Nieuwe Noordelijke doorbraakpoging Kort Bestek Stakingsgolf in Amsterdam luwt Westerling Donderdag in ons land VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Sowjet-diplomaat nam foto's in Zweden Dr. Hirschfeld wordt weer directeur van het Marshall-plan in Nederland Brengt Australië Irian yoor V.N.? Communisten zouden een staking in onze kolenmijnen voorbereiden Ernstige gevolgen van havenstaking Dinsdag 22 Aug. 1950 75e Jaargang No. 10879 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna In slle fronisecioren harde gevechien Troepen der VN houden taai stand BRITTEN ZENDEN EEN BRIGADE NAAR KOREA 1768 Vrijwilligers Geheimzinnige tocht door Stockholmse archipel Attaché weigert de foto's af te geven Vertrouwen in toekomst van de Unie Vrouw gezocht voor de Sjah van Perzie China en Tibet aand e conferentietafel SERETSE IN ENGELAND Figaro" onthult een geheim sabotage-plan Franse communisten verantwoordelijk bouwvakarbeiders gaan weer aan het werk De ,,Turk" zal hier berecht worden Vierhonderd vliegtuigen in de lucht Zuidslavische socialist ziet aggressie-gevaar Vierling nog in leven Velen verliezen hun bronnen van inkomsten BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hootdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p m i. Kleine advertenties uJuttertjes") tot 15 wooi den 1.elk woord mee 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand l 1.50 bij vooruitbetaling plus incassokosten DE NOORPKOREAANSE infanterie heeft Maandag haar aanvallen op de Zuidelijke posities voortgezet. Tegen alle sectoren, behalve die aan de Oosts kust, werden troepen in het veld gezonden, die met grote felheid aanvielen, zonder nochtans de linies van hun tegenstanders te kunnen doorbreken. De Amerikanen, die ten Westen van Haman de weg naar Poesan hun voor naamste aanvoerhaven verdedigen, hebben gedurende meer dan zes en der tig uur zonder ophouden aan zware aanvallen blootgestaan. De Noordelijken proberen thans twee nieuwe bruggenhoofden over de Naktong te bezetten, het en« te Hyongpoeng, ongeveer 24 kilometer ten Zuidoosten van Taegoe, het an dere in het gebied van Waegwan-Koenwi, ongeveer dezelfde afstand ten Noord westen va" de stad. De Amerikanen staan op het ogenblik bloot aan een zeer zwaar spervuur, dat de verdediging van Koenwi zeer moeilijk maakt. rWEKIGENS houden zij moedig stand, ondanks de moeilijkheden, waar mee Kj te worstelen hebben. De nieu we communistische bruggenhoofden ovet de Naktong konden door de taaie tegenstand van de verdedigers «Jet worden uitgebreid. De Noordelij ken wierpen hier bijna twee regimen ten over de rivier. Een vijandelijke speerpunt ter sterkste van ongeveer vierduizend man is door zware aan vallen uit de lucht tot staan gebracht; deze moest een wig drijven tussen de Amerikaanse strijdkrachten en de Zuidkoreanen. Voor het eerst werden de operaties te land ook des nachts door vliegtuigen gesteund. In de Zuidelijke sector treffen de Noordelijken enorme voorbereidingen voor een aanval op Masan en Poesan. De Amerikanen zijn in dit gebied in gevecht gewikkeld met ongeveer dui zend Noordelijken. Alleen in het Oosten maken de Zui delijken verderinge» in het gebied van Pohang. Zij achtervolgen hier de vluchtende Noordelijken in de rich ting van Jongdok. Het verzet van de vijand neemt echter toe. Deze ver sterkt zijn stellingen bij Tongjong. Op het ogenblik zijn nieuwe verster kingen onderweg naar de beide brug genhoofden over de Naktong. Met na me het zuidelijke van deze twee heeft gisteren blootgestaan aan hevige luchtaanvallen. Hier en op andere punten hebben de Noordelijken de laatste dagen zware verliezen geleden. Officieel is medegedeeld, dat alleen Zaterdag op alle fronten 4133 Noord- koreanen zijn gedood of gewond en 275 gevangen genomen. Zondag en gisteren verloren zij zelfs achtduizend man. Behalve de Britse troepen uit Honi ng worden thans ook andere Britse oldaten geconcentreerd voor de tocht naar het front in Korea. In Washing ton is medegedeeld, dat er een brigade met tanks de artillerie is toegezegd, met een totale sterkte van vijf tot zevenduizend man. De Britse admira liteit heeft voorts een kleine comman do-eenheid van de vloot gevormd, die met vliegtuigen naar Korea zal wor den gebracht. De sterkte hiervan wordt om redenen van veiligheid niet opgegeven. De Philippijnen zullen over enkele dagen een eerste contingent van 1100 officieren en manschappen met een artilleriebatterij naaf Korea zenden. Tot gistermiddag 12 uur hebben r'ch 1768 gegadigden aangemeld voor de beide compagnieën, welke de Neder landse regering overweegt ter beschik king van de Verenigde Naties te stellen in verband met de strijd op Korea. De Sowjetrussische marine-attaché te Stockholm, commandant Dmitri Larits- jef, heeft geweigerd de films uit handen te geven van foto's, die hu met een aantal medewerkers op een tocht in de Stockholmse archipel van verboden militaire gebieden beeft genomen, aldus meldt het Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken in een communiqué. Commandant Laritsjef was op het ministerie van oorlog ontboden, waar men hem „ernstig er over onderhield, dat hij de geldende' bepalingen had Met het K.L.M.-toestel „Djakarta" is de afgetreden Hoge Commissaris in Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld in Ne derland teruggekeerd. Hij werd o.a. begroet door de ministers Stikker en Götzen, de nieuwe H. C., de heer Lam- ping, de heer Clarence Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie en de heer Raden Djumhana namens de H. C. Moh. Rum. In een verklaring tegenover de pers herhaalde dr. Hirschfeld, die na een vacantie zijn taak als directeur van Volgens de Australische radio zal Australië de kwestie Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties voorleggen, aldus meldt Radio Indonesië. Naar aanleiding van dit bericht ver klaarde een woordvoerder van het In donesische ministerie van Buitenland se Zaken tegenover het Indonesische persburéau Antara: „De kwestie- Nieuw-Guinea zal door Nederland en Indonesië worden opgelost volgens de richtlijnen van de Ronde Tafel-confe rentie. Zolang de besprekingen hier over aan de gang zijn, hebben de Ver enigde Naties niet het recht tussen beiden te komen". Hij voegde hier aan toe, dat het internationale Hof van Arbitrage in Den Haag om een oor deel kon worden gevraagd, als de be sprekingen tussen Nederland en Indo nesië eventueel geen resultaat ople verden. Spender op bezoek Gedurende het komende week-end zal Percy Spender, de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken te Den Haag besprekingen voeren, die onge twijfeld Nieuw-Guinea tot onderwerp zullen hebben, een gebied, dat Spender, zoals bekend ,is, als belangrijk voor de verdediging van Australië beschouwt. het Marshall-plan voor Nederland zal( hervatten, zijn vertrouwen in de goede samenwerking tussen Nederland en Indonesië. De oprechte wil daartoe is aan beide zijden aanwezig. Het aan tal ernstige moeilijkheden, dat zich voordeed, weet de ex-H.C. voor een belangrijk deel aan het korte tijdsver loop tussen het accoord ter R.T.C. en de souvereiniteitsoverdracht, waar door enige zaken, die met het ver leden verbonden waren, eerst na de overdracht konden worden afgewik keld. Zodra de finale afwikkeling van deze zaken zal zijn voltooid, kan op een aanzienlijke vermindering van de stof, die aanleiding geeft tot de con flicten worden gerekend. Ongetwijfeld hebben ook interne moeilijkheden in 1'ndoriesie hun invloed gehad, aldus dr. Hirschfeld. Bij de beoordeling hiervan dient men echter steeds voor ogen te stellen, dat Nederland en In donesië twee souvereine staten zijn. De Hoge Commissaris zeide tenslotte 'reden te hebben dankbaar te zijn voor de wijze, waarop men hem tege moet trad. overtreden'". De commandant ontkende foto's te hebben genomen. Voordat Laritsjef met zijn assistent Wassilij Kondratsjkof en twee andere Sowjetrussische functionarissen, die niet op de officiële lijst van Sowjet russische vertegenwoordigers in Zwe den voorkomen, de tocht met het jacht begon, gaven de Zweedse militaire autoriteiten hem opdracht de route alleen over bepaalde nauwe kanalen te nemen door het verboden gebied. Het gezelschap bleef „binnen of langs deze kanalen", aldus het communiqué, doch „volgens de eenstemmige verklaring van ooggetuigen werden foto's genomen en op de oever waarnemingen gedaan in de zee-engte van Trosa, ongeveer 30 kilomater ten zuiden van Stockholm, en op enige andere plaatsen van "de reis". Toen Zweedse politiemannen hen in verboden gebied aanhielden, maakten de Sowjets aanspraak op onschendbaar heid. Zij deelden de politie mee, dat zij van de koers waren afgeraakt, doch volgens ooggetuigen liep de hulpmotor onmiddellijk nadat de politie hen bevo len had zich te verwijderen. Het invloedrijke Perzische weekblad „Teheran Massavar" heeft Perzische meisjes, die van mening zijn in aanmerking te komen voor een huwelijk met de Sjah van Perzie, uitgenodigd zich schriftelijk bij het blad te mel den. Afphane Tabatabai, een 14- jarig schoolmeisje uit een oude Perzische familie, was de eerste, die zich meldde. Zij behaalde on langs de titel „het meisje met het volmaakte figuur" in een wed strijd, die georganiseerd was door de Perzische Bond voor Licha melijke opvoeding. Zij is de knap ste van haar klas en munt uit in letterkunde en sport. De Sjah van Perzie, Moham med Reza Pahlevi is 31 jaar oud en scheidde in 1948 van Fawzio. de zuster van koning Faroek van Egypte. Vertegenwoordigers van China en Tibet zullen binnenkort te New Delhi bijeenkomen om „de netelige kwestie van China's souvereiniteit over Tibet" te bespreken. Een Tibetaanse afgevaardigde sprak de berichten tegen van een mogelijke invasie in Tibet van Chinese commu nistische strijdkrachten. „Tibet is er ten zeerste op gesteld een overeen komst te sluiten met de regering van Peking", voegde hij er aan toe. Seretse Khama, het verbannen op perhoofd van de Bamangwato's in Beetsjoeanaland. is met zijn blanke vrouw Ruth en hun dochtertje van drie maanden te Sout'nampton aangekomen. Zij gaan in Londen wonen. (Van onze Farijse correspondent) De uitstekend geinformeerde en be trouwbare Parijse „Figaro", die her haaldelijk heeft blijk gegeven uitste kend ingelicht te zijn, onthult, dat de Franse en Duitse communisten een ac coord hebben gesloten inzake de sabo tage van het plan-Schuman In een hoofdartikel geeft men een goed gedo cumenteerde lijst van de vele invloed- lijke Franse communisten, merendeels vertegenwoordigers der communisti sche arbeiders in de steenkool- en staalindustrie, die de laatste dagen voor het bezoeken van congressen naar Oost-Duitsland zijn vertrokken. De 11e Augustus j.L zou er volgens de Figaro te Leipzig een geheim ac coord zijn getekend, waarbij zowel de Duitse als de Franse communisten zich ter sabotering van het plan-Schuman op een nader mede te delen datum tot een gemeenschappelijke actie ver plichten. In dit geheime accoord zijn betrokken de boven- en ondergrondse mijnwerkersorganisaties (voorzover ze communistisch zijn)transportsyndica ten, bonden der metaalarbeiders en syndicaten van spoorwegpersoneel, zo dat het als het ware voor de hand ligt in welke richting de sabotage zich zal ontwikkelen Inmiddels geeft de door Moskou ge controleerde Oost-Duitse pers toe. dat een sabotage-accoord tussen de Oost- Duitse en Franse communisten i» ge tekend. Woordelijk schrijft de Figaro: „Het is schandalig, zo niet misdadig, dat de burgers van een souvereine staat samenwerken met buitenlandse organismen, kennelijke vijanden van Frankrijk. Het is duidelijk, dat onze communisten blindelings gehoorzamen aan de bevelen van Moskou, dat de sa- De krachtige maatregelen, die van verschillende zijden zqn aangekondigd ter beteugeling van de politieke sta kingen in Amsterdam en Rotterdam, bleken gistermorgen niet geheel zonder resultaat te zjjn gebleven. Weliswaar In bevoegde kringen werd te 's-Gravenhage vernomen, dat Westerling Don derdag als gedeporteerde per vliegtuig uit Londen in Nederland wordt ver wacht. Aan genoemde kringen was medegedeeld, dat Westerling gisteren in een Engels toestel Singapore zou verlaten en Woensdag in Londen zou aankomen. De dag daarop zou hjj per vliegtuig naar Nederland worden vervoerd. In Nederlandse kringen wist men niets van een waarschijnlijk uitstel van Westerling's vertrek uit Singapore in verband met „complicaties op juridisch gebied, die zich op het laatste ogenblik voordeden", waarvan een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren gewag maakte. Op 28 Februari werd van bevoegde zijde te 's-Gravenhage medegedeeld, dat, wanneer Westerling naar Nederland zou worden overgebracht, hij bij zijn aankomst gearresteerd zou worden. Hij heeft voldoende strafbare feiten gepleegd, zo zeide men, welke arresttatie wettigen. Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat er geen reden is om aan te nemen, dat er in dit standpunt wijziging is ge komen. Een verzoek van Indonesië om uitlevering zal worden afgewezen. Wes terling zal hier berecht worden. Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking mét kans op plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, overwegend uit zuidelijke richtingen. In'het wes ten iets minder warm. oven gen? weinig verandering in empe ratuur. Woensdag: Zon op. 5.36 onder 19.48. Maan op 18.16, onder 0.00. We beginnen heden met een nieuwtje voor leden, die graag aan de weg timmeren (doen we zelf ook, dus ge neert u niet!) In Engeland wordt thans een lichte electrische hamer ge fabriceerd, die 1600 slagen per mi- lll!lllllllllllllllllllllllllllllll!lllll!!llllllll:illlllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIHIHWllllllU op een 14 meter hoge paal in sitdown- staking was gegaan, omdat de direc- aluminium is vervaardigd en met plas tic is gevoerd, weegt 1350 gram en alleen de voering al geeft evenveel bescherming als de oude stalen helm men in zjjn geheel. We hopen nu, dat de Verenigde Naties binnenkort een verplichte hoofddracht voor nuut kan leveren en speciaal bestemd tde van de jjsshow, waar hij werkte, is voor werk, dat bovenhoofds moet hem niet wilde faten vertrekken naar staatshoofden zullen invoeren met in gebouwde ijskast, zodat deze het hoofd koel kunnen houden en wij met onze daagse hoedjes kunnen blijven lopen. ^erder melden wjj u uit deze barnen- de mensenwerelddat de brood prijs in Frankrijk met 3 a 5 francs ver hoogd is; dat in India de bevoorrading met voedingsgranen van behoeftige en gerantsoeneerde streken „op oor- geschieden. Een ander technisch italie, waar hem een beter baantje snufje komt uit Kopenhagen, waar wachtte, na 37 uur en tien minuten Zaterdag een klein electrisch apparaat naar beneden is gekomen, omdat de gedemonstreerd werd, dat de zo moei- directie zijn eis heeft ingewilligd, ken- ljjk te hanteren ijzeren long in vele neiyk omdat ze liever het contract gevallen kan vervangen. De aanwe zige medici noemen het apparaat „een sensatie". O Dat is dan eens een sen satie, die men van harte welkom zal heten, vooral in Engeland waar dit jaar tot 12 Augustus 1565 gevallen van kinderverlamming werden gecon- verbrak dan deze waaghaals z!n nek te zien breken. Nog een stakings- berieht: In Rouen zjjn Franse soldaten Zaterdag begonnen met het lossen van de lading (banden en reserve-onder delen voor militaire vliegtuigen)van Bij soldaten behoren helmen. Voor 't Amerikaanse leger is thans een nieuw type van dit oorlogshoofddeksel Ont worpen. Deze nieuwe helm, die vart stateerd tegen 707 in dezelfde periode havenarbeiders weigerden dit te doen. van het vorig jaar. Het aantal ziekte- gevallen met dodeljjke afloop steeg van 98 tot 218. En nu we toch weer in Engeland terecht zjjn gekomen, ver tellen wjj meteen nog even, dat in Edinburgh in het kader van het Edinburgh Festival" een Rembrandt- 'tentoonstelling werd geopend^ De meeste schilderijen komen uit Britse verzamelingen (vier o.a. uit de Ko ninklijke collecties uit Buckingham Palace en Windsor Castle). Uit het Rijksmuseum is echter „Titus in mon nikspij" te bewonderen, terwijl het Mauritshuis het bekende Port£et van de broer van Rembrandt ter beschik king stelde. het vrachtschip „Fronsac daar de If^asis" zal worden georganiseerd; Voorts kunnen wjj u de verheugende mededeling doen, dat de luchtacro baat, die, zoals wjj onlangs berichtten, Ik zou je voor geen honderd Perze toillen ruilen Theodoor. dat Bulgarjje Joegoslavië er van be schuldigd heeft reeds meer dan ander half jaar twaalf Bulgaren zonder pro ces in het gevang te houden; dat in Californie ten Oosten van San Diego een bosbrand woedt over een front vap 50 km-, welke brand nu reeds 10.000 ha. bos heeft verwoest; en ten slotte, dat zich n.a.v. de advertentie, die in enkele Nederlandse bladen ver scheen, waarin een omroeper voor de Nederlandse uitzendingen van de Ca nadese radio-omroep gevraagd werd. 1500 sollicitanten gemeld hebben voor 2 plaatsen. Kunt u zich voor stellen, dat moeder Aarde, op wie zich dit alles afspeelt, er soms rillingen van krijgt? Wij noemen dat dan een aardbeving. De laatste vond plaats in het centrum van het Tsavo-natuur- reservaat in Oost-Afrik», tussen Nairobi en Mombassa. hadden zich bij de Samenwerkende Havenbedrijven te Amsterdam nog geen arbeiders aangemeld voor de her vatting van de arbeid, maar bij de bouwbedrijven lag de zaak anders. Het actiecomité, gevormd door de werkgeversorganisaties en de Unie bonden voor de bouwvakken, had drie grote bouwvakken opengesteld voor de leden, aangesloten bij de erkende vak organisaties. Va» de vijfhonderd man, die als moleststakers waren ingeschre ven, heeft een deel aan de schriftelijke oproeping gehoor gegeven en het werk hervat. De anderen durfden nog niet uit vrees voor overlast. In totaal zullen zeven werken op deze wijze worden opengesteld. Verwacht wordt, dat in de komende dagen zich meer arbeiders zullen aanmelden. In de afgelopen nacht zou een ver gadering van het trampersoneel wor den belegd.. De EVC hoopt nog steeds deze groep tot staking te kunnen bren gen. De Uniebonden hebben nu een dringend beroep op het trampersoneel gedaan, deze onverantwoordelijke agi tatie niet te steunen en de verzekering herhaald, dat de belangen van deze werkers op normale wijze zullen wor den behartigd. In Rotterdam leek gistermorgen de staking in de havens over haar diepte punt heen te zijn. Een belangrijk aan tal vaste arbeiders hervatte het werk onder bescherming van de politie en verwacht werd, dat er nog meer zou den volgen. De losse arbeiders die nog staakten hielden zich rustig. Het stoomschip Blommersdijk van de Holland-Amerikalijn is naar Bremen gedirigeerd, vanwaar het op 26 Augus tus naar Amerika zal vertrekken. Rotterdam staakt door. Tijdens een door het comité van Actie georganiseerde vergadering van stakers te Rotterdam, is besloten de staking voort te zetten. botage voorbereidt van een plan, welks verwezenlijking een brug slaat tussen Duitsland en Frankrijk en een basis legt voor een werkelijke renaissance van Europa". Uit de nauwkeurigheid, waarmee het blad weet te vertellen wanneer en wie er naar de diverse rode congressen achter het IJzeren Gordijn zjjn ver trokken, blijkt duidelijk, dat het Parij se blad zijn informates voor het arti kel uit officiële bron moet hebben ont vangen. Inmiddels vernemen wjj nog van uitstekend geinformeerde zijde, dat '•et Leipziger accoord zou voorzien in een algemene staking in de Franse, West-Duitse, Belgische en Nederland se steenkolenmijnen. De rode mijnwer kers zouden orders krijgen de mijnen bezet te houden, om te voorkomen, dat werkwilligen hun taak zouden4kunnen overnemen. Alle middelen zullen mo gen worden toegepast, om de actie „volledig" te doen zijn. De verantwoor delijkheid voor de actie in Belgie en Nederland komt te rusten op de schou ders der Franse communisten. Deze laatsten zouden moeten trachten in vloed uit te oefenen op de communis ten in de beide Beneluxlanden. Oefening Cupola „De Westerse Unie bouwt een ge- integreerde luchtverdediging op, waar in personeel, vliegtuigen, bewapening en brandstof verwisselbaar zijn" al dus heeft de Britse opperbevelhebber van de luchtstrijdkrachten der W-ït- europese Unie verklaard in een in structierede ter gelegenheid van de voorgenomen oefening „Cupola", de eerste tuchtoefening der Westeuropese Unie, welke Vrijdag begint. Bij deze oefening zouden b.v. Ame rikaanse en Britse gevechtëeskaders opereren onder Frans. Belgisch en Ne derlands commando, boven gebied, dat in geval van oorlog zou worden ver dedigd. Ongeveer 25 eskaders, meren deels bestaande uit straaljagers, zu^en voor het onderscheppen van aanvallen de vliegtuigen gebruikt worden. Veer tig procent van deze vliegtuigen zul len Britse zijn en de rest zal gelijke lijk verdeeld worde» over de Franse, Belgische en Nederlandse luchtmach ten. Britse en Amerikaanse vliegtui gen, gestationneerd in Engeland en in Duitsland, zullen aanvalsvluchten on dernemen. In het geheel, zouden 400 tot 450 vliegtuigen aan de operatie „Cu pola" deelnemen. Zivko Topalovitsj. de verbannen voorzitter van de Joegoslavische soci alistische partij heeft te Straatsburg verklaard, dat een aanval door landen van de Kominform op zijn land aan staande is. Hij zei o.m.: „Wij zijn getuigen van een reeks feiten die men onmogelijk anders kan verklaren- 1. Aan onze grenzen met Albanië, Roemenie en Hongarije werd de burgerbevolking geëvacueerd: 2. de radiostations van Boekarest, Tirana en Boedapest slaan een oorlogzuchtige toon aan. Deze zenders sporen aan tot ontwrichting van de productie, tot gewapende op stand en in bepaalde gevallen zelfs tot moord op de leiders". De artsen hopen de te Bellingen ge boren vierling in leven te houden, doch het leven van de babies „hangt aan een zijden draad", zo voegden zij er aan toe. De vier kinderen bevin den zich in een couveuse. De economische gevolgen van de havenstaking te Amsterdam, die thans precies een week aan de gang is en waarbij ca 2500 arbeiders, merendeels in vaste dienst bij de stichting Samen werkende Havenbedrijven (ongeveer 50 pet. van alle havenarbeiders) zijn betrokken, beginnen zich thans ern stig tc doen gevoelen. Niet alleen zij, die rechtstreeks bü het havenbedrijf betrokken zijn, zien zich bronnen van inkomsten ontgaan, doch het ganse land ondervindt een terugslag door derving van vele bronnen van inkomsten, zoals invoer rechten. verlies aan deviezen door vrachtderving, statistiekrecht, haven gelden enz. Het noodgedwongen op onthoud van de schepen vormt bo vendien een schadepost voor de rede rijen. Voorts loopt de haven van Amster dam de kans, dat indien deze staking lang zou duren, verscheidene maat schappijen voor haaf doorvoer naar andere landen een vreemde transito haven zouden gaan kiezen, en de Am sterdamse haven voorbij zouden gaan. Duidelijk blijken de gevolgen van oe staking reeds op de binnenlandse groenteveilingen en de Amsterdamse schippersbeurs. Door de staking in de houthavep waar de zomermaanden het drukst zijn kan het verdere ver voer landwaarts dat vooral te water geschiedt geen voortgang vinden. Het aanbod van binnenschepen aan de Amsterdamse beurs wordt hierdoor sterk vergroot. Nu er minder groente en fruit geëxporteerd kan worden heb ben de groenteveilingen onder een verhoogd aanbod te leiden. De Am sterdamse middenstand ziet zich een groot gedeelte van de ca f 140.000 die per week aan de stakende arbeiders aan loon werd uitbetaald ontgaan.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1