Funderingen in Grooi Den Helder worden reeds gestori! DE FILMS VAN DEZE WEEK Geanalyseerde partij uit het schaakkampioenschap Met Kerstmisde eerste woningen klaar? BUITEN DE LINIE GROEIT DE STAD Montage-bouw van het systeem Nemova-Airey Leger des Heils zendt vijf kadetten uit Het auto-ongeval op de Rijksweg OOGSTEN ORANJEBOOM BIER! TIVOLI Tocht voor invaliden van „Het Roode Kruis" DE WITTE HRC naar Utrecht Bommel gaf zich tegen K. Geus gewonnen IN HET KORT Oefenprogramma van Helder Tussen Haaks en Kuitje Collecte ten bate van verwaarloosde kinderen Ons postduivennieuws Beiaardconcert *an der Meulen in Het Noordhollands elftal Grote belangstelling voor Jazz-Festival De week op de visafslag - - .«.i betonnen funderingen worden reeds gestort WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1950 zware trucks voeren de materialen aan TUSSEN DE JAN VERFAIIXEWEG en de „Streepjesberg" heeft sinds mensen heugenis het vee gegraasd op wat armelijk weiland. Wanneer de Nieuwedieper eenmaal het „doodgravershuisje" rechts van de Jan Verfailleweg voorbij en de Stroweg gepasseerd was, bevond hü zich in het vrije veld. Enkele boerderijen stoffeerden het landschap, dat aan de Westzijde werd afgesloten door de duinen en zich aan de Oostzijde uitstrekte tot aan de horizon. Maar in de geschiedenis van dit kleine hoekje Nederland gaat verandering komen. De bebouwde kom der gemeente Den Helder, die tot nu toe haar uiterste begrenzing vond in de „bedekte gemeenschapslinie", zal allengs uitdijen tot ver in het polderland. Het eerst is het gedeelte aan de beurt, dat heel vroeger tot „Le Mairs Binnenpolder" behoorde. Het is 't terrein, waarop nu reeds vele weken achtereen met draglines is gewerkt, en dat thans goeddeels bouwrijp is voor het eerste complex woningen in „Groot Den Helder". Met de bouw van deze huizen is inmiddels een aanvang gemaakt. Op 28 November 1949 stelde de ge meenteraad een crediet van bijna twee en een half millioen beschikbaar voor de bouw van 197 montage woningen van het systeem „Nemavo- Airey". Dit is oorspronkelijk een En gels systeem, ontworpen door Sir Airey. De Nederlandse Maatschappij van Volkshuisvesting N.V. te Amster dam (dir. de heer H. van Saane) heeft enkele wijzigingen en verbete ringen aangebracht. Onder de naam „Nemavo-Airey"-woningen heeft dit Zondagavond wordt in de Nieuwe kerk aan de Weststraat vanwege het Leger des Heils een bijzondere samen komst gehouden, welke in het teken zal staan van het afscheid van vijf korps léden. Deze Helderse heilsoldaten gaan namelijk naar Amstelveen om daar aan de William Booth-kweekschool hun of ficiersopleiding te ontvangen. Het is niet de eerste maal, dat het korps Den Helder een candidaat naar deze kweekschool uitzendt. Ongeveer een jaar geleden ging mej. M. Vaas naar Amstelveen. Zij heeft inmiddels haar officiersrang behaald en is thans in een kinderhuis van het Leger des Heils werkzaam. Maar wel is het bij het Leger des Heils in Nederland een zeldzaamheid, dat vijf soldaten van één korps gelijk tijdig worden uitgezonden. Het zijn de heer en mevrouw Joh. van Doorn-Nieu- wenhuizen, en de heren N. Rozemond, C. Vermeulen en B. Gersen. De heer en mevrouw Van Doorn zullen gedurende de negen maanden, dat de opleiding te Amstelveen duurt, hun gezin tijdelijk aan de goede zorgen van anderen moe ten overlaten. Zij hebben namelijk een dochtertje van twee jaar, dat uit loge ren gaat bij familie in Amsterdam en dus in de buurt van haar ouders blijft. Wanneer de opleiding over negen maanden voltooid is, krijgen de candi- daten de rang van kadet-luitenant, waarna zij in de practijk werkzaam kunnen zijn. Na het volgen van een driejarige schriftelijke cursus kunnen zij met de leiding van een korps wor den belast. Betreffende het ongeval, dat Maan dag op de Rijksweg plaats vond en waarbij een auto in het Noordhollands Kanaal reed, vernemen wij nog, dat de 21-jarige G. Schut bij het redding- werk zijn voet gebroken heeft, nadat hij er mee tussen de deur van de auto beklemd raakte. Hij zal waarschijnlijk een week of vijf rusthouden. Ook de rijswerker P. de Bruin, die aan de overkant van het Kanaal aan het werk was, heeft een, zij het niet ernstige verwonding aan zijn voet op gelopen bij de reddingpogingen onder het wateroppervlak. Het zijn deze twee jonge mannen geweest, tezamen met een viertal andere rijswerkers, die het leeuwenaandeel in het reddingwerk gehad hebben. Indien zij niet in de buurt waren geweest, zou het ongeval voor de heer G. ongetwijfeld noodlot tig zijn afgelopen. bouwbedrijf reeds een kleine twee duizend montage-woningen her en der in Nederland gebouwd. Men kan ze vinden in Eindhoven, Rozendaal, Tilburg, Tiel, Gorinchem, Meppel, Hoogeveen, Emmen, Amersfoort, Bus- sum, Enschede, Amsterdam, Wierin- gerwerf, Emmeloord en Zwolle. In Nijmegen, Zeist en Den Helder zijn thans verschillende complexen in aan bouw. Van de 197 woningen, die het bedrijf in „Groot Den Helder I" onderhanden heeft, worden er 35 als duplex-woning ingericht. In het normale type, dat ruim zeven meter diep en omstreeks zes en een halve meter breed is, vindt men op de begane grond een ruime woonkamer met een iets kleinere zit kamer en aan de andere kant van de ruime hal de keuken, een kelderkast en de W.C. Een bordestrap leidt naar de eerste verdieping, waar de bewo ners een drietal slaapkamers, een bad- cel en een grote bergruimte ter be schikking hebben. Aangezien onder de kap nagenoeg geen ruimte verloren gaat, blijft de inhoud van deze flinke woningen nog beneden de driehonderd kubieke meter (285 m3). Op het ogenblik is een dertigtal ar beiders met de voorbereidende werk zaamheden bezig. Aan de reeds aan gelegde straten, die al grotendeels van rioleringen, gas- en waterleidin gen zijn voorzien, worden de beton nen funderingen van de eerste wo ningblokken gestort. Inmiddels wor den voortdurend de benodigde mate rialen aangevoerd. Zware trucks rij den af en aan met de geprefabriceer de onderdelen, waarvan straks de wo ningen zullen worden opgetrokken. De uitvoerder, de heer B. J. van Herwerden, vertelde ons, dat men in de loop van de volgende week met de montage hoopt te beginnen. Wanneer alles meeloopt kunnen omstreeks de Kerstdagen de eerste woningen wor den opgeleverd. De werkwijze is zo danig, dat het bedrijf nadion weke lijks een tiental woningen kan vol tooien. Dan zullen circa honderdvijf tig arbeiders aan dit object werkzaam zijn. Op de betonnen fundering van iede re woning wordt een z.g. randbalk met voorgespannen bewapening aan gebracht, welke de basis is van de verdere constructie. Tussen verticale betonnen stijlen worden de betonnen gevelplaten (621/, cm breed, 37'/i cm hoog en 4 cm dik), die de buitenmuur vormen, vastgekit. De binnenmuur wordt van drijfsteen opgetrokken. Tussen beide lagen worden heraklith- platen aangebracht, die een sterke vocht- en warmtewerende' werking hebben. De betonnen onderdelen van deze Nemavo-Airey-woningen worden ver vaardigd door de N.V. Betondak te Arkel en de stalen onderdelen (o.a. de kozijnen van ramen en deuren) door de N.V. De Vries Robbé te Gorin chem. Even voorbij de Basculebrug wierpen Zaterdagmiddag honderd en vijftig jongens en meisjes de dobber igi het Noordhollands Kanaal voor de hengel- wedstrijd om het kampioenschap van Den Helder, die werd uitgeschreven door de H.S.V. „Den Heldeer". Jan Otten ging met de titel strijken. Onze fotograaf was natuurlijk present om van een paar jeugdige hengelaars een plaatje te maken De vereniging „Het Roode Kruis" or ganiseert Zaterdagmiddag een tocht voor invaliden en voor gebrekkige ouden van dagen. In het algemeen kan deze tocht viforden beschouwd als een reisje voor Nieuwediepers die door hun lichamelijke gesteldheid weinig of nooit in de gelegenheid lijn er eens uit te trekken. Invaliden en gebrekkige ouden van dagen die zich nog niet hebben op gegeven, kunnen dat nog doen tot Donderdagavond bij de heer F. N. Winter, Molengracht 10. „DE MISSTAP VAN JOHN FORBES" Het Tivoli-theater leert tot en met Donderdag hoe het een man kan ver gaan, als hij, hoewel gelukkig getrouwd en in het bezit van een flinke zoon, een andere, knappe jonge vrouw leert kennen. Zo'n avontuurtje trekt wel, vond Jay Dratler, en hij schreef de ro man „The Pitfall", waarnaar de film De misstap van John Forbes" kon (worden gemaakt. Men wees Dick Po- jwell (vooral bekend van talrijke mu sicals) en Lizabeth Scott (nóg een klin kende naam) aan om de hoofdrollen te spelen. André de Toth werd met de regie belast. John Forbes (Dick Powell) is de „doorsnee Amerikaan", als hij met Mona (Lizabeth Scott) in aanraking komt. Dat - leidt tot zijn zo gewraakte misstap, want er is nóg een man die van de knappe blondine houdt. En uie schrikt niet terug voor de grofsje maatregelen. Ten slotte wordt ook de verloofde van Mona (Smiley) er bij gehaald, en dan dreigt het huwelijks leven van de inmiddels tot inkeer ge komen John Forbes verwoest ta wor den. Déartegen komt hij in actie. Uit noodweer doodt hij Smiley.. Mona, die dat hoort, schiet de tweede minnaar neer. Hoe uiteindelijk „De misstap van John Forbes" toch nog een happy-end krijgt, moet u zelf maar gaan zien. Het heeft ons van deze rolprent het meest bekoord, dat het tot de laatste meters een raadsel bleef hoe de film zou ein digen. Op zichzelf toch een verdienste van dit verhaal. „DE DERDE MAN" De Witte-bioscoop vertoont tot en met Donderdag Carol Reeds succesfilm ,.The third man", die enige tijd gele den reeds in Den Helder werd ge draaid. Wie „The third man" nog niet heeft gezien, verzuime niet een bezoek te brengen aan de Witte. De Helderde tweede klasser HRC neemt Zondag deel aan het tournooi van de voetbalvereniging „Holland" t~ Utrecht om de Gerard Vesters-beker Behalve HRC spelen in dit tournooi SVW, IVV en de organiserend' ver eniging. De heer K. Geus, de nestor uit de Nieuwedieper schaakwereld, heeft dit jaar beslag gelegd op het schaakkampioenschap van Den Helder. De heer Geus, wü schreven het gisteren al, behaalde uit tien partijen acht punten. De jeugdige schaker Bommel eindigde met een halve punt achterstand op de tweede plaats. Tijdens dit kampioenschap van Den Helder speelden K. Geus en Bommel onder andere onderstaande partij: FRANS. Wit: J. P. Bommel; zwart: K. Geus. 1. d4e6; 2. e4d5. Met omwisseling van zetten is thans de Franse opening ontstaan 3. Pc3 Ff6; 4. Lg 5. Wit wil de hoofdvariant spelen, doch zwart speelt de Mac-Cutcheon-variant 4. Lb4. 5. e5. Ogenschijnlijk gaat nu Pf6 verloren, maar zwart valt thans Lg5 aan. 5. h6 6. Ld2. Hier is ook 6. Lh4 mogelijk, doch de 1 tekstzet wordt als beter beschouwd 6. Lc3: 7. Lc3: De theorie beveelt hier 7. bc3: aan. Pe4. Nu blijkt dat 7. Lc3 verkeerd is ge weest. Had hij 7. bc3: gedaan, dan had hij. na 7Pe4, 8. Dg4 kunnen spe- leir, en daarmede dreigende, pion g7 te nemen. 80-0 faalt op Lh6: Eerst de loper op d2 nemen, faalt op Dg7; met pionwinst. Na 8. Dg4 was g6 nog de beste zet geweest. Speelt wit nu 8. Dg4, dan doet zwart gewoon 80-0. 8. Lb4c5!; g. Lc5: Had wit 9. dc5: gespeeld, dan was 9Pf2:! gevolgd. Na 10. Kf2 volgt 1 0Dh4; 11. g3Db4; met pion winst voor zwart. 9. Pc5; 10. dc5:Dc7' 11. f4. Indien wit geprobeerd had met 11. Dd4 de pion te houden, dan was 11 Pc6, 12. Lb5, 0-0. 13. Lc6, bc6; gevolgd met een onweer staanbare aanval voor zwart. 11. Dc5: 12. Dd2. Er dreigde 12Db4 met pionwinst. 12. Pc6. 13. 0-0-0. Wit wil aanval hebben. 13. Ld7, 14 Pf3, 14. Tc8, 15. Kbl. Wit gaat met zijn koning uit de gevaarlijke c-lijn 15. b5. 16. g4. Interessant. Beide spelers trachten do vijandelijke koning met pionnen te bestormen. De zwarte koning staat echter veiliger. 16.a5. 17. Ld3—a4, 18. 15—b4, 19. fe6: 19 fe6?; 19Le6: was veel beter; 20. Lg6Ke7, 21. Thel? Waarcm wit de aanval nu opgeeft is onbegrijpelijk. 21. Thfl was veel beter, 21. Thf8 Zwart maakt meteen gebruik van de open f-lijn. 22. Pd!, Pd4:; 23. Dd4:, Dd4:; 24. Td4 Tc4; 25. Tc4: Een vrijwel gedwongen afruil. 55dc4:; 26. Kcl, Lc6; 27, Kd2, Tfl; 28. h3, Ld5. De loper staat onaantastbaar. 29. T>3, Tfl; 30. Tel, Tf2t; 31. Te2, c3tl; 32 bc3:, bc3:; 33. Kei, Het is dui delijk, lat wit niet 33. Kc3: kan spelen, wegend Te2:. 33Tf3; 34. a3, Th3:; 35. Tf2, Te3f; 36. Kf.. Wanneer wit 36. Te2 speelt, wint zwart met tempo-winst pion g4 36Te5:; 37. Tf7t, Kd6; 38. Ld3. (38. T;7 faalt op 38Tg5) .38. Tg5; 3. Tf4, Lc6 (dekt pion a4); 40. Kf2, 15; 41. gh5:, Th5:; 42. Tg4, g5; 43. Lf6 (wint een pion), 43Th2f 44. K;3, Tg2t; 45. Kh3, Tg4:; 46. Kg4:', Ke5; !7. Kg5: (Wit moet wel nemen). 47. Le4! Breekt alle tegenstand. Wit geft op. Onze oud-stadgenoot, de heer j Pb. Voorbrood, slaagde te Zwolle voor de akte voor hoofdonderwijzer, De Helderse Athletiek Vereniging organiseert op Zondag 27 Augustus op het terrein aan de Meeuwenstraat een dualmeet tussen HAV en de officie^ athletiekploeg van West-Friesland. De voetbalvereniging „Heldtr" speelt Zondag een vriendschappelijke wedstrijd tegen Z.F.C. in Zaandam Voor Zondag 27 Augustus hebben Z wit jakken een tournooi van de R.fc. S.V. Velsen op het programma staan. Hieraan nemen behalve Helder en de organiserende vereniging deel V.D.L iVlaardingen), Quick (Den Haag) eti een club uit Luxemburg. Op 3 September gaat Helder op bezoek bij de pas gedegradeerde tweede-klasser W.F.C. in Wormer- veer. Hr. Ms. torpedoboot jager „piet Hein" vertrekt morgen tussen 16 en 20 uur van Roterdam naar West-Indie. Hr. Ms. „L. T. 7" keelde van Gra- vesand in Nieuwediep terug. Gistermorgen was de „Prinses Irene", een passagiersboot van de fir ma Doeksen van Terschelling in de haven om water te halen. Daarna ver trok zij naar Den Oever. Het is morgen hoog water om 9.55 en 22.30 uur, en laag water om 4.05 en 16.50 uur. De temperatuur van het zeewater was 19.4 graden Celsius. Zaterdag zal in Den Helder gecol lecteerd worden ten bate van een vijf tal inrichtingen die werken aan de op voeding van verwaarloosde kinderen. In genoemde inrichtingen, „Valken- heide", „Neerbosch" (inrichting voor vlezen), de „Heldringsltichfingen" te Zetten, de .Martha-stichting" te Al phen aan de Rijn en de „Nederlandse Mettray" te Eefde, wordt onnoemelijk veel menslievend werk verricht. Het behoeft geen betoog, dat daar voor, ook veel geld nodig is. Dit wordt veelal door collectes verkregen. Zater dag zal te Den Helder huis-aan-hius worden gecollecteerd en ook zal een straatcolecte worden gehouden. Het prachtige doel zal zeker in de beurs doen tasten. Natuurlijk zijn er ook collectanten nodig. Zij kunnen zich opgeven bij de predikanten van de Hervormde kerk, Javastraat 100, Timorlaan 22 en Hoofd gracht 18, en bij het Leger des Heils, Spoorgracht 35. De collectanten, die Zaterdag tussen negen en vijf uur in de kerk aan de Palmstraat de collecte bussen kunnen afhalen, mogen zich, naar keuze, voor de huis-aan-huis of voor de straatcollecte verdienstelijk maken. Een ieder die wil collecteren, al is het ook maar een uurtje, is har telijk welkom. De postduivenvereniging „Hollands- Noordpunt" hield Zondag ook een wedvlucht van Ciney 'af. Afstand 297 km. De (jonge) duiven werden in vrijheid gesteld om 7.50 uur. Hoewel langs de gehele vluchtlijn een mot regentje viel en de vogels traag en onregelmatig binnen kwamen, wer den geen noemenswaardige verliezen geleden. De eerste duif werd om 12.25.11 uur geklokt. De prijzen wer den als volgt behaald: R. Mulder 1; H. Brons 258; mevrouw Jolen 3; J. Zoon 47; J. Borst 6. Morgenavond van acht tot ne gen uur speelt de stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, op het ca rillon van het Monument Neder lands Reddingwezen de volgende liederen: 1. „Zeemans Loods" van Petrie; 2. „Praeludium"; 3. a „De Wald hoorn" van F. Silcher, b „Te Voet" van mr. J. J. Vietta, c „In het woud", 4 „Ases Tod" van E. Grieg; 5 a „Am Brunnen vor dem Tore" van Frans Schubert, b „Sommer's letste Rose", c „Afscheid"; 6 frag menten uit „Wilhelm Teil" van G. Rossini; 7 „An der schonen blauen Donau" van Strauss. Valavond om kwart vóór zeven spelt het Noordhollands K.N.V.B.- elftjl in het Sportpark Schooneberg te (Jmuiden-Oost ten bate van de Neierlandse Bond tot het redden var Drenkelingen een wedstrijd tegen het Velsense elftal. In de K.N.V.B.- plctg werd ook onze stadgenoot Van dei Meulen opgesteld. Het elftal ziet er als volgt uit: doel: Stadt (KFC), acter:Kabel (ZFC) en Kuiper (ZTC); midden: v. d. Horst (ZFC). Rijgeveer (KFC) en Kok (KFC); vor: Schmidt (Alcm. Victrix), Van de Meulen (Helder), Simons (West- Fisia), Stelling (West-Frisia) en Hlenius (WFC). Zoals men weet heeft do Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer „Den Helder" het initiatief genomen per autobus een bezoek te brengen aan het Jazz-Fesival, dat morgenavond wordt gehouden in het restaurant van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" te Alkmaar. De vertrektijd werd bepaald op 's avonds half zeven van het Koningsplein. De V.V.V. deelde ons gistermiddag mede, dat een groot aantal stadgeno ten zich vcor het tochtje heeft aan gemeld. Daar de belangstelling nóg zeer groot is, verdient het aanbeveling zich vooral tijdig op te geven, wil men zeker zijn van een plaats. Wie de rit wil meemaken, kan zich opgeven bij de V.V.V.-ark „De ^aagbaak" bij de Postbrug, telefoon 3597. De prijs is, Inclusief de entrée tot de tentoonsteling, f 2.50. Dj afgelopen weck was er een goede aanvoer van kuilpaling. Met de toene- ïing van de aanvoer echter verminder de echter ook de vraag. Wist de prijs zich Maandag nog te handhaven op on geveer f 0.90 per pond, sinds Dinsdag trad een belangrijke daling in. De laagste prijs was f 0.55 per pond, de hoogste ongeveer f 0.78 per pond. Ook de lijnaalvissers boekten deze week goede vangsten, variërende per vaar tuig van 60 tot 190 pond per dag. Ook voor deze soort aal konden geen hoge prijzen worden genoteerd. Zaterdag liep ze terug tot ongeveer f 0.70 per pond. De aanvoer van witvis was heel gering. Snoekbaars noteerde per pond van f 0.35 tot f 0.38 en rode baars van f 0.40 tot f 0.64. Andere soorten witvis werden niet aangevoerd. De aanvoer van nest was vorige week gering. In totaal werd slechts 80 ton aangevoerd. De prijs per bak varieerde van f 2.20 tot f 2.82. De weekbesommingen der kuilvissers varieerden vorige week per vaartuig van f 400 tot f 900. Voor de lijnaalvis sers waren deze per vaartuig van f 230 £ct f 500. Aanvoer van Noordzeevis vond niet plaats. Aangevoerd werd in de afgelopen week: 91210 pond kuilpaling; 7905 pond lijnpaling: 294 pond snoekbaars; 566 pond rode baars; 160825 pond nest. De totale omzet aan de visafslag be droeg ongeveer f 77750. nei „üteaelljlc Muziekcorps", onder Maandagmorgen een aubade aeaeven t .g v?n e heer Steinroth, heeft de houding stonden de leden van d d- college van B. en W. Keurig in Vele stadgenoten bewonderden de laJn(fnlen vereniging voor het raadhuis. Gisteravond werd de jubileumvieri*, f,e uniformen van de muzikanten muiziektent in het JuUma0 een 01 met een openluchtconcert in de

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2