slabonen 18,40—19,10. Het wordt een houten gebouw op stenen voeting, bestaande uit twee les lokalen, een tussenruimte voor berg plaats, WC's, enz. en een grote speel zaal van 12 x 7 m. Deze speelzaal kan tevens benut worden als vergaderzaal. De scheidingswanden zullen van steen worden opgetrokken ter versteviging van het geheel. De kosten worden ge raamd op 15.000. Het hout voor dit gebouw is reeds aangekocht er is een aannemer bereid gevonden het gebouw te plaatsen. Het gemeentebestuur heeft zijn volle medewerking toegezegd voor het beschikbaar stellen van de nodige grond, onder voorwaarde, dat er een behoorlijk gebouw zal komen. De ar chitecten Roelofs en Peters zullen de tekeningen vervaardigen. De grote moeilijkheid is echter aan het benodigde kapitaal te komen. Hier voor heeft de commissie van beheer Deze gehele entourage vormde wel De tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" te. Alkmaar heeft zich ge durende het jongste weekend weer in de tentoonstelling op haar best, want zij verdient deze belangstelling ten volle. Uiteraard is de smaak van iedere be zeer grote belangstelling mogen ver- zoeker verschillend, maar deze exposi- heugen. Was het Zaterdagmiddag reeds gezel lig druk, tegen de avond leek het een ware opmars. tie is zó groot van omvang en groots van opzet, dat men vele uren nodig heeft om alles ook maar slechts even geïntresseerd te bezien. Iedere be- Het bestuur van de Muziekkring Den Helder heeft in grote lijnen de plannen voor het seizoen 1950'51 bekend ge maakt. Wederom is een programma van vier abonnemetsconcerten ontworpen, welke gelijk bekend alleen door abon- né's van de Muziekkring kunnen wor den by gewoond. Het eerste concert zal op nader te bepalen datum worden gegeven door de violist Willem Noske, die geen on bekende voor het muziekminnend pu bliek in Den Helder is. Het daarop vol gende piano-recital wordt gegeven door de pianist Alexander Borovsky. Het van talryke radio-uitzendingen bekende en semble „Alma Musica" verzorgt het der de concert. De qjnclus zal door de pianis te Clara Haskill worden besloten. De abonnemetsprijs voor vier con certen is bepaald op f 7.50, voor huis genoten op f 6.— en voor studerenden zonder beroep op f 4.Men kan zich aanmelden by de bestuursleden van de Muziekkring, mevr. Kousbroek, Java- straat 143, telefoon 2055; mevrouw Van den Blink, Singel 154, telefoon 2556: de heer F. W. Schreuder, Julianapark 1, telefoon 2615; de heer S. Manheim, Ko ningstraat 37, telefoon 2208; de heer A. J. Leewens, Javastraat 157. By Koninklijk Besluit is aan de heer M. A. Kolster, lid van de Sint Vin- centiusvereniging alhier, byzonder ver lof verleend tot het aannemen van de benoeming tot ridder in de orde van Sint Sylvester van de Heilige Stoel. Hedenavond om kwart voor zeven vangt op het WGW-terrein aan de Jan Verfailleweg de voetbalwedstrijd aan tusen een HRC-WGW-combinatie en het kampioenselftal van „Heerenveen". Wie op het tentoonstellingsterrein zoeker, doch in het bijzonder de Noord- zyn oor goed te luisteren legde, kon hollanders kunnen trots zijn, op dat- niet alleen alle Nederlandse dialecten gene wat ons gewest hier exposeert, beluisteren, maar ook één der West- De prachtige natuur van de kuststreek, europese talen of het moeiiyker te de flora en fauna van de blonde duinen definiëren Zweeds.en de groene weiden, vindt men in dio- Op het parkeerterrein aan de Hoe- rama's of op fraaie, grote foto's, ja verweg kon men dan ook nagenoeg alle soms op volkomen natuurlijke wijze provinciale kentekens van de A tot en terug. Meer dan ooit demonstreren ma- met P en soms ook de tydelijke regis- quettes van de Afsluitdijk en gemalen, tratie R aantreffen. landschapsfoto's en kaarten welk een Hedenavond tussen acht en negen uur g'gantisch werk er met de afsluiting wordt de 40.000ste bezoeker verwacht.van de voormalige Zuiderzee en de Hiervoor is een mooi cadeau gereser- schepping van de Wieringermeerpolder veerd. werd verricht. Het antieke verleden en Het bezoek nam zo mogelijk nog meer het ultra moderne heden reiken op deze toe, toen het muziekkorps van de dag, show elkaar zo dikwerf de hand. ditmaal het keurig geüniformeerde St. Het is van sommige gemeentebestu- Caecilia, om klokke acht onder het spe- ren in deze provincie een goede ge dachte geweest om met een eigen stand op de tentoonstelling te verschijnen. Zo laat b.v. een mooi uitgevoerde'ma quette zien op welk een fraaie wijze Oud Den Helder als een hyper modern stadsdeel zal herrijzen, maar ook b.v. de Alkmaarder ziet zijn ogen uit als hij het Industrieterrein Noord in de Huiswaarderpolder beziet, met zijn tal loze spooraansluitingen. Vóór of achter de te stichten industriegebouwen of de te graven haven voorbij het Zeglis. En wie zo uren en uren door de zes grote paviljoens en de enorme Ameri kaanse vliegtiighal een plein op zichzelf heeft gedwaald, wie nog even een laatste blik heeft geworpen op de feeëriek aangelegde tuin met zijn klaterende fonteinen en ten slotte de indrukwekkende poort weer passeert, die zal het gaan zoals ons en dankbaarheid en respect gevoelen voor de ontzaglijke arbeid, die de ontwer pers, uitvoerders en standhouders van deze grootste in Noord Holland-Noord gehouden tentoonstelling hebben ge presteerd. Dit is ook het geheim, dat van elke bezoeker een bijna fanatieke propagan dist maakt. En om bij Noord-Holland te blij ven, wil men nog eens het gezegde van een beroemd burger van Hoorn aan halen, dan kan met Jan Pietersz. Coen worden getuigd; Hier werd iets groots verricht. De Amerikaanse stafchefs verwach ten, dat de Chinese communisten tegen 15 September zullen pogen Formosa te bezetten, zo schrijft Robert Allen in de „New-York Post". „Dit is de laatste inlichting, die de stafchefs aan president Truman heb ben verstrekt over deze netelige kwes tie. Zy is gebaseerd op inlichtingen uit Chinese en Britse bronnen", aldus Allen. Er doen geruchten de ronde, als zou Molotof in Peking vertoeven in ver band met de situatie in het Verre Oos ten. Er zouden besprekingen worden gevoerd over de houding, die Moskou zal aannemen, wanneer de Chinese communisten by hun aanval op For mosa op Amerikaanse tegenstand stui ten. CHINESE COMMUNISTISCHE GENERAAL IN OPSTAND? Een van de grootste Chinese bladen te Hongkong, citeert onbevestigde be richten uit Taipeh (Formosa), als zou generaal Tsjen Li, bevelhebber van de communistische invasietroepen voor Formosa, me 300.000 van zyn man schappen tegen zyn regering in opstand zijn gekomen. De Nederlandse Bond van Ge meente-ambtenaren houdt op 7, 8 en 9 September zijn jaarlijks congres in Enschedé. Jonh Lamb, een Britse onderwijzer van 26 jaar, heeft Zondag van de top der Matterhorn over de radio tot de wereld gesproken. Zijn opgetogen stem kwam helder door, toen hij en zijn ge zelschap Zwitserse gidsen en radio technici, op de messcherpe bergrand lagen en loodrecht neerkeken op de groen-witte gletschers duizenden voeten beneden hen. Na een vraaggesprek met interviewers, ver weg in de veilige studio beneden, zongende bergbe klimmersmet mondorgelbegeleiding van de gids Elias Jullen, het Engelse en Zwitserse volkslied, met andere woorden eenzelfde melodie. Voordat de beklimmers de terug tocht aanvaardden, gaf Julien een be schrijving van het ongelooflijk mooie panorama van de 4.480 meter hoge berg. De uitzending, die in India en Australië te horen was, geschiedde 'over zeer kleine draagbare zendertjes. De golven werden opgevangen door een studio beneden in Zermatt van waar het geluid door radio-Lausanm werd gerelayeerd. De Matterhorn werd voor de eerste maal beklommeen in 1865. Vier van de pioniers, die onder leiding stonden van de Engelsman Whymper, stortten bij de afdaling neer en kwamen om het leven. Ofschoon thans permanente voetsteunen in de bergwand geslagen zijn en op de gevaarlijkste plaatsen touwen zijn opgehangen, eist de berg nog steeds mensenlevens. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlyk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld: Indonesië; m.s. Java (12 Aug.); s.s. Rotti (29 Aug., in tegenstelling tot vroe gere berichten); Ned. Antillen; s.s. Bennekom (5 Aug.), m.s. „Willemstad (15 Aug.); Suriname; s.s. Cottica (16 Aug.). Met het postvliegtuig van de lucht- dienst AmsterdamDjakarta, dat op 10 Augiustus vertrekt, kap luchtposteor- respondentie voor Nieuw-Guinea wor den meegezonden. Deze correspondentie dient uiterlyk 8 Augustus ter post te zijn bezorgd. in samenwerking met de plaatselijke commissie, bestaande uit mevr. T. Bij- voet-Grin, mevr. P. Visser-v. d. Meer, mej. A. Stins, J. Henderikx en ds. Pa- pinau-Salm het volgende plan ontwor pen: 1. het verkrijgen van een hypo theek; 2. het plaatsen van renteloze aandelen; 3. financiële steun van het hoofdbestuur van de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen; 4. financiële steun van Volksonderwys; 5. het aan gaan van een.lening; 6. het houden van een fancy-fair te Julianadorp. Het hoofdbestuur van de Maatschap py tot Nut van 't Algemeen heeft reeds een renteloos voorschot van 1500 toe gezegd. Op de medewerking van de inwo ners van Koegras wordt een beroep gedaan om door het kopen van enige renteloze aandelen de lasten te ver minderen. Een eigen gebouw is voor de kleuterschool een noodzakelijkheid daar het aantal leerlingen steeds gro ter wordt en het tijdelijke gebouw niet genoeg ruimte biedt. Ook kan dit nieu we gebouw gelegenheid bieden aan verschillende verenigingen tot verga deren of repetities, waarop zelfs gere kend wordt met een ingebouwd buf fet. De Zweedse veiligheidspolitie maakt bekend, dat communistische spionnen uit Oost-Europa Zweden binnen- en uitgesmokkeld worden als zeelieden van Poolse schepen. De spionnen doen hun werk soms gedurende het laden en lossen van het schip, als zij met de andere zeelieden van boord gaan. In andere gevallen, aldus de Zweedse politie, wenden de spionnen voor, dat zij vluchtelingen zijn en vragen zij asyl in Zweden. De helft van de Poolse zeelieden, die asyl hebben gevraagd, zijn spionnen geble ken. Ofschoon de spionnen niet alleen Polen, doch ook Russen of andere Oosteuropeanen zijn, komen zij met Poolse schepen, waarschijnlijk, omdat deze het meest op Zweden varen. Een Engels straalvliegtuig heeft een noodlanding in de Straat van Dover gemaakt. De piloot is opgepikt. Zaterdagmiddag is te Heer b(j Maas. tricht een verkeersongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost van het echtpaar Beemster-Gorter uit Hauwert. De heer en mevrouw Beemster maakten met acht andere leden van de motorclub „Oostwoud" een trip op de motor door Nederland. In Zuid-Limburg, waar hij goed ge- oriënteerd was, reed de heer Beem ster met zyn zware Harley voorop. Bij een kruispunt in de gemeente Heer heeft hy waarschijnlijk een waarschu wingsbord bij een voorrangsweg over het hoofd gezien, en is zonder meer deze weg opgereden, met het gevolg dat de motor gegrepen werd door do lijnbus naar Aken. Mevrouw Beemster werd overreden en was op stag dood. De heer Beemster liep een schedelba- sisfractuur op. Hy werd naar het St. Annadalziekenhuis te Maastricht ge transporteerd, waar hy in de loop van de avond is overleden. In Hauwert bracht het bericht van het ongeval grote ontsteltenis teweeg. De heer en mevrouw Beemster waren zeer gezien in de dorpsgemeenschap. Hun kinderen, een zoon van negentien en een dochter van vijftien jaar, zijn onmiddellijk toen hun het bericht van het ongeluk werd meegedeeld naar Maastricht vertrokken, maar toen zo arriveerden was de vader ook reeds overleden. De begrafenis zal Donder, dagmiddag te Hauwert geschieden. Dr. Laureano Gomez, de nieuwe president van Columbia Uit de Amsterdamse haven vertrok Zaterdag een sleep, bestemd voor de haven van Santos (Brazilië). De zee sleepboot „Tyne" van L. Smit uit Rot terdam zal naar schatting veertig da gen nodig hebben om de „Sansao" een 150 tons dryvende kraan, die werd gebouwd bij Verschure en Co's scheeps werf en machinefabriek te Amsterdam naar Zuid-Amerika te brengen. Bij dezelfde scheepswerf is nog een baggermolen, eveneens bestemd voor Santos, in aanbouw. Onlangs werden voor Santos vier motorhoppers (bag- gervaartuigen) afgeleverd. Uit waarnemingen van Europese stu denten, die Amerika bezoeken, bl(Jkt dat zU de Verenigde Staten niet an ders zien dan de meeste Amerikanen. Sommigen houden van New-York, an deren niet. Sommigen vinden Washing ton een mooie stad, terwyi anderen de stad geen trouwe afspiegeling vinden van de Amerikaanse levenswUze, aan gezien het stadsbeeld door het grote aantal regeringsgebouwen overheerst wordt. De groep Europese studenten, die de Ver. Staten thans bezoekt, is het er echter over eens, dat de anti-Ameri kaanse propaganda waarnaar zy vóór hun aankomst geluisterd hadden, door niets gerechtvaardigd wordt. Deze groep bestaat uit 30 studenten uit acht Europese landen, Iran en Frans Ma rokko, die zes weken in de Verenigde Staten doorbrengen onder auspiciën van de Nationale Studentenvereniging van de UNO. Otto Nordstrand uit Stockholm zei bijvoorbeeld, dat zijn eigen waarne mingen over het leven der fiegers in Amerika hem verrast hadden. Hy vond dat de toestanden in Amerika zeer ver schillen van die. welke hy er naar aan leiding van onjuiste propaganda ver wachtte. „De negers worden niet slecht behandeld", zei hij. „Het enige verschil dat ik opmerkte was, dat de auto', waarin velen van hen rijden, niet in zon goede toestand verkeren als die van de blanken". Paolo Cadzini uit Milaan, Italië zei ook, dat zijn denkbeelden over Ame rika sinds zijn aankomst veranderd ziin Hij had gedacht, dat de Amerikanen te trots zouden zyn. „In werkeiykheid", zei hij, „zijn zij zich zeer goed van het feit bewust, dat zy ook van ons Euro peanen nog iets kunnen leren. Zij be zitten grote materiële hulpbronnsu. maar beseffen toch, dat wy hun thans morele steun kunnen geven. De mensen hier zijn er van doordrongen, dat xp tot het grootste land ter wereld behe ren, maar zien toch op tot 't moeder land van de Westerse beschaving. Ame rika heeft inderdaad enkele kenmer kende eigenschappen van Europa ba- houden. Ik voelde mij haast meer thuia in de Verenigde Staten dan in Enge land, waar ik vyf maanden heb door gebracht"; Paul van Ginneken uit Amsterdam zei, dat hy de indruk had, dat Amerikanen harder werken dan wy Europa". Joel Herzberg uit Parys mee"a,' „De levensstandaard in de Verenig Staten heeft een diepe indruk op gemaakt. Een arheider kan door z arbeid heel veel verdienen en ar wordt in dit land goed betaald- Amerikanen, die ik tot dusver gesp ken heb, hebben geen v°oropgez mening over Frankryk. Zy rnaa op my de indruk van openhar g zijn. Ik was inderdaad in de veron stelling, dat de Amerikanen tege de Europeanen bevooroordeeld maar ik zie ln, dat ik my vergis Eila Nystrom uit Helsinki zei, tot haar verbazing ontdekt ha „de Amerikanen niet zo jach -ng velen in Europa. Per slot vanre vjn(j jachten wy in Scandinavië °°k' vlndt New-York een prachtige stad, 1® er mensen, die uit alle landen wereld komen".

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2