De sSag om Taegoe is begonnen Van Zeeland vormde nieuw kabinet Vier stakingen in Amsterdam Prinses Elizabeth schonk het leven aan een dochter Kort Bestek Drie Zweedse geleerden kunnen grootte van konijnen verdubbelen Auto tegen boom Woensdag 16 Aug. 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10874 Dmgblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wiermgen en Anna Massale overtocht over de Naktong Stad van drie kanten bedreigd Amerika roept 185.000 man onder de wapenen Bommentapijten op rode troepen T axi-chauHeurs gaan weer aan het werk Een opzienbarende ontdekking Ook groot mensenras ■zou kunnen ontstaan Reeds 786 vrijwilligers voor Korea Bijdrage tot nationale verzoening'' CVP-regering met Pholien ais Beigisch premier DK BELGISCHE kabinetsformateur Paul van Zeeland is.na besprekingen, Moeder en dochter maken het wel Weerbericht Twee dodenvier gewonden BUREAU: Koningstraat 78—86 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en e. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties (,,Juttertjes") tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten De Noordkoreanen z«n Dinsdagavond op drie plaatsen met een grote leger macht de Naktong overgestoken. Er wordt een vierde belangrijke overtocht gemeld, maar dit is nog niet officieel bevestigd. In Taegoe, de voorlopige Zui delijke hoofdstad, kan men reeds het rumoer van het slagveld horen. De stad wordt direct door twee zich uitbreidende bruggenhoofden ten Noorden van Waegwan en door een nieuwe Noordkoreaanse aanval, uit het Noorden via Koenwi, bedreigd. De Westelijke en Noodwestelijke hoek van de verdedigingslinie der VN begon Dinsdag onder de onophoude lijke Noordkoreaanse aanvallen aan de Naktong af te brokkelen. Noordkore aanse tankvoorhoeden, van de brug genhoofden bij Waegwan oprukkend, zijn waarschijnlijk op een afstand van minder dan twintig km van Taegoe. (Achter genoemde twee bruggenhoof den verzamelden zich ongeveer zeven Noordelijke divisies met extra geme chaniseerde regimenten. Amerikaanse landing in Noord- Korea. Een Amerikaans commando is in Noord-Korea op ongeveer 65 km van de Russische grens aan land gegaan en heeft daar met 2000 pond t.n.t. een tunnelmonding opgeblazen. De tunnel, waardoor de spoorlijn van Tsjongjin ïjaar Wladiwostok loopt is thans geblokkeerd. Dit is de tweede tunnel, die door Amerikaanse com mando's in Noord-Korea is opgeblazen. De eerste maal geschiedde dit onge veer drie weken geleden. De commissie voor de toewijzing van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Dinsdag meegedeeld, dat oproepen voor dienstplicht in het leger in de komende maanden waarschijnlijk met 85.000 zullen worden verhoogd. In totaal zullen dan 185.000 man worden opgeroepen. In een lange rij trekken Koreaanse vrouwen en kinderen uit die be dreigde gebieden, terwijl soldaten zich naar de frontstellingen bege ven. Zij gaan in tegenovergestelde richtingen, maar hun gedachten be wandelen dezelfde weg: „hoe lang nog?" Superforten hebben vandaag bijna duizend ton bommen geworpen op Noordkoreaanse troepenconcentraties op de Westelijke oever van de Naktong, waar 40.000 man een aanval op Taegoe voorbereidden. Het was de meest ge concentreerde aanval van zware bom menwerpers tot directe steun van land strijdkrachten sinds de landingen Sn Normandie, zes jaar geleden. De aanval werd uitgevoerd door 96 vliegtuigen, komend van Okinawa en Japan. Zij vlogen aan in groepen van acht of negen met tussenpozen van tien minuten. In totaal werden 3800 bom men uitgeworpen op een gebied van naar schatting 5 km diep en 12 km lang, een 15-tal km ten Noorden van Waegwan. De oüdste inwoner van Friesland, de heer L. Sytsma uit Irnsum, is Maan dag honderd jaar geworden. lil Amsterdam heeft men op het ogenblik te maken met vier verschil lende stakingen. De bouwvakarbeiders, de straatmakers, de taxichauffeurs en de havenarbeiders hebben thans het werk neergelegd. Gisteren in de loop van de ochtend hebben de straatmakers en de havenarbeiders tot een stakings actie besloten. De andere groepen had den het werk al eerder neergelegd. De taxistaking begon gisteren reeds te verlopen. De werkgevers riepen te gen negen uur 's morgens hun werk nemers op, om voor het verrichten van de gewone werkzaamheden aan de ga rages te verschijnen. Niet verschijnen zou een reden voor ontslag zijn. Te gen twaalf uur waren er zoveel taxi's op straat, dat aan alle aanvragen om Rsdio-Siockholin meldde vanochtend vroeg, dat drie Zweedse geleerden een •hethode hebben ontdekt om de grootte -vn konijnen te verdubbelen. Volgens radio is. dit de opzienbarendste ont- Tot gistermiddag 12 uur hadden zich in totaal 786 gegadigden persoonlijk, schriftelijk of telegrafisch gemeld voor de Marinecompagnie en de compagnie der Koninklijke Landmacht, welke de regering overweegt ter beschikking van de Verenigde Naties te stellen. Tot en met 21 Augustus kan men zich voor bo vengenoemde legeronderdelen aanmel den. n enige dagen hebben geduurd, met een nieuwe regering uit de bus gekomen. Hij blijkt een team van acht Vlamingen en acht Walen te hebben gevormd allen lid van de Christelijke Volkspartij dat verscheidene nieuwe figuren bevat. Daarentegen zijn een aantal oude bekenden verdwenen. Als premier is aangewezen de senator Joseph Pholien, die van 1938 tot 1939 minister van justitie in de regering-Spaak is geweest. De regering is hedenmorgen beëdigd en heeft onmiddellijk daarna zijn eerste vergadering gehouden. Behalve Pholien maken de volgende ministers ervan deel uit. Van Zee land, buitenlandse zaken; Maurice Brasseur, binnenlandse zaken; kolonel De Prins bracht een toast uit en belde de Koning (Telefonisch van onze Londense correspondent) Het volgende bulletin werd gistermid dag om 12.54 uur van Clarence House uitgegeven: „H.K.H. Prinses Elizabeth, Hertogin van Edinburgh, schonk het le ven aan een Prinses om 11.50 uur van morgen te Clarence House. H.K.H. en Haar Dochter maken het uitstekend". De eerste persoon, die het nieuws hoorde, was de verrukte vader, de Her tog van Edinburgh. Sir William Gil- liatt, die uit de kamer van de Prinses kwam, deelde het blijde nieuws aan de Hertog mee, die de gehele ochtend in een aangrenzende kamer gewacht had. De Hertog liep onmiddellijk naar de telefoon en belde de Koning op, die met vacantie in Balmoral is, om hem het nieuws van de geboorte te vertellen. Daarna belde hij de Koningin op in Buckingham Palace en zijn eigen moe der, prinses Andrew van Griekenland, die in het Kensington paleis vertoeft. Onmiddellijk nadat zij met haar schoonzoon gesproken had, reed de Koningin naar Clarence House om Prinses Elizabeth en de baby, die haar eerste kleindochter is, op te zoeken. Toen zij de hekken van Clarence House binnenreed, hief de opgewonden me nigte, die in een druipende regen stond en op dat moment nog geen nieuws omtrent de geboorte had, een luid ge jubel aan. In Clarence House feliciteer de de Koningin eerst de Hertog en be zocht vervolgens haar dochter en de baby. Na een uur keerde zij naar Buckingham Palace terug. Inmiddels hief de Hertog een glas champagne, wijdde een dronk op de gezondheid van de baby en klonk met alle leden van de hofhouding in Cla rence House. Ook werd elk ander lid van de Koninklijke familie opgebeld. Queen Mary hoorde het goede nieuw te Sandringham, waar zij met vacan tie is. Prinses Margaret hoorde het in het Drumlandig-kasteel in Schotland. Zij was opgewonden over de geboorte van haar nichtje. (Zie verder elders in dit blad) Verwachting geldig tot heden avond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen of enkele re genbuien. Matige tot krachtige wind overwegend tussen Zuid west en Zuid. Iets lagere tempe- aturen. Donderdag zon op 5,26, onder 20,01; maan op 10,07, onder 21,15. Eduard de Greef, landsverdediging; L. Meurice, buitenlandse handel en Eu ropese zaken; Ludovic Móyerspen, jus titie; Andr Dequae, koloniën; Jean van Houtte, financiën; Paul W. Segers, financien en plaatsvervangend premier; Gerard van de Daele, arbeid en socia le voorzorg; Albert Coppe, economi sche zaken; Pierre Harmei, onderwijs; Oscar Behogne, openbare werken; Charles Heger, landbouw; Alfred de Taeye, volksgezondheid, en A. F. de Boodt, wederopbouw. De navolgende ministers hebben de afgetreden regering verlaten om niet in de nieuwe terug te keren; Gaston Eyskens, financiën; Henry Moreau de Melen, landsverdediging; Henry Car- ton de Wiart, justitie; Maurice Orban, landbouw; Duvieusart, premier; Pierre Wigny, koloniën en Albert de Vleeschauwer, binnenlandse zaken. Paul van Zeeland deelde gistermid dag om kwart voor vijf de samenstel ling van de nieuwe regering aan de pers mede, nadat hij om vier uur door de koninklijke prins was ontvangen om verslag van zijn bevindingen uit te brengen. De moeilijkheid had er voor hem, naar hij mededeelde, in gelegen, een regering samen te stellen, die on der de huidige omstandigheden zou kunnen bijdragen tot een nationale ver zoening in de geest van de boodschap van koning Leopold. Wij hebben, zo zei hij, afscheid genomen van het ver leden en de beste oplossing gezocht. Prins Boudewijn, die de samenstel ling van de nieuwe regering goedkeur de, heeft de ministers hedenochtend beëdigd. Morgenmiddag zal waarschijnlijk de regeringsverklaring worden afgelegd. De socialistische partij heeft Paul Henri Spaak, de voorzitter van de Raad van Europa, telefonisch uit Straatsburg teruggeroepen. Men achtte zijn aanwezigheid in de parlementszit- ting, waarin de nieuwe regering zich zal voorstellen, zeer gewenst. Hij zal Vrijdag naar Straatsburg terugkeren. De nieuwe premier, Pholien, is op 28 December 1884 te Luik geboren. Hij studeerde o.m. te Brussel en vestigde zich daar als advocaat. Hij streed mee in de oorlog 19141918. In 1936 werd hij senator, in 1938 minister. Tijdenr de bezetting werd hij enige malen door de Duitsers gevangen genomen. Kor na de bevrijding werd hij opnieuw to1 senator gekozen. dekking na de uitvinding van de atoom bom. De drie geleerden waren er op het veterinaire college te Stockholm in ge slaagd het aantal chromosomen bij een konijn te wijzigen, waardoor de jongen er van in drie maanden tijds groter wa ren dan de volwassen dieren. Volgens de radio houdt dit de moge lijkheid in nieuwe dierenrassen te fok ken, evenals men bij planten en vruch ten heeft kunnen doen. De geleerden waren van plan dezelfde proefen met varkens te nemen. Ook was er alle kans, dat op deze wijze „een nieuw ras men. sen, tweemaal zo groot als normale" zou kunnen ontstaan. Hieraan, aldus de radio, denken de Zweedse geleerden niet. „Zij zijn er niet geheel zeker van welk nut de op zienbarende ontdekking kan hebben behalve het voordeel van een verdub beling van de grootte van voor de con sumptie geschikte dieren, van kippen eieren e.d.", aldus de radio. (Chromosomen zijn kleine deeltjes, die bij de kerndeling worden gevormd en als de dragers der erfelijke eigen schappen beschouwd worden. Red.) een wagen ruimschoots kon worden voldaan. De delegatie, die de staking van de Amsterdamse taxichauffeurs leidt, deel de vannacht om half één mede, dat er nog geen beslissing is genomen over het advies, dat zij Dinsdagavond laat op een vergadering aan de stakers heeft uitgebracht. Wat dit advies behelst is officieel niet' bekend. Vandaag, Woens dag, zal opnieuw een vergadering wor den belegd. De Eenheidsvakcentrale belegde 's morgens in Krasnapolsky een ver gadering van havenarbeiders. Beslo ten werd, de eisen van de Rotterdam se stakers over te nemen tien pro cent loonsverhoging en handhaving van het ploegenstoisei cn verder werd een stakingscommissie be noemd. De E.V.C. schatte het aantal stakers in de havens op 1200. Overigens bleken slechts de arbei ders van de Samenwerkende Haven bedrijven het werk te hebben neerge legd. De werklieden van de andere ondernemingen zijn ten slotte aan het werk gegaan. In het havengebied waa het rustig. De staking van de bouwvakarbeiders is begonnen met een staking van de steenzetters en heeft zich in de afge lopen week uitgebreid over de gehele stad. Op de grootste objecten ligt het werk thans stil, evenals op enkele kleine karweien. Inzet van de actie is een loonsverhoging. De Uniebonden hebben de staking afgekeurd. Ten slotte hebben zich gistermor gen ook de in dienst van de gemeente zijnde stratenmakers en hun „hand langers" bij de staking aangesloten. Ook hier zijn looneisen de inzet. Een onderhoud tussen een delegatie van de stakers en de wethouder van ar beidszaken heeft geen enkel resultaat opgeleverd. In Rotterdam. In de havenstaking te Rotterdam is nog weinig verandering gekomen. Op een vergadering van bondsbestuur ders van de Uniebonden is de actie afgekeurd. Tot de arbeiders is een op roep gericht tot hervatting van het werk. Voorts is er bij de regering en de Raad van Vakcentralen op aange drongen, het overleg over de lonen en de prijzen op korte termijn tot een definitief en bevredigend resultaat te brengen. Burgemeester Oud heeft thans alle samenscholingen van drie en meer per sonen in het havengebied van de stad verboden, zulks met het oog op de handhaving van de orde. Dief van atoompapieren sneed zich polsen door (Van onze Londense correspondent) De aktentas met geheime atoomdocu menten, die verleden week gestolen werd ifit een treincoupé op de route Londen—Blackpool, is met zijn kost bare inhoud geheel intact teruggevon den door Scotland Yard. Een 35-jarige man, Wilüam Ralfh Wakeham, die kort daarop in verband met de diefstal ge arresteerd werd en Zaterdag j.1. voor en Londense politierechter had moeten verschijnen, ligt thans in het National Temperance Hospital in Londen. Een bewaker had hem de avond na zijn ar restatie gewond in zijn cel gevonden, met beide polsen doorgesneden. De he vige blof tiende man had tevens een metalen voorwerp ingeslikt, maar naar verluidt, zou zijn toestand niet levens gevaarlijk zijn Nadere gegevens om trent de man of de vindplaats der do cumenten worden nog niet vrijgegeven. Vogelpest in Scherpenzeel Het onderzoek naar de oorzaak van Ue hoendersterfte op een bedrijt te Scherpenzeel heeft uitgewezen dat de kippen zijn gestorven aan pseudo vogelpest. Het bedrijf telde ongeveer tweeduizend kippen. ^jog steeds is de door ons reeds her haaldelijk gesignaleerde feitival- en tentoonstellingsrage niet uitgewoed. Thans is het het jongste Neierlandse dorp dat er aan zal moeten geloven. In Emmeloord, „hoofdstad" vai de Nrd.- Oostpolder, nog nauwelijks droog ach- met de grote schoonmaak begonnen was? Na deze merkwaardige dame stellen wij u voor: de man die de meeste centen bezit. Dat raadt u toch nooit want het is de burgemeester van Rhenen, die zich nu reeds jaren beijvert openbare weg bevinden met een bran dende pijp, welke niet van een dop is om centsgewijze een bedrag te verga t"e7'de 'huizen""zarëe'n*v*ierda7gse ten- voorzien, beboet kunnen worden met reni waarmede een deel van de kosten toonstelling gehouden worden. Het doel v«f gulden, zegde toe een nieuwe ver- van het legermonument op de Grebbe- ordening te naken. berg kan worden gedekt. Het totaal heeft thans de respectabele hoogte van 2.049.989 centen bereikt. Er is echter nog méér nodig en nu de zilveren en Cr zijn trouwens meer leden, die met zinken kwartjes en de zinken en nikke- H deze len stuivers buiten omloop gesteld wor- van deze expositie ..Emmeloord Cen trum" geheten, is de fabrikaiten en leveranciers in contact te brengen met de toekomstige pachters, daar in Sep tember ongeveer 300 bedrijvtn ver pacht zullen worden. Het Kinder uj de technische vooruitgang van stad Vlissingen" feest bereikte «en van dagen niet mee kunnen komen, vaak den- houdt de burgemeester zich ook haar hoogtepunten toen de voorzitter uit de beste bedoelingen. In het Ame- voor deze munten aanbevolen. En van de Bond van Buurtvererigingen nkaanse stadje Montgomery vroeg een nu we het toch over getallen hebben. „Oranje en Vlissingen", de mandie het dame in een garage om „verse" ben- De „Ahoy heeft het record-dagbezoek initiatief tot deze jeugdgemeenschap zine in de tank daar de oude er te lang thans op 34.232 bezoekers gebracht, genomen heeft, het uit kindenn be- jn had gezeten, ook wilde ze graag fris staande bestuur van de stad insalleer- water in de radiateur hebben en ten- de. Daarom werd door Vlissingeis bur- sIotte vroeg ze de oude lucht uit de gervader diens „ambtgenoot", ie 14- banden te laten lopen en deze opnieuw J)aar zlt muziek in zouden we zo zeg jarige Peter Bikker, eveneens pechtig op te p0mpen. Wedden dat deze Ame- Sen- Maar wat zeSt u van een aan- geïnstalleerd en nadat ook de vet hou- nkaanse óf nét uit een schoonheids- bewoners van het Zwitserse kanton instituut vandaan kwam óf erg laat Tessino die een stelletje vliegende schotels hebben waargenomen, die met ders hun plaatsen hadden ingeiomen werd de jeugdige commissaris vai poli tie door de echte commissaris m«t een bandelier met drie sterren omhïigen, ten teken van zijn waardigheid De opening werd met een huwelijlsvol- trekking in passend costuum begoten, doch hoewel de stichting van dezestarl o.m. beoogt de jeugd van 6—15 iaaizeli verantwoordelijkheid te' laten dagen nemen we toch maar aan dat het aat ste programmapunt een grapje was We zijn hier gelukkig niet op Malakk. Nu we toch bii raadsvergaderingenzijn aangeland: De burgemeester van \al ten. door een raadslid geïnterpellerd inzake 'n overjarig artikel in de paat selijke politieverordening, waarin \»rdt bepaald, dat personen, die zich o) de Als die Zweedse geleerden zo door gaan, dan wil ik King Kong worden alleen snel ronddraaiden en lichtspo ren achter lieten maar ook vergezeld werden door een geluid dat zeer veel op orgelmuziek leek? Ten slotte een dierenverhaal, dat ons wat laat bereik te: In het meer van Genève ontsnapte een krokodil die door zijn eigenaar uit z'n kunstmatige vijver mee uit zwem men was genomen plotseling aan diens aandacht en was verdwenen. Ali, zo heette dit ongewone huisdier, is nu dood aangetroffen aan de Franse oever met een grote gapende wond aan zijn «kop. Men vermoedt dat een scheeps schroef een einde heeft gemaakt aan het leven van deze avontuurlijke kro kodil. Door de staking in de haven van Antwerpen, waren vele schepen naar Rotterdam gevaren om gelost te worden. Daar troffen zij het echter niet beter. Het gevolg is dat de Maashaven vol ligt met onge loste schepen. Een overzicht van de drukte in de Maashaven Dinsdag tegen middernacht is op de Amersfoortse weg ter hoogte van Nieuw Milligen een ernstig auto ongeluk gebeurd, dat twee doden, een zwaar gewonde en drie minder zwaar gewonden heeft geëist. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak reed een personenauto, gaan de in de richting Apeldoorn en be stuurd door mevr. B. uit Beekbergen, tegen een boom. Zij zelf kwam er met een lichte hersenschudding nog be trekkelijk goed af, maar het naast haar gezeten 8-jarig zoontje B. R. B. en mevr. v d.. B.—v. d. P. uit Apel doorn werden op slag gedood. Van da drie overige inzittenden kreeg mevr. A. L. A. B uit Apeldoorn, die uit de wagen werd geslingerd, een schedel basis-fractuur. Haar 13-jarig zoontje brak een been en liep een lichte her senschudding op, terwijl de 18-jarige mej. D. L. uit Den Haag er met een lichte hersenschudding af kwam.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1